De eerste lammeren. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat Woensdag bij den landbouwer Sohae- tnaker te Weesp een schaap twee lamme ren ter wereld bracht. Zulks geschiedt ge woonlijk eerst begiu Maart of April. Ook eeu O, W.'er De aanvragers van broodkaarten te Haar lem moeten soms uren wachten. Een han dige baas nam voor anderen orders aau te gen een dubbeltje het stuk, Dinsdag had hij 85 orders en maakte alzoo een daggeld van f8.50. Plattelanrisbezoldiging Te Bovenkarspel, waar thans tuinders knechts flÜOO a f1100 per jaar verdienen, roept de Gemeenteraad sollicitanteu op voor hoofd der school, op f900 (na 20 dienstja ren f 1100.) Smokkelaarstruc. Een prachtigen smokkelaarstruc werd te Zevenaar veiijdeld In de Visitatiezaal van het douanestation bevond zich een aantal vrouwen uit Duit- sche grensplaatsen, om met den trein huis waarts te keeren. De vrouwen hadden hoe den op en beweerden geen goederen bij zich te hebben. Toen werd haar verzocht de hoeden af tè zetten, en wat bleek nu Vijl hadden elk een worst in het hoofdhaar ver stopt en daarop rustte heel deftig het hoofd deksel. Een andere had bovendien nog een pak thee op het hoofd. Alles werd in beslag genomen, Vluchtoord Ede. Men schrijft aan de N e d. De kosten van overbrenging van het vluchtoord Ede naar Nunspeet, zijn niet f60.000, ook niet f 100.000, maar f300,000. Deze berekening hangt maar niet zoo in de lucht, maar is op last van de directie van het vluchtoord te Ede door onderschei dene deskundige vakinenschen opgemaakt. De werkelijke som bedroeg f285.000. De in sommige berichten genoemde f 60,000 is diiect te weerleggen met het feit, dat al de dakbedekkingen van 40 loodsen door af braak reddeloos verloren zijn. Elke loods heeft een oppervlakte van 1500 M2. Elke M2. kost fl, dus alleen voor dat werk is f 60,000 noodig Bovendien zijn geheel verloren de cement- vloeren in de groote keukens, die men toch moeilijk overbrengen kan. Gedeeltelijk ver loren is de prachtbadinrichting met 40 ka mertjes, meest van cement gemaakt, gekost hebbende 112,000. Verloren zijn bijna alle houten vloeren, die nu nog zitten, doch doordat zij op de hei zijn gelegd, bij opbreken zullen blijken vergaan te zijn, evenals de stijlen der ba rakgeraamten. Dat er dus nu geeu sprake meer kan zijn van f60,000, doch dat het overbrengen van dit luxe kamp naar Nunspeet f 300,000 kost, staat als een paal boven water. Is dat nu geen geld weggooien P De weggevoerde Belgen. Naar de N. R. Ct. vernam hebben een 20- tal, in wetenschappelijke kringen alom ge roemde, hoogleeraren van onze vier univer siteiten en de Hoogeschool te Delft een drin gend beroep op de Duitsche regeering ge daan, om de naar Dnitschland weggevoerde Belgen weder naar hun land te later terug- keeren. Het anti - sniokkelbureau. De justitie te Amsterdam heeft huiszoeking gedaan in perceel Frederiksplein 39. bewoond door Dryver en Wisdom; aanleiding hiertoe was een poging tot omkooping van een amb tenaar der invoerrechten. Er werd een aan tal papieren in beslag genomen. Naar men zich herinnert, was de heer Wis dom verbonden aan het zoogenaamde anti- smokkelbureau van De Telegraaf. Kolennood en schooltijden. Door het opheffen van den tram, wegens kolennood moestee de leerlingen der R. H. B. S. te Heerenveen uit omliggende dorpen 's morgens te 5 uur opstaan, om met de eerste tram weer naar Heerenveen te vertrekken, waar ze te 7 uur aau kwamen, terwijl de lessen om 8.30 uur begonnen. Ter wille dezer leer lingen is nu de aanvaug der lessen een half uur later gesteld en kunnen de leerlingen van buiten nu met de tweede ochtend tram komen. De lessen eindigen nu ook een halfuur later. Dierenmishandeling. De Landbouwer L. H. Lijbers. te Stroe (Veluwe) had zich onlangs, nadat er bij hem was ingebroken, een prachtigen, bijzonder groote Sr. Beruard aangeschalt. Dit beest had het steeds op varkens voorzien, en toen het in een der laatste nachten ziju ketting wist te verbreken, rukte de hond met geweld eenige planken van de schuur waarna hij een hok bereikte, waarin zich diie vette varkens bevonden. Twee der krulstaarten zijn door den hond totaal verscheurd, terwijl het derde dier zoo is toegetakeld dat het ge slacht moest woiden. Als straf hiervoor werd den hond op bevel van den eigenaar, eerst een kogeL door den kop gejaagd; daarna werd hij met zware knuppels langen tijd bewerkt en eindelijk aan een appelboom opgehangen. Eerst toen was het dier uit zijn vreeselijk lijden verlost. Deze „bewerking" had evenwel langer dan een uur geduurd. I'aaschteiitooustelling te Zaandam. Op 29 Maart zal men te Zaandam weder een tentoonstelling houden van vet- en fok- vee, varkens, schapen, kippen, konijneD, enz. vanwege de vereeniging tot opbeuring der weekmarkt aldaar. Iu verband met het 15-jarig bestaan der vereeniging zalvdeze tentoonstelling op uit gebreider schaal worden opgezet dan andere jaren. Er zullen ook rubrieken worden op genomen voor .vee van fokvereenigingen. Ook aan landbouwwerktuigen en gereedschappen bij de zuivelbereiding zal een plaats worden ingeruimd. Door een onderzeeër beschoten. De bemanning van den ie Vlaardingen binnengekomen motorloggei VL. 214. heeft Donderdag 11 Jan. eenige benauwde oogen- blikken doorleefd. Terwijl men bezig was met het inhaleü der beuglijnen, klonk plotseling eeu schot. Uitkijkende zag men op grooten afstand een duikboot met snelheid op den motor logger afkomen. Als voorzorgsmaatregel werd toen descheeps boot in orde gemaakt en werden zwemves ten uitgedeeld. Eenige oGgenhlikken later klonk een tweede schot, de kogel viel op ongeveer 100 meter van het schip, lei wijl kort daar op een derde schot afging, dat slechts vier meter voor den boeg onder het kluif hout terecht kwam, zoodat de zeilen door het op spuitende water nat weiden. Vervolgens zag de bemanning, dat de on derzeeër dook, alleen de periscoop bleef zichtbaar. De duikboot voer toen op die wijze rond de „VL 214" en kwam bij het achterschip zoover boven, dat de commando-toren te zien was. Er kwamen drie man uit te voorschijn, die een roode vlag met wit kruis op deu onder zeeër zetten. Na dit gedaan te hebben, voer de onder zeeër, waarvan de nationaliteit niet kon wor den vastgesteld, tot groote opluchting der bemanuiug, weg. KORTE BERICHTEN. Te Heereveen is op landijs al schaat sen gereden. Naar verluidt heeft de Engelsche re geering 3000 ton koper vrijgelaten, die ten behoeve van de munitie-aabmaak naar de Hemburg zal worden verzonden. Bij Ameland passeerden Dinsdag eeni ge Duitsche torpedobooten en Woensdag eeni ge kruisers van dezelfde nationaliteit. Te Venlo werd een juffrouw aange- houdeu, die een prachtigen dikken, warmen pels droeg. Toen deze door de kommiezen eens nader onderzocht werd, bleek, dat hij gevuld was met peper. In Rusland zijn twee arbeiders die waren beschuldigd namens de Russische so ciaal democratische partij proclamaties ver spreid te hebben, welke tegen de voortzet ting van den oorlog gericht waren, veroor deeld tot levenslange verbanning naar Si berië. Ook de lucifers schijnen in Engeland schaarsch te worden. In de Londensche voor steden, zoo meldt de Times, vroeg men Maandag een stuiver voor eeu doosje, ter wijl meu er twee jaar geleden een dozijn doosjes voor 2% stui\ er kon koopen. Een Frausche soldaat, die in deu slag aan de Marne was gewond, is sedert dien bewusteloos gebleven. Na, na 28 maanden, geeft hij teekenen van naderende ontwaking. Hij is al dien tijd kunstmatig gevoed. Door den tram Den HaagLeiden is on der Voorschoten een man overreden. Het lichaam was vreeselijk verminkt. Bij het lijk werd een briefje gevonden, waarop ge schreven D. Wit, ontslagen gevangene uit de strafgevangenis te Haarlem, den 22en December 1916. De 34-jarige L. Vrieze te Wapenveld (Gelderland) is in den windkorenmolen van ziju broeder bij het smeren van eeu as met het hoofd tusschen de kamwielen geraakt. Vreeselijk verminkt werd hij dood gevonden. UT DES OMTREK. Wieringerwaard. Voor den landstorm, jaarklasse 1907, zijn in deze gemeente op geroepen om 25 Januari a. s. te worden ge keurd: Martinus Glim, Hermanus Kleen, Jacob Starnes en Jacob Twuiver; jaarklasse 1906: Jan Bood, Dirk Boontjes, Gerrit de Jong, Jacob Kaan, Dirk Jacob Wai boer en Jan Wit, Aüua-Paulowiia. In de raadsvergadering van verleden Dinsdag lag de nieuwe secre taris eu ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer Keizer, de vereischte eeden af. Algemeene felicitatie volgde. De heer Keizer dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dat dit niet moge worden beschaamd. Wordt medegedeeld dat de loop der be volking als volgt is1 Jan. 1916 3972, 1 Jan. 1917 3687, een teruggang dus. Was de overstrooming niet gekomen, aan zou zeker een vooruitgaug zijn te constateeren. Wordt besloten aan het onderwijzend per soneel, dat door de overstrooming naar el ders moesten vertrekken, een vergoeding te geven en wel aan den heer Van Gorkom, f31.23; den heer Raap f27.50; deu heer de Boer f 10 en aan mej. Oosterhout f 14.10 Over een voorstel van B. en W. om den boden Hartog en Teutelink voor buitenge wone diensten in 1916, elk een gratificatie te geven van t'50, wordt gestemd, daar en kele raadsleden t 75.- willen geven. De stemmen staken echter en in de volgende vergadering zal dus worden beslist. Bij de behandeling der begrooting over 1917 wijst de heer Koorn op den slechten toestand der stoelen in de raadszaal en acht spr. het noodig, dat nieuwe stoelen worden aangeschaft. Op ziju voorstel wordt besloten te inlormeereu naar de kosten van een nieuw ameublement, Waar de post „kosten armbestuur" even als vorige jaren op 47 it 4800 gulden is gesteld, willen enkele heeren deze, de bui tengewone tijdsomstandigheden in aanmer king genomen, met. f400.- verhoogeu, doch hierop wordt niet ingegaan. De gemeente- begrootiug, die sluit in ontvangst en uitgaat op een bedrag van t 68912.25VS, wordt hier op goedgekeurd. Wordt teveus goedgekeurd om aan Rijk en Provincie t 8000 te vragen voor buiten gewone bijdrage lager onderwijs en om ver lenging te vragen van het recht lot heffing van pontgeld voor het pontveer aan De Kooij. Bij de rondvraag dankt de heer Rezelman voorzitter hartelijk uit naam der gemeen schap voor alles wat door hem in zijn ambt als secretaris, in het belang der gemeente is gedaan. Applaus. Op een vraag van den heer Geerlings of er bij hoogen wateistand nog wat vanwege de gemeente wordt gedaan, antwoordt voorz. dat vanwege de gemeente niet, wel vanwege het polderbestuur maatregelen worden ge nomen. Met lichten zullen seinen worden gegeven. Het is echter nog niet geheel ge regeld. i\aj aars praatje van Harm en Teun, Hatm. Warempel, ik ben een boon, als we hier niet in 't land van beloften leven. Je moet toch niet vergeten, dat volgens de kiezerslijst, slechts één mannelijk ingezetene van Wieringen door 't armbestuur bedeeld wordt, Teun. Drommels da's sterk Te Anna- Paulowna wordt daar op de begrooting maar even f4800.- voor uitgetrokken er, dan heb ben volgens 't raadslid de Graaf de arme oudjes bijna nog niks te bikken. Zeker al lemaal nog nasleep van de watersnood. Harm. Ik snap er geen jota van! Hel was daar Dinsdag in den Raad, niettegenstaande de zegenwenschrijke inzet, de nieuwe gemeentesec. trad in functie eri ook wij wen- schen hem geluk een reeks van „armoe- troef". Tranen welden op in de oogen der ontroerde aauwezigen, als daar de heer Koorn in gevoelvolle woorden het vergankelijke dei- lamme, lendenlooze, ledenlooze „raadszetels" schildert. O, hoe menigmaal wipten hunne kussens op als 't vadertje, dat zij droegen, hoogtij vierde, doch ook, hoe ottig, parelde het zweet langs hare zittings, door de broei, als vadertje bij een stemming, 'm voor zijn voorstel zat te knijpen. Teun. Een beeld uaar 't leven, jöJaren hebben ze gediend, vele dikke geldmannen gedragen en nu wordeu ze oud en af, zon der pensioen aan kant gezet. Entin 't was hier wel noodig hoor, want ze staken raar af hij 't belang, vloer en- en tafelkleed bo vendien waren er een paar zoo afgeleefd, dat men z'n leven eerst wel diende te verzekeren, alvorens er op plaats te nemen. Liever dus bij 'n trouwpartij of voltallige raad als ware Chineezen gehurkt op den grond, dan op zoo'n halsbrekende stoel Harm. En toch pasten de ledige dekscha len, welke op de raadstafel kwamen, zoo best bij deze ranke spullen. In de eene schaal de armen, welke bij hun karige be- bedeeling nog hongerlijden, in de andere de dijkwerkers met hun Ieege magen, die men blijkbaar onmogelijk van de noodigste mondbehoeften kan voorzien. Werkelijk ik vind 't noodig. dat de vroede mannen van A. P. aan die hongerklacht vóór alles paal en perk stellen. Teun. Jammer, dat 't nog geen 5 Febr. was. Dan had in dekschaal no. 3 de broodkaart met bonnen kunnen worden tentoongesteld. Ik heb ze gezien, die prachtkaart, vol met vakjes, letters, en cijfertjes,brrr om van te rillen. Met mooie rooie letters stond er op „Model" 't Was warachies de moeite waard, 't model een week in een bakkersetalage te plaatsen, dan kon men alvast van 't schoone aanzicht genieten. Harm. M'n vrouw heeft vandaag al aan een broodzak zitten naaien, 't Mensch gaat veel uit de gast naar d'r fermielje, snap je. Maar ze hebben nou alvast een briefje ge stuurd, dat ze na de 5de van de volgende maand zelf hun korstjes wel op kunnen. Dus nou moet moeder er in het vervolg met de stikkezak op af, wil ze niet op een houtje bijten. Teun En d a t valt niet mee Kijk maar eens hoe een zuur gezicht de onder wijzers zetten, nu hunne salarisverhooging andermaal in de goot is getrapt. Minister Cort zegt maar kort en bondig Ik heb geen geld en daarmee kunnen ze afloopen. Harm. Ja, pluk eens veeren van een kik ker. Wel is het voor die menschen een lamme boel. Nacht. PLA iTSELIJR NIEUWS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WIERINGEN brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in den loop der volgende week aan ieder hootd van een gezin of alleen-wonend per soon een aau vraag tot het bekomen van broodkaarten zal worden uitgereikt. Die aanvragen behooren, behoorlijk inge vuld, biunen drie dagen na de uitreiking aan ondergeteekende te worden terugge- gezonden. Voor elk persoon, boven den leeftijd van één jaar, tot het gezin behooiende kan een broodkaart worden aangevraagd; inwonende knechten, dienstboden e. d. worden geacht te behooren tot het gezin waarbij ze inwo nen. Het is geoorloofd voor verschillende leden van hetzelfde gezin kaarten aan te vragen voor verschillende soorten brood, geheel ter keuze v&,n den belanghebbende; fo.v. zullen voor een gezin van 6 personen boven den leettijd van één jaar kunnen worden aange vraagd4 wittebrood- 1 bruinbrood en 1 roggebrood kaart of 3 wittebrood- en 3 rogge brood kaarten enz. Geen bioodkaarten worden uitgereikt aan een rogge-of tarweverbouwer wien tarwe of rogge is gelaten voor het zelf bakken van brood, noch aan die leden van het gezin waartoe hij behoort in wier beboette aan boord eveneens wordt voorzien door ter be schikking gelaten tarwe of rogge. Zij die geen aanvraagformulier mochten ontvangen kunnen dat ter Secretarie aan vragen. Eveneens zijn ter Secretarie te bekomen aanvraagformulieren voor aanvullingsbrood kaarten, welke kaarten uitsluitend worden verstrekt aan hen, voor wien, naar het oor- van het Gemeentebestuur de hoeveelheid brood, te verkrijgen op een wittebrood- een bruinbrood- of een roggebrood kaart (400 gram per dag) niet voldoende is, iu verband met den aard zijner werkzaamheden en zijne nor male wijze van voeding. Een aanvullingsbrood- kaart geldt voor 100 gram per dag. Het niet terug zenden van het aanvraag formulier kan tengevolge hebben dat het be trokken gezin geen brood kan betrekken. Het doen van met de waarheid strijdige opgaven kan strafrechterlijk worden vervolgd. De medewerking van de ingezetenen wordt ingeroepen om den omvangrijken arbeid, verbonden aan de distributie van brood, niet noodeloos te verzwaren. WIERINGEN, 19 Januari 1917. De BURGEMEESTER. A. Peereboom. P. ASJES Lz. f Meester Asjes is overleden. Hoewel hij zich reeds een elftal jaren elders ves tigde, was hij hier nog voor velen een goe de bekende, vooral voor zijn talrijke oud leerlingen was hij van velen nog een goed vriend. Geboren den 20n Januari 1850, gevoelde hij zich op 13jarigen leeftijd aangetrokken tot het onderwijzersambt en ging naar de kweekschool. Op 19jarigen leeftijd werd hij benoemd tot hulponderwijzer te Hippolytus- hoef; doch vestigde zich een paar jaar la ter weer aan den vasten wal om verder te studeeren en de hoofdacte te halen. Dit ge lukte hem en in 1881 werd hij benoemd tot hoofd der school te Hippolytushoet,wel ke functie hij bijna 25 jaren vervulde. In dien tijd nam hij een zeer werkzaam aandeel in het maatschappelijke leven. Jarenlang was hij secretaris van het col lege van Armvoogden, kerkvoogd, voorzit ter van Eensgezindheid, van Harmonie enz. Hij was een trouwe werker aan de ver hooging van het peil onzer samenleving. Wij zijn overtuigd, dat wij het namens velen doen, wanneer wij langs dezen weg hem een laatst eeresaluut trachten te brengen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 JANUARI 19171 Doopsgezinde Gemeente Stroe v. m. 10 uur Ds. Leendeitz Ned. Herv. kerk. H.-hoef voorm. 10 uur F. C de Vries Candidaat. te Leiden. Den Oever nam. 2 nnr F. C. de Vries, voorm. 11 uur Zondagschool Ooslerland. Rehoboth. Zondag voorm. 10 uur den heer Slavenga. Zondag nam. 7 uur (Cat. Zondag VII.) 2V2 uur Zondagschool Gereformeerde Gcm. Zondag v. m. O1/* uur preeklezen. nam 2l/2

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2