WIERINGEN. Vergadering van den Raad op Maandag 1.1. 's nam. 2 uur. Afwezig de Heeren N. J. Poel, V. Heijblok en P. Koorn. Voorzitter de Heer Peereboom, burgemeester. Na opening, worden de notulen door den secretaris, den Heer Bruul gelezen en daarna onveranderd goedgekeurd. Wordt megedeeld le. een schrijven van den Heer Poel, dat hij niet kon komen wegens geestelijke, dus hoo- gere- belangen, weshalve hij de belangen der Gemeente aan de goede zorgen der aanwe zige leden toevertrouwt. 2e dat, Ged. Staten hebben goedgekeurd een post onvoorziene uitgaven dienst 1912, groot f28.n. m. de reiskosten der opgeroepen ouderwijzers, en tevens het besluit der ver hooging van presentiegelden tot f125. 3e een schrijven van den Heei Winsma, dal hij zijn benoeming als onderwijzer aan neemt en dank zegt* voor het vertrouwen, dat de Raad hem heeft geschonken. Hierbij licht de voorzitter toe, dat de Heer Winsma 1 Sept. 1.1. reeds in betrekking is getreden. 4e dat kasopname is gedaan bij den Gemeen te Ontvanger. Volgens de boeken was ont vangen, f50673,61, uitgegeven f49118,625, alzoo in kas f 1554,985. Alles was in goede orde bevonden. Vervolgens wordt aangeboden destaatder Zeegras- Exploitatie over de maand Augus tus. Een verzoek van den Heer J. Halfweeg te Hippolytushoef, om van 't resteerende be ding H. O., zijnde63 ct. te worden vrijgesteld, wegens voortdurende ongesteldheid, wordt toegestaan. Volgt voorlezing eener missive van den secr. der vereenigingjlvan schoolartsen, met het verzoek een verordering vast te stellen met bepalingen op velschillende besmettelijke ziekten welke niet in de wet voorkomen, om alzoo kinderen van de school te kunnen weren, welke lijden aan mazelen, kinkhoest, waterpokken, enz. B. en W. zijn van mening, dat art. 7 der Gem. Verordering hierin reeds voldoende voorziet en stellen voor dit te be richten, wat door den raad wordt goed gekeurd. Op het verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging ter bev. van het Vak Onderwijs in West Friesland, om wederom van de Gem. f 10.subsidie te mogen genieten, wordt gunstig beschikt. Komt aan de orde, aanvrage f 100.sub sidie door Het Witte Kruis Atd. Wielingen. Aangezien het voor het algemeen plaatselijk belang is, stellen B. en W. voor, de sub sidie voor één jaar te verleenen, mits de Raad tevens genegen i6 de H. O. met dat bedrag te verhoogeu. Kuut. Hebben ze voor één jaar genoeg. Bosker. 't Is een proefjaar. Kuut. Ik dacht, dat ze toen met de Ver gadering van Het Witte Kruis genoeg bij elkaar hadden. Obreen. Ze rekenden op de Doopsgezinde Gein., doch die geeft niets. Kuut. Die is niet gevraagd. Bosker. De Doopsgezinde Geui. is toch ook aangeschreven. K ut. Wel vóór de vergadering, doch toen is 't atgewezön, daarna is er enkel een mon deling bericlV: geweest. Bosker. Het eerste verzoek was van de Gezinsverpleging, dit echter van 't Witte Kruis. Kuut. Maar de contributie is toch gebracht op fl.25 en dan was er toch geld genoeg. Voorz. Op die vergadering werd ooit op bijdrage van de Gem. gerekend. Hermans. Hoe wenschen B. en W. dan de H. O. te bezwaren, om deze 100 gulden binnen te krijgen 0 Kuut. Dat is nu de vraag. Moet iedereen er aan betalen of moeten er enkelen wor den uitgepikt. Koorn. Ik zou er voor zijn van allemaal, 't Is toch voor 't algemeen belang. Bakker, 't Ding kon nog wel eens stooten, waar Doopsgez. en Katholieke kerkbesturen er niet aau betalen en de Protestanten wel. Obreen. De Katholieken geven flo.Ze vonden het te kinderachtig om zich te ont trekken. Kuut. Het is anders verschrikkelijk, zoo veel als ze hebben moet. de Vries. Ja, maar voor alle baantjes komt zoo'n wijkverpleegster te staan en dat is soms niet zoo prettig. Hermans. Ik hoor, dat ze overal uitstekend voldoen. Kuut. Er zijn toch plaatsen, waar het niet bevalt. Voorz. In ieder geval zijn wij toch zede lijk verplicht zulk een instelling te steunen. Hierna wordt tot stemming overgegaan en het voorstel aangenomen. Tegen stemden de Heeren Bakker en Kuut. Alzoo wordt de sub sidie toegestaan, terwijl de verhooging van den H. O. percents gewijze zal plaats hebben. Thans komen in behandeling de lunctiën voor opzichter der begraafplaats, klokkenist en waagmeester te Hippolytushoef. B. en W. stellen voor, voor alle 3 betrekkingen afzon dei lijk sollicitanten op te roepen en de sa larissen vast te stellen als volgt: voor op zichter fl.- per begrafenis, voor klokkenist f50.- per jaar en waagmeester f 52-per jaar. Dit wordt goedgekeurd, terwijl tevens de in structies worden vastgesteld. Het weeggeld van wol wordt vastgesteld op 1 ct per 10 KG. en het wegen van var keus op I cl. per 5 KG. Op Zon- en Feest dagen zal na acht uur niet gewogen worden, tenzij varkens ter markt moeten. Op de hef fing der waaggelden zal de Koninklijke goed- keuiing worden gevraagd. Ten slotte wordt behandelt de begrooting voor het dienstjaar 1913. Waar alle raadsle den een exemplaar hebben ontvangen is voor lezen overbodig en vraagt voorzitter, of de Heeren nog aanmerkingen hebben. Kuut. De post voor de oude torenklok is mijns inziens zeer laag. Slechts fl. Daar kun je zoo'n uurwerk toch niet voor oudeihouden. Voorz. Het is weinig, doch zij kost de Gem. ook niet veel Verleden, jaar was het slechts f 1.40. Kuut. Eu dan de post voor onderhoud van huizen en torens. Met f100.- kun je toch bitter weinig uitvoeren, 't Is een jodefooi. Enkel 't teeren van de kap der Westerlan- dertoren zou 't welhaast kosten. Voorz. Gaarne zullen we de posten ver hoogeu als de raad dan maar zegt, waar we geld vandaan moeten halen. Hermans, 't Zou 't beste zijn, dan de H. O. maar op 1 7000.- te maken, dit is de raad niet verboden. Kuut. Hij is al voor subsidie verhoogd. Obreen. Die staat er nog niet op, dat komt eerst later. Kuut. De post voor de lantaarns, is hoo- ger, ik meen dat het gas minder zou kosten Voorz. Dat is nooit gezegd. Kuut. Ik ben er voor zuinig te wezen, maar voor onderhoud ben ik niet zuinig. Ik zou er echter niet voor wezen verhooging op te gooien. de Vries. Voor een subsidie als 't Witie Kruis, kan toch niemand tegen wezen, 't Is voor 't algemeen belang. Bovendien is de. H. O. hier niet zoo hoog. Bosker. 't Geld wordt ook niet voor ver fraaiing uitgegeven. Obreen Alles gaat vooruit, dus kan men ook beter betalen, ook het land heeft veel meer waarde als vroeger. Voorz. Zeker heerscht er tegenwoordig wel vaart. Obreen. Alleen de fietsen vormen een kapi taal. Kuut. Dat zijn maar de uithangborden, maar het inwendige laat zich dikwijls anders aanzien. Koorn. Als men subsidie'saanvraagt, is de Gemeente verplicht te verhoogen. Hermans. Laten we bij de post van onder houd, torens en gebouwen dan nog f100.- doen, want ook de onderwijzerswoning te Oosterland eischt noodige reparatie, de raam kozijnen zakken geheel dooi1. Bakker En dan van andere posten aftrekken? Hermans. Neen, dat gaat niet. De H. O. verhoogen. Bosker. Ook de toren te Oosterland is aan onderhoud toe. Kuut De zolders van de Hippolytushoever toren zijn ook bijzonder slecht, Bosker. Er zit niets anders op, dan de H. O. te verhoogen. De heer Hermans stelt thans voor den H. O. op f 7000.- te brengen en dan per per centage te verhoogen. Hiertoe werd besloten, tegen stemmen de Heeren Bakker en Kuut, die voor een ver- hooging van f6900.- zijn. De begrooting vooi het dienstjaar 1913 wordt r.u vastgesteld tot een bedrag van f 22808,535 Hierna sluiting. WIERINGEN. Ten huize en voor rekening van den Heer J. Vroom te Oosterland, werd j.1. Zaterdag avond publiek aanbesteed het maken van een tooneel en balzaal aan zijn café. Ingekomen waren 7 biljetten, van de volgende heeren: D. D. Bakker voor f1990. J. C. Klein voor f1890. J. Jr. Hegeman voor t'1890. G. Tim merman voor f1815. N. J. Poel voor f1795. Th. Boersen voor f1735. W. J. Hermans voor f1723. Gegund aan den Heer Hermans. WIERINGEN. Door de Coöperatieve Aankoopsvereeni ging te Wieringen is de levering van 60000 Kilo lijnkoeken opgedragen aan de firma J. P. Huijser te Rotterdam, voor f 11.87 per 104 stuks, welke prijs verhoogt met de vracht,

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2