Kriebeling mmm knecht of knechtje trokken zijn. Zij verlangen hooger loon en beter en meer voedsel. Velen dier werklie den zijn voor strat naar het front ge stuurd. Zooals men weet, is een der eischen van de stakers in de Krupp-fabriekenmeerder voedsel. Om deze staking te bezweren, heeft het gemeentebestuur van Essen, volgens de „Rh. Westph. Ztg." medegedeeld, dat er een trein met 26 wagons aardappelen is aangekomen, zoodat de arbeiders van de zware industrie drie pond aardappelen kun nen krijgen. Het gemeentebestuur verwacht meerdere wagons en hoopt dan ook de o- verige bevolking weder aan aardappelen te kunnen helpen. Zelfzuchtige melkboer. Door deu veldwachter Hannewijk te Strij- en, is procesverbaal opgemaakt tegen eeu inelkleveraucier, die in strijd met de distri butie wet op den staat dien hij bij den bur gemeester had ingedieud, om daarop van het Rijk en de gemeente per liter 2ys cent toe slag te kannen ontvangen, eeu groot aantal liters melk meer had opgegeven, dan hij werkelijk aan zijn cliënteele had verkocht en afgeleverd. liattevelleljes worden te Purmerend goed betaald. Een eigenaardig geval met een kattevel had iemand onlangs Poes een mooi zwart dier werd'oud en sukkelend. Nu lag ze hier, dan daar, maar steeds op plaatsen, waar ze niet moest zijn. Men maakte een einde aan poesjes leven. Het vel werd afgestroopt, het overige stof felijk overschot begraven. Het vel moest droogen en het was het beste dit maar in den schoorsteen te doen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Dinsdagmorgen ging de man naar Pur- merend. Het vel werd uit den schoorsteen gehaald. Spijkerhard natuurlijk. Even in el kaar trappen, in een papier wikkelen en in den trein gestapt. In Purmerend dadelijk naar de markt. Koopers in overvloed. Prijs: twee gulden voor één gerookt-gedroogd huidje. Daarvoor kon een fijne sigaar in rook op gaan. Brood voor lijders aan suikerziekte Een moeilijkheid doet zich voor bij de levering van brood voor lijders aan suiker ziekte, daar voor de bereiding van dit brood in verhouding tot het broodgewicht belang rijk meer meel wordt gebruikt dan voor het gewone brood. In afwachting van een van de zijde van den Ministei van landbouw te treffen alge- meene regeling, zullen de leveranciers van brood voor suikerziekten in Amsterdam ge noegen nemefi met een brood van 4-00 gram tegen levering van 350 gram van dit bij zondere brood. Maximumprijzen voor kaarsen. Van Donderdag af zijn nieuwe bepalingen in werking» getreden voor den verkoop van kaaisen in Duitschland Alle kaarsen in Duitschland vervaardigd of van elders in gevoerd, mogen nog slechts door of met toe stemming van een centrale in Berlijn wor den verhandeld. Deze centrale stelt de prij zen vast die bij de overname betaald zullen worden. Ze geeft bepalingen omtrent de ver pakking en stelt maximumprijzen vast voor pakjes kaarsen, zoowel als losse kaarsen. Meer dan 3 kaarsen te gelijk aan een koo- per af te geven is verboden. Voor een pakje van 500 gram is voorloopig de prijs vastge steld op 2.40 mark (1.44 gld.) de losse kaars komt op 24 cent. Dit zijn alle compositie-kaar sen, zuivere stearinekaasen mogen niet meer vervaardigd worden. Gebrek in Amerika. Evenals overal elders in de wereld, be gint het ook in Amerika te nijpen. Te New-York heeft een vrouwen betooging tegen de. duurte plaats gehad, waarbij ver laging van de prijzen der levensmiddelen werd geëischt. Ook werden groentenverkoo- pers, die prijzen verhoogd hadden, omdat ook zij meer moesten betalen, aangevallen. De karren werden in de goot of wel de groen ten werden door bijtende stoffen vernield wat niet het meest voor de hand liggende middel ter verkrijging van lageie prijzen schijnt Eeu „fideele" ge vangen is. Het speelt aan de Oostgrens: 'l Horloge van een grenswachtertje ver tikte het de laatste dagen zoo nu dan. En 't gevolg was, dat de eigenaar van dit prul uurwerkje zoo af en toe op 't appèl mankeer de of te iaat kwam. Het wachtertje moest 8 dagen de nor in wat hier beteekende: de onderste verdieping van het gemeentehuis. „Geen nood", troosteeen ambt-en lotgenoot die uit ervaring kon spreken, „je kunt 't er best volhouden, beter, zeg ik je dan op wacht." Een paar dagen later zat ons wachtertje te brommen tusschen de dikke muren van 't gemeentehuis. Daar hoorde hij kloppen te gen een der houten jaloeziekleppen van zijn sombere woning. Hij hoorde een zoet stem metje, dat hem hall fluisterend toeriep „Zeg, Piet, til die klep van onder wei- nig op. Ja. 't kan hoor, probeer lV} naar. Zie je wel. Hier heb je wat Bensdorp en Kwatta. Morgen kom ik nog wel weer!" Den volgenden dag stond de schoone weer voor de jaloeziekleppen, tikte en stak den steel eener Goudsche pijp door de opening. Doe maar een trekje." De pijpenkop was gevuld met cognac. Aldus geschiedde nog meermalen. Viering Heilig Avondmaal. Naar men verneemt, zullen de gemeente besturen de bevoegdheid verkrijgen om aan de kerkbesturen bons uit te reiken, waarop deze zich de voor de viering van het Heilig Avondmaal benoodigde hoeveelheid brood zullen kunnen verschaffen. Minister van Gijn treedt af. Mr. van Gijn heeft op grond van gebleken diepgaand verschil met deu ministerraad zijn omslag aan de Koningin aangeboden. Naar uien meldt houdt de ontslagname van minister Van Gijn verband met een con flict, dat tusschen hem en den ministerraad is uitgebroken over de uitvoering van de distributiewet. Treub weer minister. Naar men verneemt, is oud-minister Treub weder benoemd tot miuister \an Fi nanciën. Hij zal heden zijn ambt aanvaarden. De heer Treub die juist de vorige week in het huwelijk is getreden zal bij de aan vaarding weer heel wat functies, welke hij is gaan bekleeden, moeten neerleggen. De graansehepeu varen uit. De door de N. O. T. met de Britsche re geering gevoerde onderhandelingen om het uitvaren mogelijk temaken van onze graan schepen, welke op het oogenblik gereed lig gen om naar de Vereeuigde Staten te ver trekken, hebben tot resultaat gehad, dat het vertrek is toegestaan. Hierbij dient opgemerkt, dat de verleende toestemming niet is te be schouwen als een algemeene regel voor de toekomst, maar dat over elk verder geval af zonderlijk zal worden beslist. Gemeentelijke keukens. Naar men meldt, zal te Utrecht de onder- zoek-commissie aan B. en W. voorstellen om in zeven volkswijken een gemeentelijke keu ken op te richten ten einde aan een 1000 1500 in iedere wijk warm eten te kunnen verstrekken. Nederlanrische stoomschepen getorpedeerd. Bij Furness Scheepvaart- Maatschappij is bericht ingekomen, dat het Nederlandsche stoomschip „Driebergen" van genoemde maat schappij gezonken is. Bij het depaitement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat de stoom schepen „Trompenberg" en Ootmarsum in den grond geboord zijn. Puntdicht. „Rijst op!" riepen luide de volksleiders uit. Eu bemoedigden 't hong'rend publiek „Rijst op!" riepen aanstonds de grutters terug, Hoe ontmoedigend klonk de repliek! Meel voor banketbakkers. Naar de Bakkersbonds Ct. bericht is er binnenkort een Regeeringsbesluit te verwachten, waardoor het gebruik van tar webloem voor de banketbakkerij verboden zal worden. De Regeering zal dan in plaats van tarwebloem, aardappelmeel beschikbaar willen stellen. LIT DEX OMTREK. Wieringerwaard. Maandagmiddag verga derde Rundveefokvereeniging onder leiding van den heer P. Schenk Dz. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeni ging telt 24 leden veehouders, 3 leden niet veehouders en 1 donatrice. De rekening van den penningmeester, na gezien door de heeren R. Bakker, K. Schenk en Jb,. Kaan Kz„ sloot meteen nadeelig sal do van f402,06. Ontvangsten waren f'i256.98°, uitgaven f1359.045. Dit nadeelig saldo kon feitelijk terug gebracht worden tot f2.06 omreden de penningmeester juist vaudaag f100 subsidie had ontvangen. Volgende verslag door den controleur-stam- boekhouder, waaruit we aanstippen dat van de 143 geschetste kalveren 77 stuks in 't kal veren register zijn geboekt n.1. 37 stieren en 40 kuikalveren. Het totaal aantal ingeschreven koeien in het fokregister bedraagt 52J. De heer J. Schenk Kz, werd gekozen als algevaardigde naar de algemeene vergadering d.d. 14 Maart te Hoorn. Ten slotte werd na breedvoerige bespre kingen besloten het inelkonderzoek evenals in 1919 ook dit jaar om de 14 dagen te doen. Anua-Paulowiia. Dezer dagen trad voor de vereeniging Visschersbelangen te Van Ewijcksluis op de Heer Dr. Tombrock, ver tegenwoordiger van het visscherij-proefsta- tion te Katwijk aan Zee. Spreker gaf een uiteenzetting van de proeven, genomen met de nieuwe taanmethode. Deze bestaat hier in, dat tusschen twee taningen met cachou in, de netten worden gedompeld in een koperoplossing.Voor het vervolg heeft men dan veel minder te tanen, daar het draad door het kopersulphaat aan sterktevermo gen veel heeft gewonnen. De proeven met op dergelijke wijze behandelde fuiken ge nomen zijn tot heden uitstekend geslaagd. Naar aanleiding van verschillende hierop volgende besprekingen tusschen de leden en spreker, werd besloten, dat op 1 Maart te Van Ewijcksluis de fuiken van verschil lende leden met een koperbad zullen wor den behandeld. De voorzitter, de heer C. F. Sieuwers gaf in korte termen weer de toestand der vis- scherij over 1916. De vangst bleef beneden het middelmatige, de prijzen waren daar entegen flink, zoodat dezen de verdiensten eenigzins tegemoet kwamen. Ook voor 1917 staat het er zijn inziens niet gunstig voor. De heeren C. F. Siewers, voorz., K. Keu ris, secret. en P. Keuris, penningm. werden als bestuursleden herkozen. Winterpraatje van narm en Teun. Harm. Wel, hoe maak jij het, met je vier ons brood. Sommige lui beweren het 's mor gens inééns naar binnen te slikken, maar ik kan het er nov it mee schikken. Je be grijpt wel, dal ligi natuurlijk aan mijn ouden dag. Teun. Jij hebt misschien een magie als een vingerhoed maar ik wil je wel vertel len, dat ik slikbekkend naar mijn aanvul lingskaart heb uitgezien en deze met ge juich heb opgepeuzeld ik bedoel be groet. Ik begin anders in te zien, te oor- deelen naar de berichten over het beetje tarwe dat in ons land is en komt, dat we over de broodkaartenbeweging maar niet mopperen moeten. Je snapt, anders had de man met de dikste porlemonnaie gauw z'n zolder volgestopt eu wij hadden er naar mogen kijken, maar aankomen niet. Harm. Sommigen zijn in dezen tijd ook nog zoo naar zelfzuchtig, héDaar heb je nou sommige melkboeren Nog niet te vreden met de 2ys cent toeslag, die ze bo ven hun gewone prijs krijgen, gaan ze waarachtig met een gemoedelijk gezicht méér liters melk opgeven, als ze in werkelijkheid hebben verkocht. Sjonge, jonge, hoe durven ze het wagen Ze denkeu natuurlijk met hun domme verstand„och zoo'n ambte naartje weet van koetjes en kalfjes toch niks af"! Wal een uilskuikens!Of't amb tenaartje niet filosofeertIk laat me hangen, als die boer z'n kippen d'r niet bij melk. Weinig fourage, de koeien tegen het voorjaar droog en een vloed melk, gelijk de NiagarawatervalWacht etkes amb tenaartje speurt, en boertje vliegt er in Teun. Och jong, er zijn er een hoop, die stelen als raven, op allerlei gebied. Ik wou, dat aan die geheele rattenplan, dat nare ge doe, maar eens een einde kwam. Je hebt zeker ook wel gelezen van die tramconduc trice, volgens wie 17 Maart de vrede zal ge sloten worden Geloof jij het Dan moet 't voor den drommel gauw gaan,maar misschien speelt het den oorlogvoerende ko ningen en keizers in hun hoofd, dat 't op dien dag bij ons juist meiden- en kneehten- verhuring is en wij dan weer zeer om de mobilisatiejougens verlegen zitten, Harm. Verbeeldt je zoo iets. Ze konden direct de handen uit de mouw steken, want er is gebrek genoeg. En meiden moet je tegenwoordig ook met een lantaarntje zoe ken. Verscheidene jonge dames vertikken het doodgewoon om de katoenen jurk aan te trekken en nemen liever een betrekking als juffrouw van gezelschap. Warempel, over het algemeen ligt het hart van de wereld tegenwoordig hoog. Teun. Welhaast zullen wij de ouderwet- sche nederigheid zelve weer worden, als we bij een kaars ot tuutlamp (wegens gebrek aan petroleum of gas) rondom het knappend houtvuur (wegens gebrek aan kolen) zitteu te beraadslagen, waarop en waarin wij ons den volgenden dag weer zullen bezuinigen. Harm, Hm. Je redeneert, ot we den win ter tegemoet gaan. 't Is toch te hoopen, dat we licht en vuur gauw een beetje kunnen temperen. Aanstonds krijgen we op hoog bevel de zomertijd, en dus een reuzenlicht- besparing. 't Zou me niks verwonderen, of we houden daar na den vrede nog wel wat van over. 't Is wel jammer, dat de veehou ders er zoo door in de pinarie zitteu, maai de regeering bepaalt tegenwoordig zooveel, dat ze daarop ook misschien wel een red middel weet te reglerncuteeren. Teun. We zullen 't afwachten. Wel te rusten. PLAATSELIJK XIELWS. In 1916 werd in deze gemeente een bedrag groot f 15257.10 uitbetaald voor ver goedingen wegens kostwinnerschap^aan be trekkingen van gemobiiiseerden. Op 8 Maart a.s. zal ten Raad huize wor den aanbesteed de levering van leermidde len, schoolbehoeften en benoodigdheden voor het ondeiwijs iu de nuttige handwerken. Voor de betrekking van gemeentesec retaris hebben zich 45 sollicitanten aange meld. Gisterenmorgen werd alhier navraag gedaan omtrent twee personen uit Anna Paulowna, die Donderdag op het zeeijs wa ren gaan jagen en 's avonds niet waren te ruggekeerd. Gelukkig weid later de tijding ontvangen dat beiden behouden waren aan gekomen. Verhuring Heemraadschap. De animo van de laatste jaren tot het hu ren van dijkpcrceelen tot het droogen van gemaaid en gevischt zeegras was verdienen. Door het prov. bestuur is ter bescherming van den grasnert bepaald dat voortaan geen zeegras op het grasgewas van de dijken onder beheer der provincie en van de Waterschap pen mag worden uitgespreid of opgehoopt. Heden kon bij procesverbaal van ver huring slechts het opvisscheu en hei droo gen op de steenglooiing worden toegestaan. Het gevolg hiervan is, dat de pacht, wel ke in 1916 I 1780 bedroeg, -thans niet hoo ger kwam dan f799.70. Eeu verschil dus van bijna duizend gulden. In deze gemeente zijn van de lichting 1917 der "Nat. Militie opgeroepen om op 2 Maart te Amsterdam te worden ingedeeld Jau Bakker Cz. te Den Oever en Jacob Bais Ez., te Westerlaud, en om op 13 Maart te Haarlem te worden ingedeeld Siinon Kos ter Jz. te WesterkliefJan Omis Gz, te llau- kesPieter Tijsen Pz., te Westerland Si- men Rotgans Jz. te Stroe eu Corneüs van Savoijen. Burgerlijke Stand der gem. Wierïngen van 1723 Februari 1917. Geboren Maria Caiharina, d. v. H. Rump eu G. Asjes. Overleden: Aaltje Omis, oud 1 jaar, doch ter van S. Omis en N. Pool. Ant.je Asjes, oud 76 jaren, weduwe van P. Tijsen. In de vergadering van de vereeniging „Omhoog" op Dinsdag 1.1. werd met het oog op de stremming der scheepvaart door het ijs besloten de huisvlijttentoonstelling een week uit te stellen en dus Ie houden van 9 tot 12 Maart. Wegens vertrek van den heer Van Setten v d Meer werd als be stuurslid gekozen de heer J C. Klein. Verder werd besloten als lid toe te treden van den Volksbond tegen drankmisbruik en bij dien bond steun trachten te verkrijgen tot stichting van een eigen gebouw. DE PETBOLEUMNOOD. „Een juffrouw le Brummen, aldus meldde dezer dageu de Bruminensche Ct., heeft voor al voor deze dure tijden, een belangrijke uitvinding gedaan, vooral voor onze huis moeders, Zii maakte n.1. van 3/g Li Ier petroleum 2 L. en doet dit op de volgende wijze: Zij lost 1 pond soda op in 2 liter water en voegt hierbij l/s L. petroleum. Dit meng sel wordt in de lamp gedaan en geeft een heldere vlam, helderder nog dan petroleum alleen Er blijft slechts een klein deel water over in de lamp." Aan de Leeuwarder Industrie- en Huis houdschool is de proef als volgt genomen t2 L. warm water, daarin oplossen 1 pond soda, hierbij moet na afkoelling 1 L petro leum gevoegd worden. Dit mengsel voldeed in een lamp gebrand, dus als verlichting uitstekend. In een petroleumstel is het niet aan te bevelen. PimMlfLÜÏÏTEN" ZONDAG 25FEBRUARI 1917~ Doopsgezinde Gemeente. H.-hoef. v. m. 10 uur Ds. Leendertz, Donderdag 1 Maart laatste avondbeurt H.hoef 's avonds half acht Ds. Leendertz. Ned. Herv. kerk. Op verzoek van den Ned. Herv. Kerkeraad Oosterland nam. 2 uur Ds. Leendertz, Rehoboth. Zondag v.m. 10 den heer Slavenga. Gereformeerde Gem. Zondag v. m. 9% uur preeklezeu. nam, 2»/2 I in de keel en vastzittend I® slijm veroorzaken hoesten. 8 Neem ANGA-bonbons bij Apoth. en alle Drogisten, n GEVRAAGD een kunnende melken, loon naar bekwaamheid, Jb. KAAN Gest.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2