1 beste gebruikte MAAIMACHINE 1 beste gebruikte H001SCHUDDER. veet Portretten en Platen een 1 ij s t TE KOOP Strafeiercceren. Naar de Avp. verneemt, zullen de bijko mende straffen, als strafexeiceeren e. d„ op gelegd aan alle militairen, die ongeooiloofd hun korps hebben verlaten, weldra worden ingetrokken. Een vreemden speculant, 't Gebeurt in oorlogvoerende landen veel, dat twee gelieven, als de jongeman naar het front moet, zich eerst door den huwelijks band doen vereenigen. Op dit „gebruik" heeft een Hongaarsch jongmensch gespecu leerd om zooveel mogelijk huwelijken te sluiteu. En 't is hem gelukt, om kort na el kaar met zes meisjes te trouwen. Nauwelijks leerde hij een meisje, dat hem aanstond, kennen, of hij voerde haar naar het altaar, bracht enkele vroolijke dagen met haar en de aangetrouwde familie door en verdweeD dan onder het geloolwaardig schij nende voorwendsel, naar het front te moeten vertrekken. Het feit, dat de beambten niet al te nauw keurig met zijn papieren omgingen, maakte het hem gemakkelijk om zijn lust tot ver andering bot te vieren. Ten slotte moest hij werkelijk in dienst en toen kwam het bedrog uit. Want al zijn. vrouwen zonden brieven en pakjes. Zijn nieuwsgierige kameraden merkten al heel gauw dat alle briefkaarten het opschrift droegen. „Lieve man", terwijl ze toch tel kens met een verschillend handschrift wa ren geschreven. 't Verwonderde hem nog, dat hij toen in aanraking kwam met het gerecht, want, een maal in den oorlog zijnde, had hij geen ont dekking meer gevreesd. De Wittebroodsweken, Een aantal idealistische jonggehuwden heb ben aan minister Posthuma een adres gericht, met het verzoek, on gedurende 6 weken na hun trouwdag wittebrood te mogen eten. Zij beweren dat dit tot de huwelijksrechten behoort. Veeuitvoer. Men schrijit uit Friesland aan de „N.Ct.": Het blijkt dat bij de rage voor rnnder aankoop voor uitvoer in het begin van de afgeloopeD week reusachtige winsten in Friesland gemaakt zijn. Eén veehandelaar verkocht in vier dagen tijds 100 koeien met 1100 winst per stuk. Tal van koeien wer den gekocht zonder dat de kooper ze had gezien. Spaarpotten eu de oorlog. Ook in Engeland worden de kinderen en de spaarpotten van de kinderen in deh uöiiOg betrokken. .Mevrouw McKenDa heeft Zaterdag aan de schoolkinderon bij Tadworth, spaarbankboekjes uitgereikt, elk meteen schilling er op. Haar echtgenoot, de minister van financiën, heeft de kleinen meteen vermaand, voortaan de centen, die ze sparen, niet meer, zooals hij zelf in zijn jeugd had gedaan, in een tinnen spaarpot weg te stoppen, zoodat niemaud er iets aan heeft, maar ze naar de spaarbank te bren gen, opdat hun vaderland ze nuttig zou kun nen gebruiken en er den oorlog mee win nen. De minister knoopte er een les in de nieuwste geschiedenis aan vast, die een voorproefje biedt van latere vaderlandsche geschiedenis-les. „En, m'n kleine vrienden", vroeg McKenna, „waar spaar jullie je geld nu wel voor? 't Is voor den oorlog. Wij zijn nu aan 't vechten omdat ons land belooid heeft, een klein en zwak land te beschermen, 't kleine België, en omdat we besloten heb ben die belofte te houden, wat 't ons ook kosten moet, ofschoon een van de grootste landen van de wereld als een woedende stier te keer gaat. Maar we zijn besloten trouw te blijven. We zullen Duitschland wel de les lezen. We zullen vechten, vech ten, net zoo lang tot we hebben gedaan ge kregen dat groote landen op een eerlijke manier omgaan met kleine landen. Al heb ben we nooit oorlog verlangd, en al zouden we 't liefst den oorlog hebben vermeden, moeten we toch vechten als 'torn de waar heid en de rechtvaardigheid gaat. De militaire dienstplicht in Engelaud. In het hoogerhuis is heden de wet op den militairen dienstplicht met algemeene stem men in derde lezing aangenomen. Bij het debat verklaarde lord Kitchener, dat de wet door het leger en de gealliëerden met vreug de zou worden begroet en dat het groote leger, door de wet op behoorlijke sterkte zou wordeu gehouden. liet voetfiiigsvraagstult in Duitschland. Volgens de „Voss. Ztg." zal de tot dus ver betrachte zuinigheid met de verwerking van de voorraden van brood koren het mo gelijk maken om eerstdaags over te gaan tot verhooging der broodrantsoenen voor de arbeiders, die zwaar werk moeten verrich ten. De juiste maatstaf van de verhoogingen heeft nog niet zijn beslag gekregen, doch wordt spoedig tegemoet gezien. Gedenkteeken voor Dr. Dos. De burgemeester van Winschoten heeft een oproeping gericht tot allen, die willen mee werken tot plaatsing van een gedenkteeken voor wijlen dr. D, Bos. De oproep is gericht tot allen in het district Winschoten en de gemeenten, gelegen aan de stoom tram lijn Delf zijl Winschofeu Terapel. Een mooi winstje. Indertijd is te Heerenveen. schrijft het „Nbld. v. Friesland", een bescheiden filiaal gevestigd geweest van de slacht-exportfirma Zilversmid te Enschede. Thans loopt daar het gerucht dat die firma plotseling million- nair is geworden. Dit zal nu misschien iets overdreven zijn maar een feit is het. dat ze een bijzonder goeden slag geslagen heeft. Ten tijde van de overstrooming in Holland bood zij belangeloos haar diensten aan om het overtolige vee naar Duitschland uit te voeren, en het daar zeer voordeelihg te ver- koopen. Bij wijze van vergoeding geeft zij nu, bij den toegestanen uitvoer van 11.000 stuks rundvee, bevoorrecht consent ontvan gen voor 5000 stuks. Hoeveel er tegenwoor dig op elk naar Duitschland uitgevoerd koe beest „schoon" verdiend wordt, weten wij niet, maar laten we 't niet hoog stellen, op f 100, dan komen we al op 'n half millioen. UIT DEi\ OMTREK. Anua-Paulowna. Woensdag werd bij her stemming tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer H. P. Pateer, R. K. Wieringerwaard. In de Raadsvergadering van Dinsdag j. 1., werd medegedeeld, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd om de ker mis dit jaar te houden op 4, 5 en 6 Juni; dat van onze Afd. Holl. Maatpij. van Land bouw is verzocht om in verband met den Zomertijd de school een uur later te doen aangaan en een verzoek van de kasteleins om tot 11 uur 's avonds te uiogen openblij ven. Werd besloten hiervoor goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Uit het Gemeenteverslag bleek, dat de be volking op J Jan. 1915 bestond uit 548 m. 572 vr. totaal 1120, op 1 Jan. 1916 uit 549 in. en 567 vi. totaal 1116, en de straatver lichting uit.petroleum. Texel. Een veehouder te Oosterend, ver kocht dezer dagen 10 lammeren voor f 16,25 vóór de markt. Doch op de markt te Den Burg weiden dezelfde lammeren verkocht voor f 23.- Zoodat de opkooper alleen verdien de aan het vervoeren naar den Burg 6,75 per stuk. Warm en huizen. Dezer dagen werd bij de wed, Blokker alhier een broedkip op 16 eieren te broeden gezet. Na den broedtijd werd de belanghebbende echter verrast dooi de geboorte van wel gesteld 16 kuiken tjes en één misgeboorte. Een tweeling dus? Ongetwijfeld iets bijzonders. Plaatselijk \ieuws. Vergadering van het visschersfonds op Zondag 1.1. Na opening krijgt een der directeuren der Heldersche Krabben fabriek, de Heer Muller, het woord. Hij bespreekt de krabbenleverau- tie voor hun vennootschap en deelt mede, dat de Heer A. Bakker vooi hun de krab ben zal ophalen. Zij zullen t 1.— per '100 K. G. kunnen betalen, zoo mogelijk meer, doch kunnen nog niet, zoo als de firma Herder te Harderwijk, welke volgens spreker niet eens een fabriek heeft f 1.50 betalen. Op een vraag van den heer Kat deelt spreker mede dat de normale prijs f 1.is, doch als Duitsch land meer wil betalen, hij ook meer geeft. De firma Herder gaf aan den heer Keuris, bestuurslid van Ewijcksluis voor slechts 3 dagen fl.50, doch nu vraagt zij niet eens meer naar krabben, en 't kan best zijn dat zij weieens heelemaal niets meer kan af nemen. De Heer Kat geeft ondertusschen als zijn ondervinding te kennen, dat directeuren van nieuwe krabben fabrieken al tijd optimistisch gestemd zijn, doch de zaak in den regel doodbloedt. - (De Heeren Directeuren bestrij den dit teu sterkste) De visschers oordeeleu dat een ophaler te weinig is. 2 maal per week moet minstens worden opgehaald en ze vragen of Bakker dat kan beloven.---Bakker kan hierop geen beslissing gevpn. De Heer Muller beloofd de krabben wel ke niet tijdig worden afgehaald, evengoed te betalen en vraagt nu wie willen leveren. Deze kunnen hun namen opgeven aan den voorz, en de/e zal dan een lijst opzendeD. Hierna vertrekken de heeren directeuren en gaat de vergadering door met 't bespreken vaD andere punten. Tusschentijds deelt de heer Kat mede dat er een nieuwe wet is welke de visschers verplicht alle vischtuigen te merken, zoo de fuikenstokken onder en boven. Spr. vindt dat ondoenlijk, waar de stokken breken en wil bij de visscherij-inspectie protesteeien. Voorzitter meent dat requesteeren al telaatis. Voorzitter opent de 2de vergadering en na voorlezing der notulen komen de volgen de iDgekomen stukken le. Over groote inkoopeu van visscherij- benoodigdhedeD, van de Visscherij-inspectie. Na eenige' discussie werd besloten voorloo- pig niet op de zaak in te gaan. 2e. Mededeeling der Zoetwatervisscherij van de Heide-Mij. over aaukoop van eiken schors en opgaaf hoeveel schors er hier ge bruikt moet worden. Na een ige besprek i n g v raagde voorz. w ie schors vi il hebben. Metselaar vraagt 5 balen, an ders niemand. Voorzitter opent besprekingen over de zeegrasafslag en deelt een en ander breedvoerig mede. De heer "Waal bestrijdt nog de afslag en meent dat er geen baal aan de afslag komt. Na langdurige discus- siën wordt overgegaan tot stemming voor experts voor den afslag. Benoemd worden D. van Duin en J. Metselaar, en tot Plaatsvervangers: J. Waal en Jb. Smit Sz. (Westerland.) Allen nemen hun benoeming aan behalve J. Waal en wordt voor deze in plaats door het lot aan gewezen H. Krommedam. Na nog eenige bespreking over cachou- schaarste werd de vergadering gesloten. Vergadering der Vereen, voor Getrouw Schoolbezoek op 24 Mei 1916. Aanwezig 14 leden. Waarnemende^ voorzitter f wegens vertrek van Ds. Witkop) opent de vergadering en heet den Heer de Vries als gast hartelijk welkom. Hij herdenkt tevens het door den dood ontvallen lid, den heer C, M.Koornen schetst zijn vele verdiensten aan de Veree- niging bewezen. Na voorlezing en goedkeu ring der notulen komt aan de orde regle mentswijziging, wat inmiddels door het be stuur is bewerkt en nu de vergadering wordt voorgelegd. Wordt goedgekeurd, behou dens artikel 8 't welk op voorstel van de heeren Stavenga eu C. Kaan in dier voege wordt gewijzigd dat alleen wijzigingen in het reglement op voorstel van 5 leden in een volgende vergadering kunnen worden be handeld. Rekening en verantwoording van de Pen- ningmeesteres volgt. Het batig saldo is f54.801/*, dus f60. minder als 1914. De rekening woidt door de heeren Poel en Jb. Bruul nagezien en on der dankzegging goedgekeurd. Bestuursverkiezing aftredend den Heeren L. Spaander als Secr. en Ds. Witkop (we gens vertrek) als voorz. Gekozen worden als voorz. de heer J. B. Tijm, Secr. de Heer L. Spaander en als bestuurslid (vacature Tijm) de heer N. J. Poel. Alle benoemingen wor den aangenomen. Bespreking schoolfeest, reis. Uitvoerige discussiën worden gevoerd, ook met het oog op de reisgelegenheid door Anna-Paulowna, aangezien er niet, door de Van Ewijcksvaart, tot Veerburg gevaren kan worden en tot Den Helder komt de meeste leden met het oog op de lange zeereis minder gewenscht voor. Ten laatste wordt tot een reisje naar Bergen besloten en wordt de lieer Kaan ver docht in de A.P. te iDformeeren wanneer de kans bestaat, dat er dooi gevaren kan worden. Het rondgaan met de lijsten wordt onder ling verdeeld. Aanvraag subsidie gemeente, zal door den Secr, worden aangevraagd. De volgende vergadering zal bij den heer Vroom op Dinsdag 6 Juni gehouden worden. Rondvraag de heer Stavenga vraagt hoe het moet als er niet tot Veerburg gevaren kan worden. Wordt besloten af te wachten. De heer Spaander vraagt datum van het tweede schoolfeest. Zal nader worden be slist. Hierna volgt sluiting. Tot secretaris der Burgerbrandwaar- borgvereeniging is benoemd de heer W. de Vries te De Haukes. Tot Kaasmaker te Stroe is benoemd de Heer Stam te Heerhugowaard. De Heer J. Veerdig Sz. behaalde op 't examen te Hoorn het diploma voor mel ken. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen Ingeschreven van 20 26 Mei 1916. OndertrouwdC. Visser en N. Dijkshoorn. Overleden. Levenloos aangegeven kind van C. J. Bosker en M. Koorn. Voorjaarspraatje van Harw en Teun. Ilariii. Zeg, heb je 't ook gelezen, dat de Koningin op het Loo gaat tuinieren Alle bloemperken woiden veranderd in moestuin. Jonge, jonge, een schadepostje voor de groen teboeren, want zoo'n hofhouding zal nog al heel wat naar binnen slikken. Teun. Och ja, wat zal je daar van zeg gen Ieder begint wat te prakiseeren, om zoo zuinig mogelijk rond te komen. Waut't is merkwaardig, hoe hooger winsten een of ander artikel oplevert, hoe duurder het voor Jan en Alleman wordt. De prijzen gaan den laatsten tijd zoowaar met bokkesprongetjes omhoog. Voor menige beurs is 't niet bij te houden, wat dan vanzelf heel leelijk in con flict komt met de maag. lïarm. Je snapt toch niet. waar je centen tegenwoordig blijven. Gerust, ik verkocht m'n lammertjes voor f 22.een zacht prijs je, hé! En wil je we! gelooven, dat er al weer zoo veel aan koek en andere fourage stond te betalen, dat ik alweer „Harmpie zonder splint" ben. Teun. Je zou toch zeggen. Jelui boeren vangen een berg en toch lijkt, volgens jullie, 't altijd wel op. Over de. balk wordt 't toch ook niet gegooid, want geloof maar niet, dat je van een boer gauw vet wordeu zal, hoor! Maar weet je, hoe vanmorgen iemand, die bij me was, 't woordje „boer" spelde b is een boer, o is een os, e is een ezel en r is een rakker. Nou, 't laalste geloof ik best Ilarm. Dat is vanzelf de kif. Maar, 't is beter benijd als beklaagd. Wij boeren zijn zoo mis nog niet. Kijk eens naar mijn col lega's, de leden van de Holl. Maatpij v Land bouw Afd. Wieringerwaard. Ze bewegen zich op allerhande nuttig terrein. De granen zitten in den grond, oogsttijd is 't nog niet, en nou kijken ze uit of ze zich op ander gebied dan Landbouw dienstbaar kuunen maken. Teun, Aha, ik snap je! DeAfdeeling heeft den Raad verzocht, of de kinderen, in ver band met den Zomertijd, een uur later ter school kunnen komen.Nou,datiseen reuzen uit vinding, want om de kinderen 's morgens zoo vroeg 't bed uit te jagen, dat is geen harden (De boeren houden er zeker zelf ook van lang maffen) Je collega's hebben er van- zelt rekening mee gehouden, dat 't rner.sch- dom al zwakker en zwakker wordt, eu 'tjonge geslacht dus 's morgens moet uitsla pen, enne zoo vroeg opstaan is niet stads ook. Harm. Ja, maar dat is de petroleumver lichting in de Wieringerwaard ook niet, en ik vind: 'teen moet toch naar 't andere zijn. Maar eilasie, dat zie je wel meer. In Scha- gen b. v. heb je een dommer Raad en wijze menschen. De Vroede vaderen hebben al een jaar niks anders als de schoolbouw in d'r bovenkamer en de burgerij maakt van die volhoofdigheid handig gebruik, om te verzoeken de schoolbouw maar uit 't hoofd te zetten, dat zou voor de vadertjes zoo oplichten, zeggen ze!Dan hebben ze er ook geen dubbeltjes voor op te brengen, heb j'm in de gaten Teun. Sapristi, ik zie er in, dat Schageu's nakomelingsschap heelemaal geen scholen er meer op na wil houden. Als we dan nog eens een Zomertijd beleven, dan heb je in Schagen niet te vragen hoe laat 't is, want op de klok zien heb ik niet geleerd. Harm. Me dunkt de vissqhers hadden Zon dag aan de directeuren vanMe krabbenfa- briek ook eens moeten vragen hoe laat 'fc was. Sapperloot, die krabbenbeweging is me ook wat hoor. Of de visschers hebben ge slapen, ik weet 't niet, maar anders hadden ze gezegd we hebben nu al zooveel met ouze krabben beleefd, dat als u ze wil heb ben, dan geef je dal, en zoo moet 't met t'andere, zoo willen wij en daar geef je ons een flink papiertje van en anders af. Teun. Ja, afwel te rusten. Heden vergaderde het voorloopig be stuur der Middenstandsvereeniging alhier. Naar wij vernamen kon het echter nog geen defenitieve beslissing nemen, aangaande de uitnoodiging van den Heer Fiedeldy-Dop, waar er slechts 33 toezeggingen tot lid maatschap werden gedaan. J) Ten zeerste dringen wij bij onze ne ringdoenden op spoedige inzending van strooken aan, daar op ons eiland aan de ze oprichting zeer, zeer veel is gelegen. Red. predikbeurten! Zondag 28 Mei 1916. Ned. Herv. kerk.' Zondag 2 uur u. m. Zondagschool te O.laud. Westerland 2 uur n. m. Ds. Reinders. Oosterland voorm. 10 uur Ds. Reinders. Doopsgezinde Gemeente- H.-hoef v. m. 10,30 uur Ds. Leendertz. Diakenbevestiging. Hippolytushoef. Hemelvaartsdag v.m. 10.30 Ds. Leenderts. Rehoboth. Zondag v. m. 10 uur de Heer Stavenga. Gereformeerde Gem. Zondag ÏO1/» uur v. m, Preeklezen. 3'/2 uur u. m. - Met de schoonmaak - komen steeds voor den dag. Laat er spoedig omzetten bij Corn. J. Bosker (V K 0 1 bijJb. L O N T Smid 1 T V Oosterland.

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2