sterftecijfer (30 pCt. Gemiddeld na een lijden van eeu tot drie weken ot korter ot langer. 'I Herstel is meest zeer langzaam en on volledig. Hoe sterker en talrijker de plaat selijke verschijnselen, hoe ernstiger. Omtrent de gevallen van nekkramp, wel ke zich te 's-Gravenhage onder de burgerij hebben voorgedaan, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat tot dusver 9 personen als lijdende aan de ziekte in de ziekenhuis barakken aan de Zusterstraat ter verpleging zijn opgenomen. Een der patiënten, een jongmensch, is Dinsdag overleden. Twee der acht overige patiënten voor 't mee- rendeel kinderen zijn herstellende. In het Diacouessenhuis te Leiden is Dins dagmiddag opgenomen een knaapje van 3 maanden, herkomstig uit Lisse, lijdeude aan nekkramp. Wol. Vanwege het Algemeen Hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat door den hoofdinten dant van het leger dit jaar weder alle in- landsche wol zal worden gevorderd. Verboden vergadering:. De openbare vergadering, waarin ds. Scher- merhorn to Zeist zou spreken over het be kende dienstweigeringsmauifest, werd bij den aanvang door de politie verboden, om dat geen toestemming was verleend door het militair gezag. Hoewel teleurgesteld, ging meu kalm uiteen met de'belofte, dat getrachi zal wovdeu de vergadering later te doen doorgaan. Dc tarwevoorraad. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is de geringe tarwevoorraad in ons land, aan ver schillende omstandigheden te wijten. Tenge volge van den slechten oogst van 1915 kon de tarwe niet worden opgeslagen, voorts waren er moeilijkheden met de Holland-A- merikaliju. Daarbij kwam de aanhouding van verschillende met tarwe geladen sche pen, de langere vaart om de Noord, waar door de aanvoer werd veitraagd. Door de schepenuitvoerwel heeft de regeering de be schikking gekregen over meer scheepsruimte voor den aanvoer van graan, Maar de thans uitgebroken staking bij de Holland-Amerika- Lijti vormt een zeer ongunstige factor voor den tarwe-aanvoer. Intusschen wordt al het mogelijke gedaan om te zorgen, dat voldoen- doende tarwe en veevoeder in ons land wordt geïmporteerd. Gestrafte boeren. Naar het Handelsblad verneemt zijn er een aantal landbouwers die weigeren de hun opgelegde verplichting tot het leveren van consumptiemelk na te komen. De Rijks commissie van Toezicht op de Kaasvereeni- ging heeft nu verboden van deze landbou wers kaas te koopen. Te veel ijver. Men schrijft aan het N. v. d. D. U weet zeker wel, dat II. M. de Koningin door het geheele land, door bemiddeling van „Tesselschade", overal sub-comité's van het Steuncomité heeft doen oprichteu, die bij wijze van werkverschaffing, aan vrouwen en meisjes wol uitdeeleu voor sokken voor de militairen te breien. Geld en wol worden door H. M. verstrekt. Ik heb 41 vrouwen aan 't breien, ik ver zeker u, het is geen sinecure. Nu was 't vandaag 7.15 in den morgen. Er wordt gebeld. Mevrouw schrikt wakker, roept mijnheer. Dienstmeisje (dagmeisje) blijkbaar nog niet aanwezig. Beiden vliegeu op. Een familielid is ernstig ziek, zou er.... Men durft niets zeggen. Mijnheer schiet haas tig de noodzakelijkste kleedingstukken aan, daalt de trap af. Boven luistert mevrouw angstig „Mag ik alsjeblielt wol voor sokken Electrificatie van de Prov. Noord-Holland. Door de K. E. M. werden plannen uitge werkt voor de gemeenten Zijpe, Zuid- en Noord-Schermer, Helder, Oude-Niedorp, (voor Zijdewind en 't Veld), Harenkarspel (voor Waarland), Sint Maarten, Petten, Callantsoog, Schoorl, alsmede voor diverse uitbreidingen. De plannen voor de eventueele dorsch- netteu van den Anna Paulowna- en den Haarlemmermeerpolder kwamen gereed, als mede ook de plannen voor de electrisehe polderbemaling van de Zijpe en de Schermer. De verhoudingen in de gemeenten Wie- ringen, Graft, De Rijp en Jisp worden alsnu in studie genomen. Er zijn op 't oo- genblik vele aanvrageu voor kleinere en deels ook grootere electrisehe poldermalin gen, zooals o. a. Let gemaal van „de Heer- Hugowaard eu van de Zeevang". Zullen we dus op W i e r i n g e n ook nog Electrisch licht en kracht k r ij g e n De eerste bom. Een Vlaamsch aalmoezenier, die de in Frankrijk verspreide vluchtelingen bezoekt, heeft eenige urntjes vertoefd bij eene Aut- werpsche familie, „uit de Volleksstrot," thans in het Zuiden gehuisvest; de dochter heeft hem het volgend kleurrijk verhaal gedaan van den eersten Zeppelintocht boven Antwer pen. „Seg, Meneer, waddebbekik verschoten toen d' eerste boem viel in ons strotte 'k ben nog heelemaal gerenneweerd in mark en been azzik er on denk 'k Haddal van twelf ure 's nachts zoo'n ördig lawijd goort, iets da floot in de loecht en dan ineens da- racher 'noe grooten boef, en moeder die had al gezeet „Mor, kind, waddis da toch da tor over ons huis vliegt Ze zennet 't kot ou 't boe- merdeeren „Och, moeder*' zee ik al, „zaagt na toch zoo ni en slopt deur Mor kat da nog niet gezeet ot daar kwamb dor iets af in de loecht rats over ons dak, en dan 'ne slag 4ne slag... Roef! alle twee te gelijk uit ons bed 'k Liep nor 't venster en heel de stamené, op 't hoekske, was on 't branden. „Moeder," riep ik zoe, „no beneeëze boemerdeeren ons strot." Alleh, 't was kolossaal! Zoo bang daddik was. Méneer, ik vloog lanksuit de „plau- cher" oep, „Heilige Antonius, we zen doraan riep 'moeder. „Druit de lamp uit, kind, want ze zien ons licht. Wees gegroetgeef ons he den En die was ineens in heur japon aan den trap. Ik scharde wat dak pakken kon, 'n sloef van moeder en mijne paraplu, 'k gaf'nen harten blaas in de lamp, 'k stuikte mijnen grooten teen tegen de poot van 'ne stoel en in den donkere goeide ik mfn arme moedei bekanst van den trap. „Lot ons bidde, moeder, want anders vlie gen we de loscht in, allebei, of ze schieten ons in stukke Julie van beneeë! zedde gij dood komdis lichte (Legerbode.j OORLOGST ARI A. Uit Duitsclie bron. Duitschland kan nog kanonnen uitvoeren. BERLIJN, De bladen te Ztirich melden, dat in de eerstvolgende dagen de eerste ge deeltelijke zending van Duitschland Daar Zwitserland van de te leveren zware vijt- tien centimeter-houwitsers, benevens munitie aankomen zal. Het betreft hier geschut van de meest moderne soort, zooals bij het Duitsche leger in gebruik is, en in den tegenwoordigen oorlog bewezen heeft, uitstekend te voldoen. De „Züricher Neueste Nachriehten" ver neemt, dat de houwitsers het eerst bij de Fransche Greusotwerken besteld waren, die echter weigerden, daar zij thans niet aan het buitenland kunnen leveren. De „Züricher Post" meent, dat de uitste kende prestaties en bekwaamheid van de Duitsche wapen-ïndustrie, die uiet alleen in de buitengewoon groote behoefte van het eigen land voorziet, maar ook nog zware artillerie aan het neutrale buitenland leve ren kan, hierbij duidelijk op den voorgrond treedt. Deze gebeurtenis heelt echter ook politieke beteekenis, want ze bewijst, hoe dwaas het geschrijf van de Fransch-Zwit- sersche bladen is, dat Duitschland een over val op de Zwitsersche republiek voorbereidt. Het Duitsche leger. De „Bund" bevat de mededeeliug, dat de landstormmannen van de oudere lichtingen van het Duitsche leger naar huis zijn ge zonden en merkt naar aanleiding daarvan op, dat daardoor de ook op andere feiten steunende waarneming, dat Duitschland nog over ruime reserves kan beschikken en dat zijn militaire kracht nog lang niet uitgeput is, wordt bevestigd. Spionnage. LONDEN. Aan een gevangene, die we gens spionnage door den algemeenen krijgs raad op 20 Maart ter dood veroordeeld was, werd Dinsdagmorgen het vonnis voltrokken. Fransche 40-c.M.-projectielen. De „Matin geeft een photo van een nieuw Fransch projectiel van 40 c.M., met een ge wicht van 950 K.G. de nieuwe munitie, die den strijd tegen de Duitsche 42 c.M. moet opnemen Het wordt benauwd. Te Berlijn wordt voor kinderen beneden den leeftijd van twee jaar geen boter be schikbaar gesteld, terwijl jongelui die den 14-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt slechts eens in de veertien dagen voor 1/2 pond in aanmerking komen. Bij wijze van schadeloosstelling zal thans aan tal dier kinde ren gedurende de maand April 1/9 pond rijst verstrekt worden. ""Plaatselijk Nieuws. Zaterdagavond hield in 't Hotel Scheltus te Hippolvtushoef de plaatselijke Coöpera tieve Boerenleenbank hare jaarvergadering. De heer P. S. Kuut, die als voorzitter van den Raad van Toezicht de leiding had, ver welkomde de aanwezigen in zijn openings woord. Door den heer C. J. Bosker werden, wegens afwezigheid van den secretaris, de notulen voorgelezen en goedgekeurd. De rekening werd door de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren C. Kaan, D. Minnes en S. C. Veerdig, in orde bevon den en deze adviseerde tot goedkeuring. Vervolgens deed de kassier, de Heer C. J. Bosker verslag over 't verloopen boekjaar en rekening en verantwoording. Deze sprak als zijne overtuiging uit, dat toestanden thans voor de Bank en hare le den heel gunstig waren. Veel geld was in gekomen in den loop van 1915, hetwelk zeer zeker als een gunstig teeken voor den landbouw kan gelden. Hij spoorde den in leggers aan, om met dit gespaarde bezit zui nig te zijn, opdat men gewaarborgd is wan neer na tijden van welvaart, dc malaise mis schien niet uit zal blijven. Verder teekenen we uit 't verslag 't volgende aan de Bank telt thans 142 leden, het aantal spaarders be draagt 320, het aantal voorscholnemeis 107, aantal loopende rekeningen (rekeniug-cou- rant) 15. Van de rekening 1915. Ontvangsten: In houd der kas op 31 Dec. van het vorig jaar f 1971.73ys. Ontvangen spaargelden f 135073.12 Terugbetaalde voorschotten f 20935.— Ontvangen in loopende lekening: Van de Centrale Bank f46338.19. Van de medele den f29225.39. Afschrijvingen 16.Op de reserve gebrachte winst t 365.71 J/2. Tezamen f 75935.29y2. Ontvangen renten en provisiën van voor schotten f3651,25. Ontvangen renten in loo pende rekening f 1636,94. Diverse ontvangsten 2129,92. In totaal f241353,26. Uitgaven Terugbetaalde spaargelden f 70484,09 Gegeven voorschotten f 22873. Uitgaven in loopende rekening: Aan de Cen trale Baök f 116043,98. Aan medeleden f 15162,96, tezamen t 131206,94. Uitgegeven renten van spaargelden f 4301,52. Uitgegeven renten en kosten in loopende rekening f10753.Salaris van de kassiers f550, Diverse uitgaven 1' 2188,41 Inhoud der kas op 31 Dec, 1915 f9276,051/.,. In totaal t 241353.26. Balans. Actief. Inhoud der kas op 31 Dec. 1915 f9276.051/J Uitstaande voorschotten f86013,Tegoed in loopende rekening: Van de Centrale Bauk f86349.25. Van de leden f5988,11. Aacdeelen Centrale Bank f90,Meubilair f 108,zaïnen f92535,36 In totaal f 187824,41V2. Passief: Saldo der spaargelden f 175255.05 Schuld in loopende rekening: Aan deleden f 10828,06. Reservefonds f1949,751/.,. Winst 1915 f290.65 Totaal 187824,41 V2. De kassier had de voldoening op het einde der vergadering van den voorzitter den dank te krijgen voor zijn accuraat beheer. De stemmingen hadden lot uitslag dat: De heer P. Kaan; de heer L. Spaander als be stuurslid en de heeren S. Koorn eu J, Schuur man als plaatsvervangende bestuursleden werden herbenoemd. Medegedeeld werd, dal de rentestandaard zal blijven voor spaargelden d1/^ pet. voor voorschotten 4 pet., loopende rekeningen 41/, pet. Tevens werd op voorstel van Bestuur besloten Ys provisie van alle terug te be talen spaargelden te heffen. Aan de orde kwam een verzoek van de Boerenleenbank te Broek in Waterland om steun voor de noodlijdenden door de water snood. de gelden zouden woiden afgedragen aan het Landbouwcomiré. Het bestuur stelde voor 1100 subsidie beschikbaar te stellen, hetgeen werd aangenomen, doch het welk op voorstel van den heer Brouwer bestemd werd voor het Algemeen Wateisnood- comité. Rondvraag. De heer M. P. Lont zegt het niel goed te vinden het geld aan het Water snood-Comité te geven en niet aan 't Land- bouw-Comité. Meu vraagt voor de boeren. Het besluit dat reeds gevallen is, wordt ech ter gehandhaafd. Hierna Sluiting. Zwaardere dijken. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten wordt dooi de polderbesturen tot verbetering der zeeweringen op 't eiland voor ruim 30000 gulden verwerkt. Personalia. Te Hoofdingeland van polder Waard- Nieuwland werd herkozen de heer D. Jb. Mulder, terwijl in plaats van den heer H. Waiboer, welke is overleden, werd gekozen de heer J. A. Waiboer, te Anna Paulowna. Op de voordracht voor Heemraad zijn geplaatst: Nr. 1 Den heer C. M, Mulder, aftredend nr. 2 den heer D, Jac. Mulder nr, 3 den heer H. J. Rus. BurgerIijke Stand der gem. Wieringen van 7 —14 April 1916. Geboren Cornelis z. v. J. Kooij en T. Snooij. Jan, z. v. H. Koster en A. Kaleveld. Maria, d. v. A. Admiraal eu M. Poppeu. Ondertrouwd N. Tijsen en M. Bakker. G. Tijsen en M. Lont Cd. Gehuwd C. Bakker eu G. Kaleveld. J. Koorn en N. Muit. Overleden: Dirk Timmerman, oud 71 ja ren, weduwnaar van A. Verhulst. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleetd onderstaande regels in uw blad te plaatsen. Bij voorbaat mijn vrien delijken dank. Aaugezien ik van eenige inwoneis van Wieringen heb vernomen, dal de zoo beleef de Mijnheer Manheim de leugenachtige praat jes uitstrooit, dat ik bocht of minderwaardig goud en zilver verkoop, zoo verzoek ik bo- vengenoemden heer mij dat te bewijzen of te zeggen aan wien ik dat zoogenaamde bocht heb verkocht. Maar dat kan hij niet bewijzen, daar ik beslist zeker ben, dat al wat ik verkoop en heb verkocht prima kwaliteit goud en zilver is, en volgens de wet gewaarborgd. Wel, Mijnheer Manheim, als ge denkt met deze leugenachtige praatjes reclame te maken, hebt gij het mis en zal dit u ten slotte niet baten. Past maar op, dat ge zelt geen bocht ver koopt en doet uw zaken maar wat voorzich tiger, daar de mensehen u hier al beginnen te kennen, maar niet te vertrouwen. De eerste keer, dat u op Wieringen komt loopt geer overal mee te koop, als het toe v a 1 wilde, dat ge iets ver k o c h t had De tweede maal loopt ge met rekeniugen vari den een bij den ander te koop. Prach tig! Eeu mooie Reclame om er in te komen. En de derde maal slaat ge het record en strooit de leugenachtige praatjes van mij uit, dat ik bocht verkoop. Kan men op zoo iemand vertrouwen Koopt men van hem goud of zilver, een artikel 't welk geheel op goed vertrouwen van den verkooper berust? Wel mijnheer, ten allen tijde mogen kenners komen, eu keuren mijn goud en zilver; als het niet goed is geef ik liet ca deau. Daarom Mijnheer, trek de leugenach tige praatjes in, waar ge het verteld hebt en strooi ze niet verder uit, daar indien ik het opnieuw hoor, u gerechtelijk laat ver volgen. H. G. Rutnp. De oorlogswinst der suikerfabricage. De vereeniging van beetwortelsuikerfabri- kanten hier te lande, die ook zal hebben bij te dragen in de oorlogswinstbelasting wijst er in eeu adres aan de Tweede Kamer op, dat de suikertabrikanten, in den moeie- lijken tijd van 1915/16, om Nederland van goedkoope suiker te voorzien, een offer heb ben moeten brengen van wel f 540.000 per fabriek. Er werd n.l.per fabriek gemiddeld opgevorderd 43.200 zakken suiker voor de biunenlandsche markt, tegen f 12.50 per zak beneden den wereldprijs. In totaal maakt zulks voor de aangesloten 28 fabrieken een bedrag van ruim 15 raillioen gulden. En als die fabrieken nu toch. ook nog vallen in de termen voor oorlogswinstbelas ting, dan behoeft men niet te vragen, wat et verdiend is met de suikerfabricage. Amsterdam. De bevolking der hoofdstad bedroeg op 1 Maart 1.1.; 298,269 mannen en 321,016 vrouwen, dat is te zamen 619,285 tegen een totaal van 616,590 op 1 Januari 1916. Mr. Troelstra. Het Volk meldt, dat het reden heeft te twijfelen aan de juistheid van het bericht van de Avondpost, dat Mr. Troelstra Za terdag a.s. in de residentie zal terugkeeren. Enkele dagen geleden schreef de heer Troel stra nog, dat zijn op half April bepaalde terugkeer nog eenige weken was uitgesteld. LIT DEN OPTREK. Anna Paulowna. De nieuw benoemde ge neesheer, de heer L. C. J. Olree van Brui- msse, is Maandagavond alhier geariveerd. Het werk tot herstel van weg en berm vanaf de Van Ewijcksluis tot Kleine Sluis, is aan den laagsten inschrijver, den heer C. Kroon, te Wieringen, gegund, voor de som van f2740. Wieringerwaaid. BUGERL1JKK STAND over de maand Maart 1916: GeborenAlewijn, z. v. K. Bijpost en N. Bakker; Neeltje, d. v. I. C. Geluk en A. Bak ker; Gerril, z. v. G. Krap er. Gr. Eriks. Ondertrouwd en getrouwd: Klaas Mereboer, en Cornelia Keuris. Overleden: Gerardus Dirk, z. v. A. Keij- zer en G. ter Keurst. j. 1. Zondag gaf de Gymnastiekvereeniging Olympia een uitvoering in de zaal van de Familie Boon onder leiding van den heer A. J. Melker te Schagen. Waar de leden van de vereeniging op 2 na gemobliseerd zijn waren er 3 leden van de Schagerbrugger vereeniging die hier medewerkten. Men begon met Halteroefeningen uitgevoerd door de Aspiranten. Vervolgens brug ring en paardoefeningen en zoo tussen beiden een voordracht van den heer J. Sleutel. Er werd ook nog een stuk gezongen door mejuffrouw Kroonenburg van Schagerbrug getiteld „Ave Maria", wat met een dave rend applaus werd begroet. Ten slotte nog een dansje toe voor de jonge luidjes en daarmee af. Dat liep best af. Toen j. 1 Woensdagmorgen de meelmolen van den heer j. Reselman lustig draaide, brak een wiek stuk en met het bizonder toeval, dat zij kwam te vallen naast een meelwagen waar twee paarden voor getuigd waren. Wel een geluk dat het zware stuk ijzer niet op de paarden terecht gekomen is

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2