sip® 4. WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. ieiiiHaton. 8e jaargang. Dinsdag 22 Mei|[[19l7. No. 37. «WIERINGER COURANTS WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE" VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R. WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f 0.30 .0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen, Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieirngerwaard. «ElEIHiü NIEUWS. Onderofficieren lichting iqii. Door dë onder-officieren der te Amers foort gevestigde infanterie depoots is met aanvankelijk 31 leden opgericht de Vere niging Onderofficieren lichting 1911," die ten doel heeft op gepaste wijze te ver krijgen, dat de onderofficieren van deze lichting spoedig in het genot van onbepaald, klein,- verlof worden gesteld..Met on derofficieren van andere depots zal aanslui ting worden gezocht, ten einde aan deze ac tie meer kracht te kunnen bijzetten. Turf niet in den vrijen handel. De kennisgeving van den Minister dat turf zal worden geschrapt van de lijst van artikelen die ingevolge art. 1 der Dis'tribu- tiewet zijn aangewezen, heeft hier en daar aanleiding gegeven tot de meening, dat dit artikel nu ook buiten de distributie valt. Die meening is onjuist. Van het vrijgeven van turf is geen sprake. Alle turf, welke soort ook, valt dnder de Rijks - kolendstri- butie. Kippenvoer. In een druk bezochte vergadering te Bar- neveld door kippenhouders gehouden, heeft de pluimvee- - consulent Beaufort, van A,, mersfoort medegedeeld dat er op het 00,, genblik 100.000 Kg. beschadigde natte tar we voor de kippemhouders beschikbaar is, voor ongeveer, 12 per 100 Kg. Dragend noodig noemde hij het echter, dat alle kip- penhouders zich organiseeren. Reeds dadelijk kwamen een groot aantal bestellingen voor deze tarwe bij het bestuur Ier onder-afdeeling Barneveld der V.P.N. in. Als de nood op z'n hoogst is. enz. De eerste ansjovis. De eerste ansjovis is te Lemmer aange voerd. Deze visch is groot van stuk. Zijn auto. Een oorlogswinstmaker te Kerkrade had zich een auto aangeschaft. Het kon lijden. Een week geleden reed hij op een avond te gen een kar,, zoodat de auto beschadigd1 en de chauffeur danig gewond werd. Deze weeK reed de auto tegen een huis; de auto werd versplinterd. Een paard sleepte de auto uit den weg. Vrede in de lucht?! Naar Het Volk verneemt, is te Am sterdam op de groote bankinstellingen en Door lijden tot G eluk - De derde en, jongste is de ingénue van het gezelschap één en al levendigheid en geest, al is de levendigheid wel wat gemaakt en de geest niet altijd oorspronkelijk. .De heeren zijnaden vrijgezellen, leden van de Ruhleber club. Het officierscorps is alleen vertegenwoordigd door den overbeterlijken speler ritmeester Rosenberg. Karei heeft, zooals hij zichzelf toevoegt, danig het land" over het onverwachte be zoek van zijn moeder.. Maar hij zal het haar betaald zetten en tevens wraak nemen over dat gedwongen huwelijk met Hanna. Zij zal natuurlijk nu zij zag, hoe hij hier kerstfeest viert, niets meer ipet hem te doen willen héb ben. 'Maar hij zal haar nog „stirlijker het iand aanjagen en daarbij Maurits dien braven Hendrik, in moreelen zin een slag in het gezicht geven, die hem lang pijn zal doen waardoor Eva, die domme eend, bewezen wordt, dat hij geen zier om haar ge'eft. Hij zal breken mei zijn h"t e f;un;lie V/.it ion hem zijn familie, wat kan hem zijn toekomst schelen.? En nadat hij nog snel eenige glazen champagne door het keelgat heeft ge jaagd, drukt hij Fifi in zijn armen, vult nog maals zijn bokaal en verheft zich van zijn stoel om zijn geëerden vrienden en gasten in kennis te stellen met zijn verloving met mejuffrouw Josephine Guntersheim. Een donderend' bravo volgt, want ieder een denkt aan een grap. En om die tot in het uiterste door te voeren heffen alle hee ren een lang zullen ze leven'' aan. Maar nu exspeditiekantoren aan het personeel gera,, den, zijn vacantie voor Augustus te nemen, omdat er mee gerekend' moet worden, dat daarna de ingetreden vrede buitengewoon drukke werkzaamheden zal medebrengen. Laat ons hopen, dat de zakeomenschen den vrede ruiken, waar een ander nog niets bespeurt. Maar voorloopig zullen we er nog maar niet te veel op bouwen. De gefopte smokkelaar. Iemand te Delft, die als zoovele ander- icn, reeds lang naar een goeden aardappel snakte, had van een der Zuid-Hollandsch ei landen twee H.L. aardappels gehaald. Met deze kostbare vracht, behoorlijk verstopt in liet rijtuig werd de terugreis aanvaard. De kapitein van de boot, die de smokke lende Delftenaar over de Maas bracht, ver telde hem terloops, dat de ambtenaren de lucht van hét zaakje hadden gekregen en on getwijfeld paard erï wagen en aardappelen in beslag zouden nemen, zoodra de boot had aangelegd. Den smokkeaar sloeg den schrik om 'het hart. Goed raad was duur. De ma chinist werd in het vertrouwen genomen en de vurig begeerde en toch zoo gevaarlijke aardappelen vonden een plaatsje in de machi nekamer. Zoodra de boot gemeerd was, maakte de smokkelaar dat hij van boord kwam, legde de zweep over het paard eni reed zonder aard appelen in draf naar huis terug, veheugd er zoo af te komen. Den kapitein was het natuurlijk alleen om de aardappelen te doen geweest, 's avonds smulden hij en de machinist er heerlijk van. Werken in Duitschland In de Duitsche veenderij te Fehhnddrf, even over onze Oostergrens, wordt thans druk fabrieksturf gegraven door werklie den uit onze Noordelijke veen koloniën. De arbeiders hebben doorloopende passen, die hun toelaten eiken avond over de grens te rug te keeren. Zij verdienen 7 per dag. Nederland en Zwitserland. Naar aanleiding van de vestiging van een Zwitsersch gezantschap in den Haag, schrijft het Journal de Geneve Er heerscht bij ons te groote onbekendheid met de belang rijke diensten, die de regeering van Neder land ons land in de eerste maanden va den oorlog bewezen heeft. Inzonderheid de minis ter van Financiën, de heer Treub, wiens moeder een Zwitsersche was, is er in ge- juffrouw Asthama en de kleine ingénue juichend de mooie Fifi om den hals vallen en ook Karei vreeselijk ernstig tracht te doen en buigend de gelukwenschen in ontvangst neemt, ontstaat er opeens een pijnlijke stilte die,na eenige oogenblikken verbroken wordt door Rosenberg's commandostem Je bent zeker te dronken, Baldauf, om te weten wat je zegt Dergelijke aardigheden komen tegenover fatsoenlijke menschen niet te pas.. Ik geloof, dat het tijd is om op te stappenstappen. Wie gaat mede mijne heeren In een ommezien staan alle stoelen leeg een geschuifel van voeten, onderdrukt ge mompel en daartusschen een lang gerrekf gegil van juffrouw Fifi. die niets beters weet te doen, dan n Karel's armen flauw te vallen. Deze balt de vuist en bproeft iets te zeggen, maar zijn door den drank beneveld brein doet hem geen andere woorden vin den dan: Wie mijn aanstaande beleedigt died.ie. Mijn rijtuig! beveelt Rosenberg kalm tot de bedieeden, die in de anticambre staan te grinniken. De vestibule wordt gaande weg gevuld door heeren, die, allen min of meer ontnuchterd, luide hun afkeuring over Baldauf's misplaatste grap te kennen geven. L)e koetsiers zien bedenkelijk naar de gladheid van den weg. Dat kan misschien paardenpooten kosten," 'zegt een jonge grif fier van Rosenberg, maar deze haalt de schouders op en het waagstuk wordt aan vaardt. Andere rijtuigen volgen. Tot op de huurkoets na, waarmede de dames zijn gearriveerd, en het mandenwagentje van de advocaat uit Rulheben, zijn alle Vehikels met merkwaardige vlugheid verdwenen. Als Karei eindelijk is vrijgekomen van de nog altijd kermende Fifi en de vestibule komt binnenwaggelen, staan juist de he«ren op het punt in te stijgen, advocaat Treuberg en een houtvester volontair. slaagd onze ravitailleering op belangrijke wijze te vergemakkelijken. En indien hij er thans niet als vroeger mee kon voortgaan, ons levensmiddelen te verschaffen, geschied dit niet uit gebrek aan goeden wil, maar om dat Nederland zelf wat men er ook van moge zeggen in de oorlogvoerende landen, zich thans in moeilijken economische» toe stand bevindt en evenzeer als wij in som mige opzichten meer dan wij de voedsel- beperkingen kent erv de levensmiddelenkaart Bij de oude vriendschapsbetrekkingen, die de beide volken verbonden, bij den trots op hunne roemrijke geschiedenis, en 't ver langen hunne schoone traditiën te 'bewaren, voegt zich thans een nieuwe symphatie, die voortspruit uit den gelijksoortigen toestand waarin de volken zich beiden bevinden. Indien de neutralen het overleg met el kaar gepleegd hadden, zouden zij minder dikwijls gezien hebben, hoe hunne rechten met Moeten worden getreden. Wij begroeten dus met levendige voldoe ning het besluit van den Bondsraad een Zwitsersch gezantschap te vestigen in de hoofdstad van Nederland en wij nemen deze gelegenheid te baat, aan het edele Neder- iandsche volk onze symphatie en vriend,, schap te betuigen. KORTE BERICHTEN. De rechtbank te Assen heeft, wegens on juiste aangifte voor de rijks-inkomsten be lasting drie exportslagers te Meppel ver,, oordeeld tot 2500 boete of 5 maanden hechtenis. Goed zoo! Te Doetinchem is weder, een vrouw als iid van den Evangelisch Luterschen Kerke- raad gekozen. In dit college hebben thans twee vrouwen zitting. In de synagoge te Tiel zijn vier van de v ijf offerblokken opengebroken. In elke bus had men nog een gering bedrag achter gela ten. Hoe groot het ontvreemde bedrag is, weet men niet,; de bussen waren in acht jaar niet gelicht. In Maas en Waal dacht men, dat de aardappelen dit jaar wel een maand later rijp zouden zijn, dan anders. Door het gun stige weer der laatste dagen is de stand thans zoo, dat het verschil niet meen dan een week zal zijn. Waar is de schelm, brult Karei. Houd je toch bedaard, Baldauf! voegt de- advocaat hem toe. Je stond op het punt de grootste dwaasheid te begaan. Met zoo'n deern verlooft men zich niet. Ik vrfoof mij met wie ik wil! bulkte Ka rel met ware dronkemans stijfhoofdigheid. Mijn karwats zal dien schelm mores leeren! Lorenz, roept hij zijn koetsier toe, Lorenz, opzadelen! Hofdschuddend gaat de advo caat heen, terwijl Lorenz zijn meester in het hoofd fluistert, dat de paarden niet op scherp staan. Maar Karei werpt den koet sier onzacht op zijde, waggelt naar den stal, kiest het eerste het beste paard uit en gelast Lorenz het te zadelen. Met doodsbleek ge laat voldoet de koetsier aan dit bevel en zoo ais hij daar is, in zwarten rok, met witte das en lage verlakte schoenen, werpt Karei zich in den zadel. Lorenz, die zijn meester nog een pelsmuts op het hoofd zet, mompelt, ter wijl deze heenrijdt: dat loopt nooit goed af. Wij moeten hem achterop zien te komen Weet je wat je doet. Karolierï? zegt hij tot een dienstbode, ga zoo spoedig mogelijk den opzichter wekken. Dank je wel Ik moet de logeerkamers van de dames in orde maken. Ik heb geen lust het te verkerven bij die rooie tooneel- inadam, tegen den tijd, dat zij hier bazin in huis wordt. Tegen het krieken van den dag rijdt eer» hooiwagen stapvoets het erf op. Lorenz en de boer loopen er zwijgend achter. Als de kar eindelijk stil staat voor het bordes spoed de koetsier zich naar de opzichterswoning. Wij hebben hem mijnheer! roept de trou we dienaar door de geopende deur naar bin nen. Ik vreesde het wel, Hij lag onder het paard; beiden gaven geen enkel teeken van leven meer. Het arme dier is werkelijk dood an mijnheer weet ik het nog niet.. Er is PLAATS E I. IJ K NI E V W 8 ergadering van „Flora op Zaterdag 19 Mei bij den heer Jurri Lont. Aanwezig 29 leden. De voorzitter, de heer M. Bosker, opende met een hartelijk woord oe vergadering te ongeveer 9 uur. Hirna werden door den secretaris, den heer C. V. Koorn de notuleni en het jaarverslag gele zen, welke onder dankzegging werden goed gekeurd Vooral het jaarverslag, veel werk was daarvan gemaakt: de terugblik op de tentoonstelling, de moeite, de hulp, door bij ha de geheele bevolking van Wienigen ver leend, hot was in een woord keurig door den heer Koorn voor elkaar gebracht. Ook de rekening van den penningmees ter getuigde van een nette administratie.. Zij werd nagezien door de heeren C. Tijsen en N. Bakker. De ontvangsten bedroegen 391-35s» de uitgaven 387.96, alzoo was er eenbatig saldo van 3.39' De heer Kool "werd voor zijn werk hartelijk dank betuigd. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden de heeren bijna met algemeene stemmen weder herkozen, n.m. M. Bosker, voorz.; C. V Koorn, secr.; C Kool Jbz. penningm. en de heeren S. Bruul en Jb. Tij sen bestuursleden. Punt 5 van de agenda kwara nu aan de orde: verloting van planten oder de op de vergadering aanwezige leden. De ui'slag was: M. Bosker en P. Mosk een b'oeiende Aralia C. V. Koorn eni P. Bakker Rz. eer. bloeiende Genista; J. Hegeman en E. Bakker een bloeiende Ceneraria. Vervolgens stelt het bestuur contributie verhooging voor. Hierover wordt heel wat J^cdiscuseerd, doch Ijet gevolg was, dat deze och van 50 op 75 cent wetd gebracht met 'ijna algemeene stemmer». Ingekomen was een schrijven van den heer J. Wiegman, dat hij bedankt ais bode. V'olgt nieuwe inschrijving, en de laagste, de heer J. Wiegman zal wederom als bode fun geeren. Het Bestuur vraagt, hoe men denkt over ae feestelijkheden op de aanstaande tentoon stelling. Verschillende wedstrijden, worden ge noemd, tot men niets mooiers vindt dan harddraverij en ter opluistering Kacado ris; en werdt ver,der aan het bestuur overgela ten, s'avonds een vuurwerk werdt met alge meene stemmen aangenomen. reeds om den docter gestuurd. Met behulp van den boer dragen de op zichter, die ijlings is toegesneld, en Lourenz den bew ustelooze in huis en leggen hem op zijn bed. De opzichter legt zijn oor op de borst van den ongelukkige, doch richt zich na eenige oogenblikken met een half onder drukten snik weer op.. Hier kan geen dokter meer helpen Die arme moeder! De tweede Kerstdag is aangebroken. Heel vroeg komt Eva uit haar kamer, waar ook de kleine slaapt dien zij bij de hand houdt. Zij wil naar beneden gaan om met Maurits te ontbijten. haar verloofde. Zij kan den ommekeer nog niet begrijpen zij weet slechts dat eene, dat zij nameloos ge lukkig is, zoo stil, zoo dankbaar gelukkig. In de kamer ziet zij hem n zijn gewone kleedng en houding voor het venster staas. haar komst afwachtend. Met een ernstig ge laat treedt hij haat tegemoet Eva.Hij drukt haar aan zijn borst en kust haar op beide wangen Eva Karei is. Verschrikt ziet zij naar hem op. bemerkt tranen in zijn oogen. Doch zij durft niet vra gen. Karei is dood, gaat Maurits zacht voort. Moeder, die nog van niets weet, moet het zoo omzichtig mogelijk worden medege deeld. Hij is van zijn paard gevallen. De ou de opzichter van CharJottenhof is hier en heeft mij de treurige mare gebracht. Zoo angt ons geluk aan... in rouwkleederen. Zij staan nog in elkanders armen, als uit de zijkamer madame's stem kliinkt. Jong is zij niet meer, maar prachtig „bij gewerkt en als „grande-copuette" toont zij veel talent te bezitten, nu zij naast den man zit, van wien zij ieder oogenblik een huwe lijksaanzoek te gemoet ziet. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1