in 't „Hbr er op wijzende dat niet alleen de loontrekkenden, maar ook de gepensi oneerden door de duurte der tijden ernstig worden getroffen. Niet-tegenstaande zulks herhaaldelijk werd verzocht, blijft de Mi nister weigerachtig om toeslag te verleenen aan gepensioneerden. Waarom, vraagt de schrijver. Waar alles vandaan komt, komt dat ook vandaan, zegt hij. Over „Zaken doen". Een weduwe in Duitschland dischte ver halen op van groote zaken, die zij deed in levensmiddelen, en van groote winsten, die zij daarbij behaalde. Zij wist zoo overtui gend te spreken, dat bij verschillende ka pitaalkrachtigen de zucht naar oorlogswinst wakker werd. Zij stelden in stilte de we duwe groote bedragen ter hand om daarmee te „werken". De weduwe stak die gelden echter niet in haar zaak, want die bestond eenvoudig niet, maar in haar zak en nam er een goed leventje van. Op den bepaalden tijd betaal de zij „rente" en „tantième", alles van de kapitalen, die zij ter beschikking had. Zoo wist zij 't langen lijd vol te houden door dat telkens weer anderen haar bedragen „voor de zaak" ter hand stelden. Maar ein delijk is het bedrog uitgekomen en kwamen de „de stille vennooten" tot de ontdekking dat er een kapitaal van minsiens 27s mil- lioen Mark verloren was. De weduwe gaf een 100 000 Mark per jaar uitop haar banksaldo stond nog ruim 600.000 Mark. Altijd raad. Als Duitschland aan iets te kort komt, dau heeft het wel iets anders er voor in de plaats. Duitschland heeft gebrek aan leer. Dau geen leeren drijfriemen meer, maar stalen. De stalen riemen zijn uitstekend op groote snel heden berekend, daar ze soepel en dun zijn en niet in de lengte rekken. Ze zijn even min aan weersinvloeden onderhevig en heel wat goedkooper dan riemen vaD leder. Bo vendien beschikt men in Duitschland over voldoende staal. Zuiuig stoken. Wanneer meuscheu, die zuinig moeten zijn en dat moet tegenwoordig vrijwel de gansche meuschheid het volle genot van hun steenkolen enz., willen hebben, dau moe ten zij 's avonds als de kachel goed gloeiend is, er de asch uit de la weer inscheppen deze gloeit dan urenlang mee, zonder dat er nieuwe brandstof in de kachel behoeft te worden gedaan. IJzeren kruizen. Tijdens den oorlog zijn in Duitschland reeds 15000 ijzeren kruisen eerste en een halt milli- oen ijzeren kruisen tweede klasse uitgereikt. Duitschland begint tien oorlog ter zee zonder op vlag of lading te letten. Met ingang van heden heett Duitschland den oorlog ter zee zonder eenige beperking afgekon digd. Kortweg wordt het geheele zeegebied om Engeland, Frankrijk en Italië tot oorlogs gebied bestempeld, waarin de duik booten elk schip, zonder op vlag of lading te letten, zullen in den groud boren en rijkelijk mij nen zullen worden gestrooid. Alleen een strook zee langs de kusten der neutrale landen, zoo b v. een 20 mijl breede strook voor de Nederlandsche kust, blijft daarvan uitgesloten, terwijl in de Mid- deiaudsche Zee gezorgd wordt, dat Grieken land te bereiken blijft. Feitelijk wordt den neutralen daarmede eiken handel met de geallieerde landen ver boden. Duitschland is alleen bereid een bij zondere overeenkomst te treffen met Neder land voor hel verkeer der Vlissingsche booten op Schouthwold; in de route van dat verkeer zullen geen mijnen worden gestrooid. En ook zal voor Amerikaanscheschepen op die wijze een vaargeul open blijven naar Falmouth, mits ze op bepaald voorgeschreven wijze als Ame rikaanscheschepen zijn te erkennen en niet meer dan één schip per week in elke rich ting vaart. De Amerikaansche regeering moet er verder voor zorgen, die schepen geen contrabande vervoereu. Hoe Nederland zijn scheepvaart, bijv. op Amerika en Indië, onder deze omstandighe den zal kunnen volhouden, lijkt een raadsel. De schepen zouden desnoods binnen de 20 mijlsgrens noordelijk kunnen varen, doch dan in ieder geval, voor de Deensche en Noor- sche wateren bereikt waren, in de Duitsche Bocht komen, waar het dubbel gevaarlijk wordt, omdat de Engelschen daar ook een mijnenveld willeu leggen. En een grooten om weg te maken om de Far-Oer heen, zonder een Engelsche 'naven aan te doen om te bunkeren, lijkt ons ook praktisch on mogelijk. En Amerika? Men mag er benieuwd naar zijn, welke houding dat land zal aannemen, nu Duitschland het niei alleen de wel ter zee voorschrijft, maar bovendien in strijd met zijn vroegere belofte, schepen zonder waai- schuwing naar den kelder gaat zenden. Wordt Dwitsehlauds bedreiging uitgevoerd, dan lijkt ons daarom een eontlict met de neu tralen, Amerika in de eerste plaats, niet on denkbeeldig. Trouwens in Duitschland beseft men dit ten volle, Langen tijd heeft de rijks kanselier het drijven van admiraal Vou Tir- pilz ei: auderen tot een duikbootoorlog zon der genade tegengehouden. Nu hij ('en met hem de keizer) voor den aandrang bezweken is, erkent hij, dat Duitsch land daarmee alles op het spel zet, en Hin den burg's troost aan den kanselier, dat de militaire, toestand hem toestaat de gevolgen op zich te nomen, welke (ie onbeperkte duik bootoorlóg me! zich mee kan brengen, wijst er nok wel op, dat het aantal van Duitsch- land's vijnndoii door de aangekondigde amok- m.ikei j vermeerderd dreigt te worden. Verscherpte onderzeeërs oorlog. IJ MUI DEN, 1 Febr. Do visschersvaarlui- gen, die naar zee vertrokken waren ter visch- vangst, worden teruggeioepen. De kustvaartuigen, welke niet buiten de terrioriale wateren gaan, krijgen toestem ming om uit te varen. De andere stoom trawlers mogen tot nader order niet uitva ren. VLISSINGEN, 1 Febr. De mailboot Prins Hendrik", die heden Tiaar Gravesend zou vertrekken, is niet uitgevaren. De Duitsche nota wordt hier zeer ernstig opgenomen. Men verwacht directe actie. Op order van de Nederlandsche regeeving is als gevolg van de declaratie van Duitsche zijde aangaande verscherping van den onder zeeërsoorlog, de dienst op Engeland der maat schappij Zeeland tot nader oi der stopgezet. Een eigenaardig proces. Een leier.dekker te Groenlu voert sedert eenigeu tijd een proces tegen die gemeente, naai- aanleiding van het volgende geval. De kerktoren te. Groeulo, eigendom der gemeen te werd hersteld. Bij de werkzaamheden aan den toren is de zoon van den nu procedee- rende leidekker om het leven gekomen. Toen deze tegen een houten pilaster van de bal- lustrade om den toren leunde, brak de pi laster, waardoorde werkman van den toren stortte en onmiddellijk overleed. Zijn vader srelde een cibiel rechtelijke actie in tegen de gemeente Groenlo voor de schade hem door het overlijden van zijn zoon berokkend. Door den eischenden leiendekker wordt be weerd, dat het houtwerk vau den toren in zoodanig verwaarloosden toestand 'verkeerde dat de gemeente daardoor in ernstige mate schuld heeft aan het plaats gehad hebbende ongeval: door het overlijden van zijn zoon lijdt hij een blijvend geldelijk nadeel van flO per week. Daarvoor eischt hij vau de gemeente vergoeding, welke deze weigert. De rechtbank te Zutphen heeft aanvanke lijk deze vordering afgewezen, doch de eischer is van dit vonnis in hooger beroep gekomen, zoodat voor het gerechtshof te Arnhem in deze zaak pleidooien zullen worden gevoerd. Ossen en olifanten op het Berlijnsche asfalt. De hevige kou, gepaard met den zwaren sneeuwval, heeft de verkeersmoeilijkheden in Duitschland, die door het gebrek aan paarden, benzine en steenkool toch reeds groot waren, nog grooter gemaakt. Het ge brek aan paarden is zoo groot, dat men op hel denkbeeld gekomen is, de trekossen die in Zuid-Duitschland hier en daar op het land nog gebruikt worden, ook in Berlijn te be zigen, zoodat men thans in de stad aan de Spree met zijn electrische trams en onder- grondsche spoorwegen, ook nog het voorhis torische schouwspel van een met ossen be spannen wagen genieten kan. Groote ver betering in het verkeer zullen deze dieren niet brengen, vlug bewegen de door ossen getrokken wagens zich niet en veel ossen zal Duitschland daarenboven niet tellen. Nog een ander trekdier beweegt zich vol gens de Berlijnsche bladen over het asfalt van de straten der hoofdstad „de olifant." Een stampvolle omnibus kwam dezer dagen tegen de Kottbuser brug oprijden, de drie paarden er voor gespannen deden hun best om 't gevaarte naar boven te krijgen,edoch 't lukte niet. De passagiers, bevreesd hun met moeite veroverd plaatsje te verliezen, bleven zitten en wachten rustig de komende dingen af. Plotseling duikt er eeD Indiër, niemand weet vanwaar, met een olifaut op. Het verstandige dier legt zijn slurf om een paar spijlen van het achterbalkon, zet zijn kop tegen het scherm daarvoor en geeft den zwaren wagen een duw, waardoor deze zoo snel naai boven gaat, dat de paarden sprin gen moeten om niet te vallen. Bij het Hamburger station hebben de In dische reuzen eveneens arbeid gevonden. Van dat station moeten naar het tentoon stellingsgebouw bij het Lehrterstation groote ketels worden vervoerd. Hagenbeek heeft hiertoe zijn geweldige trekolitanten ter be schikking gesteld. De ketels, met een ge wicht van 350 centenaar, die zelfs door twee ierspannen niet van de plaats kunnen wor den getrokken, worden door de dikhuiden met het meeste gemak voortgesleept. IJs eu wedstrijden. Zondag is het eiland Marken door meer dan zesduizend schaatsenrijders bezocht. In de winkels, hotels en calé's was alle con sumptie uitverkocht. De scheepvaartverbinding Haarlem-Am sterdam is weer hersteld. Te Boxum (Fr.) is op de trekvaart een IG-jarige schaatsenrijder achterovei op het ijs gevallen. Bewusteloos opgenomen, over leed hij spoedig. Door het nieuwe stoomschip ,,De Dage raad" weet men eiken dag de verbinding tusschen Texel en Helder te onderhouden. Vroeger probeerde men telkens de post met een ijsvlet over te brengen, wat niet steeds gelukte, waardoor men dikwijls meerdere dageu achtereen van alles verstoken bleel. Te Muiden maakt men iederen avond ge bruik vau de brandspuit om de ijsbanen schoon te spuiten en het is dan des morgens een lust om de opnieuw spiegelglazen baan ic zien. Anna Paul o w n a. Hardrijderij om prijzen vau f25, f 10 en f5, gehouden op Dinsdag 30 Januari. Ie prijs Ongersma, 2e prijs Zij Is ira, 3e prijs Dijkstra. Uit 8chagen. Voor eenigeu tijd, diende het raadslid T. alhier, zijn outslag bij den voónzil'.er van den raad in. Een paar dagen later kwam hij op dat besluit terug en gaf de voorzitter hem op zijn verzoek, den brief terug. Tegen deze handeling was door eenige kiezers pro test bij de Ged. Staten van Noord hol land aangeteekend. Ged. Staten hebben thans op dit bezwaarschrift geantwoord, dat de voor zitter bevoegd was te handelen zooals hij deed, aangezien 7t verzoek vau genoemd raadslid nog niet bij deu raad ter tafel was gebracht. Uit Heiloo. In de heden gehouden raadsvergadering is tot gemeentesecretaris benoemd de heer W. Jz. Bruul te Wieringen met 4 stemmen terwijl 1 stem was uitgebracht op deu heer J. Zwart te Dieren. De toestand op Urk. De toestand der bevolking op Urk is dooi den onverwachts ingetreden winter verre van prettig Van alle verkeer met de buiten wereld afgesloten, nemen gebrek eu koude hun intrek op het eiland. Alle levensmid delen zijn schaarsch. Zeep en meel zijn niet meer te krijgen, hout en steenkolen ontbre ken bijna geheel, aardappelen zijn nog maar voor enkele dagen voorradig, zout en ïogge zijn niet meer te krijgen, de aanwezige pe troleum zal over een weel^verbruikt zijn. Algemeen is de verontwaardiging, dat het gemeentebestuur, evenals te Marken, niet voor een voldoenden wintervoorraad van levensmiddelen zorgde. Een Siciliaansch bandiet gearresteerd. Uit Rome wordt aan de „Westminster Ga- zette'' gemeld, dat na heeten strijd, die G uur duurde, het aan Italiaansche gendar mes gelukt is, den berucliten Siciliaanschen bandiet Paolo Crisafi te arresteeren, die '12 jaar lang het district Caltanissetta onveilig maakte eu in dien tijd niet minder dau 22 moorden begaan heeft. Berichten van felle kou komen uit Frankrijk en Noord-Italië. Te Pa rijs is gedurende de twee eerste oorlogswin ters de temperatuur niet zoo laag geweest. Tot op 8o C. onder nul is de thermometer in de Fransche hoofdstad gezakt. De kolen- nood kwam de ellende nog vermeerderen. Tengevolge van de grimmige kou moeten heel wat sterfgevallen zijn voorgekomen. Zuid-Frankrijk is geteisterd door sneeuw stormen, gepaard aan hevige kou, waardoor aan de te velde staande gewassen in dit aan lage temperatuur niet gewende gebied groote schade berokkend is. En een ongewoon ver schijnsel in de_,e streken, een dunne ijslaag bedekt rivieren en kanalen. Volgens berichten uit Lugano, ging in vele Italiaansche provincies een hevige sneeuwstorm eveneens gepaard met buiten gewone koude. In Venetië had men last van hoog water, dat door deu storm tot in de straten en pleinen werd gedreven. Op den Lido, in de buurt van de spoorwegbrug Mes- tre droeg het water een dunne ijslaag. Iu Florence waren alle telefoonleidiDgen ver stoord, ook de spoorwegbindingen waren door sueeuwstuivingen en het instorten vaD brug gen tusschen Rome en Turijn verbroken. PLAATSELIJK. MEUWS. De IJsclub „Wielingen" hield jl. Woeus- dag op de gracht een hardrijderij met hin dernissen voor damestonnetjes rijden op een slede, ie prijs M. Metselaar2e prijs Gr. Mostert; 3e prijs E. Wagemaker Pd.; 4e prijs A, Tijscn Jd. Ook voor 't ringsteken voor Dames op de schaats vanwege IJsclub „Voorwaarts" was Donderdag veel animo. Ie prijs G. Ile- gemau 2e prijs Tr. Lont Cd.; 3e prijs G. Zonn-rdijk; 4e prijs A. Tijscn Jd.5e prijs Gr. Hegemau. De voorzitter werd bij deze gelegenheid met een zilveren veremigingsiusignevereerd. Woensdag vergaderden de inosselzou- ters alhier, op uitnoodiging van de vissche- rijinspectie, teneinde te komen tot een mos- selcoutrólevereeniging onder rijkstoezicht. Na eenige bespreking deden enkelen toe zegging als lid toe te uilleu lieden. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen van 2G Jan. 2 Febr, 1917. Geboren Ni co laas, z. v. A. Wiegman en J. de Vries. vau llarui en Teun. Hartn. Ze mogen nou kletsende mo derne tijd is je ware, is dit en is dat; ik zeg toch maar dat de hedendaagsche pop petjes het in taaiheid in de verste verte niet kunnen halen met onze geharde voorou ders. De jongelui zitten ook zoo gepakt in doeken, bont en wanten^ dat ze volgens mijn bescheiden meening gewoonweg ver broeien. Daar heb je nou dien 84jarige Wieringerwaardsche Piet Schoorl. Hij zwier de Zaterdag nog over het ijs, jö, als een jonge vent. Ik zou wel eens willen zien, dat onze twintigjarigen 'm dat over 60 win ters nalapten. Ja, ja. in dien ouwen tijd was alles vast veel flinker dan nou. Teun. 't Kozijn, maar zeker is 't niet! Koek en ei was het toen toch ook niet altijd. Ik heb wel eens hooren vertellen, dat toen onze voorouders, je begrijpt welde zoogenaamde oudstrijders, gemobiliseerd wa ren, ze 5 dagen werk hadden om van de grens met enkele dagen verlof naar moeder de vrouw te tippelen. Sakkerju, wat zouden onze jongens 'n keeren over de schouders kijken, als zij op zoo'n manier hun verlof moesten pikken. Op de pofkwamen ze al zoo niet meer. Ze mopperen nu warachies al, als ze een uurtje op de trein moeten wachtenze hebben nu al blaren als rijks daalders onder de hakken bij een marsch- je van 30 kilometer Darm. |e praat daar zooiets van blaren. Zeg, wat zullen ze te Anna-Paulowna 'n blaren loopen in al die klompen. In de pas aldaar geboren distributie-commissie en naar ik meen ook al eens in den Raad, roept men vóór alles niet: geeft ons eten", doch geeft ons klompen. Ze zullen daar met er allen de klompendans toch niet willen uitvoeren Teun. Ben je gek vent, 't Kan toch best dat de trappers daar schaars en duur zijn. De een mankeert het tegenwoordig nu een maal aan het hemd en de ander aan de rok. Geloof maar, dat als de vorst nog een tijd je aanhoudt, de Wieringcr biggen raar in de punarie komen, en aan hemd en rok beiden gebrek krijgen alles raakt op. Harm. Ik heb al eens gedacht, zou daar, als het er toe komt, geen mouw aan we zen te .passen Dc postverbinding gaat kolossaal, dank zij de wakkere schipper en zijn kornuiten. Verleden week zagen wij aan de ganzenjagers, dat er nog meer zijn, die tusschen de ijsbergen durven te zwerven. Volgens mijn domme verstand zou dus het aller noodigste door flinke kerels voor ons Siberië van 't vaste land kunnen worden gehaald, en wat dunkt jou Teun. O, zulke kerels zijn er hopies. De flinke jongens, die verleden Woensdag bij de uitreiking der prijzen door den voorzit ter van Ysclub Wieringen zoo flink zaten te lachen en lawaai te maken, hebben op z'n minst ook wel zooveel moed op de ijsschotsen, laten we dat aannemen. Harm. De voorzitter moet in 't vervolg net doen als minister Cort van der Linden. Als hij met z'n hand langs z'n puntig baardje strijkt, is de Kamer reeds overwonnen. De rest doet zijn stem. Hij ligt op het erf van Staat, de parlementaire kindertjes komen voorbij, roepen soms eens ksssst, maken als ze erg moedig zijn een lange neus, maar dan kwispelt de staart even en ze struike len over hun eigen beenen zoo hard loo pen ze weg. Wel te rusten. Ecu modern Interneeringskamp. Reeds eenige rnaleu gingen de geruchten: op ons eiland zal een iuterneeringskamp worden ingericht, edoch het bleef er bij. Thans echter kwam ons plotseling ter oore, dat de pastorie te Hippolytushoef tot een modern kamp is ingericht onder directeurschap van den Weieerw. heer Pastoor van der Laar. Een drietal geïnterneerden mogen dus van de frissche lucht op ons eiland genieteu; on beperkte vrijheid is hun gelaten, waar voor ontkomiug over de ijsscholsen een Serlock Holmes zelfs geen raad zon weten. Hoe de Weieerw. Heer Directeur echter de voedingskwestie na 5 Februari zal re gelen lijkt ons een raadsel, waar toch, naar wij van oflieieele zijde vernamen, de ma gen van het trio zóó gezond zijn, dat 4 ons tnood voor hen is eeri druppel in een em mer water. Last not least De Eerw. Heer Directeur is vindingrijk eu zal óf op een andere manier de voeding zijner geïnterneer den trachten te regelen, óf hij zal zien, of schoon het hem moeielijk zal vallen, van zijn kostgangers ontslagen te worden.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2