mannelijk co vrouwelijk persooeel. Koorn Minnes mosselenpellerij Haukes het goede samenpersen van de vochtige pa- pierballeri en het raadt aan, deze ballen ou der een pers mea zal hiervoor een lin nenpers kunnen nemen ot desnoods zelf een nood pers van een paar plankjes en riemen iii elkaar kunnen knutselen uit te druk ken, zoo, dat het papier een compacte massa wordt, ongeveer ter grootte van een briket. Lucht mag zich tusschen de papiei lagen niet bevindeu daar dit het langzaam opsmeulen van de briket verhindert, en haar veel min der zuinig doet verbranden. Men moet de kachel, waarin men eeu paar van deze bri ketten geworpen heeft, eerst goed laten door trekken, zoodat de briketten geheel doorgloeid worden. Vervolgens matigt men den lucht toevoer en laat de brandstof lagzaaui aan ver leren. Is de asch die hierbij ontstaat, mooi wit, dan heeft men zich goed aan de voor schriften .gehouden. Zijn ei zwarte, verkool de stukken onder dan heeft men öf de bri ketten niet voldoende uitgeperst en gedroogd of men heeft ze in de kachel niet genoeg latei, doorgloeien, voor men tot tempering overging. Beloon iug uitgeloofd. Dooi den officier van justitie te Rotterdam is een bedrag van f 2000 uitgeloofd voor hen ot haar, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot het terugvinden van de som van I 50.000, die verdwenen is, ten nadeele van den étappedieust. Zooals men zich herinnert, is in Novem ber vuii het vorige jaar bij een inbraak in het bureau van den étappendienst aan den Oudendijk de brandkast met t 50.000 gesto len. De kast is later teruggevonden in een sloot, doch van het geld is sedert niets meer vernomen. Gestraft. lïij zes boeren uit de buurt van Ootmar- sum, die rogge onder de mais mengden, is 1000 pond meel in beslag genomen terwijl proces-verbaal volgde. Zeemiliciens naar Oost-Indië! Op een aanvraag van den heer Hugeuholtz aangaande de uitzending van zeemiliciens naar Oost-Iadië heeft de minister van Marine, d.d. 17 Februari het volgende geantwoord: „Naar aanleiding van de mij bij uw schrij ven toegezonden vraag, ingediend door hei lid der Kamer den heer Hugeuholtz, heb ik de eer U HoogEdelgestrenge mede te deelen, dat de redenen vervallen zijn, die in den zomer van 1916 tot de uitzending van zeemiliciens geleid hebben. Op dien grond zal geen ver dere uitzending van zeemiliciens naar Oosl- Indië voor aflossing van vrijwilligers plaais vinden, zoolang deze laatsten daartoe beschik baar zijn. Evenwel zal uitzending naar Oost- Indië alsnog plaats hebben van die zeemili ciens, die na voor uitzending te zijn aange wezen, zich door desertie aan die bestem ming hebben onttrokken, doch thans weder voor den dienst beschikbaar zijn en dit ter aflossing van die zeemiliciens, die het vorige jaar in plaats van de gedeserteeiden zijn uitgezonden. Ouitsch luchtschip. Zaterdagmorgen werden de inwoners van Gennep wakker geschrikt door geweersalvo's, welke werden afgevuurd op een Duitsch luchtschip, dat naderde uit de richting Mook. De Zeppelin werd het eerst gesignaleerd te Bern mei, waar zij op groote hoogte over de Maas vloog en in de richting Goch verd ween, Het luchtschip bewoog zich naar schatting, op ougeveer 900 meter hoogte. Het achter gedeelte scheen beschadigd. Biei bonden. Nu de bierprijzen gestegen zijn en de kas teleins den prijs van het glas bier verhoogd hebben, hebben zich in verschillende Liin- burgsche dorpen, wij kennen er vijf, aldus lezeu we in „Sobriëtas", bonden van bier drinkers gevormd, die zich tot verheven doel gesteld hebben prijsverlaging te bewerken, door hun klandizie uitsluitend te schenken aan de enkele herbergiers, die den ouden prijs handhaafden. Dure geiten. Daar voor geiten, die vóór den oorlog 30 tot 50 mark kostten, thans 200 mk. en meer wordt gevorderd en deze dieren voor den arbeidersstand onontbeerlijk zijn men noemt ze de koeien van den arbeider dringt men in Duitschland er op aan, dat ook daarvoor maximumprijzen worden vastgesteld. Edelachtbaar Naar de Avondster verneemt is te Stiphout tegen twee Raadsleden proces-ver baal wegens dronkenschap opgemaakt. .\ieuwe zilverbous. Er zullen eerstdaags weder 8 millioen zilverbons van twee en een halven gulden, benevens 20 millioen zilverbons van een gulden worden uitgegeven. Katten ha n del. Sinds enkele weken is op de marki van levende en doode beesteu fkippee, eenden, honden, konijnen,) en huiden die 's Zater dagsmorgens te Utrecht wordt gehouden, ook een handel in katten geopend, die legen prijzen vuu f 1.25 tot f3 van de liaud wor den gedaan. De kooplui hebben de beosten meestal van stroopers opgekocht (misschie/ ook wel zelf gestroopt), zoodat aan dezen handel steeds eeu geurtje, blijft hangen, be halve nog het eenigszins lugubere, dat er vanzelf aan vastzit. Het volgende incident speelde z«ch Zater dag af: Iemand die een geworgde kat in eeu zak meevoerde, slaagde erin eeu kooper te vin den. Doch in den tijd, dat de twee kooplui stonden te onderhandelen, was poeslief, die blijkbaar slechts buiten bewustzijn was ge weest, „bij"-gekomen en was ontsnapt. De koopsom was al in handen van den eigenaar, doch hel verkochte beest rende weg eu klom in een boom. De kooper kon in letterlijken zin ,,deu kat uit den boom kijken." Tragisch sterfgeval. Zondagavond, toen in de Roomsch-Kath- olieke kerk aan de Mathenesserlaan te Rot terdam kapelaan De Jonge voor de stamp volle kerk vanaf den preekstoel een feest predikatie hield, viel hij plotseling midden in zijn rede op de knieen. Eenige geeste lijken snelden toe en brachten den bewus- telooze met hulp van eenige kerkbezoekers naar een aangrenzend vertrek. Eenige oo- genblikken daarna overleed de kapelaan. Onder de talrijke aanwezigen in de kerk ontstond groote consternatie. Sommige vrou wen vielen flauw en moesten worden weg gedragen, Eene eerbiedige stilte trad in, toen een der geestelijken den preekstoel beklom en verzocht voor den overleden kapelaan te bidden. De dienst werd daarna geëindigd verklaard. Het testament van een Haas, In de Biltsche Grift, onder de gemeente De Bilt, was een haas in een bijt geraakt. Bewusteloos werd het dier door den in specteur van politie opgehaald en meegenomen naar het bureau, waar de le vensgeesten weder werden opgewekt. Daar de jacht op hazen gesloten is, moest het dier weder worden losgelaten, maar alvo rens hiertoe over te gaan, werd zijn testa ment gemaakt. Na zijn dood komt het stof felijk overschot aan den redder. En met dit testament aan zijn hals, in een koperen bus je, loopt nu ons haasje rond, tot een kogel een einde aan zijn leven maakt. Winterplaatje van Harm en Teun. Hariu. 't Is zooals wij algemeeu rondom ons hooren zeggen „een nare tijd", en wa rempel, ik kan me nou eigenlijk best in denken, dat vele menschen wat opfrisschen. als een vroolijke dag of avond, hun dat. be nauwde eeutoonige gevoel een wijle van de schouders ueemt. Teun. Wis en zeker. Dat oorlogsnieuws in de bladen, je wordt er eenvoudig „bah" van en dan zoo ijselijk eenvormig. Als je maar kijkt van welken kant de mededee- liDgen komen, dan weet je de rest al't Zijn vaste evangelies, die iederen dag terug komen. Rij de Russen worden de vijanden, die in de loopgraaf zijn overvallen, aan de bajonet geregen, bij de Duitscheis worden zij in den pan gehakt. Het re laas van de duikbooten biedt al even wei nig variatie, terwijl het verhaal van wat in de lucht voorvalt uitloopt op een tel ling hoeveel vliegmachines van weerszijden naar beneden zijn geduikeld. 't Is alles gruwelijk eentoonig. Harm. En daarnaast vindt je de steeds langer wordende opsomming van sluiting hiervan, en sluiting daarvan, wegens kolen- gebrek, onafzienbare lijsten van distributie- artikelen enz. Doch ik zeg je: Laten ze maar distributieregelingen maken zooveel als ze maar willen, mooi in elkander gezet in de regeeringsbureaux en op het papier-, ze beginnen daarmee als 't op is, als t op is zij vulleu geen grage magen en verwarmen geen verkleumde lichamen. Teun. 't Is nou beslist interressant om burgemeester of raadslid te wezen. De vader zit steeds in 't vuur, en z'n zeunen winden zich soms op, dat ze 'n kop krijgen als 'n gloeiende spijker, om dan ten slotte met M hoofd legen de muur te botsen, dat ze d'r van staroogen. Kijk maar naar de vroede vaderen om je heen De burgemeester van Callantsoog beeft zich scheel geloopen, om de hongerige magen van z'n onderdanen met een wagon .b e vroren regeeringsaardappe- len vol te stoppen, en 't raadslid Vos is uit pure dankbaarheid zoo nijdig, dat hij vadertje welhaast met de harde piepers om de ooren gooit. Schagen's opperhoofd loopt zich 't vuur uit de sloffen om de gaslan taarns te dooven en de Raad hij jammert eu jankt over deze duisternis, als 'I maantje er niet is, doch de chef is onvermurw baar en beschouwt het als eeu opfrisscher voor z'n zeuns, als hun verslandskamer te gen een lantaarnpaal terecht mocht komen. narin. Wat is het op Wieringen toch mi serabel stiekum vaD dat, hé. Ik maak me sterk, dat geen der raadsheeren te Hippoly- tushoel '8 avonds z'n neus buiten de deur sleekt, want anders hadden we ei allang van gehoord, dat ze bij den dokter waren geweest om een gebroken arm of been te laten spalken. Waüt zoo donker als het daar 's avonds is, nee maar, dat is niet met arooge oogen te vertellen. Moetje 's avonds een brief posten, dat ga je tastende en voe lende, als door een paar meter diepe loop graaf en weet je dan eindelijk het. bus- gleufje te bereiken, dan wordt je op eens verblind door een helle zoeklichtbundel... de probate zaklantaarn van onzen altijd op zijn post zijnde Post, de gemeenteveldwach ter, die mompelt„wacht m'n jongen ik zal je eens even in 't zonnetje zetten, en kijken of je geen kaltekwaad uitvoert.o, ben jij dat Harm Teun. En jij zei natuurlijk ja, dat ben ik! Wij zien, o, veldwachter: de nevelen kunnen zich niet eeuwig verdichten. Een maal, o dienaar van het gerecht, zal zoo ook het zonnelicht des vredes zijn kracht herne men, zijn werking hervatten Laten wij met dien gedachte ons ter ruste begeven, opdat een aangename droom van een heerlijk ver lichte brievenbus en een op nonactiviteit ge stilde electrische politiezaklautaarn ons ver- kwikke Harm. Ja, zoo zij het, nacht PLA1TSELIJK iMElIWS. Vergadering van de Wieringer Vracht vaart Vereeniging met werkgevers (als be vrachters) op Zaterdagavond j.l. ten lokale van den heer de Haan. De voorzitter, de heer Jongkind, opent de vergadering en zegt, dat het noodzakelijk is, dat met de bevrachters eeu regeliug wordt getroffen omtrent vrachttarieven en bevrach ten. Bereids is door de schippers een minimum vrachtregeling opgemaakt, waaromtrent men gaarne van de bevrachters het oordeel wil vernemen. Op een vraag van den heer Timmerman werd geantwoord, dat het tarief niet van terugwerkende kracht is. Afgesloten bevrach tingen worden natuurlijk uitgevoerd. Op een vraag van den heer Poel werd geantwoord, dat wauneer een lid van de vereeniging vaart voor een bedrag beneden het minimumtarief, deze schipper zal wor den geboycod, evenals de bevrachter welke, beneden het tarief tiacht te bevrachten. fDit geldt alléén voor de schippeis welke aan gesloten zijn bij de vereer.iging.) Kunnen .de bevrachters voordeeliger de materialen franco Wieringen krijgen, dan blijven ze hierin vrij. Van de zijde der werkgevers werd geop perd, dat aan de havens te Haukes en Oe ver in de herfst bijna geen laadruimte is te verkrijgen. De heer Verfaille is van meeniug, dat, nu de tarieven eenigzins zijn verhoogd, hier in de herfst wel meer laadruimte zal zijn te bekomen. De heer Kaan meent, dat het aanstellen van een scheepsbevrachter hier veel ten goe de zou medewerken. De heer van der Welle komt op tegen de vrachtprijzen van machinestroo. Spr. ver zoekt de tarieven bij de afnemers bekend te maken, opdat zij voor de prijsverhooging, welke een gevolg van de verhooging van vrachttarieven zal zijb, niet zullen afschrik ken. Dan vindt spr. verhooging van fl. per last, wat het laden aan Waard-Nieuw- land betreft, zeer hoog gesteld. Voorzitter meeüt, dat aan de hand van de aan den poldersteiger opgedane ervaring, het hooger gestelde bedrag alleszins billijk is genomen. De heer Kaan doet ten slotte een voorstel om een bemiddelingsambtenaar, bij wien vracht- en laadruimte kan worden opgege ven aar: te stellen vanwege de vereeniging en aan dezen ambtenaar f50.- te betalen, bij omslag, door schippers en bevrachters bijeen te brengen. Het voorstel wordt aangenomen. De aangesloten schippers verbinden zich, dat zij werkgevers-bevrachters, die hunne medewerking aan de vereeniging toezegden bij gebrek aan laadruimte steeds de voorrang zullen doen genieten. De voorzitter zegt ten slotte dank voor de opkomst en hoopt dat een en ander tot we derzijds genoegen zal werken. Vergadering van de Landstormvereeui- ging jaarklassen 1909 '08 '07 en '06, op Zondag 17 Febr. in Ho'el- Lont te Hipp, De voorzitter, de heer C. Kaan, opent met een woord van welkom en wel io 't bijzon der aan de heeren landstormers, welke de vergaderingen nog niet bezocht hebben en hoopt dat zij doordrongen van het nut der vereeniging en 't voordeel 't welk alle jaai- klassen van de door ons gevoerde actie reeds hebben gehad, als lid zullen toetreden. Lezing der notulen door den secretaris den heer S. Jongkind, welke onder dank zegging onveranderd worden goedgekeurd; verder worden de adressen en een motie, welke door her hoofdbestuur en onze afdee- ling zijn verzouden (aan de Minister van oorlog en de Tweede Kamer der Stateüge- neraal) voorgelezen. Aan de orde 't kiezen van eeu afgevaardig de naar de Landelijke vergadering, welke gehouden zal worden te Amsterdam in ge bouw Concordia Weespcrsplein Amsterdam, waarvoor bij eerste stemming wordt gekozen de heer S. Jongkind. Bij de rondvraag informeert de hr. AU». Vroone of de contributie niet lager gesteld kan wor den ZEd. heeft de contributie geïnd eu was hem door een lid daarnaar gevraagd. Voor zitter meent, dat zulks moeilijk zal gaan, omreden het voeren van een do.»i loopende actie veel geld kost. Alle leden meenen dal de contributie geen bezwaar is en zal dus gehandhaafd blijven. Nog deelt de voorzitter mede, dat van de 44 landstormplichtigen 36 bij de afdeeling zijn aangesloten en hoopt bij dat de restee- reude 8 spoedig toe zullen treden. Verder dankt voorz. de heeren welke zich belang loos met lier. innen de contributie belastten en volgt sluiting. De heer Obreen alhier, is benoemd tot notaris. Met het oog op den ijsgang, die het verkeer naar ons eiland zoozeer belemmert, is het te wenschen dat de eedsaflegging van den nieuwbenoemden titularis zoo spoedig mogelijk kan plaats hebben, zoodat deze zij o ambtsbezigheden kan aanvangen en ons eiland niet langer van notaiieele hulp is verstoken. De nutsvereeniging Oost-Wieringen hield Zaterdag een prachtig geslaagde bij eenkomst in het lokaal van den heer Vroom. Tooneelspel en voordrachten, alles liep e- ven vlot van stapel en het publiek toonde zich door hartelijk applaus dankbaar voor het gepresteerde. Ofschoon dit aanvanke lijk de laatste nutsavond zou zijn, gingen vele stemmen op, nog een bijeenkomst te houden in dit seizoen. Weder heeft onze plaatsgenoot, de. heer N. Koster, door zijn moed. kordaatheid en zwemkunst het genoegen mogen smaken een menschenleven te redden. Een zoontje van een sluisknecht te Helder toch had zich op het ijs begeven en verdween plotseling door een opengehakte vaargeul in de diepte. Door het geroep van soldaten opmerk zaam gemaakt, welke het ongeval zagen, bedacht de heer K. zich geen oogenblik, doch sprong geheel gekleed onmiddelijk den kleine na, met wien hij spoedig bovenkwam en aan inmiddels toegeschoten hulp over reikte. Toen na eenige oogenblikken het arme kind weder tot bewustzijn kwam, kan men zich voorstellen hoe verheugd de ou ders waren en hoe zij den held dankten voor de redding van hun eenig kind. Hul de voor uw moedig werk, willen ook wij onzen plaatsgenoot toeroepen. Petroleum gebrek. Met het oog op het petroleumgebrek zal de burgemeester van Haarlemmeriiede 15.000 pak kaarsen distribueeren onder de ingezete nen die petroleum voor verlichting gebruiken. Brood stelen niet strafbaar meer. De Wiener Ar bei tei Zeitung weet een zeer merkwaardig rechterlijke uitspraak mede te deelen. Een Weensche jongen had een brood van een bakkerswagen gestolen en de rechter vond, dat hij bij het begaan van dit misdrijf gehandeld had,, gedreven door een on weerstaan baren dwang. De beklaagde werd om deze reden vrijgesproken. Smokkelen en inbraak. Te Maasbree bij Venloo werd door de marechaussee een kar met allerlei smokkel- artikelen aangehouden o.a. spek, vet, koffie rijst, enz. Ook deze waar werd, zooals al tijd geschiedt onder het raadhuis geborgen. ks iWorgens echter kwam men tot de ont dekking, dat in het Raadhuis ingebroken was en alle smokkelwaren verdwenen waren. Bevroren aardappelen. Nog een middel om bevroren aardappe len eetbaar te maken: De bevroren aardappelen moeten, tot zij gebruikt worden, op een koude plaats be waard worden opdat zij in geen geval kun nen ontdooien. Zij worden voor de berei ding van 12 tot 20 uren naar gelang zij min of meer bevroren zijn, in koud water ge legd, dat af en toe ververscht moet worden. Zij mogen daarna niet geschild, maar met schil en al gekookt worden. Door deze be handeling verliezen de aardappelen hun zoe ten smaak en worden zij evengoed als niet- bevroren aardappelen. vragen (De laalslen beneden 14 jaar.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2