I)e gestrande torpedoboot. De G. I. die in den uacht van 30 op 31 December op een der paalhoofden bij Vlis— singei. strandde, is, nadat het in het schip geslagen gat was dichtgemaakt, vlot gebiacht en naar de haven gesleept. De torpedoboot is naar de werf „de Schelde" overgebracht om gerepareerd te worden. Lichting 1011. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de lichting van 1911 bij de onbereden korpsen, torpedisten en pantserfortartilleiie uitgezonderd, vermoedelijk omstreeks 10 Maart eerstkomende met onbepaald (klein) verlof kunnen vertrekken. OnderwijzersbeliMigeii. De minister van binnenlandsche zaken ontving Maandag de voorzitters der politieke partijen in de Kamer, die hem wenschten te sproken over de. te nemen maatregelen in het belang van de onderwijzers aan het la ger onderwijs. De minister van financiën woonde de conferentie, die ongeveer 2 uur duurde, en voorloopig nog niet tot resultaat leidde, bij. De kerk eu de smokkelhandel. Door een vergadering van ouderlingen en diakenen der Gereformeerde Gemeenie te Aalten is, zoo meldt de Tel., ten opzichte van het smokkelbedrijf besloten, dat afhou ding van het Avondmaal zal worden toege past op hen, die bepalingeu overtreden, die voor de in staat van beleg verklaarde ge meenten vau kracht zijn. 40 000 Schapen verdronken, de piano's in de hoornen. De verliezen aan vee tengevolge van de overstroomingen in Australië hebben in liet district Clermont alleen 40.000 schapen en 1000 stuks ander vee bedragen. De schade aan openbare werken, in Queensland toe gebracht schat minister Hun ter op een kwart millioen pond. Reuter vermeldt de niet onvermakelijke bijzonderheid, dat er een aantal piano's na de overstrooming gevonden werden, hangen de in de boomec. Uit Haghenden wordt gemeld, dat vijf le den van eenzelfde familie in het Tornadal verdronken zijn. De overstroomingen in Queensland moeten de ergste zijn sedert 50 jaar daar voorgekomen. Aardappelen op kerkhoven. Te Carisbrooke, op het Engelsche eiland Wight, is toegestaan op het ongebruikte deel van het kerkhof aardappelen te telen. Ie mand in den raad vroeg, of dat ook gewijde grond was, en toen hem bevestigend weid geantwoord, zeide hij Zooveel te beter voor de aardappelen, want ze zullen dan den bisschoppelijke!! zegen hebben. De broodkaarten-misère. Het is thans reeds te voorzien, dat de broodrantsoeneering en het broodkaar tensysteem, zoowel bij het publiek als bij bakkers tot ernstige moeilijkheden en onaan genaamheden aanleiding zullen geven. Wie zich een oogenblik indenkt wat het betee- kent, dat alleen de Amsierdamsche 'oakkere per maand samen ongeveer 30 millioen bon netjes hebben op te plakker., krijgt men een flauw begrip van den administratieven om slag aan het systeem verbonden en welke lasteu het zoowel voor producenten als con sumenten met zich brengt. De bakkers door geheel het land hebben bovendien nog ui ting gegeven aan zooveel grieven en bezwa ren van practischen aard, dat niemand met enthousiasme den fatalen datum van 5 Febr. begroeten zal. Het Nederlandsche volk verkeert, nu eerii- ge weken ons nog van de toepassing schei den, zoo eenigszins in het stadium, dat er over de broodkaarten grappen worden ge maakt, maar straks, als de werkelijkheid koumt, zal het klachten regenen en groote ontevreJenheid algemeen worden. Nu stellen wij op den voorgrond, dal men den toestand te accepteeren heeft. Afgeschei den van de oorzaken is de meelschaarschte een onouistootelijk feit, en er gaat niets van af, dat rantsoeneering de eenige uitweg is. Het is er in ons land zóó mee gesteld, dat alleen een zuinig eu gecontroleerd ge bruik voorkomen kan, dat we op een gege ven oogenblik absuluut zonder meel zouden zitten. Meo zal de moeilijkheden en lasten met filosofische berusting moeten dragen, om dal het niet anders kau. Ter illustratie van de vele beslommerin gen, die op bakkersschouders bij inwerking treding der nieuwe broodvoorziening gelegd /.uilen worden, dieue, dat een brood labri- kant te Amsterdam, die het extra veroorzaak te werk wilde uitbesteden, van den „aan nemer van dat werk" mededeeliug kreeg dat dagelijks, 20 plakstrrs aan het werk zullen moeten gaan. De stapel opplakbiljellcn, die degemjcnte wekelijks te verwerken zal krijgen zou een hoogte bereiken van circa 00 M., dus hooger dan de Westerlorei; Gevolg van trage berechting! In April van het vorige jaar is te Nieu we Schans een partij paardebooneo V* be slag genomen terwaarde van f 30.000. Deze boonen, nog altijd opgeborgen omdat de strafzaak nog hangende is, zijn nu niet meer dan f 10.000 waard. De ezels verhongeren Voor den Londensche politierechter heeft een man terechtgestaan, die zijn ezel zou hebben laten verhongeren. Het dier werd geheel uitgeput in zijn stal gevonden. De eigenaar verontschuldigde zich daarmee, dal hij zelf mei dehooge prijzen en de schaarsch- te dei levensmiddelen zijn buik niet eens kou voleten, zoodat hij zich om den ezel niet meer bekommeren kon. Zes weken dwangarbeid, luidde het oordeel. Droevig ongeluk. Vanmorgen waren de kinderen van den heer K. te Alkmaar aan iiet Överdiepad in de kamer aan het spelen. Een jongetje van 4 jaar heett zich daarbij in een bruineboon verslikt, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje enkele oogenblikken daarna over leed. Moord. Zondagmiddag is op het bouwland in den omtrek van Harderwijk gevonden het lijk van hel 7-jarig dochtertje van den arbeider v. d. Velde. Dit kind was Zaterdagmiddag door 'n Belgisch korporaal, die dikwijls in haar ouderlijk huis vertoefde, meegenomen. Deze man werd Zondagmorgen in een den- nebosclvjc aangetroffen. Hij ontkende iels van den .-mooid af te weten. Toen later hel lijk je gevonden werd, legde hij een volledige bekentenis at. Hij beweerde in beschonken toestand te zijn geweest en niet geweten te hebben, wat hij deed. Het lijkje zal lieden gerechtelijk worden geschouwd. Men ver moedt, dat hier zedenmisdrijf in het spel is. Een Duiische onderzeeër in Nederlandsche wateren. Zondagmiddag ongeveer 4.15 is ongeveer 1 zeemijl binnen de Nederlandsche territo riale wateren aangetroffen een Duitschen onderzeeër die door de, sedert verscheidene uren heerschende zware mist en vloed uit de koers was geraakt. Door het vaartuig vau den onderzoekingsdienst is de onderzeeër bevolen te ankeren, in afwachting van de beslissing der regeering. De regeering heeft, nadat de onderzeeër- commandant een schriftelijke verklaring heett afgegeven dat hij den ganschen dag niet met vijandelijke strijdkrachten in aanraking is geweest en dat derhalve de aanwezigheid binnen de territoritale watereu niet het ge volg is van een achtervolging door vijande lijke strijdkrachten aan den onderzeeër vrij heid gegeven, weder naar zee te vertrekken. De Duiische oüderzeeër heeft Maandag oui 12.15 weer zee gekozen, waarschijnlijk be geleid door Hollandsche ooilogschepen. Een „model" melkboer. Sedert eenige jaren houdt een boomkwee- ker te Naarden Bussum een tiental melk koetjes, vertelt de Tel. 't Melk bed rijf wordt door een oud-veehouder uitgeoefend. De ei genaar was gewoon steeds 1 cent per liter meer te eischen van zijn klanten dan iedei ander. De maxiinumprijsregeling bracht ech ter een kink in den kabel, het extra zoete winstje moest er bij inschieten. Geen nood, de kweeker-veehouder wist er raad op. 't Was hem bekend, dat modelboer derijen buiten de regeling vielen. Hij liet dus fluks zijn inrichting als zijnde „model" bij het gemeente-bestuur van Bussum in schrijven. De extra-cent per liter mocht hij dus blij ven heffen. Andere tijden brachten de toeslag-regeling op melk voor de veehouders. Zij genoten voortaan 3 cent per liter toeslag uit 's lands kas. Ook de kweeker-veehouder wilde van deze milde regeling profiteeren en meldde zich daartoe bij den burgemeester aan. Deze echter maakte er den ,,model"-boer op al len!, dat zijn ,,model"-bedrijf evenals vroeger buiten elke prijs- of toeslag-regeling moest blijven. Het extratje ging zijn dcus voorbij. Rekent men de opbrengst per koe gemid deld slechts op J5 liter per dag, dan derft onze man op de opbrengst zijner 10 koeien f31.50 's weeksThans zint de kweeker- veehouder op middelen om 't zoo gemakke lijk verkregen predikaat „model" ten opzich te van zijn melkbedrijf weer kwijt ie raken. 15 iergebrek. Berlijn lijdt onder biergebrek. Flesschen bier is allang niet meer te krijgen en in sommige bierhuizen is 's avonds ook geer, druppel meer in de vaten. Een kastelein, die vroeger 20 hectoliter bier per maand betrok, krijgt dan ook nu slechts van de brouwerijen 5 tot G hectoliter. Opname van den sehoenenvoorraad. De Duiische sehoenenvoorraad zal bin nenkort worden opgenomen. Alleen met den voorraad in fabrieken en winkels aan wezig zal natuurlijk rekening worden ge- houder.. De maatregel schijnt tot doel te hebben, uil te maken of het gerucht waar heid bevat, dat op verschillende plaatsen nog groote voorraden schoenen aanwezig zijn die om bepaalde redenen (opdrijven der prij zen natuurlijk!) niet op de maikt worden gebracht. Rusland en de vrede. Het Russische blad Rjotsj meldt, dat de tsaar een buitengewoon koerier aan president Poincaré heeft gezonden met een eigenhandig schrijven, waarin gewichtige Russische besluiten inzake de vredesvoor stellen worden medegedeeld. Een liefdezuster. De Amsterdamsche politie heeft een 21- jarige juffrouw gearresteerd, die er h.tn werk van maakte inzamelingen te houden bate van het Russische Roode Kruis. Bij der- zoek bleek echter dat het bestuur dn Am sterdamsche afdeeling niets van die in amc- liog afwist. De juffer had. dan ook dus ver nimmer iels met liefdewerk t( doen gehad. Vioeger was ze kellnerin in d n café in de Warmoesstraat. De lijst die in I eslag genomen werd, was reeds van 400 haud- teekeniugen voorzien. KORTE BERICHTEN.""* Een vrouw te Ootmarsum heeft teest gevierd naar aanleiding van het feit, dat zij haar 40ste vrachtje smokkelwaar veilig over de grens had gebracht. Buren en collega's brachten toosten uit op de smokkelarij. Op iederen vierkanten duim van het menschenhoofd komen ongeveer 1000 ha ren. Groenland betaalde vroeger ook een Pieterspenning door walvischtanden naar Rome te zenden. De gemobliseerde Fransche boeren arbeiders zullen voorloopig van dienst wor den vrijgesteld, om achter het front den bo dem te bewerken. Door schaapherders te Grollo (Dren te) werd een zilverwitte haas gezien. Bij de politie te Winschoten meldde zich een Duitsche deserteur aan, drager van het IJzeren Kruis. De man was zeven maal gewond en moest nu, als hersteld weer naar het front. De eerste stoomboot die de Atlanti sche Oceaan doorkruiste was in het jaar 1810. Uit Waterland zijn Zaterdag ruim 600 schapen verzonden naar Hoek van Hol land, om daar te worden geslacht en ver der naar Engeland verzonden. Prijzen zijn van 90 ct. tot 1.10 per kilo. -- Iederen dag worden over de gehee- le wereld ongeveer 120.000 kinderen ge boren de geboorteregisters overtreffen de sterfteregisters met ongeveer 15 percent. Hoewel in elk nummer van ,.De Nieuwe Limburger Koerier" te Heelen wordt van leer getrokken tegen smokkelarij, is de zoon van den uitgever van dit orgaan ge vangen genomen wegens smokkelen. De ongesteldheid van den Minister van Staat dr. Kuyper, is een influenza achtige aandoe ning. De bejaarde Staatsman is wel enkele oogenblikken van den dag op, maar houdt toch voorzichtigheidshalve het bed. Woensdag is te Vincennes een vrouw Rose Camille Francillard, vroeger modiste, moeder van twee kinderen, wegens spion- nage doodgeschoten. De laatste 8 dagen zijn te Hoek van Holland, in het openbaar export slachthuis, 2500 schapen geslacht voor export naar En geland. Vee- en Vleeschb. Onder Well (Limburg) is op de Maas een omgekanteld bootje komen aandrijven, dat den weidschen naam voerde „U 59" en het opschrift droegOp reis naar Keizer Wilhelm. Naar de N. Venl. Ct. verneemt, is aan dezen smokkelaarsgrap de volgende treuri ge geschiedenis verbonden Met zijn drieen zouden ze 's nachts met het bootje eenige baaltjes meel over den Maas smokkelen. Het bootje kantelde en de inzittenden geraakten te water. Een van hen wist zich te redden, maar de twee anderen zekere V. van Venlo, en F. uit Areen, schij nen te zijn verdronken. Een jongeman uit een grensdorp in Twente is als milicien te Leeuwarden in gedeeld. Hij moppert geducht, dat men hem uit zijn broodwinning gehaald heeft n. I. smokkelen waarmee hij eiken nacht f 100 kon verdienen. Smokkelen Te Bellingwolde is een groote auto mei smokkelwaren over de grens gegaan. De chauffeur was in uniform, de soldaten sa lueerden model! De Nationale Vereeniging tot Steun aan Militairen heeft reeds meer dan 100.000 verlofgangers aan een betrekking geholpen. Een inwoner van Winschoten, vóór den oorlog een gewoon burger, moet f 10.000 oorlogsw instbelastinp betalen Te Barneveld is de bijna 66-jarige landbouwer R. v. L. door een duizeling overvallen en kwam met het hoofd in hef haardvuur terecht. Met hevige bi and won den overdekt, is de ongelukkige eeuigen tijd later door zijn familieleden gevonden. In Den Haag hebben eenige Raadsle den voorgesteld de jaarwedde van den burgemeester te brengen op f15.000. Najaarspraatje van Ilarin en Teun, flarm. Waar, we al geen gebrek aan krij gen, daar is nou toch verdikkie het end van zoek. Dat de minister waarschuwttoch vooral niet meer suiker in je koffie te doen als hoogst noodzakelijk isje handen niet met overtollige zeep te boenen, als de rouw- randjes reeds van onder de nagels verdwe nen zijn, we zijn die zuinigheidsnood kreten al zoo'n beetske gewoon maar nu zal wat duvelkater al gauw de regeerings- order tot ons komen boeren, burgers en buitenlui, heb alsjeblieft niet meer dan hoogst noodzakelijk is, de aardigheid influ enza, bof, of een andere ziekte op je lijf te halen, want de medicijnen geraken op. Teun. Jonge ja, dat wordt een poepe- zak, want als de natuur niet krachtig mee helpt de zieken wat op te kalifateren en in deze vunze, druilige winterdagen komt daar niet veel van komen we er kwaad voor te staan. Ik hoorde al, dat sommige geneesmiddelen er zelfs niet meer zijn en anderen zoo gering, dat zij tegen tien en vijftienvoudigen prijs van de hand worden gedaan. Men heeft nu den Minister verzocht ook hier z'n neus in te steken, hè 1 Harm O jemig, dan krijgen we natuur lijk morgen medicijnendistributie. Dokteren de bakker beiden met het grootordelint, waaraan de regeeringsschaar om den hals; en dan maar bopuenknippen bij hun klaDten de een voor pillen voor den zie-, k^n en de ander voor pillen voor den ge zonden mensch. Sapperestie, de dokters be zitten al dairig de kunst om flink te snijden (ook in je portemonnaiej eu nu nog knip pen ook! Waar moet dat heen? Teun. Ja joggie, 'i is geen lolletje om ziek te zijn. Ilartn. Dat zou ik denken 1 Zeg zouên ze ziekte soms ook beschouwen als oorlogswinst? Weet je, ik had verleden week de flens, enne, nou heb ik een biljet voor oorlogs winst belasting thuis gekregen 1 Ik weet anders warempel niet, waar ik die winst zou moeten hebben opgescharreld. Wat ik van mijn koetjes en toetjes verleden jaar heb weggelegd moet ik ze nou dubbel en dwars weer onder de neus duwen Teun. Zeg geen gebbetjes hoorDie wat extra heelt verdient, moet ook wat extra betalen. Man, je moest 't je tot een eer re kenen zoo'n dingetje te ontvangen. Je zult eens zien, hoe weldra onze mosselen visscher- tjes met verheven borst en hoofd hun bui del met oorlogsdubbeltjes naar den ontvan ger brengen. Zie je, dat zijn je burgers llarm. Laat ik je zeggen, dat ze 't anders te IJmuiden raar hebben geschikt, toen ze werden aangezegd, ook wat van huu overtolli ge voor 't land te moeten afstaan Natuurlijk hadden de heêren de tering naar de nering gezet en zoo gauw hun kostelijke centen opgemaakt, dat ze met hun belastingbriefje geen raad wisten, en toen vertikten ze 't maar doodgewoon om uit te varen. Teun. 't Hek zou gauw van den dam wezen, als je door staking maar vrij van betaling kon komen. Doch de minister heeft 't zaakje zeker nu een beetje met de weer spannige heeren langs minnelijken weg ge schikt. Jonge, jonge, onze regeerders hebben ook 'I eene niet achter de rug, of'f andere staat alweer voor de deur. Ilarni. En moei ijk baantje, jo, een moei lijk baantje, 't Is nog al wat, ons land 30 maanden buiten de slachtpartij te houden en dan nog al dat binnenlandsch gewriemel. Sommigen hebben nog al wat aan tc mer ken op Post hu ma en Bosboom, maar laten ze dan eerst zeggen, wie, als ze er uit moeten, hun opengevallen plaatsen moeten innemen' Teuil. O, zoo! Ik vind 't anders beroerd van Bosboom dat hij z'n soldaten steeds de kinderen van de rekening laat worden. Nou weer met 't beperkt spoorwegvervoer. Aller eerst zijn 't weer onze landverdedigers, die thans minder moeder de vrouw mo gen opzoeken. Hami. 't Verwonderd me nog, dat de proef van 4 ons «brood per dag niet eerst, op onze soldaten is toegepast, om te zien of een mensch 't daarop loopende kan honden, Teun. Dat zou toch al te erg wezen 1 Dan zouden ze welhaast bij biggeu at zijn, die moii inent, om te zien of 't scrum goed werkt tegen vlekziekte. Wel te rusten. PL11TSEL1JK NIET\V?T Rectificatie De uitvoering der muziek- vereeniging Harmonie op a. s. Zaterdag zal niet zooals wij verleden week meldden, ge-

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2