WIERINGEN. Vergadering van den Raad op Donderdag 1..1 's nam. 2 uur. Afwezig: de Heer Hermans. Voorzitter: de Burgemeester, de Heer Pee reboom. Na opening, leest de secretaris, de Heer Bruul, de notulen voor, welke onver anderd worden goedgekeurd en onderteekend. Hierna deelt de voorzitter mede. dat dooi den Rijks-Ontvanger is gestort f292,07. Ver volgens komt ter tafel Rekening en verant woording 1911, ingezonden door het Bestuur der Vereeniging ter bevordering van het Vak onderwijs. Uit de voorlezing blijkt dat de Rekening sluit met een nadeelig saldo van f61,16. Uit het verslag der vereeniging kan worden afgeleid dat een en ander in aan merking genomen, de deelneming zeer goed is te noemen. Het gedrag en de vlijt dei- leerlingen lieten niets te wenschen over, waar door ook de vorderingen zeer goed waren, alleen hadden deze laatste, in de vakken, taal en wiskunde, nog beter kunnen zijn, wanneet de opkomst vooral in de tweede helft van den cursus beter ware geweest. Dit is te meer te betreuien, daar verschil lende leerlingen het in genoemde wetenschap pen nog niet heel ver gebracht bleken te heb ben. Aan de lessen werd door 19 leerlingen deelgenomen. Vervolgens wordt aangeboden de staat Zee- gras.-Exploitatie over de maand Juli. Hierna wordt gelezen een verzoekschrift van den Heer M. Lont Pz. Adressant-verzoekt aansluiting van zijn nieuwe boerenwoning aan de Gemeente Acyteleengasfabrieit. Het hoofdbuizennet wenscht hij echter voor ge meenschappelijke rekening dan door te trek ken. Waar hij veronderstelt, dat degene, welke bij de oprichting niet aansloot, later het doortrekken van de hoofdleiding zelf moet betalen, kan hem dit verwijt niet tref fen, daar adressant toen nog niet wist dat hij op deze plaats zijn woning zou optrekken. B. en W. zijn hier echter niet voor. Geeft men de een toe, dan zou men 't later een ander ook moeten toestaan. Bovendien zijn de onkosten uiet zoo erg, 'f komt op ongeveer 60 cent per Meter. Wordt alzoo besloten de aansluiting toe te staau, mits voor eigen re kening. Hierna komt ter tafel een verzoek van den Heer C. van Deelen, om gedeelte lijk vrijstelling van H. O., waar hij 1 Sept. a. s. de Gemeente verlaat. Wordt 4 maanden ontheffing toegestaan. Tevens wordt op ver zoek, den Wed. S. Strand f3 ontheffing van hondenbelasting veileend, waar haar hond 2 maanden geleden is gestorven. Komt aan de orde benoeming onderwijzer aan de O. L. school te Hipp. Uit 15 sollici tanten is een voordracht opgemaakt waarop No. 1. R. Winsma te Lutke Wierum; 2 A, E. van der Sluis te Sliedrecht en 3 J. Se- nuel te Den Helder. Wordt met 9 stemmen benoemd de Heer R. Winsma met ingang van 1 September e, k. Hierna deelt voorzitter mede, dat de Com missie van Onderzoek, bestaande uit de Hee- ren, P. S. Kuut, S. Bakker en J. Bosker rapporteert, dat de rekening over 't dienst jaar 1911, in ontvang groot f 35386,26, in uitgaaf f36133,29, alzoo een nadeelig saldo groot f743,03, in orde is bevonden, waar om zij adviseert tot voorloopige goedkeuring len vaststelling. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens woi»-dioden de Begroo ting voor 1913. machtiging ver- rw* d e leend tot betal -jjji?» een Posl onvoorziene uitgaven, groot T28.ter vergoeding dei- reiskosten van 3 onderwijzers, waarna de rondvraag volgt. De Heer Bakker merkt op, dat de wijzers van 't toren werk zoo raar staan, ook andere raadsleden hebben 't reeds gezien. Voorzit ter antwoordt, dat reeds de secretaris en de Gcm. Veldwachter hadden besloten dezen middag eens te kijken en te trachten hierin verandering te brengen. De Heer Brouwer is voorloopig met de regeling van'I uurwerk belast. Hierna sluiting. Zomeravondpraatje van HARM en TEUN. harm. He, he! Wat zal dat een verlich ting geven, als 't zonnetje weer eens hel der aan den hemel staat. Wat is 't tegen woordig anders toch een weer. Alles bederft op 't land. teun. Och, ja! Maar daar zijn 't ook de hondsdagen voor. Wat blijft er tegenwoor dig goed? De slagers, de kaasmakers, de bakkers, ja alle burgers hebben hebben er mee te kampen. Zelfs de wijzers van de dorpstoren zijn van de pen. harm. Ik denk Teun, dat ze ook doordrongen zijn van de geest des tijds. Zij zien 't hel dere gaslicht, zij zien de vele telephoondra- den, zij zien honderden voortpeddelende fietsen, weldra misschien vliegmachine's enne teun. Ha, ik begrijp je. Bij al die vooruit gang is het hun zoo niet meer mogelijk hunne gewichtige functie te vervullen, hun ne assen over ruwe steen te laten schuren en wringen. Uitdagend blijven zij op zeker punt staan, als wilden zij zeggen ook wij eischen hervorming, of anders harm. Of anders staken zeker: Ja,, ja, daar is de wereld tegenwoordig vol van, zij hangt van staken aan mekaar. Dat neemt echter niet weg, dat de wijzers wel eenigzins ge lijk hebben, wat Viderwetsch is moet weg, wat de tand des tijds wegknaagt, moet wor den geheeld. teun. Roept dat niet te luid, want daar zou je bakken mee kunnen beleven. Je weet, dat hier en daar op ons eiland van die kaai- dijkjes liggen, welke ingeval van overstroo ming 't water uit de lage gedeeltes zouden kunnen keeren. Of die dingen nu te ouder- wetsch waren, of dat de tand des tijds ook hier zoo leelijk in de weer is geweest, dat weet ik r.iet, maar toen enkele dagen gele den enkele heeren van de Rijkswaterstaat met hun pompmachine op enkele plaatsen aan den arbeid zouden gaan, sloeg men van verba»ng de handen ineen. Welke bril men ook opzette, welke kijker men in de hand nam, de dijken waren geheel of gedeeltelijk verdwenen, welke de kogen voor watersnood zou moeten behoeden. harm. En de eisch luidde: Bouw weder op, wat eens door U verbroken werd? teun. Natuurlijk. Het toezicht hebbend be stuur heeft reeds de noodige berichten ont vangen. harm. Nou, nou, dat kan weer menige zweet druppel kosten. Ik ging ook liever een kijk je nemen op de Landbouwtentoonstelling te Medemblik. teun. Of naar de bloemententoonstelling van Flora, wat die vereeniging weer zal pres- teeren is ook lang niet uit te vlakken. harm. Dat las ik op de biljetfen. Daar zal je weer wat naar toe trekken. teun. De vereeniging is 't dan ook wel waard, zij zorgt dat je een hoop te genieten en te zien krijgt voor weinig centen. harm. Zoo'n idéé krijg je krek, als bij C. J. Bosker in de boekwinkel je inkoopen doet. Postpapier, enveloppen, inkt, pennen, ik weet niet al, in vele soorten en voor wei nig geld. teun. Kerel, je bent me op't oogenblik van dienst, als menigmaal een knoop in mijn zakdoek. Ik moet juist portretiijsten bij hem koopen, want hierin heeft hij een fijne sor teering. Tot aanstaande Vrijdag. harm. Dag. ITEÏ^ngd'NTËÏÏV^" HETMTAFTEmjËROM SPMTV E RBODÊN! Door de politie te Sneek is voorloopig het aldaar op de kermis staande nieuwe „Van Ledderomspel'1 of het „Huishouden van Jan Steen" gesloten. Zooals bekend is kan men daarin zijn vernielzucht botvieren door met ballen te gooien naar aardewerk, enz. met het doel dit aau scherven te slaan. Het gebeurde Zondagavond, dat iemand den houten bal met zulk een kracht door liet achterkleed der tent sloeg, dat de eeni- ge meters daarachter gelegeu spiegelruit van een slagerswinkel door den bal werd getrof fen en gebroken, De houder der tent moet de gebroken ruit betalen. ROCKEFELLER IN GEVAAR. Zondagnacht hebben de bewakers van de villa van John D. Rockefeller, in pe Pocan- tico Hills een troep Ifaliaanschen verrast, die waarschijnlijk het plan hadden een aanslag op de oliekoning te plegen. Wraakneming zou de opzet van dit boosaardig plan zijn. Eenige tijd geleden had de rentmeester van Rockefellers buitenverblijf een Italiaanschen knecht ontslagen, Spoedig daarna ontving de multi-millionair een brief van de Zwarte Hand, waarin hij met den dood bedreigd werd. Rockefeller stelde echter eenige extra be wakers aan en deze waren het die de Ita liaansche bandieten verrasten en door een salvo van schoten op de vlucht dreven. IN AUG. VAN KOUDE GESTORVEN. Te Fresnes, bij Valenciennes hebben weik- liedeu, die zich in de vroegte naar hun werk begaven, het lijk van een laudbouwersknecht gevonden. Uit de rechtelijke lijkschouwing is gebleken, dat de ongelukkige ten gevol ge van koude overleden was.

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2