WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 7e Jaargang. Vrijdag 7 April 1916. No. 15. ZIJN NOODLOT. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs f 0.25 per 3 maanden UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf0.30 Iedere regel meer.0.06 ONS ZONDAGSBLAD I'ak-Jlc-JIee vau deze week bevat o. a. als voorplaat Een receut portret vau Z. K. H. Prins Heudrik der Nederlanden. Voorts: Het bezoek van H. M. de Koningin aan Utrecht en IJselsteiu, met een drietal foto's. Groote Roode Kruis oefeningen in den driehoek Barneveld, Apeldoorn, en Ede, met twee foto's. De Pokkenbestrijding te Amsterdam met een drietal foto's. De leiders der Sociaal-democratische Partij in Duitschland. Voorts tal van interessante actueele foto's en portretten. Nog eensBoeren en Oorlogswinst. Naar aanleiding van het stukje „De Boe ren en de Oorlogswinst", ,overgenomen in ons vorig nummer uit het „Friesche Dag blad", nemen wij nu het volgende stukje over uit het Limb. boerenbondsblad „Land eu Vee". Als men „Als men let op het gevoerde melkdebat, op de mond- en klauwzeer-ruzie in de Twee de Kamer, onder aanvoering of medeaan blazing van den demagoog Schaper, die maar bang is voor de boeren, die te machtig eu te rijk zoudeu kunnen wordeu Als men betracht, dat men een gedeelte der oorlogswinst van de boeren (kleine ot groote winst van kleine en groote boeren) al bij voorbaat inpalmt, terwijl die winst van „de burgers" eerst bij algemeene wet, en nauwkeurig afgewogen, wordtopgevraagd Als men ondervindt, dat de geldlui oorzaak zijn, dat het klein-boerenbedrijf haast stil staat en dat de coöperatie der boereu bij distributie van mest en voederartikelen pijn lijk vvordt achtergesteld bij den speculatie ven handel Als daarbij onze niet-boerenpers ofwel den toestand niet begrijpt en doorziet, ofwel even bang is als de Regeering en onze Ka- raei;'edeii, om het eerste, noodzakelijkste en grootste aller bedrijven te verdedigen, het recht en de eer van den boerenstand krach tig te haüdbaven Dan mag herhaald wordeu wal „Land en Vee" schreef in nummer 51, dato 17 De cember 1915 Hoewel de boei, ook buiten zijn sfand en kring, vele verlichte en daadwerkelijke sympathieke vrienden en verdedigers heeft, hij houde terdege rekening met het feit, dat de strijd om zijn behoorlijk economisch en maatschappelijk bestaan nog lang niet volstreden is," De Landbouw met M o tor en. Dat men, ondanks den oorlog, in Frank rijk toch nog oog en hart heeft voor de piac- tische landbouwbelangen, blijkt wel uit de volgende korte beschrijving eeuer landbouw- Roman van A. G. von Suttnkr. Vertaling van: D. DE BRU1JN. Doctor Altmann wierp een weemoedigeu blik door het vertrek en zijne oogen bleven zelfs eenige minuten lang op het kostbare bed rusten, dat hij destijds, toen bij voor vijf jaar zijn tegenwoordige betrekking aanvaard had in een vrij wat voornamer vertrek had leeren kennen. Ja, de omstandigheden in de familie PerneggwareL sindsdien tijd kolosaal veranderd! „Ik blijf er bij, waarde heer, dat het een akelige wereld is," hief de oude heer aan, toen zijn blik dien van zijn gaat ontmoette, ten minste voor 'n ongeluksvo gels zooals ik er ben. Voor anderen moge zij wellicht in een schooner licht schijnen." „ik moet zeer zeker toegeven, dat uw tegenwoor dige positie een allesbehalve aangename is, doch men moet de hoop nimmer opgeven, dat alles nog eens he ter wordt." „Hoop? Ik op mijn jaren? Zou ik soms mogen ver wachten, dat op den een ol anderen nacht het gouden manna van den hemel valt? Neen. beste vriend," hij wees met den duim naar het boekeurek, „daar ligt mijn vermogen begraven, ieder afzonderlijk blad verte genwoordigt een b&uknoot. De groote vraag is nu een maal maar of een mensch geluk heeft of niet; met mijn geluk is het lang gedaan." Zijn gelaat betrok, en zijn stem uan» een hcesche klank aan. „Met den dood mijner vrouw, tegen welken prijs de geboorte van een zoon gekocht werd, is het van mijn drempel getrokken. school met motoren, welke beschrijving voor kwam in de „Auto": De school voor landbouw met motoren opgericht te Herblay, is nu in vollen gang nadat de eerste weken natuurlijk nog vo moeilijkheden waren. De theoretische enprac- tische lessen worden geregeld gevolgd door een twintigtal leerlingen; hun opleiding duurt een maand. Daar het demoustreeren der land- bouwmotoren in de open lucht plaats heeft, kan een ieder, die er belang in stelt, daai- bij komen toekijken. De quaestie van mechanischen landbouw is op 'toogenblik van groot belang voor Fiankrijk. Meu moet bedacht zijn op den komenden oogst De Staal geeft al lei lei faci liteiten aan landbouwers, b.v. bij den aan koop van meststoffen. De spoorwegen reke nen zelfs minder vracht voor landbouw-ar- tikelen. In 't zuiden van Frankrijk heeft een tour- née plaats met een zestal landbouwmotoren die in verschillende plaatsen worden ge demonstreerd. Buitenlamisclie persstem men. De Daily Telegraph schrijtt naar aanlei ding van een telegram van haar Rotterdam- scheu coirespoudentWij zijn het volmaakt met hem eens, dat op dit oogenblik van onrust in de zaken van Nederland een wel gemeende bevestiging van de steeds vriend schappelijke gezindheid, door Engeland je gens dat land gekoesterd, niet misplaatst is, doch het schijnt nauwelijks te gelooven,dat de onverantwoordelijke kwaadstokerij der Duitsche bladen in dit vergevorderd stadium van den oorlog nog ernstig door de Neder landers wordt opgenomen. Het is verre van ons om op eenigerlei wijze de door Neder landss geografische ligging onvermijdelijke moeilijkheden bij de handhaving van zijn onzijdigheid nog te willen vermeerderen, De nieuwe Or Ier in'Cunncil kan geen^/Jus reden tot klagen geven. Onze collega, de Nieuwe Rolteidamsche Courant, heeft na tuurlijk vrijwel gelijk, wanneer hij veron derstelt, dat de bizondere moeilijkheden, verbonden aan de handhaving en de door voering van zulk een ongekende beperking in den zeehandel als Engeland thans tegen Duitschland toepast, zoodanige wijzigingen in de order hebben noodig gemaakt als waarom het hier gaat. Wat het onzinnige gerucht aaugaat, van Beilijn uit verspreid, dat op de jongste conferentie te Parijs door een der mogendheden zou zijn voorgesteld, een wijziging te brengen in de bestaande handels- en andere betrekkingen tusschen de bondgenooten en Nederland, zoo verheugt het ons te zien, dat het Nederlandsche pu bliek dienaangaande is gerustgesteld. De Fransche bladen blijven de Neder- lk bekommerde mij om mijn eigendom even goed, ja, wellicht nog beter dan een ander, ik hoorde altijd zeg gen: orde is de grondslag tot welvaart. En met hen, weet ge," hij wees weder naar de rekeningboeken, „meen de ik de grootste orde in te voeren, die men zich maar denken kan, maar de duivel moge weten hoe het kwam, de wanorde werd integendeel van dag tot dag grooter. Ik wil u eens wat zeggen: Wij adellijke grondbezitters zijn steeds het offer van anderen; wij hebben geen an dere bestemming dan om aan een gansche kliek vau lui tot melkkoe te dienen, die worden er dik en vet bij, zij scheren hun schaapjes eu brengen de wol op het droge, terwijl wij weldra door tering aaugetast worden en er van ons niets anders overblijft dan bet inwen dige beeuderengestel." Deze ontboezemingen bevatten voor den doctor niets nieuws, reeds meer dan eens zou hij daarop hebben kunnen antwoorden: „Maar, beste graaf, ge ziet over het hoofd, dat het niet voldoende is, wanneer men zich rekeningboeken alleen aanschaft, zonder er ook wer kelijk rekeningen in over te brengen; in deze folianten ziet het er eveneens uit als in uw kamer, waar klee- ren, laarzen en vele andere dingen nog in een woeste wanorde verspreid liggen. Ge vergeet, dat om geld te verdienen, men ook dien overeenkomstig moet werken. Ge geloolt wel niot, dat op den een of anderen nacht het gouden manna vau den hemel zal neervallen, doch op verscheiden keuteekeueu afgaande hebt ge toch uw leven lang op deze aangename gebeurtenis gewacht." Hij hield zijne beschouwingen echter voor zich, want wat zou dat nu geholpen hebben, nu de beklagcns- waardigen man feitelijk niet meer in staat was, om het kwaad weder goed te maken. „Nemen wij als tegenstelling met mij bijvoorbeeld eens een geluksvogel eerste klasse, mijn buurman en opvolger in de scbooue heerlijkheid Altensteiu. Ik heb landsche aangelegenheden bespreken de meesfen dwalen niet af en vinden het zeer natuurlijk, dat de tegenwoordige stand vau den oorlog groote waakzaamheid vereischt. Er wordt geen enkele onwelwillende op merking gemaakt. Het Journal geeft een komisch feithet portret van minister Cort van der Linden wordt afgedrukt, maar iü plaats van liet eerwaardig gelaat met den witten baard van onzen minister-president ziet men een be- minnelijken jongen man van een ietwat Ja- pansch type. Laten wij maar zeggeneen eeinfout. Gemengd Nieuws. Een Nederlandsche schoener getorpilleerd. Blijkens een bij het Departement vau Ma rine ontvangen bericht, is de Nederlandsche schoener „Elzina Helena" Maandagmiddag te 3 uur in de Noordzee getorpilleerd. De be manning is met een sloep op het lichtschip Noordhinder aangebracht en Dinsdagavond door het reddingsschip „Atlas" overgenomen, vanwaar zij heden wordt afgehaald. Bij hun aankomst zal een nader onderzoek worden ingesteld. Schaudelijk. Een matroos en een soldaat zijn Zondag in de woning van een 50-jarige winkelier ster te Vlissingen binnengedrongen. Zij de den de vrouw onzedelijke voorstellen en heb ben haar vervolgeus beetgrepen. De vrouw, die alleen thuis was is geruimen tijd met de onverlaten worstelende geweest, waarna de sujetten zijn heengegaan, nadat één hunner eerst de winkellade heeft gelicht. De vrou heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. De politie stelt een zeer streng onderzoek in. (Hbld.) De man of de vrouw. Men weet dat de uiterste rechterzijde de. or thodoxie in de Ned. Ilerv. Kerk tegen het vrouwenkiesrecht in de kerk is. Van de wij ze waarop haar leiders soms dergelijke on- gewenschte instellingen bij de broederen als afschrikwekkend tentoonstellen, geeft de Waarheidsvriend een treffend voorbeeld. Ge lijk men zich herinnert, zijn in den Kerke- raad der Doopsgezinde gemeente Bussum, waarin te voren drie vrouwelijke en twee mannelijke leden zaten dezer dagen drie maünen en twee vrouwen gekozen. Het ge slacht van de gekozenen blijkt bij deze ver kiezing, gelijk trouwens in een gemeente waarin vrouwenkiesrecht bestaat haast van zelf spreekt, een toevallige bijkomstigheid te zijn geweest. Men koos personen, geen mannen of vrouwen. Hoe stelt nu echter de Waarheidsvriend de zaak aan zijn lezers voor? Na den uitslag der verkieziug te hebben meegedeeld, schrijft mij zeiven daar met het oprichten van fabrieken in den grond gewerkt, totdat ten slotte de schuldeischers het goed, dat eeuwen achtereen in het bezit mijner lamilie was geweest, verkochten. Ja, ik moest mij nog ;elukkig achten, dat mijnheer Losberg er iets meer voor betaalde dan de hypotheekeu, die er op stonden, zoodat mij ten minste thans nog het hoogstnoodige om te leven overblijft. Zijn komst in Altensteiu alleen was voldoende, oin terstond de zaken weer een nieuwe vlucht te doen nemen." „Mijnheer Losberg is een handelsman, en het blijft nu eenmaal een feit, dat alleen zulke, in bet beroep opgegroeide lui bijna met zekerheid op succes kunnen hopen," antwoordde Altmann kalm. Edellieden, mijn heer de graaf, zijn zooals bekend is, slechte reken meesters. En ten slotte nog dit: geld is wel een mooie zaak, maar toch beweer ik, dat het niet de bron van alle geluk eu alle tevredenheid is. Ik zou uit mijn le venservaring voorbeelden kunnen aanhalen van men- schcn, die in overvloed leefden, eu aan wier ongeluk juist die overvloed de schuld droeg, Een mijner studic- geuooten richtte zich liehaamlijk en geestelijk te gron den, wijl hij* meende, meer te moeten genieten, dan hij verdragen kon, een voortreffelijke oude man van mijn kennis werd om zijn geld vermoord een oude dame beroofd, waarop zij tot waanzin verviel neen, neen, het ware geluk moet de mensch in zich zeiven zoeken en in de geen, met wie het noodlot hem heeft verbon den. Uw leed schuilt ergens anders, zal ik het ueens zeggen, graaf?" De oude heer keek vragend naar den spreker heen. „De eenzaamheid, het alleen zijn drukt u en ontneemt u den moed. Vroeger, toen gc nog beter bij krachten waart, ging het nog, ge vondt verstrooiing daar buiten in de scbooue natuur, ge kondet uw paar vrienden, opzoeken, die ge in de buurt hadt, en nu, dat ge aan liet blad De vrouwen of tewel dames hadden er het helft in handen. De kerkeraadsverkiezing kwam. En met haar kwam de animositeit krachtig tot uiting, 't Werd een felle sirijd. Wie zou voortaan in den kerkeiaad deo bo ven toon voeren de man of vrouw? De uit slag van den heftigen kamp is, dat de ker keiaad van de Doopsgezinde Gemeente te Bussum „om" is. In de twee periodieke va catures werden twee mannen oftewel heeren gekozen. De kerkeraad bestaat thans uil drie heeren en twee dames, de heeren zijn weer de baas Comité-Generaal. Slechts anderhalf uur heeft de geheime vergadering Dinsdag geduurd. Daarin ligt eenige geruststelling. Er schijnt niet veel verschil van gevoelen te hebben geheerscht. Dat laat zich trouwens begrijpen, wanneer men de openbare verklaring, door minister Cort van der Linden, in aansluiting aan het medegedeelde in comité-generaal afgelegd, in het oog houdt. De schorsing van het ver- leenen van periodieke verloven ziehier de officieele bevestiging van het reeds in verschillende bladen geconstateerde teit is niet het gevolg geweest van bestaande politieke verwikkelingen. Geen conflict, geen onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar, geen ultimatum of oninwilligbare eisch, niets vau dat al er is niet gedreigd en er werd niets geëischter is een maatregel van voor zorg genomen in verband met het onwrik bare besluit om onze neutraliteit stipt te handhaven. Voor een paniek bestaat dus geen aanlei ding. Evenwel blij ve het besef levendig, dat wij er nog niet zijn, dat in de toekomst alles mogelijk blijft. Voor optimisme hoede men zich evenzeer als voor ontmoedigend pessimisme! Nog steeds zijn wij niet voor goed aan den oorlog ontkomen de maatre gel, in hel laatst van de vorige week geno men, „berust op gegevens, welke een toene ming der gevaren, waaraan ons land bloot staat, doet duchten." Het moge niet in 's lands belang geacht worden, „omtrent den inhoud dezer gegevens eenige mededeeling te doen." dat de regeering niet uit gril ligheid of uit zenuwachtigheid voorzorgs maatregelen getroffen heeft, is nu wel dui delijk. De algemeene toestand is er niet be ter op geworden. Naarmate wij ons meer van den ernst van den toestand bewust zijn, is de kans om buiteu schot te blijven groo ter. Alle noodelooze opwinding blijve echter achterwege. Had zij niet de jongste dagen menigeen paiten gespeeld de plotselinge waakzaamheid van den Nederlandschen leeuw ware voor velen eer een geruststel ling dan het tegendeel geweest. uw kamer gekluisterd zijt, gevoelt ge, dat u iets ont breekt. Miju betrekking neemt mij zoo zeer in beslag, dat ik, helaas, niet zoo vaak kan komen, als ik wel zou willen, en als huisvader gevoel ik behoefte, om de avonden aan den huiselijken haard door te brengen. Vroeger hieldt gc ons op zulke avonden gezelschap, doch thans gaat dat, helaas niet meer." De graaf was opgestaan en met moeite naar de kast gegaan, om daar een der pijpen te stoppen. De weg, hoe kort deze ook was, viel hem zóó moeielijk, dat bij een weinig op den divan moest uitrusten. Bedroefd knikte hij vooi zich heen: „Dat is alles zeer waarmaar wat er aan te doen Kau ik het ver anderen?" ,Ten deele kunt ge het wel, met een weinig goeden wil en inschikkelijkheid zoudt ge al een heel eind ko men; vergeet niet, dat er op de wereld nog een wezeu leeft, dat u na aau 't hart staat." ,Ha zoo, wilt ge dien kant weer uit, doctor. Neen, ik heb zelf meer dan eens daarover nagedacht en ben telkenmale tot de overtuiging gekomeu, dat het zoo maar beter is. Chlodwigen ik passen iiu eenmaal niet bij elkaar." „De proef zou in elk geval te nemen zijn. Sinds vijf jaar zijt ge gescheiden. In zulk een tijdsversloop veranderen de menschen. Ge zijt ongetwijfeld in dien evenzeer tot inkeer gekomen als hij zelt cn „Op dit vage vermoeden wil ik maar liever niet antwoorden, 't Is waar, mijn prikkelbaar humeur is er aanmerkelijk op verbeterd, maar hoofdzakelijk dat hij, die mij voortdurende reden tot nerveusiteit gal, van hier ging. (Wordt vervolgd.J

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1