4 WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. fenlltetoa. EEN flOVELIJK NAiR DE WERELD. 8e jaargang. Dinsdag 29 Mei 1917. No. 39. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD Ej» J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG «n VRIJDAG Abonnamentaprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.c.0 Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Waringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis—Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard, Vroeger en Thans. VroegerZeker, iJwamen er ook gru welijke oorlogen voor, waarin veel menschen werden omgebracht en eigendommen vernie tigd, maar het leven en eigendom van vrije burgers werd als regel gespaard. Vroeger werden vreedzame koop,, vaarders van vreedzame volkeren in den oor log niet lastig gevallen op hun weg, Vroeger, werd de post tot het on„ schendbare gerekend. Vroeger. kwam beslag leggen ®p sche pen slechts zelden voor en het volkenrecht deed de kaapvaart reeds lang verdwijnen. Vroeger.... Werden onschuldige sche,, pen niet naar vreemde havens gevoerd of We Jerrechtelijk vernietigd, als zij levensmidde len aanvoerden voor een) onzijdig land. En thans.met den vooruitgang der be„ schaving!!!! vernietigt men schepen en ei„ gendommen van onzijdige burgers, alsof men met de grootste misdadigers te doen heeft. Thans opent men brieven, ja onderschept men geheele posten, als ware het bedrog en oplichting. Thansvoert men vrije burgers weg uit hun land en dwingt men hen te werken voor den vijand, die hun vruchtbaar land vertrapte en vervormde tot één groote wöes tenij en oord van rampspoed. Thans boort men zonder genade pas sagiers en handelsschepen in den grond met kostelijk graan beladen en meevoerende hon cterden hulpetooze opvarenden, wier wan,, hoopsgeschrei wordt overstemd door, de rauwb kreten van den haat als weergalm van a'lallende kauormen en suisende torpedo's. Thans.ja thans.wat nu nog? Zal men in de bezette landen de vrije man nen, van jongelingen tot grijsaards de wa„ pens aangorden en ze vooruitdrijven in de voorste gelederen om door hun eigen zonen misschien te worde» neergeschoten? Zal men de krijgsgevangenen gaan flte„ ren tot den hongerdood, of hen gaan uitstrek ken op de pijnbank? Zal men de krijgsgevangenen gaan folte- heideneri, misschien nog gaan kerikereni of vermoorden? Zal men de mijngangen bij voorkeur gaan graven daar, waar de RoodeKruisvanen golven? Zal men de witte vlagdragers neerschie,, ■ten als honden, zoodra boven de loopgraaf zich de witte banieren verheffen? De rampzalige oorlogsfurie is neg niet uitgewoed en God weet, welke krankzinnige- uitingen ons nog te wachten staan. GEMENGD NIEUWS. i DE VERKIEZING. Wij voeren onze lezers naar een aazieinlijk Buiten iin Overijsel Een wel onderhouden park omgeeft het gebouw, dat met zijn voor uitschietend balcone en breede zijvleugels de zzdch tusschen het zware geboomte def„ tig en tegelijk bekoorlijk voordoef. Op de poort lezen wij de naam van „Eikenhorst", en giodsche boer zal u zeggen, dat het be woond wordt door den heer Faasman, aan wi«n al die bosschen en landerijen toebehoo- ren, zoover uw blik feikt. Op dit oogenblik bevinden zich slechts twee personen in de salon,; de heer Faas man zelf, wiens gezette gestalte en hoogblo zende kleur duidelijk bewijzen, dat het bui tenleven beteren invloed op zijn gestel uit oefent, dan op dat zijner wederhelft, de tweede persoon, die tegenover hem ?it, en wier schraal, kleurloos gelaat, en lusteloo ze uitdrukking, iin de oogen zeer bij zijn voor komen afsteken. Zij hadden juist een gesprek gevoerd over een onderwerp, waarover beiden' niet eenstemmig dachten. Mevrouw Faasman wenschte in den Haag of Amsterdam te wo nen, Het verveelde haar op het eenzaam bui ten, waar niets de eentoonigheid afbrak, dan de uitstapjes naar Delden, Almelo, en De venter, een enkele maal een tochtje op den Rijn, of een reisje door Holland en België. Zij wenschte doorgaans meer d e wereld te zien en te genieten, vooral nu haar kinderen bijna volwassen waren, en deze» ten voor- Elken dag een draadje. Nu het met de resultaten van den strijd aan het Westelijk front niet zoo vlot gaat voor de geallieerden, gaat Reuter eens be„ rekenen, wat de Duitschers eigenlijk wel ver loren hebben. Van het begin van het offensief tot 12 Mei, dus over. vijf weken tijds hebben de Duitschers verloren 49.579 gevangenen en 444 kanonnen, dat is dus gemid leid 10.000 geyaugenen en 90 kannionen per week Zoo eiken dag „een draadje". Maar als het niet harder gaat dan in de laatste dagen .zal het zeer. lang duren eer de hemds,, mouw" gereed is! De S. D. A. P. Voor het eerst sinds Juni 1915 is het aan,, tal leden der S.D.A.P. weer boven de 25000, ruim duizend boven het dieptepunt in De„ cember van dat jaar, schrijft „Het Volk", 't Bedroeg op 31 Maart 1.1. 25070. De eemige federatie, die gedurende den ge 'heelen oorlogstijd zonder een vleugje van verbetering van kwartaal op kwartaal achter uit krabbelde is Amsterdam; het aantal le„ den is thans bijna duizend lager, dan bij het begin van den crisis, ruim duizend minder, dan op 31 December 1913 Het totaal aantal leden bleef thans nog 977 beneden dat op het einde van 1914. TORENKLOKKEN. Naar men weet worden er in Duitsch- land vele torenklokken onteigend ten behoe ve van de munitiefabrieken. De commissie, de daarmee is belast, heeft thans beslist, dal de grootste torenklok van Duitschland mis schien wel van de geheele wereld, voor dat doel niet bestemd zal worden, maar op ha re plaats zal mogen blijven! hangen, 't Is de klok Maria Gloriosa van den dom te Er- furt, welke beroemde klok in den nacht van 7 op 8 Juli 1497 werd gegoten door den la ter vermaard geworden Hollanidsche klok kengieter Wou vatl Kampen. Een jaar later werd zij in bovengenoemd en dom geplaatst. OPSTANDIGE RUSSEN, Russische krijgsgevangenen, uit Duitsch,, deel kon komen, dat men een weinig schit- terde en beduidende connexies aanknoopte, Haar echtgenoot was evenwel van een ande re opinie, Hij beminde de groote wereld niet, waarin hij trouwens ook niet geboren was, en kon ziich volstrekt dien fijneren tact van leven niet eigen maken, die vereisclït wordt, om zich daar thuis te gevoelen. Ook was hij aan zijne bosschen, en akkers ge hecht en beminde een werkzaam leven, Hoe kunt gij", zeide mevrouw Faas man, „verlegen zijn om bezigheid, als we ons naar de stad begaven? Laat u tot afge vaardigde verkiezen.!" Tot afgevaardigde? Wat komt u in d' gedachte.?" „Ja, tot afgevaardigde! En waarom nfc-t? Zijt gij niet rijk genoeg Betaalt gij niet zoo veel aan belasting als daartoe yereischt w©rdt Is hier in den omtrek iemand, die u kan voor getrokken w'orden? Verstaat gij van de be zigheden van een afgevaardigde niet temniri ste evenveel als de oude Kemmelaarsberg, die tot hiertoe dit district vertegenwoordigt. Hij zal u gaarne zijn plaas inruimen, want hij wordt te oud. Gij moet dus afgevaar digde worden. „Afgevaardigde, afgevaardigde, her haalde de heer Faasman bij zichzelven, ter wijl hij met groote schreden de kamer op en neder ging en met zeker welgevallen deze gè dachte verder in zijn geest uitspon. Inder daad, zeide hij eindelijk fot zijne echtge- iioote, als ik het belang des lands zoo goed bevorderde, als ik het mijn eigen gedaan heb zou het wel zoo goed gaan als met menig an der. Aan kennis van cultuur en dergelijke za ken zou het mij niet ontbreken." „Gij zijt op den rechten weg, blijf daarop Wij kunnen hier blijven, tot gij gekozen zijt. dan gaan wij naar den Haag, Waar gij leeft overeenkomstig het hooge standpunt, dat gij als vertegenwoordiger inneemt. Gij zult be land ontvlucht, die te Rotterdam in een thuis waren ondergebracht, hebben daar ui„ ting gegeven aan hun ontevredenheid over het voedsel, dat daar verstrekt werd. Ger.uimen tijd reeds had er een geest van verzet geheerscht, die echter tot nog toe door de politie bedwongen was. Eindelijk kwam de uitbarsting. De Russen weigerden de aardappels te schillen. Het was geen menschelijk voedsel, beweerden ze en hoe„ wel men hun voorhield, dat heel Rotterdam van dergelijke aardappelen eet, sloegen ze over tot een formeelen opstand. Hun c©m„ mandant, een Russische sergeant, werd door hen ernstig gewond, zoodat hij geneeskun,, dige hulp moest gaan opzoeken. Ten slotte wist de politie de ord« te her stellen. Een vijftal van de oproerigsten wer den in hechtenis genomen. Geen gesteven boorden meer Nu in Engeland geen stijfsel meer uit aard appelen gemaaikt mag worden en graanen rijst voor geen andere doeleinden dan menschelijk voedsel mogen dienen, gaat Engeland een pe riode van slappe boorden tegemoet. De Berlijnsche stakingen. Tegen afgevaardigden Adolf Hoffmann, Buchner, Bittmann, Paul Hoffmann, Lede- bour en Vogtherr, allen behoorende tot de so cialistische arbeidsgemeenschap, is een straf vervolging ingesteld wegens het veroorzaken van de stakingen in de muntiefabrieken. Een 'vrijgezellenbelasting. Pruisen gaat de inkomstenbelasting voor vrijgezellen en ongehuwde vrouwen verhoo- gen. y Russen in Duitsrhe gevangenschap Russische krijgsgevangenen, uit Duitsche gevangenschap ontsnapt, geven treffende be- chrijvingen van de verschrikkelijke behande ling, die de Russische gevangenen moeten on dergaan. De meest noodzakelijke voorwerpen ontbreken hun, terwijl zij geheel moeten ver- hoageren, doordat zij wekelijks slechts drie pond brood, twee ons vleesch en vier pond aardappelen ontvangen voor hun geheele on derhoud. De Duitschers voeren in de gevangen kam pen een aanhoudende separatistische propa ganda onder de verschillende nationaliteiten. Voor het geteisterde Drente! Na de eerste bezending- goederen door het hoofdcomité van het Roode Kruis naar de ge teisterde streken in Drente gzonden is Vrij dag weder een groote hoeveelheid materiaal voor kleeding en ligging onder welke door H.M. de Koningin-Moeder beschikbaar ge steld verzonden op verzoek van den voor zitter van het Roode Kruis Comité te Emmen mr. an Jaersma Barna ter distributie ondei de noodlijdende bevolking. zigheden genoeg vinden en ook ik zal mijn verstrooiingen hebben; -de gemalin van een afgevaardigde is overal gaarne gezien. Ook voor onze kinderen zal het goed zijn, Marie komt eerlang van het instituut terug en zal de wereld intreden. Wij kunnen daar veel meer keuze hebben uit de vele pretendenten die zich gewis spoediger zullen opdoen,, dan m dit afgelegen oord het geval zou zijn. -„Ho, ho, wat draaft ge nu vooruit!" ant woordde Faasman. hoewel hij meer met het denkbeeld was ingenomen, dan hij blijken liet Wij gaan de gesprekken voorbij, die ovet dit onderwerp nog gevoerd worden. De heer Faasman had weldra geen andere gedachte meer in het hoofd; de voorbereidingen, de geheime inwerkng, waarvan zijn verkiezing afhing, namen hem geheel en al in beslag. Hij wist van den invloed, die hem zijn con nexies en 2ijn vermogen verschaften een han dig gebruik te maken, en vereenigde zijn bloedverwanten, zijn vrienden, zijn bekenden bij prachtige en overdadige partijtjes op Eikenhorst. Spoedig werd zijn huis de plaats, waar zich de aanzienlijkste en rijkste bewoners van den omtrek vereenigden tot gezellige en vreugdevolle bijeenkomsten. Mijnheer Faasman weer met zijn geld voor treffelijk om te gaan, en zulk een groot ver mogen kon niet in betere handen zijn,!" ver zekerde iedereen. De mildheid van den heer Faasman bepaal de zich niet tot den voornamen stand van den omtrek; zijn pachters en onderhoorigen, als ook de armen van het dorp, werden niet min der grootmoedig bedacht, terwijl hij in den winter hout, kleeding en andere behoeften onder hen liet uitdeelen. Het was niet te verwonderen, dat op deze wijze zijn naam, waar die slechts genoemd werd, van loftui tingen vergezeld ging en ieder hem voor den waardigsten burger van dén geheelen omtrek verklaarde. KORTE II E K 14' II 1' E V Te Amsterdam is aangifte gedaan door een heer, dat hij een portefeuille, inhoudende 1000 aan Hol land sch en 3500 mark aan Duitsch papiergeld verloren heeft. Onder do kruisbessen in Maas en Waal wordt een ware verwoesting aangericht dooi een kleine, groene rups. Het verdelgingsmiddel, oplossing van ko pervitriool, s zoo duur, dat het niet kan wor iien aangewend. Tegen den gemeentesecretaris van Wamei Is 4 maanden gevangenisstraf geëischt, we gens valschheid in geschrifte met de var kensdistributie. Beskl. zei alleen gehan deld te hebben om de gemeente aan varkens ie helpen. Een Amsterdammer, die nabij de Hem- brug fotografeerde, is op vermoeden van kpionnage gevangen genomen, terwijl zijn toestel en platen in beslag genomen. Van Rijkswege zal nabij Enschede eene barak worden gebouwd, voor 150 personen met de bedoeling daarin gedurende 14 da gen over de grens gekomen deserteurs, enz. in quarantaine te stellen. In de Geldersche grensplaatsen klagen de boeren over vernieling van hun korenvel den door smokkelaars, die, om ongezien met hunne waren naar Duitschland te komen, hun weg dwars door die velden nemen. In de gemeente Bergh, Geld., zijn deze week de aanslagbiljetten in den hoofdelijken omslag over 1916 aan de bevolking uitge- eikt. Wel tijdig!! Wegenis gebrek aan deelneming wordt de gemeentelijke centrale keuken te Haarlem voorloopig gesloten. Na een oproep voor thuisbezorging van het vedsel kwamen van af heden slechts vcor 100 jorties aanvra gen in. Een jaar was verloopen. Een nieuwe ver kiezing van vertegenwoordigers werd voor bereid. De heer Faasman, was als altijd, in ;.ijne berekeningen gelukkig geweest,- want zonder dat hij den minsten stap deed, zei den zijn vrienden en bekenden tot hem: hij moest vertegenwoordiger worden; hij of nie mand was daarvoor geschikt. „Hoe!", riep hij uit, ik afgevaardigde Waar denkt gij aan? O, ik bemin mijn rust 'e zeer en gevoel mij hier te gelukkig, dan d«it ik daaraan zou denken" „Het is waar, gij zijt hier gelukkig; maar men moet zich aan het welzijn des lands wij den; bezin u derhalve, neem het standpunt in waar gij behoort. Wij waarborgen u de meer herheid der stemmen." Neen, neen. spreken wij er niet meer van de eerzucht is altijd met kwelling en zorgen verbonden. Maar is men dan eerzuchtig, indien men de belangen zijner medeburgers behartigd? Ik zeg dit niet, maar gij weet toch, dat de betrekking van volksvertegenwoordiger een zeer gewichtige is. Een afgevaardigde is geen meester over zch zeiven en zet rust, vrede en gezondhed op het spel. Zoo be schouw ik de zaak tenminste; overigens, wat verspelen wij overtollige woorden, daar buitendien de keus niet op mij zal vallen. „Zeker zal zij dat; Gij zijt de man. mijn heer Faasman, dien wij behoeven; o, bewijs ons dezen dienst.!" Zulke gesprekken hadden dagelijksch plaats en eindelijk zwichtte de heer. Faasman, schijnbaar met de grootste tegenzin, voor de dringende bede zijner vrienden. Ieder was overtuigd, dat de waardige candidaat zich voor zijne medeburgers opofferde en dat hij de betrekking slechts om hunnentwil aan vaardde. Wordt verrrtgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1