WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN J. R. KEUSS 8e jaargang. Vrijdag 27 April 1917. No. 30. ALKMAARSCHE Overal verkrijgbaar. feuilleton. Door lijden tot G eluk - HWIERINGER COURANT Ji WAARIN OP GENOMEN „DE POLDERBOD E." f J J UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.i'O .0.06 £3 2^3 ^2^ ^^3 {^3 BEPERKING VAN HET BANKETBAK KERSBEDRIJF. De Fransche minister van voedingswezen, Violelte, heeft het noodig geacht het banket bakkersbedrijf te beperken, ten einde meel bo ter eieren en steenkool' te besparen. Tot den 31 Mei zullen de banketbakkerijen op Dinsdag en Woensdag moeten gesloten zijn Gedurende Juni en Juli zullen zij in het geheel niet mogen openen, terwijl dan na 1 Augustus weder de beide genoemde dagen gebaklooze dagen zullen zijn. HET POTLOOD VAN DEN CENSOR. Met hulp van deni censuur is de redactie van de „Matin" er in geslaagd, de namen van de generaals en de opstelling van het Franische leger aan de Aisne en in Champag ne mede te deelen. Het blad schrijft aldus: De troepeni, die deelnemen aanhet offen sief... van de Aisne en Champagne, staan onder generaalgeneraal. Onder de legers, die tot nu toe aan den slag hebben deelge nomen, moet men het leger noemen van gene raal. die opereert.en dat van ge neraal Het offensief tusschen Pumaiy en Auberive is geleid door ge neraaldie vormt. en die plaatsver vanger was van generaal'. aan het hoofd van het legervroeger aangevoerd door generaal D!E PEN VAN HET NOODLOT. Zoodra de Amerikaansche oorlogsverkla ring gereed was, werd deze, zooals de Nieuw-York Herald uit Washington be richt, naar het Witte Huis gezonden en daar bij afwezigheid van «President Wilson, eerst onderteekend door den vice-president. Toen Wilson terugkeerde reikte hem z n vrouw de penhouder, waarmee hij het ge wichtige document onder teekend e. Deze „historische" penhouder wordt door mevrouw Wilson als een noodlottig en tra gisch aandenken bewaard. NEKKRAMP OVERGEBRACHT DOOR LIGSTROO. De vader van de 9-jarige Elizabeth vd. Weerd. die de vorige week te Amersf. over leed is een buitenman, die nog wel eens lig- stroo betrok van het militair kamp Vlasak kers voor strooing van zijn paarden. De provinciale afdeeling van het Groene Kruis heeft eenigen tijd geleden dringend ge .waarschuwd voor het koopen van dit ligstino zoolang de Militaire Geneesk. Dienst niet ver zekerde, dat gevaar voor besmetting niet was te vreezen. HOLLANDSCH GELD EN.. DUITSCHE ONDERZEEF.RS. De Koln. Volkszeitung heeft een inschrij ving geopend ten bate der U-boothelden. Deze verzameling heeft ook succes in Am sterdam. Want in het nummer van 12 A pril brengt het blad de mededeeling dat het agentschap te Amsterdam 1106.75 Mark bijeengegaard heeft. Wanneer tot dit bedrag alleen Duitsche namen of „ongenoemden" hadden bijgedra gen, zouden wij gezwegen hebben over deze liefdegaven. Maar nu ook een Hollandsche bewonderaar" 25 Mark geofferd heeft en „een Hollandsche vereerder zelfs 100 Mark 'geschonken heeft, achten wij ons gerechtigd tot de vraag, of dit Hollandsche geld niet beter besteed ware voor de Hollandsche slachtoffers der duikbooten dan voor de Duitsche „helden?" KORTE BERICHTE*. Op vele akkers in het Zuiden van Fries land is de stand van de rogge zoo treurig, dat de landbouwers het graan onderploegen, om daarna het land met aardappelen te bepoten. De gemeenteraad van Schoterlandi heeft met vijftien tegen twee stemmen weer inge trokken het raadsbesluit tot afschaffing der kermissen. Weekschilde stamboonen worden in oos- VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG' en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. CEMEXtil) \ÏÉT\ÏX DE KAMERVERKIEZING TE DEN HELDER. De Haagsche N. Ct. en het V olk bespre ken de wijze, waarop de heer Oud, - vrijz. de mocraat - candidaat is geworden. Eerstge noemd blad wijst er op, dat het concentratie comité zich met de voorbereiding der verkie zing heeft beziggehouden en daarbij het can- dideeren van een Unie-liberaal voorop stelde - ook de afgetreden heer De Meester was U.L. De vrijzinnige kiesvereeniging te Den Hel der scheen echter de voorkeur te geven aan een ter plaatse bekende grootheid, die zich in het land als propagandist voor den Vrijz. Dein. Bond geweerd heeft, en die, hoewel ondanks het praejudice van zijn naam, nog jong, - weinige jaren boven de 30-, reeds thans den tijd gekomen acht, om het loori voor zijn politieke beslommeringen te beuren. De gelegenheid daartoe schijnt in den Helder schoon. Het eenige bezwaar is, dat het ge bruik er van in strijd zou zijn met de goede trouw, welke de partij, waartoe de heer Oud behoort, tot de verkiezingen van 1918 aan de Vrijzinnige Concentratie verbndt. Het blad meent, dat de heeren Marchant Koster c.s. den heer Oud zullen weten te be wegen zijn ongeduld te oefenen tot 19x8 of later Het Volk herinnert er aan, dat het ging tusschen de heeren Oud en van Gijn. „Het was deze financieele specialiteit, die, als lid van de bekende Staatscommissie voor de ver dediging van Indlië in 1912, aan diens ver slag een nota toevoegde, waarin hij de finan cieele dwaasheid van hetslagschepenplan aantoonde, tevens, dat elke bespreking van de financieele kwestie door de militaire toon>- aangever9 onmogelijk was gemaakt. Welnu, op de vergadering waar de keuze werd ge daan, was het de oppositie der liberale zee officieren, die den oud-minister Van Gijn om die wandaad deden vallen. De heer Oud is dus de candidaat der mili tairen bij uitnemendheid." TE WATER, Men meldt: De varkensmesterij be gint door de enorme hooge voederprijzem geld te kosten. In West-Friesland komen dan ook reeds gevallen voor, dat de biggen kort na de geboorte worden verdronken. -71 f 35 De familie is in de kerk. De dominee, met "11e toestanden bekend spreekt van vrede en wt derzijdsch vertrouwen. De waardige man spreekt ernstig en plechtig en vooral de vrou wen zijn zeer onder den indruk, als zij aan het Avondmaal zitten, dat besloten wordt met een kort gebed, Onmiddelijk na de plechtigheid rijdt ma dame weder huiswaarts. „Weest goed voor el kaar!" zegt zij tot haar kinderen, terwijl zij in het rijtuig stapt. Karei' en Hanna hebben 't stilzwijgend aan gehoord Hanna neemt het zich in vollen ernst voor; het goede dat in haar karakter verbor gen ligt, komt boveven, nu hij op het punt staat ten strijde te trekken Zij denkt niet meer aan zijn kwellingen, zelfs geeft zij hem dé sla gen, die hij haar in dollen woede heeft toe ge bracht, toen zij hem van ritmeester Rosenberg heeft gehaald. De liefde van de vrouw en de moeder zegeviert eindelijk. Zij komt met gevouwen handen naar hem toe, terwijl hij bezig is eenige papieren te rang schikken. Asjeblieft geen komediespel! bijt hij haar toe, Wij zullen na mijn terugkomst wel alles met je regelen. Eerdaags komt hier wel advo caat' Treuberg om met je te spreken. De schrik belet haar aanvankelijk een woord uit te brengen. Waarover? stamelt zij eindelijk met moeite. Ik houd 't niet langer uit! Versta je, ik kan niet meer. Wij moeten verstandig doen en ven elkaar afgaan, Ik zal zorgen, dat je 't heel goed krijgt. Je moet zelf wel inzien, dat als 't langer zoo voortduurd, wij beiden eraan te gronde gaan! Hanna is aüs door den bliksem getroffen. Du9 tóch. En het kind! brengt zij er eindelijk met groote moeite uit. Blijft hier natuurlijk! antwoordt hij dood bedaard* Maar dat doe ik niet. Ik laat mij niet scheiden, ik heb mij niets te verwijten! Dan komt er op 'n andere maner een eind aan Als een Oostenrijksche kogel mij nier vindt, dan heb ik nog zelf een revolver! Karei! gilt zij terwijl zij jammerend voor hem neer knielt. Karei, spreekt zoo niet. Be proef het mt mij langs den goeden weg. Ik zal je in alles laten begaan, en zwijgend je laten handelen naar goedvinden. Ik wil ontberen, hongerlijden, maar zeg niet weer, dat je ster ven wilt. Wees dan ook verstandig, ga jij je eigen weg en laat mij den mijne gaan, antwoordt hij in ee d oogenloos Nu richt zij zich op. Neen! krijt zij, als een krankzinnige. „Ik blijf! Een goed woord van jou had mij tot je willoos werktuig gemaakt, maar nu zal je mij leeren kennen. Ik ga niet weg, ik behoef niet weg te gaan, behoef mij mijn kind niet te lat ontnemen! Al trap je mij onder den voet, al maak je me door je dwaze uitgaven doodarm ik blijf! Je zult ondervinden wat het zeggen wil, een vrouw en moeder tot het uiterste te tergen. Hij haalt zijn schoudrs op en knoopt zijn uniformjas dicht. Bonjour dan! Zoo verlaat de heer van Charlottenhof zijn vrouw en zijn huis om ten strijde te trekken. In de kamer is het stil geworden. Hanna is in die xveinige oogenblikken ten jaar ouder geworderu Maar een onheilspellend lachje speelt om haar kleurlooze lippen en als een au tomaat knikt zij bij herhaling met het hoofd en fluistert binnensmonds: Ja, ja. Zóó zal het gaan. Daaraan denkt hij niét! De vijandelijkheden hebben een aanvang ge nomen. Duitschers strijden tegen Duitschers - een broederkrijg. Op Waterdam is veel te doen De opzichters zijn in den oorlog, zoodat de oude vrouw we der de teugels van het bewind in handen heeft moeten nemen. Des avonds echter zit zij in den tuin de Junimaand is warmer dan ooit en zit met Eva, die bleek is en zeer stil, ijverig pluksel te maken. In den namiddag van den vierden Juli, om steerkszes uur, komt de oude Dora schier bui ten adem op het tweetal toeioopen. Eva nadert haar met alle blijken van ongerustheid. Als er maar niets gebeurd is!" zegt zij tot madame „Haar Frits is bij de huzaren. Schrik niet, juffrouw, begint Dora hij gend. De vrouw van den kolonel heeft zoo- jui'st een telegram gekregen.ik hielp juist haar linnenmed bij de wasch.de kolonel is licht gewond, en En je man? vraagt Eva belangstellend, nu zij ziet, dat de trouwe diestmaagd niet uit haar woorden kan komen. Dat weet ik niet. Maar graaf Finken- dorp... die levenslustiger jongen... mors dood! Eva is met gevouwen handen in haar stoel teruggezonken. Ook op mevrouw heeft dit be richt een verpletterenden indruk gemaakt. Zij denkt aan haar beide zoons. Eva neemt Finkendorp's mooien hond, die aan haar voeten ligt, bij den halsband en wan delt langzaam met hem den tuin in. O God, die oorlog! jammert Dora voort „En nu komt er de cholera nog bij! In Bohe- Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. tclijk Groningen verkocht voor 2 per Liter. Dat is per H.L. 200. De correspondent van „ode Tijd" in Duit land meldt:: „Indien ik wel ben ingelicht zullen de Duitsche vredesvoorwaarden >cher- per dan tot dusver gedetailleerd worden me degedeeld in de rede, welke de Rijkskan.se- lier dte volgende maand in den Rijksdag zal houden. De vredesvoorwaarden zullen zi.cn matig en aannemelijk zijn. Door P. Tjalling te Harlingen en 13 anderen, allen zoutzieders, is aan Ged. Sta ten van Overijsel concessie aangevraagd voor de ontginning van steenzout in het Zuid.... ten van Twente. Bij een scholier te Utrecht is een val van nekkramp geconstateerd. Hét schoollo kaal is van gemeentewege ontsmet, de kinde ren kregen eenige dagen vacantie. Te Eemnes is voor een partij hooi 90 per 1000 Kg. betaald de hoogste prijs tot dusver. Te Yenlo wordt door Duitschers thans ge poogd petroleum te ruilen tegen leven-nu I delen. Op de Brouwersgracht te Amsterdam i een 14-jarig meisje in het water gesprongen omdat, .zij niet met haar moeder naar de bi oscoop mocht! Zij werd gered, doch moest in het gasthuis worden opgenomen. Uit pakhuizen te Amsterdam is voor 50.000 a 60.000 aan olie, spek, erwten, cacou„ zeep, enz. gestolen, welke artikelen voor verschillende firma's bewaard werden. Te Dortrecht is een sevhip aangehouden, dat die waren zou vervoeren. Een lezeres schrijft aan het N.v.d.D.In dezen tijd van gasbezuiniging en brandstof- fennoovb is dc gewone bereiding van bet ZOO gezonde voedsel gort bijna onmogelijk daar het 2 3 uur kookhitte noodig Door eenvoudig de korrels te malen in koffiemolen, en het verkregen meel te kokv als griesmeel, krijgt men een enorme gas- o. vuurbesparing, terwijl mijns inziens de smaak verbeterd wordt. De verhouding van water en gort blijven gelijk. Te Durgerdara wordt sinds een paar we ken het havenlicht niet ontstoken, wijl nie mand meer olie heeft, Verscheidene vaartuigen op de Zuiderzee varen zonder licht, waardoor groot gevaar voor botsing onstaat. Verschillende afdee- lingen van het Witte Kruis in Noord-Hol men liggen alle hospitalen en ziekehuizen vol. Madame barst in snikken uit. De cholera en het zwaard!Zij houdt Dora nog enkele oogenblikken bij zich en, nadat deze is heen ge gaan, zucht zij bij zich zelf: „Ik geloof, dat E- vaatje moeite had om zich goed te houden. Zij moet hem dus toch hebben liefgehad! Na een korte poos komt Eva terug en neemt haar plaatse weerin. Het is haar aan te zien, dat zij geweend heeft. De hond legt den kop haar schoot; in de trouw hartige oogen van het dier ligt bijna iets menschelijks droevigs. Hij heeft het begrepen, zegt Eva zacht. „Toe, tante, laat mij „Mvlord" maar houdt:: Ik heb 't hem beloofd^ toen bij afscheid van mij nam. Zeker, kindlief. En zeg eens,gaat zij voort om van onderwerp te veranderen, morgen moest jij eens naar Hanna rijden. Vree n«l. dat zij nooit met den kleine bij mij Li, Mij geeft zij, wanneer ik op CharLttenh.it kom, nooit anders dan ontwijkende ant>\. or den. Misschien kan jij iets van haar loskrij gen. Mocht ze nog een beetje jaloers op je zijn, trek je er dan niets van aan hoor. Neen, tante En druk haar vooral op het hart, den klei ne geen vruchten te geven, de cholera is in aantocht.Ach Eva„ wat bange tijden! Zouden mijn jongens ook bij den grooten veldslag zijn geweest? Eva antwoord niet enstaartj^ét betraan de oogen voor zich uit. Den volgenden pjorgen rijdt Eva naar Char lottemhof. ^ij heeft Hanna in twee jaar tijds niet gezien; het laatst op den dag toen zij met de bitter gekrenkte vrouw het huis verliet. Zij ontstelt als zij de jonge vrouw tegemoet treedt. Die ingevallen wangen, die gele kringen om de oogen en de schorre stem waarmede zij vraagt: Wat is er? Er is toch niet9 gebeurd.? Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1