EEN HUWELIJK NAAR DE WERELD. WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN JR KEUSS 8e jaargang. Vrijdag 1 Juni 1917. No. 40. 7 fttuideEaa. ALKMAARSCHE Overal verkrijgbaar. ft WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R, WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regelsf 0-59 Iedere reg6l meer ,0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap: A. Keuris Gz. Wieringerwaard. Met Ministerie van den „Volkswil" Het ministerie-Cort van der Linden heeft zich aangediend als het ministerie van den volkswil. Gegroeid uit den volkswil, was zijn werk zaamheid op dienzelfden volkswil gebaseerd. Zóó werd het steeds in alle toonaarden ver kondigd. Door de indiening van 't ontwerp tot grond wetsherziening werd uiting gegeven aan den volkswil, al bleek 't met den dag duidelijker, dat 't volk in deze tijden voor heel wat andere zaken bekommerd was dan om die grondwets wijziging. Het gegoochel met •en volkswil heeft tij dens de zittingsduur van dit kabinet werke lijk soms komisch effect gemaakt. Maar, zooals altijd, het slot bekroont het werk. En als ooit 't volkswil-parool tot een be spottelijke parodie geworden is, dan geschie de dat wel indeze laatste dagen met de droe vige historie van de oproeping der land storm jaarklasse 1908. Zou ooit duidelijker de richting van den volkswil zijn aangegeven, dan betreffende deze inlijving van 29-jarige mannen? Heel het land voelt de ergernis over het bureaucratisch optreden van een regeering, die zich aan den volkswil, in de Kamer ook zoo duidelijk uitgedrukt door de aanneming der -moties-Marchant, absoluut niets laat ge gen liggen. De noodzakelijkheid in 's lands belang om die 29-jarigen vóór de 19-jarigen (milite 1918) op te roepen, is niet aangetoond. Bekend 15, daL Tie inschrijving en gedeelte lijk de keuring van die lichting 1918 heeft plaats gehad en dezer dagen kwam ons nog de indeelingsstaat in handen, waaruit bleek, hoe de 40.000 ma sterke lichting reeds weken ge leden was verdeeld over infanterie, vesting artillerie, genie, caval'lerie, zeemilitie enz. En toch.zonder zich in het minst te sto ren aan de maatschappelijke belangen, die in zoo ernstige mate worden gestoord door die oproeping van ouderen vóór de jongeren, gaat de Regeer.ing dóór. Heftig was het verzet tegen dit drijven, dat in de Kamer tot uiting kwam, maar op slot van zaken was men wel gedwongen, het bij een hernieuwd krachtig protest uit naam van het geheele volk te laten. Het was een triumf voor het district, toen de heer Faasmane eindelijk verklaarde, de keuze te willen opvolgen, als zij op hem viel en hij werd, zooals vooruit te zien was, met tene groote meerderheide gekozen. Algemeen heerschte er blijdschap toen zulks bekend werdden -gekozene werd eene serenade ge bracht en het volk gaf luide zijne blijdschap te kennen. De heer Faasman nam deze eer bewijzen me waardigheid aan en begon zich inderdaad voor een gewichtig persoon te houden. Mevrouw Faasman was buiten zich zei ven van vreugde; het doel harer wenschen was gelukkig bereikt; de eenzame woning op l et land zou zij verwisselen voor een prachtig hotel in den Haag; de schitterendste salons zouden zich voor haar openen; zij zou het ge luk harer kinderen beter kunnen bevorderen, en vooral hare oudste dochter zou nu al spoe dig door velen worden opgemerkt. Weldra namen de voorbereidingen tot het vertrek een aanvang. Toen de dag der afreis eindelijk aanbrak en het nieuwe lid der Eer ste Kamer van zijne vrienden afscheid nam, trok ieder hem ter zijde, de een om hem de bevordering eener bijzondere aangelegsn- heid aan te bevelen, de ander om hem eene politieke les te geven, zoodat de arme man ieder de verlangde toezegging moest doen, ieder vriendelijk moest toelachen, en zich zoo in het nauw zag gebracht, dat hij zich werke lijk verheugde toen hij zich eindelijk met zijn familie in de reiskoets bevond. Het zou toch niet aangegaan zijn, om deze reden het geheele kabinet met een be dankje naar huis te sturen. En zoo kunnen de 13.000 negen^-en-twin tig-jarigen zich opmaken, om den ransel om ie gespen, terwijl de 40.000 jonggezellen nog ettelijke maanden thuis van hun oudere voor gangers de kunst kunnen afkijken. Zoo is de volkswil??? BEKENDflAKINÖEN. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. De Burgemeester der gemeente Wierin gen brengt ter algemeene kennis, dat de Heer Commissaris der Koningin voornemens is aan deze gemeente een bezoek te brengen op Maandag 4 Juni a.s., des namiddags. Zij die den Commissaris op dien dag spre ken willen, behooren daarvan kennis te geven ten raadhuize tot uiterlijk des middags 12 uur van dien dag. De ingezetenen worden, ten blijke van in stemming met dit bezoek, uitgenoodigd hun ne vlaggen uit te steken. Wieringen, 30 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM GE II EN GD NIEUWS. BEGRAVENIS VAN ACHT SLACHTOFFERS De asch van de familie Brons, schippers familie, bestaande uit man, vrouw en 6 kin deren (vijf meisjes en één jongen van 11 1,9 jaar), die de afgeloopen week den dood vonden bij den brand in de venen van Drente, iS in één kist verzameld, op de Nooderbe graafplaats te Groningen, ter. aarde besteld'. Aan de groeve werd gesproken door ds J Willem-ze, Herv. predikant te Groningen, die woorden van troost richtte tot de over gebleven zes kinderen en de verdere familie leden en dank bracht namens de familie vóór de belangstelling. CHILI SALPETER. In opdracht van het hoofdbestuur van den Groninger Landbouwbond heeft de voorzit ter van dien bond den minister van landbouw verzocht te bevorderen dat zoo spoedig mo gelijk de in het land in schepen aanwezige chilisalpeter worde gedistribueerd, omdat daarvan het welslagen van dei* oogst in hooge mate afhankelijk zal zijn, en daarmede dus een zeer groot landbouw- en landsbelang ge moeid is. WONINGNOOD TE HELDER. Door de sociaal-democratische raadsfrac tie te Helder is een voorstel bij den raad inge diend tot den bouw van 50 noodwoningen, nu de woningnood steeds ernstiger vormen aangeef ten de gewone bouw bijna geheel stop staat. Alleen bij het bestuur van de er- eeniging voor Volkshuisvesting Helder" staan reeds 60 candidaat-huurders te boek, dje zonder woning zitten. QE STALEN HELMEN IN ONS LEGER Een compagnie grenadiers uit Schevenin gen heeft de vorige week een marsch ge maakt, uitgerust met den stalen helm. Alle manschappen en ook het kader droegen den heim. Hij ziet er eenvoudig uit, is glad af gewerkt en de randen zijn licht uitwaarts gebogen. De voering is van kurk en met sta len pennen aan het omhulsel vastgemaakt. Pe helm weegt ongeveer een kilo. ONTSLAG GEVRAAGD De burgemeester van Emmen, in welke gemeente ook de veenbrand woedde, heeft ajs zoodanig ontslag aangevraagd. Dit is dezelfde burgemeester, die, toen minister Cort van de-r Linden hem verle den week op een avond opbelde over den brand, niet uit zijn bed wenschte te komen om Z.Ex. te woord te staan. En toen de vorige week op een nacht de Haagsche brandweer arriveerde en ziJi ter II. HET AANZOEK. De heer Faasman had zich in Den Haag op een hoogen voet ingericht. Zijn rijkdom stelde hemheiertoe in staat. Huis, meubels, equipage, alles was schitterend; en de heer Faasman werd in zijne nieuwe positie beter ontvangen dan hij had durven hopen; de mi- isters zochten hem op, en de leiders der op positie waren vriendelijk en voorkomend je gens hem. In zijn huis volgde hat eene be zoek op het andere. De nieuwe vertegenwoor diger liet zich echter door deze eerbewijzen niet geheel verblinden; hij was een man van gezond verstand en begreep wel eenigszins dat hij schitterde omdat hij veel geld en in- vioed had. Op deze wijze leefde de familie Faasman, toen hunne oudste dochter Marie op acht tienjarigen leeftijd in het ouderlijke huis terugkeerde, omdat hare opvoeding voltooid was. Zij was niet schoon, maar bevallig. Ha re regelmatige kalme gelaatstrekken, de vriendelijke mond. het lichtbruine oog, dat niet vurig schitterde, maar ook niet mat of kwijnend stond, drukten een gelijkmatig, liedevol en standvastig karakter uit, terwijl op haar blank voorhoofd helder verstand zetelde. Marie had hare opvoeding ontvangen in het instituut eener bejaarde dame, die veel menschenkennis bezat, veel liefde voor hare kweekeiifigen en een ernstig godsdiensti- gen zin aan den dag leide. Deze dame was er innig van overtuigd, dat eene hoogere roe ping haar was gegeven, dan jonge dames, die kennis en bekwaamheden aan te brengen, waarmede zij door de wereld konden komen of in de wereld konden schitteren, en zij wijde er veel zorg aan, om echt christelijke beginse len in de jonge zoo zer naar ijdelheid haken de harten aan te kweeken. Bij Marie, wier kalme, bedaarde en nadenkende geest haar izeer ontvangbaar maakte voor godsdienstige indrukken, had zij ten volle haar doel bereikt deze was haar een lieve dochter geworden, en met weemoed zag zij haar van zich trekken. Marie was in het huis harer ouders, die beiden alleen de wereld lief hadden, als een bloem verplant op vreemden grond, maar in de gezelschappen en vroolijke feesten, waar zij nu werd binnengevoerd, was het in haar levend beginsel de weldadige talisman, die den giftigen adem van ijdelheid, hoogmoed, afgunst en hartstocht verhinderde haar te be zoedelen. Zij trok als de bevallige, verstandige maar vooral als de rijke dochter van den heer b aasman weldra de aandacht van vele heeren, die haar omfladerden als de vlinders de bloem en door de overdrevenste vleitaal haar hoofd zochten te vervullen, hoewel Marie, hoe jong zij ook was, te veel had nagedacht en opge merkt, om de beuzeltaal van eiken onbedui- lenderï fat voor goede munt op te nemen. Mevrouw Faasman vond het in hare doch ter vreemd, dat zij er zoo weinig waarde aan scheen te hechten of zij gefêteerd werd door heeren uit de aanzienlijkste familën: doch Faasman zag met stille goedkeuring, dat zijne bevallige, goedhartige Marie zich zoo zeer onderscheidde van vele jonge dames ha rer jaren, wie de ijdelheid en coquetterie wel 'cheen aangeboren. Hij voor zich zeiven dacht weinig na over 's menschen hoogere belangen, maar het beviel hem toch, dat de institutrice een degelijken zin in zijne dochter geprent had, dei zulke goede vruchten droeg; want hij moest erkennen, dat Marie ook in huis een voorbeeld was van bescheidenheid, vriende lijkheid, zelfverloochende liefde en stille hui selijke bedrijvigheideigenschappen die hem zeer aantrokken; en bovendien meende hij dat een beetje godsdienst eene vrouw niet mis stond, en zelfs eenigzins mode was gewor den Marie kreeg veel invloed op haren va der, en zelden deed zij een verzoek dat niet werd ingewilligd. Eens, toen Marie de salon bij eene bekende ;ijner beschikking wou stellen, weigerde hij eveneens op te staan en liet hen naar Weer- iinge, een brandend gehucht in de gemeente Emmen, doorreizen. DE DIENST OP ENGELAND De vaari op Engeland wordt door de Hollandsche Stoomboot-Maatscappij niet En- gelsche schepen hervat, daar de vaart van sche pen onder Britsche vlag en begeleid door En- gelsche torpedojagers, vanuit onze in convooi varend, minder gevaarlijk is gebleken, dan de vaart van afzonderlijke schepen onder neu trale vlag. Onder de Xederl. zeelieden is dit van zoo algemeene bekendheid, dat het niet de minste moeite zal kosten, indien noodig, Hollandsche bemannig voor de Engelscheschepen te vin den. NOODLOTTIG SCHOT AAN DE GRENS. (Officieel.) Het Ministerie van Bu tenl.- Zaken deelt het volgende mede: In den nacht van 14 op 15 Mei 1.1. tracht ten eenige personen van uit Nederland in de nabijheid van St. Maruérite de Belgische grens te overschrijden. Een Duitsche soldaat, die op hen wilde schieten, miste zijn doel en trof doodelijk een Nederl. soldaat, die deel uitmaakte van een naderende patrouille. Zoowel de Duitsche regeering als de chef van den generalen staf der Duitsche strijd krachten heeft een betuiging van diep leedwe zen daarover aan de Xederl. Regeering doen toekomen. De Duitsche regeering verklaarde zich te vens bereid om aan de betrekkingen van het slachtoffer een schadeloosstelling toe te ken nen, voor het geval uit het ingestelde onder zoek mocht blijken, dat het ongeluk indor- daad aan den betrokken Duitscen soldaat is te wijten. Een stad met onaerceesche gasleiding De Noorsche stad Kristiansend heeft een onderzeesch gasbuizennct, dat over vier eilan den verspreide stadsdeelen van gas voorziet. Het buizennet moest 24 M. onder water ge plaatst worden. De absoluut waterdichte bui zen werden op schepen weggebracht en te wa- tpr gelaten en daarna door duikers onder wa ter aan elkaar geschroefd. GARNALEN De visschers in de gemeenten Finsterwol- cje, Beerta en Termunten varen niet mer ter garnalenvangst uit. De vischopziener te Fin familie binnentrad, waar eene talrijk bezoch- tp soirée werd gegeven, trok zij, door hare bevalligheid, hare ongedwongen houding, baar zeer eenvoudig, maar hoogst smaakvoi toilet en vooral omdat Faasman haar va der was, vele oogen tot zich. Bijzonder had een elegant jongmensch van een innemend voorkomen, onafgewende blikken op haar gevestigd. Het was Eugêne Lancy, een rijk cn hooggeacht jong kassier, die, naar Marie gaande, met een hoffelijk woord haar om den eersten dans vroeg. Marie bloosde en gaf zacht een antwoord, dat eene toestem ming scheen te beduiden. De'muziek gaf het teeken van het begin, van den dans; Lancy kwam en bood haar den arm aan. Spoedig sleepte de opwekking van het dansen en de muziek haar mede, en zij zweefde licht en bevallig daarhenen als een kind, dat zich aan den indruk der vreugde overgeeft. Mejuffrouw", zeide Lancy in het oogen blik van rust, „de dans kan somwijlen toch een opwekkend genot zijn!" Is hij dat niet altijd?" vroeg Marie. zon der nevengedachte. Nooit zoo zeer, als dezen avond, ant woordde hij met geestdrift. Ik bezoek trouwens zulke gezelschappen niet dikwijls, en, als ik ze bezocht, vond ik meestal niets dan ijdelheid en copuetterie." Gij houdt dus niet van de groote en drukke cirkels der groote wereld?" „Neen, mejuffrouw, ik moet ze bezoeken, maar dat is juist niet het aangenaamste mij ner positie. Ik zou een kalm en stil, van on lust en intrigues verwijderd, leven boven al les beminnen, als ik vrij over mij zeiven ge bieden kon: maar de wereld maakt ons tot slaven." Hiar werd het gesprek door in vallende muziek afgebroken. Mijnheer Lancy schijnt nog al degelijke grondbeginselen tc hebben", dacht Marie. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1