WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e jaargang. Dinsdag 1 Mei 1917. No. 31 - Door 1 vjden tot Gteluk - WIERINGER COURANT J. J. Jt WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." J> Jt VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIÈN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringer Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Slui3-Anna-Paulowna Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard VIJAND OF NIET HET SCHIP MOET ZINKEN.!!" Dit is het motto der Duitsche duikbooten-, en wat de gewetenlooze vernieling door hen van al wat zeilt of stoomt over de zee betee- kent, is weer treffend aangetoond door het in den grond boren van de Hollandsche vis- scherssloep Arie". Dinsdags na Paschen uitgevaren ter beug- visschérij was het scheepje met een groote vangst levende kabeljauw en schelvisch ver leden week op de terugreis naar IJmuiden, bij na in het gezicht van de vaderlandsche kust, toen het eensklaps beschoten werd door een Duitsche duikboot. Schipper Pais roeide da delijk naar het duikschip, dat was blijven schieten, en gaf de noodige inlichtingen. Hij had pas gepeild en wist precies waar hij was. op zestien mijlen van dè.kust en niet op der tig mijlen, gelijk de Duitschërs beweerden. De Duitsche commandant wilde eerst het schip vrij laten gaan, maar een van zijn officieren mengde zich in het gesprek, meende dat men den Hollandschen schipper niet gelooven moest, enhet mooie nieuwe vaartuig met zijn kostbare lading visch werd door een bom ver nietigd. Dit is een misdaad en niets anders, roept het Handelsblad uit: Onze visschers van jongsaf de zee bevaren hebbende, ze weten waar ze zijn, en Duikbootduitschers raden er slechts naar bij ons op de kust. Als die Duitsche vernielers van weerlooze visschers- schepen iets afwisten van het visschersbe- drijf op zee, dan moesten zij weten, dat Hol landsche visschers zonder kompas de Noord zee kunnen bevaren, daar het peillood hun aedeelt waar ze zijn. Daardoor, en zoowel door de schelpen en het soort zand dat het lood omhoog brengt als door de kleur van het water, weten ze, hoever ze van de kust zijn. Was het niet mistig geweest, dan had men de toren van Egmond en de vuurtorens van IJmuiden kunnen zien, maar de kapitein, of beter gezegd, zijn onderhoorige. gaf om niets. De opmerking van den schipper, dat Nederland toch niet in oorlog met Duitsch land was, werd enkel beantwoord met vij and of niet.het schip moet zinken".en zoo werd de Nederlandsche visschersvloot op de meest onverantwoordelijke wijze van een hecht nieuw vaartuig, en het Hollandsche volk van een groote lading voedsel beroofd. Wij zijn even weerloos als onze schippers, feuilleton. 86 Welnee, Hanna, ik kom je alleen de groe ten brengen van je schoonmoeder en vragen, waarom je niet eens met den kleine naar haar toe komt. Je hebt immers dienstboden genoeg voor het werk gedurende je korte afwezigheid Je bent toch niet ziek, hoop ik Neen, ik ben heel wel. Araalia komt met het kind uit den tuin. Het meisje ziet er ook slecht uit; het eenige ge zonde schepsel in dit huis schijnt het kind te zijn. Het engeltje ziet er blozend en frisch uit. Wil ik het qntbijt klaarrqaken vraagt .^mqlia, en op een toestemmend hoofdknikje van haar meesteres verwijdert zij zich, om na een poosje terug te keeren met de mededee ling, dat er gedekt is. Eva staat op, gevolgd door Hanna, die het kinderwagentje voort duwt. De tafel is gedekt met grof linnen, het ser vies bestaat uit goedkoop aardewerk en» het ta felzilver is vervangen door een eenvoudig imi tatie-stel. Wij hebben ons zlver en andere kostbaar hed?n verstopt, zegt Amalia, die Eva's ver wonderden! blik bemerkt. Je kunt immers nooit >yeten ip tijd van oorlog.„En is 't heusch waar van dien armen Finkendorp, juf frouw Ah ren s Ja helaas bevestigt Eva. Op dit oogenblik wordt aan de deur geklopt Hanna gaat de kamer uit en men hoort haar op gedempten toon spreken, zonder iets van liet onderhoud te kunnen opvangen. Dat is stellig weer die nare advocaat Treuberg, zegt Amalia. en moeten met een beleefden glimlach alles maar dulden. En als wij hoorei*, hoe onze visschers wordt toegeschreeuwd: vijand of niet.... het schip moet zinken!" dan hebben wij. evenals onze flinke schippers slechts bedaard naar huis te gaan, om te prijzen het nobele denkbeeld, dat de Duitschërs zich maken van de vrije zee.. Het is „om de vrijheid van de zee te win nen", leest men soms in Duitsche kranten, dat deze duikbootoorlog ook tegen neutrale vis schers gevoerd wordt. Maar onder zeeva rende mogendheden heeft de vrijheid van de zee steeds beteekend:: de onschendbaarheid van particulier eigendom op zee, zoo in vrede, als in oorlog. Maar hoe de onschendbaarhed juist dor Duitschland geschonden wordt toont ons weder het droevig lot van de vischerssloep Arie" op de Noordzee mef Katwijk in zicht.. Het is een oorlog zonder pardon en zonder eenige menschelijkheid, dien Duitsch land in de Noord-zee tegen zijn vijanden en te gen de neutralen voert. Zij lijkt een troep dolle zeehonden, de duikboot vloot, die daar o- pereert,, alles en alles vernietigd. Zijn ze echter op zee dol, ook te land wordt het er voor ons niet beter op. Zondagnacht tcch, heeht nu ook een vliegmachine dood en verderf over ons gebied verspreid. Eenige bommen zijn omstreeks half-drie uit een vlieg tuig op Zierikzee geworpen, waardoor huizen totaal vernield zijn, verscheiden daken afge rukt, ontelbare ruiten gesprongen en er brarid ontstond, welke echter spoedig gebluscht werd. De familie Leydekker, man, vrouw en kind is omgekomen, vreeselijk vermingd werden de lijken op grooten afstand gevon den. Groot was en is de ontsteltenis der bevói king. Het vermoeden ligt voor de hand,, dat Zierikzee uit een entente-vliegtuig de bom men heeft gekregen, welke voor Zeebrugge bestemd waren. GEMENGD NIEUWS. EEN GELEERDE KEUKENMEID. Als een merkwaardigheid vermeldt het Centrum dat in Eindhoven een keuken meid woont, die door zelfstudie niet minder dan zeven talen volkomen machtig is. En haar geleerdheid is geen halve geleerd heid. Op het gebied der Scandinavische taal en literatuur wordt zij door geen hoogleeraar in ons land op dat gebied geëvenaard, althans Wat heeft die hier te doen,? vraagt Eva. Ik weet niet, luidt het ontwijkend ant woord, een opdracht van mijnheer, geloof ik. Moogt ge 't mij niet zeggen?, Eva gevoelt zich niet op haar gemak. Ei heerscht hier zulk een geheimzinnige, gedruk te stemming. rAltijd en eeuwig over de echtscheiding! bromt Amalia. Wat zegt ge roept Eva uit, ontzet van haar stoel opspringed. Ja, mijnheer heeft er genoeg van, en die advocaat, een vriend uit de „Soos" van 'em, wil haar bepraten om erin toe te stemmen, amar zij doet het niet. Zij wil hem de vrijheid niet laten om een andere te nemen. Bij deze. woorden slaat Amalia cje bezoek ster uitvórschend' gade, zonder dat deze het echter in haa* smartelijke verrassing opmerkt. Maar madame dient dat toch te weten Zij heeft er niet het minste vermoede van. Waartoe zou dat dienen, juffrouw Mijnheer laat zich van zijn moeder toch niets gezeggen. Dat de verhoudingen hier zóó ellendig waren konden wij op Waterdam nooit denken Dat is al begonnen toen madame Char- lottenhof aan mijnheer afstond. Ik dacht, dat de komst van die kleine er verandering in zou bregen, maar jawel.Maak u echter maar niet ongerust juffrouw! Mevrouw zal zich niet de kaas van het brood laten eten, en, wat ik u bidden mag, laat haar er vooral niets van merken, dat u 't weet. Zij wil niet, dat ik er met wie ter wereld ook over spreek. In Ruhleben heerscht de cholera! hoort Eva achter zch met zulk een matte, kleurlooze stem, dat zij verschrikt omziet. Hanna staat bij de tafel, haar gelaat is vaal grauw. Ga er dan in Gods naam nooit heen. Dit heeft tante mij in de eerste plaats opgedragen je op het hart te drukken, vermaant Eva. zeker niet overtroffen. Ondanks haar groote kennis en wetenschap biijft zij haar nederigen werkkring van keu kenmeid getrouw, reeds een-entwintig jaar lang bij dezelfde familie. En als men aan de famlie, waar ze de keu ken beheerscht, vraagt, hoe zij over Sophie denkt, luidt het antwoord: Een toonbeeld, een juweel van een keukenmeid, maar ze is ijselijk geleerd!" Het merkwaardige is,, dat ze haar geleerd heid door zelfstudie in haar vrije uren heeft bemachtigd. kOKTE BERICHTE Door onbekende oorzaak is Maandag te Den Helder het manufacturenmagazijn Grun wald uitgebrand, waarbij de belende gebou wen ,- postkantoor en drukkerij Dagblad vin den Helder, - veel schade kregen. Te Nieuw-Weerdinge viel een meisje in een put. Haar broertje van elf jaar bracht haar op het drooge, doch vel toen zelf dood neer. De heer N. v. d. Berg te Vlaardingen heeft een machine uitgevonden voor het kaken van haring. Proeven hebben bewezen, dat het ka ken met de machine beter en vlugger gaat dan wanneer dit met de hand geschiedt. De heer K. Rinkes, sedert jaren raadslid en wethouder van Joure, heeft voor beide functies bedankt, als gevolg van het optreden van een schare vrouwen die ontevreden wa ren over de distributie van brandstoffen. In de gemeente Schoterland werd dezer da gen hooi verkocht tegen 82 de 500 Kg. Dat is 410 per hoeveelheid, die een koe in den staltijd opeet. Onder Akkrum is zelfs 120 voor 500 Kg. betaald. Een handelaar, die een partijtje aanbood, had 's morgens voor 8 uur 65 gegadigden. Te vijf uur 's morgens was het echter al verkocht. Het Nederl. Landbouw-Comité deelt, mede dat voorloopig nog geen uitvoer van melk- en kalfvee te verwachten is. Wie lang met een kaars wil doen, legge een ijzeren plaatje met een gaatje op de kaars en steke door het gaatje de pit of katoen. Hef middel geeft, even als het plaatje met 5 gaat jes boven een gaslamp, aanmerkelijke bezui niging. Het gebrek aan veevoeder is nog al van invloed op de melkproductie: nu reeds wordf Och ik ben er niet bang voor. Nu wij Koninggratz overwonnen hebben, gaat zij voort, zal 't wel gauw vrede zijn. Heb je al iets van de thuiskomst onzer troepen ge hoord?. Ik wou, dat ze vooreerst nog niet kwamen Wat zeg je daar? vraagt Eva, die denk. verkeerd te hebben gehoord. Ik zeg niets. Van dit oogenblik af schijnt Hanna met stomheid geslagen en met blijkbare verlich ting haalt zij adem, als Eva het rijtuig laat voorkomen. Wanneer kom je nu vraagt Eva bij het instappen, Ik kan voorloopig nog niets beloven. De complimenten. Diep ontroerd verlaat Eva het huis. Wat te doen? Moet zij het leed der oude vrouw ver grooten door haar alles mede te deelen? Op Waterdam gekomen, ziet zij ook daar tranen en leed. Nog steeds geen brief van Maurits nu al de zesde dag. En zijn regi ment was bij Königratz in het vuur. „Moge lijk is hij gewond. of erger nog. Of ook, misschien iets met Karei gebeurd, wat Mau rits ons wil verzwijgen," jammert de oude vrouw. Eva wil haar troosten, doch haarzelf blijven de woorden in de keel steken Eindelijk vraagt madame naar Hanna. Zij komt eerstdaags hier, antwoordt E- va kortaf. Zij kon immers, den zorgenlast der diep bedroefde vrouw niet nog meer bezwaren De oorlog is geëindigd reeds wordt on derhandeld over den vrede. Maar nu het zwaard is n de schede gstoken, woedt een an dere doodsengel de cholera. In Hohenburg is 't droevig gesteld. De hee- le stad riekt naar chloor en toch maakt men zich gereed de huzaren in te halen, wier terug- wekelijks ruim 60.000 L. minder melk aan de boterfabriek geleverd, dan in de overeenkom stige week van 1916. De heer C. Millenaar te Andel, verkocht een veulen, oud één dag, aan den heer v.d. Berg te Oosterwijk voor 1000. In Venendaal wordt door 63 van de ico schoolkinderen gerookt. De gemeentelaad zal nu een eind maken aan dit kwaad.. TEKORT AAN ZOUT. Door sterk verminderde aanvoeren van zout uit Duitschland wordt tijdelijk een stag natie verwacht in de distributie van »out. OORLOGSBROOD. Naar het Centrum verneemt, zal binnenkort het roggemeel in het z.g. bruinbrood door maismee! worden vervangen. VAN 4000 BEROOFD. Een paar boertjes waren in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Amsterdam aan den boemel geweest met eenige vrouwen. Den vol genden morgen misten zij 4000 aan bank papier. In verband hiermede werd een d?r vrouwen en haar „vriend" door de politie aangehouden, verdacht van het geld te hebben ontrold. Toch gemeene liefde! EEN CURIOSITEIT. Door den heer PI. Faas te Maassluis werd 3 Mei 1904 een brief verzonden naar Phila- delphia - Noord- Amerika-. De brief is thans ongeopend aan den afzender door de post te ruggebracht, na ongeveer 13 jaar rondgezwor ven te hebben. En niet eens getorpedeerd. Het is wel sterk. GEEN LICHT MEF.R. Te Haarlemmermeer zijn geen kaarsen, waxinelichten of patentolie meer verkrijgbaar. SOLDAAT DOODGESCHOTEN Uit Zundert, Noord-brabant - wordt aan de Grondwet gemeld, dat Woensdagmiddag te Achtwaal onder die gemeente een soldaat der grenswacht, afkomstig uit Budel, door een geweerschot werd gedood. Dc getroffe ne kreeg een schot in den rug, waarlangs het is doorgedrongen tot in de hersenen. Boven dien moet hem een bajonetsteek zijn toege diend. De getroffene stond met een ander op wacht. Deze andere is in voorloopig arrest gesteld Men weet nog niet of hier moedwil of onvoorzichtigheid in. 't spel is. DAAR DIENT OP GELET. Volksonderwijs kreeg toevallig de volgende kaart in handen: Mijnheer! komst morgen of overmorgen verwacht wordt. Dokter Ahrens heeft madame trachten over te halen het voorbeeld der aanzienlijke burgers te volgen en de stad te verlaten, maar zij weigerde, zelfs toen een der dienstmeiden aan de gevreesde ziekte bezweek. Alleen stond zij erop, dat Eva heenging, maar: „Waar u blijft, blijf ik ook," zeide het dappere meisje- en zij bleef. Eiken dag kunnen Maurits enKarel worden verwacht. Bijna dagelijks gaat Eva naar Char- lottenhof, ofschoon Hanna er geen geheim van maakt, dat haar die bezoeken onaange naam zijn. Eergisteren had Eva haar gezegd, dat Karei iederen dag kan komen. Hij heeft dat zijn moe der geschreven. Eva veronderstelt, dat hij zijn vrouw in 't geheel niet schrijft, enacht 't haar plicht, Hanna voor te bereiden. Eenige dagen te voren had de advocaat haar aangeraden een woning in Ruhlefxm te huren en onmiddellijk te betrekken om niet aan allerlei krenkingen te worden blootgesteld daar mijnheer Baldauf bij zijn voor-en. »in< u plan volhardde. Maar Hanna begreep, dat zij. docr eigendunkelijk de echtelijke woning te verlaten, in het spel van haar man speelde en had beslist geweigerd. Eva, wie dit alles door Amalia is meegedeeld, wordt daardoor nog meer ontmoedigd endenkt aan het wederzien van man en vrouw onder zulke omstandighe den. O God, welk een ellende Als Eva het heerenhuis op Charlottenhof nadert, ziet zij voor de deur een groepje in fluisterend gesprek en onwillekeurig maakt een somber voorgevoel zich van haar meester Zij heeft het van Ruhleben meegebracht hoort zij zeggen.En Amalia heeft 't nu ook te pakken. De dokter is binnen.Keert u lie ver om, juffrouw. Helpen kunt u hier toch niet en u haalt uzelf misschien die vreeselijke ziekte op het lijf. Wordt vervoled.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1