Cij klit «a Beenwond i e til s tl d indopen ijenzes galanterieHraatn - JU l f vf5cltvermaaH platenifooier^Rt Advertentiën. E. KREKEL van Jr. Teller. OM TWAALF UUR GESLOTEN Wat zeg je, riep mijnheer Bruin uit, komen cle Smiles hier vanavond Lieve hemel, je weet hoe vervelend ik dat vind, ze gaan nooit vóór half twee naar huis en ik ben juist zoo moe. Direct na het eten ging Bruin uit. Ik ben binnen vijf minuten terug, zei hij tegen zijn vrouw. Ja, denk aan de visite waarschuwde zij hem. Dat verzeker ik je Het was bijna twaalf uur. De Smiles waren om halfnegen gekomen en dachten er nog niet aan heen te gaan. Ineens rinkelde het geluid van de electrische chel van de voordeur door de gang. Wat, wat kan dat zijn vroeg men elkander Bruin ging zelf opendoen en weldra verscheen een groote, zware politie-agent in de kamer De dames gaven een gilletje en Smiles werd wit om den neus. „Heeren en dames, begon de agent, heeren en dames, dit huis moet om twaalf uur gesloten zijn, U moet onmiddellijk de lichten uitdraaien en de deuren sluiten." Eenige verontschuldiging enmompelend, ver dween de politie-agent Dat is de brutaalste streek die ik heb gezien, riep Bruin, quasi-verontwaardigd uit. Mij in mijn eigen huis de wet te komen stellen, 't Is een schan daal. Laten wij gaan lieve, zei Smiles tot zijn vrouw 't is twaalf uur. Weineen, blijf nog wat riep Bruin uit. Neen neen, werkelijk niet, een anderen keer graag. Nu gaan we, niet waar, vrouwtje Natuurlijk, beaamde mevrouw Smiles, nog onder den indruk van den „geweldige". Toen zij vertrokken waren, barstte Bruin in een schaterlach uit. Zijn vrouw begreep er niets van en riep uit, hoe durfde die politie-agent hier binnen komen Als je in het sigarenkistje kijkt, zulje zien, dat er een handvol uit is. Je bedoelt toch niet, dat het jouw werk is, dat je hem omkocht - Beste kind, ik moest wel, ik ben dood moe en heb morgen een drukken dag. Als ik het niet gedaan had, zaten die vervelende menschen hier nog. Nu kan ik ten minste op tijd naar bed gaan Een vrouwelijke minister Het „H.bl." verneemt uit Stockholm In plaats van prins Sjakowsky werd gravin Pa- din in het Russische Kabinet als minister voor so cialen arbeid (openbare hulpverleening) opgeno men. De gravin die vijftig jaar oud is en als zeer weldadig bekend staat, was vroeger afdeelingschef aan hetzelfde ministerie. Echtelijk odr«m«.u tij m ac noo(! straat opgewacht door haar man, met wien zij in onmin leefde. Na e enwoordewisseling schoot hij haar met een revolver in den rug Daarna richtte hij het wapen tegen zichzelf, schoot zich voor het hoofd en viel dood neer. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de wonde bleek niet gevaarlijk te zijn. Op stap. Te Zaandam zijn een viertal jongens van 17 en 18 jaar zonder medeweten van hun ouders voor een paar dagen geleden op reis gegaan. Het reisgeld wisten zij zich te verschaffen, doordat een hunner die quitantie voor zijn patroon had te innen, dit geld, ongeveer 2 a 300 gulden, voor het doel be schikbaar stelde. Woensdag ontvingen de ouders bericht, dat het viertal zich te Scheveningen bevond. Toen de poli tie hen daar wilde aanhouden, bleken zij reeds ver der gereisd en Sittard tot doel te hebben geko zen. Oorlogsschatting aan Duitschland. Volgens berichten uit het bezette Roemenie, spe ciaal uit Boekarest, Boezeu en Crajova, kondig de door de Duitschers geredireerde bladen de uit gifte aan van een leening tot dekking van dc Duit sche oorlogskosten. Alle bewoners moeten inschrij ven en de Duitsche autoriteiten verklaren, dat zij geen uitzonderingen zullen maken, daar zij in bij zonderheden weten, wat elke bewoner v*n Rce- menië bezit. De leening is voorloopig op 250 millioen francs bepaald; elke stad en ieder dorp zal voor een be paald Bedrag worden aangeslagen. Heeft een stad de aangewezon som niet opgebracht, dan zal zij gestraft worden met geldboete tienmaal zoo groot als het ontbrekende bedrag. Oosterend op Texel. In eene op Zaterdag van wege een aantal leden werd door de heeren P. Kuiper en C, Timmer ver slag uitgebracht van besprekingen, gehouden met den Inspecteur der Visscherijen, en wel betreffen de vergunningen aan perceelhouders voor het kor ren van kleine mosselen. Met algemeene stemmen heeft men besloten, na de bevredigende mededee- lingen en toezeggingen van dpp Inspecteur, niet op audiëntie te gaan bij den Minister, maar voorloo pig eene afwachtende houding aan te nemen. Onze mijnen. Die bevinden zich in Limburg. Maar de eige naars Die wonen goeddeels in het buitenland. Nu staat iets dergelijks te gebeuren met het oprich ten van hoogovens in Limburg. De directie der 0- ranje - Nassau - mijnen (een Fransche maatschap pij) heeft voor dat doel onder Heerlen voor een millioen guld eneen groot landgoed aangekocht. Een tweede buitenlandsche maatschappij doet thans pogingen voor gelijk doel een ander uitge strekt landgoed te koopen. Met de hoogoven - in dustrie schijnt het denzelfden weg op te gaan als met de kolenmijnen. „Oranje-Nassau" behoort, ge» lijk gezegd, aan een Fransche maatschappij. „Wil lem Sophia" ^-^dieche, de „Dominale" is in handen, vjn^DuUBche^ r. Vrij vervoer voor gezinshoofden Het Kamerlid de heer K. ter Laan heeft zich tot den Minister van Oorlog gericht naar aanleiding van een regeling welke zou tot stand komen be treffende vrij vervoer voor militairen die gezins hoofden zijn. Uit Obdam. De heer K. B., een ruim 50-jarge rentenier, is hier na een korte ongesteldheid overleden, ver moedelijk als een gevolg van het gebruik van eten in een koperen ketel toebereid. De te veld staande haver op het landgoed „Het Kieftveen" te Barneveld heeft bij publieke verkooping bijna 1000 per H.A. opgebracht, dus bijna driemaal zooveel dan in normale tijden. MAXIMUMPRIJZEN VAN DEN OOGST 1917. De minister van Landbouw heeft vastgesteld de navolgende maximumprijzen voor producten van den oogst 1917: tarwe (winter en zomer) 18, spelt 16.50, rogge (winter en zomer) 18, wintergerst en vierrijige zomergerst 16.50, tweerijige zomer- gerst (chevallier) 17.50, haver 16.50, evene 15 boekweit 25, veldboonen (wier-, paarden-, dui ven-, schapen- en waalsche) 21, erwten (alle soor ten bruine, gele en witte) 30, kanariezaad 28, kleiaardappelen (consumptieaardappelen, bestemd voor levering in het najaar) 6, zand- en veen- aardappelen (geen fabrieksaardappelen, en even eens bestemd voor levering in het najaar) 5, alles per 100 Kg. Onder de prijzen voor granen, boekweit, peul vruchten en kanariezaad gelden voor goede kwali teit, droog en marktschoon geleverd daar waar zulks door den regeerings-commissarls voor de rijks-verzameling wordt gewenscht, terwijl de prijs vau afwijkende kwaliteiten naar verhouding lager is. Ten aanzien van erwten wordt onder „goede kwaliteiten" onder meer verstaan „goed kokend" voldoende aan billijke eischen, terwijl de prijs van minder „goed kokende" erwten naar verhou ding lager is. Aan.landbouwers zullen worden uitgekeerd de navolgende bewaarloonen: voor granen, boekweit en kanariezaad 0,05, voor peulvruchten 0.07 en een half cent p. week p. 100 Kg.; bij levering na 1 pecember 1917 tot nader vast te stellen da tum, te berekenen van 1 December 1917 af, welk bewaarloon zal worden ingehouden, indien aan de lastgeving tot levering niet binnen veertien dagen wordt voldaan; voor aardappelen voor het tijdvak van 15, Ostober 1917 1 Februari 1918 0.70, van 1 Februari 1918 15 April 1918 0.07 en een falf cent na 15 Mei 1918 0.15 p. week en p. 100 Kg.; wélk bewaarloon zal worden ingehouden voor de aardappelen die vóór 15 October 1917 gevor derd en zij vóór 15 November 1917 zijn amfgeno- men eit voor de aardappelen, die niet zijn gele verd binnen den bij de lastgeving tot levering be- paaldei» vtermijn. (St. Crt.) KORTEBERICHTEN. - --•.-«V-Ti" TT1i-JC A-<J~ jninm i n bhu 8 jarig zoontje Henni voor eenige dagen bij de grootouders te Leiden vertoefde, werd haar zoon tje tegelijk met een buurmeisje van de grootouders plotseling vermist. Maandagmiddag werden de lijk jes uit den Zijlsingel te Leiden opgehaald. Waarschijnlijk zijn zij spelend te water geraakt. Een heer verzocht aan het postkantoor te Bloemendaal, een bankbiljet van 100 te wisse len. Aaan het verzoek" werd voldaan. Bij het op maken harer kas kwam de assistente, die den ver zoeker geholpen had. 100 te kort en toen be dacht ze het bankje niet te hebben ontvangen. Eenige bewoners der Belgische gemeente As senede en Selzaete zijn weer naar Holland uitge weken. De omstandigheid, dat bij het rooien van boomen door Duitsche soldaten in de nabijheid van Selzaete de electrische draad door een vallen den boom vernild werd, maakte die vlucht moge lijk. Uit Zeeuwsch- Vlaanderen Het gelukte een Belgische electricien den doo denden draad door te knippen en zoo binnen Ne derland te komen. Hij had ter isoleering handen en armen omwonden met rijwielbanden. Vier Belgen zwommen over het kanaal drie be reikten den Hollandschen grond, een verdronk. Vrijdagnacht tractten 4 Belgen den draad te pas seeren: een werd doogeschoten, twee werden ge grepen en een vluchtte terug in België. PLAATSELIJKNIEUWS. Ter nagedachtenis aan Willem Saai. Willem Saai is dood dat heeft ook voor ons Wieringers een droeven klank. Hoe herinneren wij ons, dat hij met zijn zangvereeniging Jacob Kwast op Wieringen kwam. Het was 26 Juli, juist een jaar geleden. Wat hebben wij toen een schoonen dag gehad; wat hebben wij toen genoten; hoe werd het beste en innigste in onze ziel wakker geroepen door dien wonderschoonen zang. Wij wisten dat wij dat alles aan hem te danken hadden. en wij bewonderde het eenvoudige, sympathieke wijze waarop hij zijn koor aanvoerde. Zijn persoon was zoo geheel in overeenstemming met de schoonheid die hij wist voort te brengen. Zijn heengaan is een groote slag. Wij weten niet wat er zonder zijn leiding van het beroemde koor zal worden; een van de sprekers bij zijn graf zeide: „Met Willem Saai is ook Jacob Kwast ten grave gedaald". Wij vreezen het met hem. Maar wij kunnen niet nalaten een woord van eerdige hulde en dank neer te schrijven voor den man die duizenden in den lande, en daarbuiten en ook ons Wieringers onder de ontroering heeft ge bracht van een van Gods meest heerlijke gaven. DANKBETUIGING. Aan allen zoowel buiten als binnen de ge meente die blijken van belangstelling heb ben gegeven tijdens de ziekte en het over- lijden van onzen geliefden Echtgenoot Vader behuwd en Grootvader betuigen wij onzen hartelijken dank Uit aller naam Wed, J. TEN BOKKEL Lont Wieringen Juli 1917 dat latige open been genezen Leest dan, hoe een waaraan gij misschien reeds lang sukkelt Wilt gij lotgenoot, de heer Klaas Looman, landbouwer te Nieuweroord (Dr.), genezen werd „Zestien jaren lang leed ik aan een open been „Het zag grijsachtig en had 4 gaten. Ik leed er „veel pijn aan en moest er telkens mee gaan ■•liggen. Niels hielp, want als er één wond dicht „ging, ontstond er wat verder een nieuwe. Op „aanraden gebruikte ik nu den Kloosterbalsem „en dadelijk trok deze veel vuil uit de wonden „en nu begon de genezing. Eerst een dun vlies- „je, later een sterkere huid. Thans is mijn be^n „mooi genezen en kan ik weder al mijn arbeid „verrichten." Nu weet gij welk middel gij noodig hebtKoopt dadelijk een pot Kloosterbalsem I De Kloosterbal sem hielp den heer Looman zoo goed. Gij kunt ook de proef nemen I Doet het vandaag nog Misschien hoort gij morgen ook reeds tot de talrijke schare van bewonderaars van den HET BEPROEFDE MIDDEL bij oude en nieuwe wonden, brandblaren, kneuzin gen, huiduitslag, winterhanden en -voeten, rheu- matiek, jicht, stramheid en spit in den rug. GEDURENDE DE KERMIS Aanbevelend, J. KLEIN, Hoekje. bezoekt de Kermis te WIERINGEN zonder eerst zijn te doen in de Ruim voorzien van kinderspeelgoed en luxe artikelen. Beleefd aanbevelend HALT) HALTI ligt uw geluk Op de Kermis gearriveerd de en GROOTSTE VERMAAK OP DE KERMIS Nieuwe W ieringer ansichten en prachtige Fantasie ansichten voor 2 en 3 cent per stuk T Hennink Kleine Winkel Wordt betaald voor kipeieren tot 1 Aug, 8 gulden per 100. D. Oden. Dieren mishandeling. Arbeiders te Tzummarum vonden in het veld een broedende eend dood op het nest. Bij onder zoek bleek hun, dat de pooten van het arme dier aan een boschje gras waren vastgebonden, zoodat het dier niet van zijn plaats kon komen en een af schuwelijken dood moest sterven. De onverlaat die deze schandelijken daad bedreef is helaas on bekend. Een musschenplaag. Van het Zeeuwsch platteland schrijft men aan „Het Volk". Onder de rijpende akkers met tarwe richten de musschen groote verwoestingen aan. De plaag »s dit jaar bizonder erg, vooral omdat men met het oog op de schaarschte aan voedermiddelen zuinig is Vonden de musschen in de dorpen op mestput ten, in etensbakken enz, voedsel, thans is dit niet het geval. Waarschijnlijk doen zij zich daarom dubbel te goed aan het graan. De grootste schade wordt aangericht door het uitpikken. Naar men mij mededeelde is van sommige stukken onder de rook der dorpen meer dan een derde verloren. Het staatsgevaarlijke Futuristenportret. Een zonderling avontuur beleefde onlangs me vrouw Picasso, de echtgenote van d^n bekenden leider de futuritische schilderschool. Ze bevond zich op de terugreis van Spanje naar Frankrijk Aan de grenzen werd haar bagage door douane beambten onderzocht en een van hen vond daar bij een portret van mevrouw Picasso, een werk van haar man. „Wat moet dat voorstellen", vroeg hij wantrouwend. „Dat ben ik", lichtte ze in. „Dat, een portret van u Onzin Dat is toch duidelijk de teekening van een machine; hier in het mid den ziet men de schroef." Mevrouw Picasso her haalde, dat het haar portret was. De douane riep daarop een deskundige te hulp. Deze zag lang en zwijgend naar het portret en velde toen zijn oor deel „Het is vast en zeker de teekening van een machine, waarschijnlijk een oorlogsmachine, mis schien een vliegtuig. Het kan ook een onderzeeër zijn. In alle geval is het oogst verdacht." En me vrouw Picasso kon met haar portret in het zonni ge spanje blijven Vetten en oliën voor neutralen Naar de United Press verneemt, belet de raad voor den uitvoer de verscheping van vetten en oli ën naar neutrale landen, die aan Duitschland gren zen. De regeering heeft inlichtingen ontvangen, vol gens welk L, 7 millioen goederen, voor het Duit sche volk bestemd, nooit hun bestemming bereikt hebben, daar de Duitsche militaire administratie de goederen overnam. Een nieuwe uitgave voor het Amerikaanschleger. De regeering zal het congres machtiging vragen voor een nieuwe uitgave van 5000 millioen dollars ten behoeve van leger en vloot. Een middel tegen vliegers. De Duitschers passen een nieuw middel toe, om het werk der geallieerde vliegeniers te bemoei lijken. Ze ontsteken een toorts van vuurwerk, dat vlammen werpt, die de lucht op een groote breed te beheerschen en de vliegeniers welke in dien schijn komen, zoo verblinden, dat zijn weinig of niets zien kunnen, terwijl hun toestel Yan beneden toch zichtbaar is. Gesneuveld. De familie V. te Kloetinge, heeft bericht ontvan gen, dat haar zoon, die als vrijwillig Amerikaansch soldaat aan het Fransche front streed, is gesneu veld. Schepen aangekomen. In de laatste twee etmalen zijn 20 schepen te Rotterdam aangekomen, waaronder drie van Lon den met graan, twee met hout en vijftien schepen met stukgoed, waarbij het de vorige week uitge bleven Engelsch convooi. Dit convooi van 17 schepen is het grootste dat tot heden te Rotterdam aankwam. Het werd door 40 Engelsche torpedojagers tot de territoriale grens begeleid. Met dit convooi zijn een aantal passagiers uit Indië, Amerika en Engeland, alsmede een mali me degekomen. Drie schepen zijn te Hoek van Holland van En geland aangekomen met 317 zak brievenmail, 1358 zak buitenlandsche post.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2