in diie van hors-d'oeuvre, die in onbeperkte hoeveelheden genuttigd ra iren wórden- maakt in Frankrijk een wmjtg.wer le „petite industrie" uit. op een acre land kunnen jaarlijks wel 500.000 eerste kwaliteit slakken geteeld wrden, die in normale tijden gemiddeld ƒ4.50 per duizend opbrenen. Ze moeten eenmaal per dag gevoed worden, liefst des avonds en zij zijn zeer vraatzuchtig. Na een regenbui, die haar eetlust schijnt aan te wakkeren, wordt op een bed met 100.000 slakken in korten tijd een kruiwagen kool opgegeten. De landslak ken zijn vegetariërs en daarom veel minder ge vaarlijk dan de in Engeland zeer gewilde zee slakken de „cocles" en „whelks" en „periwin kies", dus niet zoo kieskeurig zijn in haar voedsel en soms door het opnemen van afval stoffen hesmet worden. De TisscliersseUepeti kiezen zee. Nadat het weer was opgeklaard vertrokken Woensdag van IJmuiden de meeste schepen welke in de afgeloopen dagen alhier waren bin nen gekomen en de visschershaven overvulden wederom ter visscherij, IIO vaartuigen kozen zee. Neg nooit vertrok zulk een groot aantal op één dag. Aanvraag voor nieuwe grondstoffen voor meel, bloem, enz. Voor winkeliers, bakkers, koek- en banket bakkers (handelaren in bloem en meel) die een voorraad liebbij, gelijk aan het quantum waar op zij volgens de Ingeleverde bons voor een termijn van 14 dagen recht hebben, mogen geen bestelkaarten voor nieuwe grondstoffen afgestempeld worden. Eveneens zullen geen bestelkaarten mogen worden afgestempeld, wanneer in gemeenten een reserve voorraad bloem (Amerikaansche of inlandsche) is opgeslagen, welke voor meer dan een week tereikend is. In dat geval zul-.' len de bakkers en winkeliers van gemeente wege van bloem moeten worden voorzien. Voor het einde der loapende maand met aan het Centraal-Broodikantoor opgave gedaan worden van door de gemeente opgeslagen voor raad Inlandsch en Amerikaansch meel Wanneer -de aanwezige voorraden zijn ver bruikt, zullen wederom bestelkaarten mogen worden afgegeven Koninklijk voorbeeld. Naar men verneemt heeft Hare Majesteit de Koningin last gegeven om zoowel op het Loo, als op hare particuliere landgoederen onder Wassenaar en in de tuinen van de pa leizen in het Noordeinde en in het Bosch de ICit UIVl gt-ltUJOci., n W.4W' u.v voeding bij uitstek leenen, ten einde de produc tie daarvan zoveel mogelijk -te vermeerderen. Indeeling landstormjaarklasse 1908 Van de landstorm jaarklassen 1908 zullen <ie dienstplichtigen als volgt worden in dienst gesteld: 1. in het tijdvak van 29 tot 31 Mei 1917: de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers) en bestemd hetzij voor hospitaalsol daat, hetzij voor ziekendrager; b. de landstormplichtigen, .toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers), wier geslachtsnamen beginnen met, een der letters A tot en met Q en S c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de pontonniers; d. de landstormplichtigen, toegewezen aan de genie; 3. in het tijdvak van 1014 Juli 1917; a. de landstormplichtigen toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers), wier geslachtsnamen beginnen met een der letters R en T tot en met Z en die niet l>estemd zijn voor hospitaalsoldaat of voor ziekendrager; b. de landstormplichtigen,toegeweezen aan de pantser fort-artillerie; c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de torpedisten; 4. in tijdvak van 1610 Juli 1917: de landstormplichtigen, toegewezen aan de vesting-artillerie. Broodnitvoer naar België. Het consent van brooduitvoer is te Sluis Zeeland geëindigd. Bij uitzondering hebben de Sluissche bakkers toestemming, 30.000 brooden die ze in de vorige maand uit gebrek aan meel niet konden leveren, nog uit te voe ren.Er was daar in de laatste dagen een le vendige handel in tabak. Een half millioen sigaretten, groote pakken tabak en duizenden sigaren gingen over de grens. Een extra-zitting van het Congres. Wilson heeft tegen 2 April een extra zit ting van het Congres bijeengeroepen, teneinde stappen te nemen in verband met den staat van oorlog, die, naar toegegeven wordt, tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bestaat. Be ex-Tsaar en zfln gemalin gearresteerd. De regeering heeft gelast: ie. dat de ex-tsaar en zijn gemalin als ge vangenen zullen worden beschouwd en naar Sarkoje Selo zullen worden gevoerd: 2e. dat generaal Alexejef den afgevaardig den Bonslikoff, Versjimme, Gribounine en Kalinine, die naar Mohieleff gezonden wor den, een detachement ter beschkking zal stel len, omden ex-tsaar te bewaken. Amerika in oorlog? In de zitting van het kabinet, die 3 uur duurde, werd geen nieuwe mededeeling ge daan, behalve, dat het feit ter kennis werd g(^ bracht, dat alle maatregelen voor den oorlog' worden getroffen. De toon der nationale pers en van hooggeplaatste personen, wijst erop, dat men het slechts als een kwestie van dagen bechouwt, dat Wilson zal overgaan tot ee oorlogsverklaring. Men is er van vertuigd, dat Wilson onderhandelingen heeft aange knoopt met Engeland en Frankrijk over een gezamenlijk patrouilleeren op den Atlanti- schen Oceaan tegen vijandelijke duikbooten. Oproer te Bellijn? In Duitsche grensplaatsen- loopt het gerucht, dat er een groot oproer te Berlijn heerscht, dat gisteren begonnen is. Troepen zouden der waarts ontboden zijn. Bevestiging van dit bericht is nog niet ver kregen. Nederland en de. gewapende handelsschepen. Naar wij vernemen, heeft de Fransche ge zant thans, evenals de Engelsche, bij onze re- geerig aangedrongen op het toelaten van ge wapende handelsschepen in de Nederlandsche havens. De Fransche gezant heeft zijn betoog in eenigszins andere bewoordingen .ingekleed dan van Engelsche zijde gedaan werd, en den na- dnik gelegd op technische en juridische gron den. Een erfeniskwestie. Sedert enkele weken houdt te Zwartsluis een erfeniskwestie de gemoederen in spanning Voor ongeveer een maand overleed inej. G. Huisman. Bij opening van het testament bleek zij haar geheele vermogen, behalve een legaat van 500, te hebben nagelaten aan de Ned. Herv. school aldaar. Toen deze de nalaten schap wdde aanvaarden, ontving het bestuur een schrijven van ds. J. Luuxing, te Gorin- chem,vroeger te Zwartsluis, dat men, alvorens hiertoe over te gaan, eerst eens moest kijken in een bepaalde kast op een bepaalde plaats. Men deed het en vond aldaar een eigenhandig schrijven van erflaatster, waarin zij alle lijf- en linnengoederen, goud, zilver, juweelen en oud porcelein naliet aan de kinderen van ds. L. die indertijd veel propaganda heeft gemaakt voor de bijzondere school. Na enkele dagen kwam hij zij deel in ontvangst nemen. Het onthaal was verre van hartelijk en in een on derhoud met het schoolbestuur, waarin hem het vuur zeer na aan de schenen) werd gelegd, legde hij de verklaring af van de erfenis af tu geimeiu Zuu wuihch uW £"Utró1-: ver enz. (allemaal familiestukken) tegen taxa-! tiewaarde over te nemen.. Zulks geschiedde erj reeds gingen enkele stukken in handen der familie over. Men dacht, dat hiermede deze onverkwikkelijke geschiedenis een einde had genomen, doch enkele dagen later toch kreeg het bestuur een uitnoodiging om voor den kantonrechter te verschijnen, bij wien ds. L. zijn zaak aanhangig had gemaakt, terwijl het reeds verkochte weer most worden terugge geven. Koolteertn Tlasafral. Te Axel (Zeeland) neemt men proeven om uit een samenstelling van koolteer en vlasaf- val brandstof te vervaardigen. De eerste proe ven hebben voldaan wat betreft de brandbaar heid', doch bij afkoeling vielen de in vormen gegoten stukken uit elkaar. Men tracht hierin verbetering .te brengen en hoopt op die manier een bruikbare brandlstof te krijgen.. Mjjueii in de Zuiderzee. De Zuiderzeevaart tusschen Medemblik,, Enkhuizen, Den Helder en Stavoren, Workum en Hardingen is weder onveilig gemaakt door drijvende mijnen. Gisteren werd een mijn door visschers opgemerkt, die in Zuidelijke rich ting dreef. Wegens mijnengevaar was de veer- en pontdienst Stavoren- Enkhuizen gis teravond gestaakt. Tarwe bevroren. HAARLEMMERMEER.. De vrees dat de wintertarwe in dezen polder ds bevroren, wordt maar al te zeer bewaarheid. Allerwe-. ge is men druk bezig met 'het overzaaien der tarwe. Hoofdzakelijk gebruikt men daarvoor Wilheiminatarwe, waarvan men bij gunstig lente en zomerweer nog een matig beschot hoopt te dorschen. —Met het oog op de volks voeding is het zeker jammer, dat de wintertar we die zoo mooi te veld stond, grootendeels bevroren is. 21 man omgekomen. Het Amerikaansch stoomschip „Healdton" is op 21 Maart 's avonds 8.20 bij Doggers- bank getorpedeerd. Drie booten werden uit gezet, waarvan een met 8 man, waaronder een zwaar gewonde, ds binnengebracht te Terschei Iing dóór een torpedoboot. Van de andere boo ten is niets bekend. Vermoedelijk zijn 14 man omgekomen bij een ketelontploffing. Actie tegen liet. vloeken Naar men verneemt zal de Bond tegen het Vloeken, welke onlangs is opgericht, zich met een oproep wenden tot alle Christelijke ver-i eenigingen om met afgevaardigden op 24 Mei top Utrecht samen te komen. Uit al deze afge vaardigden zou alsdan een Nationaal comité tot**bestrijding van het kwaad op alle terrei nen des levens worden opgericht, Beserteurs uitbrekers. Een Duitsch deserteur werd le Tegelen on der het raadhuis geborgen waar nog twee broe ders opgesloten zaten. Met z'n .drieën trapten ze de deur uit het paneel en men kwam den volgenden morgen tot de ontdekking dat de vogels gevlogen waren De draadversPerring. In een. tijdsverloop van nauwelijks drie maanden heeft die doodölijke draad van A-' chel tot Maeseijk h o n d e r d slachtoffers ge maakt. Het honderdste slachtoffer was een 18jarig meisje uit Peer J. S. genaamd. De slachtoffers der onwenteling In Rusland In „Le Temps" wordt medegedeeld, dat er in Petrograd 3500 dooden en gewonden zijn gevallen bij de omwenteling en in Moskou 6 dooden engewonden.|Op -het plein in Petro grad voor het Winterpaleis zullen de dooden worden begraven in een gemeenschappelijk graf, waarop een monument zal worden ge plaatst. Zindelijk voedsel? in het leger Aan een onzer werd dezer dagen een z.g. varkensring getoond', die door een milicien te Den Haag gestationeerd uit de soep in de kazerne is opgevischt en als curiositeit zal worden bewaard Voor personen, die niet weten, wat een var kensring is, deelen wij mede, dat zulk een ring door de boeren wordt gebruikt om de var kens in de neus te ringen om wroeten te voor komen. Wij hebben al meermalen min of meer twij felachtige verhalen hooren ophangen van mui zen in de soep enz. Doch de koks hebben 't in werkelijkheid tnet deze ring niet eens de moei te waard geacht, om hem voor het koken te verwijderen. De gemeenteraad te SCHAGEN besloot voor rekening van de gemeente 4 H.A.' met aardappelen erwten en boonen te bebouwen. Door het raadslid P. Trapman werd de ge meente anderhalf H.A. grasland belangeloos voor dit doel aangeboden. KORTE BERICHTEN. Bij een kookdemonstratie te Leiden zijn door de schoone bezoeksters niet minder dan 55 lepeltjes eigendom der gemeente, mee genomen. Wensdagavnd had andermaal zulk een gra tis kookles plaats waar de soep gemaakt en ge-> keurd zou worden..Vermoedelijk kwamen nu de soeplepels aan <de geurt besluiten de huid van de haaien te gaan ge bruiken, zooals dait in andere landen reeds lang gedaan wrdt. Hóe grooter de visschen zijn des te kostbaarder is de huid. Haaien zijn in de Amerikaansche wateren zeer talrijk. In de rivieren van de provincie Florida worden zelfs zeer groote exemplaren gevonden. Iedere smid gebruikt natte kolen wanneer hij een bepaalde hitte bewaren wil. Waarom zouden we het niet nadoen en onze kolen voch tig maken? Wanneer men den vuurgloed be dekt met vochtigen asch, blijft de hitte veel langer in de kachel. Een briket, -in nat kran tenpapier gewikkeld, brandt veel langer dan een droge. Koude kolen geven niet zooveel warmte als warme. In dezen tijd van kolen- schaarste verdient het dus aanbeveling de ko len 'savonds naast de warme kachel te plaat sen. De Maas- en Waalsche tabak van de plan- tersvereeniging Druten-Afferden-Deest is aan een Tilburgsche firma verkocht vor ƒ74.50 dc 5° KG. Vóór den oörlog was ƒ25 al een prijs, waarmede de planters zeer tevreden wa ren. Een paardenhandelaar te Oldenzaal, die in Zeeland de paardenmarkt bezocht, werd zit tende in den trein in de buurt van. Vlissingeri de inhud zijner portefeuille, inhoudende circa 2000 ontrold. De handelaar was ingedut en bij z'n ontwaken bleek hem, dat z'n portefeuille die met een ketting aan zijn hals bevestigd zat was leeggehaald Te Haaksberg wierp de cafehouderE., oud papier in de kachel, waartusschen zich een bankbiljet van 1000 moet hebben bevon den.Toen het ongeluk gemerkt werd, was alles tot asch verteerd PLAATSELIJK NIEUWS. Aan de volgende leerlingen der Vakteeken- school werd het einddiploma voor vijfjarigen cursus toegekend: C. P. Poel, P. Tijsen Rzn., J. Kat Bzn., D. J. Timmerman Aan de leerling L. v. d. Berg werd op de gehouden tentoonstelling te Oostwoud een derde prijs toegekend voor het rechtlijnig tee kenen. De leerlingen der Werkplaats vakopleiding •in het timmeren C. P. Poel en D. J. Timmer man behaalden beiden hun einddiploma voor 3-jarigen cursus. Voor het ingezonden proefwerk werd de leerling C. P. Poel met een ie, de leerling D. J. Timmerman met een 3e prijs bekroond. Heden werd bij de Ned. Herv. Gem. Hippolytushoef beroepen Ds. Theesing te Kolhorn. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen Van 17 tot en met 23 Maart 1917. Gel>oren Maria, dochter van D. Lont en N. J. Rotgans. Ondertrouwd J. Kreijger en J. v. d. Berg. Overleden: Cornelis Lont, oud 81 jaren, weduwnaar van N. Kaan. - Voorjaarspraatje van flarni en Teun - Harm. Ja, ik herinner me nog best, hoe we gelachen hebben, toen ónze vriend Jaap vertelde, dat ie op de landbouwtentoonstel ling te Scheveilingen,, (het is misschien nou een jaar of vijf geleden), aan de gestampte pot, rooie kool en aardappelen, zijn buikje te goed had gedaan. Jonge, jonge, wat vonden we dien gezamenlijke pot toen bespottelijk en nou Teun. Nou komt ie op vele plaatsen in zwang, 'hé, overal gemeentelijke keukens, en voor een krats krijg je een portie. Voor 12 cent je buik vol,daarvoor hebben we dan toeh ook geen honger optochten noodig. Thans eet ik het welhaast in één middag aan mostert op, wie doet je wat. Harm. Och man, hou op. Eerst loop je je scheet om een stuk of zes bevroren aardap pelen en een stokkerige koolraap machtig te worden, endan eerst begint de pret. Hoo- ge ge hoeden van een overgrootvader, afleg gertjes van vrouw en kinderen, krakende stoe len, oude dweilen, alles scharrel je bij elkaar om 't potje gaar te krijgen. Teun. Potstousend, en dan koken meneer tj"fe....een stoker van de gasfabriek is er niks bij.Als 't potje dan gaar is, gelijk je precies een schoorsteenveger, voorbijgan gers denken aan een traankokerij,- philisofee- rende, dat er bepaald j ui steen levende zee hond in de ketel zit.over het dorp hangt een zware fabrieksdamp,, o, zonde, de wij zerplatende nieuwe koperen wijzerplaten van onzen dorpstoren,ze zijn door de dweilen en vodden zwart als roet geworden. Harm. Wat zoudat?'t Zou werkelijk zonde en jammer zijn, als al die hooggeplaat ste meubelstukken nooit zwart werden. Maar e ziet, ze zijn toch te bereiken.!Het Kamerlid Kleerekooper wist zoo'n hooge— een overste, die een zieken soldaat een klap in zijn gezicht gaf, omdat deze niet salueerde, zoodat de arme jongen er van suizebolde, ook 'heel aardig metroet in te smeeren, zoo dat de hooge op hoog bevel uit de hofstad met z'n staart tusschen de beenen moest af druipen.!Goed zoo! ia ion.tr rle -goede manieren" van de hooge menheeren in1 het leger tegen over hun minderen, ds somtijds treurig. Jam mer, dat het meestal van die kale jakhalzen en geen O.W-ers zijn.- want aan die kerels is altijd nog wat te verdienen, hé.! Men heeft eerstgebad de advertentien waarin hun „les in goede manieren werd aangeboden. -Thans kan men lezen Jonge beschaafde dame is bereid behulpzaam te zijn bij het kiezen van toiletten, om bij alle gelegenheden passend en gedistengeerd gekleed le zijn. -Geheimhou ding verzekerd Harm. Jonge, jonge, die dames zitten te genwoordig toch ook overal in te wriemelen, hé. Als tramconductrice, als postlcopster, nu weer .in Amsterdam als Autobestuursters,,'t is eenvoudig miserabel. Als ze hun diensten nu maar niet te goedkoop aanbieden,want daar willen ze bij de posterijen en ecetera altijd graag van profiteeren,want anders kunnen wij mannen welhaast op een houtje bijten. Teun. Wij keeren' terug naar den tijd van de Batavieren, jong. W ij passen op het eten, de kleintjes en liet huis, jagen en visschen wat,en onze vrouwen,zij ver dienen de kost. M'n liefje, wat wil je nog meer Harm. Het-is kolosaal. Ik wordt er naar van. Wel te rusten. Markt Berichten. Sschagen 22 Maart. 8 paarden 200 a 1200 6 stieren 350 a 470. 10 Gelde koeien, magere 220 a 485. 123 idem, vette f220 a 485. 70 kalf koeien 280 a 475. 284 nuchtere kalveren 9 a 22. 412 O verhouders 24 a 35. 81 Biggen 10 313. 38 Kippen 1 a 2.5. 249 Kg. Boter 1.90 a 2.10 500 eendeieren 9. 34910 Kipeieren 7.75 a 8.25. Predikbeurten Zondag 25 Maart 1917. NED. HERV. GEM. Oosterland, voorm. 10 uur, dr. Barnouw, Bevestiging nieuwe leden. Westerland, nam. 1.30, dr. Barnouw. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoefnam. 7.30 uur, ds. Leenderts. REHOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Stavenga. GEREFORM. GEMEENTE. Voorm. 9en een half uur preeklezen. Nam. 2en een half uur preeklezen.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2