leverbaar Openbare Verfyopiif woonhuis met erf Spurriezaad faclieirian aiienei granen Zaterdag 4 Aug*. 1917. aan den Oever, - Inmaak percament - Gebr. Kaan. motoWürsCiïmachine Jb. Heijblok. raakte het ranke vaartuig vol water. De oudste zoon van den heer v. Drimmelen sprong overboord, en na ruim een uur gezwom men te hebben, werd hij opgepikt door schipper Pais uit Terschelling. Daarna werd koers gezet naar de boot, doch deze werd niet gevonden. Toen het vaartuig aan kwam, verlelen dadelijk eenige schepen de ha ven, waarna eindelijk de boot drijvende werd ge vonden doch ledig. Een zoontje van den heer v. Drimmelen en de logé uit Rotterdam zijn dus jammerlijk verdron ken Papieren schoenen in Duitschland, De Rhein. Westf. Zeitung van 27 Juli meldt, dat het Duitsche vernuft aan de lange reeks van oorlogsuitvindingen weer een nieuwe heeft toe gevoegd papieren schoenen, De eerste fabriek is in den Elzas opgericht en tal van meisjes en vrouwen hebben er werk gevonden. Ook in ande re streken zal deze nieuwe industrie worden ge vestigd. Het papier wordt goed geprepareerd, samen geperst en waterdicht gemaakt en in zeer korten tijd is uit het oude afval een sierlijk schoentje ge maakt, dat uitstekend voldoet aan alle eischen die men aan een paar goede schoenen kan stel len. De papieren schoenen houden de voeten warm en zijn zeer goed voor dagelijks gebruik. Bij het in Duitschland heerschende gebrek aan ledr komt deze uitvinding uitstekend van pas. De papieren schoenen zijn zeer goedkoop, kunnen vlug worden gemaakt en hebben bovendien nog dit voordeel, dat ieder na eenige oefening zijn ei gen schoenmaker kan zijn. Cholera op de Philippijnen. Het Fransche blad Information leest in Chinee- sche kranten, te Marseille aangekomen, dat in de provincie Bohal op de Philippijnen cholera is uit gebroken. In twee dagen werden 33 gevallen, waarvan 21 met doodelijken afloop, geconstateerd Er is geneeskundige hulp uit Amerika naar de ei landen afgezonden. Een Belangerijke Vinding De ,,Limb. Koerier" maakt gewag van een vin ding van den heer Emile Römer, secretaris van het Brg. Armbestuur te Maastricht, bestaande uit comforen, waarop zou kunnen worden gebraden, gebakken en gekookt, ja zelfs strijkijzers verhit zouden kunnen worden. Een .hoogstaande persoonlijkheid," die de proef nemingen in het gesticht ,,Calvariënberg" had bij gewoond, verzekerde het blad, „dat het hier een procédé betrof, dat ten algemeenen nutte zal strekken en een omwenteling zal brengen in de huishoudelijke en misschien ook wel in de indus- trieele economie van de naaste toekomst. Ook had hij vernomen, dat het procédé ter beschikking van onze Regeering was gesteld." Afgaande op deze inlichtingen stelde de „Limb. Kr." zich in verbinding met den heer Römer, die het procédé en de werking ervan ten zijnen huize liet zien. Het blad geeft dan de volgende beschrijving: „Het doosje of busje, dat hij ons vertoonde, is een van de toestellen, waarmede hij sedert gerui- men tijd proefnemingen had gedaan. Het ziet er uit als een cylinderhoed zonder luif of als een em mertje, waarin vijf kilo appelsiroop verkocht wordt; heeft ter zijde een metalen buisje van on geveer tien centimeter lengte en aan den boven kant van het doosje is een opening van eenige centimeters. Op een weegschaal geplaatst, wees het ten gebruik gereed een gewicht aan van ruim 1750 gram, „De heer Römer plaatste den cylinder op een steen in de open lucht en bracht vuur aan de vooropening der buis door middel van een lucifer.: „Aan de boveïiopening van den cylinder ver toonden zich toen lichte rookwolkjes, die na eeni ge oogenblikken in een groote vlam overgingen. Boven de vlam-opening plaatste de heer Römer vervolgens een roostertje van een gewoon gas- comfoor, zette et 'n ketel met koud water op en na een zevental minuten kookte het water lus tig,. In eene daarna erop geplaatste koekepan liet hij met in onze tegenwoordigheid spiegeleieren bakken, welke operatie in een minimum van tijd was afgeloopen. „Omtrent de samenstelling van de brandstof wenschte de heer Römer, met het oog op het pa tent, niets uit te laten, doch hij gaf ons de stel lige verzekering, dat één lading van het confoor slechts eenige centen kostte; dréie uren lang is het gebruik ervan verzekerd „Voorts deelde de heer Römer ons mede, dat er in de ateliers van den heer George Hoebe- rechts meer geperfectioneerde comfooren aanwe zig zijn met pijpen, die den rook naar den schoor steen afvoeren en die nog veel grootere hitte af geven dan het aan ons vertoonde proefcomfoor. „0. m. nog heeft de heer Hoebrechts een speci ale kachel geconstrueerd., die verwarming in ver trekken mogelijk maakt en met één vulling ruim drie uren nuttig effect doet. Proeven met groote re kachels, die langeren tijd kunnen branden, zijn aanhangig. De geperfectioneerde toestellen kunnen binnen eenige maanden in den handel worden gebracht doch worden voorloopig nog aan niemand ter be zichtiging gesteld." Wij hebben, zegt de „Limb. Kr." ten slotte de overtuiging gekregen, dat hier iets is gevonden, hetwelk niet alleen uitkomst zal brengen in den heerschenden kolen- en gasnood, bijzonder ten behoeve van de armsten onder onze medemen- schen, doch ook voor de kleinindustrie hoogs#, na, tige toepassingen zal kunnen vinden. Echtelijke twi9t. Een man en eenwvrouw stonden op het Water- looplein te Amsterdam en kwamen, indachtig aan de plaats waar zijn zich bevonden, in zoon vecht lustige stemming, dat zij elkaar ten slotte te lijf gingen. De vrouw takelde daarbij den man met een bierglas toe, 'zoodat hij in een ziekenhuis uren zijn toestand nog zoo ernstig was, dat hij niet kon worden verhoord. De doorvaart om de noord. Aangezien van de zijde van de Britsche regee ring bericht is ontvangen, dat 't leggen van mijnen in het onlangs aangekondigde nieuwe Britsche mijnveld niet kan worden opgeschorst en de juis te afbakenng van de opengebleven nauwe passa ge moet wachten tot nauwkerige astronomische plaatsbepaling mogelijk is, moet de doorvaart om de Noord voorloopig als uiterst gevaarlijk wor den beschouwd. Petroleum. In Arnhem weigeren verschillende winkeliers petroleum te verkoopen, omdat de winst (1 en een halve cent per liter) hun niet groot genoeg is. Er zijn in de petroleumhandel onbillijkheden voor gekomen, doordat de verkoop geheel vrij is. Wie nu maar den hoogsten prijs biedt, krijgt petroleum genoeg, anderen kunnen niets bekomen. De Arn- hemsche vereeniging voor handel en nijverheid zal nu den minister van landbouw verzoeken de petroleum onder de gewone distributie te doen vallen, waardoor de gemeentebesturen den ver koop regelen. GESPREK TUSSCHEN HARMENTEUN. HARMMet recht mag men zeggen, de zeven vette jaren zijn achter de rug, en nu moeten we aan de mageren te knabbelen, en voor den drom mel, het vleesch is nu al welhaast van de ribben. De Egyptenaren hadden zakken vol graan op gespaard, maar hoe wij met de zakken, waar het in is geweest, door deze misere moeten scharlen is me een raadsel. TEUNHet weer is tegenwoordig de koppig heid zelve. Toen we van het gras water moesten hebben, kwam er niet en nu voor de granen een heldere zon en een droog windje gewenscht is, vallen de droppels bij stroomen neer. Een rare boel toch Enfin laten we voordat we niet erger geslagen worden, maar niet klagen. Zoolang wij plattelanders alle dagen nog aardappelen met vet, en mais met rijst op tafel kunnen krijgen, dan treuren wij nog niet. In Amsterdam zijn ze, omdat er geen regeeringsvarkens geslacht worden op het oogenblik vetloos. Vanzelf bij aardappelen hoort vettigheid en zoo kunnen we eerdaags de vetrelletjes wel tegemoet zien. HARMZe zullen wel wijzer zijn Voor velen, die nou achter slot zitten, liggen de gegapte aard appelen met gouden ringen zeker wel zwaar op de maag. Een rare combinatie ook. Wie steelt er uit „hongersnood" nu ook piepers en goud Ze zijn in hun zenuwachtigheid zeker de boter en eieren voorbij geloopen. 't Is anders voor hun zelf en voor ons te koopen, dat ze zulke grapperij niet meer uithalen, want zoon revolutie beweging wordt vanzelf slikke bekkende door onze vech tende buren aangezien, en 't gaat niet voor niks, dat ze onze vaargeul zoo nauw afbakenen. TEUN Om de drommel niet. Minister Loudon heeft maar even een ongelukkige wending met z'n roer te maken, ende kermis is in volle gang. Mij dunkt, als we 't aloude deuntje neuriën: Op de kemis vindt je rare zaken, Dat je met je hoofdje in de war zoudt raken, dan hebben we het er met de verloopen kermis sen al aardig afgebracht, en behoeven we heus niet naar de wereldkermis te verlangen, want dan kon het hoofd wel eens niet in de war, maar er heelemaal afraken. HARMO Heb je 't ook in de smiesertWat ging 't er anders op de kermis zoowel te Anna - Paulowna als hier heel kalm, door hé De kla re was zeker wat dun Enfin, 't is best hoor; we mogen dat liever, als dat gejank en gehuil langs den weg. Zulk knap volk, is anders een nekslag voor de straatgoten en 't gemeentelijke gevange nishotel. Volgens het gemeentelijk verslag toch verkeeren 't waaggebouw (liever gezégd „bouw val") waaraan de gevangenis vasthangt en de rio- leering te Wieringen in beste orde; Wel begeerige plaatsen dus om het matte kermis hoofd neer te vleien. TEUNAlweer heb je _'t rechte eind. Als je in aanmerking neemt, dat, als het regent, in de Nieuwstraat een half el water staat en bij een flinke zet en de spreuk „Sesam open U" de ge vangenis met kozijn en al openvliegt, dan is dat alles voor het moede kermishoofd echt frisch en komt het verslag in alle deelen tot z'n recht. HARMAlles in orde,natuurlijkOns Gemeentebestuur heeft tot regel„die het kleine niet eert, is het groote niet weerd" en zoo wordt alles van het geringste tot het grootste „optima forma" behandeld zelfs onze jonge Middenstands- vereeniging geniet bij de overheid alle er. Op ie der adres dat zij indient,(het laatste dat zij aan vijf dagen kermis meent genoeg te hebben), krijgt zij altijd een minzaam antwoord, eengroote nul 1 TEUN. Ach is 't waar? Wat zouên zulke jonge belhamels ook Ze weten van toeten noch blazen, Waar boeren visschers ja alles, in de mise re zit, daar geeft de overheid gelegenheid 't ver driet in vreugd, de losse dubbeltjes in plezier om te zetten. Is dat niet edel HARMEn ofMaar ik zeg dan met alles royaalder.De menschen die voor 't bezorgen van bonnen en broodkaarten hun zolen mogen afloopen, maar er geen cent extra voor mogen heb ben't is schandalig I De onderwijzers, over wiens salaris verhooging in Wieringerwaard, in Anna - Paulowna, op Wieringen en overal duizen- de woorden worden verspild, maar tot nu geen duizendste van een cent toe krijgen., 't Is schan dalig. Wel te rusten. TEUN. Dat j'm zoo in eens smeert, vindt ik schandalig. Nacht Voederbieten en koolrapen. In verband met het feit, dat de prijzen van voe derbieten koolrapen e.d., ten gevolge van aan- koopen der speculanten die voor deze producten in voorkoop guitenspoorige bedragen besteden worden opgejaagd, worden door den minister van landbouw maatregelen overwogen om dit tegen te gaan. Evenals zulks reeds is bekend gemaakt met be trekking tot stroo, zullen de te nemen maatrege len ook hier waarschijnlijk bestaan in het vast stellen van maximumprijzen, Daar bij deze maximumprijsregeling geen re kening zal worden gehouden met gesloten voor koopcontracten, wordt belanghebbenden aange raden, zich van het opkoopen van deze produc ten te onthouden. KORTEBER1CHTEN. Opdat men in alle gemeenten evenveel voor de brandstoffen betaalt, heeft de Arnhemsche ver eeniging voor handel en nijverheid den minister gevraagd weer maximumprijzen vast te stellen e~ venals verleden jaar. Bij de verkoop van een oude boerenschuur in de gemeente Haskerland (Fr.) bood een heer 100 meer dan de timmerlieden, enkel om het riet, waarmee de schuur gedekt was. Dit riet wordt vermalen tot veevoeder. Te Harkstede (Gr.) is een gehuwde landarbci beider in het open veld doodelijk door den blik sem getroffen. Een 6 jarig jongetje te Broekland is in een weide door een stier op de hoorns genomen en herhaaldelijk omhoog geworpen. Er bestaat nog hoop op levensbehoud, Te Appeltern is een stamboekmerrie ver kocht voor 1750. RAAD ANNA-PAULOWNA Op Dinsdag 1.1. Na opening worden de notulen gelezen en on veranderd goed gekeurd. Wordt medegedeeld, dat de verpachting van het pontveer heeft plaats gehad en dat pachter is ge worden de heer Jac. Ruitenburg voor 60 per maand, terwijl de tegenwoordige pacht J 35 per maand was. De nieuwe pacht gaat 19 September a.s. in. Ingekomen is een schrijven van den heer J. Wessel, waarin hij meddeelt, dat hij zijne benoe ming tot secretaris-peningmeester van het Arm bestuur en tot directeur van de begraafplaats aan neemt. In plaats van den heer C. Hartog, die bedankt had voor het schoonmaken van het raadhuis, is niet tot een vaste benoeming overgegaan, maar is bij aanbesteding de betrekking gegund aan Mej. D. Wiegman. Wordt medegedeeld dat van 1 Juli tot23 Juli tot tijdelijke onderwijzeres aan school I is be noemd mej. C. Komen. Door mej,. Brinkman, tijde lijk onderwijzeres aan school II, is tegen 13 Au gustus eervol ontslag aangevraagd. Reeds vroeger was ingekomen een verzoek van den timmerlieden bond tot toetreding tot de werkeloosheidverzekering. Voorzitter gaat uitvoerig de strekking van de ze verzekering na en deelt mede, dat in deze ge meente 13 personen bij den bond zijn aangeslo ten, die ieder wekelijks 11 cent contributie daar voor betalen. Bij steun van gemeentewege wordt de steun aan die werklieden met ongeveer 1K30 pet verhoogd en de kosten per jaar bedragen voor de gemeente ongeveer 35. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De gemeenterekening over 1916 wordt aange- boden. Ontvangsten bedroegen 69131.89, uitga ven 69598.46, nadeelig saldo 466.56. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van bei de rekeningen worden benoemd de heeren Pateer Koorn en Stammes. De geloofsbrieven van de herbenoemde raads leden worden nagezien door de heeren Pateer, Koorn en Stammes. Bij monde van den heer Koorn wordt tot toelating geadviseerd, waartoe de raad besluit. Wordt overgegaan tot benoeming van een onder wijzeres aan school I wegens vertrek van mej. Wilms naar Amsterdam. De voordracht luidt 1. mej. M. J. v. Bommel, te Gorichem, 2. mej. G. Bak ker te Nieuw Schoonebeek, 3. mej. G. Komen te Anna - Paulowna. Mej, Bommel wordt met 7 stem men gekozen, 1 stem werd uitgebracht op mej. Ko men. Indiensttreding 13 Augustus a.s. Bij de rondvraag zegt de heer Koorn dat bij de betaling van hoofdelijken omslag menschen uit Breezand nogal lang hebben moeten wachten eer ze aan de beurt waren. De wenschelijkheid werd toen uitgesproken dat de gemeenteontvanger een paar dagen per jaar zitting hield te Breezand. Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak onder de oogen zullen zieh. Hierna sluiting. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN2 Augustus. Aangev, 14 Stieren 100 a 275, stug. 30 Geldekoeien, mag. 150 a 280, stug. 157 Idem. vette 180 a 500 matig. 10 Kalfkoeien 235 a 345 stug. 50 Vaarzen 80 a 150, stug. 42 Nucht. kalveren 10 a 24. 38 Schapen, vette 23 a 34. 331 Lammeren 8 a 16. 41 Biggen 5.a 8, 204 Kippen 1.25 a 2. 148 Kg. Boter 2.10 a 2.20. 17343i Kpeieren 9.a 9.50. 200 Eendeieren 9.50. j PLATSELIJKNIEUWS Burgelijke Stand der Gemeente Wieringen Ingeschreven vanaf 21 Juli t.m. 3 Augustus 1917 Ondertrouwd J. Bakker en J. P. M. Albers J. Rotgans en T. Takes. K. Sprenkeling en N. Rot gans. Gehuwd D. Doves en E, Wagemaker. Overleden Nan Hermans, oud 17 jaren, z. v. Jan Hermans en Grietje Rotgans. Door den Burgemeester onzer Gemeente is we derom tot controleur en taxateur van aan het Rijk te leveren granen benoemd de heer M. J. Bosker te Oosterland. Zondag 5 Augustus 1917. Ned. Herv. Gem. Oosterland nam. 7.30 uur. Ds. de Vries. Westerland, voorm. 10.30 uur, Ds. de Vries, Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef voorm. 10.30 uur Ds. Leendertz, „DE TOEKOMST." Betaalt vanaf lAug. t.m. 8 Augustus voor Kipeie ren 8.per 100 stuks. op 's avonds 8 uur nieuwen tijd) in het café van den lieer M. TIJSEN aan den Oe ver ten verzoeke van de gezamelijke erven van nu wijlen Mej. Geertje Kalf wed J. de jong Cz. van een ter grootte van 1,26 Aren kad. Sectie A nummers 1045 en 2124. Aanvaarding terstond na betaling der kooppenningen op 1 September a. s. Lasten van 1 anuari 1917 af voor rekg- ning van den kooper. Notaris 0BREEN. Verkrijgbaar bij Com. BOSKER' uit voorraad f 62.— per 100 K.Q. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het met de nieuwe aangekochte Aanbevelend, Wordt betaalt vanaf 1 Aug. t.m. 8 Augustus voor Kipeieren 8.per 100 stuks D. ODEN.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2