WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang. Vrijdag 2 Februari 1917. No. 11. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE.' VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG on VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENT1ËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.i.O „0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluri- Anna-Paulowna. Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard. DE DU1TSCHE VETNOOD. 50 Gram boter en 30 gram margarine krijgen de Berlijners deze week weer. Tengevolge van den oproep van Hinden burg hebben de Duitsche boeren in zes weken tijd al meer dan 1'/3 millioen K.G. reuzel, spek en vleeschwaren voor de mu nitie-arbeiders bijeengebracht. Prov. Mayr geeft in een populair genees kundig blad de volgende raadgevingen om in het vetgebrek tegemoet te komen 1. hard stoken, want kolen zijn er in Duitschland genoeg2. zich warm te klee - den. De wollen kleeren zijn wel erg duur, maar eenige lappen en resten van verbruik te kleedingstukken zijn overal. Die lappen moet men tusschen voering en stof der klee ren innaaien. Ook papier kan men men er voor gebruiken, voornl. krantenpapier. Dit laatste moet eigenlijk wel bewaard blijven om nieuw papier te maken, maar dat komt wel terecht, daar men het papier dat voor kleeding gebruikt wordt niet behoeft weg te gooien, als het oud en gescheurd is; 3. nu nog minder dan anders, zegt Mayr, moe ten de kinderen met bloote beenen of bloo- te knieën loopen, daar hierdoor veel ener gie verloren gaat; 4. oude en zwakke lie den moeten zooveel mogelijk in bed blij ven: ook in bed kunnen zij weieenig werk doen5. wintersport, schaatsenrijden enz. moet zeer beperkt worden, daar dit met groot warmteverlies gepaard gaat. Prov. Mayr eindigt met de woorden„Rust is de eerste burgerplicht". K0KTI1 BERICHTEN. Van 1 Februari al' zal, zoo er gelegen heid is tot schaatsenrijden, te Alkmaar school woideu gehouden van 9 tot 1 uur. Deze regeling zal ook voor de volgende winters gelden, zoodra er ijs is. In het Padvindersblad wordt per ad vertentie een 2e huisknecht gevraagd. Ken nis van het „vak'* wordt niet vereischt. Al leen zij, die padvinder zijn, komen in aan merking. Ondanks de scherpe controle, wordt in Duitschland nog op allerlei manieren gepoogd de levensmiddelenvoorschriften te ontduiken Van Homberg uit werd een lijkkist in een lijkwagen naar Meiderich vervoerd. De po litie inspecteerde de kist en vond er wer kelijk een lijk in, maar van een varken. Gemengd Nieuws. He kerk en vrouwenbeweging. Het Vrouwenjaarboekje voor Nederland meldt dat de Vrouwenbeweging verleden jaai in de kerk de volgende vorderingen - Door lijden, tot Greluk - 15 Bent u daar, mama? Is er wat gaande, gaat bet met Eva weer niet goed? Ja, ik kom hier voor haar. Zij is zoo wonderlijk gisteravond heeft Maurits Baldaufhaar gevraagd en zij heeft hem afgewezen. Is't kind stapel gek? roept Robert uit. „Wacht, ik zal haar eens eventjes ouder hauden nemen. Zoo'n door en door fatsoenlijke jongen. En 'n landbouwkun dige van het eerste water, die z'n hauden weet te roe ren Ik zal 't haar wel aan het verstand brengen. Even neerslachtig als zij gegaan is, komt de weduwe weer thuis. Eva ligt nog te bed gelukkig. Als llo- bert komt, zal zij hem met Eva allceu laten. Daarom gaat zij weer uit, ditmaal om een lange wandelig te maken en komt niet thuis voor na den middag. In de gang stelt de werkvrouw haar een briefje ter hand. „Van mijnheer Robert!" Het briefje was blijkbaar haastig en met potlood ge schreven op een recepten-papiertje. „zeg maar niets tegen Eva. Ik heb langer dan 'u uur met baar zitten praten; 't is beter, dat er nu niets meer bij komt. Zij zal wel tot inzicht komen, dwing haar maar niet. Eva zit boven op de huiskamer en neemt haar moe der hoed en mantel af. Ze ziet ei ellendig uit, haast net, als toen haar de typluis overviel. Het jonge ge zichtje heeft trekken als vau 'u veertigjarige. heeft gemaakt De zusters-ledeo der Doopsgez. Gemeente te Zutfeu verwierven liet recht tot verkie zing van diakeoeu. Hij de einde 1915 gehouden verkiezing voor ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. Zeiiding8gemeeuie te Doefinchem hebben voor het eersl ook vrouwen aan de stem ming deelgenomen. Mevrouw G, Bakker, mevrouw G. Bosman- Basserman en mevrouw Biunnei'-Brouwer werden benoemd tot diakenen bij de Ev. Luthersche Gemeente te Alkmaar. De Doopsgezinde Gemeente te Zwolle be noemde voor 't eerst een vrouwelijke dia keu. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Assen verklaarde in Januari 1916, dat de reglementen der Ned. Herv. Kerk niet beletten, dat een viuuw gekozen worde tut diaken. De Ned. Herv. Kerkelijke Kiesvereeniging „Het Evangelie" te Amsterdam besloot ook vrouwen toe te laten. Door de op 6 Juni 1916 gehouden alge- meene vergadering der Remonstr. Broeder schap werd bij reglementswijziging bepaald, dat de vrouwelijke leden der Broederschap precies dezelfde rechten zouden hebbeD als de mannelijke leden. Gedeserteerd. Door de pol.tie te Arnhem is aangehou den zekere W., die onlangs na 6 weken in dienst te zijn geweest, van zijn korps, waar toe hij als landstoimplichtige behoorde, was gedeserteerd. Hij had sedert dien geregeld gesmokkeld. Toen zijn vrouw hem op het politiebureau zijn militaire pakje kwam brengen, bood zij f2000 als men haar man vrij liet. Een koning met zijn „kucliie onder.zijn arm. Eenige dagen geleden had de tennisclub te Stockholm eeu bijeenkomst, belegd, die ook door koning Gustaaf zou bezocht wor den. Eenige damesleden der club hadden het, trots het kleine brood en het meelrantsoen, toch nog zoover weten te brengen, dat er een keurig voorziene theetafel gereed stond, waarop alleen wittebrood en broodjes ge plaatst waren. Bij zijn binnentreden keek koning Gustaaf dien rijk voorzienen disch vol verbazing aan hij kon zich niet voorstellen, dat men met de broodkaart nog zoo weelderig leven kon. Hij had de leden van de club dan ook niet willen „ontrijven" en dus zijn eigen boterhammen meegebracht. En met de woor den, dat hij gedacht had, dat iedereen dal doen zou, reikte de koning aan de dame die als gastvrouw der club optrad, zijn trom Willen wij eten? vraagt zij. Dat is goed, kind. En dan zullen wij beiden een dutje doen. Eva knikt toestemmend. Zwijgend worden eenige le pels soep genuttigd, daarna gaat moeder naar de slaap kamer, terwijl zij zich naar het schoollokaal begeeft waar 't stil is en koel. Maar slapen kan zij niet. Van tijd tot tijd gaat haar een kille huivering door de le den en denkt zij na over de woorden van Robert. Plicht tegenover moeder!" Hijzelf had immers ook geen huwelijk uit liefde geslotee en was hij er nu minder vergenoegd en tevreden om? Daar wordt tegen de vensters getikt, het lachende ;ezicht van madame Baldauf kijkt naar binnen. Eva laat haar binnen komen. De oude dame zet 'n mandje met peren op de tafel neer. Ziedaar, Eva, smul daar eens van. Eu hier uit haar karabies haalt zij een sluitmandje te voorschijn nog wat versch gelegde eieren. En daar 'n lleschje wijn. Maar ook van drinken hoorJ e moet weer sterk wor den! En kom mij eens opzoeken, ik zal wel zorgen, dat niemand je iets in deu weg zal leggen. Ik heb 'tnu zoo erg eenzaam. Je hoeft er nu zoo'n erge haast niet mee te maken, kleintje! Je bent mij altijd hartelijk welkom, dat weet je wel. Met die woorden streelt madame de wangen van het meisje, dat zwijgend tegen de tafel staat aangeleund. Groet je moeder van me, Evaatje, klinkt het nog bij de deur en dan is zij weer verdwenen. 't ls Februari geworden. Madame Baldauf zit in de huiskamer van Waterdam in droef gepeius verzonken. Wat heeft zij al veel beleefd, mcltje met zijn koninklijk „knehie" over. Een trouwe kat. Tijdens den watersnood werd verleden jaar van den veehouder T. te ZuiMcrwoude een kat gered, nadat bet dier 14 dagen op. zolder had gezeten. Het beestje 'verd naar Monnikendam gebracht en aan hel gezin, waar de familie T. onderdak kreeg, len ge schenke gegeven, Dezer dagen is de kat in de oude woning teruggekeerd, waar 't beest je natuurlijk weer van harte welkom was. Gewetensgeld. Van 19 September tot einde December heeft een totaal van f 136.000, gezonden door anonieme zenders, het departement van Financiën bereikt. Daaronder bevond zich één post van f60.000, hetgeen stellig van een oorlogs-Groesus afkomstig moet zijn De andere f76.000 zijn verdeeld ouder klei nere sommeD, die successievelijk zijn gestort en in de dagbladen werden vermeld. Sedert Januari is de stroom sterk toege nomen de vorige week is juist een lijst van f 15.000 gepubliceerd. Daaronder bevin den zich giften van kleine lieden, die hetzij uit eeu opwinding van eerlijkheid, hetzij door aansporing van anderen (talrijke som men weiden door priesters ingezonden, die bij de biecht voor 's lands kas hebben ge waakt) zijn gestort. Eeu gemobiliseerd sol daat in de provincie zond weken lang tel kens f2, daarna op eens f25 met de mede- deeling, dat hij nu „aangezuiverd" is. Duur hout. De baanveger bij Kiestrazijl hadZatnda; eeu „lortuintje". Hij verkocht zijn bezemsteel aan drie deelnemers aan den elfstedenlocht en ontving daarvoor een rijksdaalder. Oosteiirijksclie kinderen. De Zeit, (Weenen) bevat een artikel, waarin op opgewekten toon gesproken wordt ovet een bezoek aan een kinderbewaarplaafs van de vereeniging „Bereitschaft", waar zich eeD dozijn kinderen bevinden, die tof de al lerarmsten en magerstens behoorden, maar die na huri verblijf in Nederland allen dik en blozend geworden zijn. De kinderen doen vermakelijke verbalen van hun reisavonturen en pronken met de kleeren en het speelgoed, dat zij allemaal als geschenken hebben gekregen en toonen op hun manier hun dankbaarheid voor al het goede, dat hun door weldadige dames in Nederland zoo ruimschoots werd bewezen. Indieiiststelling; Laudstormjaarklasse 1909. Van de landstormjaarklasse 1909 zullen de dienstplichtigen als volgt woideu in dienst gesteld 1. in het tijdvak van 1216 Maart 1917 sinds dien Augustus avond. Haar vast vertrouwen beschaamd. Eva is schuwer en eenzelviger dan ooit en in den laatsteu tijd is over het meisje een nieuwe last gekomen, zoodat het wreed ware geweest, thans nog bij haar aan te dringen, temeer daar Maurits zijn moe der uitdrukkelijk verboden heeft, om op haar ook maar de minste piessie uit te oefenen. Sinds Kerstmis is haar moeder ernstig ziek; Eva ver pleegt haar en houdt teveus de school aan. Een bepaal de ziekte heeft de weduwe niet, maar zij verslapt. Zij mist den man, die haar met zijn eeuwig ge pruttel en lamenteereu op de been hield. De zenuwen missen hun prikkel! zegt madame Baldauf, die de pa tiënt trouw bezoekt, wat het arme mensch goed doet vooral als madame haar verzekert, dat Eva niet verla ten op de wereld zal staan. Natuurlijk is madame overtuigd, dat als Eva eu Mau rits hand in hand als verloofden voor het ziekbed zou den staan, de ziekte oogenblikkelijk een goeden keer zou nemen. Dit had zij Maurits ook gezegd met de opmerking dat als iemand dit het meisje aan het ver stand zou brengen, zij met gulle blijdschap het jawoord geven zou. Maar toeu was de anders zoo bedaarde jougen driftig geworden. Hij bedankte voor een „op gedrongen bruid". Hij had tronweus alle huwelijks plannen uit het hoofd gezet eu wou vau die heele his torie niets meer booren. Moeder en zoon hadden "elkander niets meer te zeg gen, tenzij het gesprek op Karei en Hanna kwam. Er was een tijd geweest, dat de oude vrouw, na zoo lang in zak en assche te liebbeu gezeten, weder met ver genoegen ademhaalde, namelijk toen dc o»ievaar een zoontje naast Hanna's bed had neergelegd. En toen zij zag hoe de jonge vader zich over het wicht hcenboog, vouwde zij in stilte de handen tot een dankgebed. Toen kwam er voor de oude dame een gelukkige de landstormplichtigen toegewezen aan de infanterie, (hieronder begrepen grenadiers, jagers, hospitaalsoldaten en ziekendragers), wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A. tot *ni met G. 2. Ir. het tijdvak van 1620 April 1917 de laudstorinplichligcn toegewezen aan de Infanterie (hieronder begrepen greuadiers, jagers, hospitaalsoldaten en ziekendragers), wier geslachtsnamen beginnen met een der letters H. tot en met Z. 3. In het tijdvak vau 13 Mei 1917 de landstormplichtigen, toegewezen aan de Vesting-Artillerieen 4. In het tijdvak vau 2931 Mei 1917 de landstormplichtigen toegewezen aan de zeemacht. krasse maatregelen. Tegen een brandstoffenhandelaar te 's Gravenhage die voor een mud cokes f 2.70 heeft durven vragen en voor een mud an traciet f 5 is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Voorts werd beslag gelegd op groote voorraden cokes en isde zaak op order van hooger hand gesloten, Kras maar wel verdient, zegt de Tijd. Tarwe bevroren. Door de strenge vorst der laatste dagen is. naar men vreest, in den Haarlemmer polder, veel wintertarwe bevroren. Wanneer de velden vóór de vorst flink mot sneeuw bedekt waren geweest, dan wa re deze ramp vrij zeker voorkomen. Zeegras als groente. De Times maakt haar lezers opmerk zaam op een zeer goed als menschelijk voedsel bruikbare soort zeewier, behooren- de tot de Porphpra's, die in Zuid-Walesal veel gegeten wordt. Dit wier groeit, zooals het Londensche blad schrijft, in het Engel- sche Kanaal en in het Kanaal van Bristol, Het is overal als wintergroente aan te be velen en smaakt als spinazie. Acliteruitgaug van liet aantal huwelijken. Te Borlijn is het aantal huwelijken, dat in 1915 reeds een belangrijke achteruitgang aantoonde, bij het voorafgaande jaar ver geleken, nog meer gedaald. In 1915 bedroeg het nog 16.622, in 1916 slechts 13.966, een achteruitgang met 2656. De allerdikste Bertha's. De Stampa verneemt uit Parijs, dat gedurende de a. s, voorjaarsgevechten in het Fransche leger voor het eerst kanon nen van 52 c.M. zullen worden aangewend. Dure tijden Een gepensionneerde slaakt een noodkreet tijd. Telkens weer reed zij naar Gharlcttenhof mtri puk- en pakjes beladen, en als zij dan weer thuis kwam, dan was zij tegen Maurits vol lof op Hauna, die haar huishoudentje wat goed in orde hield. Eu Karei is zoo gelukkig met zijn kaboutermannetje omgekeerd is hij als 'n blad op 'n hoorn. Ook als landheer weert hij zich geducht. Zie je wel Zoo komt alles op z'n poot jes terecht! Maar toen kwam het verschrikkelijke. Op tweede Kerstdag moest het kleine schatje worden begravcu. Binnen '*n paar uur tijds had een stuipje het neerge veld. Hanna was te keer gegaan als 'n waanzinnige en gilde, dat het een straffe des Hemels was. Karei was die uitbarsting ontvlucht eu had zich, zonder reu woord van troost tot zijn jonge vrouw, in zijn kamer opgesloten. Na dicu droeven dag is madame P.aldauf niet meer op Charlottenhof geweest en van hun kant hebben Ka rei eu Hanna ook kaar niet opgezocht. Nu voelt zij zich zoo schrikkelijk eenzaam. Het is zoo stil en ge drukt, en dergelijke stemmingen kau zij niet verdra gen, die werken te nadeelig op haar zenuwen. Goddank, dat Maurits daar thuis komt. Zij hoort de schelletjes van zijn slede al rinkelen. Goed dat jij daar bent, m'n jongen. Ik voel inij noo zoo ongezellig, zal ik maar zeggen. U moet eens naar Charlottenhof gaan rijden, ma ma. Kom jij daar nu vandaan? Ja, ik had met Karei over het hooi te spreken. Zij laten u beidcD groeien. U moest er eens naar toe, herhaalt hij met aandrang. Hadden zij dat zoo graag, Maurits Je houdt zoo aan. Er steekt zeker wat achter! zegt zij met 'n ge dwongen lachje. (Wordt vervolgdv>

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1