fe t WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. feuilleton. 8e Jaargang. Dinsdag 6 Februari 1917. No. 12. - Door lijden tot Gfeluk - OU1-' WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE.' J- VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f 0.30 „0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wicrin<;en. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard <*eniriig(l Nieuws. Kriel' uit IMiitscklaiid. Aan een brie! van een Nederlander in Dnitschlaud werkzaam, ontleent de Asser Ct., dat de briefschrijver een pakje met spek van zijn ouders hebbende ontvangen, mede deelt, dat het uitnemend smaakte. Hij zegt verder nu de waarheid te zullen schrijven, reeds te lang heeft hij daarmede gewacht. Zouden we nog meer wachten, we zou den ODze plichten tegenover onze kinderen niet nakomen, zooals we moesten, at is het dan ook buiten onze schuld. De kleeren van de kinderen, doch ook van ons, zijn allen zoo goed als op. Geen hemd, geen onderbroekje, geen schoeu, kortom niets dekt meer de uitgehongerde lichaampjes, Al ruim drie weken hebben we niets gegeten dan koolrapen met water gekookt, zonder eenige vetdeelen er in. Daarbij iederen dag een sneedje biood en de gansche heerlijk- heidis klaar. En dan voor mij de zware ar beid." De briefschrijver wil vrouw en kinderen naar Nederland lalen gaan ter wille van zijn „tot ondergang verdoemde familie," zelf blij ven en dan geld zenden. „Het is hier thans zeer koud en dan niets in de maag, men wordt den ganschen nacht niet warm. Ik hoop, dal wij binnen een niet te langen tijd het genoegen mogen hebben dal we ons eenmaal zat kunnen eten, dat moet toch wel een gansch ander gevoel voor een menscli zijn. Ziedaar in 't kort onze zaakverhouding, zoo gaat het niet meer en niet lauger. Thans is het 's avonds 10 uur. Mijn vrouw heeft voor ons beiden een koolraap klaar gemaakt en gaan we eten om morgen om zes uur weer de arbeid op te nemen. Predikantennood en hulppredikers Dr. VV. Meiudertsma, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Den Bosch, schrijft in het Vad. liet volgende middel voor ter beperking van het aantal vacante Gemeenten „Onze kerk moest radicaal met den be- staanden toestand breken en wel op deze wijze: door twee categorieën van predikers te erkennen, nl. acedemisch gevormde pre dikers en op andere wijze opgeleide hulp predikers. De laatsten zouden een eeuigszius meer omvattend examen moeten afleggen dan nu van godsdienstonderwijzersgeeischt wordt. „Het dreigend tekort aan predikanten zal op den duur de Synode dezen weg wel op- stuweu.*' Verzoolcursus. De leercrisis en de schoenenschaarschte in Zweden hebben het Stockholmsche le vensmiddelenbureau er toe gebracht, een o- penbare reperatiewerkplaats voor schoe nen in te richten, die onder leiding van bekwame vaklui staat. In Cothenberg heeft men thans besloten het voorbeeld der hoofdstad te volgen, of liever het nog te overtreffen. Men heeft daar namelijk cursussen in-'t verzolen gevormd waarin telkens 12 burgers te gelijk les krij gen in 't repareeren van hun gehavend schoenwerk. Zilverbons. Verschillende neringdoenden meenen, dat de zilverbons van f 2.50, waarop de hand- teekening van Minister Treub voorkomt, niet meer geldig zijn. Deze meening berust op een misverstand. Men zij gerust gesteld genoemde biljetten zijn gangbaar als wet tig betaalmiddelven moeten dus door een ieder aangenomen worden. l>e^ooiiog'£stop£ezet. De heer J. Kuiper, te Leeuwarden, heeft zich per adres tot den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika gewend, met verzoek, den uitvoer van ammunitie naar Europa te doen verbieden. Amerika toch is de dochter van Europa en het voegt de doch ter niet, aan de moeder de wapenen te verschaffen, ten einde daarmee zelfmoord te plegen. Afschrift van dit adres is naar de oorlog voerende mogendhedeu gezonden. I>e «lui kbooteiik rijg. Het is een penibele omstandigheid, waar in Nederland door den verscherpten duik bootenoorlog wordt gebracht. Her bevindt zich ongeveer in de positie van een kleine1,1 jongen, die tusschen tuee vechtende kerels is geraakt, niet weg kan komen en nu eens van links, dan van rechls een stomp of een schop oploopt, die niet voor hem bestemd wareu. Engeland wil Duitschland uithongeren en legt er een blokkadelinie voorDuitsch land wil Engeland met gelijke munt beta len en trekt er een dito ketting om heen. O, ze hebben geen van beide iets tegen Neder land ze laien onze kust vrij, maar als onze schepen langs dat overgeschoten vaargeultje stevenen, hebben ze maar twee manieren om het mime sop te bereiken Zuidwaarts bij Zeeland, van wal steken, of Noordwaarts, bij de Groningsche kust dat doen. Kiezen ze het eerste, dan komen ze in het Duitsche duikbootengebied en loopen alle kans zonder verdere complimenten naar den kelder te worden gestuurd, doen zij het andere, dan loopen ze op het Engelsche mij nenveld, waarmee de Engelschen de Duit- 1G .Den volgenden dag rijdt zij dan ook naar Charlot- tenkof. Bij kaar aankomst bespeurt zij op ket kleine land goed niet de minste bedrijvigheid. Alleen ket dampen en kijgen van de stoom-dorsekmackiue levert ket be wijs, dat kier nog niet alles is uitgestorven. liet hee renhuis zelf ziet er als verlaten uit. lil de vestibule is een werkvrouw bezig den vloer te schrobben. Die schrikt geweldig op, als een niet bepaald vriendelijke stem kaar toevoegt: Zeg, ben jelui kier allemaal stokdoof? Och, hemeltjelief, stottert de waschvrouw, u.. madameGaat u maar vast uaar binnen. Ik zal di rect de jonge mevrouw waarschuwen. Waar zit mijn schoondochter dan? Dat weet ik niet precies; daar straks was zij nog met de juffrouw in de keukeu, maar nu is zij, geloof ik, met de naaister boven Welzoo 'ujulfrouvr en 'n naaister, denkt madame, en dat waar zijzelf zoo goed als niets te doen heeft, laat de werkvrouw met de woorden in den mond staan en gaat de trap op. In de gang blijft zij staan voor een kamerdeur, waarachter zij 't gesnor van een naai machine hoort. Zij krijgt op haar herhaalt geklop geen antwoord, doch maakt daarop maar zelf de deur open eu Wat zij ziet doet haar een gat in de lucht slaan, met den rug naar de deur en voor haar ligt Rika, de costuumnaaister, neergeknield, bezig den langen sleep van een praehtigen, lichtblauw zijden japon op te spel den. De tafel draagt de sporen van een pas plaats ge sche. bocht afsluiten, en varen zich aan Har den. Resultaat thuisblijven. Tweede resultaat geen aanvoer meer. We zitten hier te lande loc'n al schuarsch, in hef eten, het ziet er leelijk naar uit, dat we den buikriem nog wat nauwer zullen «;aan roeges pen, Natuurlijk houden Engelsehen en Duit- schers, uitvoerige beschouwingen over hun goed recht orn te doen, zooals zij gedaan hebben en over de verregaande (Hechtheid van den ander, die deed wat hij niet had moeten doen. De neutrale Nederlander doet beiden par tijen die tegenstrijdige betoogeu cadeau eu denkt als pract.isch meusch hoe komen we daar het beste zonder vee! kleerscheuren uit? Wat zon liet balen, als wij Dnitschlaud den oorlog verklaarden Zou dan de duikbootenoorlog tegen ons verzacht worden Integendeel, en we hadden bovendien kans op een aanval op onze Oost- en Zuidgrens. Beier kunnen we niet met zulk ecu oorlog worden wèl slechter. Alzoogeen oorlog. Op vredesvoet niet Engeland eu Duitsch land verkcereud, kunnen we aan beide zij den nog wel wal gedaan krijgen. Zelfs van den verscherpten d nik bootenoorlog zijn voor iie neutralen wel concessies te hekoinen. Zoo heeft de Duitsche gezant in Den Haag reeds aan onze Regeering te. kennen gege ven, dal Duitschland bereid is bijzondere voorzieningen te treffen om het post- en passagiersverkeer tusschen Nederland en En geland van Vlissingen op Southwohl te ont zien. In de route van dat verkeer zullen geen mijnen worden gelegd. PL14TSELIJK NIEUWS. Vergadering der Ned. Prol. 1 Aid. Wieriugen op 2 dezer. Aanwezig 10 leden. De voorz., de Heer de Goeje opent de vergadering. De secretaris, de heer Berg huis leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De vuorz. brengt ter (afel een verzoek van heeren kerkvoogden, om de gelden, be stemd voor sprekers van buiten, te bestem- meu als toelage aan de jaarwedde van een te beroepen predikant. Wordt afgewezen. Aangaande een verzoek van de Vereen. Omhoog om deel te nemen in de stichting van een gemeenschappelijk vereenigingsge bouw doet voorz. een persoonlijk voorstel in geene deele mede te gaan vóór of tegen drankbestrijding; wel mede te willen wer ken voor een klein lokaal voor Zondagschool, curssussen, enz. Op een vraag van den heer Kaan, hoe de financieele regeling zal had hebbende koffie visite; op een zilveren schaaltje ligt nog het overschot van gebakjes. Lieve hemelmadam moederroept Hauna verschrikt uit. Maar dc oude vrouw zegt met onverstoorbare kalmte: „Laat ikje'uiet storen,' Hauna. Ik moet Karei spreken! Hij is op zijn kamer, stamelt Hanna. Dankje wel zegt moeder droogjes, waarop zij heen gaat en de deur achter zich toetrekt. Dat is me wat mooisprevelt Hauna, nu bestaat er alle kaus dat ze mijn man zoo weet te kapittelen, dat wij niet naar 't feest mogen. Zij had waarachtig nog een zwarten sluier om haar hoed, alsof het arme schaap daardoor terugkomt In Kareis werkkamer zijn moeder en zoon onder vier oogen. Zij ziet hem, die tegen zijn schrijfbureau staat aangeleund, met een angstigen, bezorgden blik aan. Hij ziet ecu beetje bleek, vindt zij cu is zeer in zich zelf gekeerd. Ook schijnt hij met haar bezoek minder ingenomen dan zij had verwacht. Ik wil niet hopen begint zij, bijna verlegen, iets wat haar anders vreemd is ik hoop niet, dat ik hier mijn kinderen kom storen. Je hebt misschien gewich tiger dingen te doen dan met mij over koetjes en kalf jes te spreken. Hierbij wijst zij op een slapel paperassen op zijn schrijfbureau. O neen, moeder. Dit zijn plannen voor een nieu wen pa Irdenstal. Zooeven heeft de architect mij die gestuurd. De toon van lustelooze gelatenheid, waarop hij dit zegt, verontrust haar. Het liefst had zij nu haar ar men om zijn hals geslagen en hem gebeden: Stort toch je hart uit, m'n jongen, ou zeg me, wat je terneer drukt. Is 't om den kleiue? Bedenk toch, dat de heer kan nemen wat hij gegeven heeft! worden getroffen, antwooiilt nmiz. dat r wellicht subsidie voor zal zijn it* wi krijgen van liet hoofdbestuur. Aldus wordt besloten. Nog besluit uien maatregelen te nomen, dal te Westerland voor Zondagschoolgcbruik een orgel zal worden geplaatst. De voorzitter houdt daarop een inleiding aangaande de vraag ,,0t" het mogelijk is in le hedeudaagsche maatschappij vullens de beginselen van Jezus te leven." Zeer greep deze boeiende rede op het maatschappelijk leven in eu aangename ge dachten wisseling had ua voleindiging des sprekers plaats. Met recht kan worden gezegd, dat het een zeer aangename en tevens leerzame avond voor onze aldeeling is geweest. Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Wieringen op 3 Februari 1917. Tegenwoordig 32 le den. Na opening en lezing der Notulen volgt rekening. De ontvangsten zijn f 292de uitgaven f 307 Nadeelig saldo f 15. De heer C. Kooijman wordt als bestuuslid her kozen en inplaats van den heer P. S Kuut wi ike zich niet ipeer beschikbaar stelt de heer S. |b. Mostert. Wordt besloten in 1917 en landbouw tentoonstelling te houden in combinatie met de otiderafdeeling V. P. N. (pluimvee!; Heng- stenvereeninging (Stamboekpaarden^; Fokver- eeniging (registerkoeien) en de Vereenigtng van Fabrieksbesturen zuivelAan de tentoonstelling zal een verloting worden toegevoegd. Ook zal ringrijderij met paard en kar worden gehouden. Wordt besloten maatregelen te nemen tot oprichting van een Varkens-fokvereeniging en hiertoe een spreker te laten optreden. Wordt besloten en het bestuur opgedra gen zich te wenden tot den burgemeester ten einde de veevoeder-nood te bespreken en waar het eiland thans geheel van den vastenwal is afgesloten, te verzoeken, van de aanwezige graanvoorraden in Waard- Nieuwland te mogen betrekken. Hierna sluiting. RAAD. op Maandag 1.1. nam. 2 uur. Afwezig met kennisgeving de Heer P. Koorn. Na ope ning, voorlezing en goedkeuring der notulen wordt medegedeeld, dat Gedeputeerde Sta ten hebben goedgekeurd: een Suppl. be grooting 1917; een suppl. kohier 1916; be taling van onvoorziene uitgaven en de ver ordeningen zooals die in de laatste raads vergadering nader zijn vastgesteld. De Heer W. Hermans heeft zijn verzoek om een stukje Gemeentegrond ingetrokken; Hauna staat in de groote huiskamer aau den keurig gedekten disch koffie te scheuken. Jelui zijt zeker op eeu bruiloft gevraagd, zegt zij, dat Hanna zich een zijden japon laat maken. Neen, maar wij zijn lid geworden van de sociëteit te Ruhleben, zegt Karei, terwijl hij zich bedaard een cognacje inschenkt. Maar moest dit nu al Waarom niet? Wat hindert ons uti't uieer dan bij voorbeeld over 'njaar. Ik dachtMadame kan van droefheid haast geen woorden vinden. Ik wou straks even uaar het kerkhof. Ik heb eeu kleinen krans meegebracht. Ga je mee? Hanna? Zeker moeder. Maar eerst wil ik nog even naar Rika, die wacht op ine met dc taille. Goed, maar haast je*wat Toen Hanna dc kamer uit-«.was, zeide madame tot haar zoon: Hadt jelui dezen winter nog niet kun nen wachten? Jelui zijt eigenlijk nog in deu rouw. Och sommige vrouwen zijn zoo gauw uitgerouwd; Maar jij, die beter weet, jij voedt haar uietop. Waarom niet? Ik vind er geen aardigheid in, zegt hij kortaf. Madame is Mcck geworden cu onwillekeurig balt zich haar stevige hand lot een vuist. „Zoo is't e n dat? Maar denk je dan, dat men voor de aardigheid met elkaar leeft en er geen wedcrzijdsche plichten bestaan? Het is op 't oogenblik mijn plicht, je onder het oog te brengen, dat jij je eerste vergrijp door een tweede laat overtreffen. Zij is je vrouw, de moeder van je ontslapen lieveling en jij verwaarloost haar, alleen omdat je alle „aardigheid" aan haar verloren hebt... Maar nu wil ik naar het kerkhof. Zeg Ranua, dat zij zich eeu beetje moet haasten. Nog verloopt een kwar tier, eer Hanna beneden komt, in 'n elegant eostuumpje uitgedost. 't ls akelig weer, begingt zij, terwijl zij naast haar schoonmoeder met trippelpasjes door den tuin loopt. 't Weer is nooit akelig, antwoordt madame, als je maar geschikte kleeren draagt. Karei wil altijd," zegt Hauna, die mama's blik op haar toilet heeft opgevangen, „dat ik mij behoorlijk zal kleedeu, als ik iets in het dorp te doen heb. Opeens komt in snellen draf een rijtuig langs de bocht van den weg te voorschijn. De paarden worden gemend door een lieer in een sierlijken pels eu nevens hem zit een dame ineen kostbaar wintertoilet. Zoodra de beer Hanna ziet, salueert hij met de zweep eu roept haar toe; „Wij willen juist naar u toe, mevrouw. Is ijnheer thuis? 't Zal mijn man en mij een «root genoegen zijn, n te ontvangen, zegt Hauna niet 'n geaffecteerd stem metje, terwijl zc ook dengroetvai.de aan haar schoon moeder geheel onbekende dame beantwoordt „Ik kom Iade lijk terug; mijn man is thuis." U neemt liet mij zeker niet kwalijk, mama, zegt zij tot madame, die de elegante jongedame, zoo echt. de groote wereld, die zich in het rijtuigje heeft om- ;ewend, naoogt. „Ik moet naar huis om zoo gauw mogelijk Ulla te ontvangen." Ga je gang maar, luidt het koele antwoord. W ie zijn die lui? Barones eu baron Liuduer von Bornleben. Zoozoo! Gaat Karei daarmee om! Dat is dus die balletdanseres uit Brunswijk, die zich tegenwoordig mevrouw de barones noemt. (Wordt vervolgd.^

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1