die zich thans als tuberculose-lijder in Zwit serland bevindt en ons welwillend ter in zage werd ingestaan, is her volgende ont leend „Na 1<S maanden krijgsgevangenschap en na de grootste ellende te hebben doorstaan, ben ik als zieke in Zwitserland aangeko men. De gulle ontvangst, die mij hier was bereid, heeft mij min of meer de barsche behandeling, in Duitschland ondergaan, doen vergeten Ik heb er kolfslagen en schop pen gekregen, rotte suikerbieten en rotte aardappelen, duiveboonen. mais, ossendar- men en meer dan bedorven stokvisch. In gewicht ben ik dan ook 12 K. G. afgeno men," Tel. Gebrek aan gareus. De Telegraaf verneemt uit goede bron dat er in Duitschland thans groote vraag is naai brei wol, sajet en zijden garens. Reeds hebben verschillende smokkelaars aanzoeken gekregen om die artikelen de grens over te biengeu. Ontvluchte krijgsgevangenen. Maandag is te Winterswijk een Fransche sergeant aangekomen, die j.l. Woensdag uit het kamp Ie Munster was outvluchl met 2 kameraden, die echter als velen door bur gers waren gearresteerd. Hij was eerst op 27 Febr. in Champagne gevangen genomen, doch wilde direct naar het front terug. Dien zelfden avond kwam een Russische krijgs gevangene aan, die uit Barop was ontvlucht en 12 dagen onderweg was geweest. Zijne beide kameraden, die te uitgeput waren, moest hij op 3 K.M. afstand van de grens aan iiDD lot overlaten. Hij had in de laatste dagen bijna niets dan gras en rauwe aard appelen gegeten. Medelijden De minister van Financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Groningen, van een onbekende per postwis sel is ontvangen i 5, met aanwijzing; „voor Regeeringsbrood." Inhouding van regeeringsvarkens Twee slagers te Leerdam zijn gestraft met inhouding van regeeringsvarkens, gedurende een week. Zij verkochten gewoon rookspek onder den naam van boterhammenspek", tegen een prijs, bijna tweemaal zoo hoog als het voorgeschreven maximum. Uitvoer van aardappelen naar Duitsehland. Gedurende de laatste dagen heeft er langs het kanaal Terneuzen-Gent een druk scheep vaartverkeer plaats. Er worden door deze schepen duizenden tonnen aardappelen ver voerd, die alle hun weg door België naar Duitschland moeten vinden. Ongeluk. Woensdag geraakte te Waalwijk de mil. P. uit Amsterdam, tusschen een patroon-cais son en een kanon beklemd, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. Naar het hos pitaal overgebracht overleed hij eenigen tijd daarna Gedood. Zondagmiddag begaf de 8-jarige M. K. te Schoonhoven zich op een niet afgezet terrein, waarop militaitren bezig waren zich te oefe nen in het werpen met speren. Het kind werd inden hals getroffen en bloedde dood. Van proletariër tot millionnair. Bij een ingezetene van Oldenzaal werd een zilverbon in beialing ontvangen, waar op aan de achteizijde de volgende dichterlij ke ontboezeming te lezen staat, schrijft het Handelsblad Van huis uit proletariër, Van armoe vegetariër, Bij 't smokkelen solidair; Dat maakte mij millionair. Daaronder stonden de initialen van een ingezetene uit de gemeente Losser, die dit jaar voor 't eerst voorkomt op de lijst van de hoogstaangeslagenen in Overijsel. Aardappelen zijn het hoofd voedsel hier te lande. Als de aardappelen schaarsch en duur zijn, wordt zulks als ramp beschouwd. De aardappeloogst in Nederland brengt dan ook gemiddeld 'n 64 millioen gulden op. Hoeveel dat is? De „Blauwe Vaan" maakt de propagandistische vergelijking: nog maar ruim half zooveel als in Nederland aan alcohol wordt uitgegeven, want dat is een bedrag van 113 millioen gul den per jaar. Bandengebrek. De groote buitenlandsche bandenfabrieken „Michelin", „Dunlop", „Gaulois" enz. heb ben verboden de door hen gefabriceerde ban den, hier te lande geïmporteerd, te montee- ren op uit Duitschland betrokken automo bielen, motorfietsen en rijwielen. En de grootste baudeufabriek in ons land „Hevea", te Hoogezaud is stopgezet, we gens gebrek aan rubber, die de N. O. T. niet vrijlaat. lö millioen belegd in honger. Roemenië heeft overvloedig graan, kau groote partijen meel uitvoeren naar Duitsch land en Oostenrijk. Maar nu komt uit Bucha- rest het bijua ongelooflijke bericht, dat een groot aantal molens zijn stopgezet. Waarom Van Engelsche zijde zouden de mo lenaars daartoe zijn omgekocht meteen ka pitaal van 15 millioen francs. Malen de molens niet, dan komt er in Roemenië zelf gebrek en is er in geen ge val meer sprake van uitvoer van meel naar Duitschland en Oostenrijk. Engeland wil, zooveel slechts mogelijk is, den honger zijn uitwerking laten doen op zijn vijanden, om ze murw te krijgen. Veel echter schijnt 't niet te zullen helpen. Men meldt toch, dat de regeering te Bu- charest dit stopzetten van de molens niet zal dulden, en nu reeds-den maatregel overweegt, om de stopgezette molens in Rijkseigendom over te nemen, en ze dan aanstonds hun volle werking te laten hervatten. Iets dat zoo natuurlijk is, merkt de „Stand" op, dat men haast niet begrijpt, hoe de Engelsche agenten hun 15 millioen francs zoo lichtvaar dig verspeeld hebben. Het blad wijst verder op het wreede en immoreele van het Engelsche plan. Een vesting door uithongeren tot overgave dwingen, is een hard oorlogsmiddel, maar de bevolking van zoo'n stad kan deze vroeg tijdig verlaten. Maar dat kan niet met twee groote rijken met te zamen 120 millioen in woners. Die kunnen het land niet uit. Veeloos Waterland. Het N. v. cl. Dag deelt mede, dat er in de eerste weken nog heel weinig vee te zien zal zijn in Waterland. Tegen aller verwach ting groeit het gras er heel weinig. Vele boeren hebben daaiom hun vee, dat ze nog hielden, bij vakgenooten in de Purmer, de Beemster en elders uitbesteed, totdat zij zelf genoeg voedsel voor hun dieren hebben. Ook zijn er boeren die al hun vee na de over strooming hebben verkocht, zij haasten zich echter niet om nieuw, duur vee aan te koo- peu. In die boerderijen wordt dus absoluut niets voortgebracht. De schade in de vee houderijen van Waterland bedraagt vele dui zenden. Rooken door kindereu De afdeeling van den Bond van Neder- landsche onderwijzer te Baarn, heeft naar de Telegraaf mededeelt: aan deD gemeenteraad een verzoek gericht om in de politiever ordening een bepaling op te nemen, waar bij 'taan iedereen verboden is aan kinderen beneden de 16 jaar tabak, sigaren of siga retten te verkoopen of op andere wijze te verstrekken of te doen verstrekken. Voor het eerst. De Duitsche keizer heeft voor het eerst van z'n leven in de tram gezeten. Wolf sein de het over, het moet een heele gebeurte nis zijn geweest. Een vreemd geval. De Daily Express beschrijft een vreemSj geval van een soldaat die aan denYsei ge- woud was, en nu slechts over dag zien kan, maar tegen den avond blind wordt. Bet niet groeten door mindeien. In verband met het niet groeten van hun meerderen, door minderen op een rijwiel gezeten en het bij het aanroepen van dien meerderen niet halt houden, heeft de Stelling- commandant bepaald, dat, wanneer hierin geen verbetering komt, het anders dan voor dienst fietsen voor alle mindere militairen in de geheele stelling verboden zal worden. De Heldersehe militair is bepaald niet zeer groetgraag, verschillende orders toch, het sa- lueeren betreffende, zijn reeds uitgevaardigd, waarin met zware straf het niet brengen van den militairen groet werd bedreigd. Het schijnt alles niet veel te hebben uitgewerkt, vandaar waarschijnlijk deze wel wat eigen aardige groetorder. Afgeschaft. Haarlem heeft de kermis afgeschaft en derft hierdoor f21000 inkomsten. Men wil tracht ten dit geld te vinden door een belasting op publieke vermakelijkheden. Naar huis. Naar de Nieuwe Courant verneemt zal de militielichting 1909 op l Augustus tot den landweer overgaande, vermoedelijk in Decem ber metkleiu verlofuaar huis worden gezonden. Ontvolking. Wat een oorlog aan meDschen kan kos ten bewezen de toestandeu waarin de Duit sche staten verkeerden na het einde van den dertig jarigen oorlog in 1648. Het onmidde- lijke gevolg van dezen oorlog, waarin het leger van brandschattingen leefde en plun derend en moordend het land doortrok, was een ontzettende ontvolking van Duitschland. Wat aan de woeste krijgslieden ontkwam werd een prooi van allerlei ziekten en hon gersnood. In Brandenburg kon meu dagen lang reizen zonder boeren te zien; Bohemen had zijn bewoners tot op een vijfde zien da len; in Würtemberg waien in plaats van 4 millioen slechts 480.000 inwoners over. Men neemt aan dat die oorlog de bevolking van Duitschland van 17 toL 4 millioen inwoners deed slinken. Vele steden en dorpen hebben eerst in de 19e eeuw het inwoneraantal her kregen dat zij vóór 1618 bezaten. In het oude hertogdom Franken, thans een gedeelte van Beieren, was de ontvolking zóó groot, dat men ieder manspersoon veroorlootde twee vrouwen te nemen, UIT BEN OMTREK. Anna-Paulowna. De heer Ds. Reinders al hier heeft beroep ontvangen van de N, II Kerk te Harkstede. Tot bestuursleden onzer Afd. H. M. v. Landbouw werden herkozen de hoeren N. Raap en P. J. W ai boer* Waar op ver schillende boerderijen goederen zijn opge borgen, welke aan anderen toebehooreu, werd in de vergadering der Afd. besloten, dat ieder toegang zal hebben op de plaats van een ander, om te zien of er ook ver miste voorwerpen van hem aanwezig zijn. Nog werd een besluit genomen, aangaan de een zoo mogelijk te kort in arbeiders. Indien 't noodig mocht blijken, zal aan den Commandant van het Interneeringskamp te Harderwijk worden gevraagd om tijdelijke werkkrachten. De heer J. Blaauboer Cz. is bij Kon. Besl. tot Heemraad benoemd. Wieriiigerwaard. Tot Controleur-Stamboek houder van de Rundveefokvereeniging is benoemd de heer H. Scheltus te Moerbeek. Maandag jl. werd in het lokaal van de heer D. Haverkorn, publiek verkocht het Woonhuis met Boet en Erf van den lieer Davids gelegen aan den Molenweg. Voorde som van f 2485.- werd hel door den eigenaar opgehouden. Naar wij vernemen zal er een opeu- luchtmeting plaats hebben op Zondag 4 Juni a.s. 's namiddags 2 uur op het terrein van den heer H. Sijbraods van den Molenweg alhier. Als sprekers zullen optreden de heer C. Thomassen van Bussum, lid van de Pro vinciale St. eü de heer J. Westerhof, propa gandist der S. D. A. P. in Noord-Holland. Onderwerp: De duurte en het groote belang der a.s. Statenverkiezingen. Debat vrij. Texel. Op de Maandag te Den Burg ge houden lammerenmarkt w'erd een partijtje van den heer A.Keijser verkocht voor t 28.— per stuk. Wie doet je wat Plaatselijk Nieuws. Tot Secretaris van het Heemraadschap Wieringen is benoemd de heer O. J. Bosker. De heer C. Veerdig Sz., is geslaagd voor het reserve-officiers-examen bij de Ves ting-Artillerie. De Onderl. VeeverzekerÏDg Maatschap pij Helpt Elkander" heeft in het afgeloopen halfjaar niet minder dan 9 runderen verlo ren, ter waarde van f1800. De premie zal 1% bedragen. Naar wij vernemen, is de door Dr. de Goeje aangekondigde lezing, wegens hel steeds langer worden der avonden, uitgesteld tot September. Zooals men misschien weet, zou de eerw. heer pastoor de lichtbeelden verzorgen. Daar deze volmacht had gegeven, eiken willekeu- rigen avond te kiezen, en het volslrekt vast scheen te staan, dat hij j. 1. Zaterdag zou zijn thuisgekomen, was de datum van 30 Mei buiten zijn weten vastgesteld. Door in middels zijn thuiskomst een week uit te stellen, heeft hij bestuur en publiek teleur gesteld, echter geheel buiten schuld. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen Ingeschreven van 27 Mei 2 juni 1916. Geboren Hillegonda, d. v. R. Kaleveld en A. de Wit. Maria Anna Jacoba Pieter- nella, d. v. J. W. de Goeje en J. M. P. Gruschke, Jan, z. v. N. Koster en M. Poel. Ondertrouwd A. Hermelink en J. Wiegman. Ter gelegenheid van de bloemenver koop vanwege de Afd. Wieringen Het Witte Kruis" zal op den eersten Pinksterdag 's namiddags door de muziekvereeniging een consert te Hippolytushoef worden gegeven. Onze kermis zal voor 't eerst met een Stoomdraaimolen worden verrijkt. Naar wij vernemen zal zij worden geplaatst aan de Koningstraat op 't land van den Heer Dekker. Voorjaarspraatje van Harrn en Teun. Hanu. Als we de kranten eeu beetje mo gen gelooven (ze zijD in den tegel nu niet zoo heel erg betrouwbaar) dan beginnen de kopstukken van de oorlogvoerenden nu toch een beetje in te zien, dat het mensehen- slachten hun weiuig profijt afwerpt en vóór dat ze elkaar heelemaal kapot hebben ge maakt, vredesluiten toch maar het beste is. Teun. Nou 't wordt tijd dat hun verstand een beetje begint te werken. Je kunt best treffen, dat de groote heereu nu zoo zoetjes aan zelf ook aan 't aardappelbroud moeten beginnen te kauwen, eu de helden zullen hun maag er wellicht niet aan willen wagen. narm. Warempel, jong, ik spring een gat in de lucht, als die bommen- en granaten- wereld uit den weg is geruimd. Je hebt hier nog wel weinig last, maar zit toch geregeld in de knijper! en weet je wal ik zoo ge vaarlijk vind? Dat die torpfdo'sjzoo los bandig beginnen te worden.'r Voorschrift is, dat zij, na afgeschoten te zijn, óf het* doel moeien treffen, f moeien z i n k e n De wa terkogels hebben tegenwoordig echter ma ling aan de voorschriften. Zij bereiken hun doel wel eens, maar wanneer zulks niet het het geval is, denken zij er niet langer aan, te gaan zinken. Zich zelf roemloos het le venslicht uitblazen, dauk je wel Teun. Ja, ja zoo gaan ze dan op eigen avontuur rondzwemmen cn zoo is de ,,Tn- bantia" aldus zeggen ten minste de Duit sche autoriteiten door zoo'n avonturier, die al tien dagen rond boemelde, in den grond geboord, geheel tegen de bedoeling van zijn vroegere baas iu(!?) Hij bad een Engelsch schip moeien rammen, doch deed 't bij on geluk een Hollandsche boot, wat men te Berlijn heuscli niet helpen kon. 'n Mooi toeval Burin. Met al die grappen is 't nergens veilig meer. Zoo loop je op je gemak voor je gezondheid te wandelen, om 't regerings brood wat naar beneden te doen güjêu, of daai duikt vanuit zee zoo'n torpedomonster tegen je lijf, dal je neus naar achter, je rug naar voren komi te zitten en 't bruin brood ju je buikie in kadetjes verandert. Teun. 't Zou wel kunnen, maar niet gaan 't Zijn allemaal leelijke onopgeloste raadsels, Harmpie, waarvan we misschien na den ooi- log eerst 't ^rechterzuilen hooren, en waar schijnlijk krijgen we dan ook eerst een juist inzicht van de levensmiddelen-politiek. Sap perloot, wat een beweging! Van 'teen gaat veel te veel over de grenzen, van 'l andere komt te weinig binnen en zoo rollen de prij zen maar gestadig in de hoogte. Geen won der dat minister Posthuma zelf het stuur er bij kwijt is geraakt en nu rust moet gaan nemen. Harm, De regeeringsmenschen overwerken zich allemaal en dan gaat op 't laatst de fut er uit. Weet je, wat ik heb gedacht Er wordt tegenwoordig in die overstroomde pol ders veel mosterdzaad gezaaid. Als dat goed, naar wij hoopen nu een beetje wil teelen, dan moet elk onzer parlementsleden en re geerders daar een flinke dosis van opdoen en innemen. Daar wordt men pittig van en ze kunnen dan met frissche moet 't schip van Staat doen zeilen. Teun. Laai ik anders tusschen twee haakjes even zeggen, dat ze met de aanneming van de Oorlogswinstbelastingwet nog al aardig pittig zijn geweest. Dei tig procent van de gemaakte oorlogswinst zal daardoor lekker tjes in 's Rijksschatkist vloeien. Is het waar, dat de heele winst wel een milliard (d. i. 1000 millioen) gulden bedraagt, dan krijgt de Staal daarvan dus 300 millioen te pakken. Trouwens wel noodig, want sinds 1 Aug. 19J4 zijn er alleen aan mobilisatiekosten al 414 millioen gulden uitgegeven. Sakkerju, wat 'n reuzenkosten toch narm. Och man, je kijkt er tegen op, als tegen een berg! Warempel mijn vrouw kijkt al over h'r schouder als ze een paar dub beltjes voor een mandje spinazie moet uit geven, doch dan moet je niet zooveel millioeuen beginnen brrr ik ril er van. Teun. Nou, je had 't over spinazie, maai daar heb ik nog de bibberage van. Ik ver zeker je, dat Gerrit, onze groenten boer, heer lijke spinazie levert, echt groen en malsch en.,, 't zaad toe! 't Is gemakkelijk, vruchten na 't eten is geen vereischte, want de spinazie kun je risten als een trosje aalbessen. Bovendien heb je later heerlijke gevoel, alsof de zaadjes in je maag beginnen te ontkiemen. Harm. Stom, dat ie zulke reuzen naziespi niet probeert uit te voeren naar Duitschland. Misschien wisten ze daar een preparaat, om 't zoo weer in de maag te doen opwassen, dat je iederen dag genoeg had, Nacht, Re toenaderingspogingen. Het bestuur van den Nederlandschen An ti-Oorlog Raad heeft, het oordeel van ver schillende vooraanstaande personen hier te lande gevraagd over de mogelijkheid van toenadering tusschen de oorlogvoerenden in verband met de laatste uitlatingen der ver antwoordelijke staatslieden in Duitschland en Engeland. De meesten waren van oordeel dat onte genzeggelijk aan beide zijden een verlangen aan den dag treedt om een einde te ma ken aan dezen oorlog. Het wordt hoog tijd, dat men begint aan het voor bereiden van den vrede. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Mei 1916. Ned. Herv. kerk. Zondag v. m. 11 uur Zondagschool te O.land. Den Oever 2 uur n. m. Ds. Buiskool. H'hoef voorm. 10 uur Ds. Buiskool. Doopsgezinde Gemeente- Slroe v. m. 10,30 uur Ds. Leendertz. Rehoboth. Zondag v. m. 10 uur de Heer Stavenga. Gereformeerde Gem. Zondag lOYs uur v. m, Preek lezen. 37* uur n« m« i,

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2