De heer Kuyper is voorzien van speciale aan bevelingsbrieven van baron von Kuhluiann, den Duilschen gezant, terwijl, naar wij uit de beste bron vernemen aan alle Duitsche stations, waar hij moet passeeren, speciale maatregelen genomen woiden om hem van dienst te zijn. Zelfs zijn er officieren en sol daten aangewezen, die hem het reizen zullen vergemakkelijken. Mosterd in plaats van tarwe. Het heeft iu den Haarlemmermeerpolder bijzonder de aandacht getrokken, dat een landbouwer aan den IJweg zijn tarweakkers heeft omgeploegd en er mosterd zal zaaien En dat terwijl de kans op gebrek aan tarwe groot schijnt te zijn. Droevig. Dinsdagmorgen heeft de 54-jarige B. te Zutphen op zijn slaapkammer getracht zijn polsader, door te snijden. Bij het aan leggen van een noodverband constateerde dr. Siemens storing in de verstandelijke geest vermogens. Na in het ziekenhuis verder te zijn behan deld, is de man overgebracht naar het krank zinnigengesticht ,,Het Graffel" te Warnsveld Door een inyn getroffen. Maandagmorgen te ongeveer 10 uur was de seigeant-torpedist J. v. d. Meiden uit Hel voet, aan boord van den mijnenlegger „Tri ton", liggende aan de ponton van Maalsch. „Zeeland", bezig met het nazien eeuer mijn, toen onverwachts de mijn-revolver (het toe stel waarmede een mijn tot ontploffing wordt gebracht) afging, waaidoor de sergeant in de borst getroffen en onmiddellijk gedood werd. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Voor de consumptie afgekeurd. Een werkman te Rotterdam vervoerde een mand met 66 pond ongekeurd vleesch. 't Werd aangehouden en bleek te zijn vange slachte honden. Wie er op getrakteerd zou worden, is niet bekendin elk geval 't is voor de consumptie afgekeurd. De Hooinscke kaasmarkt. Donderdag was op de kaasmarkt te Hoorn bijzonder veel kaas aangevoerd. Toen men op den gewonen tijd wilde beginnen, bleek al spoedig een zeer groote verwarring te bestaan. Van de zijde van den handel wer den slechts voor eenige partijen prijzen ge boden, beduidend lager dan op de vorige markten waren besteed. De producenten waren geenszins geneigd hun producten daarvoor af te staan, zoodat van handel geen sprake was. Er is dan ook zoo goed als niets verkocht. Voor zoover de ruimte in de te Hoorn bestaande pakhuizen zulks toelaat iviif.ir oiJgc Koua daar <»F&Gö!ageU. -rt.18 reden van het gebrek aan stemming om te koopen uitte men de mogelijkheid, dat de Centrale Einkaufs Gesellschaft geen orders tot koopen heelt gegeven aan de daarvoor voor Noord-Holland aaugewezen combinatie van handelaren. De Bruin brood kwestie. Nog deelde de minister mede dat het ver zoek van de bakkerspatroons om de aan wezige voorraden volgens de gezellen ge raamd op 7,000,000 balen bloem te mogen verbakken tot klein wittebrood, niet kon worden toegestaan om te voorkomen, dat zooals in het begin der mobilisatie, het klein wittebrood tegen luxeprijzen voor de meer- gegoeden beschikbaar zou zijn en alleen de volksklasse bruinbrood zou moeten eten. Jong smokkelaar. Men meldt uit Enschedé. Dinsdag wilde de 14-jarige P. te Lonneker nabij Glaner- brug een pakje vet over de grens smokke len. Hij werd echter door een soldaat-com mies aangeroepen waarop hij het pakje liet vallen en op Duitsch grondgebied vluchtte. Na eenige oogenblïkkeu kwam hij terug, nam de smokkelwaar op en trachtte deze over de grens te brengen. Toen hij na herhaalde aanroepen van den ambtenaar niet bleet staan, loste deze een schot, waardoor de knaap in 't dijbeen getroffen werd. Even wel wist hij nog kruipend op Duitsch ge bied te komen, waar hij door grensbewo ners opgenomen en naar het ziekenhuis te Gronau overgebracht werd. Meer klompen. De Kamer van Koophandel te Sofia heeft besloten, bij enkele groote Nederlandsche en Oostenrijksche firma's een belangrijke partij klompen te bestellen, daar het leer voor de Bulgaarsche burgerbevolking niet meer te betalen is. Een se had ('postje. Op de veemarkt te Rotterdam zijn van een koopman tien kalveren gestolen. Nekkramp. Op het fort Vechten zijn drie nieuwe ge vallen van nekkramp vastgesteld. Te Broek (Fr.) is een vierjarig knaapje aan nekkramp overleden. Meer geld. In Amsterdam werd een groote vergade ring gehouden van gemeentewerklieden tot verbetering van de salarissen. Een straat- betooging ging aan de vergadering vooraf. OORLOGSVAR! A. De houding van Roemenië. BERLIJN, De „National Ztg." verneemt van de Russische grens, dat de geheele Rus sische pers zich uitvoerig bezighoudt met de houding van Roemenië, Volgens de „Roes- skoje Slowo" treft Roemenië buitengewone voorbereidingsmaatregelen, dieerop wijze, dat binnen niet al Ie langen tijd aan deu oorlog gaat deelnemen. Door de opstelling van 40 regimenten infanterie is het leger thans 120 regimenten infanterie sterk. Verder zijn de voorraden koper en messing in beslag ge nomen en automobielen, schepen en vaar tuigen gerequireerd. Het is echter onmoge lijk te zeggen, wanneer de interventie zal gescheiden maar de „Roesskoje Slowo" zegt, dat dit ieder «ogenblik kan verwacht woi den. De Birsjewija Wjedomostie" ziet met een bezorgden blik de Roemeensch-Duitsche over eenkomst aan en concludeert daaruit, dat Roemenië niet geheel aan de zijde der En tente staat, maar aan den anderen kant acht het blad het absurd, aan te nemen, dat Roe menië met Duitschland of Oostènrijk-Hon- garije zou samen gaan. Toch blijft het zaak duchtig op te passen, zegt het blad, en het maakt van deze gelegenheid gebruik de diplomatie dei Entente vrij heftig aan te vallen, die niet voor haar taak is gebleken opgewassen te zijn. Wat zij weitschen. De Kreuzzeitung ontleent het volgende aan uitlatingen van den Ilaliaanschen oud-minis ter-president Giolitti. De onafhankelijkheid van Italië zal voor geruimen tijd zijn vernietigd. In de plaats var. de afhankelijkheid van Duitschland en Oostenrijk, die op een waan berustte (de bei de landen brachten jaarlijks 2 milliard in Italië) is de afhankelijkheid van Engeland eu Frankrijk getreden. De oorlog heeft reeds bewezen dat deze verhouding op den duur tot ondragelijke toestanden moet leiden. De Parijsche conterentie heett het wantrouwen onder de bondgenooten slechts versterkt. Zij heeft niet anders gebiacht dan woorden, waar achter niet eens gedachten zijn verborgen. Volgens Giolitti wordt de politiek der ver schillende entente-iegeeringen totdusver door de volgende beginselen geleid Engeland wil ten spijt van zijn fraze over de vernietiging van het Duitsche mili tarisme de vernietiging van de Duitsche zeemacht en het behoud van de Duitsche landmacht, voor een mogelijken ooilog tegen Rusland. Rusland wenscht de vernietiging van de S'uitscbe landmacht- Uat e Duitsche zeemacht, voor een mogelijkeu oorlog met Engeland. Rusland wenscht een Servische Adriatische Zee. Italië wenscht een ItaliaanscheAdrialischeZee. Engeland wenscht het behoud van Oostenrijk. Rusland wenscht Oosteurijk's vernietiging. Japan verlangt de vrije hand in China. Engeland verlangt de vrije hand in Chiua. Rusland verlangt de vrije hand in China, Eu tenslotte wenscheu de Vereenigde Staten China te beschermen. Hoe grooter de entente is geworden, merk te Giolitti nog op, des te zwakker eu on handelbaarder werd zij tevens. Ook een held De Vorwarts vtijst op een eigenaardige doodsadvertentie, in het blad Hundesport und Jagd geplaatst door het bestuur van de Duit sche windhondenclub. De aankondiging van het overlijden van het clublid Fritz Becker uit Kassei besluit aldus: „Na zeer korte on gesteldheid heeft hij het leven gelaten, dat hij als legerleverancier evengoed iD dienst van het vaderland had gesteld..." Spanning tussclieu Yereenigde- Staten en Duitschland Reuter meldt uit Washington, dat, toen graaf Bernstorf zich ingevolge een uit Duitsch land ontvangen order Dinsdag bij minister Lansing vervoegde, deze hem mededeelde, dat hij op het oogenblik de onderzeeërs-kwes tie niet kon bespreken. Woensdag zal pre sident Wilson de kwestie in de beide Ka mers ter sprake biengen. Men verwacht, dat de diplomatieke betrekkingen met Duitsch land zullen worden afgebroken. Beide Kamers hebben besloten om bijeen te komen om de mededeelingen van president Wilson te ver nemen. Daar de heer Wilson besloot de kwes tie aan de Kamers voor te leggen alvorens een nieuwe nota naar Berlijn wordt gezon den, moet de toestand hoogst kritiek zijn. LIT DEN OMTREK. Wieriugerwaard. In de Raadsvergadering van j.1. Dinsdag werd een verzoek om her ziening salarisregeling van 't onderwijzend personeel voor kennisgeving aangenomen, De Raad erkende, dat de onderwijzers veel te weinig verdienen, doch de tijden zijn niet guDstig genoeg, om thans tot verhooging over te gaan. Op verzoek van kasteleins en neringdoen den werd besloten de kermis 2 weken te vervroegen, waar deze anders gelijk zou ko men met die te Schagen. Uit een schrijven van het hoofd der school bleek, dat 't onderwijs veel te wenschen overlaat en 't getal leerlingen, dat niet over gaat, al maar grooter wordt. Gebrek aan personeel en lokaliteit! Werd besloten hier omtrent voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Tot armvoogd werd benoemd de heer D. C. Jans. Het voorstel van B. en W. om 't salaris van tijde'.onderwijzendpers. (men kreeg geen enkele aanbieding) van f500 op f625 te brengen, werd goedgekeurd. In eene op Dinsdagavond gehouden verga dering van den Bond van Melkveehouders afd. Wieriugerwaard is besloten de melk voor 'n geheel jaar te verkoopen aan den heer van den Bosch voor 10 cent per liter. De leden zijn noodgedwongen hiertoe overgegaan oui reden de regeering verbiedt met de melk te doen wat men zou willen. Scliagen. Dr. Aldershoff zal zich alhier als tandarts vestigen. Anna Paulowna. Naar alle waarschijnlijk heid zullen, volgens oordeel van deskundigen de bloembollen iu Breezand door de invloed van het zeewater verloren zijn. De Landbou wer Nuij in de West-Polder heeft reeds een heel veld ongeploegd. In de gehouden vergadering der ver- eeniging „Visschersbelangeti" te Van Ewijek sluis weid een bespreking gehouden met de directeuren der N. V. Heldersche Visch- en Krabbenmeelfabriek. Daaruit leiden wijaf: 1°. dat de fabriek voorloopig tl.per 100 K. G. krabben zal betalen 2°. dat de krabben door een schipper van de fabriek 2 k 3 maal per week van de visschers zullen worden afgehaald (Tedere visscher krijgt een aantal zakken in bruik leen om de krabben in te storten); 3°. dat de betaling wekelijks zal geschieden, terwijl met de levering denkelijk Juni kan worden aangevangen, aangezien de nog te bouwen fabriek aan de Doggersvaart (Koegras) tegen dien tijd gereed kan zijn. Waar de directeuren van de visschers geen vaste verbintenis eischten en de prijs bovendien 10 cis. per 100 K.G. meer was als de Holl. Conservenfabr. uitbetaalt, gaven de visschers hun toezegging krabben te le veren. Tot slot werd als grens der krabbenleve- ring vastgesteld Vanaf Nieuwesluis, over het Waardje ten Zuiden van Wieringen, Lutjewaard en Stom pe, tot het Zuidwestelijk gedeelte van De Waard als uiterste punt. Vandaar iu Wes telijke richting terug over de Westkom, Lom bok en het Vlak, totdat Beuoordwesten Schansewaard de lijn weer op Texel aansluit. Voorjaarspraatje van Harni en Teun. Harm. Alweer hebben we Pascheu, de dag van het leven en der verrijzenis, en nog steeds gaat 't menschdom door, dood en ver derf te zaaien, Wat een schrille tegenstel ling Zal men nu nooit tot inkeer komen en aan de oorlogsvlam een einde maken Teun. 'k Heb me dat al 100 maal afge vraagd, Harm 't Is treurigIn plaats van 't feest van „Nieuw Leven" vol plechtigheid en levenslust te kunoen vieren, zit men daar in rouw en tranen te midden der puinho pen van 't geluk ter neer en nog altijd acht men 't gevloeide kostbare bloed niet vol doende, nog steeds heeft de meuschelijke hand de zeis des doods omvat, en maait voort, voort, zwoegend, zuchtend, ver blind door haat, totdatmen niet meer kan en men de ellende van bijna de ge heele aarde als kroon op zijn Christelijk werk mag aanschouwen. Harm. 't Is niet te overzien Hoe helder konden wij, toen de watersnood ons trof, een denkbeeld vormen van de rampen daar ginds, en toch de onze was bij lange na niet zoo erg Duizenden guldeus toch vloei den toe, de dijken werden met wonderbare vlugheid geheeld, de akkers komen op vele plaatsen weder boven, dè huizen worden opgebouwd, en Teun. Ja, 't is of 't toeval spreekt. Hoe 'n hekel of wij buitenstaanders er ook aan hebben, alle dagen regen, die de zout- deelen van 't land vermindert, en de vrucht baai beid den akkers hergeeft, ja, met ver- ruimden blik zien wij hier weder „nieuw leven" tegemoet. Harm. Zeker, en we moeten dankbaar zijn, dat alles zoo afloopt. Daarom te meer kan ik zoo slecht begrijpen, dat sommige perso nen altijd zoo pessimistisch, zoo zwartgallig zijn. Dit bleek mij ook weder van den Raad van Wieriugerwaard. Geeu salarisverhoo- ging voor onderwijzers, omdat de tijden zoo ongunstig zijn! Wel stom nog toe. waar zit in de W.Waard die ongunstigheid? Ik geloof van in 't kortzichtige brein der Edelachtbaren, anders zouden ze 't minste niet wagen, om voor een hongerloontje van f500.onderwijskrachten op te roepen. Teun. Eilasie, ze hebben er dan ook mee gesukkeld, zooals ze vertelden, want nie mand kwam opdagen voor dat vette baan tje. De heeren moesten 't eigenlijk bij onder vinding hebben, dat men vroeger beter kou leven van 25 stuivers, dan nu van 2 gulden per dag, dan zou men de bordjes wel gauw verhangen. Harm. 't Gaat vanzelf niet, hé, om tegen woordig van 'n klein daggeldje rond te ko men, en bovendien 't werkt 't rampzalige „pof ten" in de hand. En zoodra ge in 't krijt staat, beu je aan de genade van den winke lier overgeleverd, en niet allen zijn zóó uauw- gezet van geweten, dat zij dezen afhankeliik- heidstoestand niet misbruiken, om je slechte waar voor veel te hoogen prijs te leveren. Zoo woidtdan'tborgen de oorzaak van verwar ring in het huishouden, ontmoediging y^n het gezinshoofd en gebrek ten slotte aan zijn echtelijken haard. Teun. Nou, 'tis anders voor winkeliers, die zulke klanten nu niet met woekerwinst willen afzetten om binnen te komen, ook een beroerde boel. De z. g. kwaaie „schul den, de oninbare" postjes, de „achterstalligge" rekeuingeu, of hoe men ze ook noemen moge, vormen voor hem een aardig verlies. Ik hoorde toch onlangs van een bakker, die eventjes een crediet van 150 gulden aan brood aan een klani had gegeven, Dat gaat toch veel te ver! Harm. Ja, zulke menscheu raken ten slot te met mekaar an| 't Zou eigenlijk nu 't beste nog zijn om gemobiliseerd te wezen, want dan heb je de kost om 't kauwen. Teun. Da's gekheid, 't Is nogal een hapje, nu de jongens niet ééns met de Paaschdagen even bij moeder mogen komen. De Regee ring spreekt van een toenemen der geva ren".Maar als dat werkelijk zoo is, hoe komt zij er dan toe rustig aan deu parle mentaire arbeid te gaan, alsof er geen wolkje aan den diplomatieken hemel was? Harm. Ja, die tweeslachtige houding van der regeering valt je vanzelf dadelijk op en ik kan me best begrijpen, dat onze militairen zich afvragen, waarom zij dan toch zoo hard moeten getroffen worden, door de intrekking van dien tiendaagschea verlofdag, het eenig lichtpunt in hun somber mobilisatie-leven. Teun. Is 't niet zoo? En daardoor gaat het gisten in de gemoederen en dringt in ons leger binnen een geest van opstandige ver bittering, die wezenlijk verontrustend is. narm. Mogen wij hopen, dat de Regee- riug dit in haar eigenbelang begrijpt en de kalmte eu gerustheid weer herstelt in de gelederen onzer gemobiliseerdeu door ten spoedigste de periodieke verloven weer toe te staan.Salut! Teun. Goeje Plaatselijk Nieuws. Reizende Bibliotheek „Nut van 't Algemeen." Vrijdag 28 April wordt deze bibliotheek voor den winter gesloten en moeten dus alle boeken teruggebracht worden. Laat Nie mand het vergeten. Het voorkomt extra moeite. Bestuur „Omhoog." Burgerlijke Stand der gem. Wieringen van 15—21 April 1916. Overleden Geertje Wagemaker, oud 60 jaren, echtgenoote van J. Kuit. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 en Maandag 24 April 1916. Ned. Herv. kerk. VERBETERD BERICHT. Ie. Paaschdag Den Oever v. m. 10 uur Ds. Witkop. H.-hoef v. m. 10 uur Ds. Theesing. Doopsgezinde Gemeente. Zondag lc. Paaschd. 10 uur v. in. Stroe Diacen verkiezing Maandag 2c. Paaschd, 10 uur v. m. H.hoet (In beide diensten wordt een collecte voor de Polen gehouden). Rehoboth. Ie. en 2e. Paaschdag H.hoef 10 uur v. m. De Heer Stavenga. Onze geliefde oom en tante M. KAPTEIN d en A. KAPTEIN-NÜMEIJER hopen Maandag 24 dezer, hun zilve- ren huwelijksfeest te vieren. 0 Dat zij ook nog eens het gouden mogen beleven, hopen hunne dank- g bare neven en nichten. D. Numeijer. |J J. Numeijer. S D. Numeijer. w C. Numeijer. 5Ü Wieringen, 21 April 1916. j|

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2