t mui lies en het afleggen van groote afstan den dooi afdeelingen van 200 man, waarbij moeilijkheden gewonnen moeten worden, hetzij deze op kunstmatige wijze te scheppen dan wel te veronderstellen. In verband hiermede is bepaald, dat ou- venvijld wedstrijden in voren bedoelden zin moeten worden ontworpen. Bij den opperbevelhebber wordt mededee- ling ingewacht wat door de verschillende commandanten is verricht en omtrent plan nen die bij voortduur van vriezen zullen worden uitgevoerd. Prijzen zullen beschikbaar worden gesteld door H. M. de Koningin, door de afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning van gemobi liseerde troepen en uit de cantinegeldén. De koninklijke familie te Leeuwarden. Zondagmorgen kwam Prinses Juliaua op de IJsclub, waar zij zich op de bijbaan in de kunst van het schaatsenrijden bekwaam de. Om half 12 kwamen de Koningin en de Prins ook een kijkje nemen. De hooge bezoekers werden in de versierde directeurs kamer feestelijk ontvangen. Prinses Juliaua kreeg van het dochtertje van directeur Leo- pold het lint met de zilveren schaats (het clubinsigne), terwijl jongejuffrouw Pull bloe men overhandigde. De Koningin begaf zich eenigen tijd op het ijs en bedankte de di rectie ten slotte vooi de hartelijke ontvangst. Te kwart vooi twee begaf de koninklijke familie zich naar de hardrijderij te Rijperda eu Grouw, om 's avonds wederom in Leeu warden terug le keeren. De koleuuood. De koleuuood is te Hilversum zoo groot, dat. de R.-K. meisjesschool aan de Groest reeds is gesloten Verscheidene ingezetenen zitten zonder kolen en hebben van keunis sen en vrienden voor een paar dagen brand stof geleend. De handelaren leveren niet meer dan 1/2 mud tegelijk. Liefdesdrama. Een te Heerlen voorheen ge detacheerd geweest zijnde onderofficier schoot zich Zaterdagavond dood, doordat hij bemerk te dat zijn meisje hem ontrouw was gewor den. Deerlijk Te Kortenhoef (N.-H.) zijn eindelijk de re- geeringsaardappeleu aangekomen, 2 wagons ter waarde van f 1400, doch toen zij aan kwamen. bleken zij onbruikbaar, daar zij bevroren waren. Scholieren in het landbouwbedrijf. in Frankrijk. De minister van Landbouw heeft een soort vrij wil ligers-dienst van scholieren georgani seerd om eenerzijds den landbouw meer ar beidskrachten te verstrekken en anderzijds demogelijkheid te openen, dat onbebouwd land iti de buurt van de steden bebouwd wordt. De Iveijzer en de Socialisten. Onder de krantenartikels naar aanleiding van den verjaardag van den Duitschen kei zer gepubliceerd, dient melding gemaakt van die der socialistische pers, die haar vertrouwen uitspreekt in den keizer. De „Volksfeund" waardeert zijri plichtsbesef en verklaart, dat volk en keizer nog nooit zoo eensgezind waren als thans nu de vijanden het vredesaanbod afgeslagen hebben. Een Russisch oordeel over Wilson's rede. Het invloedrijke Moskousche blad „Ou- tro Rossil", orgaan van industrieele en han delskringen, schrijft over de laatste rede van Wilson Genoeg over vrede gesproken! De kwes tie van de vredesonderhandelingen is afge daan en mag niet meer aan de orde ko men. Laten wij het woord vrede tot het einde van den oorlog uit ons woordenboek schrappen, Rusland verwerpt iedere gedach te aan een voorbarigen Duitschen vrede. De Duitsche versterkingen langs de oostgrens. Omtrent de door de Duitschers aan de Nederlandsche grens gemaakte versterkin gen zij nog gemeld, dat er speciaal in de laatste week met koortsachtigen ijver ge werkt wordt aan loopgraven, prikkeldraad versperringen, betonfundeeringen voor bat terijen e. d. Op sommige punten worden en zijn reeds diepe kuilen gegraven, die van wanden van cement, versterkt met ijzeren ,stuten worden voorzien en de grootte hebben van groote kelders. Deze worden van boven gedeelte- lelijk dichtgemaakt. Voorts zijn nu, zooals ons door oogge tuigen, die trots de scherpe bewaking, toch nog een en ander van nabij te zien, heb ben gekregen, boven op den EIterberg ge- schutsstellingen in gereedheid gebracht, ter wijl de geheele hoogte nu als het ware omgeven is door een netwerk van dra den. In het stadje Elten liggen manschap pen van vier verschillende wapenen en het gros dezer mannen moet tot de besten der nog gedunde reserves gerekend worden. Wij hebben gelegenheid gehad enkele van hen bij hun grenspatrouilles in het veld te spre ken. Zij vertelden, wat thans ook onder de Hollandsche en Duitsche grensbevolking rondverteld wordt, n. 1. dat deze versterkin gen van Duitschland's zwakste zijde aange- legd worden om de Engelschen zoo deze door Nederland zouden trekken et kunnen afweren. Dit was hun, zij verklaarden het ons pertinent, bij de theorie door hun offi cieren geleerd. Het verdient nog opmerking dat de stemming onder deze grenstroepen zeer gedrukt is. Zingen hoort men absoluut niet meer en het is opmerkelijk met hoe veel belangstelling deze lieden bij ons Hol landers informeeren naar den stand der vredeskansen, Want op vrede alleen is thans hun illusie gebaseerd. Tel, Slechte oogsten Iemand, die in den Amerikaansche graan handel een voorname plaats inneemt, heeft op een vraag naar de hulpmiddelen aan graan van de centralen geantwoordWij kunnen van de voorraden, die nog in Duitsch- land zijn, niets zeggen, maar zijn wel in staat te verklaren, dat de oogsten van 1917 en^j 1919 er slecht zullen zijn, daar de Duitschers, in plaats van den gewonen kunstmest, dien zij niet konden krijgen, pro ducten van eigen vinding hebben gebiuikt waardoor de akkers voor twee jaar verbrand zijn_ 000 Duikbootcii. In Duitschland wordt een vloot in ge reedheid gebracht om eerstdaags een aan val op de Engelsche kust te doen. Negen honderd duikbooten liggen voor dit doel gereed. Maarhet is alles nog een strikt ge heim. Hoe weet men het dan Een deser teur van de Duitsche marine heeft het aan de N. Arnh, Ct. medegedeeld. Is het mis schien niet waar, dan is het toch wel in- iressant zooiets te vertellen. Sneeuwstormen iu Engeland. In Engeland woedt een lievige sneeuwstorm Bij Dartinouth werd een visschersdorpje op twee huizen na verwoest. Er staat een scher pe Noord-Oostenwind. De vorstig tot dusver nog niet zoo streng, maar er wordt toch al schaats gereden. De koude is in Lancashire de oorzaak ge weest van een staking. De katoen-spinners in een fabriek weigerden in onverwarmde zalen te werken. In het Noorden zijn de boeren zeer bezorgd voor hun schapen. De steden en dorpen in het Westen van Ierland zijn geïsoleerd, daar het treinverkeer door de sneeuw gestopt is. Een verkiezing, die in het graatschap Roscomiuon gehouden zou worden, bleek onmogelijk, daar Boyle, de voornaamste stad, als gevolg van de sneeuw jachten uiet te bereiken was en de scheriff niet op tijd kou komen. Aardbeving op Bali. Officieel wordt medegedeeld, dat hevige aardschokken op het eiland Bali ontzaggelij ke scheuren in den aardbodem hebben ver oorzaakt. Een geheel dorp, slechts 14 huizen uitgezonderd, werd onder de aarde bedolven waarbij 300 menschen omkwamen. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe 600. Bedorven varkensvleesch. Onder toezicht van de politie is te Win terswijk vernietigd eene hoeveelheid van rnim 5000 pond varkensvleesch, welke op 20 December door de firma Zwanenberg al daar naar Duitschland was verzonden, doch zoolang onderweg was gebleven, dat ze te Bentheim als ongeschikt voor menschelijk gebruik was afgekeurd. Brief van een grenssoldaat aan zijn vrouw. Lieve Tiijn! 'k Had afgesproken, Dat ik Zondag komen zou Maar nu heb ik straf gekregen: Na de zonde het berouw 'k Had een smoesje opgeven Om naar huis te kunnen gaan, Maar ze hadden 't in de gaten 'k Had op k'nijnenbout gerekend Wat je mij beloofd had, Triin! Mest hem nou nog maar een weekje: Des te vetter zal die zijn! 'k Sprak vannacht een Duitschen grens wacht, En ik vroeg hem: „Kameraak, Kun je mij misschien ook zeggen, Hoe het met den vrede staat? Want m'n jonge wijfdat snap je Had me graag voor goed weer thuis Nou, dat kou die best begrijpen: Hij was al zoo lang van huis! En z'n vrouw en zeven kindTen Hadden al zoo lang gewacht Maar hij g'loofde niet, die Dnitscher, Dat dit jaar nog vrede bracht Als 'taan hem lei d'armen drommel Zou er morgen vrede zijn! Nou, wat mij betrelt, dat weet je! 'k Heb er óók genoeg van, Triju! "k Heb hem een sigaar gegeven En m'n brood met hcui gedeeld! Hij bedankte me wel zesmaal En 't had heuseh niet veel gescheeld, Of hij had me 'n zoen gegeven Lach je9 't Is ook al te gek! Maar ik had tóch meelij met hem, Want ze lijden hensch gebrek! Is de kleine nog zoo lastig? Schreewt-ie nog den heelen nacht? 'k Zal wat vijgenstroop meebrengen Dat is lekker en verzacht! Denk je om de waterleiding? Als hel vriest, dan sluit je 'm af! 't Kon nog best zijn, dat de winter Ons een leelijk staartje gaf! Als je tijd hebt, loopt dan even Bij de vronw van Teunis an Zeg maai', dat-ie goed vooruit gaat Dat-ie alweer loopen kan Verder nog de complimenten Aan m'n moederZeg maai niet, Dat ik straf heb Want dan denkt ze, Dat er heel wat is geschied Pak m'n kleine jongen voor me! Houd hem uit de kou, hoor, Triju! Want het is hier een mirakel, Zóóveel zieken als er zijn Jammer, dat ik niet kan komen! Maar een week is spoedig om Iu gedachten vele zoenen Van je eeuwig-trouwen TOM. LIT DE.\ OMTREK. Auua-Panlouwua. Onder leiding van den heer van de Goes gaf de dansclub T.O.P. Donderdag een uitvoering in Veerburg. De nieuwe dansen bleken uitstekend te zijn iugestudeerd en oogstten veel bijval. Niet weinig tot den aanblik droegen bij de fraaie toilletten der dames en de als ware salon jonkers gecostumeerde heeren. Den leider en leden werden een compliment gemaakt over het gepresteerde. Enkele voordrach ten en een tooneelstukje vulden den avond op hoogst gezellige wijze aan. Wieriiigerwaanl. Op één na, n.l. de heer D. Boontjes, werden alle 9 landstormplich- tigen jaarklassen 1907 en '06 uit onze ge meente goedgekeurd. —Evenals op veel andere plaatsen heerscht hier nijpend kolengebrek. Door het gemeen tebestuur is brandstof aangevraagd, maar wanneer zal die komen Verleden week werden bij schoenmaker Smit een paar schoenen gegapt. Later wer den deze in een café te Schagen terugge vonden. De politie is de daders op het spoor. Najaarspraatje van Harin en Teun, Ilarin. Nou had ik gelijk of niet? Ik zei het verleden week immers al: Posthumazal wel vergeten zijn aardappeltjes onder de de kens te duwen, en daar heb je 't gezanik. Nou zijn honderden geleerden aan 't on derzoekeu hoe je bevroren piepers moet be handelen Wat nog nooit gebeurd is, zullen we nou hebben Na het eten houden stamboonen of erwten in onze magen een wedstrijd met hindernissen op de bevroren- aardappelbaan. Teun. Natuurlijk komt dan na 5 Febru ari geen mensch voor 1 ons brood toeslag in aanmerking, want je begrijpt wel, als ze je beginnen te onderzoeken, dan zit er zoo'n harde klomp in je maag, dat ze zeggen: die kerel heeft er zeker voor 5 weken tegelijk ingeduwd. Harm. Laat ik je even vertellen, dat er wel enkele zelfzuchtige lui zullen zijn, (na tuurlijk welke er een tiksche portemonnaie op na houden) die vóór den 5de voor een geheele week rogge- en tarwebrood inslag zullen doen en vanzelf 't de minder gegoe den voor hun neus wegpikken, 't Is schan dalig, maar ik hoorde toch, dat soms door zulke inhalige pariepikkers, bijvoorbeeld een geheele voorraad erwlen bij een winkelier werd ingekocht. Kwam even later een arme drommel, die mocht dan naar de zak kijken, waar het in was geweest. Teuu. Ja jong, zoo nebje d'r overal en de heer San nes heeft er in de Tweede Kamer minister Posthuma al over gesproken, en de ze zei dat in de eerste plaats de Gemeente besturen moesten toezien, dat zulke schoften niet met de geheele boel aan de haal gin gen. En och, dat kan ervoor zoo'il gemeen tebestuur uog wel bij. Bij het ambt van koopman in bokking, knolrapen, erwten en melk zal uien un nog een gemeentelijk korps van speurhonden moeten samenstellen, om de gehaaide inhaligen van hun overtollige waren te ontlasten. Harm. Wel ja, z?e moeten toch toonen, dat, die de moppen hebben, heelemaal toch nog geen baas zijn. Geloot maar, dat Van Gijn, nu zijn successiewet er door is, de dui tenklanten ook raar zal grijpen, als hun een erfenisje te beurt vaii. Van alles wat los en vast is, moeten ze vanzelf betalen. Teun. Van de successiewet gesproken, 'r zou me waarlijk niet onaangenaam wezen, wanneer ze mij op een flinken dnit kwam te staan, want van rechte, scheeve of krom me linies heb ik toch jammei genoeg weinig of uiks te wachten. Zoo iets kunneü wij-lui wel van voren bekijken, is 't niet zoo Daar heb je geen waarzegster voor noodig! Snap je, dat er menschen zijn, die waarachtig nog aan waarzeggerij geloof slaan Ilariu. Potstousend, ik zou er mijn kwar tje, of wat kost zoo'n grap, te lief voor heb ben, om 't voor eeu kaartlegster ot koffie dikkijkster in 't water te gooien. Als er nu eens één was, die vertellen kon, wanneer het vrede werd! Maar als hef zulke proble men betreft, hullen die alleswetenrien zich in dusdanige raadsels, dat er geen touw aan vast. te knoopen valt, al is 't nog zoo dik. Teun. Nou, je moogt het. nu beschouwen als waarzeggerij ol niet, ik blijf intusschen vertrouwen dat 't vredesidee hoe langer hoe meer vorderingen maakt, al ziet 't er niet naar uit. De eerste woorden zijn nu eenmaal gesproken, de eerste nola's gewisseld, we zullen zoo wel vei der komen, al gaat 't. langzaam. Wat moeten die slakkers on- dertusschen met die barre kou weer een el lende lijden in de loopgraven. Harm, Gruweldig En laten we alsjeblieft onze eigen soldaten niet vergelen. Sapper- dekriek en dan voor de genen, die. met de kommièzén aan de grenzen op de smokke laars moeten passeu, brrr wat een rillerig baantje zal dat wezen, vooral 's nachts. Teun. Ik zat toch maar liever op de grens met eeu paar honderd kilo spek en vet, dan in een open vletje op zee, midden op de ijsschotsen. Jonge, jonge, wat hebben onze Wieringer „Buffalo Bill'seen nachtje gehad. Entin. 't Resultaat was uitstekend Schoot die groote Amerikaansche jager in een paar minuten slechts 4 buffels, zij hebben met hun negenen niet levensgevaar wel 4 ganzen buitgemaakt. Harm, Ja, de vaugst was dunnetjes en al moeten wij 't van de ervaren schippers over dreven roekeloosheid noemen, om 's middags met een open bootje, bijna naar de Noord pool te varen, wij brengen hulde aan de dappere Barend, die, zooals ik hoorde, met taaie volharding voorging en desnoods met eenige knoopen er bovenop zijn makkers aanspoorde om door de schotsen in 't holst van den nacht een weg naar 't land te ba nen. Je begrijpt, anders waren ze toch zeker allemaal mortibus gevroren. Teun. Ja, zelfs Jantje, de Gester veekoop man fwat moest die nu toch ook in zijn blauwe kiel op de Robbehoek sjouwen? ze ker of er nog biggen te koop waren) zal in dankbare herinnering achter z'n bittertje nog dikwijls tot Barend zeggen Jij bent mijn levensredderAls jij 'niet had geschreeuwd: Toe lammeling, trek ook eens aan de vlet Jij doet niks voor der. dorid r, \vas> ik als Lot's vrouw, niet in een zout-, maar in een ijspilaar verandert. Sapperloot ik wordt er koud van Wel te rusten T'LA VISELmr7ïïi¥s: HET IJS. Behalve de gewone baanberichien, mogen we nu ook eens van andere wintersport melding maken, welke echter ernstige ge volgen zou kunnen hebben gehad. Ook het jagen op zee of op schots mag men toch immers onder sport rangschikken, daar er werkelijk geen brood mee te verdienen valt. Zoo gingen Zaterdag te 12 uur van Den Oever 9 man in een vlet op jacht uit. Men hoorde ze flink schieten op Lutjewaard, zelfs toen de zon reeds onderging. Intusschen begon het ijs te loopen en ervaren men schen erkenden bedenkelijk, dat het voor de jagers onmogelijk was voor den nacht de wal te bereiken. Het werd helaas waar heid; het was ondoenlijk door het drijfijs heen te komen en den geheelen nacht heb ben ze op zee te midden der schotsen moeten doorbrengen, uitgeput van koude en vermoeienis. Om een meter of tien te vorderen moest men soms meer dan 2 uur tobben. Soms waren ze enkele meters van het vaste ijs verwijderd en toch was het hun onmogelijk dit te bereiken. Eindelijk kwamen de menschen Zondag morgen 9 uur half bevroren op de Stonte- telen nabij Den Oever aan. Dat er ook bij de familien groote onrust heeft geheerscht Iaat zich begrijpen. De jachtbuit bestond uit 4 ganzen. Met de ijsfeesten was het Zondag ver bazend druk en minder gevaarvol Wel zul len de dames-deelneemsters aan den wed strijd van IJsclub Voorwaarts last hebben van pijn in den rug; immers, 't was een hardrijderij met hindernissen voor paren en de dame moest telkens de bal op het bord leggen als de heer ze d'r af liet vallen. le pr. verwierven J. Poel en Ar. Stadig de Haan; 2e pr. G. Gorter en A. Gorter-Beers 3e pr. N. Heijblok en G. Heijblok-Smit. Ook IJsclub Wieringen hield Zondag een wedstrijd met hindernissen tonnetjes op een slede, doch alleen voor heeren. Hier waren de gelukkigen: le pr. Jn. Klein Siewz. 2" pr. Jb. Bakker Jz.3e pr. D. Lont Jz. 4u pr. S. Dekker Az. en troostprijs F. Vroone. IJsclub Westerland had een schoonrijderij georganiseerd en wel voor Dames en Hee ren afzonderlijk. Van de dames waren de bolleboozeD le pr. mej.G. Halfweeg-Kooij; 2e pr. G. Bais-Luijt3e pr. D. Koorn de

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2