t WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang. Dinsdag,<20 Februari 1917. No. 16. feuilleton» WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E.' VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f 0.30 „0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard Invloed van den oorlog. Nederland ondervindt hoe lnDger hoe meer den invloed van den wereldoorlog. Brood wordf in afgepaste maat toegeme ten steenkoleu worden niet voldoende aan gevoerd, aan allerlei artikelen heerseht ge brek en vele fabrieken kunnen niet ot niet regelmatig werken, bij gebrek aan grondstof of afzetgebied. Ter illustratie geeft „de Nieuwe Koerier" enkele cijfers Steenkool. In 1913 ingevoerd 13.700.000 ton In 1916 ingevoerd 5.680.000 tou. IJzer. Uit Engelaud werd in 1913 ingevoerd 160.000 tou in 1916 iugevoerd 17.800 ton. Uit Pruisen werd in 1913 ingevoerd 811,000 ton in 1916 ingevoerd 362.000 ion. Naar Engeland, Pruisen en België werden iu 1913 uitgevoerd 300.000 ton in 1916 uitgevoerd 325 ton Katoen, Ougesponnen katoen werd in 1913 ingevoerd 68,000 ton in 1916 ingevoerd 38.000 ton. Flesschen. In 1913 werden uitgevoerd 41.000 ton flesschen thans zijn de flesschen tot contra bande verklaard. Zoo zou dit lijstje nog met vele artikelen te vermeerdereu ziju. Maar dit is voldoende, om te doen inzien, welke enorme gevolgen de oorlog voor het economische leven van het land heeft. Een ton is 1000 K.G. Gemengd Nieuws. Stakkerds. Op den Velperweg te Arnhem ziju Zondag twee knaapjes aangetroffen, die in zeer uit— geputten toestand verkeerden. Op het poli tiebureau bleek, dat de kinderen uit armoe de door hun vader, een Nederlander, die in Hamboro (Duitschland) werkte, waren ge zonden naar zijn broer te Amsterdam. Zij hadden den geheelen weg loopende afgelegd, 's nachts slapende in een schuur of stal. Ze waren door langdurige ontbering en honger zoo uitgeput, dat zij niet verder konden en zelfs het eten, dat men hun op het politie- buieau aanbood, niet meer kouden gebruiken. De kleinste zakte op het bureau ineen. Hij is naar het kinderziekenhuis overgebracht, terwijl de oudste in een tehuis voorkinde ren is opgenomen, totdat zij beiden naar hun oom te Amsterdam zullen kunnen wor- Door lijden tot Greluk - 20 Zij staat op om naar de oude vrouw terug te keereu, maar voor de deur hoort zij biuuen bitter schreien stil sluipt zij uaar haar eigen vertrek terug. Als het avondklokje van den dorpstoren luidt, wordt het avondeten opgedischt de heer des huizes zit ech ter niet mede aan. Den volgenden morgen gaat mevrouw met Eva naar de kerk en daarna een weinig wandelen. Bij den moes tuin treft zij Amalia, die op de vraag, of zij mijnheer ook heeft zien wegrijden, antwoordt, dat deze waar schijnlijk nog op ziju slaapkamer is. Toen de beide dames thuis kwamen, stond Karei op de veranda met twee heerlijke rozenbouquetten in de hand, die hij zijn moeder en haar logee aanbiedt. 't Verwondert mij, je hier te zien, zegt de oude vrouw zonder voor het bloemgescheuk te danken. Ik dacht, dat je naar Berlijn zoudt gaan om je vrouw te halen. Och, moeder, gun mij toch alsjeblieft dat weiuigje rustLaat haar de pret, haar spaarpenningen in de Ber- lijusche modemagazijnen zoek te brengen. Je gaat dus niet, Karei? Ik heb nog evïn wat te zeggen, herneemt mevrouw met 'n zijdelingschen blik naar Eva, die angstige hartkloppingen heeft, alsof eeu zwaar onweder op handen is. Eva gaat naar haar kamer, waar zij haar plaatsje voor het venster weder inneemt. Onder haar, is zeker Karel:s vertrek, want zij den gebracht. Hongerlijders. Te Rotterdam is huiszoeking gedaan hij de personen, die bij de relletjes op Dinsdag middag met borden hebben geloopen ,,Ik heb honger!" en dergelijke opschriften. Het bleek, dat ze voldoenden voorraad boter, brood, koffie, thee en suiker in voorraad haddeu, terwijl één zelfs een flinke paitij leverworst in petto had. Biduur. Het Weekblad der Ned. Herv. Kerk deelt mede, een schrijven ontvangen te hebben van de classis 's-Graveuhage van de Geref. Kerken, waarin kennis wordt gegeven van een besluit tot het houden van een biduur wegens den nood der tijden. Verzocht werd op denzelfden dag ook een biduur uil te schrijven. Het moderamen der synodale commissie is van oordeel, dat er behoefte bestaal aan gemeenschappelijk gebed en noodigt de ker keraden der Herv. Gemeenten uit, om Woens dag 21 Februari a.s. de gemeenteleden in een biduur te vereenigen. Liever een worst dan een Hollander. Dat oudervonden een 4-tal heeren uit Borger (Drenthe), toen ze verleden week een grootèn schaatstocht ondernamen. Met langen streek ging het verder en ver der op voor hun totaal onbekend gebied, tot hnn opeens een donderend „halt, werda werd toegeroepen en voor ze zich konden oriënteeren, was een hunner door twee Duit- sche soldaten gegrepen. Goede raad was duur. Gelukkig had een der heeren, vóór hij 's morgens hel huis had verlaten, een paar dikke worsten in zijn zak gestopt, voor een hartelijke beet onder weg. In zijn netelige positie, schoot een gedach te door zijn brein, waar direct zijn handen op reageerden Hij stak zijn worsten in de hoogte, waar op de Duitschers hun gevangene lieten gaan, in ruil voor de Dreutsche worsten met de aanmaning, „zoo spoedig mogelijk rechtsom keer te maken," waaraan ze gaarne volde den, blij dat ze er zoo gemakkelijk waren afgekomen. De Nederl. ambulance te Gleiwitz, Aan een brief van de tegenwoordige hoofd verpleegster der Nederl. ambulance in Glei- witz, mej. M. de Boer (vroeger directrice der Boerhaave-kliniek te Amsterdam) ont leent de Prov. Gron. Ct. „Ir. Augustus hebbeu we bezoek gehad van de keizerin. Gisteren (18 Januari) was Z, M. zelf in ons midden. Dat preltige, gees- hoort hem met ziju moeder sprekeu, zouder dat zij echter eeu woord kan verstaan. De stemmen worden allengs heftiger, zoodat Eva beeft over het geheele lichaam. Eensklaps eindigt de woordenwisseling met een gil van de oude dame, gevolgd door eeu ruk, het heftig dichtslaan van een deur daarna is alles doodstil. Daar stormt Amalia de kamer binnen. „Kom gauw juffrouw! De oude mevrouw is in on macht gevallen! Beueden ligt dq oude vrouw met het bovenlijf tegen de treden van de trap; het gezicht paarsblauw, de lip pen aaneengesloten. Met zware inspanning wordt het zware lichaam lang zaam naar boven gedragen en te bed gelegd. Eva be proeft de kleediug los te maken, de slapen te verkoe len en het hoofd een beetje huoger te leggen. In haar angst, daar de vrouw zich nog" steeds niet beweegt, be veelt zij zoo spoedig mogelijk haar broer te halen en mijnbeer Manrits te waarschuwen. Als eindelijk Robert en Maurits komen, ligt zij in ijlkoorts. Bleek van ontsteltenis en schrik staat de oudste zoou bij moeders ziekbed naast dei. dokter. ik moet jelui dringend verzoeken even in de zij kamer te gaan, zegt Robert. 't Volgend oogenblik bevinden beide jongelieden zich daar alleen. Vertel mij nu toch eens, hoe 't gekomen is vraagt Maurits. De koetsier zegt dat moeder groote oueenig- üeid heelt gehad met Karei. Waai is die op 't oogenblik Het beste ware, dat wij moeder naar huis brach ten. Daar is niet aan te denken, Maurits, antwoordt de dokter, die bij 't binnenkomen het gezegde heeft gehoord. „De bloedaaudraug naar het hootd is zóó hevig, dat het gevaar voor hersenontsteking allerminst tige gezicht gelijkt op geen zijner Info gra fieën. Alle zieken werden apart be/.ocht- en toegesproken zelfs twee Russen, die heel zwaar ziek waren, werden niet gepasseerd. Ook alle zusters en dokters kregen een beurt en met veel genoegen vertelde de kei zer, hoe hij als knaap met zijn vader in U- trecht op de kermis was geweest en zich er dik aan wafels had gegeten. Een zuster, die smal en bleek zag, vroeg hij, ot ze wit zag van 't bezoek of zoo slecht at. Onze mooie witte bedden en schoone witte flanelhemden der jongens kregen een extra complimentje. Zoo worden wij aan 't uiteinde van Ober- Schlesiën niet vergeten. Hier is het hoofd kwartier in de buurt geweest en zat men tegenover den keizer en ziju staf in de kerk." Uitzaai van tarwe. In verband met de mogelijkheid, dat ten gevolge van de vorst een meer of minder groot percentage der te velde staande win tergranen vernietigd kan zijn, of althans zoodanig beschadigd, dat tot omploeging moet worden overgegaan, en zaaizaad van zomertarwe slechts in beperkte hoeveelhe den voorhanden is, brengt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter alge- meene kennis, dat het volgens het oordeel van vele deskundigen, zeer wel mogelijk is tot in het begin der Maand Maart sommige soorten wintertarwe te zaaien, met name de bekende Wilhelmina-tarwe. De Minister geeft den landbouwers in overweging hier van een zoo ruim mogelijk gebruik te ma ken. Geen kerken sluiten Bij den aanvang der godsdienstoefening, Zondagmorgen in de Martinikerk, te Gro ningen, door ds. Schulte geleid, begon de ze (naar de N. Prov. Gron. Ct. meldtmet mede te deelen aan de Gemeente, dat hij wilde protesteeren tegen het besluit om de kerk te sluiten tengevolge van den kolen- nood. Toen in 1672, aldus de kansel-rede naar de bisschop van Munster onze stad bedreigde, hoe groot was toen de versla genheid die zich van ons volk meester maakte, alle handel stond stil, de winkels, scholen en academies waren gesloten en de Rechtbanken geschorst en velen gingen vluchten naar andere landen, maar de ker ken blevend geopend en waren te klein; nu zijn ze te groot, en als straks het uur van aanvang nog eens mocht worden vervroegd verzocht de spreker de Gemeente hem te willen steunen in zijn protest door in groo tèn getale steeds op te gaan naar de avond godsdienstoefeningen. Dominee voor de balie. Ds. A. Tiesen, te Wedde, zou van den is buitengesloten. Zij mag niet vervoerd worden; absolute rust en zorgvuldige verpleging zijn voorloopig het eenige, dat baat kan brengen." Zeg maar, wat er gedaan moet worden, Robert. Ik blijf natuurlijk hier." En je schoolkinderen? vraagt haar broer koel. Ik moet je onder het oog brengen, dat het vol strekt geen pas geeft, dat je hier blijft. Dat kun je mij gerust ter beoordeeling over laten. Ik verlaat de oude vrouw niet; zij heeft het ons in onzen nood ook niet gedaau. Daarbij kwam zij niet in gevaar zich te compro- miteeren. Daar zal wel niemand ergernis aan nemen. Nu de huisvrouw er niet is, kan ik de zieke niet aan loon- trekkenden overlaten. Als Hanua terug is, dan is 't wat anders, ik beloof je dat ik baar direct zal schrij ven en verzoeken zoo gauw mogelijk thuis te komen. Maar nu hier vandaan gaau, neen, dat is onmogelijk Maar reeds is de dokter weer in de ziekekamer, waar hij met Maurits op gedempten toon spreekt. Tegen het vallen van den avond rijdt hij weg. Eva heeft haar plaats aan het bed weer ingenomen. De ijscompresseu hebben kalmeerend gewerkt. Maurits, die Karei's terugkomst afwacht niemand weet, waar deze gestoven of gevlogen is - - staat aan het venster inde belendende zitkamer. Door het geheele huis heerseht een bijna schrikwekkende stilte. Daai weerklinken haastige schreden op de trap, de deur wordt geopend en Kareis stem vraagt met angs tige gejaagdheid. Hoe gaat het met mama? Slecht genoeg! luidt het antwoord. Het spijt mij vreeselijk, Maurits! Maar wie kan dat eeuwige zedepreeken verdrageur Ik beu 'n goeie kerel, maar ééns barst de bom los Met dat huwelijk preekstoel in een openbare godsdienstoefe ning de volgende woorden hebben gezegd „Ue menschen, die met God willen leven: moeten anders doen dan Geert Wijkmeijer, die zijn roggepacht niet betaalt. Wegens het gebruik dezer beleedigend geachte woorden stond ds. Tiesen te Win schoten terecht. Echter werd de zaak ge schorst omdat Wijkmeijer geen klacht bij burgemeester deed maar bij den veldwach ter, terwijl de burgemeester wel de klacht onderteekende. Weeuwtjes met een bruid schat. In Duitschland heeft de overheid een maatregel gevonden, die in de toekomst een aardige bezuiniging kan meebrengen. We duwen van militairen, die hertrouwen willen kunnen inplaats van hun telkenmale terug- keerend pensioen een som ineens krijgen, Een weduwe van een gewoon soldaat kan op die manier aan een bruidschat van 1000 mark komen, een weduwe van een onder- offier van 1250 tot 1500 mark, een offi ciersweduwe van 3000 mark. Gedwongen het pensioen af te koopen, worden de trouwlustige weeuwtjes niet. Zij moeten het zelf verzoeken en ntededeelen, waarvoor ze het geld noodig hebben Dames boven de 55 komen niet in aanmerking. Deze afkoopsom verbreekt niet alle ver band tusschen het rijk en de weduwen Als later de pensioenen verhoogd mochten wor den, wordt de afkoopsom slechts als een voorschot beschouwd. De hertrouwde we duwen ontvangen dan een toeslag op haar bruidschat. Men meldt uit Texel. Als een zeldzaamheid wordt ons mede gedeeld, dat Woensdag j. 1. de kust van Friesland vanaf den Eierlandschen zeedijk duidelijk was te zien. Men kon de de to rens van Harlingen en die van de aan de kust gelegen dorpen duidelijk on derscheiden. Wegens de steenkoolschaarschte wordt in de kaasfabriek te Eierland, om den an deren dag gekaasd. Komt er niet spoedig verandering dan zal de fabriek stopgezet moeten worden. Papieren briketten. Over papieren steenkool is op 'n anderp plaats in dit blad al eeus geschreven. We lezen echter een uitgebreid recept voor de bereiding van deze brandstof in de Berliner Morgenpost en het kan voor onze lezers vari belang zijn, daaruit eeu en ander ter aan vulling van door ons beschreven bereidings wijze over te nemen. Met nadruk wijst het blad namelijk op de noodzakelijkheid van was ik zoo dom baar zin te doen, maar uu moet zij mij ook niet aan het hoofd malen. Ik ben immers de dupe van de hecle historie! Ja, dat is niet te veranderen. Het is niet te ver wachten, dat moeder er weer gauw boven op komt. O God, maak het mij toch niet zwaarder dan ik het al heb Wie verpleegt haar Voorloopig Eva Ahrens. Wanneer komt je vrouw terug? Ik heb getelegrafeerd, tk kan haar toch niet hier heen sleepen?... tk zal maar niet te dikwijls naar moeder omzien; van ziekenverpleging heb ik niet bet flauwste begrip. Wil jij niet hier blijven? Als moeder bijkomt is jouw aanblik beter voor haar dan de mijne. Ik kan tot mijn spijt niet! zegt Maurits, wat Eva iL de andere k.-uncr verstaat, zoodat deze vrijei ademt. Ze had liet niet kunnen verdragen steeds in het kleine ziekenvertrek met hem alleen te zijn en zijn droeve blikken te ontmoeten. Daar slaat opeens de zieke de beide ha;.den in een cn barst in wccnen uit. Zóóveel verdriet heeft bij mij aaisgeóaan en alle avonden heb ik hem in slaap gezongenEn nn Hanua Weg, weg, zij zal nooit bij hem passen I Morgenvroeg kom ik weer terug, zegt Maurits. God geve haar ecu rustige nacht! De zieke ijlt verder en altijd is 't Karei; dan spreekt zij hem toe als tot een kind, dan beknort zij hem. Karei zit den geheelen nacht in het zijvertrek, ter wijl Eva meent, dat hij op zijn eigen kamer is. Tegen den ochtend wordt de zieke kalmer. Eva wil wat frissclie lucht gaan scheppen, doch in de andere kamer gekomen schrikt zij geweldig, als zij Karet voor zich ziet. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1