k WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. Écn buwelijH naar de wereld. LiyiIS-STiMD. 8e jaargang1. Dinsdag 10 Juli 1917. No. 51. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIÈN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard DE AFSLUITING DER NOORD - ZEE In het V a d wordt de volgende oplossing gege ven van de versperring der Noord-Zee door En geland. Deze maatregel zou dan van tijdelijken aard zijn maar niettemin mogelijk van vrijlangdurigen aard, omdat zij verband zou houden met een van Engel- sche zijde beraamden aanval op Ostende en Zee- brugge, en dus ten doel zou hebben de Duitsche vloot de minst mogelijke kans te bieden, hulp te komen. Wat hiervan zij, in dit geval zou deze tijdelijke maatregel althans in een licht verschijnen, dat 't duister, hetwelk thans over de toekomst van ons land gelegd is, verheldert, en met dit al zou het dan toch te hopen zijn, dat hij binnen korten tijd weer zal worden opgeheven. Men behoeft slechts te letten op de gevolgen van het te kort aan aard appelen, om te begrijpen waar het wel eens heen zou kunnen gaan, indien het b.v. met de brood voorziening ging nijpen. Het H b 1verneemt, dat uit Regeerings kringen te Roterdam berichten zijn ontvangen, waaruit blijkt dat voorloopig niet kan worden gerekend op een herstel van de dusgenaamde vrije vaa&eul. DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM. De voortdurende propaganda der revolutionnai- ren en hun helpers, die de levensmiddelenmarkt in ons land voor (een deel van) het buitenland willen gesloten zien, heeft geleid tot resultaten, die de verantwoordelijke drijvers, als ze nog eenig ge voel van verantwoordelijkheid hebben, tot zeer ernstig nadenken zal moeten stemmen zegt de Nieuwe Ctr. Mede verantwoordelijk voor hetgeen in Amsler dam is gebeurd zijn diegenen -die- jaar -in -Ja«tv uit de lasten die de Regeering, die ten deele uit wan begrip, ten deele om motieven van heel anderen aard onze Regeering, verantwoordelijk hebben ge steld voor alles wat niet direct naar den zin van Jan Publiek ging. De offers, die van ons volk gevraagd worden, de Troonrede herinnerde er nog aan, zijn waarlijk in vergelijking tot wat in een land als België en ook in Duitschland wordt geleden, niet te zwaar. Wij zijn geen bewonderaors van de levensmid- delenpolitiek onzer Regeering en hebben menig maal ten aanzien van verschillende maatregelen onze bedenkingen doen hooren, maar tegelijk zijn wij zeer sterk doordrongen van het bewustzijn, dat de Regeering bij die levensmiddelenpolitiek staat (Slot) „Hoe, Mariegij, die geen enkelen dag ver zuimt goed en edel te handelen, en ik, die altijd slechts het kwade gedaan heb, zouden wij beide door gelijke hoop kwunnen bezield zijn „Voorzeker want wij hebben beide éénen Ver losser, die voor ons heeft geleden, voor ons is ge storven, even als voor de zwakken, verdwaalden en berouwhebbenden," En toch, toch klampte Lancy zich met alle hoop aan het leven vast, Hij wilde leven terwille van zijn Marie en van hun kind. Nu Eduard een betrek Icing voor hem op het oog had, nu wilde hij wer ken en zwoegen, zooveel mogelijk de schande uit- wisschen, welke hij tegenover de zijnen had be dreven. Nimmer had de docter den volgenden dag kun nen gelooven, welk een keer de ziekte van zijn pa tiënt had genomen. „Geen hoop meer had hij gisteren nog vol weemoed uitgesproken en thans., de krachtiger polsslag, de rustige ademhaling, al- ls wees opnieuw leven van den kranke. Hoe was het mogelijk En Marie Ach, hoe dankbaar was zij, dit oogen blik te hebben doorworsteld, waarmede tevens het „huwelijk naar de wereld" afscheid had geno men. Geld, rijkdom, aanzienweg met hun ij- dele lofklank Warme, reine liefde, dat was het, wat hun beider hart vulde, toen zij na enkele da gen op advies van den geneesheer reeds een klei ne wandeling mochten maken. Ja, de betere voornemens, welke Lancy bezielde maakten hem sterk. Was het niet, of daar de vo gels en de natuur hem het nieuwe leven toeriepen. Tranen vulden zijn oogen, toen hij tot zijn dierbare gade als een heilige opzag, haar handen in de zij nen nam en een kus van dankbaarheid en reine liefde op 't voorhoofd drukte. voor ontzettende moeilijkheden die zij naar haar beste weten en haar beste vermogen poogt op te lossen. Over den onzinnigen eisch onze grenzen te slui ten voor den uitvoer, die ons niet slechts in de grootst mogelijke ellende zou hebben gebracht, maar den oorlog als het ware zou hebben uitge lokt, behoeft men geen woord te verliezen. GEMENGD NIEUWS. Dat gaat in ons land zoomaar niet Een Duitscher kocht te Blerik (bij Venlo) een huis. Onmiddelijk trok hij naar Holland en meende op staanden voet het huis te kunnen beterkken Toen de verhuisboedel voor de nieuwe woning stond, weigerde de bewoner, die het huis nog in huur had, hem toegang te verleenen. De Duitschër begon met geweld, trapte de deur in en sloeg de ruiten stuk. De politie moest tusschenbeiden ko men en maakte tegen den Duitscher proces-ver baal op. z Een tweede kindermoord van Betichem. Een paar weken geleden, toen wij over de grens kwamen, stond het er in Duitschland reeds treurig voor met de levensmiddelen en in 't bijzonder de kinderen ondergingen de gevolgen der schaarschte, zegt de redactie van Der Kampf. Geen moeder, die- haar kind zelf nog voeder kon, alle kindervoeingsd middelen als melk, havermeel e. d. ontbraken, een rantsoenbrood van 100 gram per dag was den ar men kleinen beneden de zes jaar toegemeten. Is 'l wonder, dat de kleine roodwange Duitscher niet meer te vinden is en slechts bleeke kinderen, met holle wangen de straat bevolken Het vroolijke lachen is verstomd, ze hebben geen lust meer in spelen en schertsen. De klacht „Moeder, ik hch l.oug,.. ligt--m- uctii nixmö Gestorven, JYiéï* kan zich voorstellen, hoe het onderwijs in de school onder deze toestand lijdt. De onderwijzers en de school artsen zien dat natuurlijk zeer goed in, maar een valsch soort vaderlandsliefde snoert hun den mond. Duitschland moet immers volhou den, tot Wlhelm II den vijanden den vrede zal kunnen voorschrijven En nog slechter is het in die weinige weken, sinds dien verloopen, geworden. Wie een indruk wil krijgen van de tragedie, die zich over de grens afspeelt, die heeft zich slechets naar de Holland- sche grensplaatsen te begeven. Lees slechts een brief, die de redactie uit Kerkrade ontving „Leer lijden zonder te klagen, dat is de spreuk, die thans in het groote vaderland in practijk wordt gebracht „Dank, dank, mijn lief, lief vrouwtje", was alles wat aan z'n lippen ontglipte. En zij, zij sloeg den blik ten hemel I „Laten wij Hem, Hem alléén de eer en de dank geven, o, geliefde, die ons dit nieuwe huwelijk geboren deed worden." EINDE. Roman uit het hoog Duitsch. EERSTE HOOFDSTUK. Berlijn sliep nog, maar het lag in die zachte slui mering, die het ontwaken vooraf gaat. In zoete droomen verzonken, vermoedde het niets van de zorgen en den strijd van den komenden dag, van het onverwachte geluk, van de verpletterende sla gen van het noodlot. Slechts op enkele plaatsen vernam men het ademen van den kolossus met dui zend hoofden. In groote kringen steeg de rook uit de zwarte fabrieksschoorsteenen naar boven; als uitgestooten door de gigatenlong van een onzicht baar monster, steeg hij op in den grijsblauwen aelher, en vermengde zich langzamerhand met den nevel, die den horizon nog als met een sluier be dekte. Het was tusschen drie en vier uur op een der laatste dagen van de maand April op dat uur, waarop de straten plotseling verlaten schijnen, al sof zelfs de laatste nachtbraker de behoefte ge voeld had, nog voor de wisseling van nacht en dag onder de bescherming der duisternis zijn woning te bereiken. Achter de laatste rij huizen dook Iet eerste vale schijnsel van de morgenschemering op. die zich als het spookachtig bleeke gelaat van een reus uit de duisternis verhief en al en hooger steeg De huizen schenen als met lood overgoten, de pers pecticf der straten verkorten zich Berlijn scheen een uitgestorven stad, waarin iedere schrede, waarin het minste gedruisch een echo oproept, die ver verneembaar, de lucht doortrilt. In deze schemering ging Frans Timpe met wag gelende schreden de straten door, naar het huis Het ellendige leven, dat men in Duitschland leiden moet, is niet meer te verdragen. Wat de Duitschers ons vertellen is niet te geloo ven. Levensmiddelen zijn zelfs voor geld en goede woorden niet meer te krijgen. Hoe treurig ziet het er op 't oogenblik niet met de Duitsche kinderen in Kerkrade uit. Den geheelen dag zwerven 250 a 300 kinderen door onze gemeente heen, klein en groot; van huis tot huis, van deur tol deur gaan ze. Men behoeft ze, zooals dat in winkel gaat, niet meer te vragen: Kind wat moet je hebben Aan hun kleertjes ziet men, dat ze uit het groote va derland komen. Hoe hongerig de kinderen zijn, is niet te beschrijven. Treurig vragen ze: ..Hebt u niet een boterham voor me We hebben thuis niet te eten." Geeft men ze wat eten. dan vallen ze er op aan als leeuwen. Van heinde en ver, tot' zelfs uit de keizerstad Aken, komen ze barrevoets n^iar neutraal Holland toe. Het is dikwijls reeds gebeurd dat ze met levensgevaar de grens overkwamen. Maar toch drijft de honger ze altijd weer over de grenzen. De moeders kunnen den kinderen de helft van den tijd niets te eten geven. Het wordt in jde scholen den kinderen groen en geel voor oogen van den honger. En zoo gaat het niet alleen in Kerkrade doch ook in Schaesberg, Nieuwenhagen, Engelshovcn. Men kan daarnaar den toestand over de grens b oordeelen. Wat tegenwoordig daar gebeurt, is e kindermoord van Betlehem van groote afmetingt Het Russische Vredes- Offensief. Het congres van Raden van Arbeiders en Sol la ten uit geheel Rusland heeft met overgroote me er derhide besloten een beroep te richten tot het ger, waarin de volgende passages voorkomen De Russische revolutie roept sedert langen ti^id jl. _u - r -»«u siriju voj^/r den wereldvrede. Zoolang de Europeesche volk- daaraan geen gehoor geven duurt de oorlog voo, doch niet door onze schuld. Uwe organisatie kracht, waarvan dit offensief getuigt, zullen kraclht bijzetten aan de woorden van het revolutionnai re Rusland, aan zijn oproep zoowel aan de volken, die tegen ons strijden, als aan de onzijdige volken en aan onze bondgenooten, en zullen derhalve h et einde van den oorlog bespoedigen. Kersepit in de luchtpijp Een zeven-jarig jongetje (A.T.) te Scheveningen, zou bij het kersen-eten een kersepit in de lucht pijp hebben gekregen, waardoor het benau vd en bewusteloos werd. Een agent van politie die het kind hulp wilde verleenen en daartoe een vinger le zijns vaders, om daar rust te zoeken voor zijn zwaar hoofd. Zijn oogen vielen bijna toe, zijn gang was onvast, zoodat hij al zijn krachten moest in spannen, om op de been te blijven. Op het jeugdi ge, niet onknappe gelaat vertoonden zich de spo ren van een bij den beker doorgebrachten nacht die teekenen van overmatige inspanning, die een zwak lichaam nog niet kan verdragen. In het eigen aardige licht van den aanbrekenden morgen, ver oorzaakt door den strijd van de laatsteschaduwen van den nacht met de groengele tint, die de lucht aan den horizon reeds heeft aangenomen, scheen zijn gezicht vaal en grauw, de trekken er van hard en zonder uitdrukking. De overjas los om de schou ders gehangen, den hoed in den nek, het lorgnet scheef op den neus, zwaaide hij met zijn dun wan delstokje door de lucht en trachtte hij eiken lan tarenpaal zijn behendigheid in het schermen te be wijzen. Naar het hem voorkwam, stonden alle huizen scheef en zagen er zonderling uit, niettegenstaan de hij ze allen, Hetzij aan hun naamborden, hetzij door eenige andere bijzonderheid, nauwkeurig ken de, Hij was in deze wijk der stad geboren, had er de dagen zijner kindsheid doorleefd en was er tot knaap en jongeling opgegroeid. Zelfs thans, nu door het ontbreken der woeligg menigte en der ratelende zonneblinden de gebouwen een geheel anderen indruk maakten dan ovedag, waren toch al hun eigenaardigheden in zijn geheugen geprent, want het was niet voor de eerste maal, dat hij er lang na middernacht voorbij ging. Sedert hij, nu bij na een half jaar geleden, de school verlaten had en onmiddelijk daarna op het kantoor van de fir ma Ferdinand Friedrich Urban was gekomen, was er bijna geen nacht voorbij gegaan, waarin hij niet kennis had gemaakt met het nachtelijke leven van Berlijn. De frissche morgenlucht oefende eindelijk haar weldadige uitwerking op hem uit. Zijn houding werd vaster, de gang zijner gedachten helderder, maar het gevoel van moeheid wilde niet wijken. Om goed wakker te blijven, begon hij halfluide een liedje te neuriën, maar moest dat spoedig sta ken, omdat zijn keel haar dienst weigerde. in den mond van het kind stak, werd (niet ernstig) door het kind in dien vinger gebeten. Het knaapje werd vervolgens naar de Ziekenverpleging in de Duinstraat en vandaar door den Gemeenielijken Eerste Hulp Dienst naar het Gemeente-Ziekenhuis gebracht, waar men het noodig achtte het omnid dellijk een operatie te doen ondergaan. De operatie heeft met goed gevolg plaats gehad. De toestand van den patiënt is gunstig. Middeleeuwsche straf door revolutionuairen toegepast De Petersburgsche Beurscouranl verneemt uit Charkof: Bij den Raad van Arbeiders en Soldaten is een klacht ingekomen van soldaten uit het gar nizoen Koersk. Volgens deze klacht heeft op den 20en Mei in het dorp Grebenikofka in het district Soemsk een boer met name Grinzenko gedurende de godsdienst oefening het heiligenbeeld van den wonderdoener Nicolaas in stukken geslagen» De dader werd gear resteerd en naar de gevangenis te Szoemy overge brcht en op aasstichten van den deken de-Jo pen door het Uitvoerend Comité veroordeel*1 L den hongerdood. Het gruwelijke, middeleeuwsche vonnis is fj gens de aanklacht werkelijk aan den boer va ken. De soldaten uit Koersk verlangen thanj nauwkeurig onderzoek en openbaarmaking schandelijke gebeurtenissen in het dorp Gij kofka. BEKENDMAKING De Burgemeester van Wieringen brr t nis van de ingezetenen, dat de max»i> vroege aardappelen met ingang van h( gesteld op 10 cent per k<?D of 50 cenf 5.. yfiu..!. o» uViiflngen 7 cent peh cent per 5 kop Bij het meten worden ve'Jcoopers kers er op gewezen, dat, zqials in l\and^ bruikelijk, eene behoorlijk ..ronde" dus geen streken,, maat moet word«n geleverd en fc<*eischt.\ Aangezien mij meer en .neer blijkt, dat waarschu wingen aan overtreders, maximumprijzen der ge leverde Regeeringsartilelen niet die uitwerking hebben, welke er van verwacht zouden mogen wor den, moeten in het vervolg klachten wegens over schrijding der vastgestelde prijzen officieel worden ingediend bij de door de Wet daartoe aangewezen personen, dat zijn dus voor de Gemeente Wie ringen alle ambtenaren van Rijks- en Gemeente politie, en de waarnemend ambtenaar met de in- en uitklaring belast (de Heer van der Pol) opdat dan onmiddelijk proces-verbaal kan worden op gemaakt. Wieringen 11 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd A. PEEREBOOM. Hij bevond zich in dien doolhof van nauwe stra ten, die nog als een overblijfsel uit oude tijden, in het oosten van Berlijn zijn blijven staan. Oude, eer waardige huizen, met talrijke venstertjes in de spitse gevels zagen op hem neer. Onregelmatig stonden de gebouwen langs het smalle trottoir, hier een geheel scheef, als gebogen onder den last der jaren, daar een ver achter de rooilijn, met een klein tuintje er voor en geheel begroeid met klim op, dat zich om de smalle vensters rankte en zelfs een deel van het dak aan het oog onttrok. Slechts hier en daar stak een vier verdiepingen hooge steenklomp, als een slank opgegroeid jongeling te midden van ineengeschrompelde grijsaards, boven de voorvaderlijke woonsteden uit, om als een zwij gend monument den zegen van den nieuwe tijd te verkondigèn. De stilte in deze patriarchale wijk werd door niets verbroken dan door de luid weer klinkende stappen van den jongeling en het schril le fluiten van een bakkersjongen, dat als dc eer ste wanklank van den ontwakenden dag uit de ver te tot hier doordrong. Toen Frans Timpe den volgenden hoek omsloeg, zag hij eindelijk het huis van zijn vader. Als door angst en berouw aangegrepen, hield hij zijn schre den eenigzins in en liep hij zoo dicht mogelijk langs de huizen. Onder het voortgaan richtte hij ziju blikken angstig op de ramen der huizen aan de overzijde, achter welke nog een vreedzame rust heerschte; vervolgens keek hij naar alle zijden ron dom zich. Hij trachtte den nachtwacht in het oog te krijgen, die zooals gewoonlijk de huisdeur voor hem moest openen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1