HET WITTE KRUls Afn.-Verg. oP 14 Maart bij H- ENGEL. Aanwezig: de Goeije; voorzitter, Staven- ga. vice- voorz.; Berghuis, secr. W. Bruul, penn.; J Bos-ker en v. Kalsbeek en van de leden: Admiraal, de Beurs, Jb. Bruul, H. C. Engel, P. Engel, Iiufkens, P. F. Kimt» Pastoor v d. Laar, Ps. Leenderts, D. Min nes, Peereboom, N. J. Poel, v. d. Pol Jac. Poppen, Slikker, H. Smit, G. Timmerman A Vroone en T. Wigbout. Na opening en lezing der notulen brengt de secretaris een keurig jaarverslag uit. waaraan wij ontleenen: Toename van het ledental met 33, zoodat er tans 773 zijn. Eén niet-lid dat hulp van de zuster en materiaal aanvroeg moest daar voor f 10 - betalen. De heer Stavenga is door het bestuur benoemd als magazijnmees ■ter, nadat de lieer Kaan oin ontheffing had verzocht. Materiaal was 230 maal afgegeven ijs 27 maal verstrekt. Ale drie ligtentjes zijn in gebruik geweest. De brancard heeft 5 maal dienst gedaan. Zesmaal zijn goederen te Alkmaar ontsmet Aan verstrekking van versterkend voedsel aan arme zieken is bij na 4 maal meer ten koste gelegd, dan er bij de begrooting voor was uitgetrokken. Herdacht werden verder de bloemver- koop op Pinksteren de vrijwillige contribu- biitie-verhooging waartoe een 500 tal le den zicli bereid heeft verklaard, de lezingen met lichtbeelden en de aanstelling van Mej. Klip als verpleegster en nog veel meer. Hierna doet de heer Poel verslag namens de commissie totnazien van de rekening. Op zijn voorstel wordt de penningmeester eervol van zijn verantwoordelijkheid onthe ven. De penningmeester doet- vervol gens voorlezing van den staat van inkomsten en uitgaven over 1916. Plet batig saldo o- ver 1915 bedroeg f370.08. Er is ontvangen f912.50 aan contributies, f220.- van gemeen te en armbesturen, f 100.39 aan verkoop van bloem; f 147.50 prov. en rijkssubsidie voor tuberculose- bestrijding. J Met een aantal kleinere inkomsten bedroegen die totaal f 1939.87. Van de uitgaven vermelden wij f 125.- af lossing; slechts f 378.62 salaris wijkver pleegsters; 264.41 aan versterkend voedsel, daarentegen slechts 715-85 aan materiaal; slechts ƒ17.38 aan ondrhoud gebouw. Het to taal der uitgaves heeft bedragen 1172.24, zoodat het batig saldo thans is J 767.63. In zijn financieel verslag, dat de penning meester hierna uitbrengt, zet hij uiteen, dat ondanks den vooruitgang van het batig saldo met bijna 400 de toestand toch niet zoo overdreven mooi is, als bij wel lijkt. Immers er is een groot overschot geweest, doordat men; 8 maanden znder verpleegster heeft ge- zcieii. en, al is r door omstandigheden veel meer aan versterkend voedsel uitgegeven dan anders, zulk een overschot is niet zoo gemak- keyijk te niet te doen. Voor 1917 heeft de afd. echter weer een vol jaar salaris te betalen en, bal men bovendien de 150 rijks- en provinciaal-subsidie moeten derven, omdat er geen voor tub. bestr. gedi- plimeerde zuster is geweest. Ook zal er in 1917 wel weer aan materiaal en onderhoud moeten worden besteed. Dit alles neemt even wel niet weg, dat de afd. behoorlijk kan rond komen, mits met zuinigheid, en de waarde harër bezittingen ruimschoots opweegt tegen de schuld, die nog op het gebouw rust. Aan de orde is thans de verkiezing van een penningmeester, doch, voor hiertoe over te! gaan, wenscht de voorzitter eenige woorden1 te richten tot den aftredenden penn., den heer W. Bruulj-JJij drukt zijn leedwezen uit over diens vertrek en wijst op de moeilijkheid hem te vervangen. In de eerste plaats eert hij hem als penningmeester. Zijn beheer is altijd even nauwkeurig geweest, zijn financieel inzicht breeden vorzichtig. Zijn ontwerp begrootin- gengen konden steeds aangenomen worden, zijn jaarverslage waren altoos even keurig. In de tweede plaats eert hij hen als bestuurs lid. Door zijn scherpzinnigheid en menschkun dig oordeel had zijn stem groot gezag en was meestal zijn voorstel het aangenomen voor stel. Boveudien heeft hij nooit gevraagd met hoeweinig hij wel kon volstaan, maar hoeveel hij er nog bij kon doen. Nimmer is een beroep op zijn hulp gedaan of hij heeft zich met zijn geheelen persoon gegeven. I11 de derde plaats eert hij hem als kameraad met wien de bestuursleden zich steeds één hebben gevoeld. Het bestuur leeft hem daarom op gansch eenige wijze willen onder scheiden, n.1. door het eerelidmaatschap dat nog nooit is toegekend. De vergadering heeft reeds bij geheime stemming er haar goedkeu ring aan gehecht. Voorzitter hoopt dat het nader toe te zenden diploma hem een blij vende herinnering zal zijn aan veel schoons dat hij heeft meegemaakt en zelf gewrocht, bovenal echter een nagedachtenis aan vele dankbare harten, die hij hier achter laat. Toe juichingen. De heer Bruul is door deze verrassing zeer getroffen Hij zegt dat hij alles steeds heeft gedaan uit volle symphathie met de vereeniging wegens haar edel streven. Hij aanvaardt het eerelidmaatschap gaarne en spreekt de hoop uit dat onze WKr. afd. zal blijven een sieraad aan de kroon van Noord- Holland. Hij dankt den voorzitter voor hartelijke woorden en de l>estuursleden voor de aangename uren in hun midden doorge bracht. Toejuichingen Na een groot aantal stemmingen, waar bij D:s. Leendertz wegens drukke werkzaam- hedenenl Past. v. d. Laar wegens aanstaand vetrek zeggen niet in aannie king te willen ko men wo dt gekozen ee st de heer v.d. Pol die ook al bedankt wegens we kzaamheden, en ve volgens de hee de Beu s, die zijn be noeming onde g ooten bijval van de verga dering aanneemt, al ontveinst hij niet de moeilijkheid dc opvolger van zijn voorganger te zijn. De heeren Bosker en Kalsbeek wor den herkozen. De hee W. B uul brengt nu een keurig ver slag uit over de algemeene vergadering te Amsterdam, waarg hij de afdeeling verte genwoordigd. Ter tafel komt thans het voo stel van Om hoog" tot stichting van een gemeenschappe lijk lokaal. Het praeadvies van het bestuur luidt hiertoe niet mede te werken: ie. omdat het W.Kr. geen behoefte heeft aan verandering van den tegenwoordigen toe stand 2e. omdat het bestuu het onheus zou vinden tegenover de kasteleins, tegen wie het geen grieven heeft, zonder een- aan een groot al gemeen belang ontleende reden bij hen van daan te loopen; 3e. omdat het bestuur het tegen het belang van de vereeniging vindt, een twistappel in haar midden te werpen: het zöu aanfeding geven Tot pa tij strijd, waarvan bet W.Kr. vrij mo ge blijven; 4e. omdat het W.Kr. nooit goedkooper uit kan zijn dan zoo als nu; en 5e. omdat de kas niet toelaat eeni g risico te loopen inzake een dificiet der exploitatie noch in staat is een flinke gift te geven. Ds. Leendertz meent, dat er vele vereeni- gingen zijn die behoefte hebben aan een lo kaal op drank vrij en grondslag. Hij vindt dat het op den weg ligt van het W.K dat strijdt tegen alles wat schade doet aan de volksgezondheid ook den drank te bestrijden zeker niet het kleinste kwaad. Hij hoopt dat de wil zal voorzitten om het vereeni- gingsleven hier in nieuwe banen te leiden. Is die wil aanwezg, dan zal men glansrijk heen gaan over al de bezwaren, doo den voor zitter genoemd. Hij wil, dat deze vergade ring zich in die richting zal utspreken en stelt daarom de volgende mote voor: „De Verg. enz. sp eekt haar sympathie uit met het bouwplan van „Omhoog" en wenscht de zaak met een nader te bepalen subsidie te steunen. Voorz. had het alkohol-vraagstuk er gaar ne buiten gelaten: niet omdat hij een voor stander is van drankmisbruik, maar mdat jiij die zaak op zichzelve wil beschouwen. Maar hij weigert om de drankbestrijding zoo maar even in de gauwigheid op den koop toe te ne men, waar het gaat m een gebouw voor zo~> vele doeleinden. Hij is er niet tegen, dat het W. Kr. in zake den alkohol een standpunt inneemt, maar voor wat O. wil, daarvoor is men hier niet rijp. Wil O. de menschen rijp maken, danu moei ten de leden van O. begoainen meï een per soonlijk voorbeeld te geven. Voorz. heeft ech ter nooit gezien, dat een O.-lid zich in zijn levenswandel in iets nderscheidt van degenen die buiten O. zijn gebleven of gehouden. En zoo gaat -er van O. geen stuwkracht uit. Hij waarschuwt tegen schijhbraafheid. Voorz. erkent, dat de drank een volkskan ker is zoodra hij wordt misbruikt. Men ovei- drijve echter net en onderschatte net de waai - de van genotmddelen. ,Wil men de onmatig heid bestrijden, dan tajste men het kwaad bij den wortel aaii. Onmatigheid acht hij een geij volg van intellectueele leegheid. Verbeter het onderwijs, breng d enmenschen kennis bij. Wie wat weet, krijgt hoe langer hoe meer dorst naar kennis. Bij meerdere kennis ont waakt vanzelf het gevoel voor mooie boeken, het gevoel voor kunst, voor hooger leven, voor godsdienst. En dan vinden, de menschen van zelf geen genoegen meer in herrie maken en drankmisbruik. Het streft dan zijn eigen dood. Maar w.ij moeten thans blijven op praktisch terrein. Zoolang men algemeen de behoefte gevoelt aan een glaasje op zijn tijd, moeten wij de zaak niet willen dwingen. Hét voorstel moge goed zijn bedoeld, daarom is het nog niet men, dan zal men zich verblijden met een doo- de musch. Men verandert de menschen zoo maar niet door een besluit. Ds. Leendertz vindt het antwoord van den voorz. vol tegenstrijdigheid, vooral waar hij zegt, dat drank een volkskanker is en hem toch als genotmiddel niet wil opgeven. Hij ontkent, dat alcohol een behoefte is. Hij heeft van de geheelonthouding zegenrijke gevolgen gezien, lichamelijk en, geestelijk. Hij kan mee gaan met wat voorz. zeide over de intellectu eele ontwikkeling, doch gelooft dat juist de drank de hinderpaal is om er ooit toe te ge raken. Wij staan tegenover een jvolksgewoon te en moeten beginnen tegenover het drank- genot een ander genot te stellen. Er moet een andere omgeving voor de menlschen wor den geschapen Spr. vraagt zich af,- waarom het W. Kr. zooveel doet inzake tuberculose bestrijding en zich dadelijk terugtrekt als het gaat om drankbestrijding. Laat het W. Kr daar ook stelling tegen nemen. Laat Dr. eens een lichtbeeldenavond geven met als on derwerp de schadelijkheid van den alcohol. Kalsbeek zegt uitgenoodigd te zijn ge weest om O. mede op te richten. Hij wilde toen dat er een streng geheelonthoudersstand punt zou worden ingenomen.Toen was het Dis. Leendertz die daar niet aan wilde. Hij wilde er allerlei lieden bijhouden, bij wie het beginsel niet diep ging terwijl spr. sedert nooit meer is uitgenoodgd. Juist O. heeft de zaak met bij de wortel willen aan L:.-;en. Zoo is het niets waard. Vele leden ven O. verloochenen het beginsel, waar O. vo-> -egt te "strijden. W. Bruul vindt dat het debat verkeerd opt Wij hebben slechts te vragen, wat het b.lmg is van het W. Kr., niet hoe het staat mO. en met de drankbestrijding. Ds. L. is al ie ge makkelijk over de bezwaren van het be uir heengegledn Hij lgt nog eens de nadruk op bezwaar dat er geen twistappel in het W. Kr. mag komen. De bevolking wil die riciu ing niet uit. Het W. Kr. heeft een ander d. V l.n drankbestrijdng. Hij zou het jammer vin ien als het W. Kr. zich uitsprak voor of tegen. Hij wil in het geheel geen uitspraak. Na korte ruplieken van Ds. L. en den voorz. Wordt de motie Leendertz verwör pen met 19 egen 3 stemmen en 3 blanco Het bestuursvoorstel wordt daarop zonder hoof delijke stemming aanvaard. Bij de rondvraag dankt de heer Slikker den afgetreden penningm. voor de aangena me samenwerking en wenschthemhei beste in zijn nieuwe woonplaats. Niemond verder het woord verlangend wordt de vergadering met een kort woord door den voorz. geslo-J ten. POLITTE. Gevonden een zwart zakje met inhoud Inlichtingen b"j Jen ge veldwachter De heer S. C. de Vries, candidaat tot den Heiligen dienst te Leiden die j.1. Dinsdag werd beroepen als predkant te Oosterland en Den Oever heeft dit beroep aangenomen. Burgerlijke Stand der geni. Wieringen van 10 tot en metió Maart 1917. Geboren: Neeltje, dochter van P. Kooij en M. Tijsen. Ondertrouwd: A.Duijnker en A. Bakker. De zeemest te Den Oever in volle actie. Tvve motrbooten, Katwijk 91 en een IJ- muider,Pieter Jan kochten zeesterren op voor den prijs van f2.- a f2.80 en mosselen f 2.- a f 2.50. a y Schagen 15 Maart 1917. 10 paarden f 300 a fiooo. 4 stieren f 3 a 425.. 23 gelde koeien magere f 280 a 380. 110 Idem vette f 220 a 465. 25 kalfkoien. f 320 a 430. 334 nuchtere kalveren f 8. a 20. 458 overhonders f 24 a 35. 25 varkens vette per K.G. f 0.70. 102 biggen 12 a 16. 20 kkonijnen f 0.80 a 1.25. 57 kippen f 1.- a 125 247 K.G. boter f 1.95 a 2.15. 40160 kipeieren f 7.75 a 8.25 Gemengd Nieuws. Gevolg van de broodkaarten. Men schrijft uit Barneveld Een overoud gebruik, dat sedert onheug lijke tijden in deze streken bestaan heeft, behoort thans tot het verledene. Voor de land bouwende bevolking toch was het een vaste gewoonte 0111 met de Barneveldsche paarden markt den schoenmaker te gaan betalen. Een rekening van deze ambachtsman ont-l ving hij nooit doch niet gemakkelijk zou eci. buitenman verzuimenop dien dag zijn schuld af te doen. In ruil hiervoor onthaalde de schoenmaker dan zijn 'klanten op koffie met boterhammen, en wel in zoo'n groote getale als de boertjes in hun meestal ruime magen maar konden bergen. En dat hun eetlust door gaans goed was, bewees het feit, dat sommi gen voor een dozijn pillen niet bevreesd wa ren. Thans echter is aan. deze aloude gewoonte een einde gekomen. Behalve de broodkaart, heeft hierin ook het besluit der schoenmakers, vier maai per jaar betaling te vrderen, een ra dicale verandering gebracht. Geen betaling Men schrijft uit Barneveld: Een vreemde ling, naar men meent afkomstig uit Rotter dam, had eenigen tijd gelogeerd in hotel „Bui tenkist" te Voorthuizen, Zonder betaling is deze gast er .n.u vandoor gegaan, en toen de hotelhouder, de hem achterna gereisd was, hem in een café in een naburige plaats om be taling maande, begaf de vreemdeling zich aanstonds naar het privaat, waar hij zich een kogel door het hoofd joeg. Ook een wederzien Toen te Roozendaal een aantal Belgische kinderen per trein aankwam, herkende een ge ïnterneerd Belgisch korporaal daarbij zijn dochtertje, dat hij sedert het uitbreken van den oorlog niet meer had gezien. Een tweede kind, gedurende den oorlog gebren, dat ook bij het transport was, had hij nog nimmer ge zien. Red de broodkaart ln de buurt van Boxtel N.Br. was een zeer arm man gestorven. Hij werd in zijn duagsche kleeren in de kist gelegd en de begrafenis had op de meest primitieve wijze plaats. Juist toen men zich naar het kerkhof zou begeven viel den huisgenooten in dat de doode zijn broodkaart nog in zijn jaszak had. De kist werd losgeschroefd en de broodkaart was ge red. Als men zoo zuinig is op een broodkaart is het dan wonder dat in Amsterdam de straat jongens iemand als de grootste verwensching toevoegen:, Kerel verlies je broodkaart. De vaart (Xp de Zuiderzee. Gistermiddag vertrok de Meppelerboot uit Amsterdam door de Oranjesluizen. De tocht op het BuiteivIJ ging vrij goed door de op 1 Maart gemaakte geul. Buiten den Durgcrdam- mer vuurtren boorde zij nog ruim 500 meters door het dikke ijs op Pampus, maar moest dc pogingen opnieuw opgeven en onverrichter- zake terugkeeren. De vaart van Amsterdam naar de Zuider zee blijft dus vorloopig gestremd. Uit Enkhuizen. De gasboot Zuiderzee", heeft Dinsdag ge tracht van hier uit Nieuwediep te bereiken. Eerst ging de reis vrij voorspoedig, maar ten. N. O. van Medemblk werd zooveel zwaar zee-- ijs aangetroffen, dat de tocht moest worden gestaakt. Liet vaartuig is te Enkhuizen weer gekeerd. Oorlogswinstbe'iasting. Naar het Corr,-bureau verneemt zal de op brengst van de O. \V.-belasting over het eer ste jaar een heel eind blijven beneden de ge tallen, die door financiers in de pers worden genoemd. In Rotterdam zal de opbrengst on geveer 24 miliieen gulden, zijn, in Amsterdam ongeveer 20 niilüoen gulden. NekkramP. In het militair hospitaal te Den Helder is nekkramp geconstateerd bij den soldaat G. afkomstig uit Koegras. De toestand van den patiënt is vooruitgaande en niet ongunstig. Nu nog mooier- Procesverbaal is opgemaakt tegen een vee houder te Sneek, wegens het afleveren van melk die verontreinigd was niet.... een aan merkelijke hoeveelheid koemest. Geen honger-, maar eer?. dorstoPtocht. In de Drentschc gemeente Borger is ee?. honger démonstra t ie gehouden-, waarvan ae eiders althans sommigen hunner, zooveel sterken drank hadden geconsumeerd, dat ze dronken werden! ITet eenige antirev. raadslid maakte de opmerking, dat liet geen honger maar een dorstoorlog was geweest. De ergenis van den gemeenteraad was zoo groot, dat met algemeene stemmen besloten werd, een absoluut verbod van jeneverver koop en gebruik aan de regeering te vragen. Een sPekPannekoek die naar meer smaakt Een bewoonster van de oude Rijnstraat te Arnhem bakte van Regeeringsbloem fcpelk- pannekoeken. Wie beschrijft de verbazing uer twee oudjes, toen bij het consuniccren dei- laatste pannekoek....een gulden te voorschijn kwam. Dat de gulden evenals de pannekoeken in den smaak vielen der oudjes laat zich begrij pen. Voor het vindee van het lijk van Aric van Ko~ zeiaar die 8 Maart 1.1. op hetBalgzand in de Zuiderzee is verdronken, wordt f 60 beloo ning toegekeiid. De vinder kan zich vervoe gen bij P. Voothuizen Sr. Meerweg, Breezand ^innpnr ifnucwïiwr Ten behoeve vn de verhooging van den Zuidpolder-Zeedijk zullen waarschijnlijk 50 huizen in Volendam gesloopt moeten worden. De gemeenteraad van Edam heeft nu een ter rein gekocht voor nieuwe wonuingen. Te Tolkamer bij Lobith is op een schip uit Rotterdam, varende naar Duitschland, 1500 K.G. tin en 40 liter sla-olie in beslag geno men. Het tin was „gemaskeerd" als zwart ge maakte vlampijpen. Men maakt in Duitschland 1111 drijfriemen vanlang menschen haar. Dat is er genoeg- te krijgen tegen een orijs van 10 Mark en. meer per kilo. Hét wordt gesponnen en geweven en levert een goed materiaal. De haren, welke te kort zijn voor riemen worden voor de vilt-fa- bricage benut. Uit het door de Duitscliers be zette Russische gebied wordt veel memschcti- haar getrokken. Predikbeurten Zondag 18 Maart 1917. NED. HERV. GEM. Hippoolytushoef voorm. 10 uur Ds. Tinholt. Den Oever nam. 2 uur Ds. Tinholt. Indien geen overtocht 's avonds 7 uur Den Oever Ds. Leendertz. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Stroe voorm. 10 uur Ds. Leedertz. REHOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Stavenga. Des avonds 7 uur de heer Stavenga. GEREFORM. GEMEENTE. Voorm. 9en een half uur preeklezen. Nam. 2en een half uur preeklezen.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2