De Oorlog. meenteraad aan het goudinkoopbureau al daar te verkoopen en door ijzeren ambts ketens te vervangen In 1840 had de ge meente 772 thalers voor de waardigheids teekenen betaald. Courantenpapier tegen de koude. Dezer dagen kwamen 4 berichten voor van menschen, die ten gevolge van de koude overleden waren, waarvan 3 in hun bed. Het kan daarom dienstig zijn er aau te her inneren dat men een uitmuntende en nage noeg kostelooze bescherming tegen de kou de kan vinden in courantenpapier. Vooral zij, wier kleeding en bedekking van hun bed in deze buitengewoon strenge koude niet voldoende is, kunnen het rekort gemakkelijk aanvullen, door onder hun kleederen een of meer kranten op het lichaam te brengen of dezen tusschen de dekens van huu bed te leggen. Het is toch bekend dat papier een warmtekeerend middel bij uitnemend beid is en door een practische toepassing daarvan, kan men het lichaam zeer wel tegen de koude beschutten, 400 nieuwe duiklmoten. D a g e i: s N v h e t e r zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat Duitschland voor zijn nieuwe blokkade 400 nieuwe duikboo- ten gebouwd heeft. Aardappelen te Rotterdam. Een groenten- en aardappelhandelaar had een advertentie geplaatst dat er Eigenheimers te koop waren. Men had sjechts een zeker telefoonnummer op te bellen. Wie dit deed hoorde echter dat een mud.... t'18 moest opbrengen. De walvisckvangst en de oorlog. De Noorsche vv alvischvangsf houdt door den oorlog bijna geheel op. Vroeger was deze tak van zeevisscherij eer. zeer loonend bedrijf, 60 k 75 was een heel gewoon dividend vwor de maatschappijen, die zich er op toe legden eu zelfs in 1916 nog keerde de „Töns berg Hvalfaugeri 150 °/0 uit. Maar de nog grootere winsten, die de vrachtvaart voor Engelsche rekening ople vert, verleidde de walvischvaarders, hun schepen in dienst der Erigelschen te stellen. Nog slechts een paar reederijen zijn bij het onde beroep gebleven. Hoe sterk de ooi log ook in deze werkt, blijkt wel uit een feit als dit: In 1913 werden ongeveer 15,000 walvisschen buitgemaakt, in 1916 slechts 8000. De laatste reeders, die nog te walvisch- vangst gaan, schijnen thans van plan te zijn, hun bedrijf te staken en als vrachtvaarders wel grooter risico te loopen, maar toch ook kans te maken op meer winst zoodat het dan met de Noorsche, evenals wel eer met de Hollandsche walvischvangst op een einde loopt. Koleiuiood. Ter besparing van steenkolen worden te Zutphen sinds een paar avonden de si raat lantaarns op eene zeer enkele uitzondering na niet meer ontstoken. Te Delft zijn de openbare lagere scholen wegens gebrek aan brandstoffen gesloten. Voorloopig zullen aldaar bij lichte maan de straatlantaarns niet meer worden ontstoken. In Enkhuizen mag na 6 uur 's avonds in alle winkelzaken geen gaslicht gebrand wor den. Scheersalons mogen op Woensdag tot 9 en op Zaterdag tot 10 uur en café's tot 9 uur s avonds gaslicht branden. Alle avondlessen van handelscursus, vakonderwijs, visscherij- school moeten 15 dezer geëindigd worden. In plaats van tot 8 uur mogen in winkels te Gouda voortaan de lichten slechts tot 7 uur branden en in café's enz. in plaats van tot 11 tot 10 uur. Te Middelburg zal morgen op de openbare lagere scholen alleen des morgens school worden gehouden en zullen de vakken gym nastiek, teekenen en voorzoover noodig nut tige handwerken voorloopig niet worden ge geven. Rare huwelijksbeloften. Voor het gerehtschof te Edinburg is de zer dagen verschenen Dora Maclean, 43 jaar oud en dochter vau een pachter. Zij eischte van dominee Mordo Smith, 53 jaar oud, dat hij te haren opzichte zijn huwelijksbeloften zou nakomen, Weliswaar kon de predikant bewijzen, dat hij juffrouw Doia noch in brieven,noch met woorden ooit had beloofd, dat hij met haar zou trouwen maar hij moest bekennen, dat hij miss Dora had gezoend, en daarmee had dominee, naar hii den verbaasden rech- teis verklaarde niets anders gedaan, dan een oud gebruik te volgen, dat in de Schotsche Hooglanden in zwang zou zijn. Hét spreekt dus vanzelf, dat hij miss Dora had gezoend, en hetzelfde had hij gedaan met alle meis jes van het dorp, alleen om zich aan deze- de der Hooglanden te houden. Hier begou de voorzitter van het gerechts hof onder zijn waardige, witte pruik te zuchten eu hij zei: Wat is dat toch een aangenaam voor recht! Jammer, dat het zich niet verder naar het zuiden heeft verspreidt. Iedereen lachte vergenoegd, maar den dominee die zoo bezorgd was geweest voor hef standhouden van de zede uit den goe den tijd hielp dat niet veel. Hij werd ver oordeeld om aan miss Dora 2400 gulden schadevergoeding te betalen. Duitsciie militaii eu over de grens. Woensdag morgen werden door patrouil- leerende militairen aan de grens bij Otter- sum vier Duitsche militairen aangehouden, die zich op Iiollaodsch grondgebied hadden begeven teneinde zich eens door een Hinken maaltijd te kunnen verkwikken. Amerika eu Nederland. De tijdelijke zaakgelastigde van de Ver- eenigde Staten, Langhorne, heeft 4 dezer den minister van Buitenlandsche zaken ambtelijk kennis gegeven van de afbreking diplomatieke betrekkingen tusschen Ameri ka en Duitschland als uitvloeisel der her vatting van den onbeperkten duikbootoor log. Hij had in opdracht hieraan toe te voegen, dat de president nog weigerde te gelooven, dat Duitschland inderdaad de be dreiging tegen den handel der onzijdigen zou ten uitvoer leggen, doch dat, indien dit mocht gebeuren, hij het Congres machti ging zou vragen de machtmiddelen van het land aan te wenden voor de bescherming van Amerikaansche burgers. De president oordeelt, dat het den we reldvrede ten goede zou komen, indien an dere onzijdige mogendheden het mogelijk mochten vinden op soortgelijke wijze te handelen. De minister heeft opgemerkt, dat voor Nederland geen aanleiding bestond dezelfde gedragslijn te volgen als de Vereenigde Staten in tegenstelling met die van Neder land voortvloeiende uit de bekende vroegere onderhandelingen tusschen Washington en Berlijn, Geen andere stap is door of van wege de regeering der Unie bij Nederland ge daan. Hongerbetooging in Den Haag. Zeven gewonden. Woensdag kwam 't te 's Gravenhage tot een treffen tusschen een manitesteerenden troep werkloozen en de politie, omdat de manifestanten op de sommatie, om niet het Noordeinde in te gaan, zulks toch deden en een dreigende houding aannamen. De politie joeg met de sabel de manilestanteu uiteen waarvan zes lichte verwondingen opliepen. Ook een politieagent bekwam een lichte hoofd wonde. De gemeentelijke geneeskundige dienst verleende hulp. Arrestaties hadden niet plaats. Het vluchtoord Ede. Men verneemt nog, dat begonnen wordt met het transporteeren van... kraamvrou wen. Men besett wat dit beteekent in deze barre kou. Wie tot zulk een overhaaste executie last geeft en leven en gezondheid dezer menschen in gevaar brengt, laadt daarmede wel een groote verantwoordelijkheid op zich. 179 Schipbreukelingen. Bij den directie van den Rotterdamschen Lloyd is eeE draadloos bericht ingekomen van den gezagvoerder van het stoomschip ,,Samarinda", waarin deze mededeelt, dat hij op zee 179 man aan boord heeft opgenomen van verschillende gezonken schepen. Het gaat naar Vigo om de schipbreukelingen aan land te zetten. Wissels onderschept. Uit brieven, door Duitsche klanten ter be taling aan de bloembollenhandelaars in de omgeving van Haarlem afgezonden, houdt de censuur de wissels teiug. Alle betaling van gedane of toekomstige ieverantiën mag eerst 6 maanden na den vrede geschieden. Aauvalleu op de winkels te Amsterdam. Den geheelen middag had de Jordaan al een rumoerig aanzicht, tot omstreeks half drie een wagen, geladen met een aantal zak ken regeeriugsboonen de Boomstraat binnen reed en stilhield op den hoek van de Boom dwarsstraat voor den winkel van den kruidenier Heyenbroeck, waar reeds een veertigtal vrouwen stonden te wach ten, Zij wilden direct met de „distributie" beginnen, maar de winkelier achtte dit blijk baar niet iaadzaam en wilde op politieas sistente wachten. Een brigadier van politie kwam ter plaatse, maar terwijl de winkelier de deur gesloten had, begonnen eenige man nen de zakken te openen. De vrouwen hielden hun boezelaars op eu deden den inhoud van eenige zakken daarin overloopen. Inmiddels had zich een groote volksmenigte verzameld, die lelie bedreigin gen uitte aau het adres van den winkelier. Politiehulp kwaui ter plaatse, eenige inspec teurs, een twintigtal agenten en twee poli tieruiters, die de straat afzetten. Een vrouw, die een boezelaar met boonen droeg werd gearresteerd eu naar het politie bureau Westerstraat gebracht. Daar verza melde zich spoedig een groote volksmenigte, die een dreigende houding aannam. Toen echter bleek, dat de vrouw de boonen van de straat had geraapt werd zij weder in vrijheid gesteld. Den geheelen middag en avond bleef echter een menigte volk voor het politiebureau samengeschoold. Er is' nog geen verandering in den toe stand. Zoowel iu Amerika als in Duitschland be reidt men zich voor op alles, houdt men dus rekening met de mogelijkheid, dat het al- breken van de betrekkingen zal gevolgd worden door het uitbreken van den oorlog. De berichten uit Washington geven den in druk, dat de pro-dits en pro-dats nu zwijgen, dat de Amerikanen zich thans als de man scharen om hun president en dat ook de voorstanders van den vrede daarop geen uitzondering maken. Zelfs Ford, de man van de mislukte vredesexpeditie is geestdriftig; hij moet hebben verklaard, minstens duizend kleine onderzeeërs per dag te kunnen ma ken, elk twintig voet lang en bestuurd door één. Als het niet waar is, is het aardig ge vonden Te New-York zijn drie vrouwen uitgenoodigd om zitting te nemen iu den r.aiionalen raad van vrouwen, terwijl alom vrouwen zich voor het verrichten van oor logsdiensten beschikbaar stellen. In Duitschland is nog geen verzet tegen den verscherpten onderzeeërsoorlog, de maat regel, welke tot de spanning en de diplo matieke breuk met Amerike leidde, opge stoken. Wel echter in Hongarije. Graaff Michael Karolyi verklaarde in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, met den verscherpten onderzeeërsoorlog niet ten volle te kunnen instemmen. Namens zijn par- tijgenooten betoogde hij, het innig te zullen betreuren, wanneer het tusschen de midden rijken en Amerika tot een oorlog zou ko men. Naar bekend is, zeide hij, wonen er meer dan twee miljoen Hongaren in Ameri ka. Zij zouden in geval van oorlog in een hachelijk parket kunnen komen. Hij betreur de de verscherping van den oorlog niet al leen van menschelijk, maar ook van paci fistisch standpunt, daar hij zich den strijd voor den wereldviede ten doel heeft gesteld. Een lid der clericale volkspartij verklaar de ook pacifist te zijn, maar met den on derzeeërsoorlog gaat hij onvoorwaardelijk mee, aangezien deze ter handhaving van HoDgarije's bestaan niet kan worden verme den. De Braziliaansche regeering heeft, volgens een te Den Haag ontvangen bericht, een krachtig protest gezonden aan de Duitsche regeering in zake het torpilleeren van onzij dige schepen. De Braziliaansche regeering meent dat het oogenblik is aangebroken om de rol van toe schouwer op te geven eu op te komen voor de belangen en rechten van het land, daar door de middenmogendhedeu een doodelijke slag toegebracht wordt aan de levensbelangen der Zuid-Amerikaansche Staten eu vanNoórd- Amerika, Van de andere onzijdige mogendheden is nog niets uaders vernomen. De Times, welke thans .oog blijkt te heb- voor de lastige positie van Nederland, doet uitkomen, dat in de moeielijkste omstandig heden de goede betrekkingen tusschen En geland en Nederland, dank zij het beleid van beide regeeringen, gehandhaafd bleven. In verband met de samentrekking van Duit sche troepen aan onze oostgrens zegt het blad te vertrouwen op omstandigheid, dat wij 500.000 man in het veld kimnen brengen, onze ondeiwaterzettingen op tijd kunnen stellen en vastbesloten zijn iederen indrin ger te bestrijden, van welke zijde ook. Hoe meer deze waarheid in de oorlogvoeren de landen wordt verkondigd en doordringt, des te beter dit is! De onderzeeeërsoorlog heeft nog geen feite lijkheden van oeteekenis opgeleverd. Id het Westen blijft de kleine actie leven dig, maar de toestand verandert er niet van doch onverwacht kunnen ze zich voordoen KORTE BERICHTEN. Maandagavond werd te Haarlem weder een optocht van werkloozen gehouden, die parapluies met, de opschriften Honger" rond droegen en een deputatie afvaardigden naai de woning vau den secretaris van het Steun comité. Het overbrengen van de post van Texel per postboot „Dageraad" is gisteren tot twee maal toe mislukt. In de plaats van rund vet zal binnen kort door de regeering normaal braad- en bakvet beschikbaar worden gesteld. Ook hiervan zal de detailprijs 40 cent per pond bedragen. De Gemeenteraad van Enkhuizen heeft een commissie benoemd, welke zich zal be zighouden om de bermen der wegen door aanplanting van fruchtboomen productief te maken. De invoer van krabben en kreeften uit Nederland in België is verboden. Te Zevenaar zijn aangehouden drie. vol geladen spoorwagens niet v erschilleude smok kel waren van zeer groote waarde. De eige naar is gearresteerd. Uit Amsterdam is een schuit met ma teriaal te IJmuiden aangekomen, zoodal de reparatie van den Duitschen torpedojager thans in vollen gang is. Door 386 winkeliers te Zwolle is den gemeenteraad verzocht een verordening op vervroegde winkelsluiting vast te 3lellen. Uit de Neder-Betuwe schrijft men dat daar een tal van vogels sterven aan koude en door gebrek aan drinken, omdat alles is toege vroren. Te Rotterdam zijn drie vrouwen in hare woning doodgevroren, Te Oosterhout is een soldaat doodge vroren. De Maas voor Grave is zoo sterk dicht gevroren, da! er reeds mei paard bespannen voertuigen eu een auto over die rivier zijn gereden. De dochter van den landbouwers Jur- rins, te Duinen, werd door een durschma- chine gegrepen eu rondgeslingerd. Haar beide annen werden verbrijzeld, Het lijk van J. R. v. d. Broekoud '19 jaar, die per schaats van Nijkerk naar Hui zen wilde rijden, is gevonden in de Zuider zee, niet ver van Huizen. Op de opslagplaatsen van de Hol), Spoor, in de Rietlanden 'c Amsterdam is liet: nog zoo heftig toegegaan, zóó dat de beambten een oogenblik de vlucht hehben moesten ne men voor den aandrang der naar kolen hun kerende vrouwen. Assistentie werd hier ver leend, doch tot zeer ernstige botsingen is het nog niet gekomen. Onder Barneveld is een kind in de wieg doodgevroren. De Nederlandsclie Jaarbeurs. In de laatste helft van deze maand zal te Utrecht een groote Jaarbeurs worden ge houden. Talrijke gebouwen en paviljoens zijn voor dit doel reeds verrezen. In deze gebouwen zullen de Nederlandsclie fabri kanten hun producten tentoonstellen. Want alleen artikelen, die hier in het land ver vaardigd zijn, mogen worden geëxposeerd. Men wil toonen, wat de Nederlander ver mag op het gebied van machinebouw, steenbakkerij, fijn aardewerk, textielindus trie, glasfabricatie, scheepsbouw, zuivelbe reiding, papierfabricatie, en productie van levens- en genotmiddelen. Zoo laat het zich aanzien, dat een en ander een enorm aantal bezoekers zal trekken. Zie ad vertentie in dit blad. DIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Door het polder bestuur is ter bestrijding- der buitengewone uitgaven een leening gesloten van f 180.800 De ingelanden zullen vooreerst de noodza kelijkste omslag moeten betalen, terwijl, als de oogst goede resultaten oplevert, een tweede omslag kan worden geheven. Een plan omtrent de waarschuwings dienst wordt door het bestuur verder uit gewerkt. Verschillende personen zullen bij gevaar op de uiteinden der wegen bij de dijken postvatten en de inwoners waarschu wen. Als het water is gerezen tot 2 M. bo ven A.P. worden de waarschuwingslan taarns op den toren ontstoken. —De kermis op het Oude Veer was zoo wel Maandag als gisteren reusachtig druk bezocht. Het publiek amuseerde zich flink, de tenten maakten beste zaken. Echter zien de huismoeders met verlangen de dooi te gemoet, want de beurzen worden plat. Behoudens een vergunninsbewijs van den burgemeester zullen de landbouwers op het door den watersnood overstroomde land pro ducten naar eigen verkiezing mogen teelen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJsfeest „Voorwaarts". Onbegrijpelijk was het ons, dat in een paar dagen Voorwaarts en haar helpers zoo'n feest konden organiseeren. Zeker, er is ge werkt, om het terrein en de geheele rege ling in zoo'n korten lijd in elkander te zetten. "Wie waren de ontwerpers Wij welen het niet, kennen ze niet, evenmin als de gemaskerde clowns, handelaars en straatzan gers, doch aan allen hulde, alle eer! Wij hebben delenten één voor één bezocht. Eerst kwamen wij bij d e d i k k e d a m e, het spul van het echtpaar. „AchMiuis" met bediende, allen fraai uitgedost en de boel flink in orde. De dame had reusachtig veel bezicht en was flink in haar(?J rol;De waarzegger niet minder 1 Wat had hij het druk de jongelui hun toekomst te vertellen. Toen wii hem verlieten liepen wij de er- nergieke straatmuzikanten het echtpaar Alleta met de altijd lollige Peter en hun dochter Cornelia tegen het lijf. Ja, ja, moeilijk was hun taak. Maar hun succes, betaalde weer de zweetdruppels, die het hun kostte. Dan de tent met de drie allerliefste mas kers. Warempel, Willems en zijn vrouwen de schoonmoeder hadden het druk in hun winkel en het ging hun wat handig at. De danstent met het orkest het nachtpitje was net een mierennest, zulk 'n gekrioel. De maskers verkochten hun waar, dat het een lust was, ook de twee bekoorlijke marke- tensters hadden het vat ai spoedig leeg. Wij twijfelen niet, of de clown heeft van daag een heesche keel. Drommels, die heeft z'n centen wel verdiend. Zeker mag Voor waarts den heer Gorter wel dankbaar zijn voor z'n zorgen, dat de entrees binnenkwa men, want op de dubbeltjes komt het ten

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2