VERKIEZING. W1ERINGEN. Woensdag had bij de Ned. Herv. Gem. Hippolytushoef stemming plaats voor een lid van het kiescollege, wegens overlijden van Jac. Wijn. Uitgebracht wer den 8 geldige stemmen, waarvan 5 op den heer S. C- Bakker, 2 op den heer W. J. Bruul en 1 op den heer H. Smit. Alzoo is gekozen de heer S. C. Bakker. Zoineravondpraatje van HARM en TEUN. teun. Zoo.... zoo dus jij denkt, dat 31 Augustus geen Rooden Zaterdag, geen be- tooging voor algemeeu kiesrecht zal worden gehouden op oms eiland. HARM. Ben je zot vent, daar is ons Wie- ringer volk veel te kalm. Nee hooi, Zaterdag een rijtoer met de schoolkinderen van H-hoef naar den Oever en terug. Harmonie blaast een deuntje, geeft 's avonds een concert en dat is Wierings koninginnedag. teun. Maar hier zijn toch wel rooien? iiarm. Welzeker, iedereen is zoo nu en dan ee.n beetje rood op de graad. Ook ik heb sociale begrippen. Vraagje mij Wil je staats pensioen,dan zeg ik graag! algemeen kiesrecht 't mij Is goed. Wil je vrouwenkiesrecht, dar, zeg ik: Wel neen ik. De vrouw moet haar kousen maar stoppen, want 't gat in de schatkist dicht maken kan zij evenmin als wij. teun. Maar w aarom maak jij dan geen eer propoganda voor je sociale denkbeelden, iiarm. Omdat men de Wieringers nemen moet zooals zij zijn. Als n.en er niet voor gevoelt, al trekt men ze dan aan de ooren er bij, 't geeft je niets.. Ik kan nu wel roe. pen maakt propoganda voor staatspensioen ol strijd voor Algemeeu Kiesrecht, maar daar ik weet, dat ik 't politieke uur toch niet aan 't branden kan krijgen, kruip ik ook maar in mijn schulp. tui n. Gelijk heb jeMet de stemming voor een lid van het Kiescollege voor de Ned. Herv. Kerk Hipp. was 't anders nog al druk hé harm. Ja er zijn er wel 8 geweest, en dat wil nog al wat zeggen, 't zat bepaald ee- nigzins in 't slechte weer, dan heeft men toch niet veel te doen en kan men dus ge makkelijk zijn plicht waarnemen. teun. Als je wist, dat er altijd zooveel stemmen kwamen, zou je met gei inge moei te in een of ander college kunnen komen. Harm? haiïm. Daarom zeg ik maar, je zooveel mo gelijk koest houden. Verleden jaar waren voor den Raad 13 candidaten. Had men toen niet zooveel propaganda gemaakt, wel ik had me ook candidaat laten stelleu, had dezen en genen ingefluisterd „als je me er door helpt, schiet er waf voor je over en dan teun. Ja, ja, ter wille van de smeer, likt de kal karideleer Maar aan zoo'n magere Hans als jij viel niet veel -te likken. harm. Jongen, hou op Ik heb me altijd laten wijsmaken: Av e arm bent, kan je veel beter wat misactt, als dat je een hoop geld hebt. teun. Dat is hoop ik toch geen vaste.re- gel, Ofschoon 't wel voorkomt. Enfin, 't Da mescomité voor het nieuwe vaandel en het bestuur van Flora zal dit beter weten dan wij. harm. Voor zulke doeleinden heeft natuur lijk elk een ruime gift over, ofschoon de landbouwers, zooals ik, de duiten wel een beetje bij elkander mogen houden, want er zal van 't jaar niet veel van de oogst te recht komen. teun. Ja, zoo heb je ieder jaar maar wat, hé. Verleden jaar de veehouder mond- en klauwzeer, thans heeft de landbouwer weer met de aanhoudende regen te kampen.'t ls bij den boer ook altijd geen goud wat er blinkt. harm. Om de drommel niet, ofschoon men 't maar al te zeer gelooft, je moet ten minste overal dikop aan betalen. teun. We zullen hopen, dat a. s. Vrijdag een lekker droog windje over de granen strijkt hé. 't Beste hoor, compliment aan je vrouw Vlugge meuscheu verachten oefening, eenvoudigen bewonderen oetening en ver- standigen maken er gebruik van. Leest niet om tegeD te spreken, ook niet om te geloven, maar om te overwegen en te overdenken. Van sommige boeken moet er geproefd, anderen opgeslikt, enkelen gekauwd en ver- teel d worden. Lezen vult, spreken maakt gevat, schrijven maakt nauwkeurig. En daarom, als iemand weinig schrijft, dan moet hij een goed ge heugen spreekt hij weinig, dan moet bij een vluggen geest hebben, leest hij weinig, dan moet hij slim zijn en den schijn kun nen aannemen van weten, hetgeen hij niet weet. Geschiedkundige studiën vermeerderen het verstand; poesie verrijkt den geest, wiskun de maakt spitsvondig, natuurkunde ernstig, logica en rhetorica geschikt om te redetwisten. Algemeene ontwikkeling maakt een volk geschikt zich zelf te regeereu en nog veel geschikter geregeerd te worden. De zucht naar algemeene ontwikkeling is er, ook op den wierbol, waar wij met z'n drieduizenen nog wel een beetje ouderwetsch huishouden. Doch langzaam maar met vas ten tred gaat de ontwikkeling van ons volk vooruit en hij die haar, in haar onweerhoud baren gang wil stuiten, zal in den stroom der beschaving verdrinken. (Occatio.) *"^1MMT)"NIEUWS. TE KOUD VOOR SCHAPENWASSCHEN. Op de tentoonstelling te Meppel had het veeartsenijkundig staatstoezicht een toestel voor het wasschen van schapen tentoonge steld, waarbij rijksveeopzichters uitlegging gaven en eenige schapen waschten. Belanghebbenden werden uitgenoodigd de inrichting te zien. Ook hoogere autoriteiten op landbouwgebied woonden de behande ling bij. Doch zie, wat gebeurt De kapi tein maréchaussé Mos van Leeuwarden, toevallig aanwezig, meende de vertooning van het schapenwasschen in deze gure Au gustusmaand als mishandeling te moeten beschouwen en gelaste eenige marechaus- sées om procesverbaal op te maken. GEEN ILLUMINATIE! Het vermoeden, dat de stormoverblijselen in het Haagsche Bosch de illuminatie Za terdagavond zouden verhinderen, is beves tigd. B. en W. hebben besloten wegens de verwoesting in het Bosch en de daardoor ontstane versperring der wegen, en mitsdien om ongelukken te vermijden, de verlichting op Zaterdagavond niet te laten doorgaan. URK—VASTE WAL. Vijftien jaar geleden werd liet eiland Urk telephonisch met den vasten wal verbonden, en dat toen in een dringende behoefte is voor zien, blijkt uit het aantal telegrammen, dat per jaar behandeld wordt: 5 6 duizend, waarvan de meeste tijdens de haring- en an- sjovisvisscherij. In de laatste jaren is van verschillende zijden aandrongen op een intercommunale verbinding, waarvoor de bovenstaande kabel niet geschikt was. Thans is aan dezen wehsch voldaan Nadat door een 16-tal tonnetjes de richting iu zee was afgebakend, is j.1. Za terdag bij vrij kalme zee de kabel via Schok land naar Kampen gelegd. De lengte ervan bedraagt 22.000 M.de kosten zijn 1'108.000. EEN ONGELUK. Onze vroegere plaatsgenoot H. Poppen, werkzaam bij de H. IJ. S. M. te Alkmaar, geraakte Woensdagmorgen omstreeks 8 uur, bij het dragen van een kist, tusschen een goederenwagen en een muur van de goede renloods bekneld, waardoor zijn borst werd ingedrukt. Per brancaid werd hij op advies vau dr. Schröder, die de eerste hulp ver leende, naar het Elisabethgesticht vervoerd. Volgens den dokter bestaat er veel kans dat de patiënt behouden blijft. ONTSPORING DOOR REGEN. Door den overvloedigen regenval in den laatsten tijd is de nieuwe lijn van de West- landsche stoomtram naai Maassluis, tusschen Naaldwijk en de Lee, verzakt Zondagmor gen 7 uur derailleerde daardoor de tram. De machine sloeg om en zakte in den weeken grond en de eerste passagiers wagen ging ook over stag. 't Is nog wonder, dat hij niet. on derst boven tuimelde. De passagiers kregen slechts lichte kneuzingen, De dienst was eerst gestoord, zoodat o.a, de dominé vau Vlaar- dingen, die te Loosduinen moest prediken, een half uur te laat kwam. Het personeel der werkplaats te Loosduinen, met de ploeg- werkers, was den ganschen dag bezig, om alles weer in orde te brengen. ~~"DË "STORM. NIJMEGEN. De storm van den atgeloopen nacht heeft te Nijmegen vreesehjk huis ge houden. In het bekende Kronenburgerpark zijn vele prachtige boomen geveld, maar de ergste verwoestingen zijn aangericht op het boven-feestterrein van de sporttentoonstelling. De kostbare nabootsing van de Heidelberger lotgebouwen is totaal vernield. Het stadje oud-Heidelberg op het beneden-feestterrein en de tentoonstelling zelve hebben zoo goed als geen schade bekomen, zoodat de tentoou- stelliuspret ongestoord haar gang kau gaan.

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2