Verlorsi» Nolaris OBREEN te Wieringen a. b. een d. een perceel weiland, e. eeo perceel weiland, RAAD. Publieke Verhuring Voorloopig bericht. V VERKQOPING Zaterdag 17 Maart 1917, tusschen wit en bruin brood hebben velen voor de volgende broodkaartenperiode kaar ten voor bruin brood gevraagd, die de eer ste vier weken wit brood gebruikten. Daar door is de behoefte aan ongebuild meel zóó geslegen, dat de meelfabrikanten niet aan de behoefte kunnen voldoen. Geen tanks maar trekwerktuigeii. Te Delft zijn goedgeslaagde proeven ge nomen met twee uit Amerika ontvangen 45 P.K. cartepillars, waarmede zware vrachten gelrokken kunnen worden, als kanonnen e.d. Ten onrechte zijn deze machines onlangs ge noemd als tauks, die bij het Engelsche leger in gebruik zijn. la Amerika worden de caterpillars tot de landbouwmachines gerekend. De volgende week worden ze afgeleverd aan het leger. Itautsoeiieeriiig van varkensvleescli. In het begin der volgende maand zal ver moedelijk ook rantsoeneering van varkens- vleesch worden ingevoerd. Dezer dagen zal een circulaire aan de gemeentebesturen ver zonden worden, waarin wordt medegedeeld dat de gemeenten slechts 200 K.G. vleesch per week en per '1000 inwoners zullen kun nen ontvangen. De hoeveelheid is thans vrij wel ongelimiteerd. Voor bepaalde gemeen ten b.v. industrie-centra of plaatsen waar het verbruik van varkecsvleesch in het alge meen groot is, kan het rantsoen worden ver hoogd, De levering der varkens en de rege ling der locale distributie woidt aan de ge meenten overgelaien. Het Ned. Landbouwcotiité en de Zomertijd. Het bestuur van het Nedeilaudsch Land- bouwcomilé heeft aan den minister van Biü- uenlandsche zaken mededeeling gedaan van een bespreking, in een vergadering van het bestuur van het}Nederl. Landbouwcomité met de voorzitters der groote landbouworganisa ties in Nederl, waarbij werd nagegaan, wel ke voor- en uadeelen wederinvoering ran den zomertijd voor den Nederlandschen landbouw zou met zich brengen. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat in het algemeen aan het gebruik van den zomertijd niet onbelangrijke nadeelen ver bonden zijn, voor een goed deel hierin be staande, dat het werk op de boerderij zich wat de werkzaamheden op het land en in den veestal betreft, uit den aard van het be drijf naar den zonnetijd heeft te regelen. Een zeer groot nadeel wordt op het plat teland gezien in de omstandigheid, dat in gezinnen jnet schoolgaande kinderen het ge zinsleven dooi onregelmatigheid schade lijdt. Ondanks de geschetste bezwaren, was de vergadering eenstemmig van oordeel dat het nationaal belang te dezen opzichten het over wicht dient te hebben, en dat derhalve, in dien dat belang het gebruik van den zomer tijd eischt, de landbouw zich daartegen op geen wijze mag verzetten. Wel echter was men van oordeel, dat voor zooveel hetDalionaal belang het toelaat met de belangen van den landbouw be hoort te worden rekening gehouden. Met het oog daarop oordeelde men het ge- wenscht, dat vooral met het oog op de be zwaren ten aanzien van den oogst de maat regel niet langer zoude worden toegepast dan tot uiterlijk half September, omdat daar na de bezwaren en nadeeleu zeer groot wor den. Daartegenover oordeelde men, dat er geen groote bezwaren tegen bestaan, dat de zomer tijd reeds wordt ingevoerd met half April, inplaats van met 1 Mei, zooals ten vorigen jare hef geval was. Naar aanleiding van de bezwaren in ver band mei; het schoolgaan van de kinderen, sprak de vergadering als haar gevoelen uit, dat in daarvoor in aanmerking komende ge meenten de schooluren evenveel behoorden te worden verlaat als de tijd werd vervroegd. Stookt met den inhoud van uw vuilnisbak. De Telegraaf vertelt: De houder van een café-restaurant hier ter stede belde ons gisteravond op en ver telde, dat hij in 't geheel geen kolen had. Dan zal het wel erg koud bij u zijn, meenden wij. Integendeel, mijnheer, luidde het antwoord lk heb de inhoud van mijn vuilnisbakken in de kachel geworpen, en het is een lust zoo heerlijk als de citroenschillen, het kof fiedik en al het andere, dat anders als waardeloos verdwijnt, den heelen ochtend al knart en kettert. Ter navolging. Het herstel van de oorlogsehade. Van de ongeveer 1000 bevrijdde Fran- sche gemeenten, zijn thans 754 onderzocht, waarbij is gebleken, dat 46,263 huizen ge heel of gedeeltelijk vernietigd zijn, behalve 331 kerken, 379 scholen, 221 gemeentehui zen en meer dan 400 andere gebouwen of kunstwerken. De overige heroverde gemeen ten zijn nog niet onderzocht, omdat zij zich te dicht bij het front bevinden en eiken dag bloot staan aan verdere beschadiging. Wegens kolengebrek heeft de gasfabriek te Vianen het bedrijf moeten stopzetten. Er heerscht in Noorwegen zoo'n gebrek aan kleingeld, dat de minister van Financi en heeft voorgesteld ijzeren pasmunt te slaan. Reeds vroeger is een uitvoerverbod op ko pergeld uitgevaardigd. Het ijs. Door het loodswezen te Enk huizen werd medegedeeld, dat van de betonningen in de Zuiderzee vier boeien door het ijs zijn me degevoerd ot verplaatst. Drie daarvan lagen ten Zuiden van het Krabbersgat, en één op het Kooizand. Door de opvarenden van de gasboot Zui derzee", zal de betonuing zoo spoedig mo gelijk weer in orde worden gemaakt. Die werkzaamheden worden ecliter door 'tdrijf- ijs zeer belemmerd. 'Wegens den zwaren ijsgang zit de post boot „Dageraad" te Texel vast in hen haven- inoud. De post wordt vervoerd met een ijs- vlet. Laag water. Door den Oosterstorm is het water op de Wadden zoo ongekend laag, dat. te voet vau naar de Frieschen wal kan geloopen wordt. De postboot kan natuurlijk niet varen. PLAATSELIJK NIEUWS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WIERINGEN brengt ter kennis van belanghebbenden a dat maandelijks te beginnen in de maand April een zekere hoeveelheid pluimveevoe der ter beschikking vaD pluimveehouders zal worden gesteld. b Pluimveehouders kunnen die betrekken door middel van winkeliers handelaren of organisaties waar ook in Nederland. Zij zijn verplicht eigenhandig op die kaart en op den daaraan gehechten bon, in te vul len liet aantal stuks pluimvee in hun bezit en den naam van degenen van wien zij het voer wenschen te betrekken, en die kaart zelf te onderteekenen. c de winkeliers zenden de kaarten hun ner klauten aan een handelaar of organisatie naar keuze. d de handelaren verzamelen de pluim- veekaarten hunner klanten of leden tot één P 1 u i mveeaanvraag, door invulling en onderteekening op daarvoor beschikbaar- gestelde formulieren en zenden aanvraag en kaarten in bij een door het Veevoederbu reau erkende grossier. Uiterlijk den 15e der maand voorafgaan de van de maand der levering, voor het eerst uiterlijk 10 Maart 1917, voor de maand April 1917. Zij zijn verplicht een dubbel aan te houden van eiken door hen ingedienden ver-, zamelstaat en aanteekening van de door hen afgeleverde partijen, een en ander ter inzage van, en controle door de Veevoederbureaux. WIERINGEN 6 Maart 1917. De BURGEMEESTER A. Pbereboom. Vergadering van den raad der gemeente Wielingen op 5 Maart 1917. Afwezig de HeereD P. Koorn en J. Her mans (de laatste met kennisgeving wegens ziekte) Voorzitter de Burgemeester. Secretaris de heer W. J. Bruul. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden ca voorlezing goed gekeurd. Voorzitter deelt uiede dat van Gedeputeer de Staten bericht is ontvangen dat de jaar wedde van den Burgemeester is verhoogd tot f1300, waaronder f300 voor vrije wo ning; die van den Secietaris op 1200 en die van den OntvaDger op t'550. In verband met deze regeling meent voorz. dat het voorstel Rotgans betreffende herzie ning van de jaarwedde van de gemeente ontvanger thans buiten bespreking kan blij ven. Aldus wordt besloten. 2e Een mededeeliDg van den D. Beken- dam, wegwerker, welke aangaande de her ziening van zijn jaarwedde (f391) zeer te leur gesteld is. Adressant verzocht zijn jaar wedde nogmaals te willen herzien. Het ver zoek wordt gerenvoieerd naar B. eu W. om advies. 3e Een mededeeling van Gedeputeerde Staten aangaande het destijds aangevraagde subsidie groot f20000 ten behoeve van de verbetering van den grintweg van de Hau- kes naar den Oever. Gedeputeerde Staten geven te kenneu dat dit collega aan de Statenvergadering wil voor stellen het gevraagde subsidie te verleenen onder dien verstande echter dat door Rijk en Gemeente een minstens even groot bedrag wordl bijgedragen; de plannen voor openbare aanbestediug aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden overlegd; gedurende de uitvoering van het werk de maand rappor ten geregeld op den 5e van iedere maand worden opgezonden en lest- best- liet gemeentebestuur zich verbindt het verder onderhoud vhd den weg ten genoege van Ged. Staten op zich en voor zijne rekening te nemeü. Aldus wordt besloten. 4e Een maandstaat van de zeegras-ex ploitatie over Januari. Aigeleverd zijn 507 pakjes. 5e Een verzoek om eervol ontslag we gens benoeming te Heiioo van den gemeen te-secretaris, den heer W. J. Bruul. Voorzitter zegt dat hij in een volgende vergadering, een wöord van atscheid tot den Secretaris hoopt te kunnen richteD. B. eD W. stellen thaüs voor het gevraag de ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Aldus wordt besloten. Voorzitter brengt ter tafel een aanbeve lingslijst van B. en W. ter benoeming van een secretaris. Als no 1 is gesteld de heer F, van Duin Constant secretaris te Oud-Carspel; als m» 2 de heer B. J. van Oeveren, secretaris i«- Bruinisse, Voorz. deelt intusschen mede da 45 personen naar de betrekking is gesolli citeerd. Drie personen zijn uitgenoodigd to een persoonlijk onderhoud. Onderwijl heel de 3e zijn sollicitatie ingetrokken. Tot stemming overgaande wordt de heei van Duin met 7 tegen 2 stemmen benoem:: Hierna wordt de heer van Duin nu achter een volgens benoemd tot ambtenaar van de Burgerlijken stand; tot boekhouder van d<- Zeegras-Exploitatie en tot administrateur van de gemeentegaslabriek (alles met ingang van 1 Apiil 6e Twee verzoeken om ontslag: ten le van den heer W. G. van Setteo van den Meer als hoofd der School te Westerlaud met tngacg van 1 April en als onderwij zer bij het herhalingsonderwijs met ingatig van 1 November) ten 2e van den heer P. D. Jonkers wegens lichaamsgebreken als onderwijzer le Oosterland en onderwijzer hij het herhalingsonderwijs aldaar, een en an der met ingang van 1 Mei a. s. B. en W. stelleu voor aan beide heeren eervol ontslag te verleenen. Spr. voegt hier aan toe dat beide heeren het onderwijs te Wieringen ambitieus eu op welwillende wij ze hebben gediend. Aan het verlaugeü de heer van Setten van den Meer om hem bij het herhalings onderwijs pas met 1 November ontslag te verleenen (met het oog op de pensioenre geling) meenen B. en W. niet te kunnen vol doen. Ook dit ontslag wordt, aldus het voor stel, op 1 April verleend. Aldus wordt besloten. Ook wordt besloten een oproeping te doen tot vervulling van de vacature welke dooi de uittrekking van den heer Jonkers zal ontstaan. Aangezien bij de oproeping van een Hoofd onderwijzer te Westerland waarbij acte land bouw tot aaubeveling zal strekken, geen enkele sollicitant is opgekomen wordt op voorstel van de heeren Bakker en Poel besloten de aanbeveling acte landbouw van de oproeping- Hoofd Westerland al' te voeren en aan de oproeping onderwijzer Ooster- land toe te voegen. Aldus wordt besloten Aan den heer P, Bruul, thans waarnemend telepliooDhouder wordt een toeslag groot 150 op zijn jaarwedde over 1916 verleend. Daar na wordt de heer Bruul benoemd tot lele- phoonhouder (in plaats van den Heer W Bruul, welke tot heden feitelijk de functio naris was) Teu slotte verzoeken B. en W. den raad om vrijheid van handelen inzake de levering van schoolbehoeften. Het college vreesde dat er van openbare inschrijving niets terecht zal komen. Zij hebben daarom aan een leverancier een bestek opgedrongen, doch tot heden zonder resultaat. B. en W. worden gemachtigd naar om standigheden te handelen. Bij rondvraag vestigt de heer Bakker de aandacht op de puiD van de steenen beer waaraan destijds de brievenbus te Stioe was bevestigd. Voorz. zegt de puin te zullen doen verwij deren. Hierna sluiting. nuisvlijtteittooustelliiig. Wij vestigen er hier nog eens den dacht op dat de Huisvlijttentoonstelling Vrij dagavond geopend wordt met een woord van den Voorzitter van Omhoog en kooigezang. De zaal wordt te 6y2 uur voor het publiek opengezet. De inzendingstijd is Donderdag van 2 tot 7 uur. Wij vernemen dat er reeds een schoone collectie van het mnseum voor Ouders en opvoeders en van de Belgische Internee- ringskampen is ontvangen. De dijk bij Kinselnieer. Door den Oostenwind weid Dinsdag ge vreesd, dat de dijk te Durgerdam het zwaar te verantwoorden zou krijgen. Nu de wind flink is aangewakkerd, is het ijs aan het kruien gegaan en schuift over den dijk. Voor het behoud van den dijk levert dit geen ge vaar op. Tegen desertie. Aan de Belgische grens hebben de Duit- schers een nieuwe methode ingevoerd, om het veelvuldig deserteereD van eigen troepen te beletten. Alle posten zijn telefonisch met de bepaalde wachten verbonden. Elke 5 mi nuten nadat het aantal voorgeschreven pas sen rechts en links van het schilderhuis zijn afgelegd, moeten zij een bepaald sein geven naar de wacht die hen uitzond. Ook hebben zij hen consingne op elkaar te schieten, als de een van den ander soms desertieplannen mocht bemerken terwijl dan direct het afge sproken alarmsein aan de wacht moet wor den gegeven. te Wieringen. Notaris OBREEN zal ten verzoeke van belanghebbenden in het laatst van de maand Maart in het koffiehuis van den Heer H. Engel Cz. te Hippolytushoef eene publieke ver huring vanlanderijen houden. Zij, die mede van deze gelegenheid willen gebruik maken, om hunne perceelen in huur te presenteeren, kunnen zich orrt inlichtingen vervoegen ten kantore van ggL j noemden notaris. een bruin lederen met gouden bandje en nlaatje met inscrip tie N. C. d. V. Tegen hooge beloouing terug te bezorgen bij S. DE VRIES Cz. Haukes. OPENBARE zal op 's avonds te 8 uur in het koffiehuis van den Heer S. de VKIES Cz. aan de Haukes te Wieringen ten verzoeke van den Heer W. de Vries Sz, verknopen aan de Haukes met erf, zooals op het terrein is afgebakend, kadaster Sectie 1). 1558 en 1559 ged., met een stuk tuin grond, uitmakende de noordelijke helft van den achter perceel b. geiegen luin, kadaster Sectie L> 1048, voor hetge- h e e I groot 9,20 Aren oi 3,2 snees, op het terrein aangegeven. OT met ruime stalling en bergplaats voor 1000 pak zeegras, met erf, zooals op het terrein is afgebakend, kad. Sectie D. 1559 ged. van den achter perceel h. gelegen tuin Sectie D 1048 voor het geheel groot 9,20 Aren of 3,2 snees op het terrein aangegeven. in de Hoelmerkoog kad. Sectie C. 1253 groot 36,40 Aren of ruim 12,5 snees. inde (Vesterlanderkoog, kad. D. 586 groot 13,70 Aren of ruim 4,5 snees. Aanvaarden 1 Mei 1917. Betaling 28 April a.s. Lasten van 1 Januari 1917iaf. De kooper van perceel b. kan 60 van de koopprijs als le hypotheek a 41/1 op zijn gekochte houden. RVANDITBLAD.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2