Kleine Sluis en terug EEN AAK Zondag, Maandag en Dinsdag De Oorlog. Dankbetuiging. Uit de hand TE KOOP Gemeurd Nieuws. Militaire schoenen Tn hel Hbld. lezen wij het volgende in gekomen stukje Aan de Redactie Tegenwoordig mag geen schoenwerk vau hier naar Indië gezonden worden, dal voor militaire doeleinden kan gebruikt worden. Schoenwerk, daarvoor ongeschikt, mag wor den uitgevoerd, nadat daar toestemming voor is verkregen. In dat geval wordt dan op een der schoe nen een labeltje gehangen, waarop staat „Deze schoen wordt voor militaire doelein den ongeschikt geacht". Zoo werd dezer dagen een baby-schoenIje gekeurd, geschikt voor een kind vau een jaar, er. ook daar werd dat labeltje aan beves tigd. Zeer zeker zal geen uieusch een baby schoentje geschikt achten voor militaire doel einden, zoodat ik ineen, dat deze lastige keuring wel achterwege kon blijven. Hoogachtend, A. Gerzon. (Wij hebben het kinderschoentje met de aangehechte verklaring gezien. Red. Hbld.) I)e dochters vau dcu hotelier. Een Maasbode-correspondent vertelt als een der bijzonderheden vau het beroemde Hotel Spauiiiler te Voleiidam, dat de hotelier in de wereld een le.puialie heeft om ziju knap pe dochters, -lio hem bijstaan het hotel te besiuien. aangezien er reeds verscheidene gc- luUki» getrouwd zijn, en hel aantal knappe dochters steeds even groot blijit, wordt de heei Spaander er sterk van verdacht, dat er onder zijn zoogenaamde dochters, Volendam- sche meisjes schuilen, die geen rechten kun uen doen geldeu op den familienaam Spaan der. Netl. Anti-oorlogsraad. Het aantal van de bij den Nederlaudseheu Anti-Oorlogsraad aangesloten ve»eeiiigingen heeft de duizend oversein eden. Huwelijksdrama, Door de politie te Scheveningen is pro cesverbaal opgemaakt tegen een bewoonster vau de Weststraat aldaar, een nog jonge vrouw, die ouder zeer droevige huwelijks- oiiistaudigheden, uit jaloezie, haar echtgenoot, terwijl deze lag te slapen met kokend water heeft overgoten. In deeruiswaardigen toestand is de man naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. De vrouw, die haar daad heeft bekend, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Op den verkiezingsdag gestorven. Bij de Donderdag gehouden stemming voor twee leden van den gemeeuteraad van Hoofdplaat, deed zich het zeker zeldzame geval voor, dat een der candidaten, het af tredend lid, de heer J. Pateer, in deu loop van dien dag overleed. Bij de opening der stembriefjes bleek de heer Pateer gekozen te 7ijii met 75 van de 120 uitgebrachte stem men. Verdronken. Zondagmorgen is uit het Werfkanaal het lijk opgevischt van den marinier le kl. Th. H. d. V., afkomstig uit Maastricht. Misbruik vuu sterken drank schijnt aan het ongeluk met vreemd te zijn. Ee ongelukkige was ongehuwd. Ontsnapte krijgsgevangenen. Men meldt uit Enschedé. Een Fransch onderofficier ts het weer gelukt, uil een der Duilsche krijgsgevangenkampen te ontsnap- peu en Hollar.dsch grondgebied te bereiken. Te Broekkeurne, gemeente Lonneker, pas seerde hij de grens. Een drietal andere Fransche militairen waren minder gelukkig en werden te Gla- uerbrug vlak voorde Nederl.-Duitsche grens, door de Duilsche wachtgrens aangehouden. Landaanwinning en bedijking Friesche Wadden. Dr. L. A. Sanders, ingenieur te Amster dam, heeft een verzoek aan de Koningin ingediend om concessie tot landaanwinning i n bedijking van een gedeelte der Friesche Wadden. De bedoeling is allereerst dijken aan te leggen van de uiterste Oostpunt van Ame land met een ombuiging naar de Friesche kust, Oostelijk van Wierum en van de Zuider Grie in het waterschap de Grieën op Ame land met eenige ombuiging tot de Friesche kust bij de Zwarte Haan. De kosten van de inpoldering en verkave ling van het tusechen genoemde dij keu ge legen gedeelte der Wadden, ongeveer groot 15.000 H.A., worden begroot als volgt: 2 zeedijken, gezamenlijk lang 29.000 M. f8.120.000; rijzen dammen f900.000; schut sluis f 300.00Ó; Dieselgemalen f 800.000; ver kaveling fl.35O.000; kanalen met bruggen eu duikers 11.000.000; wegen f400.000. Totaal f 12,870.000. De verongelukte Marinesloep. Op de Maasvlakte is het lijk gevonden van den bij het ongeluk der defensiesloep verdronken korporaal stoker P. Boon. .Nabij de Zuiden-pier te Hoek van Holland is het lijk aangespoeld vau deu bij het on geluk van 7 dezer omgekomen milicien-ma troos C. de Jong. Te Bergen bij Alkmaar is een lijk aangespoeld, dat herkend is als dal van den zeemilicion-stoker W.J. van Holten. Personalia. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de Heer Ingenieur v. d. R. Waterstaat C. W. Lely te Hoorn als zoodanig overgeplaatst naar den Haag en is in zijne plaats benoemd, de Heer .1. F. Schünfeld te 's-Gravenhage. Smokkelen. Te Leuzel, gein. Bergh, ziju twee smok-! kelaais er 1 ee 1 ijk ingevlogen. Zij kwamen Woensdagnacht mei drie paarden hij een boer en vroegen de dieren daar te mogen stallen tot het operatieterreiu veilig zou zijn. Hef verzoek werd toegestaan. De eigenaar zou even zijn kleederen aantrekken en open doen. Maar vreemd keken onze heide man netjes op, toen even latei dc bewoner zich ontpopte als een grenswaclusoldaat en mef het geweer in de hand hen beval hem te volgen naar het bureau der grenswacht. Het vreemde verschijnsel. Maandagmorgen hadden twee jongens van Charlois en een jongen van Barendregt ook de roodc kleurstof op handen en mouwen, en een dame zag bij den overtocht over de Maas te Rotterdam een harer vingers heele- uiaal rood worden. Laudbouwverlovcn in den oogsttijd. Alleen aan bedrijfsleiders en aan hen, die •als zoodanig luugeereu kan in den oogsttijd wanneer aan den betrokken compies com mandant de noodzakelijkheid daartoe blijkt, een verlof wordeu verleend. Onder bedrijts- leiders moeten ook worden verstaan smeden, wagenmakers, hoefsmeden, loonmaaiers en loondorsehers in het bezit van eene machine zoomede paardeuhouders, wanneer deze dienstplichtigen met deu landbouw in be trekking staan. In verreweg de meeste geval len zal met een verlof van 14 dagen of minder kunnen worden volstaan, in geen geval zal het den duur van drie weken mogen overschreideu. Het verlof waarom het hier gaat, mag naar verkiezing in een of meer perioden worden genoten, maar mag niet verleeud worden aan de miliciens die voor eerste-oefeniug onder de wapenen zijn en ook niet aan hen, die slechts in her buitenland grond in eigendom of in pacht hebben. Belanghebbenden bij tarwe-, logge-, aard appel-, haver-, eu bietenoogst dienen hun schriftelijk verzoek om verlof zoo spoedig, mogelijk, doch uiterlijk op een door den compies commandant aaD te geven datum in. Van het westelijk oorlogsterrefii. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt officieel gemeld In de Argonnen hadden Duitsche aanval len een volkomen succes. Ten noordoosten van Vienne-le-Chateau werd een Frauschen loopgravenliuie ter breedte vau ongeveer 1000 meter genomen. Een officier eu 137 man werden gevangen genomen1 mitrailleur en een mijnwerper werden buitgemaakt. 0\er het geheel is wel zeker, dat de Duitschers thans op het Westelijk oorlogs- tooneel meer initiatief ontwikkelen dan de erbondeneu. Of zij echter ook meer succes zullen behalen, is iets auders. Wel ziju vol gens de Fransche berichten de Duitsche ge lederen met 11 nieuwe divisies versterkt, doch er zijn ook weer troepen van „Kitche- ner's nieuw leger" aangekomen lord Lans- downe verklaarde Dinsdag in het Engelsche Hoogerhuis, dat er thans 22 of 23 Engelsche divisies op het Westelijk oorlogstooneel zijn (een divisie is goed 20.000.) Van het oostelijk oorlogsterrein. Op het Oostelijk oorlogsterreiu zijn in het Zuiden de operaties nog niet weer herbe gonnen en vau het midden en Noorden wordt er weinig belangrijks gemeld. Over v. Hin denburg hoort men niets meer. Van Fransche zijde beweert men dat de veldmaarschalk in ongenade gevallen is. Van naar het heet welingerichte zijde wordt aan de Tijd ge schreven, dat von Hindenburg doende is aau de voorbeieiding van iets, dat binnenkort de wereld zal verwonderen en wellicht den oorlog beslissen. Ingezonden stukken. Wieringen, Juli 1915. Geachte redactie. Mogen wij, naar aanleiding van eenige regels, in het S. D. A. P.-week blad, ,,de Vonk", aan het adres onzer partij, Ier be- autwoord'ng, eenige plaatsruimte? Bij voor baat onzen dank. De schrijvei van bedoelde regels, de lieei Lub, moet wel veel antipathie met zich dra gen tegen menschen, behoorende tot een an dere partij dan de zijne, om hen naar aan leiding van de huidige gemeenteraadsver kiezingen re beschuldigen van partijegoisme en te denken (want gezegd, of geschreven is het niet) dat de Vrij'/, partij het brutaal noemde dat de 8. D. A. P.al'd. (bij schrijven aan de Vrijz. kiesvereeniging) twee zetels in den raad voor zich eischte. Integendeel is door de Vrijz. kiesvereeni- ing besloten geen strijd te voereu legen de S. D. A. P.ers, nóch tegen rechische candi daten, nóch voor eigen partijgeunoten te strij den en is naast de aftiedenden, I). Kooi u en P. Koorn, plus Dr. de Goeje, ook de heer de Vries candidaat gesteld door de meeste aanwezigen, na een vergadering van de Vrijz. Kiesvereeniging. Wil de lieer Lub nog meer? Eischl de heer Lub soms door de Vrijz. Kiesvereeniging in een draagkoets uit de Elft te worden gehaald om als (1 e candi daat aan de kiezers te worden gepresenteerd Dergelijke verwarde ideën zullen nóch door ons, noch doorzijn eigen parlijgeriooten wor den gevoed. Wij zijn van meenitig dat, het geen de heer de Vries met tact en bekwaam heid in weinig jaren vooi.de afdeeling op bouwde, door den heer Lub met nog meer handigheid wordt atgebrokeu. Zijn ongemotiveerde aanvallen op anders denkenden, hier in 't bijzonder de Vrijz. partij geven blijk van een bedenkelijk een zijdig- inzicht. Hel op deze wijze bevorderen van zijn candidatuur loopt uit op een negatie! resul taat. Het Bestuur der Vrijziiiuige Kiesvereeniging» Wij lezen in de Heldersche Courant: Ons geacht zustersblaö „de Vonk" maakt zich in den laatsten tijd veidieustelijk door hel geven van eene bloemlezing uit de ad vertentie-rubriek van de „Heldersche Cou rant". Deze rubriek is het blad een voort durende bron van vroolijkheid eu op de vaak zonderliug-gesty leerde en wonderlijk-gewron gen producten die men daar vindt, is in derdaad menige woordspeling te maken. Wij apiecieeren dezen arbeid der „Vouk''- redactie ten zeerste, al ware het alleen maar, dat hij „lachende de waarheid zegt". Maar wat te denken, wauneer in hetzelfde blad even later een correspondentie uit Wie- ringen (geteekend L.) spreekt van „den re dacteur van de W. C.", dien hij aanraadt een „goeden bril" op te zetten, daar hij anders kleurenblind zou worden 9 Is dit niet, vragen wij, de beeldspraak wat ver gedreven en is zij bovendien niet ietwat onwelriekend? Deze correspondent maakt tiouwens allerlei zonderlinge evolu- tiën op het slappe koord der journalistiek. Tot zoover de Heldeisehe Courauf. De Alkmaarsche liet zich in den zelfden zin uit, doch spreekt van „een gevaarlijke afkorting'' Wij, voor ons, gelooven ook dat den Heer Lub, den schrijver van lier epistel, met de afkorting geen nevenbedoeling, zoo als de Heldersche schrijft, gehad heeft. Dat de heer Lub gebelgd is over het plaat sen van een bericht aangaande een onrustigen Candidaat, is ons een raadsel. Vindt de heer Lub het verheffend, wanneer een Candidaat zich zoo bijzonder met de voor hem in te dienen lijst bemoeid Terloops zij opgemerkt dat het niet, zooals verondersteld werd, de lijst-de Vries betrof. Dat de heer Lub zijn onomwonden oor deel omtrent de redactie der „Wieriuger Cou rant" weergeeft is flink. Wat er van waar is zij ter beoordeeling van het publiek. Red. Wier. Crt. Ter verduidelijking van het bovenstaande, laten wij even 't artikeltje uit de „Vouk" vol gen, dat andere bladen aanleiding heeft ge geven, tot zulk een diepzinnig nadenken. De wereldschokkende gebeurtenis dat om de een of andere reden le Purmereud vergeten of nagelaten was de candidaatopgave tijdig ten stadhuize in te dienen, gaf den redacteur van „de Wieringer" aanleiding zijn lezers koud te doen dat ook op Wie- ringen „bijna" hetzelfde geval zich had voor gedaan, en knoopt daaraan, gedachteniezer als hij is, de beschouwing vast, dat nadat de candidaat wien het gold in allerijl naai den man van de lijst geloopen was en deze de lijst nog bijtijds indiende, de candidaat de verzuchting slaakte: „Zie zoo, dat is in orde, het is nu maar de vraag, ben ik er een van de vier of van de zes". Hoewel dankbaar voor dit bewijs van be langstelling eu vol bewondering voor de duim- zuigerij van „mijnheer de redacteur" wil ik er even op wijzen dat bedoelde candidateri- lijst werd ingeleverd om half vier, een half uur dus vóór de bepaalde tijd verstreken was. Deze redacteur met een iet of wat kame- leon-achtige natuur kwam eenige weken geleden, na een prachtige kleurencombinatie van blauw-wit-groen-violet en vooral van verschillende soorten rood, tot de conclusie, dat de kiezers de verhouding in de raad maar blauvv-blauw moesten laten van zijn standpunt bekeken geen kwaad idee, aange- zin de man voorzitter is van de vrijzinnige kiesvereeniging en van de elf leden tellende raad er 9 tot oe vrijz. richting behooren dat noemen zij hun recht er. wanneer wij er dan twee voor ons opeischen, dan vin- len zij dat brutaal. Mocht deze Vonk de hooge eer geuieleu de aandacht Ie trekken van den redacteur van de „W. C." dan raad ik hem in gemoe- de aan „voorzie u van een goeden br'»l, want dal aanhoudend staren op al die ver schillende kleuren kan allicht kleurenblind heid tengevolge hebben", L. Texel. Sedert Donderdagmorgen kruisen een viertal vreemde torpedobooten, vermoedelijk voerende de Engelsche oorlogsvlag, langs onze kusten, Men vermoedt dat een eu ander in verband staat met troepentransporten vau Engeland naai het vaste land van Europa, door torpedobooten zou dan patrouilledienst worden verricht. --- Niet minder dan 100 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van Vaderen Moeder in hel Algemeen Wees huis alhier. Zondagavond stak bij een vechtpartij in Midden-Eierlaud een Belg een zijner landslieden met een mes in den schouder. De wonde bloedde zoo hevig, dat heelkun- kundige hulp van Dr. Keidel moest wordeu ingeroepen. De rijksveldwachter De Jong stelde (lenzelfden avond, een onderzoek in. Plaatselijk Nieuws. Politie. Gevonden een gemailleerde drinkkan, een geruit dasje, een zilveren armband eu een liug met sleutels. lnlichtiugeu te bekomen bij den gemeente Veldwachter. Burgerlijke Stand dergem. Wieringen 10 16 Juli 1915. Ondertrouwd: Jaeob Bakker Juz. en J. M. Jause (te Alkmaar.) Gehuwd. G. Lont eu I. Wiegman. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Witkop. Oosterland v.in. 10 uur Ds. van Loon. Den Oever geen pien^t Doopsgezinde Gemeente. Stroe v.m. 10 uur l)s. Leeudertz. REHOBOTH. H.-hoel 10 uur de lieer Stavenga. Den Oever av. 7 uur dezellde Gereformeerde Gem. Voorm half tien preek lezen. namiddags half drie Afslag VAN EW1JCKSLUIS. 10 Juli 139 pond Bot 11 a 13 cent. 40 Schol 8 28 Aal a 0,35 14 Juli 210 pond Bot 12 a 13 cent. 0 Schol 0 cent. 0 aal a f 0.25. ADVERTENTIEN. Ondergeteekende betuigt zijn oprechten dank aan de Brandwaarborg Maatschappij DE VEREENIQ1NQte Amsterdam, Directie H. VAN VEEREN, Agent de Heer O. J. BOSKER, voor de nette behandeling en prompte betaling inzake de schade geleden bij de brand op 6 juli 1.1. D. MINNES. Wieringen, 16 Juli 1915. met toebehooren. Groote pi. m. 34 voet. Tevens 12 kruikelkorren en 3 oesterkorren met lier en toebe hooren. te bevragen bij N. METSELAAR Oever. KERMIS te Anna Paulowna, Extra diensten 25 26 en 27 JULI. Van Wieringen naar Vertrek van KLEINE SLUIS 's nachts 12 uur Tarief 50 cents. retour- De Postschipper, JOH. BA1JS.

Wieringer courant | 1915 | | pagina 2