Vcrgffmf De bereide Verf Progiulbosboss. Droginalbonbons. Olie, Lakken enz, enz. ten met opgaven omtrent de levering van re geer ings varkens aan die gemeente vervalscht waren. Als verdacht van valschheid in ge schrifte en oplichting zal dientengevolge de gemeentesecretaris zich binnenkort voor de rechtbank te T-iel 'hebben te verantwoorden. Er bestaat groote kans, dat ons ld' voor de Tweede Kamer Mr. Th. H. de Meester, tot lid van den Raad van State wordt benoemd. Bij nieuwe opneming zijn de graanvoor raden in Duitschland al weder tegengevallen. Van 15 April af zal het broodrantsoen in Duitschland weder met een vierde worden in gekrompen. In de plaats daarvan wordt het vleeschrantsoen dat zeer klein was, verdub beld en tegen lagerën prijs beschikbaar ge steld. en ook kan ieder vijf pond aardappe len per week beko men. Tegen een landbouwer in de-i cv.lplas- polder, „gemeente Wadingsve^n" is pioces- verbaal opgemaakt wegens het voederen vtr tarwe aan vee. Ongeveer 5000 K.G. tarwe is bij hem in beslag genomen. PLTTTSELIJK N I F7U W DE I. 4. M. V. De woordvoerder en werker van de Inter-f nationale Anti-Militairistische Vereen. Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp trad Maandagavond hier voor de tweede maal op. Was de vorige keer de zaal van den heer Bruut matig, thans was zij dicht bezet. Met belangstelling werd spr. in zijn kernachtige, met allerlei fragmenten uit particuliere ge sprekken en aanhalingen uit belangrijke of geestige geschriften omtrent het militairismc doorweven rede gevolgd. Spr. schetst hoe het Christendom en het militairisme twee elkan der bekampende vijanden zijnen toont aan dat de Christenheid, welke tevens het militairis mc voorstaat, althans net bestrijdt, eene met Christenheid verlakte vijand van den leer van Christus is. Onvermoeid trachtte spreker de ecniging den strijd tegen het militairismc te gemoederen te bewegen met hem en zijn ver- aanvaarden, met alle consequentiën van dien Het verheven voorbeeld te volgen van hen, die den moed hebl>en niet te willen handelen te gen het geweten en de gevangenis hebben ge kozen en kiezen boven het kazerneleven en de opleiding tot den broedermoordenaar. Helaas laten echter nog duizende jonge man nen zich drijven als vee naar de slachtbank met alle gelatenheid, die in hen is, ja soms met vreugde. Neg dezen avond was ik, aldus spreker, ge tuige van een zoo indroevig schouwspel. Eenige stakkers, want stakkers noem ik ze zaten in de postboot er naar te zoeken, op welke wijze zij hunne vreugde maar het bes te tot uiting zouden kunnen brengen; met een onderweg gekochte harmonica werden hunne jubelzangen begeleid.Ze waren ter keuring geweest. Gekeurd of ze wel goed ge noeg waren voorkanonnenvleesch. De eene borrel moest op de andere worden gezet om maar moed te scheppen, en uiting van dien moed te kunnen geven, want immers, ze zul len zich straks als slaven laten indeelen. Ver dienen dezulken iets anders? Als men hond wil zijn moet men ook maar verdragen ge slagen te worden. Wanneer men slaaf wil zijn, moet men ook inaar de slavenketenen om de polsen laten klinken.. Zoo is het met het aankomende ge slacht gesteld. En daarom doen wij, aldus spreker, een beroep op de moeders, vooral de moeders, omdat juist dezen den grootsten invloed op de vorming van het karakter hun ner kinderen kunnen uitoefenen. Een voor beeld van een moeder is de moeder van een dienstweigeraar uit Krommenie. Ze schreef aan de rechters, die haren zoon wegens dienstweigering hadden veroordeeld, o.m. dal niet hij den schuldige was, maar zij. Zij had hetn als moeder steeds voorgehouden te doen wat niet strijdig was met het geweten en wie hem ook zouden gelasten, wat ook de gevol gen zouden zijn, onherroepelijk te weigeren, datgene te doen, wat niet in overeenstemmisg is met de goede ingevingen, welke ons van binnenaf geworden.Het was stil in de zaal en de trillingen van het gemoed1 van den vast beraden en overtuigden spreker sloegen tel kens over. Hij verstaat de kunst om onze lauwheid in dezen te doen gevoelen. De heer De Goej maakte gebruik van het debat, en wist de zwakke punten te vinden n.1 de onweerbaarheid, wanneer het zelfver dediging betreft aan het feitelijk altijd nog in aanbouw zijnde bolwerk van de I.A.M.V. Natuurlijk wist de heer Schermerhorn ze te besrtijken van uit de onaanvalbare, onbetwist bare nevenzijden welke deze vereeniging heeft.. 'Boen de voorzitter, de heer Bart, zou sluiten werd nog het woord gevraagd dooi Dis. Leendertz. Deze wenschte niet met den heer Schermerhom in debat te treden, doch dezen zijn instemming te betuigen met het ge sprokene. De vergadering werd hierna geslo ten. Wij kunnen niet nalaten onze vreugde uit te spreken over deze openlijke bekentenis van Ds. Leendertz. Zoo ooit, dan heeft hij zich in deze vergadering beslist uitgesproken en wel in Anti-Militairistische richting;. In den geest van den I.A.M.V. Aanvaardt hij ook, e venals velen zijner Collega's, de verst strek kende consequenten er van, dan wacht heiiji nog een zwaren doch schoonen strijd. Groo- ter aanwinst heeft Ds. Schermerhorn niet mogen verwachten. De lieer S.. de Vries,, ambtenaar ter secre tarie, alhier, slaagde te Dordrecht voor het voorbereidend examen in de gemeente admi nistratie, hetwelk aldaar vanwege de N\ c. vereeniging van Gemeentebelangen werd af genomen. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk van Iiippolytushoef en Westerland is wegens pe riodieke aftreding van den heer N. J. Mul der gekozen de heer A. Peereboom en in plaats van den heer P. J. Koorn, de heer H. Smit. UIT DEN OMTREK. A 1111a-PauIowiiA. In de verleden Zaterdag gehouden vergade ring van het Polderbestuur werd medege deeld, dat Ged. Staten heben goedgekeurd ~de doode boomen te verkoopen. Het afge- graven land in den Oost Polder zal aan den beer C. Rezelman Dz. worden verkocht voor den prijs van 750 per H.A. Het dagelijkse!) bestuur kreeg machtiging tot den aankoop van grond voor de verhooging en verzwaring van den Balgdijk. Het maaien en visschen van zee gras zal onderhands worden verpacht aan de vereeniging „Visschersbelangen" te Van E- wijcksluis, op voorwaarde dat de heer Meule- veld een aangewezen gedeelte zal ontvangen. Tevens werd besloten finantieelen steun aan de Tuinbouwvereeniging te verleenen.. Den ambtenaren zal een duurtetoeslag worden ver leend en tevens aan den penningmeester een tegemoetkoming van 100 over 1916 ter be strijding van 011 kosten voor hulp in de ad-» ministratie. -- Wieringerwaard. jMet ingang van 7 April is tot burgemees ter van Wieringerwaard herbenoemd de heer K. Koster. In de vergadering op verleden Vrijdag van den Raad werd medegedeeld, dat de heer D. Sleutel zijn bnoeming als armvoogd aanvaard Aan Mej. A. Del, onderwijzeres te Anna- Paulowna werd op haar verzoek om een toe lage voor gegeven onderwijs <im 1916 40 toegekend. Aan de ambachtslieden werd toe gestaan om om de drie maanden hunne re keningen in te leveren. Door de vele werk zaamheden op de secretarie is er een hulp bij gnomen en wel een dochter van den heer Jansen, die dit bereid wa9 te doen tegen een vergoeding van 50 cent per dag. Met het oog op de vele werkzaamheden aan de distribu tie werd bepaald, dat de secretarie voor het publiek alleen open zal zijn van 9 tot 12 uur. Pogingen zullen in het werk worden gesteld, om als de zomertijd begint, de schooluren zoodanig te regelen, dat dit voor den land bouwenden stand geen bezwaar mede brengt. Verder werd besloten een distributiecommis- sie aan te wijzen voor de rantsoeneering van brandstoffen.Tot slotte blijkt nog uit ver dere besprekingen, dat in de gemeente onge veer 200 mud aardappelen te kort zijn. Voor rekening van de gemeente zal 1 H.A. land worden bebouwd, om later de producten te distribueeren. Texel. Wegens schaarste aan petroleum loopt mén te TEXEL storm om comforen. De winkels zijn evenwel uitverkocht. Ook bezems zijn bp dat eiland nergens meer te bekomen. Warem pel, overal komt gebrek aan.. """GEMENGD iTTuW S Baldadigheid van dionkensoldaten. In den nacht van 1 op 2 Januari waren ve le soldaten van het grenswachtdetachement Munstersche veld bij hun kwartieren te Em mer Compascuum, gem. Emmen, dronken. Uit baldadigheid laadden zij hun geweren met scherp en schoten ze in de lucht af. Eén hun ner, de milicien-soldaat P. Siegers, schoot zonder de minste aanleiding op een wiel rij-' der die op 25 meter afstand passeerde. Deze stortte neder en overleed spoedig; de halsslag ader was doorboord. Wegens doodslag heeft S. voor den krijgs raad te Arnhem terecht gestaan. Hij beken de, doch verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben den wielrijder die hij niet kende, te dooden. De auditeur-Militair eischt drie jaar ge- vangensstraf en vervallenverklarng van den militairen stand. De verdediger drong aan op een onder zoek naar beklaagdes verstandelijkevermogens Bedorven- gezontenvleesch. Volgens de Avondpost zou de kwaliteit van gezouten regeeringsvarkensvleesch, al thans ten deele, zeer veel te wenschen overla ten. niettegenstaande het door een rijkskeur- ineestcr was goedgekeurd. Zoo moet een vrij groot deel van het vleesch totaal bedorven zijn, waarom het in een abattoir verbrand werd. Tweemaal moest tan een partij van 35.000 Kg. niet mindei dan 5000 Kg. of meer worden afgewezen, van' de laatste zending bleek een deel totaal ver rot te zijn. De oorzaak hiervan wordt toege schreven aan minder juiste bereiding. Welk bericht is waar? Aanvankelijk werd medegedeeld, dat de mi litielichting 1911 waarschijnlijk 10 April met onbepaald verlof zou worden gezonden. Blijkens een bericht in de Haagsche cou-> rant zou van dit onbepaald verlof voorloo- pig geen sprake zijn. Toeloop van hongerige». Men schrijft van de oostelijke grenzen aan het N. v. d. D. De toeloop van deserteurs en krijgsgevan genen over onze grenzen is in de laatste dagen door de strengere bewaking zeer vermindert, Daarentegen ziet men weer vele Duitschers en zelfs Oostenrijkers op sluiksche wijze ons land binnenkomen. Met liun magere gestalte kan men duide lijk opmerken, dat deze menschen veel ontbe- rimr hebl>en te verduren,. Het treft vooral, dat zoovele hinderen bin nen het land komennen het land komen., die blijkbaar door de ouders worden uit gezon den omdat dezen meenen dat de grenswacht minder streng tegen kinderen optreedt. Zij zwerven soms dagen achtereen in deze omge ving rond Te Maastricht kwamen Zaterdag nog 5 Du.'t- sche deserteurs aan Beperking der schelpdicrenvisschenj. Door den hoofdinspecteur der visscherijen wordt ter kenis van belanghebbenden gebracht dat de wenschelijkheid is gebleken, om maat regelen te nemen, ten einde het leegznsschen der natuurlijke niosselenbanken in de Wadden zee en het Noordelijke gedeelte der Zuiderzee te voorkomen, waarom door den ministr van Landbouw, Handel en Nijverheid een. gedeeld te van het vischwater ten westen van de Frie- sc'he kust voor de schelpdieren visscherij wordt gesloten en het van 1 April af verbo den is om mosselen te krabben op de navol gende banken:: Zuidoostvak, Molenvak, Ververs. Oude Vllie, Doove Balg, Java ruggen Breezand, Vlieter, Vlaak, Munningsplaai. Zuidsteenplaat, Noordsteenplaat, en Middt. gronden. Distributie van leder. Naar men verneemt, is eerstdaags een dis^-i tributieregeling te wachten van leder, ten be hoeve van de kleinere schonmakers. Distributie van van benzine. In verband met de stremming van den aan voer van benzine als gevolg van den duikboot oorlog wordt dezer dagen een regeling vari de distributie van de hier te lande nog voor handen benzine verwacht. AHERIRA TEGEN DUITSCHLAND IN OORLOG. Floodde voorzitter van het comité voor buitenlandsche aangelegenheden van het huis van af gevaar digden\, heeft een resolutie opge steld, waarin verklaard wórdt, dat de staat van oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Diuitschland bestaat en de President wordt gemachigd tegen Duitschland oorlog te voe ren. De Barbaren ter zee. De geschiedenis der lotgevallen van den brik Leontine" levert een nieuw bewijs van- de hondschc wreedheid der Duitsche onder-: zeeërs. Den 25sten werd het schip aangehou den door een onderzeeër, die een schot lostte. De equipage meende dat dit een bevel was om het schip te verlaten. De onderzeeër vuurde daarop niet minder dan 40 granaatkartetsen op hen af, die niet konden dienen om het schip te doen zinken, maar alleen om de be manning te dooden. Bij het eerste schot wer den acht man gedood of ernstig gewond. Dlaarna trachtte de vijand het schip met brand bommen tot zinken te brengen. Toen ook dit niet gelukte, brachten de Duitschers twee bom men aan boord, en staken de lonten aan. De kapitein en de scheepsjongen, die ge wond op de brug lagen, smeekten om genade. Een revolverschot was het eenige antwoord, deze laffe daad1 wordt aan boord van den on derzeeër met gelach en gejuich begroet. Door de ontploffing der bommen zonk het schip Slechts vijf overlevenden konden door een te hulp geschoten vaartuig gered worden. Van het een komt men in het ander. Dinsdagavond liep een meneer op weg naar huis in de Kal verstraat te Amsterdam. Een passeerend landloopertje groet hem 1>eleefd en de meneer, die goed geluimd is en de betec- kenis van den beleefden groet begrijpt, haalt zijn portemonnaie voor den dag en een dub beltje er uit. Hij geeft het mannetje het dubbeltje en voegt er goedhartig de vermaning aan toe: Denk er om, dat je daarvoor geen borrel gaat drinken, maar er brood voor koopt" Jawel menheer, maar ik heb geen brood kaart!" De menheer haalt nu zijn portefeuille te voorschijn en scheurt van zijn. broodkaart 2 bonnetjes van 200 gram af. En het landloopertje vraagt nu ook weer heel beleefd:,, Zou u mij mu ook uw brood kaart willen geven, menheer, want op losse bonnetjes wordt geen brood afgeleverd???'?' Een zig-zag-deserteur. De grenswacht te*Tegelen hield een Duit- schen smokkelaar aan, die ze medenamen naar de wacht. Gedurende het overbrengen vertel de de gewezen Duitsche militair, dat hij aan het Russchische front had gestreden en nie mand met schieten hem had kunnen raken, daar hij steeds zig-zagsgewijze liep. Op een ge geven oogenblik ging de man er van door en wilde met toepassing van zijn truc al zig-zag loopende ontsnappen. De soldaat loste even-J wel een schot en raakte hem in het been, zoo dat hij naar het R.K. Gasthuis werd overge bracht. Vocderjrebrek. Bij de veehouders te Broek in Waterland begint groot gebrek aan veevoeder te komen. Reeds zijn enkele boeren genoodzaakt gewor den het vee in de weide te jagen, daar het win tervoer op is of niet te bekomen. Het sterfte cijfer van den veestapel is in Waterland hoog EEN H1N1STER1EELE CRISIS.' We zullen spoedig een ministcricele crisis beleven, aldus meldt de Telegraaf. Die komt trouwens niet zoo geheel onverwacht. Toen de heer Treub het kabinet weer bin nen stapte, wist.de minister van Landbouw, dat zijn lijd gekomen was. De heer Posthuma heeft blijkbaar eerst den loop van £aken eens willen afwachten, en het jongste levensiniddelendebat in de Tweede Kamer heeft hem -in de meening kunnen bren gen, dat de Kamer zijn heengaan niet wesch-» te. Maar. er komt binnenkort wat anders Overwogen wordt een zeer sterk doorge voerde concentrati op het gebied van levens middel emvoorzieningwaarbij men desnoods niet zal terugschikken voor onteigening op groote schaal. Eerlang heeft te Utrecht een vergadering plaats van landbouw-deskundigen, waar de zaak ter sprake gebracht wordt. Men spreekt reeds van een voorstel om alle granen en voedergewassengranen en voeder gewassen te onteigenen en op te vorderen. Minister Posthuma is echter vierkant te gen dit voorstel gestemd. Blijft hij onwillig, dan ligt een motie zoo goed als 'klaar, en krijgt hij het verzoek om heen te gaan. Paaschbrood. Te Amsterdam bestaat de gewoonte, dat de bakkers met Paschen hun klanten Paasch brood cadeau geven. De bakers hebben al dik wijls moeite gedaan om met dez kostbare ge- woont te breken, maar het Amsterdamsche publiek eischt eenvoudig zijn Paaschbrood. Thans zijn krenten, voor dit brood noodig, haast niet te krijgen; met suiker, boter en vet moet de zuinigheid beracht worden en daarom hebben de bakkers den Minister ge- vraagd.hoe hij over deze Amsterdamsche ge woonte dacht.In antwoord daarop werd een la ge maximumprijs voor dit 'bróód, vastge-i steld, doch dit was natuurlijk de bedoeling niet, omdat de meeste bakkers het brood ca deau geven. Dje bakkers trachten nu aan. te sturen op een. verbod tot bet bakken van kren- tebrood en het is niet onmogelijk, dat zij 'hun zi krijgen. Gasafsn ij dingen Te Zaandam hebben Zaterdag verscheide ne [ingezetenen daad!werkelij|k ondervonden, dat de bedreiging, dat bij overschrijding van het toegestane maximum verbruik van gas de leidling zou worden afgesneden, niet slechts bangmakerij, doch hooge ernst is geweest. Zaterdagmiddag hebben de wethouder, de 'heer Duys en de directeur van de bedrijven, een bezoek gebracht aan een aantal gasver- bruikers om hun aan te zeggen dat zij wegens overschrijding van het maximum worden af gesneden. Alleen wanneer kon worden aan- ziekte, geboorte, of and er zinsaanwezig wa ren. werd nog pardon gegeven. Bij de meesten volgde de afsnijding onmiid- delijk 11a de aankondiging, enkelen kregen uit stel tot Maandag, omdat anders geen eten kon gekookt worden voor «toe gezin en een groot personeel. verkrijgbaar a f 6.50, f 3.50 en 1.87 p. biy bij Gr. LONT Westerklief. is in Alkmaar nog GOEDKOOP, alsmede Bestellingen worden uitgevoerd en aange nomen door J. DE VRIES Chemicaliën ALKMAAR. Hoest gij Zit de hoest vast Kunt gij snachts niet slapen van de Kriebeling in de keel gebruikt tn doozen a f 0.25 overal verkrijgbaar. Engros A. TEN KLOOSTER Ass. Apoth. Keizerstraat 93 Helder.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2