l WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang:. Vrijdag 23 ^ebruaril!917. No. 17. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE." J J J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIÈN: van 1-5 regels f O.SO Iedere regel meer0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. BijbureauC. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap: A. Keuris Gz. Wieringerwaard. Verminderde graanaanvoer. De graanaanvoer wordt belangrijk ver traagd. Reeds was op 1 Februari 1917 de aan voer der voedergranen tengevolge van de machinistenstaking 13.000 tons en tengevol ge van de zeeliedenstaking 10.000 tons, to taal 23.000 tons, ten achter, waarbij dan nog komt de thans ontstane ernstige, doch nog bezwaarlijk te becijferen achterstand. Op het oogenblik is de toestand ten op zichte van de graanschepen aldus le 29 vrachtschepen liggen in Nederland- sche havens totdat met de Engelsche regee ring overeenstemming is bereikt ten opzichte van den te volgen weg 2e25 vrachtschepen beladen met vee voeder en kunstmeststoffen worden door de Engelsche regeering in Engelsche havens aangehouden 3e: 17 vrachtschepen liggen in Ameri- kaansche havens om reden onder 1 genoemd; 4e: 44 vrachtschepen zijn voor het graan- vervoer op de uit- of thuisreis of en wan neer deze schepen zullen binnenkomen is niei te zeggen. Waar reeds thans met de beschikbare scheepsruiinte nauwelijks eenigszins voldoen de hoeveelheid granen ter voeding van mensch en dier kan worden aangevoerd, behoeft het, met het oog op het bovenstaande, geen ver der betoog, dat de toekomst ter zake verre van rooskleurig is. De meest mogelijke zuinigheid in het brood- verbruik .moet dan ook dringend worden aanbevolen. Mochten de thans geldende be palingen ten aanzien van het verbruik van brood geen voldoende bespariug teweegbren gen, dan zou een brumbroodperiode of in krimping van het thans vastgesteld rantsoen ernstig overwogen moeten worden. Eveneens moet de grootst mogelijke be perking in het verbruik van veevoeder wor den aanbevolen. KORTE BERICHTEN. De verpachting van het grasgewas in den Buikslotermeer heeft f 1784 opgebracht. In 1915 was de opbrengst f 1187 en in 1916, na den watersnood, f 461. In de Neder-Betuwe zijn dit jaar bij de verpachting van weiland ongekend hoo- ge prijzen besteed, dikwijls 50 tot 60 pet. meer dan verleden jaar. Vele perceelen ste gen tot f 200 per bunder. Te Delft is een minderjarige jongen uit Capelle a. d. IJsel aangehouden, die zijn vader voor f 160 had bestolen en daarvan nog f 120 rijk was. - Door lijden tot Gfeluk - 21 Tegen den ochtend wordt de zieke kalmer. Eva wil wat frissche lucht scheppen, doch in de andere ka mer gekomen schrikt zij geweldig, als zij Karei voor zich ziet, Ik wist niet, dat u hier waart, stamelt zij. Anders waart u hier natuurlijk niet gekomen," vult hij niet zonder bitterheid aan. „Want u denkt natuurlijk al even slecht over mij als moeder, wier le ven ik vergald heb." Uw moeder heeft u zielslief. U hebt zeker wel gehoord, dat haar zieke hoofd zich uitsluitend met u heeft bezig gehouden. En toch kon ze me zulke zware verwijten voor de voeten werpen Eva treedt nu ook op het venster toe, daar zij hem niet wil bcleedigen door onmiddclijk weer heen te gaan. De dorpstoren slaat vier uur. U moet wat gaan slapen! fluistert zij. Ik kan niet, autwoord hij op denzelfden toon. „O, Eva, zie mij toch niet aan met dien schuwen blik, als ware ik inderdaad de dronkaard, het onverbeter lijk sujet, waarvoor moeder mij houdt. Ik beu meer ongelukkig dan slecht. Wat ik geworden hen, is groo- tendeels aan mijn moeder te wijten. Dat heb ik haar gisteren gezegd, neen, toegebulderd in mijn krankzin nige opgewondenheid, zoodat de waarheid haar trof als een bliksemslag. Ik kan je niet zeggen, hoe vreeselijk de gevolgen mij treffen. Het is verschrikkelijk, dat ik niet bedaarder kon blijven, maai geloof mij. wat ik moeder verweet is de zuivere waarheidEn veracht Te Zalt-Bommel is een geval van nek kramp voorgekomen bij een 8-jarig meisje. De toestand van de nekkramppatiën ten van het garnizoen Amersfoort is voor uitgaande. Het isolement der infanterieka- zerne is opgeheven, behalve voor de barak en de chambrée, waar de gevallen zijn voor gekomen. Zaterdag zijn weder verloven toe gestaan. Een doodkistenfabrikant te Ludwigs- haven leverde den laatsten tijd opmerkelijk veel nieuwe doodkisten aan personen te Mannheim, wat aanleiding gaf, de kisten eens te onderzoeken. Het bleek toen, dat ze met aardappelen gevuld waren, waarvan de uit voer verboden is. De Berlijnsche tram heeft zich genood zaakt gezien het aantal vrouwelijke conduc teurs uit te breiden en nu een oproeping gericht aan de vrouwen van te velde staan de beambten om zich voor die betrekking aan te melden. Vrouwen beneden 35 jaar, die geen of ten hoogste twee kinderen heb ben. genieten de voorkeur. Gemengd Nieuws. Een leege doodkist. Op de algemeene begraafplaats te Edarn werd bij de ontruiming van een graf een kist gevonden zonder eenigen inhoud. On geveer 23 jaar geleden was deze kist in het graf geplaatst en men|meende dat daarin hel stoffelijk overschot was gelegd. In aausluiting aan een bericht over lint, opgraven van een ledige doodkist, meldt men aan het H b 1 uit Edam Werkelijk is hier een graf ontruimd en loen men de kist uit elkaar had, bleek deze ledig. Volgens liet grafboek moet daarin ter aarde zijn besteld (22 jaar geleden) het lijk van een jonge man van 20 jaar. Zijn weduwe, die van hier vertrok, is, zegt men, later met een ander gehuwd, naar Amerika vertrok ken en daar gestorven. De overledene heette Van Zanen. Onvoorzichtige grensbewakers. Door een kommies-soldaat afkomstig uit Friesland, die niet op de hoogte was van de bij Katholieke inheemsche gebruiken, werd dezer dagen met scherp geschoten op den kapelaan en den koster van Posterholt (Lim burg) die zich in de richting van de grens begaven om aan een stervende de laatste Sacrementen toe te doenen en ondanks een tot tweemaal herhaald fluitsignaal, geen halt hielden. De man, waarschijnlijk eenigszins verblind door het staren over het sneeuw veld waarin hij zich had opgesteld, verklaar de in den waan te hebben verkeerd dat het mij nu mnar verder, als je wilt. Eva's groote oogen staren hem vol ontzetting aan. Zij strekt de hand uit, als om hem te beletten voort te gaan. Daar vat hij het handje met zijn gloeiend heete vingers en trekt haar naar zich toe. Het had anders kuniien wezen, maar z ij heeft het zoo gewild Toen liet hij haar los en spoedde zich de kamer uit. XIII. Drie dagen zijn verloopen. Nog altoos is de zieke bewusteloos en Eva verpleegt haar met roerende lief talligheid. Ze heeft het ziekbed bijna niet verlaten en Karei niet teruggezieu. Hanna wordt tegen den avond thuis verwacht. Manrits brengt icderen namiddag eenige uren in de ziekekamer door en gedurende dien tijd trekt Eva zich terug. Ook nu staat zij op 't punt heen te gaan, na dat zij Maurits, die juist is binnengekomen, van dcu toestand zijner, moeder heeft ingelicht. Als zij wil heengaan, houdt hij haar staande. Zoudt u ook niet na Ilauua's terugkomst de ver pleging op u blijven nemen, Eva? Robertheeft er niets tegen. Ik kan niet, antwoordt zij. „Zoodra Hanna er is moet ik naar huis. Ik ben zelf niet al te wel In 't volgende oogenblik is zij de kamer uit. Als zij terugkomt is Maurits weder naar huis. Hel rijtuig voor Hanna is reeds op weg naar 't station. Eva veronderstelt dat Karei mede is gereden om haar af te halen. Zon zij vermoeden, dat haar man onge lukkig is? Hoe vreeselijk als man en vrouw niet van elkaar houdenDe gedachte, of er geen redding moge lijk is, verlaat Eva geen oogenblik. Nu begrijpt zij den kommer van de oude vrouw, dat deze alles wil in het een vrouw en een kind waren, die zich in de richting van de grens bewogen. De zaak liep zonder persoonlijke ongelukken af. üiiitsche spionnen in Amerika. Bij de gedachten wisseling over het wets ontwerp op de spionnagc in den Senaat heeft een senator medegedeeld, dat er zich op het oogenblik honderdduizend spionnen in de Vereenigde Staten bevinden. Dc jaai beurs. H. M. de Koningin heelt voor den uit stalwedstrijd, die tijdens de Jaarbeurs te Ui trecht gehouden zal worden een groote en een kleine zilveren en 2 groote bronzen medailles beschikbaar gesteld. Zuinig rooken. Ter gelegenheid van den JOOen geboorte dag van Z. M. Koniüg Willem III op 19 dezer wordt de volgende anecdote in herin nering gebracht: De Koning woonde een tooneelvoorstelling bij van een gezelschap, dat onder leiding stond van den man, van de bekende Fransche tooneelspeelster Réjane. In de pauze onder hield de Koning zich achter de coulissen met den acteur. Het gesprek werd zeer le vendig en plotseling nam de Koning Zijn sigarenkoker en bood dezen den komiek met de woorden „Steekt u een goede sigaar op." De tooneelspeler, hierdoor geheel in de war gebiacht, kou slechts de woorden sta melen „O, Majesteit, ik zal ze rooken, zoo lang ik leel De koning eerst wat verbluft, zei daarna op vroolijke toon „Dan raad ik u alle tien jaar een trekje te doen 1" Strenger toezicht langs de grens. Volgens nieuwe bepalingen, door de mi litaire overheid gemaakt, moeten in Weert de winkels voortaan te 5 uur gesloten woi- den. Bovendien worden op allé uren van den dag personen die zich met pakjes of mand jes in de straten der stad bewegen aange houden, opdat onderzocht kan worden of zij soms smokkelwaar vervoeren. Uitvoer van schapenkaas. Bij hel hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is een adres ingekomen om hare medewerking tot het verkrijgen van uitvoerconsenten voor scha penkaas. Waar algemeen verwacht wordt, dat de schapenteelt dit voorjaar zeer ongunstige resultaten zal opleveren, zou men deze teelt kunnen steunen door van de melk der scha pen bruikbare kaas te maken en die voor hoogen prijs naar het buitenland te verkoo- pen, Id het land zelf immers, wordt scha- werk stellen om de gevolgen van haar ingrijpen goed te maken. Eu huivering overvalt haar nu zij weder aan Karel's woorden denkt. „Het had anders kunnen zijn, maar zij heeft het zoo gewildZij voelt, dat zij hier vandaan moet, sveg uit z ij n tegenwoordigheid Ik hoor, dat u ook niet al te wel zijt!" hoort zij achter zich. Het is Karei, die haar met groote bezorgdheid aanziet. U hier?... ik dacht, dat u met het rijtuig weg was om Mijn vrouw af te halen? Neen, ik was bang, dat zij zoo heiast en beladen zou terugkomen, dat er geen plaats meer in het rijtuig was. Ik kom hier alleen om u nogmaals te verzoeken, mij u moeder niette verlaten. Toe, blijf hier! zegt hij met hartelijken aandrang. Het spijt me, stamelt zij, maar ik kan niet,.. Is u dat ernst? Ja, Morgen ga ik met Robert mede. Hij spteekt niet meer daarover en informeert alleen, of haar krachten haar nog zouden veroorloven dien ééuen nacht nog te waken. Daarna gaat hij heen. Hij heeft een trek van vermoeidheid en teleurstelling op 't gelaat die Eva door het hart snijdt. Een half uur later is Hanna thuis. In ïeisgewaad verschijnt zij voor 't ziekbed en vraagt alles dooreen, terwijl zij de kamer vult met een sterk parfum. Daarop gaat zij heen. Eenige oogeublikken daarna komt Amalia, namens mevrouw, Eva verzoeken naar beneden te komen om te eten. Na eenige aarzeling begeeft Eva zich naar de eetkamer, waar zij een poosje in 't schemerlicht wacht totdat Hanna komt met de brandende lamp, op den voet gevolgd door het dienstmeisje met het eten. Op Ilauua's gelaat staat onverholen ergernis te lezen. Zij ziet er elegant uit en het damesachtige gaat haar penmelk toch bijna niet gebruikt. liet hoofdbestuur heelt geantwoord, wel zijn rnoreelen steun aan hét plan te willen geven, maar zich niet geroepen te gevoelen om aan de verkrijging vau uitvoerconsenten daadwerkelijk mede te wei ken. Pogingen worden nu gedaan om te komen tot eeoe vereeuiging van schapeuhouders, opdat deze de zaak zal kuuoen ter hand nemen. Geen gebrek aan geneesmiddelen. De Bond var. Groothandelaren in Chemi caliën, Drogerijen eu Pharmaceutisehe pro ductie heeft in een adres aan den minister het beslaan van een gebrek aan geneesmid delen ontkend. Alleen levertraan is niet in voldoenden mate aanwezig. Sommige artike len kannen evengoed door andere vervan gen worden; andere zijn eveneens in de oor logvoerende landen schaars. Beperking broodkaarten, Naar wordt medegedeeld, zal bij de eerst volgende uitdeeling van broodkaarten het broodrantsoen teruggebracht worden tot 250 gram per man per dag thans bedraagt het' 400 gram Nader vernemen wij dat het bericht vol komen uit de lucht is gegrepen. IJspIoeg aan liet werk te Amsterdam. Dinsdagmiddag trok de „Stadsreiniging" V gewapend met een ijsploeg, er op uit, om het ijs in de grachten van Amsterdam te breken. Elk oogenblik moest de boot terug, om weer vaart te nemen. Nu eens deed de ploeg het ijsveld splijten, dan weer kwam de boot gedeeltelijk op het ijs en brak het door haar zwaarte. Hijgend en steunend werkte de „Stads reiniging V" zich door het nog dikke ijs. Duizenden verdrongen zich op de bruggen en langs de wallekanten en als de boot ten slotte, na een keer of vijf een aanloop ge nomen hebbende, met donderend geweld zich een weg baande, dan ging er een hoe raatje onder de nieuwsgierigen op. Petraleumaanvoer. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat ondanks den jongsten aanvoer van pe troleum met de „New York" en „La Cam- pine", zuinigheid in het petroleumverbruik geboden blijft, Binnen enkele dagen wordt weer nieuwe aanvoer met het s.s. „Ocean" verwacht. Werkstaking bij Krupp. Van eenen Duitscher, die aan de fabrie ken van Krupp te Essen werkzaam was en heden de grens overkwam, verneemt De Te legraaf dat bij Krupp sedert 14 dagen eene werkstaking is. waarbij 17,000 arbeiders be- ook vrij goed af. Zij zet zich onmiddellijk aan tafel. Moeten wij zóómaar beginnen? vraagt Eva. Zon der je man Ja, die is naar Rubleben, naar de club. Ik schijn hem zijn eetlust te bederven. Hij neemt 't mij kwa lijk, dat ik mij amuseer zonder hem. Nu, had bij met mij mee naar Berlijn gegaanMaar bij mocht zeker niet van z'n moeder. Als zij weet, dat ik ergens plezier in heb, gooit zij altijd roet in 't eteD. Dat weet ik beter, Hanna. Zij wilde absoluut, dat bij je na zou reizen. Zoo, en waarom is bij dan hier gebleven Zij ziet Eva aan met een scherpen blik, zoodat het meisje verlegen wordt eu bloost, terwijl zij een verle gen Dat weet ik nietstamelt. Weet je 't beusch niet?... Het komt er trou wens ook niet op aan. Wij hebben zonder hem onzen weg ook wel weten te vinden, Ulla Lindner is in Berlijn heelemaal thuis. Jammer dat ik weg moest; ik reis niet graag alleen. Gelukkig, dat Finkendorp Zij houdt plotseling op. als bad zij reeds te veel ge zegd en vervolgt: „Jij blijlt toeb bier bij moeder tot zij weer beter is? Neen. Maar wie moet haar dan oppassen? Ik zou niet kunnen, ik heb te veel in het huishouden te doen. Neen, hoor! Jij meogt niet weg. Karei zit nu natuur- in ongenade bij moeder er blijft dus niemaud an ders over dan jij. Jij bent het waarlijk wel verplicht aan een vrouw, die je steeds zoo met weldaden overstelpt. Daar behoeft jij mij niet aan te herinneren, zegt Eva vrij scherp, terwijl zij eenigszins gekrenkt opstaat. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1