WEEKBLAD VOOR WIERJNGEN EN OMSTREKEN. 7e Jaargang. Vrijdag 28 April 1916. No. 18. ZIJN NOODLOT, tWIERINGER COURANT 1 VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs f 0.25 per 3 maanden UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.30 Iedere regel meer„0.06 ONS ZONDAGSBLAD Pak-HeJIee vau deze week bevat o. a. als voorplaat H. M. de Koningin, zich te paard begevende naar de Doesburger heide, teneinde de militaire oefeningen bij te wonen. VoortsDe Generaals Joffre en Petain, in een det straten van Verdun. In een militaire club te Parijs. Veteranen van het jaar 1870. De eerste kapel-auto, bestemd voor het Belgische front. Uit het Heilige Laud. Een serie van vijf foto's. Verschillende actueele foto's, op den oorlog betrekking hebbende. Gemengd Nieuws. Over den kop. Woensdagmorgen ongeveer 11 uur is aan het strand te Huisduinen geland de twee dekker L.A. 25, bemand met den reserve- tweede-luitenant-vlieger Van Wulfften Pal- the en de reserve-tweede-luitenant-waarne mer Drost, die van Soesterberg was geko men. Bij de poging weer op te stijgen, ge raakte de vliegmachine met de wie len in het mulle zand en sloeg over den kop, waar het schroefblad brak, De inzittenden bleven ongedeerd. De tweedek- kei is onder militaire bewaking gesteld en zal gedemonteerd worden. De LA 25 is een gewezen Duitsche vliegmachine, die deNe- derlandsche regeering heeft aangekocht. Doodgeschoten. Maandagavond omstreeks half twaalf is in den artillerie-stal aan deSchaepmaustraat te Tilburg de artillerist A. Zuidema, afkoms tig uit Groningen,, door den schildwacht H, v. d. B. doodgeschoten. Z. werd door den schildwacht op heeter daad betrapt, toen hij zich in de rustkamer bevond, vermoede lijk met minder goede bedoelingen. Toen hij zich ontdekt zag, wilde hij den schildwacht te lijft waarop deze hem herhaalde malen waarschuwde. Z. wilde echter niet luieteien, waarop de B. eerst nog zijn revolver in de lucht afschoot. Toen Z. gevaarlijk bleef aan dringen, richtte de B. het vuurwapen met het noodlottig gevolg, dat Z. in de hartstreek getroffen werd en nagenoeg onmiddelijk dood was. Het lijk werd naar het lijkhuisje op de algemeene begraafplaats gebracht. Z. was 25 jaar oud en ongehuwd. Toch weer boven water. Te IJmuiden is uit Hamburg aangekomen de stoom treil er St. Ni colaas IJM 137, die in het begin van November van het vorige jaar door een onbekend gebleven Engelsch oorlogsschip werd overvaren. De bemanning werd gered door den stoomtrei- ler Greuvers. De St. Nicolaas dreef in het Duitsche mijnveld en werd later door een torpedoboot in zwaar beschadigden toestand naar Hamburg opgesleept. Na vele formali- Roman van A. G. von Suttnkr. Vertaling van: D. DE BRUIJN. „Helaas! Hij wist, dat het nem slecht bekwam, maar zoodra de zaak hem tot een gewoonte geworden was, kon hij het niet meer nalaten. Zondt u ook soms zoo goed willen zijn, mijnheer Altmaun, om vandaag eens aan te komen. Ineen dergelijk geval is het altijd n.aar het best, wanneer er terstond een gerechtelijke schou wing gedaan wordt." „Daai heb je gelijk iu. Ik zal dan ook terstond met je naar huis rijden en den docter verzoeken, om mij te vergezellen." Engelbert haalde een schrijven uit den zak. „Juist toen ik mij op weg hierheen begaf, bracht de postbode dezen brief." Altmann wierp een blik op het adres. Dat is de hand van graaf Chlodwig, als ik mij niet vergis." Zoo scheen het mij ook toe," bevestigde de ander. In dit bijzondere geval meen ik het recht wel te hebben, om van den inhoud kennis te nemen." „Dat dunkt me ook." Doctor Altmann opende het couvert en las „Londen, 23 Februari 1885. Beste vader, Schijnt het n ook niet toe, dat deze vijf jaar der scheiding een voldoend langen tijd waren, om het gebeurde te doen vergeten. Afgezien van de ongeluk kige omstandigheden, die ons bijeenzijn op den duur teiten werd eindelijk vergunning gegeven, den treiler te Hamburg te doen herstellen en na een oponthoud van ruim 5 maanden is de treiler teruggekeerd. Hij wordr thans weer voor de visscherij in gereedheid ge bracht. Een fterietlaudsclie vice-eonsul veroordeeld. Naar het Huisgezin verneemt, was de heer W. van Rijckevorsel, vice-consul van Ne derland, eerst te Charleroi, daarna te Diuant, ter dood veroordeeld wegens het voeren van correspondentie met de geallieerden. Door bemiddeling van den heer Van Vollenhoven, onzen legatie-secretaris te Brussel, is de dood straf in gevangenisstraf verauderd. De heer Van Rijckevoisel is tot het ondergaan daar van naar Duitschland vervoerd. Linolenm-schoenzolen Er zijn al heel wat vreemder stoften voor ledersurrogaat voorgesteld dan linoleum. Wel licht wilden de fabrikanten er niet de aan dacht op vestigen, dat ook in vredestijd licht en goedkoop schoenwerk wel met behulp van linoleum ineen gezet werd. Thans kan men er echter gerust voor uitkomen, dat een paar linoleumzolen, die misschien eeu dub beltjeperstuk kosten,zoogek niet zoudeD zijn Men weet, dat linoleum een stof is, die uit juteweefsel bestaat, waarop een plastische laag aangebracht is, bestaande uit linoxyne (geoxydeerde lijnolie), hars. kurkmeel en kleurstoffen. Patronen worden er op gedrukt, ,,inlaid'f is linoleum met mozaiek. Nu het natuurlijk uiet moeilijk de hars-lvnoxy- ne-massa, het z. g. liuoleum-cement, wat te veranderen, om aan het product andere ei genschappen te geveD, die bij het nieuwe gebruik zouden passen. Zoo heeft men bij voorbeeld vroeger in Duitschland al een kaoetsjoekhoudend linoleum gemaakt, dat de gummi-zolen nogal nabij kwam. Teerpek of asphaltachtige producten zullen misschien zeer goed op hun plaats zijn in de linole- um-massa, die er samenhangend en tegen water bestand door zal kunnen worden. Aangezien zulke zolen geplakt, genaaid of gespijkerd moeten worden, kan ook met de manier van bevestiging bij de samen stelling der massa rekening gehouden wor den. Ot zij echter genoeg öoorwasemen, om gezond te zijn, is een andere vraag. Dr. Kuijper over onze verdediging. Dr. Kuijper, die, als gemeld, thans te Boedapest vertoeft, heeft zich tegenover een Oostenrijksch journalist uitgelaten over onze verdediging. Op de vraag of de versterkingen bij Vlis- singeu zekerheid bieden tegen een landing van Engelsche troepen aan de Scheldemond, verklaarde hij het volgende „Dat zou ik meenen Daar komt niemand bemocielijkteu, hebben wij beiden veel van de slagen van bet noodlot te lijden gehad, die wellicht gezamen lijk lichter te dragen waren geweest. Den tijd der zwaarste beproeving meen ik nu gelukkig doorstaan te hebben en in zoover heb ik een goede school doorloopen, dat ik gesterkt en gestaald uit den strijd kom. Datgeen, wat ik verworven heb, dank ik aan mijn eigen kracht en eigen arbeid, het is niet veel, maar toch voldoende wanneer men aan het leven bescheiden eischen stelt, en daardoor zie ik mij in de aangename mogelijkheid, om n het leven te ver lichten. Ik weet, dat ge in uw ondernemingen ongelukkij zijt geweest dat ge u ten slotte gedwongen hebt gezien, om Altenstein, die schoone bezitting, te ver- koopeu, en in het eenzame boschkasteeltje eeu treu rig leven te leiden, en dit leven nu zou ik wat vrieudclijker willen maken, wanneer ge u daarmede verceuigen kunt. Ik begeef mij gelijktijdig met de zen brief op weg en wil mij niet langer dan uoodig is, op de reis ophouden. Het is beter, dat wij eens openhartig, vrijmoedig 'met elkander spreken, en daarna beslissen wat er gedaan moet worden. Uw Chlodwig." Gedurende de lezing van .dezen brief hadden zich des lezers trekken meermalen opgehelderd, doch na, dat hij den brief weder samenvouwde, zeide hij droe vig. „Te laat, helaas, te laat Een blik trof den dienaar, die in gespannen verwach ting vóór hem stond en nu bij laatste woorden ver schrikt opkeek: Wat is er te laat, mijnheer Alt maun r" Altmann hield het schrijven omhoog. „Dit kwam te laat, zij mochten elkaar niet wederzien. Graaf Chlod wig komt een dezer dagen, wellicht reeds morgen aan." met geweld doorheen. Ik kan hieraan ge rust toevoegen ook de Engelsche vloot niet. Teveus kan ik verzekeren, dat onze mili taire gereedheid zoodanig is, dat zij den zekersten waarborg biedl voor de handha ving van onze neutraliteit. Overigens kan ik u vei zekeren, dat ook onze economische gereedheid voldoende is. Wij zullen het wel uithouden. De meening, als zou Duitschland hebben bijgedragen aan de verhooging van onze paraatheid, is onjuist. Dat alles bi ach ten wij Nederlanders alleen voor elkaar. De man, aan wien Nederland alles heelt te dan ken, is de minister president. Ons leger is uitnemend georganiseerd en beschikt over een slagvaardigheid, welke niets te wenscheu laat." Slim. Een der grootste bakkers te Drachten had nog een grooten voorraad tarwebloem (wit meel). Zooals bekend is, hield na Paschen het wittebrood-bakken op. De bakker zond nu iemand bij de huizen langs met de bood schap, dat hij wittebrooden bakte van 20 30 en 40 cents, die drie weken konden goedblijven. Reeds Donderdag vóór Paschen had hij voor meer dan f 200 besteld. Buitengewoon veel kievitseieren. Men schrijft uit Friesland De aanvoer van kievitseieren was verle den week bij de opkoopers ongekend groot; er waren er, die nog nooit dergelijke kwan tums in hun winkel hadden. Men schrijft dit toe aan het natte weer, dat gunstig op den leg schijnt te werken en ook wel aan het feit, dat de overstrooming in Holland grooteren trek naar hier zou hebben veroor zaakt. Hooger loon. De Leeuwarder Cour. schrijft Bij het aanbreken vau het voorjaar begint ook weer de veldarbeid Een der allereerste werkzaamheden is wel het wieden, waar voor men begin Mei naar de Groninger klei trekt. Man, vrouw en kinderen doen er aan mee en als men na 4 a 5 weken terugkomt, is er een mooie cent oververdiend. De maDueu en vrouwen kregen de laatste jaren een uurloon van 11 en 12 cent, en men lag daags 13 14 uren op het land 's Avonds trekkende koppels naar een boer. bij wien in een schuur werd overnacht. Men kan begrijpen, dat de arbeid niet zoo aanlokkelijk is. Ten eerste een langen ar beidsdag, en dan nog een slechte ligging. Daar in de provincie Groningen de ar- beidsloonen niet onbelangrijk zijn gestegen, hield de landarbeidersvereeniging alhier de zer dagen een openbare vergadering voor bespreking van het te vragen loon, tot welke vergadering ook de koppelbazen werden uit- Engelbert sloeg verrast de handen ineen. „Maar dat is niet mogelijk!" riep hij. 't ls toch zoo. Jammer maar, dat hij dit besluit niet een week vroeger genomen heeft, wellicht dat't dan veel anders geloopen ware. Maar komaan, nu willen we ons spoeden. Als je wilt, zeg dan aan mijn Hans, dat hij dadelijk inspant; ik ga in dien tusschentijd naar het bureau, om het personeel te waarschuwen en loop meteen even bij den dokter aan." Reeds een half uur later rolde het rijtuigje langs den straatweg voort, en zoodoende kwam men zeer vroegtijdig op het kasteeltje aan. Dokter kon nu con- stateeren, dat graaf Pernegg aan een beroerte was overleden. Terwijl hij zijn onderzoek op den dood verrichtte, trad Altmann naar de schrijftafel toe, waar zijn blik onmiddelijk viel op een daaropliggend, half beschreven vel papier, dat hij opnam. En bijna op hetzelfde oo- genblik ook liet hij een uitroep van verrassing hooren en zeide hij tegen den dokter en den ouden knecht Dat is toch zonderlingDit werd gisteren avond ge schreven, het draagt den datum van gister," en hij las „Beste Chlodwig. Na een gesprek, 't welk ik zoo even met onzen goeden mijnheer Altman heb gehad, ben ik tot het inzicht gekomen, dat wij beiden ons door misver standen lieten influenceeren, die van hoogst onaan gename gevolgen vergezeld gingen. Ik ontken vol strekt niet, dat ik mijn gebreken heb, en ook jij vau jou kant zult moeten toegeven, dat 't niet altijd gemakkelijk was, om het met je te vinden. Doch ik veronderstel, dat de jaren veel De lezer stokte, om daarop weemoedig te zeggen „Verder is de arme man niet gekomen, hier heeft genoodigd. In deze vergadering, waar de lir. P. Hiem- stra van Leeuwarden het woord voerde, is een uurloon van 18 cent voor de mannen en 15 cent voor de vrouwen geëischf als minimum. Oorlogsprijzen. Het karweizaad, dat gewoonlijk f 10 tot f 15 per baaltje van 50 K.G, geldt, wordt thans te Haarlemmermeer opgekocht voor f45, eeu prijs, hoog als nooit te voreu. Boterfahrieken opgeheven. In Oostelijk Groningen worden verschei dene boterfabiieken opgeheven, zoo te Bel- lingwolde, Vrieschelo, Wedde en Blijham. 't Schijnt hoofdzakelijk hier aan te liggen, dat de kleinere fabrieken niet tegen de groo- tere kunnen concurreeren. Ook is van invloed, dat hier en daar weidegrond in bouwlaud is omgezet. Uit St. Pan t ras. De lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier hebben Ds. Vlasblom als bewijs vau erkentelijkheid wegens 't bedanken voor 't beroep naar Vriezenveen (O.) f250 geschon ken wat geheel door vrijwillige bijdragen is verkregen. Spoedbestelling. Op den Hen Augustus iu 1914 werd te Amsterdam eeu preutbrielkaart zonder post zegel iu de bus geworpen. Op een onbe grijpelijke wijze kwam zij in Haarlem terecht, waar zij eerst Woensdag werd atgestempeld. Woensdagmiddag werd de kaart aan den ge adresseerde, te Alkmaar bezorgd. Zij deed wel een vreemde eu lange reize Fransch vliegtuig geland. Naar wij vernemen is Woensdagmorgen een Fransch vliegtuig bij Vliggingen geland, nadat het door schildwachten was beschoten. De inzittenden werden voorloopig onder mi litaire bewaking gesteld. Zij zijn niet ge wond. OORLOGSVARIA. Van de Duitsche grens. Men schrijft uit Oldenzaal: Naar wij vernemen zal van 1 Mei tot 1 Augustus in Duitschland den verkoop van petroleum in 't groot verboden worden. Uit gezonderd petroleum voor technische doel einden. Bezniniging in oorlogstijd. In verband met het vraagstuk van be zuiniging in oorlogstijd schrijft een huisvrouw aau de Daily Mail dat de groot ste bezuiniging bestaat in het afschaffen van de dienstboden. Zij schat, dat deze f984.in een jaar kost, namelijk loon f288.kost en bewassching f 306.slijtage en breken de dood hem achterhaald." Thans kon Engelbert zich niet langer inhouden, hij baistte in een hevig snikken uit, daartusschen roe pende: O, mijn arme, goede meesterGezegend zij zijn aandenken." Ook Altmann gevoelde zich door aandoening over meesterd, hij had blijkbaar moeite de woorden te vinden, eer hij zeide: „Ja, je hebt gelijk Engelbert. Gezegend zij zijn aandenken na datgecn, wat bij kort voor zijn dood gedaan beeft, 't Is waar, veel laat hij zijn erfgenaam niet na, doch voor de verzoening, tot welke hij besloot, ben ik hem dankbaar. Laat ons thans gaan, dokter, onze taak is hier afgeloopen, en op mij als vriend rust nog slechts de plicht, om voor een rdige begrafenis van den overledene te zorgen; het kan toch wezen, dat de zoon eerst over eenige dagen aankomt en zoo lang kan men niet wachten." Tehuis gekomen, was Altmaun's werk om aan alie bekenden en naburen de tijding van 's graven dood mede le deelen; vervolgens begaf hij zich naar de pas torie oui daar te spreken over de begraveuis en dc plaats waar het lijk bijgezet zou worden. Nog dienzelfdcn namiddag ontving hij ecu brief uit Altenstein, waarin de tegenwoordige bezitter, de lieer Losbcrg scbreel, dat bij de groeve van graaf Pernegg geenszins als zijn eigendom beschouwde, maar de^e gaarne voor de bestemming behonden zag, d;e zij tot dusver gehad had. Met het oog hierop deelde hij den heer Altmann mede, dat hij ook reeds maatregelen had genomen om alles tot de opneming van het stoffelijk overschot van den graaf gereed te houden. „Een braaf mensch, die Losberg," riep dc rechter, zijn vrouw het schrijven overreikende. (Wordt vervolgd.^

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1