t t t Hoe 't gevaar door kindereu nooit wordt gezien ondervindt men dagelijksch. Zoo ging Donderdag een zoontje van den Heer M. Kooij achter een korrie van den stalhouder H. Smit hangen met t' noodlottig gevolg, dat zijn been tusschen de spaken van 't wiel en de slagter van den wagen bekneld raakte. Door 't schuiven van 't wiel, bemerkte de voerman spoedig 't onheil en na veel moei te wist men met ijlings toegeschoten hulp 't wiel te verwijderen en de jongen uit zijn benaiden toestand te verlossen. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Moge dit toch een voorbeeld zijn voor an deren, waar dit niet de eerste maal is, dat op dei gelijke wijze groote ongelukken ge beuren. fff Dat ongelukken op een klein plaatsje lig gen bleek weder verleden Dinsdag op den dijk van den Polder Waard-Nieuwland. De werkman Jn. Dirks liep aan een touw van den polderbak te trekken, toen dit eensklaps losglipte en D. voorover op de steenglooiing stortte. Met kneuziugeu aan hoofd en borst kas werd hij naar zijn woning vervoerd, waar Dr. de Goeje geneeskundige hulp ver leende. fff Veel ongevallen, ofschoon gelukkig niet met doodelijken afloop, komen tegenwoor dig voor door steken van kwaadaardige in secten. Zoo moest Donderdag de werkman van den Heer M. Bakker, N. Heijblok zich onder geneeskundige behandeling stellen, daar zijn arm plotseling opzwol door de steek van een insect. Ook zijn broeder had ver leden week 't zelfde geval. Tevens klagen meerderen in lippen of oogleden te zijn ge stoken waardoor een zwarte opgezwollen plek ontstaat, welke echter na eenigen tijd verdwijnt. GEMEN G"D~NÏËÏJ W S. "EEÏT "ONDERHOUDENDE LEERMETHODE IN ENGELSCHE SCHOLEN. In een Engelsche school wordt den leer lingen uit de laagste klassen op een oigi- neele wijze het lezen geleerd. Het woord dat gespeld moet worden, wordt eerst op het bord geschreven. Dan stellen de kinderen, die kartonnen dragen, waarop groote letters voorkomen, zich zoo op, dat zij met eikaar het woord vormen, dat op het bord is ge schreven. Deze vroolijke voorstelling herhaalt zich bij ieder nieuw woord en brengt tel kenmale vroolijkheid in de klas. DE TITANIC-KAPITEIN IN LEVEN Kapitein Peter Bryal, een der oudste zee lieden van Baltimore, die in Amerikaansche scheepvaartkringen zeer bekend is en met kapitein Smith van de ,,Titanic" voer, toen de laatste nog kapitein was op de „Majestic'' heeft de opzienbarende mededeeling gedaan dat hij kapitein Smith, die hij dood waande, Vrijdagmiddag te Baltimore gezien en ge sproken heeft. Teen Smith zijn oude vriend herkende, schrok hij niet weinig. „Ik ben weer aan den slag", zei Smith. „Lever mij niet aan de poli tie over" en dadelijk d^^jrop ging hij naar het station waar hij ti» -.aartje naar Was hington nam. EEN RECLAME-SPROEIWAGEN. In Nieuw-York rijdt op het oogenbltk een typische sproeiwagen rond. Hij is uitgevon den door een veelbelovende journaliste, en is gebouwd voor rekening van een groote bierbrouwerij, die er reclame mee maakt. Het merkwaardige van den sproeiwagen is, dat hij voortrijdt uit eigen kracht. Het wa ter stroomt er n.1. van achteien uit. Hier door is de druk op den voorkant grooter dan de achterwaartsche druk. De wagen nu rijdt zeer licht zoodat het uitstroomeude wa ter in staat is deze moderne water-motor met een snelheid van 2 K.M. in het uur te doen loopeu. WIJN, APPELWIJN EN JICHT. In de Parijsche academi voor geneeskun de heeft Dr. Motais uit Augers merkwaar dige mededeelingen gedaan over den invloed van wijn en appelwijn op jicht. Er wordt vaak gezegd, dat jicht weinig voorkomt in lauden, waar veel appelwijn wordt vervaar digd en gedronken. Dr. Motais heeft willeu vaststellen, of deze leeken-bewering weten schappelijk juist is. Hij behandelde in zijn rede een geval van een lid der genoemde academi. Deze arts hij moet een bekend geleerd man zijn leed tien jaar lang aan hevige jicht-aanvallen, hoewel hij in elk opzicht gematigd leefde en zich ook niet, overmatig voedde. Hij dronk evenwel ouder de maaltijden gewonen wijn. Op raad van dr. Motais nam hij in plaats hiervan een licht appelwijntje en de jicht-aanvallen hiel den dadelijk op. In vijf jaren tijds deed de patiënt vier groote reizen, tijdeus welke hij gedwongen was wijn te drinken. Het gevolg was, dat de jicht hem spoedig weer plaagde. Dr. Motais heeft een groot aantal dergelij ke waarnemingen gedaan en kwam ten slot te tot het voeldoende besluit: In kleine hoeveelheden gedronken, ver oorzaakt de wijn bij gezonde personen geen jicht. Daarentegen is wijn voor menscheu, die erg vatbaar voor jicht zijn en natuurlijk in nog meerdere mate voor hen, die er steeds aan lijden bepaald schadelijk. Goede appel wijn daarentegen is een middel tegen jicht en vermindert de aanvallen of doet deze ge heel verdwijnen, zoodat men hem aan jicht- patiënten moet voorschrijven. DE GROOTSTE BOUWSTEEN. Te Baalbek in Syrië, in den nabijheid van den grootsten zonnetempel, ligt een reusach tig blok steen, waarvan het gewicht op 1500 ton wordt geschat en waarvan de afmetin gen zijn 69 bij 14 en 17 voet. De oudheid kundigen nemen aan, dat deze reuzesteen door de oude bouwmeesters was bestemd om den zonnetempel te sieren. In de dikke muren van dit gebouw vindt men nu nog steenen, die 63 voet lang en 13 voet hoog zijn. Aan deze steenen zijn merkwaardige problemen van de techniek der oudheid ver bonden, De steenen zijn in de muren, 19 voet boven den beganen grond geplaatst maar geen spoor van cement kan men ontdekken. De steenen zijn zoo zorgvuldig afgehouwen en gladgemaakt, dat de voegen eerst na ee- nitren tijd kunnen worden gevonden, zoo goed sluiten de steenen aan elkaar, dat men er geen punt van een mes tusschen krijgen kan, Hoe deze blokken opgeheschen zijn, hoe ze werden samengevoegd is alles nog een raad sel, dat de architecteur van het verleden aan de tegenwoordige ter oplossing heeft aan geboden. ""KORTE BERICHTEN. Op de kermis te Wormerveer hebben eenige individuen zich vermaakt met een straatfiguur uit Zaandam, Zij dreven hun grap zoover, dat zij hem met sterkeu drank overladen, zoodat hij ten laatste geheel bui ter. westen was en de te hulp geroepen arts reeds meende, dat de dood was inge treden. De arts slaagde er echter in, hem we der op de been te helpen. Door het kantelen van een hooiwagen geraakten gisteren te Deil twee broertjes van 9 en 7 jaar onder het hooi. Het oudste bleek, toen men de kinderen kou bereiken, reeds gestikt, het jongste hoopt men in het leven te houden. Vrijdag j.1. zijn groote transporten Friesch tokvee waaronder ongeveer 40 stieren naar Brazilië en Rusland afgezonden. In een weide bij Arnhem heeit een die renbeul een paard de tong uit den bek ge sneden. Het dier, dat een veulen bijzich had, moest wordan afgemaakt. Een opperman te Eerbeek rookte een hem gegeven knapsigaar. Toen deze sprong, werden drie vingers van den rooker ernstig gekwetst. Tijdens het lossen van een voer hooi had Zaterdag de wethouder van IJzendoorn het ongeluk van den balk te vallen, waar door hij een arm op twee plaatsen en een duim brak, terwijl hij inwendig ernstige kneu zingen bekwam. Hij is ter verpleging naar het Ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De aardbeiencompagne te Beverwijk is geëindigd. In totaal zijn 700 wagens verla den. Hoewel dit aantal nog nimmer is bereikt, is de oogst toch niet zoo groot uitgevallen als oorspronkelijk was verwacht. De prijzen zijn tot het einde hoog gebleven, Een Duitscher uit Essen, die voor zijn pleizier naar Winterswijk fietste, had daar het ongeluk van de fiets te vallen en zijn enkel te breken. Zonder zich te bedenken, nam hij een doek, verbond zijn voet daar mede zoo goed en kwaad het kon en ped delde weer naar zijn Heimath. Bij een brand in een celluloidfabriek in Moorlotie (Londen) zijn twaalf meisjes ge dood. Yijf zijn er naar het gasthuis gebracht. Te Ostende is een hotel van de prin ses van Turn und Taxis ter waarde van 400.000 francs ontstolen. De matroos en apache Claude Sanret, zoon van een bekend Fransch generaal, ts gisteren wegens diefstal en verzet tegen de politie tot vijf jaren cellulaire gevangenis straf veroordeeld. Toen hem voor de recht bank overeenkomstig den vorm gevraagd werd wat zijn vader deed, antwoordde hij „O, die heeft een treurig vak en ik schaam me zeer over hem. Hij is namelijk generaal. Dinsdag is uit het huis van bewaring te Harderwijk een militaire deserteur ont vlucht. Hij wordt in alle richtingen gezoch Hij is gekleed in gevangeniskleren.

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2