Een mooi resultaat. Uit het overstroomde gebied werden uit gevoerd naar Duitschland 12667 stuks vee, waarvan een gedeelte ook uit Gelderland en Utrecht. Dit vee heeft de ronde som van drie millioen gulden opgebracht waarbij een winst is van f 900.000. In de maand Mei zal het geld aan de eigenaren van het vee worden uit betaald, die dan na aftrek van de kosten ongeveer 29 procent krijgen boven de taxa tieprijs. De ergste vijand komt. lu Duitschland blijven op verschillende plaatsen pokken voorkomen. In Oostenrijk kwauieu in de laatste diie weken 4952 ge vallen ter kennis van de autoriteit, waarvan 4T14 in Galicië en Boekowina. Vele vredelievende vrouwen. Er werken thans 195000 vrouwen in de Eugelsche muuitifabrieken. Van het eiland Marken. Zondag werd op Marken in de Herv. Kerk gedoopt het petekind van de Koningin, Wil- helmina Lijsje van Riel, twee dagen na den watervloed geboren en waarvan de moeder niet vele anderen een groot deel van den rampnacht op een zolderbalk ran een half weggeslageuhuis harer buren had doorge bracht. Onder toezicht en regeling van den heer J. H. Bosch, voorheen hoofdopzichter bij den bouw van de E.N.T.O.S., is de herstelling der beschadigde woningen thans krachtig aangevat. Sommige huizen zijn reeds gereed. De zolderbewoners zullen vermoedelijk tegen het einde dezer week uit hun behuizing naar de herstelde benedenwoning kunnen verhuizen. Schraalhans. Iemand deelt mede, die pas uit Duitsch land is teruggekeerd, dat hij aldaar in een hotel voor twee eieren en een cognacje drie Mark had moeten betalen. Waar zulke prijzen betaald worden, moet schraalhans wel keukenmeester zijn. Ontslagen. De Leidsche Ct." meldt, dat de beman ning van den logger „Noordzee V", behal ve de hoofdpersoon uit het bekende drama van godsdienstwaanzin, uit het krankzinnigenge sticht te Medemblik ontslagen is. Aardige vangst. Een IJmuidensche trawler besomde Dius- dag aan de markt een vangst van f27.000! Goede Eigenschappen. De Duitschers zijn innemend, zeer! Dat merken steden, keer op keer; Doch bij Verdun blijkt hun gewis, Dat de Franzoos vóórkomend is. E, K., 4de Div. Veldleger, Oorlog en Criminaliteit. De Times bevatte dezer dagen een ar tikel over het afnemen der criminaliteit in Engeland gedurende den oorlog. Er waren al elf gevangenissen geheel en vier gedeeltelijk gesloten, terwij! vijf andeie op sluiten stonden. Dit resultaat is echter niet louter aan den oorlog toe te schrijven, zooals het blad na der uiteenzette, want reeds sinds 1904 is vermindering van gevangenen te constatee- ren dank zij de toepassing der voorwaarde lijke veroordeeling en de betere berechting van kinderen, zoodat in tien jareu tijds (1904- 14) de vonnissen van 586 tot 369 per 100.000 inwoners daalden. In het jaar, dat eindigde Maart 1915, ging dit cijfer lot 281 terug. Als reden hiervan wordt opgegeven, dat een groot deel van de standen, waaruit de misdadigers meest komen, in het leger is opgenomen; dat er zooveel vraag naar werk volk is en dus meer gelegenheid om met eerlijke middelen zijn brood te verdienen; en ten slotte, dat de verkoop van alcoholische dranken is beperkt. Dit laatste heeft, naar de schrijver in de Timesvan tot oordeelen bevoegde perso nen vernam, het meest tot de vermindering der criminaliteit bijgedragen, en hij hoopt daarom, dat de beperking van den drank verkoop ook na het herstel van den vrede zal bestendigd blijven. Het Dienstweigeriugs manifest. Door het Gerechtshof te Amsterdam werd uitspraak gedaan in de zaken tegen de predikanten Boeke te Schoorl, Boender te Abbekerk, Menno Huizinga te Nieuwe-Nie- dorp en Teriet te Zuid-Scharwoude. Door de Alkmaarsche Rechtbank vrijgesproken, was het O. M. dier Rechtbank in hooger beroep gegaan. De advocaat-generaal bij het Hof had ge vorderd de vernietiging van het vonnis der Rechtbank en de veroordeeling van ieder der beklaagden tot één maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. Het Gerechtshof bevestigde het vrijspre kende vonnis ten aanzien van ds. Boenders gewezen, aangezien niet is gebleken, dat het manifest, toen 't werd verspreid en open baar gemaakt, van beklaagde's naam was voorzien. De overige vonissen werden ver nietigd. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof ds. Teriet en ds. Boeke ieder tot f 10 boete of vijf dagen hechtenis. In het feit, dat genoemde predikanten hun naam onder het manifest hebben doen terugnemen, vond het Hof aanleiding slechts een geringe geld boete op te leggen. Ds. Schermerhorn en ds. Menno Huyzin- ga worden ieder veroordeeld tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis. Vrijzinnig Hervormden. Het comité voor openluchtsamenkomsten van Vrijzinnig Hervormden in Hollands Noor den heeft besloten in den a.s. zomer acht bijeenkomsten te houden, de eerste in Juni te Breezand. Het comité bestaat uit de lieerer,Haars te N.-Niedoip, voorz.; Kars te Winkel, secr.; Huizinga te Zijpe, penn.; Reijnders te Anna Paulowna, en de Leeuw te Oudkarspe!. Watersnood. Omtrent den voortgang der werkzaamhe den ter voorziening der noodwaterkeeringen kan het volgende worden medegedeeld De hulpdam in de doorbraak van den An na Paulownapolder werd op 30 Maart j.1. op een peil vat. 2 M.-[- A.P. opgeleverd; met de verzwaring en de verhoogiug wordt voort gegaan. De noodkeering langs de Van Ewijcksluis is bijna gereed. In den Oostpolder kan krachtig worden gespuid, waardoor de waterstand ongeveer 0.15 M is gedaald. De herstellingswerken aac den Waterland- scheu Zeedijk eu den zeedijk aan der. pol der Katwoude vorderen geregeld. De algemeene commissie voor den Water- suood heelt thans een totaal ontvangen van f 2.404.543.1973. De zaak-Sehröder. Door het Openbaar Miuisteiie van de Am- sterdamsche Rechtbank is hooger beroep aan- geteekend tegen het vrijsprekend vonnis dier Rechtbank in de zaak van den heer J. C. Sehröder, redacteur van de Telegraaf. Korte Berichten. Blijkbaar verdwaalde vliegers van on bekende nationaliteit hebben boven het sta tion Pruntrut in Zwitserland en een nabu rig plaatsje bommen geworpen. De aange richte schade moet nogal groot zijn, de Zwit- sersche pers is zeer verbolgen over het teit. In Engeland is beslag gelegd op alle aanwezige voorraden hooi en stroo van ha ver en tarwe. Boeren en groothandelaren mogen slechts voor eigen dieren gebruiken. Tijdens den oorlog zijn in Duitschland 1900 onderofficieren tol officieren bevorderd. De minister van oorlog verklaarde dat bij de benoeming het geloof geen invloed had. De minister van oorlog in Frankrijk had beloofd de rekruten van de. lichting 1917 eerst naar het front te sturen, als alle reserves uitgeput waren. Volgens de Frank- lurter Zeiting vechten er door de verliezen bij Verdun nu al een paar weken lang van deze rekruten aan het front. In Engeland zijn de gehuwde mannen van 27 tot 36 jaar opgeroepen. Aan het Oostenrijksch-Italiaansche front maakt het weder alle operaties onmogelijk. De loopgraven aan de Isonzo staan onder water. De in Oostenrijk geinterneerde Serviërs worden naar hun land teruggebracht en aan hun gezinnen teruggeven. In Oostenrijk wordt dit als een bewijs beschouwd, dat in Servië weder normale toestanden heerschen. Het Engelsche comité voor hulp aan België heeft opnieuw geld gevraagd voorde Belgen in België. De Koning van Engeland heeft f12000 gegeven, de koningin f 3000, de koningin-weduwe f6000. Een Engelsche marine kotter met 40 man is door een sneeuwstorm vergaan. Nie mand werd gered. Prins George, de vierde zoon van den Engelschen koning, zal met September in zeedienst treden. Hij wordt 2 December 14 jaar oud. De Oostenrijksche onderhandelingen met Bulgarije, betreffende de grensafbake- ning, hebben gunstig resultaat gehad, meldt een bericht uil Weenen. Bij de Algemeeue Vereenigde Commis sie ter Leniging van Rampen door Water snood in Nederland was gisteren in totaal f 2404.543.19'/s. ingekomen. Vrijdag passeerden weer twee Zeppe lins boven de Wadden-eilanden in de rich ting West. In het Engelsche interneeriugskamp te Groningen brandde in den nacht van Zater dag op Zondag de tooneel- en recreatietent af. Plaatselijk Vietiws. V. P. N. Vergadering van de onderafdeeling der V. P. N. op Maandag j.1. 's avonds 8 uur ten huize van den heer D. D. Lont. Aanwezig 14 leden. De voorzitter, de heer Jb. Mostert opent de vergadering, waarna de notulen na voorlezing worden goedgekeurd. Hierna doet de peningmeester rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroe gen f 335,42 en de uitgaven f 244,59. een ba tig saldo van f 90,84. De commissie had alles in orde bevonden en adviseerde tot goedkeuring. Met algemeene stemmen werd zij, onder dankzegging aan den penningmees ter voor zijn richtig beheer, goedgekeurd. Daorna gaat men over tot bespreking van foktoomen en benoeming van keurmeesters. Na eenige discussiën stellen de heeren D. Minnes, H. Engel Jacz. en S. Keijzer Jbz zich bereid, hun foktoomen uitsluitend voor de vereeniging te houden. Tot keurmeesters worden benoemd de heeren S. Keijzer Jbz., C. Kool en Jac. Boersen. Wordt besloten de broedeieren van 6 ct. tot 6 ct. te stellen d. w. z. 6 ct. voor leden der V. P. N. waarbij nog 6 uit de kas der onderaf, bijkomt. Inge komen was een schrijven van de Afdeeling Wieringen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw waarin deze de onderafdeeling verzoekt, de rubriek pluimvee en konijnen voor de in het a s. najaar te houden land bouwtentoonstelling, voor hare rekening te nemen. Tevens werd f 10,— subsidie toege zegd. Wordt met algemeene stemmen aan genomen en tevens besloten f 40 a f 50 uit de Onderafdeelingskas voor prijzen, enz. nog beschikbaar te stellen. Hierna wordt door den afgevaardigde, den heer C. V. Koorn, van de algemeene vergadering te Amsterdam gehouden, een verslag uitgebracht waarvoor hij van den voorzitter een woord van dank ontvangt. Aan de orde is bestuursverkiezing we gens vertrek van den heer Witkop, waarvoor wordt gekozen de heer H. Jac. Engel, die de benoeming aanneemt. Tot afgevaardigde naar de eerstvolgende algemeene Hoofd vergadering wordt gekozen de heer J. C. Kooij, die deze benoeming aanneemt. Bij de rondvraag hield de heer Witkop, die deze gemeente gaat verlaten, een korte toespraak, waarna de heer P. Kaan, uit naam van den voorzitter, namens de onderafdee ling hem dank zegde, voor de vele diens ten aan de onderafdeeling bewezen, Hierna sluiting. -Tot tijdelijk briefbesteller te Hippoly- tushoef is benoemd de heer W. F. Lub al hier. Tot de vereeniging tegen de kwakzal verij is toegetreden de Vereen. Het Witte Kruis, Afd. Wieringen. Vermist. Van de tentoonstelling van Omhoog wer den twee bloempotten, (een witte en een röse hyacint) vermist. Beleefd wordt degene, die deze potten heeft medegenomen, verzocht deze terug te bezorgen aan de Doopsgez. Pastorie. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen van 1 -7 April 1916. Geboren Simon, z. v. A. Lont en C. Eel- man. Anna, d. v. C. J, Tijsen en M. Smid. Marie, d. v. N. Rezel en A. van Eeten. OndertrouwdD. Tijsen en G. Sportel (Te Scheemda.) J. Masereeuw en E. Mostert (Te Medemblik.) Gehuwd P. Kooij en G. Dekker. Overleden: Levenloos aangegeven een kind van P. Kaleveld en N. Wagemaker. Voorjaarspraatje van Hann en Tenn. Harm. Welkom, welkom van de reis, Teun Kerel, vrat hoorde ik er van op, dat je op stap was. Waar moest je zoo onver wacht heen Toch niet, om een stuk of wat aandeelen in de groote Staatsleening te ne men I Teun. Dat zal niet gaan je weet toch wel, dat die verleden week al meer, als volteekend was Maar eventjes ecu 60 millioen te veelSapperloot, wat is er toch een geld in de wereld, al hebben ik en jij het niet. Doch, je vroeg me, waar ik naar toe was. Wel, dat zal ik je eren met eer paar woorden vertellen, 't Was verleden week critiek, en ik dacht, voordat zc soms nou hier ook aan 't kloppen gaan, zal ik eerst m'u jongens aan de grens nog eens opzoekenik bekijk dan in passant de bloembolleuvelden onderweg, benevens de toestanden in het overstroomde gebied, snap je 3 vliegen in één klap 1 Harm. En,hoe staan de zaken Teun. Wel, laten we beginnen met den critieken toestand! Laat ik je gauw even vertellen, dat je èn aan de grens, èn in de grootste sleden van ons land veel minder vrees en opwinding bemerkt, dan in de kleine plattelands-plaatsjes, zooals onderau- deren hier, en hoe komt dat Door dat de burgers op zulke oogenblikken als velleden Vrijdag, met prulberichtjes van een correspondente zoo in 't nauw worden ge jaagd, alsof Y?o morgen reeds zoowat in oorlog zouden zitten. Zooiets wil er natuur lijk wel in, en ieder denkt natuurlijk om z'n jongens, die ver van huis zijn, is 't met zoo Harm. Ja, 't is doodgewoon een schan daal, en 't lijkt waarachtig wel, ot zoo'n vent ei schik in heeft, om opschudding te ver ooi zaken, misschien heeft hij wel niet veel te verliezen als er moet worden ge vochten doch ik vind, zoo iemand moest direct worden betaald met een flinke ram meling voor z'n broek. Maar laten we ons nu eens in gedachten vergasten in de geur der bloembollenveldeu. Stonden ze al in bloei Teun. Ten deele, maar niettemin tooiden sommige velden al in vollen kleurenpracht. Jammer voor den kweeker, dat 't er met den handel zoo slecht voorstaat, hé Duitschland heeft liever rooie koot, Enge land liever geweerkogels dan weeldeartike len, en zoo ga je maar. Bovendien is't met 't vervoer een beroerde kwestie, want de sche pen worden om de haverklap getorpilleerd of ingepalmd. Harm. 't Is warempel nog te verwonderen, dat er zooveel zeelui voortdurend beieid zijn, extra hun hachje te wagen. Eu voor zoo'n kapitein gaat 't heelemaal op leven en dood. Heel de equipage toch van een vaar tuig kan zich snel redden, wijl ieders plaats in de booten is aangewezen, teneinde naar eisch te kunnen bedienen hoe gauwer zoo'n boot vol passagieis en bemanning zit, hoe beter. De kapitein evenwel moet tot het laatst aan boord blijven, al is het gevaar nog zoo groot. Zoo eischt het de wet der zee. Eerst wanneer er niks meer te doen valt, mag ook hij zelfbehoud zoeken. Teuu, Heerlijk Jandoppie, je moet te genwoordig op zoo'n baantje gesteld wezen. Zóó vaar je er lustig op los, en zóó ga je met alles de diepte in. Jouge, jonge, 't is een boeltje, 't Is wel zoo als men zegt Engeland rooft de schepen leeg, Duitschland jaagt ze naar de haaien Moet ik uu 't vergramd gelaat Zee- of landwaarts draaien Harm. Nou, dat mag men wel zeggen, want 't is vanzelf op 't land ook geen lol letje, Onvermengde vreugde: 't lijkt wel niet meer te bestaan. Zie eens rondom je Was 't Woensdag geen feest indeScha- ger Raad, waar de Burgervader weer was herbenoemd O, zeker Felicitaties en har telijke toespraken vormden 't o n t b ij t. Nou 't was kolossaal„Behagen was een gemeen te, die snel vooruit wou, een gemeente waar gang in zaten zoo al meer Eilasie, 't voor-de -middag je, dat daarop volgde bestaande in 't besluit tot 't aan gaan vau een kasgeldleeuing tot een maxi mum van 10000 gulden, lag de heeren ze ker wat zwaar op de maag, althans toen 't diner werd opgediend, (heelemaal geen feestelijke-, maar gewoon dagelijksche kost, die geregeld onafgebroken op de dchager Raadstafel verschijnt,) 't veel bespro ken, eeuwigdurende, immer duurder wordende, nieuwe-ou- de-nieuwe-oude-nieuwe-school- bouwplan, vielen de feestvieiende va dertjes daarop aan, als op een reslje zuur kool en aardappelen, 't welk een maand in de kas heelt gestaan. Het slot was natuur lijk, dat de gastheeren B. en W., op hun kop kregen, dat zoo'n gestampte school- bouwpot voor den Raad niks smakelijk i6. Hij wil zien wat ie eet, anders lust hij 't niet, en dan voor wat minder centen. Teuu. Ja, ja, men mag welzeggen :Scha- gen is een gemeente waar gang in zit, maar laat men er bijvoegen haar Raad is niet van de gauwste en kouit als een hinkend paardje met den schoolbouw achteraan. Harm. Wel drommels, ze moeten eens een kijkje gaan nemen op 'twerk bij den door braak te Anna-Paulowna, dan zullen ze mis schien eens uit een ander vaatje gaan tap pen. 't Werk werd door den heer Valk aan genomen om in 7 weken tijds op te leveren, en op den dag af was 'tgat dicht en de zeewering op de vereischte hoogte. Zie je, dat is opschieten, dat is je ware. Teun. Bij zoo iets komt doortastendheid te pas. Toevallig mocht ik dit deze week op m'n terugreis, van een der heeren, die daar 't toezicht op de herstellingen hebben, oudervinden. Door een noodlottig toeval (oi nee, ik klets, een toeval was 't eigenlijk niet, want de postwagen te Anna-Paulowna had ons in den steek gelaten) kwamen een reisgenoote en ik net op tijd aan de Van Ewijcksluis om de postboot voor ons neus te zien vertrekken. Daar stonden we, niet wetend hoe over 't Amstcldiep te komen en we moesten zoo noodig thuis zijn. narm. Om over te zwemmen zagen jelui zeker geen kans. Teuu. Welja, maar 't water was ons te nat. Enfin, we waagden 't onzen ueteligen toe stand aan een mijnheer, ik geloof mijnheer de Boer, bekend te maken en we had den pardoes den rechten man bij de kleeten. Hij moest met een stoombootje een paar bak ken sleepen en hij zegtStap maar op hoor, en ik zal jelui wel gauw even op 't Wie-

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2