WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. LEÏEHSWENDIN&EK. 6e jaargang. Vrijdag 16 Juli 1915 No. 29 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs f 0.25 per 3 maanden UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.30 Iedere regel meer„0.06 («miciigd Nieuws. De gcëlectriceerile grens. Zaterdagmorgen wilde zekere 11. Heyman, eeu 28-jarig gehuwd persoon, vader van vele kinderen uit St. Ni col aas (onder de gemeen te St. Jan Steen), «Ie grens passeeren. Hij scheidde met zijn klompen <(e gevaarlijke diudéu vaneen om er door te k ei n krui pen, maar kwam toch er mede in aanra king, met het gevolg, dat hij onmiddelijk ge dood we ra. Twee anderen, die hij hem wa ren, zagen toen van hun voornemen al' om naar Nederland te gaan, meldt het N. v. d, D. Uit liergni aan Zee. Door de patrouille die om zeven uur van hier naar Kamperduin vertrok, is Dinsdag morgen aan het strand een lijk gevouden, gekleed in onderbioek er. jekker. Vermoe delijk is het een der matrozen van de bij Hoek van Holland vergane marine-del'erisie- sloep, Het lijk was nog geheel gaal', Gezantschap van den Paus. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. De Staats courant zal hedenavond de. benoeming be vatten van mr. L. H. N. Regout tot tijdelijk en buitengewoon gezant bij Z. H. den Paus. Ontsporing. Vau de tram die om 3.11 uit Schagen ie Alkmaar aankomt, ontspoorde, door onbe kende oorzaak, de op de locomotief volgen de goederenwagen, bij het passeeren van de Kanaalweg nabij het slachthuis, met bet ge volg dat de in de daarop volgende wagen4! zittende reizigers een schok ontvingen. Ongelukken hadden niet plaats, terwijl de reizigers vandaar zich stadwaarts begaven. De ontspoorde wagen werd weder spoedig in de rails gebracht. lien vreemd verschijnsel, Maandag p. kwam een vrouw, bewoon ster van den Oostkousdijk te Rotterdam, de politie verwittigen, dat men haai en haar gezin vermoedelijk heeft willen vergiftigen, want alle restanten van haar gekookte etenswaren hadden een rooden kleur aangenomen. Meu achtte het een ern stig geval, te meer daar er wel eens twist met de buren geweest was, zooals het meer gaat. De vrouw kreeg opdracht om, als zich bij iemand van haar gezin verschijnselen voor deden, die op vergiftiging wezen, onmidde lijk de politie in de Witte de Withstraatte waarschuwen. Er deed zich evenwel niets voor, hoewel de restanten van aardappelen, vleesch, uiclk al rooder werden en ten slotte met een rooden saus overgoten schenen. Men nam proeven, omdat men dacht, dat het aan kook gerij kon liggen. De vrouw werd aan het koken van aardappelen gezet en zoodra ze klaar was, nam men eenige aardappelen mede en hield deze hij de po litie onder toezicht. Enkele uren daarna meldde de vrouw Inmiddels trok juffrouw Gütte in de deur post van den winkel staande een groot stuk grezegeld papier uit de enveloppe. In naam van den Officier van Justitie werd zij daar in gesommeerd het geldkistje aftegeven ter «qntroleeriiig vun het valsehe bankpapier. reeds: mijr. aardappelen worden rood, ter .'let geldkistje zoo stond stond op het mooie w ij! de unrdappHewr die men medeuaiii i ezegelde papier zou slechts in tegen- onder toezicht hield, niet van kleur veran jWoordigheid van den heer Gütte, haar man derden. jen den Officier van Justitie geopend worden! .Nu, dat was mooi genoeg en zonder eeni Van AUGUST REHN. 9. „Ja juffrouw Eva, zij sprakeu mij vau de oueindigd edelmoedigheid yau uw reine ziel, die den armen dwalendeu zondaar vergaaft „lk bid u, houdt toch op—" „Neeu, Eva, ge moet me lieden aauhooreu," giug hij met een dringeuae steiu voort, „een gausch jaar heb ik het stil met mij rondgedragenwat ik destijds uog bij den aaublik der stille viooltjes ondervond, de de smart uauielijkover die rampzalige afdwaling, dien ook zoo diep kreuken moest, heden na een jaar nog waag ik het voor de eerste maal de vraag tot u te richten: kunt ge me vergeven, wat ik destijds tegen uw rein hart misdreveu heb, kunt ge vergeten, dat ik mij eeu oogeublik door uiterlijken glaus liet ver blinden?" „Wat zou ik te vergeven, te vergeten hebben?" antwoordde Eva met suikkeuden adem eu diep blozen de waugeu. „Wat vergeten! Lief, beminnelijk meisje, dat ge zijt. Dat ik uiij vau u liet terugtrekken door de verlok kingen eener sirene. Ja, Eva, ik kan het niet langer verzwijgen, kan liet niet langer diageu in de overvolle borst, en wanneer ge me ook al in dit oogenblik van u wijst ik kan niet ik moet u eindelijk bekennen, dat ik u innig liefheb met de echte, waarachtige nei ging, waartoe een man in staat is, dat ik u al lang, steeds heb liefgehad. En thans, nu ge het weet, vraag ik uKunt ge vergeten, wat ik zelf zoo gaarne uit uiiju herinnering zou willen wisschen, kunt ge de mijne zijn?" Tot dusverre heeft niemand er leed van ondervonden, maar het gekke van het geval is dat zich gislereu, in een zeer zindelijk gezin op den Schiedamschenweg precies het zelf de heeft voorgedaan. Tot zelfs kaas, die aan gesneden onder een stolp stond, werd besmet. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een zwak, maar zich zeer snel voortplanten de bacil, uit Italië herkomstig. Daar te lan de moet het reeds voorgekomen „zijn, dat geheele dorpen door deze bacil besmet wer den. In hoofdzaak op gekookte spijzen en vloeistoffen schijnt óe bacil vat te hebben. Tot dusverre beperken de gevallen zich tot oud-Delfshaven. Een brutale oplichter. Men zal zich herinneren, dat ongeveer zeven weken geleden bij een bakker in de Nes te A'dam een valsc.h bankbiljet van t 25, in betaling werd gegeven. Vrijdagavond kreeg de bakker Gütte met de post van Guur een dikken brief, waarin hij weid uitgenoodigd om in verband met het onderzoek naar de valsehe munters, tegen 8 uur naar het Paleis van Justitie te komen -Bakker Gütte ging tegen geschreven tijd op weg. Maar aan het Paleis van Justitie bleek niemand aanwezig eu de portier ver telde echter dat er 's avonds nooit geen zit ting werd gehouden. Terwijl de bakker zich liet hoofd moe peinsde wie hem deze kool gestoofd mocht hebben, vervoegde zich om kwart over acht het begon al aardig te schemereneen als heer gekleed persoon bij mejuffrouw Gütte en overreikte haar een groote gele en veloppe. De juffrouw wilde de enveloppe zorgvuldig uiet eeu penuemesje opeu maken, doch dat behoefde niet. „Trekt u 'm maar los. Ziet u, ik ben in specteur van politie en veel tijd heb ik niet! 't Is over de bankbiljettenzaak. Ze hebben 'm hoor!" Met vreugde hoorde jufrouw Gütte bet aan, dat de man die haar man er voor t 25 in had laten loopen nu achter de tralies zou zitten. „Is het 'm vast?" „Vast en zeker!" antwoordde de zooge naamde inspecteur. ge wantrouwen te koesteren overhaudigde jutfrouw Gütte het gesloten geldkistje waar in ongeveer 1 250. Men kan zich hegrijpen met welk een out steltenis bakker Gütte, terug komende van zjjn vergeefsche reis naar het Palais van Justitie, het verhaal van zijn vrouw aanhoor dé. Onmiddellijk werd de politie vau het gebeurde in kennis gesteld, doch tot heden is het nog niet gelukt den dader te ontdek ken. Het geldkistje is hedenmorgen terug ge vonden op de Stadhouderskade. Eenige qui t.uities bevonden er zich nog in, benevens één cent. Dat is alles wat bakker Gütte voor- loopig van zijn schat over heeft. Korte Berichten. Moet ik niet?" antwoordde zij zacht, en de eene droppel na den anderen parelde langs de gloeiende wangen naar omlaag; „behoort mijn hart u al niet lang toer" „O, geliefde!" juichte Ludwig, „dank, dank voor dit verlossende, zaligmakende woord." Hij trok het jonge meisje,, dat zich zacht tegen hem aanvlijde, in zijne armen, eu een lange, heete kus bezegelde het verbond, dat twee harten hier voor het leven gesloten hadden. Hand in hand gingen zij in huis terug eu traden voor Eva's ouders. „Wat is dat, meisje," vroeg Hartel gekscherend, „je moogt den jongen man gaarne lijden! Vergis je je niet? lk dacht, dat je hem niet kondet uitstaan Eva wierp zich nu vleiend aan zijn borst, blikte hem zoo overgelukig in de oogen, dat de vader glim lachend voortging; „Vertel me maar niets, mijn kind. Je oogen spreken duidelijk genoeg. En bijgevolg hebben wij, je moeder eu ik, niets anders te doen dan ja eu amen te zeggen. Hoe denk jij er over, Betsy? Heb je er niets op tegen Welnu dau, ja eu amen!" Eu op deze wijze schertste de oude mau de aan doening weg die zich met alle kracht van hem dreigde meester te maken. Hierop ging hij iunig verheugd tot Ludwig's moeder. Toen de zoon de geliefde tot deze voerde eu haar als zijn bruid voorstelde, toen richtte de goede vrouw eerst haren dankbaren blik ten hemel, legde vervol geus zegenend de hand op het hoofd dier beiden en sprak. „Zoo heeft God dan toch den wenseli mijns harten vervuld, dat ik u, lieve kinderen, nog vereeuigd zie." Nu was er heel wat te doen in liet huis van den raad, want Ludwig drong er op aan, het huwelijk zoo spoedig mogelijk te doen plaats liebbou, en Hartel keurde dit ten volle goed. Zoo vaak Ludwig zijn bruid bezocht, vond hij deze In deu nacht van Zaterdag op Zondag is dooi iemand te Amsterdam bij de politie aangifte gedaan, dat, terwijl hij in het trap portaal zijner woning had liggen slapen, uit zijn broekzak een portemonnaie is ontvreemd, inhoudende t 30. --- De ambtenaar ter Secretarie, Woudsta, te Reilen is spoorloos verdween. —••Te Weesp is Zondagavond de bliksem ir» -een molen geslagen, die gedeelte- is afgebrand. Naar het huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht een 41-jarige vrouw uit Hoek, verdacht van brandstichting ten huize van haar broeder, daar in diens wo- niug de laatste drie maanden een zestal verschillende kleine branden werden ontdekt. Te Tieï heerscht onrustbarend de rood vonk. School C is ter ontsmetting voor 10 dagen gesloten, terwijl veel lijders, ook vol wassenen, in de ziekenbarak worden ver pleegd. De strafzaak tegen de Telegraaf terza ke van het openbaar maken van stukken, welker geheimhouding door het staatsbelang was geboden, zal 29 Juli behandeld worden. Te Roermond is het 2-jarig zoontje van den heer C. bij het inslikken van een keis gestikt. vlijtig arbeidende, zoodat gij ternauwernood de tijd had, beweerde zij, om hem een vluchtigen kus te geven. Eu wanneer hij haar dan wat vaak geschiedde, niet uit zijn armen los wilde laten, dan knorde zij vriendelijk: „Houd mij niet op, ondeugd, 't uitzet komt anders niet klaar en zoolang dit niet volkomen is, moog je me niet trouwen." Zoo erg moest het daar zeker niet mede gesteld zijn, want wanneer hij haar lachend losliet, vlijde zij zich weder tegen hem aan en keek hem lang, zeer lang in de trouwe bruine oogen. Eens zaten zij weder zoo vertiouwclijk met elkaar te kneuvelen, toen Eva's vader de kamer binnentrad met de tijdiug, dat Werrich's dochter Char- lotte verloofd was met baron Welchhausen en dat het huwelijk van die twee biuuenkort plaats zou hebben. Niettegenstaande Eva zeker was van Ludwig's liefde, keek zij hem toch een oogenblik angstig vorschend in het het gelaat. Een oogenblik had zich zijn voor hoofd somber gerimpeld, maar ook terstond weer vertoonde zich eeu glimlach op zijn schoon gelaat. „Ik heb dat al lang verwacht," zeide hij, „deze partij past juist voor het trotschc meisje en den ba ron, zij huwt den titel, hij haar vermogen." En daarmede was de zaak algedaan. Eindelijk had Ludwig ziju lief bruidje naar het al taar gevoerd. De op de bruiloft genoodigde gasten zateu iu de vroolijkste stemming aan het diner, en juist had mijnheer Berndt; die met zijn vrouw ook aanwezig was, een toost op het jonge paar uitgebracht, toen er een zware brief voor mevrouw Rcdow werd afgegeven. „Waarschijnlijk een huwelijkscadeau," bemerkte deze eu gaf den brief aan Ludwig, opdat keze hem zou openen. Nieuwsgierig bekeek deze het poststempelen riep lachend uit: „Uit Ciucinuatielke onbekende vriend kan ons van daar geschreven hebben!" Te Dinxperlo heeft de mi li tui re grens wacht een vrouw aangehouden die in een kruiwagen niet dubbele bodem meel over de grens smokkelde. De V e r e e n i g d e Stat e n v o r - m e ii liet land van de film. Duizenden en duizenden hebben daar aan de film-indus trie hun brood Ie danken. De productie is enorm iedere week wordt voor een geza- melijke lengte van 1000 K.M. film de we reld ingestuurd overeenkomende met een jaarlijksche productie van 50.000 K.M. d. i. uieer dan de omtrek der aarde. Te Co ventry in Engeland kan men tegenwoordig eeu predikantdienst zien doen op de tram. Het is de rev. Huw letf, die llians op de wagens vau de ge meentelijke tram te Coveiitrv dienst doet als bestuurder. E en groep Ne w-Y orksche ban kiers, met Morgan aan het hoofd, onder handelt over de plaatsing in de Ver. Staten van 100 millioen dollars aaudeeleu iu de. Engelsche oorlogsleerling en dit bedrag zal misschien nog worden verhoogd. Op het abattoir te Düssel- dorf wordt van liet bloed van vee, dat daar geslacht is eu van vleeschafval, dar voor menschelijk voedsel niet te gebruiken is, sedert cenigen tijd een paarden voeder be reid ter vervanging van haver, dat zooals uit de genomen proeven blijkt, een zeer lioo- ge voedingswaarde bezit. Het eigenaardige verschiju- sel doel z»ch thans voor, dat de Limbuig- sche brouwers bier uitvoereu voor Duitscli- land, dat in normale tijden zulke enorme hoeveelheden gerstennat voor Holland ex porteert. De oorzaak ligt hierin datdezoul- producten in Duitschland zoo hoog gestegen zijn, dat de Rijnlandsche brouwers hun bierprijzen moesten verhoogen, zelfs tien mark per H. L. tot groote ontevredenheid der herbergiers. De afsluiting der grenzen met electrische draden is voltooit. De Bel gen zijn nu volkomen van de Nederlanders afgesloten. Alles is prachtig afgewerkt en er zijn geen kosten gespaard. Honderden palen zijn in den grond geslagen. Elke paal is voorzien van drie potjes eu drie draden. Bij de koui eener gemeente hebben de Duit- schers de buitenste rijen prikkeldraden af gespannen met vlechtwerk en ijzer, zoodat kindei eu en dieren den gevaarlijken draad niet kunnen nadereu. Hier en daar zijn bij de Nederlandsche grens borden geplaatst, waarop in het Duitsch en in het Neder- landsch met groote letters staatOpgepast. Hoogspanning, Doodsgevaar Ouder algemeeue spanning brak hij liet schrijveu opeu Daar viel het eerst een bijgevoegd schrijven uit van een zekeren Patterson die zich als executeur-tes tamentair van den overleden Karl Schmied, den broeder van mevrouw Redow, tot deze en haar zoon wendde met het verzoek, hein gerechtelijk gelegaliseerde pa- piereu over te zenden; dan volgde het testament zelf iu afschrift er bijgevoegd, waarm gezegde Karl Schmied zijn zuster of waneer deze overleden mocht zijn, haar zoon tot eeuigen erfgenaam van ziju gansche vermogen, dat volgens de nauwkeurige opgaven ongeveer 4U.U0U pond sterling bedroeg, benoemde. Endelijk kwam er nog een schrijven vau gezegden Karl Schmied te voor schijn, dat deze, naar den inhoud te oordeeleu, kort vóór ziju dood had geschreven Het schrijven van deu Amerikaa luidde: „Lieve zuster. Ik sta aau de poorten der eeuwigheid en wurdt thans meer dan ooit door de gedae hte gefolterd jou, lieve zuster, met je kind in ellende en ge brek gestort te hebben, lk wil dan ook nu, vóór ik sterf, uit eigen beweging doen, wat langs geaechtelijkcn weg toch na mijn dood toch zou gebeuren, en u als boete mijn vermogen ver maken, dat ik mij met eerlijken arbeid heb verworven. Achter inij ligt een leven vol pijni gende gewetenskwelling. Want hij al het ge luk, Mat na mijuvlucht uit Europa al mijn onder nemingen begeleidde knaagde toch steeds de worm van het bitterste verwijt aan mijn hart. En toch kon ik mij van den mammon uiet scheiden om weder goed te maken, wat ik aan u gezon digd had. Thans komt de dood en rukt mij met geweld weg. Slechts om één ding smeekt u de stervende en dat is trem de vergif fenis niet te onthouden,die hij, helaas, niet eerder gezocht heeft en hem een vriendelijk aandenken, een aandenken zonder haat te wijden." (Wurdt vervolgd.)

Wieringer courant | 1915 | | pagina 1