WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 7e Jaargang. Vrijdag 14 April 1916. No. 16. ZIJN NOODLOT. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG, f,, Abonnementsprijs f 0.25 per 3 maanden UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.30 .0.06 Iedere regel meer ONS ZONDAGSBLAD Pak-Me-Mee van deze week bevat o. a. als voorplaat H. K. H. Prinses Juliana, na de lesuren, met hofdames, wandelende door het Haagsche Bosch. Het Comité-Generaal der Tweede Kamer van 4 April. De Ministers zich begevend naar de Vergaderzaal: Minister President, de heer Cort v. d. Linden, Minister vau Buitenlandsche Zaken, de heer Loudon, Minister van Marine, de heer Rambonuet, Minister van Oorlug, de heer Bosboom, Minister van J ustitie, mr. Ortt, Minister van Waterstaat, de heer Lely. Het Binnenhof te 's-Gravenhage met het gebouw der Tweede Kamer. Militaire oefeningen in onze duinen achter de kust. Wereldrevue, met actueele foto's op den oorlog betrekking hebbende. Portretten van Rosita Cesaretti. f Wilhelmine Dumaer van Twist, en anderen. Gemengd Nieuws Predikants tractementen. De Vereeniging tot Verbetering van Pre- dikants-tractemenleu in de Vrijzinnige Ge meenten in de Ned. Herv. Kerk in Noord- Holland, heeft te Alkmaar vergaderd onder leiding van den voorzitter, den heer V. Kaj Jz. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend. Werden in 1914 door de verhoogiug van het tractement de predikantsplaatsen Kol- horn, Oudeschild en Wervershoof bezet, in 1915 volgden Groot Schermer, Schermei- horn en Wieringerwaard. Vacant bleven nog steeds de plaatsen Callantsoog, Oude Nie- dorp en Oosterland, ofschoon ook de tracte menten dezer plaatsen door ons zijn ver hoogd. Aan de volgende 17 gemeenten wer den toelagen verleend tot een totaal bedrag van t 2225, waardoor bijna alle tractemen ten in Noord-Holland op een minimum van f1400 werden gebracht: Anna Paulowna flOO, Callantsoog f200, Egmond a/d. Hoef f150, Groot Schermer f 100, Heer Hugowaard f 100, Kolhorn (200, Middelie flOO, Nieu- wendam f50, Oosteiland f250, Oosterdijk flOO, Oude Niedorp flOO, Oudeschild f150, Oudendijk flOO, Scharwoude f'150, Schermerhorn f150, Wervershoof flOO, Wieringerwaard f125. Doordat eenige ge meenten vacant bleven of een gedeelte van het jaar niet waren bezet, kouden wij een bedrag groot f 1529.17 uitbetalen aan 14 gemeenten. Bij de rondvraag kwam het huisbezoek, „de ruggegraat van het kerkelijk leven", ter sprake. Verschillende leden uiten den wensch, dat hun predikanten meer huisbezoek zullen doen en geheel met de gemeente meeleven. Daar inoet een band zijn tusschen herder en leden en anders gaat de gemeente ach teruit, wat door verschillende voorbeelden werd aangetoond. Het bestuur beloofde waar Roitan van A. G. von Suttnkr. Vertaling van: D. DE BRU1JN. Of ge het nu gelooft ot niet, waarde doctor, het is zoo; toen hij ter wereld kwam en zijn moeder als of fer viel van de gevolgen dezer bevalling, haatte ik bet kind, dat de eenige oorzaak van het ongeluk was, met al deu haat, die iu mij was. Eu zulk eeu ingeworteld gevoel, al tracht meu het ook met geweld uit te ruk ken, laat toch altijd nog vezels achter, die voortwoe keren. Ik kon niet anders, dan hem in een opvoedings gesticht te doen, waar hij tot zijn twintigste jaar bleef, zonder dat ik hem ooit gezien had. Toen echter moest ik er wel toe besluiten om met hem samen te leven, doch wij waren voor elkauder vreemdeu eu ik ge voelde zeer goed, dat hem aan een verkeer met mij al bitter weinig gelegen was. Een paar jaar ging alles zoo tamelijk, doch eindelijk gaf ik hem zijn wil om op reis te gaan, wantik zag zelf het oogenblik komen, waarop de bom moest barsten. Deze scheiding deed ons beiden goed. Toen hij weer terugkwam begon ik zelf te hopen, dat wij aan elkander gewennen zouden, destijds waart ge immers ook al onze nabuur en zaagt hoe de verhouding tusschen ons van een tame lijk vredelievenden aard begon te worden, doch einde lijk toen ik de behoefte naar bezigheid gevoelde en de verschillende ondernemingen in het leven riep, toen begon het onbehaaglijk te worden. De knaap beeldde zich iu, wijl hij den vreemde had leeren kennen, dat hij de wijsheid in pacht had. In plaats van mijn nie- zulks in zijn vermogen is, te trachten ver betering aan te^j)iejigen. Ontsnapte krijgsgevangenen. Maandagmorgen in de vroegte heett een heer, die met eeD auto van Sneek naar Leeu warden reed, twee Russische soldaten aan getroffen aan den straatweg op den driehoek dicht bij Drie Romers. Zij waren in vier dagen daarheen geloopen en wisten nog niet dat zij in Nederland waren. De autobestuur der zond hen naar de politie te Roordahui- zurn. Zij zagen er zeer armoedig uit. (Leeuw. Nwsbl.) De Duurte te Antwerpen. De Antwerpsche correspondent van het „Hbld." schrijft wederom eeu nieuwen brief over de schrikbarende duurte te Antwerpen. Voor aardappelen betaalt men daar 25 franks per centenaar. En met de andere voedings waren is het a l'avenant. Boter ('als ze te krijgen is!) kost nu 6.50 fr. per kilo, vroe ger 3 fr. Vet 5 fr. vroeger 1.80 tr. Eieren be talen we 20 centiem, melk 24 centiem, sui- 1.80 fr. per kilo, koffie 6.50 fr., kaas 5 fr., stroop (waarvan ontzettende quantiteiteu ver bruikt worden) kost nu al 1.60 fr. per kilo. De zeep, oh gruwel! kost 7.50 fr. aller minst, 6 fr. per kilo voor de gewone groene. Ik spreek natuurlijk niet van de talrijke vieze en onheilspellende producten die men in den laatsten tijd onder den naam van zeep is gaan verkoopen. De Sunlighl-zeep (waar zit ze, oh, gewetenlooze, speculeeren- de opkoopers)? betalen we, als we zoo ge lukkig zijn, ze nog ergens te kunnen ont dekken, 6 tr. per pak, 1.50 fr. per stuk. De kaarsen kosten 65 centiem per stuk, en pe troleumpetroleum bestaat niet meer! Vleesch koet gemiddeld 6 fr. per kilo. De arme lui eten (of liever koopen) dan ook geen vleesch meer. Het edele ras der poesen dreigt binnen zeer korten tijd te Antwerpen te zijn uitgestorven, en ik ken een maD uit het volk, die zich iedereu Zondagochtend op de hondenmarkt een Diet al te ouden keffei aanschaft, hetgeen hem vleesch voor een gansche week bezorgt. Trouwens, ik weet uit zekere bron, dat in meer dan eene ge meente om Antwerpen het hondenvleesch zijn plaats heeft veroverd op de tafel der armen Aan (le grenzen. Men schrijft uit Sas van Gent: Het wordt thans lastig en zelfs gevaarlijk voor de grensbewoners. De landlieden mogen zonder permissiebiljet geene werkzaamheden meer op hunne landerijen uitoefenen. Op een man die zijn ploeg van het land haalde, werd geschoten, wijl hij, zoekende en niet in 't rond ziende, de wenken der ambtenaren niet zag. Of het schot gelost werd om attentie te trek ken dan wel om den man te treffen is niet uit gemaakt. Gisteren weiden werden 12 men sehen geverbaliseerd, die de grens langs wan delden zonder permissiebiljet. Soda. De gemeentelijke keuringsraad te Leiden heeft, naar aanleiding van klachten, een ou derzoek ingesteld naar de hoedanigheid van de soda, welke ten verkoop wordt aangebo den. Daarbij is gebleken, dat de knoeierijen met dit artikel een onrustbarenden omvan hebben aangenomen. Als soda worden sloffen verkocht, die soms met dat artikel niets dan den naam gemeen hebben, en die gedeelte lijk en soms geheel bestaan uit waardelooze vervalschingsmiddelen, vooral glauberzout. De burgemeester heeft bepaald, dat ieder de door hem gekochte soda gratis door den keuringsraad kan laten onderzoeken." Verhoogiug' van prijzen van drukwerken. In de op 7 dezer gehouden algemeene ledenvergadering van de Districtsafdeeling Amsterdam en Omstreken van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen, waar zeer veel leden aanwezig waren, werd met algemeene stemmen besloten om tot verhooging van de prijzen van drukwerken over te gaan. Zooals men ons mededeelde, is de aanlei ding tot deze prijsverhoogicg hoofdzakelijk gelegen in de buitengewone stijging der pa- pieiprijzen en der prijzen van andere grond stoffen benoodigd bij de vervaardiging van het drukwerk. Door deze verstrekte gegevens zal het ie dereen duidelijk zijn, dat er niet meer tot de oude prijzen geleverd kan worden. Molenaars en Varkensmesters. In een Dinsdagmiddag in hef Huis de ►Beir.s te Groningen gehouden vergadering, van molenaars en varkensmesters, werden ernstige grieven geuit tegen de wijze waarop de mais gedistribueerd wordt en tegen de sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkens. De 70 aanwezige personen verklaarden zich allen bereid een vereeniging op te richten tot bevordering der varkensmesting. Ongewenschte gast. Te Delft weid Zondag in de Gere formeerde Kerk op de Vlamingstraat de gods dienstoefening verstoord door smartkreten die zich tusschen de orgelmuziek mengden. De oiganistvond dra de oorzaak der onwel luidende muziek: in het orgel zat een kat, die razend van angst, zich niet liet vangen. De gemeente behielp zich verder zonder or gelspel. Eersl 's middags werd de poes uit haar vrijwillig gekozen gevangenis verlost, (N. Cf.) Eigen Rechter. In de zalen-Rodenhuis te Leeuwarden ver gingen te deelcn, begon hij zich tegen mij te opponeeren, alles beter te weten, mijn ondernemingen eerst met een schouderophalen, vervolgens met snijdende woor den te critiseereu, en dat was voldoende om mijn toch al niet bijzonder groot geduld uit te putten. En voor den duivel ook, juist hij had de minte reden om op deze wijze op te treden. Kort en goed, ge herinnert u, wat daarop gevolgd is; de dag ligt u wellicht nog in het geheugen, waarop ge mij zijn afscheidsbrief over bracht, en waarop ik u antwoordde, dat de duivel hem voor mijn part halen kou." Een toornige blos had 's graven gelaat overtogen, en hij was vau zijn zit plaats opgestaan, op de vermoeide beenen heen en weer wankelend. „Ook heeft hij na dien tijd geen de minste moeite meer gedaan, om eenig teeken vau le ven te geven, ik zal bijgevolg ook niet de eerste zijn, die Ge vergeet, dat ge hem den brief, dieu hij u eeni ge weinige maanden na zijn vertrek schreef, ongeopend terugzondt." „Ik? Ja, daar hebt ge gelijk in. Nu, en wat ver der? Had hij mij niet in het door u overgebrachte schrijven verklaard, dat wij in 't vervolg zeer goed verschillende wegen gaan konden Door hem werd mij de handschoen toegeworpen, en ik heb niet geaarzeld dien op te vatten." Ik zeg immers volstrekt niet dat het onrecht alleen aan uwe zijde was. Ja, destijds nam ik hem zelfs zijn besluit zeer kwalijk, eu wij scheidden in een eenigs- zins gespannen stemming, daar hij aan mijn raad geen ;cboor wilde schenken. Doch ik geloof, dat de tijd alles uitwischt: smart, toorn, zelfs haat verdwijnt met de jaren, bij den ecu sneller, bij den ander langzamer. En ik herhaal het: thans, nu ge in het ongelijk zijt, nu ge zoo zeer eeu huisgenoot behoeft, thans moet ge het oude vergeven en vergeten, gelijk ik overtuigd ben, dat graaf Chlodwig onverwijld aan een vricndelij- ken roep gevolg zou geven. Hij heeft geen ongevoelig, geen onverzoenlijk hart, zoover meen ik wel hem te hebben leeren kennen." Bah, hartLaten zich de menschcu door dezen klomp materie leiden, waaraan de dichters iu hunne overdrijving, ideale eigenschappen toegekend hebben: ln het hoold zit het, doctor. De een heeft een harden schedel, de ander een veerkraebtigen, en de JParnegg's stonden steeds bekend als dikkoppige kerels, waarom zou de laatste vau zijn stam dus een uitzondering ma ken „Vertel zulke dingen maar niet, ik geloof het toch niet De omstandigheden zijn het, die den dikhoofdig- ste week eu deu tocgeeflijkste hard kunnen maken. Dat, wat wij aanleg noemen, zit in het bloed, maar men kan ook den vos temmen en er hem toe brengen om met de kippen iu goede vriendschap te leven, en zoo ook zijn vaak toevalligheden voldoende, om een mensch mettertijd te hervormen." De bediende trad de kamer binnen, om het overge bleven eten weg te brengen. „Och, Engelhert," wend de de bezoeker zich tot deze, „wees zoo goed om mijn Hans te zeggen, dat hij inspant, het is tijd, dat ik weder naar huis terugkeer. Komaan, waarde graal!' ging hij voort, zoodra de deur zich achter den bedien de gesloten had, „denk er nog eens een weinig over, wel zult ge mij mijne vrijmoedigheid niet euvel duiden." „Geen idee er van. Uw voorstel spruit in elk geval uit een deelnemende bedoeling voort. Wat echter de zaak zelve betreft, zoo valt cr voor mij niets te beden ken, ik moet cr eenmaal in schikken om mijn kruis te te dragen, totdat het beslissende oogenblik geslagen heeft, waarop iemand geen haar meer gekrenkt kan worden." Hoe iemand toch zoo pessimistisch in de teokomst scheen Maandagnacht een militaire patrouille, welke was gehaald door een sergeant, die te voren ruzie had gehad met enkele bezoekers. Ook bleek latei, dat hij bij de uitgangen van het' gebouw posten had gezet. Het publiek drong om den onderofficier heen, toen deze bevel gal de bajonet op 't ge weer te zetten. De situatie werd kritiek. Men vreesde, dat de sergeant bevel zou geven orn te vuren. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd voorkwam erger. Zij nam den onderoffieiei in hechtenis en gelastte de patrouille iu le rukken. Nekkramp. In de Medische Kroniek van de „Maas bode" komt thans een artikel voor over de nekkramp, die hier en daar in enkele plaat- seu is opgetreden. Deze nekkramp is een ziektevorin, die tot de groep der hersen vliesontstekingen behoort. Deze overdraag bare epidemische hersenen-ruggemergsvlies- ontsteking schrijft men toe aan de in werking van een zelfstandig levende ziektekiem, den meningo-coccu8 intracelluaris. Ook op g e i- t e n werkt hij, evenals op muizen en paarden. De intreepoort der ziekte is meest de keel en de neus. Met meerdere koude rillingen worden de meeste aangetasten ziek. Een langzamer beginnen is zeldzamer, De alge meene hersenvliesprikkeling levert de eerste verschijnselen heftige achterhoofdpijn, bra ken, overgevoeligheid voor licht en geluid, pijnen in de wervelkolom en in het kruis. Daar deze verschijnselen ook bij influenza en bij algemeen heftig gewoon „kou vatten" precies zoo kunnen voorkomen, en ook wer kelijk veel voorkomen, make een zieke, die wat influenza heeft en dit leest, zich toch waarlijk, in het minst niet ongerust. Men bedenke, dat er meer millionnairs in ou* land leven dan lijders aan epidemische uek- tijfheid. Over de andere akelige verschijnselen schrijven wij niet. Eén verschijnsel worde geuoemd, waaraan de ziekte haar naam in vele talen heeft ontleend: u.1. het eigenaar dig recht of zelfs achterover houden van het hoofd bij deze ernstig zieke menschen, ter wijl andere ernstige zieken juist hun hoofd meest naar de borst neigen. Spoedig wordt het hoofd sterker naar achteren gebogen en zijne beweeglijkheid is zeer gering of on mogelijk. Ook de spieren van het been svor- den meest stijf, (dat kan, hoewel in wezen anders, ook bij influenza bijv.) Nog allerlei anatomische en physiologische narigheden treden in, maar om der suggestie- wille, om den invloed der zelfverbeeldings kracht noetneu wij ze niet. Een vijfde tot een derde deel der zieken sterft over 't algemeen. In Silezië was liet kan blikken Er is daartoe alleen een besluit noodig eu alles kan nog een bevredigeude oplossing vinden. Wanneer ik maar wist waar graaf Chlodwig zich tegen woordig ophoudt, ik heb al sinds jaar en dag geen tijding ontvangen, mijn laatste brief blee! onbeant woord." ,Dus u ziet het, nu valt uw voorstel van zeil iu bet water." „Waarom? Men behoefde toch alleen maar een op roeping in de dagbladen te plaatsen." ,Maar dat zullen we liever laten. Ik zal nog eens trachten, om mij zeiven wat wakker te schudden, liet treurigste is, dat ik zoo onbeweeglijk ben, de gemoe delijke avondjes ten uwent mis ik meer dan al het andere. Vaarwel, beste heer Altman», uw vrouw Em ma vau mij," eindigde hij, daar de gast zijn hoed ge nomen had, „eu heb dank voor het bezoek, Miju vu rigste hoop is dat ge binnen kort weer eens in mijne eenzaamheid verdwaald raakt." Beiden schudden elkander de handen en weldra rol de het rijtuigje met doctor Altmaan dc hoogte op. De zon had reeds de toppen der dennen bereikt, die bet berglandschap kroonden en haar purperen schijn sel spreidde zich uit over het bovenste gedeelte vau het bosch, zoover bet reikte, Hij, die in het rijtuig zat, blikte nadenkend op het verwaarloosde boschkas teeltje in de laagte, dat aan den voet van de berghel ling niet ver van het murmelende riviertje stond eu waarvoor zich reeds de schaduwen van den avond hadden uitgespreid. Gij veel benijde arme grooten," zeide hij stil bij zich zeiven. „Met uw naam en titels waant dc menigte steeds glans, heerlijkheid, geluk op het nauwste verbonden, wie echter een blik achter uwe deuren vermag te Blaan, ontdekt daar vaak evenveel jam mer, zorg en verdriet als in de hut van den geiingen man." (Wordt vervolgd.^

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1