brugge is een punt van zeer groot gewicht en daar om is er meermalen geconfereerd en kwam ook de Keizer naar 't hoofdkwartier in Vlaanderen. Op den tweeden Pinksterdag 'savonds vertoef de hij in 't St. Pieter-station te Gent. Kwart voor negen, Duitschen tijd, deed het gebrul der kanon nen en mitrailleurs de talrijke wandelaars opschrik ken Een eskader van meer dan tien aeroplanen zweefde boven de stad en weldra hoorde men in verschillende richtingen het knallen van bommen. Een der doelpunten der aviateurs was het St. Pie- tersstation. In een der zalen beneden bevonden 2ich de Keizer, hindenburg en tal van hooge of- Jicieren. 't Waren oogenblikken van hevige span ning. Bommen vielen op 't emplacement en in de straten. Eenige soldaten, die bij een trein voor 't front stonden te wachten, werden gewond. Vijf militairen, geen tweehonderd meter van de hal, werden gedood. Gewonden uit het Flandere-hotel liepen verschrikt naar buiten en snelde de stad in Twee burgers lagen dood in de straat. Een bom, die bij de Leopolds-kazerne viel, welke de Duit- schers „Kaizer Wilhelm-kazerne" noemen, kwet ste eenige soldaten. De Keizer, Hindenburg en zijn staf bleven onge deerd. Tegelijkertijd had een aanval op St. Denys Wstrem plaats, waar twee aviateurs cn drie schildwachten gedood werden. Twee hangars zijn bij die gelegenheid vernield. De ambulance-wa gens brachten een groot aantal gewonden naar de stad. Te Gent heerschte een ware paniek. La ter vernam men, dat er voorname personages in in St. Pieters-station waren geweest en onstonden er allerlei geruchten. Wat we hierboven meedeelden zijn echter de nuchtere feiten, 't Is de tweede maal, dat. voor zoover bekend is, de Keizer in Vlaanderen door aviateurs vervolgd werd. Den eersten keer ge- chiedde dit te Thielt op 1 November 1914. Een diefachtig kostganger. Een ontslagen gevangene, die in den kost was gedaan bij den conciërge van R. K. leeszaal te Bre da, is er van door gegaan met 117.50, een zil veren horloge en eenige sieraden. Hij liet een brief je achter, waarin hij zijn kostbaas met den dood bedreigde, als deze den diefstal bij de politie aan gaf. Dure visch De prijs der Zuiderzeeharing is in de beide laat ste dagen, waarschijnlijk tengevolge van minder aanvoer, sterk omhoog gegaan. De marktprijs steeg gisteren te Enkhuizen bij een aanvoer van 140.000 stuks haring van 6.70 tot 9.per lal. een prijs, die daar in dezen tijd van 't jaar nog nimmer is besteed. Beschadigde haring, vroeger vrijwel waardeloos, gold nu 3.66per tal. Lichting 1912 naar huis. 1 hans is bepaald, dat de dienstplichtige kor poraals en manschappen der onbereden wapens der lichting 1912, met uitzondering van hea, d»o behooren tot de pantserfort-artilleric en torpe- disten, op 15 Juni met onbepaald - klein - verlof zullen vertrekken. Zij, die voor eigen rekening reizen, kunnen reeds in den middag van 14 Juni huiswaarts keeren. De bewakers van den ex-Tsaar. De „Times-correspondent in Toronto meldde 26 Mei aan zijn blad: Wegens het groote bezoek van zomergasten te St. Petersburg zijn er op Tsarkoje Selo uitge breide maatregelen genomen om Nicolaas II te bewaken. Hij mag slechts twee uur per dag, 's morgens en 'c avonds, wandelen. Een militair ge leide volgt hv ui overal op hoogstens 25 pas af stand, De kinderen mogen slechts afzonderlijk van de buitenlucht genieten. De ex-tsaar en zijn echtgenoot? moeten dagelijks tweemaal aan het venster vei hijnen, opdat de officier van de wacht hen kan zien. Een drievoudig troepen-cor don omgeeft het paleis. De mini: ter van justitie heeft grootvorstin Ma ria Pavlon. verlof gegeven den Kaukasus, waar zij zes weken huisarrest had, te verlaten en naar Finland te gaan. Houtprijzen. Men schrijft uit Tiel. De houtprijzen stijgen tot een ongekende hoog te, welke steeds toeneemt. Beukenblokken (voor brand) van 70 c.M. lasg doen per wagon (2000 stuks ongeveer) 475, Vóór den oorlog was de waarde hiervan 2840. Door de tram overreden. Zekere P.K., uit St. Pancras, wilde Zaterdag avond met de tram van half acht van Purmerend naar Alkmaar vertrekken. Hij sprong daartoe op d? reeds in beweging zijnde tram, maar had het ongeluk te vallen en kwam onder een der wagens. De tram stopte onmiddelijk, maar men kon slechts zijn levenloos lichaam ophalen. Zijn hersenpan was vcrbreiseld, evenals de beide beennen en de rechterarm. Het ongeluk is geheel aan eigen schuld te wijten. De politie was onmiddelijk ter plaatse en stelde een onderzoek in. Landstorm 1903 en 1902. Naar wij vernemen, heeft de minister van Oor log bepaald, dat op 10 Juli a.s. voor den land storm moeten worden ingeschreven de daarvoor in aanmerking komende personen geboren in de jaren 1883 en 1882. De keuring voor deze jaarklassen 1903 en 1902 zal vermoedelijk plaats hebben in Juli en Augus tus en moeten 25 Augustus geëindigd zijn, DE OPENING DER STATEN - GENERAAL. Ofschoon hieromtrent nog niets definitief is vast gesteld, zal toch, naar verluidt, de nieuwe bijeen komst der Staten-Generaal op 28 Juni a.s. in ver- eenigde vergadering zeer vermoedelijk niet door eene commissie vanwege de Koningin, maar door H. M. in persoon worden geopend. Predikant en munitiearbeiders. „Toen koning Gcorge onlangs met zijne gema)j|^ eenige munitiefabrieken bezocht," zegt de „Daily Telegraph", „deed zich o.a. het volgende geval voor": „In een kleine nationale granatenfabriek trof fen zij dominee E. D. Hodson aan, die zich er niet toe bepaalde zijne kudde op haren plicht je gens het vaderland te wijzen, maar haar ook in de praktijk een voorbeeld heeft gegeven. Toen de koninklijke bezoekers de fabriek bin nenkwamen, was hij juist bezig met het bewerken van twaalf-ponder granaat-mantels. De koning vroeg hem, of hij vroeger ook metaal bewerker was geweest. „Neen, sire," was het antwoord. „Ik ben domi nee in eene gemeente, hier vijf mijlen vandaas". „En doet gij ook uw herdelijk werk in uw pa rochie vroeg de koning. „Zoo goed ik kan," zeide de- geestelijke, „maai k werk hier zes dagen per week, van 12 uur 'smid dags tot 12 uur 'snachts en kan dusslechts de rest an mijn tijd aan mijs gemeente wijden." In antwoord op andere vragen zeide de geeste lijke, dat hij nu al achttien maanden munitiearbei- ler was. „Flink zoo, dat vind ik prachtig zeide de ko ning. In een andere plaats kon het Koninklijk paar zich overtuigen van de flinkheid van een vrouwe lijke polieagent. Een lid van het vorstelijk gezel schap was van de overige bezoekers afgedwaald •;n toen hij bij den auto van den koning ging staan om diens terugkomst af te wachten, arresteerde de „agente" hem als verdacht type. De tusschen- komst der koningin was noodig om hem uit den 'reep der politiedame te verlossen." Flinke militairen. De opperbevelhebber heeft aan de land- en zee- nacht een order gericht, waarin wordt ïnedege- Jeeld, dat de koningin het telegram van deelne ming en gelukwensch door den opperbevelheb ber, ook namens de land en zeemacht, tot haar gericht naar aanleiding van den voor Hare Ma jesteit gunstigen afloop van het spoorwegonge luk bij Schalkwijk, beantwoord heeft met een dank betuiging voor die gelukwenschen. Zij mocht ge- uige zijn van 't reddingswerk, waarbij de mederei ende militairen zich onderscheidden door hulp vaardige plichtbetrachting. Roeibootje omgeslagen. Zondagavond omstreeks 8 uur sloeg in het •Joord-Hollandsch Kanaal te Amsterdam bij het Julianapark een roeibootje om, waarin zich twee .aeisjes en twee jongens bevonden. Doordat zich .vellicht een der vele aldaar aanwezige jeugdige' zwemmers aan de boot wilde vastklampen, had dit rceselijk ongeluk plaats. De twee jongens en een :er twee meisjjejs werden nog levend opgehaald Loch werden, na te zijn bijgebracht, naar het Bin- engasthuis overgebracht, Een 18-jarig meisje ver- Jronk; het lijk werd na ongeveer een kwartier iregen opgehaald. Een 16 jarige jongen wordt nog ermist. Het publiek toonde groote belangstelling oor het reddingswerk van eenige zwemmers, o. .e. één der Amsterdamsche politieagenten. De jeugd vroeg naar bed. Sedert 21 Mei bestaat te Hamburg de bepaling, lat met het oog op den zomertijd kinderen van A jaar 'savonds na 9 uur slechts op openbare plei ien en straten zich mogen vertoonen in gezel- chap van oudere familieleden. Daar dit gebod naar al te dikwijls overtreden wordt, kondigt de politie strenge straffen aan, voor het geval kinde en beneden 14 jaar 'savonds zonder geleide op traat worden aangetroffen. Naar het land der vrijheid Te Groenloo is een Franschman aangekomen lie een langen tocht achter den rug heeft. Hij ertelde, dat vóór 16 dagen Dortmund door hem verlaten was en dat hij in zes dagen geen eten 'iad gehad. Hij was zoo uitgeput, dat hij nauwelijks neer in staat was te loopen. Op zijn vlucht naar >ns land dienden hem de sterren als wegwijzers, iaar hij zonder compas was. Brandstoffennood. In de Wageningsche bosschen is den laatsten ijd veel hout gestolen. Waar dennenhout geveld ag, werden de takkebossen geplunderd, gezaagde •tammen zijn bij kruiwagens vol weggesleept. Bo- >mgehakt. Er zijn reeds 11 processen-verbaal we gens houtdiefstal opgemaakt, terwijl heel wat ïout in beslag genomen is. Een goede vondst De behoefte aan brandstof en het gebrek aan petroleum hebben eenige ondernemende ingeze- enen van Noordeloos (een dorp in de Alblas- ;erwaard) er toe gebracht te beproeven zichzelf le helpen: Een gedeelte van den polder aldaar bestaat uit veenachtigen grond en bij een voorloopige boring is nu gebleken, dat deze grond waarschijnlijk een zeer goed licht gevend gas zal opleveren. Voor de exploitatie is reeds vergunning verkregen en de instalaties, voor gasproductie en -zuivering be noodigd, zijn in de maak. Ook zal men probee- ren turfbriketten te vervaardigen. Tegen den win ter hoopt men zichzelf van gas en brandstof te kunnen voorzien. Geen voedings- en genotmiddelen voor België Men schrijft uit Sluis dd. 6 Juni aan het Hbl.: Heden morgen werd een belangerijke partij visch, bestemd voor de bevolking van Brugge, aan de grens door de Duitsche militairen geweigerd: evenzoo tabak en sigaren en sigeretten. Alleen hel brood werd doorgelaten. Deze weigering staat in verband met de gewel dige aanvallen op Zeebrugge in de laatste dagen. lederen nacht wordt deze haven door vliegers gebombardeerd en dezen morgen werd er uit zee ook geweldig geschoten. Er schijnt een 3-tal tor pedojagers der Duitschers in den grond geboord te zijn. De door deze aanvallen geleden schade cn ver liezen zijn de oorzaak, dat genoemde partijen, voedings- en genotmiddelen, de grens niet ovcr- mogen. Wanneer de bondgenooten der Belgen de Duit schers op Belgisch grondgebied komen bei.eken dan moeten de Belgen die dan ook voelen in ver mindering van levensmiddelen: zoo luid het oor deel der Duitsche militairen. Bij genoemde vliegeraanvallen gebeurden het thans dagelijks, dat vreemde vliegtuigen boven Hollandschen bodem vliegen. lederen dag moeten de Hollandsche militairen op een of meerdere van deze vliegmachines, die men bij tientallen ziet, schieten. De nachtrust van velen leidt geweldig bij dat aanhoudend gedaver, dat van de kust tot ons komt. De duurte in St. Petersburg. De Koln. Volks Ztg. bevat een corresponden tie van baron Kurt Von Reden uit Kopenhagen onder het hoofd: Mededeelingen van uit Rusland teruggekeerde neutralen. Uit deze corresponden tie zien wij, dat de duurte in St. Petersburg onge looflijk is. Zoo schrijft baron Von Reden, dat een klein hotelkamertje op het oogenblik 25 roebel dagelijks kost. Een paar schoenen, dat vroeger 12 roebel kostte, kost thans 100 roebel, terwijl het bezolen van schoenen alleen 18 en een halfe roebel kost. Daarbij heerscht groot gebrek aan le vensmiddelen, in het bijzonder aan brood. On der de groote massa's van het volk is het geen gewoonte bladgroente, vet en vleesch te eten waaronder het gebrek aan meel des te drukken der doet gevoelen. De bakkerswinkels in St. Pe tersburg zijn dikwijls dagenlang gesloten. Te veel meel gebruikt. Nadat door den burgemeester te Culemborg aan de bakkers een sommatie was toegezonden om binnen vijf dagen het te veel of te weinig ver bruikte tarwemeel te komen betalen, (hetgeen voor sommigen vele honderden guldens bedraagt), daar anders hun bedrijf a.s. Woensdag zou stopge zet worden, is in een spoedeischende vergade ring het volgende telegram aan den minister van Landbouw varzosden. „De bakkersvereeniging „Culemborg", ontvan gen hebbende van den burgemeester de somma lie tot bijbetaling van het te veel of te weinig gebruikte meel in de afgeloopen broodkaarten-pe riode vóór of op 12 Juni, met bedreiging anders hun zaken stopgezet worden, verzoekt Uwe Ex cellentie dringend alsnog een uitstel van vier we ken te verleenen, opdat de bakkers in de gelegen heid worden gesteld, te bewijzen, dat het te veel of te weinig meel bij de opname van 4 Februari j.1. is ontstaan door bijkoop of anderszins, daar hun deze heffing onbillijk en onrechtvaardig voor komt." KORTE BERICHTEN. De stad Keulen drijft sedert eenigen tijd een handel in oude kleeren, d.w.z. zij koopt oude klee- dingstukken op, laat ze herstellen en reinigen en verkoopt ze daarna weer tegen billijken prijs aan de burgerij.Op het oogenblik zijn in de magazij nen voor iedereen ter bezichtiging voorhanden 5000 heeren-, 1500 jongens- en 5000 damescos- tumes; nog vele duizenden zijn in bewerking. Er is al zeer veel verkocht. Om schoenen te sparen, wordt er in Duitsch- land propaganda voor gemaakt, de kinderen tot 14-jarigen leeftijd blootvoets te laten loopen. Het moet gezond en prettig voor de jeugd wezen. Het verstrekken van gesedenbrood aan onze' militairen heeft blijkbaar niet tot besparing ge leid. Er zullen nu geen broodsnijmachines meer worden verstrekt. Op het station-emplacement te Winterswijk heeft een leeuwerik haar nest gebouwd.on der de draaischijf voor de machineloods en daar reeds 5 jongen uitgebroed Een andere leeuwe rik bouwde haar nest onder de rails en zit daar op 5 eitjes te broeden, zich niet storende aan tal- loozc treinen die daarover den ganschen dag ran geeren. Donderdagavond ontlastte zich boven Lich tenvoorde een zware hagelbui. Te veld staande rogge en boomen werden verneild terwijl 13 koei en door het hemelvuur gedood werden. Te Roermond wandelde een paartje over het trottoir, toen van den gevel van een der huizen een brok cement het meisje op het hoofd viel. Zij was op slag dood. Te Hilversum reed op den Soestdijkstraat- weg een troep militaire wielrijders. Een hunner viel, waardoor drie achter hem rijdende manschap pen over hem heen reden. Ernstig aan het hoofd verwond, werd hij naar de R.-K. Zieken verple ging vervoerd. Men seint uit Assen: Bij Baggelshuizen is een troep soldaten door den bliksem getroffen. Een militair werd gedood, 5 anderen, die bewus teloos waren, konden worden bijgebracht. Nieuwe aardappelen in het Westland komen reeds vrij veel aan de veilngen en brengen 4a 5 per een achtste H.L. op. De volle oogst zal sog wel eenige weken op zich laten wachten. De bliksem in een troep militairen gesla gen Van het bliksem-ongeval op Baggels huizen be vat de Asser Ct. de volgende lezing: Zaterdagmorgen om halfelf stond, tijdens het korte onweer, een klasse recruten op Baggclhuizen opgesteld, om de eerste beginselen van het voet ballen (het wegtrappen van den bal) te beoefe nen. De mannen (22 in getal) waren daartoe in een grooten kring opgesteld. Plotseling flitste een bliksemstraal door het luchtruim en sloeg in hun midden. Alle 22 militairen sloegen tegen den grond, ter wijl één hunner nog slechts onder de wapenen, door den bliksem getroffen bleek te zijn. De man had een diepe hoofdwonde, terwijl de plaats waar hij gestaan had, was omgewoeld. Blijk baar was de bliksem op zijn hoofd ingeslagen. De man was onmiddelijk dood. de overigen hadden geen letsel bekomen, doch wa ren diep getroffen door dit vreeselijk ongeval. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 11 Juni Veemarkt. Aangev. 417 vette koeien le k. a 1.30 ct. 2. kw. 1.15 a 1.20 ct, 3 kw. 0.90 a 1.90 melk- en ka Uitoefen 250 a 375, 0.vette kalveren lekw. 0 2e kw 03e kw. 0159 nuchtere kalveren 8 a 14.150 schapen 25.a 34.191 lammeren 814, 106 vette varkens geen handel. ALKMAAR, 11 Juni Aangev. 12 koeien ƒ300 a 480, 26 vette kalveren 60 a 125, per ned. pond ƒ0.90 a 1.25, 61 nuchtere kalveren 10 a 25, 419 vette varkens 0.76 a 1.15 per ned. pond. 4 vet te schapen 25 a 30. PLAATSELIJK NIEUWS. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Wierigen brengt ter ken nis van de „winkeliers" in deze Gemeente, dat vanaf heden tot 23 Juni a.s. tegen contante be taling bonnen verkrijgbaar zijn voor de levering van zeep, rijst, gort en havermout voor den ver koop over het tijdvak 25 Juni tot 22 Juli daar aanvolgende. Voorts, dat voor de artikelen havermout en gort in de allereerste plaats in aanmerking ko men zij, die van de beide voorgaande toewijzin gen door de geringe beschikbare voorraden niet hebben kunnen bekomen. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen, 12 Juni 1917. Aid. Hippolytushoef v. Staatspensionneering. Zaterdag vergaderde bovengenoemde afd. ten lokale van den heer Jb. Bruul. De opkomst was middelmatig. Na opening door den voorz., den heer C. J. Bosker, werden door den secr. den hr. Jb. Bruul de notulen gelezen en deze vervolgens goedgekeurd. Werd medegedeeld, dat de afdeeling thans ruim 50 leden telt. Om meer leden te winnen werd besloten, om in de maand October een pro pagandaavond te organiseeren, hiervoor bij hét hoofdbestuur een spreker aan te vragen en te vens de medewerking van de zusterafd. te Den Oever te verzoeken, teneinde met eigen krach ten het overige deel van den avond te kunnen vullen. Zoo mogelijk zal de afd. dan ook willen medewerken voor een dergelijken avond te Oe ver. Voor een in Augustus te houden landdag vanwege de Federatie Schagen neemt de af deeling op zich voorbereidende maatregelen te treffen. Harmonie en de plaatselijke zangveree- nigingen hebben hun medewerking voor dezen dag reeds toegezegd. Tot slot gaven de heeren C. Gorter en C. J. Bosker nog een paar voordrachten ten beste. Het was een kleine, doch recht gezellige ver gadering. - S.D.A.P. AFD. Wieringen. In de vergadering van Zondag 1.1. werd tot candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heer D. Oden. Waar vier leden van den Raad moeten aftreden en wel de heeren V. Heijblok, P. S. Kuut, J. Rotgans en J, Bosker, en de heer Heijblok zich niet meer herkiesbaar stelt,, be sloot de Afd. S.D.A.P. aan de vrijzinnige kiesver ceniging alhier te verzoeken, hiervoor geen can- didaat te stellen. Zoo hierop een gunstig ant woord wordt ontvangen, dan zullen de aftre dende raadsleden door de S.D.A.P. worden ge steund. Zoo niet, dan zal men een tegencandi- daat stellen, BURGERLIJKEN STAND. Geboren: Pieter, zoon van Pieter Kooij ert Grietje Dekker. Ondertrouwd: Dirk Doves en Aaltje Keijzer. Op de voordracht voor Heemraad van het Heemraadschap Wieringen werden geplaatst de heeren: 1. de heer C. Kooijman, aftr. 2. de heer J. N. Mostert; 3, de heer C. Jb. Kool. De doodelijke draad. Een gehuwde vrouw uit Cathen, Br.. - ge-

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2