gerucht gaat, dal de lichtiug 1918 tliaus is opgeroepen om te worden afgericht. De 17- en 18-jarige jongens, die in 't buitenland toeven, -.ij 11 al opgeroepen, en daar dezen gewoonlijk hel laatst aan de beurt komen, maakt men daaruit op, dat de lichting '18 in Duitschland zelfs al ten deele aan 't oe- leueu is. Aardappelnootl hij liet leger. Naar de Avondpost verneemt, hebben de verpleegt ngsofilciereu kennis ontvangen, dal de mogelijkheid bestaat, dat er voor de troepen geen aardappelen meer verkrijgbaar zullen zijn, en zij dan tot verstrekking van peul vruchten c. d. inoateu overgaan. IJzeren gewichten. In Duitschland worden alom de koperen gewichten opgeëischl en ijzeren voor de ijking toegelaten, Eu zoo komen er nieuwe ijzeren gewichten in verschillenden vorm van 250, 200 125 en 100 gram. Vorm en diameier dezer gewichten zijn precies aangegeven. Een juffrouw, een hantltasehje en een auto. Een juffrouw te Amsterdam werd aange reden door een auto. Ze kwam te vallen, doch kreeg geen leisel. Tot zoover dus de ,,pech" niet groot. Ze verloor echter mei de botsing baar handlascbje met f25 dat aan de kruk van het portier bleef baugen de auto tufte er mee van door Aardappelennood voorbij Naar wij vernemen, zegt de Tel., waren Woensdag alleen op de Noord-Hollandsche veilingen 25.000 vat nieuwe aardappelen aan gevoerd, hetgeeD voldoende is voor de da- geltjksche behoefte van een derde gedeelte van ons volk. Aangezien de aanvoei dage lijks grootei wordt en ook nog, zij het in geringe hoeveelheid, oude aardappelen aan wezig zijn, neemt men in tot oordeeïen be voegde kringen aan, dat de aardappelnood thans voorbij is. Door bemiddeling van den Tttiubouwraad zijn de landbouwers gewaar schuwd, niet minder aau de markt te breu gen, dan zij plegen te doen. De markt was trouwens heden reeds aan zienlijk lager. Terwijl Dinsdag nog betaald werd van t'2.80 tot f3.25, bedroeg de prijs heden f2 per zak. De liefde Woensdag heeft de politie te Leeuwarden meldt de Leeuwarder C-rt. een vrouw aan gehouden, die gewapend met een bajonet, op zoek was naar haar man, die volgens haar meening zich wel in een cafe zou ophouden. nuoui errr .veA.. "CCu straffiiig toedienen. Zij mocht hem echter niet ontdekken. De motie Hiigenholtz. De motie Hugenholtz. inhoudend het ver zoek aan den minister van marine om af te zien van de uitzeudiDg van zeemiliciens naar Nederlandsch-Indië werd verworpen met 50 tegen 18 slemmen. De Dames Gez. Kaan hebben hun bouw- in den Oost-Polder verkocht aan den Heer A. de Graaf voor f1300.per H.A. Dat gaat dus nog al. Wieringerwaard. Hij den Heer H. K. al hier heerscht rotkreupel onder de schapen. Zijpe. De kasteleins kregen van het Ge meentebestuur vergunning hunne Café's ge durende den zomertijd tot 11 uur te mogen openhouden. Zomerpraatje van Har ui en Teun. Plaatselijk flieinvs. Haar men ons meldt heelt een toienuur- werkfabrikant het uurwerk in den toren te Hippolytushoet opgenomen en zal hij len eenigertijd met het Gemeentebestuur in on derhandeling treden tot het plaatsen van een nieuw uurwerk, •fDoor het gemeentebestuur werden 68 consenten voor het wiermaaien uitgereikt, terwijl door de firma Dros en Co. te Texel ook voor deze gemeente 10 consenten zijn uitgereikt, te zarnen alzoo 78 consenten. Politie. Gevonden een Gouden Broche. Inlichtin gen bij den gemeente Veldwachter. Burgerlijke Stand der gem. van 17 23 Juni. Trijntje, d. v. G. Wieringen Geboren Trijntje, d. v. 11. Dirks en G. de Wit. Geertje, d. v. W. Poel en A. de Haan. Alida, d. v. C. Metselaar en T. Doves. Gehuwd A. Hcrmelink en .1. Wiegmau. UIT DE\ OMTREK. Anna-Paulowna. De werkzaamheden aan den Zuiderzeedijk alhiei vorderen goed, niet tegenstaande de vrij hooge zeeën der laat ste dagen en de lekgaten onder den dijk het werk bemoeilijkten. De dijk heett voor het grootste gedeelte, zoowel in de lengte als in de breedte, reeds de afmetingen van den ouden gekregen. Bij gunstige weersge steldheid hoopt de aannemer het werk op 1 November voltooid te hebben. In den Oostpolder blijft het land dor, on danks de bezaaiing en daarna voorafgaande lichte bewerking van den bodem, om de ver damping en daardoor de vermindering van het zoutgehalte te bevorderen. Op de mees te plaatsen komt liet zaad niet tot ontkie ming, het oukruid wast zelfs niet. De ver dreven bewouers denken er dan ook niet aan, hun verwoeste woonhuizen op te bouwen. In den Westpolder is de toestand iets gun stiger. Toch leveren er de weilanden, die in April veel beloofden, slechts voedsel voor'nog niet de helft van het vee dat er vroeger graas de. Hooi kan er niet gewonnen worden. Op de bouwlanden is de karwij na droo^ makiug gaan doorgroeien. Ze heett spaarzaam gebloeid en zal eeu zeer middelmatigen oogst geven. De meeste beschadigde woonhuizen zijn hersteld en worden weer bewoond. In den polder heerscht als andere ja ren gebrek aan arbeiders. Door tusschen komst van den burgemeester en met medewer king v. H. M. de Koningin is door den minis- sler van Binnenl. zaken beloofd, dat dez^ za! medewerken om te trachten arbeiders uit de vluchtelingenkampen hier aan 'r werk te zetten. Het loon werd bepaald op f2 50 per dag. Ook zal aau den Stellinge unmamlant te 1) n Helder worden verzocht, of soldaten, die met veldarbeid bekend en die genegen zijn, in den polder mogen werken. Het Polderbestuur heeft van Gebr. Va der 10 II.A. land gekocht, gelegeu aan den Lotweg, voor f25000.— Harm. Sapperloot, dat is weer een roerige week met die verkiezingsbeweging achter den rug. Enfin, de Heerett Breebaart en Zijp hebben bet er in ons district glansrijk door- ;ehaa!d wel een bewijs dat men ze als de mannen op de rechte plaats acht Teun. En dat wil nog al wal zeggen hoor 1 Want de tegenpartij tracht vanzelf een ster ke arm te houden door hevige aauvallen te doen op de dure levensmiddelen en tracht op die manier de regeering een biltere pil te slikken te geven. Harm. Ja, ja, ik kan me best begrijpen, dat de menschen met smalle beurzen baloo- worden als ze hooien, dat b. v. schuiten aardappelen Ie Rotterdam liggen te rotten, terwijl ze in de winkels haast niet te be komen zijn. Zie je, daar is beslist iets niet in orde maarrr ik vtaag mezelf at, als mijnheer Westerhof, die Zondag zoo bloedig sprak over de duurte, eens achter de regeeriugstatel zat, zouden er dan geen moeilijkheden gerezen zijn Sakkerju, 't n o zoo gemakkelijk koeien niet gouden ho rens te beloven, maar als de diertjes voor 't front moeten komen, blijken ze op z'n best, heel, heel gewone beesten te wezen. Teun. Net zoo je zegt, heel, heel ge woon. Want zoo'n bok als de heer Verste gen Zondag school met z'n„Dikkers op Bok of Bok op Dikkers" dat was mise rabel, en deed terdege uitkomen, dat hij zijn versje niet goed van buiten had geleerd om „de doornen in z'n oogen" over de hekel ('t is gemakfceTijY"a 1 s je ieder met dezelfde aangenomen, pap kunt overgieten) doch, - 1 KORTE IJERICHTEA. kwaliteit te da- De Koninklijke Petroleuui-Mij. heeft in 1915 een winst gemaakt van bijna 30 mil- lioen gulden. De Avondpost zegt dat het vooruemeu bestaat om de lichting 1907 der bereden wa pens (artillerie en cavalerie; op 1 Augustus a, s. met verlot huiswaarts te zenden. - Nu de prijzen dei sigaren tot een onge kende hoogte zijn opgevoerd, is te Meppel een auti-rookvereeniging opgericht De ledeu heb ben zich verhouden geen sigareu meer te rook- keu, voor deze tot de prijzen van vóór 1914 zijn teruggebracht zooder 1 len. Het Leidsel; Dagbl. meldt dat de Ko ningin dezen zomer voor eenigen tijd Haar verblijf zal vestigeu in de villa Duinlust van mevrouw de wed. A. Koster, dicht bij dei; tol tusschen Katwijk-Binuen en Katwijk-aan- Zee. Een groot duin-terrein ligt om deze vil la heen. Vauwege de Regeering zijn te Rotter dam 80.000 balen rijst in beslag genomen; omtrent de distributie daarvan behoudt de Regeering zich alle rechten voor. Als protest tegen liet besluit van de kerk voogdij der Herv. Gem, te Groningen, waarbij aan predikanten met kinderen een duurte- toeslag verleend werd, heeft jhr. mr. O. Q. van Swinderen die om deze redenen als keik voogd ontslag nam, aan viet predikanten zou der kinderen ieder f 200 doen toekomen. Warnar heeft de Oorlogs- O o jemig, hij had zeker de namen in z'n lesboekje van 't di strict Helder niet doorgehaald en vergeten daarvoor in de plaats te zetten die „.zonde bokken" van 't district Schageri. Harm. Was dat wat?! Wat voor goeds heeft dat geschimp ook 1 Als de tegenpartij niet wijzer was stonden ze net als een paar kemphanen tegenover mekaar ja als een paar ouwe wijven Ja, hi, uou komt me dat relletje van enkele dagen geleden weer voor den geest, Iti, van buurvrouw Jaanlje en Wijntje, die 't ook niet zoo heel best uiet elkaar kunnen halen, snap je! Jaanlje hangt achter in den tuin een tok te drogen op 't hek van Wijntje. WijGtje zeit 't en gooit de rok nijdig er af. Even later komt Jaantje en hangt 't kleedingstuk er nijdig zwijgend weer op. Wijntje komt even later weer aan- tippeleu en weer ligt 't ding er af... zoo gaat 't nog meermalen heen en weer als een paar electrische trams eindelijk is 't ar me rokje zoo tusschen 't lange gras wegge slingerd, dat 't niet meer te vinden, en de strijd natuurlijk afgeloopeu is. Zoo, vind ik, gaat 't ook met de politieke woord- voerdets, die niks doen als elkander afkam men. Ze kleeden eikaar uit en gooien de boel zoo ver weg, dat 't niet meer bij el kander te krabbelen is en 't publiek kijkt glunder glimlachend naar hun beschaamde kaken, dat zij zoo naakt '1 podium moeten verlaten. Teun. Ja 't leven is al geen lolletje, maar de menschen kunnen 't elkaar onderling nog ontzettend lastiger uiaken. Als je zoo hoort dat een onzer tjalkschippers, (welke tusschen 2 haakjes overal zoo ter goeder naam bekend staan) Zondag een week geleden 's nachls met zijn tjalk dwars door de an- sjovisbeugeu van eer, paar Wieringer vis- schers is gejaagd, zoodat die leideo groote schade hadden, dan vind ik dat een genteene streek tegenover je medemenschen, en ik zeg: „Je kijkt wel op Piet, maar niet er in Harm. O, maar nu zegt de Middenstands- vereenising welhaast„hier hen ik." Jullie zult elkaar geen schade berokkenen, geen eoneurreiitiehaat zaaien, maar m'u leden zullen eenparig samenwerken, alle geschil- co ,,p.- ii i ui en en hun bedrijven met vereen de krachten opbouwen tot hechte onderdee- len van 't maatschappelijk gebouw Teun. Dan tot Zaterdagavond op de ver gadering van den Middenstand, hé! Want daar gaan ze toch allemaal heen Httnii. Natuurlijk. Wel te rusten. Een belangrijke hoeveelheid suiker door de regeering in beslag genomen en be stemd voor distributie aan handelaren in dit artikel. In eenige deeien van Schotland zijn er van de 100 kinderen 12 die roodharig zijn Door een nieuwe uitvinding kan men uit een ton zeegras zeven gallon brandolie verkrijgen. In Noorwegen is alle verkoop van ge distilleerd, benevens ook alle invoer van gedistilleerd en andere alcoholhoudende dran ken verboden. Op de markt te Oudeschoot in Fries land werd voor werkpaarden tot duizend gulden per stuk betaald. De Fiiesche boe ren zwemmen iu het geld. De gemeenteraad van St. Pancras be sloot geen antwoord te zenden op een adtes van de Coöperatieve Verbruiksvereenigiug „Vooruit" te Zuidscharwoude om verkrijg baarstelling van goedkoope levensmiddelen, omdat geen postzegel voor antword was in gesloten. De Telegraaf meldt Naar wij vernemen, heeft de regeering besloten in ontwerpec-grondwetsherziening alsnog een bepaling op te nemen waarbij stemplicht wordt ingevoerd. In Zomermaand. ANNO 1916. Nu zijn er blad'ren aan de boomen, De zomermaand toch is gekomen. De menschen kunnen 't niet gelooven, En bibb'ten haast op heete stoven. Geen zomermaand kan hen beletten, Om vlug de kachel weer te zetten. 't Gevederd koor van bosch en wouden Is koortsig, schor en zwaar verkouden. De kikkers jamm'ren in de slooteo Voor rheumatiek in al hun poolen. Het grazend vee, dat niet kan spreken, Denkt vast„zoo'n zomermaand heeft si reken." De spreeuwen snat'reu it: ,1e boomen ,,Kon 'k maar een heet, kwast bekomen." 't Geschoren schaap zegt io zijn blaten „Had men mijn jas mij toch gelaten Doch, ziet de langste dag ging henen Met Item is 't koude weer veidweuen Was ons dus heel wat kou beschoreu. Daarom toch nier deu moed verloren Lijntrekkers? Het inhouden der verloven heeft toch bij zonder nadeelig gewerkt op tien gezondheids toestand der soldaten, terwijl daarentegen het weder instellen dier verloven een alge- meene verbetering in dien toestand beeft ge bracht. Dat blijkt duidelijk uil de cijfers, die een reserve-officier van gezondheid in 't Hbl. geelt. Vóór 1 Juni schrijft bij, werden in de militaire zieken-inrichtiug 3 tot zieken per dag opgenomen; na 1 Juni 3 per week. Voor 1 Juni was het gemiddeld aantal pa tiënten inde polikliniek 20 ii 30; na 1 Ju ni slechts 3 a 4. Hoe wil men nu belet- be wijs, dat de instelling dor verloven zeer gun stig op de soldaten ingewerkt heeft. En nu vraagt liet „Hbl." daar iusinuee- rend bijzijn er werkelijk zooveel lijntrek kers onder de soldaten? Hoe de „Hampshire" met liiteliener aan boord zonk. De correspondent van do „Scolinau" le Kirkwall deelt mede; Dc nacht was storm achtig, maar toch was de Hampshire goed zichtbaar. Een man op de kust zag plotse ling een hooge waterzuil bij de „Hampshire" opstijgen, gevolgd door groote wolken rook eu stoom. Twintig minuten later later was het schip in de diepte verdwenen. ier boo ten werden nog neergelaten, doch de/e zijn hoogstwaarschijnlijk allen gezonken. Geen hulp voor den hoer. Volgens het N. v. d. D. heeft de land- bouwvereenigiog „Ons Relang, te Purmer- land besloten een paar afgevaardigden naar deu minister van oorlog te zenden, ten ein de te bewerken, dat aan getnobiliseerden, werkzaam iu liet land-en tuinbouwbedrijf, meer verlof wordt gegeven. Voor den boer is dikwijls geen hulp te verkiijgen. Ze heeft andere landbouwveieenigingen om steun verzocht. Invoer van hout. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven te Haarlem, deelt hel Nieuws v.d. Dag mede, heel'l zich lol hare zuster-instel- lingeo gericht, om maatregelen te beramen om den invoer van hou: te bevorderen en de groole prijsopdrijving legen te gaan, op dat het werk in de bouwbedrijven uiet spoe dig worde stopgezet eu groote werkloosheid intrede. Iu een schrijven aan deu Minister en aan de leden der Tweede-Kamer wijst zij erop, dal h. i. rcgeeriugsmaalregelen uoodig zijn. om den invoer te bevorderen, maar dat te vens behoort te worden gezorgd, dal het Azvo.1». ..«lot lnvrsirn TU-iWi'Jl Bflll hlHIW- ondernemers worde geleverd, indien niet vau regeeringswege de prijzen worden getegeld, worden de bouwbedrijven door invoet van hout op zichzelf niet gebaat. Al moeten de prijzen van het hout wegens de groote belemmeringen in het vervoer noodzakelijk belangrijk stijgen, een prijsstij ging vau 200 pCt. en meer, zooals thans reeds voor verschillende soorten van hout wordt genoteerd, staat toch zeker niet in verhou ding tot de gemaakte kosten en is mei 't oog op den ernstigen toestand van ons land, naar het oordeel der Kamer, niet toelaatbaar. De EngelscUe onderzeeërs aan het werk. De bekende Engelsche schrijver Rudyard Kipling heeft eene reeks artikelen geschre ven over het werk van de vloot. In het eerste artikel behandelde hij de onderzeeërs en hunne bemanningen. Kipling vertelt dan op zijne onnavolgbare wijze de ervaringen van kapitein Max Hor ton van onderzeeër E 9hoe hij midden in den winter achter een ijsbreker, die een vaargeul moest maken, varend zeker mari ne-depot in een Oostzeehaven binnenkwam door een mengelmoes van ijsblokken en iets wat op smerig roomijs geleek, hoe hij in de deining, die het moeilijk maakte om op niveau te blijven, naar een vijandelijke tor pedojager toe manoeuvreerde, een torpedo afschoot, toen dook en bij het weder boven komen ontdekte dat de torpedojager ver dwenen was en daarna op den bodem ging liggen in de koude en in het donker, ter wijl een tweede torpedojager hem zocht. Eindelijk keerde de „E 9" veilig naar zijn haven terug. Alles aan boord was bevroren en de bemanning had handen vol werk om het luik van den stuurtoren van het ijs te zuiveren. Kipling beschrijft dan verder hoe een andere onderzeeër in den zomer langen tijd gedurende den langen noordelijke nacht moest blijven liggen, terwijl de zee zoo glad was als een spiegel, maar tenslotte het wachten beloond zag, toen hij twee zware slagschepen, begeleid door torpedojagers, met groote snelheid zag naderen. De on derzeeër kwam ongemerkt dichterbij en vuur de beide torpedo's af op het eerste schip. kapitein zag den eerste vóór den voor- :.t .st raken en daarna een rookwolk en ge broken dingen in de lucht vliegen. Een torpedojager deed onmiddellijk een aanval op den onderzeeër, die hem nog juist ontweek. Onmiddelijk daarop hoorde de bemanning den tweeden torpedo zakken en ontploffen. Toen de onderzeeër wat later

Wieringer courant | 1916 | | pagina 2