Tïp-Top foto's en Foto-ansichten WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. in Hotel DE HAAN Hippolytushoef K WIERINGEN. 7e Jaargang. Vrijdag 26 Mei 1916. No. 22. ZIJN NOODLOT. Hl Gedurende de Pinksterdagen WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN DE POLDERBODE." VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs Voor Wieringen f 0.30. Voor de omstreken f 0.35. per 3 maanden. IIKItl.TK van MATEN en GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WIERINGEN maken bij deze be kend A. dat dit jaar voor den herijk van ma ten en gewichten zitting zal worden gebon den in het Raadhuis te Hippolytushoef 1, voor Hippolytushoef op 6 Juni van 9—12 en 1—4 en 7 Juni van 9—11 uur; 2, voor Westerland op 7 Juni van 11 12 en 14 uur; 3, voor Oosterland op 8 Juni van 912 uur B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangebo den om onderzocht te kunnen worden en niet gepotlood mogen zijn C. dat betaald moet worden voor het jus- teereu van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist D. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk ju niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden E. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1917 gestempeld moeten zijn met de letter X en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder A genoem de zitting gebruik te maken, nog gelegen heid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te AMSTER DAM, Brouwersgracht 27G, op eiken Maan dag en Vrijdag van 93 uur F. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan deijkkan- toren herijkt kunnen worden. Opzending per post franco. S .VIERINGEN, 24 Mei 1916. BURGEMEESTER en WETHOUDERS voornoemd. A. Peereboom, De Secretaris, W. J. Bruul. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels f O.SO Iedere regel meer0.06 Gemengd Nieuws. Grens-incident. Begin Maart ontvluchtte eeu Russische krijgsgevangene uit Duitschland. Duitsche soldaten losten scholen op den vluchteling, die gewond op Nederlandsch grondgebied neerviel. De Duitsche soldaten overschreden toen de grens en voerden toen den gewon den Rus weg. De Nederlandsche Regeering heeft de aan dacht van de Duitsche Regeering op het voorval doen vestigen en ontving van deze thans de toezegging, dat die Rus, die nog verpleegd wordt in een hospitaal te Aken, zoodra hij hersteld zal zijn, aac de Neder landsche overheid zal worden overgeleverd. Roman van A. G. von Suttner. Vertaling van: D. DE BRUIJN. Deze hadden zich inmiddels verzameld en knabbelden :j"pr'g aan het uitgestrooide voer, hun kleine pootjes ter hulp nemend en zich naar hartelust te goed doen de aan hun lievelingskostje. „Jemmy!" riep het jonge meisje, den achteraauko- mer gewaar wordende, die het versmaadde om zich onder rijn ge.nooten te mengen en op de achter ste ponten zittend, het kopje een weinig terzijde ge- hogen, zijn weldoenster met zijn ronde oogjes aankeek „Maar kom dan toch, Jemmy De geroepene scheen op deze uituoodigiug slechts gewacht te Lebben, om ijlings nader bij te komen, hij hield zich met zijn nagels aan het kleed vast, trok zich omhoog en zat in eee oogwenk op den schouder van zijn beschermster, die hem met de hand liefkoos de en toen een bijzonder mooie noot uit haar mandje nam. Bliksemsnel greep het kleine pootje er naar, en schielijk begonneu de kleine tandjes aan de noot te knagen. Chlodwig's gelaat had zien meer en meer verhel derd, terwijl hij dit tooneel gadesloeg. Altmann, die hem met een zijdelingschen blik aankeek, bemeikte dat zelfs de beide rimpels op zijn voorhoofd bijna ge heel verdwenen waren en voldaan knikte hij voor zich uit. „Zoo is het goed," bromde hij zachtjes in zijn baard. „Nu maar zoo doorgegaan, wij zullen die melancholie I 'C 9. v Filiaal van The American Tip-Top foto Cie. ALKMAAR SCHAGEN Langestraat 90. Slotplein. I De Ver. Staten als bemiddelaar? President Wilson heeft Zaterdag te Char- lette (in Noord-Carolina) in een rede tol 100.000 toehoorders gezegd dat voor de Ver. Staten de tijd is aangebroken om hun dien sten tot herstel van den vrede tusscheu de oorlogvoerende landen van Europa aan te biedeu. Amerika dat de smeltkroes vau de meest uiteenloopende elementen is geweest, moge Europa tot voorbeeld strekken. Hetzelfde wat in Amerika vreedzaam is tot stand ge komen, n.1. de vereffening vau eigenaardig heden van ras, overlevering en ervaring, speelt zich thans in Europa ouder wapen geweld at'. De oorlogsgebeurtenissen zijn echter tot stilstand gekomen en daarom is het nu tijo den oorlogvoerenden <e vragen Wilt gij uw macht doen gelden in gebeld of u in vrede wijden aan het behoud van de menschelijke gemeenschap Wilson herinnerde ten slotte aan het woord der heilige schrift, dat na storm, aardbeving en brand, een rustige, zachtige stem der menschelijkheid komt. Oplichter. Maandag vervoegde zich aan een der ho tels te Den Haag een elegant heer, met eenige dagbladen onder den aim, die verklaarde, dat hii een kamer wenschte, tevens deelde hij den kelner mede, dat er voor hem een koffer bezorgd zou worden van de Laan van Meerder voort. Van zijn kamer komende informeerde hij naar een adres, waar hij een rijwiel zou kunnen huren. Het rijwiel werd bezorgd aan het hotel. De verhuurder informeerde bij den kelner of die heer bekend was, waar op de kelner mededeelde, dat hij zijn naam had ingeschreven, en de verhuurder het rij er dan wel spoedig bij je uitkrijgen." Nu wendde Juffrouw Losberg zich weder tot de bei de bezoekers en kwam met Jemniy op den schouder terug. Het diertje schrikte, toen er plotseling van ach ter de booineu twee vreemde gestalten te voorschijn traden, en liet de noot vallen om haastig onder het weelderige haar van zijn gebiedster een schuilplaats te zoeken. „Maar, Jemmy!" zeide zij hartelijk lachend. „Hoe kun je zoo vreesachtig zijn. Neen, dat gaat niet. Je zondt nog in staat zijn, om geheel in mijn haar te verdwijnen, en dan zou Fany heel wat werk hebben om het te ontwarren. Kom, het is genoeg Zij pakte het diertje aan en zette het op den grond, bij de plaats, waar de noot lag. „Zie zoo, neem nou je noot en maak dat je wegkomt." Jemmy liet zich dit geen tweemaal zeggen en vlucht te met de vrucht in den naastbijstaanden boom, van uit wiens veilige hoogte bij de beide rustverstoorders in heftige scheldgeluiden zijn ineeniug zeide. „Ge kuntu niet voorstellen," zeide Cblodwig, „hoe goed het mij doet, wanneer ik dieren liefdevol behan deld zie." Zijn stem klonk inderdaad zeer weck, ja, bijna bewogen. Alleen dieren En mcnscben dan niet viel Altmann hem in de rede. Dat spreekt van zelf. Wel is waar stellen vele menrchen ons op een harde proef, dieren daarentegen nimmer, wanneer men hun ten minste maar geen kwaad doet." „Komaan, heeren, ik mag niet van u vergen, dat ge hier nog langer in de open lucht blijft," vatte thans de dochter des huizes het woord. Wij willen dat liever uitstellen tot aan het schoone jaargetijde. Laat ons dus gaan Cblodwig wierp een vragenden blik op Altmann, die wiel afstond zonder eenige borgstelling. Het slot was, dat de koffer niet bezorgd werd en evenmin de rijwiel huurder terug kwam. Uit de tabakindustrie. Hoewel ei tot dusver nog geen overeen stemming is verkregen omtient de wijze cn de voorwaarden, waarop de goedkoopere ta bak voor de binnenlandsche industrie be schikbaar zal worden gesteld, staan, vol gens het „Hbld,", enkele hoofdpuriten toch reeds vast. Zoo is het de bedoeliug, dat de bedoelde tabak alleen zal worden bestemd voor sigaren, die niet duurder zijn dan een winkelprijs vau 3 cent. Daarvoor zal zoowel omblad als binnengoed verstrekt worden. De fabrikanten moeten zich echter verplich ten de sigaren die zij mei behulp van deze ti\hak fabriceeren uitsluitend te leveren aan inv Néderlaiid gevestigde winkeliers met ver bod om het fabrikaat uit te voeren. Zooals gezegd, is het distributieplan nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk echter zal de hoeveelheid van de te verstrekken goedkoo pere tabak worden bepaald door het aantal werklieden, dat geregeld werkt aan de soor ten sigaren waarvoor een regeling wordt ge maakt. Wat bet zwaarste is, moet liet zwaarste wegen. Het Nieuwsblad van Friesland vertelt dat twaalf paartjes in Schoterlands huis der ge meente door den rozenband omstrengeld zouden worden. Kwart voor twaalf was het „verzamelen" en dan is het gebruik te 12 uur „gezamenlijk door de sluis," Eén paartje echter liet zich wachten. Pas tegen twaalf uur arriveerde het rijtuig, waar in de jongelui met de familie. Maar de com plimenten van vader en of de burgemeester nog een oogenblik op hem wou wachten, terstond ried, wat deze zeggen wilde. „Juffrouw Barbv, ik geloof, dat we uw tijd al lang genoeg in beslag genomen hebben; wij willen nu nog eens gauw naar den welstand van mijnheer uw vader gaan vragen, en dan gaan wij maar weder heen." „Neen, neen," viel zij afwerend in de rede, „daar komt niets van in. „Ge weet zeer goed, dat mijn tijd zoo bijzonder kostbaar niet is, en eveneens weet ge, dat men hier in Oostenrijk niet zulke korte staatsie- bezoeken maakt, maar al naar gelang van de indeeling van den dag blijft lunchen of eten. Wij dineeren om zeven uur, daar om dezen tijd het werk gestaakt wordt en daarmede de dagtaak van mijn vader is afge- loopen." „Maar juffrouw Barby, dat mogen wc niet accep teeren." Altmann haalde zijn horloge uit. „Het is nu eerst twee uur, wij kunnen u onmogelijk zóó lang overlast aandoen." Goed, dan zult ge toch zeker wel eeu kop thee gebruiken, binnen tien minuten is alles klaar. Inmid dels zend ik een boodschap naar mijn vader, hij komt anders in den regel kort vóór het eten naar huis." „Hoor eens, dan wil ik u een voorstel doen. Waar om zou mijnheer Losberg zich de moeite geven, om hierheen te komen Wij zullen hem ginds bij zijn arbeiders overvallen, komen dan terug, drinken met u thee en keeren dan terstond naar huis terug." „Nu, dat is ook goed, ik zal inmiddels de noodige toebereidselen maken." Men was nu voor het kasteel aangekomen en zij knikte beiden vriendelijk toe. Tot strakjes dus, hoog stens over een half uur." Altmanu en Chlodwig sloegen den weg in, die door het noordelijk gedeelte van het park naar ecu uitgangs hek voerde. Na eenige minuten waren zij voor een arbeiderskolonie aangekomen, waar een levendige drukte Bureau Hippolytushoef, Wieringen. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. daar hij niet van huis kon, omdat een koe Enfin, er stond op de boerderij een blijde gebeurtenis te wachten, die geen uitstel ge doogde en waarbij rader absoluut legeu- woordig moest zijn. Gelukkig, het liep op den koestal nogal vlug van stapel, maar in de trouwzaal moest er toch door twaalf paartjes, inet de respec tieve fatniliën, plus den ambtenaar van den Burgerlijke Stand, een half uur op worden gewacht. Toen kwam vader per fiets aan gesneld. ,,'t Is in orde met koe en kalf; ga nu maar trouwen Eu te half een, zomertijd, werden twaalf huwelijken voltrokken. Mooie gift. Eva Booth, de kommandaute van het Leger des Hei ls in de Vereenigde Staten heeft 80,000 pond sterlingontvangen voordestichlmg van een nieuwe opleidingsschool voor heil.s- legeroffrcieren te New-York, ter nagedachte nis aan generaal Booth, haar vader. Nederlandsche arbeiders in Engeland. Met de Nederlandsche arbeiders die in Eugeland zijn gaan werken, schijnt men daar ni#t te vreden. Het Holl. Nieuws-Bu- reau zendt het volgende rechtbank verslagje, waarin onze terechtstaande landgeuoot die helaas, als een type van de soort scheeu be schouwd te worden er niet Ie best afkomt. „Voor de munitierechtbank te Scheffield heeft een jonge Nederlander terechtgestaan, omdat hij ziju werk niet naar behooren verrichtte. De vertegenwoordiger van de firma Vic- kers zeide, dat het zeer moeilijk is met Hol landers om te gaan. Zij zijn weerspannig, Verlangen een bijzondere behandeling en blijven weg, als het hun niet-bevalt. De tolk, die in het dagelijksche leveu gees telijke is, deelde mede, dat men bij het aan werven van die lieden in Nederland hun had voorgespiegeld, dat zij 8 a 10 pond per week zoudeD ontvangen, doch dat zij in wer kelijkheid slechts gemiddeld 4 pond per week hebben verdiend. Hij wees erop, dat de ar beiders in Nederland 60 70 uur per week werke: tegen een loon van 30 cents per uur. De rechter veroordeelde den arbeider, het werk weder te hervatten. In zijn uitspraak zeide hij, dat de Nederlanders gebruik had den willen maken van den nood des lands en er niet tevreden mee zijn het dubeble te ontvangen van hetgeen zij in hun eigen va derland verdienen. Stalen helmen en gasmaskers. Naar de Tel. verneemt wordt met grooten ijver gewerkt aan de vervaardiging en de verzending van stalen helmen en gasmaskers ten behoeve van ons leger De aanmaak ge- schiedt aan de Hembrug. heerschte. De rechter vroeg aim eeu voorbijgaande» opzichter, waar mijnheer Losberg te vindeu was, waar op de man naar een plaats wees, waar meerdere per sonen in een groep bijeenstonden „Ah zoo, dank je," zeide de bezoeker, terwijl bij met zijn begeleider de aangeduide richting insloeg. In die groep van arbeiders eu beambten stond een man van een krachtige gedrongen gestalte, in den kiel van een werkman gekleed, die een voorwerp in de hand hield en daarover een voordracht scheen te howde-n, Thans viel zijn blik toevallig op de beide aan komenden, en Lij herkende Altmanu, naar wien hij terstond toekwam. „Welkom!" riep hij hem op jovialen toon te ge- moet. „Ge vindt ons juist aan een zeer gewichtig onderzotk.'' „O, dan storen wc u ook ongetwijfeld," ai.twoorde de rechter, de aangeboden baud grijpende. „Niet iu het minste." Zijn oogen bleven een secon de lang op Chlodwig rasten, eu daarop, uog eer Alt mann tijd gevonden had voor de voorstelling: „Mijn heer de graaf Von Pornegg, niet waar?" wondde hij zich rechtstreeks tot dezen. „Om u te dienen," antwoordde Chlodwig, den hoed afnemende. „Doctor Altmann was zoo vriendelijk, om mijn introductie op zich te nemen. De reden vau dit mijn eerste bezoek is in de eerste plaats on. u miju- heer Losberg, er mijn dank voor te betuigen, dat ge den armen overledene een rustplaats „Kom, kom, mijnheer de graaf, dit kunt gij toch niet meenen, dat ge u tot dank verplicht gevoelt. Die plek is uw eigendom, hopen wij sleohts, dat er in lang, zeer lang geen gebruik meer van behoett gemaaKt te worden. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1