f60.licht en vuur in keuken f60.ver spilling van etenswaren, enz, f380. Een dok als korenschuur. De Roeineensche regeering heeft, naar de Epoca te Boekarest meldt aan het Duiische- Oosteurijkscbe syndicaat de dokkeu van Ga- latz en Braila verhuurd, om daar het ge kochte koren op te slaan. De dokken kun nen ongeveer 4000 wagons bevatten. De aamuaak van geschut, munitie, enz. Het Fransche leger beschikt thans over projectielen van 40 c.M. De Temps acht het gewenscht het Fran sche volk eenig nader inzicht te geven in de geweldige praestaties op industrieel ge bied verricht sinds de occupatie van de noor delijke departementen, waardoor Frankrijk beroofd werd van 70van zijn steenkool, 90% van zijn ijzererts, 85% van zijn giet ijzer, 75% van ziin staal. De door het blad gepubliceerde cijfers doen zien, dat de productie in zeer sterke mate is toegenomen. Zoo trof ons vooral de mededeel ing, dat het Fransche leger op 1 Febr. j.l. beschikte over 23 maal meer zware kanonnen dan toen de oorlog begon! Treurig. Het aantal Fransche kinderen, die door de oorlog weezeu zijn geworden, wordt op 1.400.000 geschat. O, zoo! Ook in Engeland stijgen de boterprijzen. Maar zegt een Engelsch blad, hooger dan 11 per pond worden ze in Engeland nooit. Vraagt men meer, dan koopt het publiek liever margarine. Jleu kan zich laug behelpen. In Oostenrijk legt men zich toe op het kweeken van brandnetels op plaatsen waar anders niet veel groeien wil. De vezels van de brandnetels worden verwerkt tot stollen, die katoen en linnen kunnen vervangen. Korte Berichten. Te IJmuidec binnengekomen trawlers melden bij Scheveningen een groot aantal mijnen bij elkaar te zijn gepasseerd. Voor- gaats van IJmuiden zijn Dinsdag door de stoomloodsboot eenige mijnen tot zinken ge bracht De vele eieren, op de Tilburgsche markt aangevoerd werden door den Burgemeester tegen 5ya cent per stuk in beslag genomen De boeren dachten 8 cent te krijgen! Te Middelburg is iemand teruggekeerd, die verleden jaar uit de ouderlijke macht was ontzet, maar met zijn vijf kinderen naar Duitschland vluchtte. Hij verzekerde zijn kin dereu liever at te staan, dan ze in Duitsch land te laten verhongeren. Uit Winterswijk meldt men aan het Hbld., dat de regeering aan drie groote ex porteurs opgedragen heeft, voor hare reke ning varkens te zouten voor een onbekend doel. In Worinerveer werd een persoon aan gehouden, die vóór acht jaren deserteerde van Hr. Ms. „Friesland", die toen te Ko penhagen lag. Wegens gebrek aan grondstoffen is op de cacaofabriek van de firma Bensdorp Co. te Bussum aan de helft van het meisjesper- soneel vacautie verleend met behoud van loon. («emengd Xieuws. De Watersnood. In een artikel over den tuinbouw in het overstroomde gebied komt de rijkstuinbouw- leeraar te Hoorn, de heer N. Nobel, in „De Tuinbouw" tot de conclusie, dat er voor enkele gewassen nog wel kans op een rede lijken oogst bestaat. Vooral komen in aan merking erwten tuinboonen, kool- en raap- gewassen en roodebieten, terwijl het zaaien van spinazie niet bepaald af te raden is. Met het oog op het lagere zoutgehalte van den bovengrond, verdient het wel aan beveling niet diep te zaaien en te planten. Weer een nieuwe winkelreclame. De reclame heeft weer iets nieuws be dacht. Te Rotterdam is thans een groote van-alles-en-nog-wat-zaak geopend waar men één dag per maand gratis zijn inkoo- pen kan doen zooveel men maar wil. Dat wil zeggenop eiken dag, dat men inkoo- pen doet, krijgt men voor elk gekocht arti kel een op datum gestempelden bon. Koopt iemand op 1 Mei een heel ameublement, 2 Mei een pond vleesch, 3 Mei voor tien gulden winkelwaren, en zoo eiken dag wai hij noodig heeft, dan wacht hij af tot op 't einde der maand wordt gepubliceerd welke dag de „gratis-dag" is geweest. Is het de le Mei, dan heeft hij zijn ameublement cadeau, is het de 2e dan heeft hij slechts een pond vleesch voor niemandal. Men kan dus 't ongeluk treffenden eenen keer boft de een, den anderen keer een ander. Voor den ondernemer komt het in de praktijk hierop neer, dat hij gemiddeld een dertig ste van den totalen inkoop, dus 3V2 pCt. korting geeft. En de prijzen of de kwalitei ten kunnen wel zoo gesteld worden, dat dat er wel af kan. Natuurlijk gaat het enorm. Maar mag het 't Wil ons voorkomen, dat een dergelijk bonstelsel, feitelijk een ver kapte loterij, in conflict komt met de lote- rijwet. Het gebrek aan tabak. Het gebrek aan tabak, is, naar men uit vakkringen aan „Het Volk" meldt, waar lijk niet te wijten aan vermindering van aanvoer. Ter Amsterdamsche markt wordt meer tabak in veiling gebracht dan ooit het geval is geweest. Maar de kooplieden uit Duitschland koo- pen geweldige hoeveelheden op tot iederen prijs, zoodat voor de binnenlandsche siga- reniudustrie veel te weinig overblijft. De groote kultuurmaatschappijeu, hande laars, exporteurs en makelaars maken fabel achtige winsten, Groote vermogens worden in eukele maanden verdiend. Maar de siga ren industrie hier te lande kan het niet bolwerken, waarvan ook de sigarenmakers de nadeelige gevolgen gaan ondervinden. Beperking van den tabak uitvoer is drin gend noodig geworden, wil niet de eene fabriek na de andere tot sluiting gedwongen worden. Terwijl men niet zou willen, dat sigaren tabak en sigaretten zoo duur worden als iu Duitschland het geval is. Jeuevcr voor brood. Zoo is het tegenwoordig. We hebben ge brek aan graau en de grootste branderijen te Schiedam verbruiken per week wel 150 tot 180 ton graan, dat is ruim de helft meer dan vroeger. Branderijeu, die stopgezet had den, zijn thans weder met werken aange vangen. Dat kostbare graan, omgezet in spi ritus, gaat voornamelijk naar Duitschland, om aldaar de benzine te vervangen. Beter duur dan uiet te krggen. Te Brussel, waar men de aardappels niet anders dan ongeschild koken mag, moet men voor een braadkip f7 110 betalen. Te Geut krijgt zelfs de rijkste inwoner niet meer dan anderhalf ons vleesch per week. Wie zijn maag eens vullen wil, moet er een reis naar Brussel en de noodige francs voor over hebben. Waar bljjft het zilvergeld? Onmiddelijk na de crisis-berichten, nu ee nige weken geleden, bleek het, dat een groote hoeveelheid zilvergeld aan het ver keer was onttrokken. Waar is het gebleven? Als men die vraag stelde, dan was het ant woord meestal: „Och, de Hollandsche boer kuilt z'n rijksdaalders in bij z'n bieten Door het volgende kleine voorval echter, zal men zien, dat ook in de elegante cassette eener Haagsche dame, die zich minder om het algemeen welzijn dan wel om eigen ge mak bekommert, het zilvergeld kan worden verstopt In een winkel te 's-Gravenhage kwam een huisknecht namens „zijne mevrouw" een briefje van f100 voor zilvergeld inwis selen. Slechts met de grootste moeite kon men hem helpen en, hoewel hij eerst had opge dreund, dat mevrouw geen stukje zilver in huis had, liet hij zich ontvallen, dat ie nu al wel in 20 winkels was geweest, om dat ie f2000 zilvergeld, hoe dan ook, moest bemachtigen. De „Emniabloem". Even vóór H. M. de Koningin met Prin ses Juliana gistermiddag uitreed, tot het maken van een auto-rit, ontbood ze de jonge dame, die bij het Huis ten Bosch belast was met den verkoop van de „Emmabloem ten einde van Hare hooge belangstelling te doen blijken. Eerst moest Prinses Juliana bloemen kie zen. Deze rammelde in haar taschje, deed parmantig drie gulden in het busje en huppelde vroolijk weg naar den gereed- staanden auto, waarna H. M. met eenige vriendelijke woorden een bloempje nam, het busje eveneens verrijkte en van de jonge dame afscheid nam. UIT DEK OMTREK. Wieringerwaard. Zondagavond hadden we het genoegen de tooneel vereeniging Cicero van Noord-Scharwoude in de zaal van de familie Boon te zien optreden. Dat de ver- eeniging over beste krachten beschikt bleek bij de opvoering van het tooneelstuk ^Ou der één dak". Er word in een woord prach tig gespeeld, en het krachtig applaus bewees, dat het spel bij 't publiek in de smaak viel. Meermalen moest 't doek worden „gehaald" Zeker spreken wij namens velen, als wij de vereeniging een spoedig tot weerzien toe- we nsehen. Anna-Paulowna. De heer Ds. O. J. Rein- ders, van hier. heeft bedankt voor de be roepen der Herv. Kerken van De Rijp en van Pa mierend. Texel. Dinsdag werd te Den Burg de eerste Markt in dit voorjaar gehouden, de aanvoer van vee was niet groot. Aangevoerd werden, 9 nuchteren Kalv., 8 Schrammen, 47 Biggen en 1 Geit. De handel was, naar wij vernemen, zeer stug. De visschers vreezen, dat ze weldra geen zeilen, touwen, garen, cachou enz. meer zullen kannen krijgen wat zeker een ramp zou zijn. Voor het tanen kan men iu plaats van cachou ook run (eikenschors,) gein u i ken, waarin de Visscherij-Iuspectie behulpzaam wil zijn. Moge men ook voor de andere noodige artikelen raad weten te schaffen. Koord-Scharwoude. Naar wordt medege deeld, heeft bij een der bakkers alhier de politie beslag gelegd op een partij pas ge bakken wittebrood, die bestemd was voor een feestelijke gelegenheid. Hoorn. Op de Woensdag alhier gehou den voorjaarsveemarkt werden aangevoerd 1509 runderen, waarvan de prijzeu waren als volgt Melkkoeien f 290 t 450; geldekoeien f 280 a 400; vare koeien f280 a t 400; vette koeien f300 a f450; pinken f120 kt 160; stieren f180 k f300. Handel vlug. Voorjaarspraatje van Harui en Teun. Harm. Ziezoo, met zulk een lekker voor jaarszonnetje komt een uiensch een beetje tot zich zeiven. Een beetje achterover han gen in de luilak, wat kletsen, een lekker sigaartje, wat wil een mensch nog meer Teun. Een lekker sigaartje, zeit ie 1 'tKan wezen, dat jij nog enkele goeie in 't kistje hebt, maar als je „Japie" op de markt hoort, is 't smoken welhaast gedaan. Allemachtig wat was Japie weer op z'n afslag .En dit zijn nou sigare die je nergens meer kunt krijgezelfs niet voor 't dubbele van den prijs De tabak is duur en het blad is duur, door die oorlog, die jullie mogelijk, maar ons-mensche zéker te gronde helpt. Je kunt nergens meer ware naar wensche krijge en wat je krijgt is rommel binnenlandsch stot ot buitenlandsch strooi allemaal bochtbocht Harm. Zoo, zegt Japie datNon 't is wel zooSappei loot waar 't heen moet ik weet het nietDuitschland houdt groot van ons, Engeland is vol vriendschap, maar on- derdehand, ze zullen maken, dat je te wei nig hebt om van te leven, en nog te veel om te sterven. Geallieerden en Ceutralen hebben, als ik 't goed bezie wat hun kran ten ons vertellen, bei een groote sympathie. Allen toch beminnen Holland, allen zijn van ons verrukt, en wij worden door hen allen puur uit liefde platgedrukt. Teun. Ja, zoo plat als een scholletje 1 Van daar ook, dat hier zoo'n hoop menschen met hun maag te kampen hebben. Na 't bevel van den miuister, dat we allemaal, rijk en arm, bruin brèod moeten eten, zijn te Am sterdam reeds 1800 zwakke magen gecon stateerd 1800 personen kregen dus een at test van den geneesheer om wittebrood te gebruiken. Harm. Er zullen er misschien wel eenige bij zijn geweest, waar de dokter een gouden tientje of een bankje van honderd er uit heeft moeten visschen 1) en daar lijên de magen vanzelf verschrikkelijk van. Teun. Dus, dat zou dan worden „gou dentientjes maagzwakte"! Rare bena mingen tegenwoordig! Je hebt op dezelfde manier: „ham-, kaas-en zilverbon-ver lof." De eene soldaat is altijd weg, een ander moet geregeld blijven. Ra, ra, wat is dat Als je geldt hebt, doe je wonderen, enz., enz. 1 Harm. Och, laten we toch maar niet murme- reeren. Ik zeg maar, zoovele hoofden, zoove le zinnende een houdt van bruin een ander van wittebrood, de een van wél vrouwenkiesrecht, een ander van géén vrouwenkiesrecht. Weet je al, dat een adres tegen vrouwenkiesrecht is ingezonden aan de Tweede Kamer, voorzien van ruim 43000 handteekeningen van Nederlaudsche vrouwen? Teun. Ja, ik heb 't gelezen, doch de kies rechtdames moeten zich maar niet zoo gauw uit 't veld laten slaan en gedachtig zijn aan de spreuk „Het is de hoogste overwinning eener vrouw, te kunnen lijden en nochthans te kunnen lielhebben Harm. Kerel, waar haal je de woorden vandaan! „De hoogste overwinning Ja, ja, massa's zullen tegenwoordig vanzelf dage lijks, die hoop bij zich hebben. Zoo blijtt er natuurlijk ook altijd strijd, wantzonder strijd bestaat geen overwinningThans hebbeu we weer wat nieuws „de strijd tegen de duisternis.Je hebt zekei al gehoord dat de Tweede Kamer het wetsont werp betreffende den Zomertijd heeft aan genomen. Teun. Jes Nou is 't bij de Eerste Kamer en als 't er daar doorrolt zul je eens zien wat gratis zonlicht waard is. Als we dan de klok een uur vooruit moeten zetten, vol gens de wet, dan winuen we eiken dag een uur, dat is tot 1 October 153 uur. Wat dat beteekent 1 Voordeel voor on ze gezondheid, voordeel voor onze beurs. Voor onze gezondheid heelt de morgenstond goud in den moud, en 's avonds komt 't uur besparen van kunstlicht (ons dure gas niet te vergeten ons aardig in de beurs. Een cijferaar heett uitgerekend, dat het voor het heele land op minstens vijf millioen gulden mag worden gesteld. Dat is voor ie- dei Nederlander nagenoeg een gulden in den spaarspot, Wie doet je wat Harm. Zou dat de postbode, die's aVonds Stroe op Wieringen moet bestellen, ook nog ten goede komen Men noemt 't een nieuwe dienst, maar 't gelijkt er wel een uit de 15e eeuw. Verbeeld je, dat die arme drom mel 's avonds om half tien soms nog langs zijn klanten scharreltdaar een vaste deur, daór eeu vrouw iu 't nachtjak, dat de man de schrik op 't lijt slaat, want de boe- renmenschen gaan vanzelf' met de kippen op stok en als er soms nog op zijn, krijgt hij nog te hoorei) „Kom je d'r eindelijk au we kennen nou niet ies naar de kooi gaan, omdat je d'r nog niet weest hew." Teuii. Daar moet vanzelf zoo spoedig mo gelijk verandering in komen. Zoo laat de post, dat is geen werk! Verbeeldt je, dat hij eens een omhelziug kreeg van een jonge dame, in de meeniug dat 't haar vrijer was, die in 't late uur nog even kwam aanwip pen. Harm. Sapperloot, dat was dan nog een buitenkansje. Genacht. Plaatselijk K'ieuws. Deze week was een week van ongelukken. Het zoontje vau den Heer D. Klein teVa- trop viel van een gierkar, waarbij het eeu arm brak en beide beeneu kueusde. Een zoontje van den Heer Ten Bokkel werd aan zijn vingers door een vallende voerboom zoodanig verwond, dat geneeskun dige hulp moest worden verleend; en even eens aan Mej. De Beurs-Everts, die in de kaasfabriek „Nooit Gedacht" met haar hand tusschen de kaaspers beklemd was geraakt. De Paaschuitvoeriijg van Harmonie was, als altijd, druk bezocht. Gebeurde 't weieens, dat sommige jongelui onder de muzieknum mers en 't stuk wat rumoerig waren, we mogen thans tot ons genoegen conslateeren, dat ook dit euvel tot 'r verleden schijnt te behooren. Althans 't publiek was een en al aandacht, wel een bewijs dat de muziek en de kluchtspelen in de smaak vielen. Har monie mag dus met voldoening op haar af- geloopen uitvoeringseizoen terugzien. Echter kan hier slechts een bepaald deel vau 't pu bliek van genieten. Met verlangen worden dus weerde conserten der vereeniging tege moet gezien. Verleden jaar had „Harmonie" gegronde redenen om niet in de tent te spe len, thans zijn deze naar wij veronderstel len wel opgeheven en hopen wij voor 'I gemis van verleden jaar ruimschoots te worden schadeloos gesteld. Zondag l.l. werd tot diaken der Doops gezinde Gemeente gekozen de Heer C. de Wit te De Gest. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen Ingeschreven van 2228 April 1916. GeborenGeertje d. v. S. Kuut en M. Kort. OndertrouwdW. Mostert en H Stoter (te Amsterdam,) H. Rentenaar en D. Wiegman. GetrouwdG. Tijsen en M. Lont. Overleden: Willie, de Vries,oud 8 maan den d. v. W. de Vries en T. Wagemaker. Catharina de Vries, oud 8 maanden, d. v. W. de Vries en T. Wagemaker. Levenloos aangegeven kind vau M. Engel en M. Klaver. Een woesteling. Een stoker uit Schiedam kreeg Dinsdag avond op het Haagscheveer te Rotterdam twist met een 19-jarig meisje, die hij verdacht van hem een bankbiljet ven f 25 te hebben gestolen, hetgeen evenwel niet gebleken is. Hij riep er politieagenten bij en toen deze gekomen waren, zou hij hen eens laten zien,- wat hij deed. Voor men het verhinderen kon, had de stoker zijn zakmes te voorschijn ge haald en het meisje de rechterwang openge sneden. Dadelijk werd hij gegrepen, terwijl hij hevig bloedende ter verbinding naar het ziekenhuis werd gebracht. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 April 1916. Ned. Herv. kerk. H.hoef 10 uur v. m. Ds. Witkop DOOP. II1/* uur vergadering van het Kiescollege, Oosterland 10 uur v. m. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente- Geen dienst. Rehoboth. H.hoef 10 uur v. m. De Heer Stavenga. Gereformeerde Gem. Zondag 9y2 uur avondmaal Ds. Stadig, 2% uur de zelfde/ ANNA-PAULOWNA. Binnen een week ge reed! Wie vooraf de erbarmelijke toestand van den weg langs de van fiwijeksvaart hebben gezien, zulten moei-

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2