WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. Vrijdag1 9 Februari 1917. No. 13. fëuülettiiL, - Door lijden tot O el uk - 9URANT Jt WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE" VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60, Het Volksvoeilsel bedorven. Het Nederlandsche volk 7it in lorg voor de naaste toekomst. „Is er genoeg te eten''? is de vraag, die ieder kwelt, die let op de teekenen van den tijd. De handelingen der overheid zijn niet in staat, om vertrouwen te geven, schrijft het „Volk". De slappe, onvoldoende uitvoering der Distributiewei doet het ergste vreezen, In deze omstandigheden doet grievend aan te vernemen, dat een deel van het voor handen volksvoedsel met opzet of door zorgeloosheid schandelijk bedorven is. In een vergadering van den Nederland schen Bond van Aardappel-, Groenten- en Fruithandelaren, een dezer dagen te 's-Gra- venhage gehouden, is geklaagd over slechte kwaliteit der vatgroenten. Er werd zelfs medegedeeld, dat groenten waren ingemaakt in niet schoongemaakte olie- en vetvaten. Deze mededeeling wordt bevestigd door het Amsterdamsche Distributiebureau. Aan het „Handelsblad" werd vanwege dit bureau omtrent de zuurkool mndegedeehl: „De kwaliteit van de kool is uitmuntend, maar het schreit ten hemel, dat een groot kwantum, van dit uitstekend voedsel bedor ven is door gebruik te maken van vetvaten bij den inmaak, waardoor voor de .lood- sche bevolking het gebruik is uitgesloten en door het overgroot gebruik van petroleum vaten, die niet voldoende zijn uitgebrand, zoodat op een zending van honderd zes va ten van eenige dagen geleden, een-en-zestig vatëiï door den Gezondheidsdienst moesten worden afgekeurd wegens petroleumstank en worden teruggenomen door de Groenten- centrale". Is dat niet afschuwelijk? Het schaarsche volksvoedsel nog ten deel bedorven door onvoldoende verzorging. Hetzelfde merkt men op bij de aardappe len. Bijna alle regeerings-aardappelen, die in de laatste dagen zijn aangevoerd, zijn bevroren, o. a. doordat zij tijdens het ver voer niet voldoende waren afgedekt. Gemengd Mi-invs. Hoe hard het vriest Zondagmorgen is over het ijs iu de Haar- lemmertrekvaari bij liet Warmonderdek iu de omgeving van Leiden een ge.heele halte lij veldgeschut getrokken. Zonder gevaar gingen de stukken, bespannen met ti paar den, over liet ijs He Huitsehe versterktngrit aan de oostgrens. Van verschillende zijden verneemt uien Ie Roermond vooral van lieden, die zich uil 17 Heel nette menschen, verklaart Hauna met 'u hoofd als vuur. He.elemaal niet, trotsch of aanmatigend. Daar hebben zij ook heusch geen reden voor, zegt, mama met een spottend lachje. Zeg jij nu maar tegen m'n koetsier, dat hij mij aan 't kerkhof komt afhalen. Ik wil geen stoornis te weeg brengen in jelui interessant bezoek. Goedenavond. Zonder om te zien verdwijnt zij door liet kleine hek van het dorpskerk hof' en schrijdt voort tot aan een grafheuveltje, waar ze staan blijft om haar krans ne der te leggen. Zeer ontstemd komt zij thuis en als zij 's avonds met Maurits tiaar gewoonte een boterhammetje zit t.e eten, zegt, zij tot hem: „Nu weet ik. waarom ik naar Charlotteuhof moest. Met bedroefd gezicht ziet hij haar aan. Ja, het beste was maar, dat u eens uit eigen oogen giugt, kijken, 'tis begonnen met het overnemen van Ju span koetspaarden. Mevrouw Vou Lindner, net wie niemand anders conversatie houdt, loopt Hanna bet huis plat en die is verblind door die nieuwbakken barones, wier chic zij in alles naiiapt. Aan wien 't meest, de schuld ligt van die twee, weet ik niet, maar buigen zullen zij." Haar stem toont weer de oude vastberadenheid. „Jij moet weer het beft in banden nemen hier op den Waterdam, wantik ga voorloopig op Charlottenhoi' mijn intrek uemen. Zeg maar aan de mensehen, dat er hier verbouwd wordt. Morgen ga jij er heen, en zorgt, dat de bovenkamer, je weet wel welke, voor uiii iu orde wordt gebracht. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Diiilsohlaml daar kouien vestigen, dat de Duiisehers aan de grens niet alleen voort durend versterkingen aanleggen, maar dal het in de niet ver van de grens gelegen sleden, zooals Oreteld, Rheydl, Glndbach wemelt van Duilsche iroepen. Voortdurend worden oeleriingeu gehouden, ook voor ou dere lahdstormplichtigen, zoodat het. geweer vuur vaak tot iu de buurt van Roermond duidelijk waarneembaar is. Voor f 5000 aan schaatsen omgezet. Te VVeesp hebben 3 winkeliers in de laatste weken samen 1 ui ut 1" 5000 aan schaat sen omgezet. \u nog- een strengen uawinter ook NV'ij hebben kans op een koudeu ofstreu gen na win ter. De type van een zeer stren gen uawinter was 1885, toen Januari 2, Fe bruari 8, Maart 3 graden ouder 't gemid delde bleet. Het begon toen te vriezen op 's Konings vei jaardag (19 Febr.), de groot-e rivieren lagen spoedig dicht en bleven zes weken dichtgevroren iu de Paaschvacantie dieven er nog schotsen in het water. Als dat zich eens herhaalde aangenaam vooruitzicht voor de schaatsenrijders. Maar voor anderen, in dezen tijd In elk geval behoort de winter van 1917 reeds (ot de koude en wat karakter betreft, tot de droge nawiuters. Eu men kan mei eenige waarschijnlijkheid aannemen, dat hiermee de langdurige periode der kwak- kelwiniers voor een reeks van jaren is al- gesloten. Druk bezoek door het ijs. Meer dan 1U.0ÜÜ schaatsenrijders bezoch ten Zondag Monnikendam, Marken en de Gouwzee. Van de ijsschuitjes en arren werd druk gebruik gemaakt. De Markerbinnenhuisjes trokken vele be zoekers evenals de 4 lol 5 meter hooge ijs- heuvels. Behalve fietsen en motorrijwielen was ook een auto op hel ijs. Ontsnapt. Zaterdagavond werd een deserteur van het Nederlandsche leger overgebracht van XJmuiden naar Schoonhoven. In de nabijheid van Gouda verzocht hij aan zijn geleiders gebruik te mogen maken van de W.C. Naar het oordeel van rle geleiders verbleet de gevangene daarin wat lang en toen een on derzoek werd ingesteld, stond de deserteur reeds op de treeplank. Hij was door het raampje der W.C. gekropen. Er werd aan de noodrem getrokken, doch toen de trein stilstond, was de deserteur reeds verdwenen en over het ijs der slooten gevlucht naar Manrits knikt toestemmend. Weet. u wel, moeder, zegt hij daarop met be drukte stem, dat mevrouw Ahreus hard achter uit gaat? llobert vertelde mij vanmiddag, dat hij wei- uig hoop meer had. Dat arme kind, zucht zijn moeder. De Hemel moge weten wat er met haar gebeuren moet, als haar moeder sterft en jelui beideu, jij en Eva, even stijf hoofdig blijft! De laatste woorden hoorde Maurits al niet meer, want haastig is hij de deur uitgeloopeti. XI. Ja, wat zou er moeten gebeuren? Dat heeft Eva zich onophoudelijk afgevraagd den laatsten tijd; maar thans, nu alles voorbij is, nu het lijden der arme vrouw is geëindigd, nu vraagt zij niet meer. Zij beseft nu, dat zij voorheen niet het recht, had tc klagen, want het weinigje geluk, dat zij niet. genoeg gewaardeerd had, was nu heengegaan. Nu stond zij alleen op de wereld. Alleen madame Baldauf was bij haar gebleven, terwijl al de anderen naar het kerkhof zijn. Dora is ook weer iu huis eu bereidt, liet. begrafenismaal. Iu de huiskamer zit madame met Eva te spreken, zoo liefderijk eu met zoo goeden raad, terwijl Eva verwonderlijk kalm, zonder tranen in de oogen, toeluistert. Jeiiondt de school voorloopig aan, kind, je moet werk hebben. Dora en haar man krijgen iu dit huis van mij vrije woning, op voorwaarde, dat ze jou in het huishouden terzijde staat. Je weet, waar je te allen tijde raad en bijstand kunt halen dat is te zeggen, je moet het mij schrijven, want ik ga de volgende week voor gerüimen tijd naar Charlotteuhof, wegens verbouwing ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.30 Iedere regel meer„0.06 Gouda, lol waar men liem achtervolgde. Pa trouilles eu politie hielpen mee, doch mid den in de stad raakte men zijn spoor bij ster. Toi nog toe is de deserteur niet gepakt. Antwoord op den Mobilisatieürief van Tom! Lieve Tom Je brief van gisteren Heeft me erg teleurgesteld 'k Had zoo vast op je gerekend, Eu de dagen reeds geteld Van wien heb je straf gekregen Van dien bazigeu kaptein 'k Zou dan weieens vijl minuten Met hem samen willen zijr» 1 Ik zou zeggen „Ouwe brombeer, Prijs het in een goed soldaat, Dat-ie naar z'n vrouw en kind'rm Eu niet naar de kroeg toegaa: 't Is met broertje nog hetzelfde Schreeuwen halve nachten door Overdag dan is hij rustig Niks als ondeugd, g'loof ik, h«r 'k Heb de vrouw van Teun ges; okeu, Toen ze uit haar werkhuis kv uil, Non, die ziel was blij, dat snap Toen ze 't goede nieuws vern u Zeg, ik zal den hemel danken Als de oorlog is gedaan Met die duurte van de kolen Als dat zoo nog lang moet ga nu, Kan je wel alleen gaan wei ken Voor je licht en voor je vuur En met die regeeringsdingen Niet te krijgen of te duur Uren moet je dikwijls wachten Eu dan krijg je nog geen beu r, 'k Zit al maanden met een zeephuart, Waar nog niks is afgescheurd Erwten, boenen 't is de moeite 'k Heb van elk een pond gehuu, En nou kan 'k al niks meer krijgen Met het brood is 't ook weer wat Ieder moet zoo'u kaart invullen, Waar op slaat, wat hij verkiest 'k Ben een boon, als daar de bakker Z'u verstand niet bij verliest! Mijn biljet is ingeleverd Maar ik heb er vier verkuoeid. Want met schrijverij dat weel je Heb 'k mij nooit te veel vermoeid Tom, ik heb me slap gelachen Dat die vent je zoenen wou Als je thuiskomt dat. is beter Krijg je 'n pakkert van je vrouw Goed, dat jij dat heb geschreven Van die waterleiding, Tom 'k Heb de buren ook gewaardschiiwd Jij denkt overal toch om Nou voor 't laatst een treurig nieuwtje Stel je voor, hoe of ik schrok od Waterdam. Dag schatje! Eva doet haar aiiikkend uitgeleide eu als zij een kort poosje- alleen geweest is, is eensklaps tiet huis vol meuschen, die allemaal uaar haar toekomen, iets onverstaanbaars mompelen eu haar de hand drukken, terwiji de vrouwen haar kussen. Zij blijft maar steeds voor zich heen zieu, weet ternauwernood, wie haar toespreekt, totdat plotseliug haar een stem indeooren klinkt, die zij langen tijd uiet gehoord heeft en wier klank haar het bloed naar de wangen jaagt. Wees ook van mijn hartelijke deelneming verze kerd, juffrouw Eva! Haar eenig antwoord is een bijna verwijtende blik, die duidelijk zegt: Wat doet gij hier, Kavel Baldauf? Maurits is niet. gekomen en Eva rekent hem dat. in stilte als een weldaad toe. Toen de bezoeken waren afgeloopen, maakte ook haar broeder zich tot heengaan gereed. Als je bang bent, Eva, wil ik vannacht wel hier blijven, zegt hij bij de denr. - Ik ben niet bang, Robert, zegt zij kortaf. Hij neemt afscheid van haar, nadat hij Dora heime lijk een papiertje van vijf llialer in de hand heeft ge stopt. Gedurende eenige weken blijft Eva met Dora alleen, dan komen de kinderen weer tersehole. Dora heeft met haar man het achterhuis gelijkvloers betrokken eu ver zorgt het. kleine huishouden. Nu zit Eva voor het. raam iu het schoollokaal, neemt de gevallen breisteken op, onderricht de kleine naai stertjes en doet. haar uiterste best om de kiuderen rustig eu stil te houden. Tony is juist binnengekomen eu loopt nu door het huis om tusscben het ouderwetsehe meubilair het erfdeel voor haar man uit te zoeken, daar Eva qp de vraag, wat Robert nu eigenlijk teu deel viel, Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. BijbureauC Slikker Cz. Kleine Slui ;-Anna-Paulowna Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. Gist,ren wou 'k je k'nijn gaan voeren, En toen lag die «lood in 'f hok Hij is zeker 's nachts gestorven, Want hij was al stijf en koud 'k Zal je nou den haan maar geven Dat is ook een lekkr'é bout! Wacht de kleine haas wordt wakker 'k Schei er nou maar uit, hoor Tom 'k Heb nou al zoo lang geschreven Heusch m'n vingers worden krom Zundag ga ik naar je Moeder! Altoos even goed, dat men óch Wat doe jij zoo'n heeleu Zondag, Als je straf hebt aan de grens? Wacht, de feuil'fons van de Wier'nger Die ik uitknip en bewaar, Zal ik je als drukwerk zenden 't Zijn er veertig bij elkaar! Maar je moet me vast beloven, Dat je ze niet weg zult doen Nou, het beste, arme Jongen Van je Trijn een dikken zoen Treinenverkeer. Door de Nederlandsche spoorwegen is be- pa.Hd, dat, aangezien geen tien voertuigen in cu trein verwarmd kunnen worden, voort aan slechts acht voertuigen aan de vervvar- miiigsleiding worden aangesloten. Met 'toog op «Ie sameusteliing der treinen en het plaat sen au reizigers zal daarmede door het per soneel rekeuing worden gehouden. Tevens wordt het persoueel aanbevolen het gas in de rijtuigen niet onnoodig te laten branden en daarin de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. De reizigers moeten zooveel mo gelijk bij elkaar worden geplaatst. Ivaftenvleescli naar Duitscülanil. Maandag passeerde te Sevenaar voor uit voer naar Duitschland een groote hoeveel heid vl'eesch van katten. Dit is over de grens thans een veel ge vraagde delicatesse, daar kattenvleesch wer kelijk goed moer smaken en voedzaam is. Ilalf bevroren soldaten. In hel hospitaal Calvariënbeig te Maastricht liggen een 3-tal soldaten, die met bevroren noren en geheel verkleumd van de koude van hun posten kwamen. In vroegere winters kregen de posten schil dermantels. Het ware fe wenschen, dat de soldaten thaos niet op zeer koude punten (bruggen enz.j op post behoefden le staan, zonder dat ze door voldoende kleedingstuk- ken behoorlijk tegen de Siberische koude waren beveiligd. IJzeren bnrjremeestersketeus. Uit Breslau wordt aan de Kolnische Ztg. bericht dat het gemeentebestuur besloot, de gouden ambtsketens van den eersten bur gemeester en den voorzitter van den ge had geantwoord: „Neem maar wat je wilt, 't is mij hetzelfde." Nu is Tony bezig niet uitkiezen. Na verloop van een uur komt zij in 't inmiddels door de leerlingen verlaten schoollokaal. - Ik heb voor Robert de keuze bepaald op de gar derobe eu de pendule van de voorkamer. Dat zijn juist de twee eenige stukken van waarde in 't heele huis. Laat ze dan maar halen! zegt Eva, wier stem beeft van ingehouden bitterheid. Tony is Jn weinig onthutst, dal Eva haar zonder protest die twee mooie dingen afstaat eu tracht door 'n lief praatje haar onbescheidenheid weer goed te maken. Wanneer laat je de pendule halen? Morgen! Adieui Eva. Dag Tony, de groeten aan Robert. Eva gaat naar boven en blijft staan voor de fiaaie» ingelegde garderobe. „Die ia voor jou," had mama zoo dikwijls gezegd Ze ledigt de kast en bergt den inhoud in twee wasehmandeu en slaat daarop eer. weemoedige» blik on de. antieke pendule. Juist wil /ij zich gereed maken voor baar dagelijksche wandeling, die Robert haar streng heeft voorgeschreven, als de straatdeur geopend wordt eu een dame ineen langen avondmantel gehuld biuueutieedt. Dag Eva! spreekt een welbekende stem. Ik stoor je immers niet? Ik kom iu opdracht vnti mijn schoon moeder. Mag ik een poosje hier blijven Achter Hanna verschijnt de koetsier wien zij beveelt om negen uur precies met het rijtuig voor te zijn. (Wordt vervolgd.J

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1