4Q9 I WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. - 8e jaargang. Vrijdag 23 Maart 1917. No. 22. f WIERINGER COURANT J J- J> WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." J. j. j. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. BEKENDHAKING. De Burgemeester van lVieringen breng t ter kennise van alle winkeliers in deze gemeente ■dat vanaf heden tot' 26 Maart aanstaande aan het distributie-kantoor (geopend alle werkdagen van des voormiddags 9 tot 12 uur) tegen directe betaling bonnen? verkrijgbaar zijn voor groene erwten, gort, rijst, havermout en groene zeep, welke goederen echter eerst verkrijgbaar worden, gesteld 2 April en moe tend ienen voor den verkoop gedurende 4 we ken, alzoo tot 29 April daaraanvolgende. Zij, diie voor 26 Maart geen bonnen in hun bezit hebben, zijn d'us ,'vani den verkoop van bovengenoemde artikelen gedurende de maand April uitgesloten. De Burgemeester voornoemd A. PEEREBOOM. Waringen 17 Maart 1917. Gemengd flieuws. Verbetering predikant* traktementen. D Provinciale Commissie voor Noord- Hol land voor het plan „Aanpakken" heeft allen predikanten in de provincie een schrenven ge zonden, waarin hun medewerking wordt ge vraagd voor het welslagen der actie. Volgens: het plan-de-campagne van de cen trale commissie worden, gerekend' naar het aantal hervormden, uit Noord-Holland bijdra gen. tot een bedrag van 160.000 verwacht, uit de classis Amsterdam b.v. ruim ƒ85000, uit de gemeente Amsterdammet ruim 199. 345 Hervormden70.000. In iedere gemeente is den predikanten ver zocht de totstandkoming vn.» 1.1-: missie te 'bevorderen, die gelden willen inza melen. Dat is nog al wat. In een der dorpen van de provincie Utrecht waar ingekwartierd zijn eenige batterijen veld ar tel Ier ie, werd het volgende in theorieles be handeld: Een officier van ons wapen,aldus detwee de luitenant)heeft de keuze uit 3 verschillen de hoofddeksels, grijze pet, zwarte kepie en grijze kepie) 5 verschillende jassen (grijze vel dj as met glimmende knoopen., grijze veld- jas met overtrokken knoopen,, grijze korte jas zwarte korte jas en zwarte tuniek) 5 verschil lende beenbedekkingen (grijze lange broek, zwarte lange broek, grijze korte broek met put tees, grijze korte broek met leeren kappen zwarte korte broek met leeren kappen), 7 vei' sobillende overjassen en mantels, (grijze jek ker oud model, grijze jekker nieuw model, grijze overjas oud model, grijze overjas, nieuw model, zwarte overjas, zwarte mantel, grijze mantel,) 3 sabels, (gewone sabel, wan delsabel en klewang) 2 paar handschoenen, - Dooi* lijden tot Geluk 87 "Geef mij dat briefje kindlbeveelt zij. Gewillig voldoet Eva aan dat verlangen en mevrouw leest: „Eva, tracht mij met moeder te verzoenen. Als jij, die zoo liefheeft, voor mij spreekt, zal zij wel toestaan, dat ik voor haar vertrek om vergiffenis smeek. Er hangt zoovéél van mij af. Help mij, Eva!' Ik wil hem niet zien, verklaart madame, -streng.... Ga jij ook je goed inpakken, 't wordt tijd, dat je hier vandaan komt. Met bevende vingers pakt Eva haar klee- ren bijeen, terwijl zij in de andere kamer aan A'malia meedeelt, dat mevrouw nog te zwak is en meneer vandaag maar geen poging in 't werk moet stellen. Zij gevoelt zich ongelukkiger dan ooit. Thans eerst krijgt zij besef van Kareis erbar melijk karakter. Hoe wist Hanna, dat hij haar had gekust.? Niemand anders dan hij zelf kon haar dat verteld hebben Amalia komt binnen met de boodschap, dat het rijtuig voor is en een half uur later ver laten belde vrouwen het huis. Bij het portier staat Karei, die.het gewaagd heeft zijn. moeder onder de oogen. te komen, maar als hij haar ziet aankomen, zoo verou derd, zoo zwak en ziekelijk, aan den arm van het meisje, dat de oogen niet opslaat, maar el- ken tred der oude vrouw leidt, dan bestterft het gedwongen lachje om zijn lippen en hij UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. (bruine en witte), zoodat een officier van ons wapen zich tegenwoordig kan kleeden op 3m.5m.5m.7m.3m.2 of 3150 verschillende manieren! Na deze theorieles kunnen de recruten niet anders gedacht hebben; dan dat het slechts aan den goeden smaak van hun superieuren te danken is dat ze nog wel eens twee hunner ontmoeten, die ongeveer gelijke uniformen dragen. De Duitsche transportmoeilijkheden. Het Het gebrek aan smeerolie. Uit Londen kooit een uitvoerig Reuterbe- richt over den nood in Duitschland, waarin gezegd wordt, dat Duitschland de grens van zijn economisch weerstandsvermogen nadert. Het bericht houdt zich in het bijzonder bezig met de koude der laatste weken, die de toch al uitgemergelde Duitsche bevolking nog bij zonder heeft aangepakt. Het wijdt verder uit over de steenkolenschaarste, die in het bijzon der aan transportnioeielijkheden wordt toe-* geschreven. Over die moeielijkheden weet het nieuwsagentschap heel wat le vertellen. Het deelt mede, dat ze vooral hun oorzaak vinden in de enorme eischen van de militaire inten- dancedienst, de sbjtage van. de locomotieven en rollend materiaal, de onmogelijkheid dit materiaal te vervangen of te repareeren, het ge brek aan kolen en smeeroliën en ten slotte de voortdurende oproeping van spoor wegarbei- ders. Hoezeer het verkeer vermindert, blijkt uit het feit,dat in vredestijd er dagelijksch 2000 wagons Berlijn bereiken en thans slechts 900. sterlr' zef/s^VlaT'Vle 'Dtn UcTiespöofwêgoeam - ten, las hebben gekregen, om van alle locomo tieven en wagons die die uit Zwitserland kom en, de smeeroliën weg te nemen. Nu eischt ieder wiel een "half a twee kilo olie en bij, de modernste wagons zelfs vier kilo. Daar er per dag ongeveer 500 wagons uit Zwitserland naar Duitschland komen, verschaffen de D'uit schers schers zich op deze wijze vier ton per dag. Het bericht spreekt verder van het gebrek aan boter, en vet en de surrogaten, daarvoor die het belachelijk noemt en haalt ten slotte de Arbeiter Ztg. aan, die schrijft, dat de nood der arme bevolking niet alleen het gevolg is van gebrek aan steenkool, maar ook van ge brek aan voldoende brood, vleesch en voeding middelen in het algemeen, zoodat men een ramp voor de arbeidende bevolking kan ver wachten. Viscli met carbolsmaak. Van verschillende zijden komen klachten over carbolsmaak aan zalm en riviervisch. Zelfs in Duitschland waar zeer waarschijnlijk stamelt smeekend: —O God, laten wij het toch niet tot het uiter- se drijven, moeder Me één blik slaat de oude vrouw hem ga de en die was voldoende om op zijn gelaat de sporen te zien van den afgeloopen nacht, zijn gezwollen oogen, het verbonden oor met de zwarte pleister. Je zult wel vernemen, wanneer je mij kunt spreken mompelt zij onder het voortgaan. Een paar minuten later is het rijtuig om den hoek verdwenen. Eva is niet'te overreden bij madame op den ,Dam te komen. ,Och liever niet tante thuis wordt U immers goed verpleegd!" Voor haar huis in'de Ridderstraat stapt zij uit waar zij door Dora wordt ontvangen. Nu weer met frisschen moed aan den arbeid Qora,, zegt zij vriendelijk. De kinderen heb ben lang genoeg vacantie gehad. Morgen moet de advertentie in de courant, dat de schooi weer geopendi wordt. Ik had gedacht, dat U aan uw iutzet zou be ginnen, moppert Dora. Hou op met dien onzin! zegt Eva. Ik trouw nooit, begrepen! Dat zullen wij nog eens zien. .Maar wat die school betreft, nu, vee'l leerlingen zullen er wel niiet komen. Marie Zimmerman heeft ook een naaischool opgericht en daar gaan al veel kinderen, die vroeger bij U waren. Ik had het U dadelijk willen schrijven, juffrouw Eva maar ik hoopte eerlijk gezegd, dat U aan die heele school niet meer dacht.Neen juf frouw, ik zal niet meer spreken over trouwen gaat zij voort, bemerkende dat haar lieve- ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 de oorzaak der waterverontreiniging schuilt die den bijsmaak veroorzaakt zijn de klachten legio. Van jaar tot jaar wordt dit kwaad er ger. Thans hoort men uit andere plaatsen hier te lande zelfs, dat de smaak zóó erg is da*, handelaren zich genoodzaakt zagen, de zalm terug te zenden. De vlooien van de dollarkoning. De Popoio Romano weet te vertellen van een zeer eigenaardige verzameling die zich in het bezit van den Amenikaanschen million nair Walther Rotschild bevindt. Deze Ameri kaansche geldvorst bezit n.m. 3000 verschil lende vlooien waarbij de zeldzaamste soorten. Voor een bijzonder exemplaar heeft hij heel wat over. Eeen Canadees kreeg 1500 gulden van hem voor 3 vlooien van poolvossen. Den hoogsten prijs heeft hij indertijd neergelegd voor een vischottervloo; die kostte hem 12.500 gulden. Goed en goedkoop voedsel. Burgemeester en Weth. vn Alkmaar hebben den raad een crediet gevraagd van 15000 voor de inrichting van een centrale keuken op het Doelenveld, waaruit aan de ingezetenen, zoodra dë omstandigheden dit noodig moch ten maken, ter beoordeeling aan den gemeen teraad, tegen billijken prijs een goed voedsel kan worden verstrekt. De bedoeling is aanvankelijk 20 kete's re plaatsen, voldoende voor 3430 personen. De keuken zal echter worden ingericht voor 30 ketels ten behoeve van 5145 personen. Voor zijn katten. —Bij een ingezetene van Vlissingen ziin door en 4 bonboekjes, die deze heer voor zijn kat ten had aangevraagd. Dr. Kuijper. Op de vraag of de gezondheidstoestand van dr. Kuiper vooruitgaande blijft kan de Stan daart mededeelen dat de inzinking en zwakte nog nawerkt maar dat toch de geheele toe stand, hoezeer nog allerminst geheel hersteld, toch met elke week winnende iis Duitschland en Amerika. Volgens de Daily Telegraph ziet men te Washington den toestand donker in. Lansing deelde den journalisten, die nieuws aan het ministerie van buitenlandsche zaken kwamen halen mede, dat de toestand te ernstig was, om er over te spreken. Hooggeplaatste officieele Amerikanen zou den verklaard hebben, dat er na het in den grond boren van drie Amerikaansche schepen op één dag, geen hoop meer op is een bot sing te vermijden. Reuter beweert, dat -de Amerikaansche mari ne met bekwamen spoed aan het bouwen is. ling weer boos wordt en tevens smartelijk staart op de leege plek, waar de linnenkast heeft gestaan, waarmee nu Tony pronkt Een uurtje later gaat Eva naar haar broer .hij moet raad schaffen. Op dit oogenblik is zij de krenkingen, haar door hem en de zijnen aangedaan, vergeten. Hij is immers de eeni ge op wien zij eenige aanspraken kan doen. Tony opent haar de deur. —Ben jij het Eva? Robert is niet thuis, zie je, maar kom maar alvast binnen, hij zal daar wel komen. Zij hebben hem een uur geleden op den Waterdam geroepen, de oude vrouw scheen absoluut te moeten spreken. Zoo wis ten wij dan ook, dat jij al weer thuis waart. Ik dacht eigenlijk, dat je met mevrouw zoudt zijn meegegaan. Ga zoolang zitten, maar neem mij niet kwalijk, dat ik je geen gezelsschap houdt, mama heeft mij geinviteerd. Zij heeft van avond een whistpartijtje. O, ga gerust je gang. Nu, tot ziens, zegt Tonny, het voor dat be zoek niet noodig achtende de lamp op te steken Maar voor zij heengaat, vraagt zij nog: Zeg eens Eva, is het waar, dat Karei tegenwoor dig zoo drinkt? Ik heb het niet bemerkt. Wel, nog altijd even discreet! Maar het is toch waar, en trouwens niet te verwonderen met zoo'n vrouw! Tony is de deur al uitgetippeld en Eva zegt nu binnensmonds:,,Moet het de schuld zijn van de vrouw? Ach neen, het is zijn eigen niets waardigheid!" luist komt Robert binnen. —Goeden dag Eva, hoe gaat het er mee? Ik Bureau Hlppolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard. Het ministerie gaf opdracht voor 400 kleine duikbootjagers. 200 daarvan moeten de mari newerven leveren, 200 andere worden bij par ticuliere werven besteld. De neergeschoten Zeppelin. Uit Coinpiègne worden nog de volgende bijzonderheden bericht aangaande het neer schieten van den Zeppelin aldaar. Deze werd om halt zes waargenomen van een hoogte van 3500 M. terwijl hij zich met matige snelheid bewoog. Het afweergeschut opende terstond het vuur, zoodat de zeppelin door projectie len werd omgeven, waarvan een het omhulsel trof, waaruit terstond de vlammen sloegen, die weldra het luchtschip bereikten, dat als een reusachtige fakkel naar beneden stortte. Men zag vier mannen over boord springen, die ver pletterd neerkwamen. Al de overigen werden verbrand en liggen nog onder de overblijfse len. De bestuurder was nog slechts een zwar te massa; zijn schedel was gebarsten en zijnge laat onherkenbaar. Uit de uniform knoopen bleek dat het toestel, met 50.000 M3 inhoud tot de marine behoorde. Door de bommen uit de zeppelin geworpen was geen schade veroorzaakt. De Zuiderdijk. Het stoomschip „Zuiderdijk" van de Hol- land-Ameri ka-Jij n, dat met de lading van 28625 quarter tarwe, 600 zakken lijnmeel, en 153 ton lijnkoeken van Halifax naar Neder land was vertrokken, is gisteren in de Nieu we waterweg aangekomen. Hedenochtend is bericht ontvangen, dat het stoomschip „Be- soekivan den Rotterdamschen Loyd, met maakt, te Bergen is binnengeloopen Van de grens. De landbouwer De R. onder de BelgLche gemeente Watervliet, die beschuldigd werd met een ladder eenige personen gehoipen te hebben, m over de elcctrische draadversper- ring te komen, is veroordeeld tot 5 iaar ge vangenisstraf in Duitschla.U zijn knecht werd eroordeeld tot 3 jai*. Vele Belgen die destijds op bevel der Duit sche overheid hun woningen langs de grens moesten ontruimen, en naar Neder!ad uitge weken, om toch hun acn'erstallige belast ngen aan de draadversperring te koinen voldoen. Te Amersfoort is een aan meningitis lij dend persoon uit Loods II in het hospitaal overleden. Dadelijk zijn de nood'ge maatregelen gen 1- men en is de loods geïsoleer i. Voedingswerk waardigheden in Frankrijk. De handel in slakkenlie vlgens de nieu we bepalingen p de voeding, in iezeif ie ru briek geplaatst zijn geworden als oesters n.1 wist dat je hier waart. Ik ben even bij je thuis geweest, waar Dora het mij vertelde. Maar eerst even licht maken. Nét iets voor de zui nige Tony. Hij steekt de lamp op en vervolgt Zie zoo! Kom nu mee naar mijn studeerkamer, daar is 't eenige gezellige hoekje, van het heele huis. Daar zet hij de lamp op tafel en schuift zijn zuster een stoel toe. Dat is me 'n mooie histarie bij die Bal dauf's! De oude vrouw rilt van de koorts, en vertelt nog dat Maurits zieker is dan zij. Mau- rits en ziek zijn! Hij is nog zwijgzamer dan anders, dat is alles. Hij was 't, die mij had la ten roepen, daar hij zijn moeder eenige mede- deelingen had te doen, die geen uitstel konden lijden, en mij bij de hand wilde hebben voor geval, dat zij door opgewondenheid weer een aanval zou krijgen. Te^en alle verwachting in is zij echter kalm geb!» ven en toen ik, na het onderhoud, even boven kwam, hoorde ik haar nog tt Maurits zeggen, dat zij er vannacht eens over denken zou. Natuurlijk is er weer sprake van dat lieve Kareltje. Hoe gauwer de zaak is afgedaan he beter. Over jou had zij het ook. Toen Maurits voor een oogenblik de kamer uit was, vertelde zij mij zo een en ander, waaruit ik kon opmaken, dat zij 't zich als een plicht beschouwde om voor jouw toekomst te zrgen. Haar lievelingswensch kan niet in vervulling komen, dat weet zij wel, maar, al kan jij helaas in den waren zin van het woord nooit haar dochter worden, wilde zij toch. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1