feö WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. feuilleton. 8e jaargang. Vrijdag 11 Mei 1917. No. 34. Door lijden tot G-eluk WIERINGER COURANT M WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIE N: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieirngerwaard MINISTER BOSBOOM TREEDT AF. De Tweede Kamer heeft Donderdagavond de motie-Marchant, waarin betreurd wordt, dat de minister de motie, welke de vorige week is aangenomen,opkomst landstorm 1908 vóór militie 1918, niet heeft uitge vcerd, met 44 tegen 26 stemmen aangeno men. De minister had tevoren verklaard, dat hij bij aanneming van deze motie zijn portefeuille zou nederleggen. Na den aan neming: verzocht hij de intferpellatie-Duijs in zake het militar saluut, van de agenda at te voeren, doch verklaarde hij zich bereid de overige militaire wetsontwerpen in 'sland 's belang nog Donderdagavond met de ka mer te behandelen, hetgeen geschiedd. GEHBNGD NIEUWS. DE ENGELSCHE VROUW ALS „LANDARBEIDSTER Trwijl in de Engelsche hooge kringen reeds lang gebruikelijk is, dat de dames bij wijze van sport de spa hanteeren een mal ligheid, waarover de Engelsche boer zijn schouders ophaalt ziet die zelfde boer zich thans genoodzaakt, om de hulp van die dames te smeeken. Het zijn .nu niet de my ladies, doch de eenvoudige meisjes, die hard werkende voor den kost zich op het landbouwbedrijf toëlleggen. Maar de lief hebberij, is thans minder groot, de schaar- schte, ook aan vrouwelijk personeel heeft de boeren gedwongen hun loonen op te slaan Vanwege de oorlogslandbouw - commissie voor vrouwenarbeid wordt verlangd, dat de Regeering de vrouwen een opleiding geeft gedurende welke zij 15 shiliing per week verdienen minimum loon moet zijn 18 shilling per week, terwijl men er boven dien op gesteld is, van de regeering een uit rusting te ontvangen die bestaat uit een paar schoenen, 2 pi lbw-broeken, 2 mouw- schorten en een hoed. De bovengenoemde commissie regelt niet alleen de arbeidstoe standen, doch treedt ook als bemiddelaar ster op. -» DE PAPïERNOOD IN DUITSCHUAND De Duitsche vereeniging van Couran tenuitgevers in groote steden, waar de ge- heele groote Berlijnsche pers bij aangeslo ten is heeft het volgende telegram aan den rijkskanselier gericht;: Ondergeteekende vereeniging veroorlooft zich uwe Excellentie mede te deelen, dat er ingevolge het papiergebrek ernstig gevaar 37 Dan blijf ik bij u, beslist Eva, nu op eens opgewekt.. Ik kan ook morgen naar Robrt gaan. Ik ben ook eigenlijk veel te zelfzuchtig Weineen, mijn schat je. Op dezen avond is een ieder het liefst bij de zijnen. Jij gaat heen endaarmee uit. Eva kent te goed dien beslisten toon der oude vrouw om langer aan te houden. Het spijt haar nu het verzeek te hebben uitgespro ken, wat zij alleen had gedaan om een samen zijn met Karei te voorkomen. Zij gaat naar boven, om de geschenken voor het personeel te rankschikken en komt op de trap de oude vrouw Selle tegen. In de van theumatiek krom schokkende hand draagt het oude bestj-e een paar kinderschoentjes van rood Turksch leder, die de oud grootva der voor Kareltje als Kerstgeschenk heeft vervaardigd. Hoestend en kuchend vertelu zij aan Eva, welk een moeite de oude man had, om die twee schoentjes te maken. Hij is heelemaal op, jongejuffrouw. Die geschic denis van Hanna heeft 'm den nekslag gege ven, ven. En d'r moeder leeft zeker ook niet meer. Geen woord heeft zij ons geschreven op het doodsbericht van haar kind. Och, het zal we! het laatste aandenken zijn, dat de kleine van zijn overrootouders krijgt. Eva stelt het oudje met een paar goed hartige woordjes op haar gemak en loopt door naar de bediendenkamer, waar Busse de koetsier, haar met een air van gewicht te gemoet komt, 1 bestaat, dat in de laatste dagen van deze week de Berlijnsche bladen niet meer kun nen verschijnen. Met het oog op de noodlot tige politieke gevolgen, die het niet verschij nen der groote Berlijnsche dagbladen nood zakelijker wijze voor ons Vaderland zou moe ten hebben, verzoeken wij uwe Excellentie, ter bevoegder plaatse te willen gelasten het noodige voor de papierlevering aan on ze bladen te doen, en vooral de fabrikan ten van krantenpapier onmiddelijk van de absoluut! noodzakelijke!, hoeveelheden kolen te doen voorzien. DE ZONZIJ. Zoek steeds de zonzij van den mensch, Wees niet gelijk de blinden. Er schijnt een licht in ied're ziel, Voor hem, die 't weet te vinden. In ieder is een goede snaar, Als wij dien slechts doen trillen De tooverstaf in onze hand. Maakt 't leven, zoo wij 't willen. ALWEER KLAAR. Ten gerieve der blinde studenten die in den oorlog het licht der oogen verloren, heeft de Leipziger blindendrukkerij het initiatief genomen tot den druk van het burgerlijk wet hoek in verkort blindenschrift. DE GEVOLGEN VAN EEN RATTENBEET. Men schrijft aan het N. vd D. v N-I., dat in November van het vorige jaar een Europeaan te Meester Cornelis door een rai in den duim gebeten werdj toen hij de rat in een vogelkooi, waarin het beest was gedron gen, wilde onscin i Vijk maken. 1-1 ij sloeg geer. acui Op de wond, maai dei! 5fcft uag was de duim gezwollen, waar p hij zich onder me dische behandeling stelde. Er werd ten k'ei- re operatie verricht, maar de wond genas niet. Nieuwe verschijn*den deden zich aan den linkerbovenarm voor, namelijk pijnlijke stijfheid en hier en daar roode cirkelvormige plekjes op de huid: De patiënt kreeg daar bij koortsen, die na korten tijd weliswaar verdwenen, doch telkens in toenemende mate bij tusschenpoozen terugkeerden. De koorts aanvallen gingen gepaard met hevige pij nen verslapping van het zenuwstelsel en van het denkvermogen. Na een verpleging in het hospitaal te Weltevreden van acht dagen werd de patiënt als genezen ontslagen, maar na een paar dagen herhaalden zich de vorige verschijnselen, met opzwelling van den bo- Juffrouw Ahrens. Nu, wat is er, Busse? Nu heb ik op Kerstavond ook eens een uurtje rust. Nu moet ik naar Charlotte kar ren met madame. En het kind en de oude vrouw Selle moeten ook mee. Mijnheer Ka rel mag vanavond zijn jongen niet missen, zegt madame. Ik zeg maar de oude man krabt zich achter het oor als ik wat te zeggen had, dan gingen wij er niet heen Zoo'n kerstfeest is voo Waterdam toch een ongeluksdag toen Mijnheer Karei dat schot kreeg, was 't ook in de Kerstdagen. En dan dat beroerde weer! Het regent bar, en als 't op dien natten grond begint te vriezen, dan kunnen wij nog wat beleven.... Anfin, ik zal maar niks zeggen! Dat is ook het verstandigste Busse oor deelt Eva. Ik zal je eerst een groot glas bisschop inschenken. Madame zal wat te zien krijgen bij haar lief zoontje op Charlot- terihof", mompelt de oude man nog, maar Eva is reeds met de geschenken bezig, waar van de uitdeeling met groote haast gschiedt, daar madame hunkert, om in het rijtuig te komen. Kareltje is goed ingebakerd en is niets in zijn schik in de donkere vigelant. Zoet wezen, ventje," vermaant opoe, je rijdt naar papa, hij is zoo alleen, die arme pa. Arme papa! herhaalt de kleine, en hij snoept een groot stuk lekkers uit de geopen de reticule van opoe. Verder zegt madame r-iets meer. Zij voelt' zich zoo vreeselijk onge lukkig en verlaten. Karei ziek, Maurits op reis, Eva de deur uit 'n mooie Kersta vond. In het diepst van haar hart is zij nog altijd het meest aan Karei gehecht. Het is toch mooi, als iemand zich verbetert, zoo in 't oog vallend weer aansluiting zoekt met het ouderhuis. Zij zal hem op dit vrede,feest de blijde boodschap brengen der verzoening. Het duurt lang, eer de koets de voorplaats venarm.— Opnieuw stelde hij zich onder ge neeskundige behandeling. Er waren tijden, dat de ziekte geheel geweken scheen, maar af en toe stortte hij weer in, en vertoonden zich ernstiger symptomen, zooals duizelin gen, zwakte in de beenen, met koortsen om de zeven dagen, waarvan de laatste aanval op 12 Januari j.1. een temperatuur van 40.2 gra den bereikte. Roode cirkelvormige plekken ter groote van een vuist vertoonden zich aan het voor een korten tijd opgezwollen linker been, zoomede aan borst en nek, terwijl hier en daar klierachtige gezwellen merkbaar werden. Het zenuwgestel werd zelfs zóó gestoord dat de patiënt onbewust met zijn lippen en tong een rat trachtte na te doen. Door een gelukkig toeval, kwam een der huisvriendenvan den. patiënt in aanraking met een officier van gezondheid, verbonden aan het instutuut Pasteur. Aan dezen arts in consult geroepen, is het mogen gelukken binnen zéér korten tijd den patiënt van een wissen dood te redden. BEDORVEN TARWE. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, is een gedeelte van de lading tarwe, aangebracht door het stoomschip Beukcis dijk dusdanig door het zeewater beschadigd cat het ongeschikt is verklaard zelfs vo~: dierlijke voeding.. Zooveel zulks mogeiijk zal blijken te zijn, zal deze beschadigde tarwe voor stijfselfabricatie worden gebezigd. Ge heel onbruikbare partijen zul'len worden ver nietigd. DE BROODKAARTEN. Door den Minister van Landbouw, enz. is tot de burgemeesters een circulaire ge richt, waarin hij mededeelt, dat hem geble ken is," dat i» sommige gemeenten brood wordt betrokken op bons van broodkaarten, welkeeerst geldig zijn in een volgend tijd vak van negen dagen. Bakkers mogen geen brood afleveren, dan tegen bons, afkomstig van broodkaarten der „loopende week."! Bij overtreding dezer bepaling zullen zij voor uitsluiting voorgedragen worden. Aan houders, die door bovengenoemde handelwijze aan het einde van eene periode niet meer in het bezit zijn van broodkaarten, mogen geen nieuwe kaarten worden afgege ven.Dus dan maar hongerlijden. DE OPROEPING DER LANDW. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen een aantal telegrammen en missives van ver schillende landweer-comité's tegen het be- van Charlottenhof oprijdt, want Busse kan de paarden slechts langzaam aanzetten we gens de vorst', die, naar hij vreesde, is komen opzetten en den hobbeligen weg bijna onrijd- baar maakte. Busse,s breede pelskraag bedekt voor het oog van hen, die in 't rijtuig zitten, het schijnsel van een Heele rij verlichte vensters en madame merkt evenmin dat er reeds verscheidene rijtuigen op den hof staan geschaard. Eerst, als het rijtuig voor het bordes halt houdt bordes halt houdt en een aan madame Baldauf geheel onbekende be diende in elegant livrei het portier opent wordt zij ongeduldig en zet zij een vewon- dert gezicht. Wat is hier aan de hand? vraagt zij, nu zij bij het uitstijgen de helder verlichte vensters opmerkt. Ik dacht, dat mijn zoon ziek was z z z O, mijnheer is heel wel, stottert de be diende, die bij deze onvrwachte verschijning niet weet, wat hij zeggen moet. ,,Ik zal mijnheer waarschuwenwij hebben be zoek z Hij verdwijnt zo© gauw hij kan in de hel verlichte vestibule. Madame volgt eem ech ter op den voet en ziet, als hij de deur van de groote zaal opent, een groot gezelschap van luidruchtige dames en heeren aanwden disch. en duidelijk of 't een zilver klokje was, dringt haar eendringt haar een door vrouwen lippen aangeheven Lang zal-ie letven!" in het oor, waarop onmiddelijk een veelstemmig koor invalt. Maar plotseling wordt het' stil daarbinnen en eindelijk komt de bediende terug met een hoofd als vuur. Mijnheer verzoekt u beleefd ewen in zijn kamer te gaanWij hebben! vanavond heel onverwacht gasten gekregen, weef u me vrouw! voegt hij er bij. Met het ventje aan de hand gaat zij naar de kamer van haar zoon. Zij gelooft in ge- iuit, om de landweer dit jaar vier dagen on der de wapenen te roepen. Slechte bioscoopvoorstellingen. De burgemeester van Arasterdam heeftin den Raad meegedeeld, dat hij zich door per soonlijk bezoek op de hoogte heeft gesteld van den aard der bioscoopvoorstellingen al daar hij heelt zich grnwelijk geërgerd en be droefd over het kwaad dat hij daar aan schouwde, zoodat hij maatregelen overden ken zal oui daartegen op te treden. De Raad gaf teekenen van instemming, Hollaudsche jonge groenten op de Beriynshe markt. Negen wagons Hallandsche jonge groen ten: salade, komkomers en radijs, zijn op de Berlijnsche markt gearriveerd. De over heid der Duitsche hoofdstad heeft de vol gende kleinhandels-maximumprijzen vastget eteld: salade. 25 tot 30 pfenning (15 tot 18 ets.) per krop: komkommers, 70 pfenning to- 1 mark 142 tot 60 ct.) per stuk, radijs 25 phennig per bosje (15 ct.) Wie boven deze maximumprijzen gaat. zal door de magistraat worden onder handen ge nomen. Jammer maar zegt het berlijnsche blad, waarin we dit bericht vinden, dat er niet bij gezegd is hoeveel radijsjes er in een boschje moeten zitten. Dezer dagen toch za gen we bosjes radijs verkoopen voor 20 pfen- nig (12 ct.); elk basje telde echter slechts 4 stukszoodat één radijsje op 5 pfennig of 3 cent kwam. Geen Suikergebrek! Naar aanleiding van de geruchten, dat spoedig gebrek aan suiker zou komen, heeft het N. v. d. D. geïnformeerd bij den direc teur van het Suikerdistributiebuieau te Am sterdam. Deze verklaarde, dat er geen kans is op suikernood. Bloedbrood! Door het gemeentebestuur van Deventer zal indien een proefneming op kleine schaal in den smaak valt, bloedbrood tot lagen prijs verkrijgbaar worden gesteld, dat een hooge voedingswaarde bezit, met tweemaal zooveel eiwitgehalte als zuivere tarwe. Nu het brood voor een deel uit aardappelmeel bestaat, dat geen eiwit bevat is dit van bi- zonder belang te meer waar het vetgehalte van het bloedbrood veel grooter is dan van brood. Benauwde toestand voor de kippen. De groote slachting onzer kippen gaat moede, dat hij onverwacht bezoek heeft ge kregen en dat is voor haar een zeker gevoel van verlichting. Zij ziet rond en bemerkt eerst nu de groote groen bekleede tafel, waar op enkele pakjes speelkaarten liggen en in ,t midden een sierlijke roullette staaf, voorts een elegante dameshoed en een kostbare mof een met zijde gevoerde damespels, welke voor werpen door de bediennde haastig worden opgepakt en medegenomen. Door de geheele kamer waart de zoetachtige geur van Joc key club. Opeens verschijnt Karei, rood vin Op gewondenheid en ergernis, maar het meeste nog van de genooten wijn. Toch zet hij in zijn gezicht een lachende plooi: Welk een verrassing, lieve moeder Ik had niet gedacht, dat u op 't idee zoudt komen, anders..Wilhelm heeft u het al gezegd, nietwaar, dat er een paar goede vrienden zijn komen overwippen, omdat ze wisten, dat ik vanavond alleen zat. De dokter had mij ab- soiuuf verboden het huis uit te gaan.'n beetje koorts. Ja, ik verwachtte ook je alleen aan te tref ten, en dat je op een avond als deze ver langen zoudt naar je kind. Maar dat is immers bij u goed verzorgt en heeft er nog geen weet van en ik ben nu eenmaal sentimenteel uitgevallen. Wat mij 't meeste spijt, is, dat ik niet bij u durf aan dringen om hier te blijven: het gezelschap is zoo'n beetje in een feeststemming.maar een kop thee?. Zij antwoord er niet op en begint den klei ne in de sjaal te wikkelen en, als hij kraaiend naar een spel kaarten grijpt, tikt zij hem ruw op het handje. Dat is dan ook het eenige blijk van afkeuring voor het gedrag van zijn \ader. De kleine begint zacht te huilen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1