vroeg* er 'oesfe zeer vroeg^jn de gunstige groeiomstandigheden wel had mogen verwachten. Wat mag daarvan de oorzaak zijn? Een aardappelhandelaar gaf onomwonden den verbouwers de schuld. Kijk eens, zei hij, het is zoo. Van de aardappelen, die hier verbouwd \tfor den, zijn we verplicht een deel naar Duitschland en naar Engeland uit te voeren. Daarvoor wordt de minste kwaliteit uitgezocht en daarvoor wordt met dezen oorlog staat de wereld nu een maal op den kop voor uitvoer nog veel hoo- ger prijs gemaakt dan voor het eigenland behou den blijft. Waartoe heeft dit geleid Dat vele verbouwers niet alle, maar vele alle moei te doen, om bij den groei de kwaliteiten neer te drukken. Ze strooien een zeker zout op het loof, waardoor de aardappels niet in volle kwaliteil kunnen uitgroeien. Met slechte aardappels toch komen ze op de veiling in aanmerking voor ui' voer tegen hooger prijs, met beste aardappel:, die in het eigen land blijven, maken ze minder ge win. Zoo komen er zelfs veel meer slechte aard appels, dan er voor uitvoer noodig zijn, en die kunnen we dan zelf opeten,. Het is, dunkt ons, in dezen tijd van voedsel schaarschte te monsterachtig om het te kunnen gelooven. We hopen dan ook, dat de verbou wers, ter wille van hun goede reputatie, een de; gelijke zware beschuldiging ten stelligste zullen kunnen tegenspreken. Zwendel in heide. Er wordt gewaarschuwd tegen zekere perso nen, die tegenwoordig in Limburg groote hoe veelheden heide opkoopen en afmaaien. Ze bet; len van 25 tot 35 per 1000 K.G. voor groenj en 50 tot 60 voor gedroogde heide, terwij aan de maaiers, die ze in dienst nemen, dagloo nen van 8 a 10 worden uitbetaald. Bi, scheepsladingen vol wordt de heide wegge haald. Vermoed wordt, dat men ze kunstmatig za: drogen en tot meel vermalen, waarna ze waar schijnlijk gebruikt zal worden ter vervalschinj- van lijnmeel, koolzaadmeel en soyameel, zoodat ten slotte de koopers van deze artikelen de du pe zullen worden. Want het „heidemeel" be zit nauwelijks het vijftigste deel van de voeder waarde der goede meelsoorten. Stopgezet. Ook vele tapijtfabrieken te Hilversum zuller: bun bedrijf wegens gebrek aan steenkolen moe ten stopzetten. De Vereeniging van tapijtfabrikanten aldaai zal voorloopig aan de arbeiders 70 pCt. van hun loon uitkeeren. Aan den gemeenteraad zal een ■adr.es om steun worden gezonden. Zich voorbereiden op ontberingen. 't Wordt heel gewoon door de bladen aan he- Zwitscrsche volk verkondigd: bereid u voor op ontberingen. De moeilijkheden worden n.1. ook de voedingsmoeielijkheden toenemen. De Zwit scrsche gedelegeerde, die gepoogd heeft te Lon den schepen te charteren voor voedselvoorzie ning van Zwitserland, heeft niet meer dan de helft kunnen bekomen van wat het land noodig heeft. De broodvoorziening wordt nu zeer moeie lijk en het Zwitsersche volk kan er maar op re kenen, dat het dezen winter veel zal krijgen te ontberen. En wij Oogst in Duitschland. In Duitschland is men thans bezig den rogge- oogst binnen te halen. Schoolkinderen helpen mee, maar tengevolge van het gebrek aan ar beidskrachten duurt het werk veel langer dan anders. De opbrengst valt anders niet tegen, al thans wat de zaadopbrengst betreft. Men hoopt nu op verhooging van het broodrantsoen, dat nog 1600 gram per persoon en per week be draagt. De groenteoogst valt zeer tegen. De aard appeloogst is daarentegen goed. Over het alge meen is echter den vorigen Zondag zeer veel schade aangericht door den orkaan, die, evenals in Zuidelijk Nederland, ook in Westelijk Duitsch land heeft gewoed. Gebouwen zijn geheel of ge deeltelijk verwoest, duizenden boomen ontwor teld en de te velde staande gewassen, haver, gerst, en boekweit hebben zeer geleden. de dupe worden. Ds. W. heeft de directie der S. S. hierop gewe zen. Hij kreeg ten antwoord „Naar aanleiding van uw schrijven hebben wij de eer u mede te deelen, dat wij tot ons leed wezen aan uw verzoek niet kunnen voldoen." Ja, er zijn Nederlandsche èn er zijn Duit- sche en Belgische „vacantiekinderen Vroeg naar bed De kerkeraad der Gcref. Kerk te Aalten heeft besloten zorg te dragen, dat bruiloften bij leden gevierd 's avonds om 10 uur eindigen. Die heeft veel op zijn geweten De arbeider W. te Hengelo is aangehouden ver dacht van 25 inbraken aldaar gepleegd, voorna melijk in fabriekskantoren. De man heeft be kend. De Duitschers veroorzaakten de overstrooming! De correspondent der 's Bossche Ct. te Gestel schrijft In Gestel en omgeving staan de akkers in db buurt van Dommel en Tongelreep op sommige plaatsen wel een halve meter onder water. We hebben gisteren den geheelen dag gezocl naar de oorzaak, die deze ramp veroorzaakt heeft We zijn gereden van Gestel tot aan de Belgische grens, zooveel mogelijk den Dommel volgende en eerst bij den doodelijken droad hebben we het „lek" gevonden. Pg Duitsche officier van wachtpost 6 Neepelt deelde ons volgende mede Ge weet d,e reden, weayoor wij die versperring hier langs de geheele grens gemaakj Rebben, (oiji Belgische burgers en deserteurs teegen te houi- den). Door den kojossalen was des rivieren in België, was het water zoo hoog gestegen, dat de derde draad der versperring onder water stond, waardoor het mogelijk werd, dat menschen zon der ongeluk onder den draad door gingen; uit oorlogsnoodzaak (ogruwelwerd hier een dijk doorgestoken, dicht bij het kanaal waardoor een massa water in 6 uren is verplaatst gewordeq, (en aan Nederland een kolossale schade berok kende, dacht ik.) Wordt het gewensc])te doel nog niet bereikt, zoo zijn we bereid ook een tjv^edep dijk door tp steken Distributie van rundvleesch. Naar wij vernemen zal over een dag of veetien de distributie van rundvleesch aanvangen. Daar voor zal geslacht worden de tweede kwaliteit vee. Door het beste vee te sparen, hoopt men een vetreserve voor den winter te kunnen vormen. Tegelijk met de rundvleesch - distributie zal die van de badreuzel aanvangen, welke men van de gezouten varkens heeft opgelegd. Bij 1 K. G. vleesch zal 1 H.G. reuzel worden verkrijgbaar ge steld. Verveening van gemeentewege. Van gemeentewege zullen in den Zuidpolder vaï^ Edam vrschillende perceelen veengrond tot turf worden verwekt o;ii die in den aanstaanden win ter onder de inwoners te distribueeren. Geen Kermis, De Raad te Edam heeft na langdurige besprekin gen besloten dit jaar, met het oog op de tijdsom standigheden de kermis niet te laten doorgaan. Een vlucht met hindernissen. Donderdagnacht om 2 uur was een soldaat die de wacht hield in de Oranje Nassaukazerne te Am sterdam, toen men hem instructies kwam geven, plotseling verdwenen. Tegen 5 uur werd hij op het Rembrandtplein door een patrouille aangehou den, doch hij wist te ontsnappen. In de Utrecht- schestraat werd hij ingehaald en weer gegrepen In de Sarphatistraat hoek Roeterstraat rukte hij zich opnieuw los, maar een agent van politie greep hem en bracht hem in een vleeschwinkel binnen; Vandaar werd hij door de patrouille ge boeid weggebracht. Margaretha Witteman. Simon, z:v. Louweris Borst en Geritje Tijsen, Paulus, z.v. Willem Blaau boer en Grietje Voorthuisen. Gerard, z. v. Jan Keppel en Gerritje Cornelissen. Ondertrouwd Gerrit Marcelus Keppel, oud 46 jaar en Johanna Wilhelmina Boon, oud 30 jaar, Servaas verbrugge, weduwnaar van Tannetje Hoogstrate, 58 jaar en Jacoba Karelsc, 58 jaar. Matthijs Rezelman, gescheiden echtgenoot van Anna Maria Emons, oud 33 jaar en Klaasje Heer schap, weduwe van Tamis Aris, oud 26 jaar. Getrouwd Gerrit Marcelus Keppel en Johan na Wilhelmina Boon. Overleden Jennekc Neeltje van Iteckc, oud 3 niaanden. d.v, Johannes van Hecke en Antje Buij Antonius Smiers, oud 19 dagen, zoon van Corne lis Smiers en Johanna Huibcrts. Antje Vos vud 77 jaar echtgcnoote van Jan Pranger. Evert Munt jewerf, oud 74 jaar, echtgenoot van Elisabeth Ot sen, PLATSELIJKNIEUWS KORTEBERICHTEN. Eet smakelijk':t J Een huisvrouw te Leeuwarden sneed een wit tebrood open, waarin heel netjes een ....muisje gebakken was I Hoewel het vleesch daar niet ruim op de ta fel komt, was men toch nh?t erg belust op $it nieuwe vleeschbrood. Muziek voor een oorlogsleening. In Petersburg is teruggekeerd het groote sym fonie-orkest van het regiment Wolinsky, dat een langdurige tournée door de provincie heeft ge maakt, waar het cocerten heeft gegeven om pro paganda voor de oorlogsleening te maken Het ucces is schitterend geweest. Er is netto 30 mil lioen roebel ontvangen, behalve de nog vele gif ten in goud zilver en edelgesteenten. Amrikaansche troepen naar Rusland en Italië Senator Lewis heeft in den Senaat meegedeeld dat de eerstvolgende Amerikaansche troepen naar Rusland gestuurd zullen worden en andere naar Italië. Al weer liefdadigheid die niet van huis af begint. 't Is opmerkelijk, dat men telkens geneigd is, bij het beoefenen van liefdadigheid over eigen omgeving heen te zien, om mild te zijn voor den buitenlander. ëu weer een staaltje daarvan ten opzichte van Duitsche en Belgische vacantie-kinderen. Aan onbemiddelde Duitsche en Belgische va- cantiekolonies, die uitstapjes maken naar Neder land, om de kinderen hier wat op hun verhaal te doen komen, wordt kosteloos vervoer op onze Staatspoor toegestaan. En de Nederlandsche vacantie-kolonies Voorheen reisden die tegen verlaagd tarief; thans moeten ze den vollen verhoogden prijs be talen, wat een verhooging van 148 pCt. betee- kent. Ds. S, D. A. Wartena te Heerenveen protes teert daartegen in de „N. Rt. Ct." Wat is het gevolg van deze verhooging vraagt hij. Dat het aantal kinderen, door de verschil lende afdeelingen uitgezonden kleiner wordt, want elke afdeeling zendt, zooveel kinderen uit als de finacië toelaten. 't Aantal aanvragen dat bij gebrek aan geld niet kan worden ingewilligd, zal dus toenemen. M.a zwakke, onvermogende kinderen zullen ning Fredinand. Argentnië mobiliseert. Van regeeringswege wordt medegedeeld dat Argentinië mobiliseert uit vrees voor verwikke lingen met Duitschland. De zaak der geallieerden is zeer bevorderd door berichten omtrent Duitsch gezinde complotten. De „Duitsche" regen. De Figaro vraagt of de Fransche zegswijze „ver velend als de regen", die op zooveel menschen van toepassing is, een ondragelijke beleediging dreigt te worden nu het wel lijkt alsof de regen, die onzijdig behoorde te zijn, betaald wordt door .de Duitschers Want het blad heeft het vol lende uitgerekend Het was mooi weer in September 1915. Den 25e 's nachts om begon het Fransche offensief in Champagne en het stortregende. 16 April 1917 offensief aan de Aisne stortregen, 31 Jufi 1917 offensief in Vlaanderen stortregen. 't Is heusch waar, zegt de Figaro, de regen is Duitsch. Odessa het doel van den Duitschen opmarscL Uit Odessa wordt aan de „Times" geseind, dat aldaar voorzorgmaatregelen genomen zijn tegen aanvallen van Duitsche vliegers. Men gaat steeds gelooven, dat Odessa 't hoofddoel van den Duit schen opmarsch zal zijn. Daar de oogst in de vruchtbare vlakten van Zuid - Rusland gerijpt is, zal de vijand zich ongetwijfeld inspannen dezen te bemachtigen, alvorens hij wordt binnengehaald Men vermoedt, dat Bessarabië weldra het voor naamste tooneel der krijgsverrichtingen worden zal, daar de vijand voortrukt in Z. - O. richting naar Odessa. De koning van Bulgarije op reis. Wolff seint uit Frierichshafen dat de koning der Bulgaren, kroonprins Boris en prins Byrill daar zijn aangekomen en door den koning van Wurtenberg ontvangen,. Radoslawoff vergezlt ko- Zeer spoedig is te verwachten de indiening van een wetsontwerp houdei)d{e bepalingen tot beschermingen van de landarbeiders. In Beieren is een aanmerkelijke tariefverhoo- ging voor brieven, briefkaarten, telefoon en tele graaf en voor couranteport te verwachten en wel ten bedrage van 30 a 50 pet. Vier der grootste hotels in den Harz zijn ge sloten, wegens het betrekken van vleesch door sluikhandel. De overheid kwam de overtredingen op het spoor bij de ontdekking van een geheime slagerij te Wernigerode. Het sluiten van nog meer hotels is aanstaande. Het rijk-kleeren|>Hf.eau in Duitschland gaat de vergunning voor de aanschaffing van artikelen voor weeldegebruik beperken. Tot einde van dit jaar mag één heer niet meer dan op zijn hoogst twee overjassen en twee pakken koopen. Dergelij ke bepalingen zijn voor dames en kinderen getrof fen. Ook de aanschaffing van weeldeschoeisel wordl beperkt, •- ■- In Datteln bij Reclinhausen hebben zich bij 19 personen verschijnselen van vergiftiging door hei gebruik van paddestoelen voorgedaan. Zes perso nen zijn gestorven. Na langdurige proefnemingen is een katoen spinnerij te Cjiemnitz er in geslaagd brandnetel vezels te verspinnen tot bruikbare garens, ook in de fijnere nummers. De garens zijn van goe de kwaliteit. Er bevinden zich sinds eenigen tijd aan het Russische front z.g. „bataillons des doods". Ze bestaan uit ypjwijligers die een eed afgelegd hebben in de voorste linie te strijden en te ster ven. Hun vaandel: zijn zwart en rood; de roode kleur symboliseert de vrijheid, de zwarte den dood."f De menschheid heeft gedurende de 3357 jaar, waarvoor zich de berekeningen uitstrek ken, slechts 227 vredesjaren beleefd en daaren- teg en 3130 oorlogsjaren. Hoe kan men dan spre ken van abnormale tijden Het aantal brood-, vleesch-, bier-, vet en waarvoor niet -kaarten is tjians met nog een vermeerderdde speelkaart. Deze kaart is in gevoerd door de stad De breczin. leder cafébe zoeker, die splen wil, mot daarvoor een „speel kaart" koopen, die al naar het soort spel en den duur daarvan van tien heller tot een kroon kost De stad hoopt, dat deze kaart een aanzienlijk* som za) opbrengen. Vanwege de Prov. Comm. had hedenmorgen de Premiekeuring alhier plaats. De stamboekhengst Telegraaf van de hor stenvereeniging Wieringen werd wederom gepre mieerd met 200 Van de negen voorgebrachtte merriep van 3 jaar en ouder werd een van den heer P. Biou- wer gepremieerd met 25 en in het stamboek opgenomen. Van de dire voorgebr. tweejarigen werd een van den heer M. Bakker bekroond met 20. Aan drie eenjarigen werd niets toege kend. Van de negen merries met veulen wer den bekroond een van den heer J. Mostert met 15; een van den heer Jac. Kool met 30 en een van den heer M. S. Bakker met 25 en een van den heer J. de Jongh met 15. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de ingezetenen dat op de voor den volgenden rantsoeneeringstermijn uit te geven bons als datum van aanvang en beëindiging van dien termijn, vermeld staan 21 Augustus en lg September. Teneinde een meer uniforme regeling der ter mijnen over het geheele land tot stand te bren gen, wordt deze termijn thans vastgesteld op 21 Augustus tot 10 September; de daaropvolgen de termijn van 11 September tot 8 October enz. De winkeliers worden er nogmaals aan herin nerd, dat bons ter verkrijging van regeerings- artikelen voor den volgenden termijn worden af gegeven in de laatste tien dagen van den vol genden termijn. De Burgemeester voornoemd VEEHOUDERS! Worden verzocht vóó£ 13 Augustus 1917 ten raadhuize opgave te doèo van het aantal door hen gehouden mestkalvcrert^ guste oi gelde koei ossen en stieren. 'e Burgemeester. A.PEEREBOOM. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN9 Augustus, Aangevoerd 7 Paarden 150 a 450 20 Stieren 100 a 375. 31 Gbldekoeien magere 130 a 3^5, matig. 182 Idem vette 180 a 590 vlug. 20 Kalfkoeien 230 a 340, matig, 38 Vaaj-zgn 70 a 160 44 Nuchtere kalveren 10 a 25. 532 Schapen, vette, 35 a 45. 176 Lammeren 10 a 17. 62 Biggen 4 a 8. 275 Kippen 0.75 a 1.75. Boter geen aanvoer, 13008 Kipeieren 8.50 a 9.25. 200 Eendeieren 9.50. PREDIKBEURTEN. UIT DEN OMTREK TEXEL. Maandagmorgen streek achter den vuurtoren van Eierland het Duitsche watervliegtuig No 1101 neer. tengevolge van gebrek aan benzie. De bei de inzittenden werden door de kustwacht ginter neerd en nog dienzelfden dag weggebracht. Het vliegtuig w'erd langs het strand getrokken en bij den dijk van de poider Volharding ge bracht, waar het reeds door honderden nieuws gierigen is bekeken. Twee soldaten der kustwacht houden er de wacht bij. Waarschijnlijk wordt het spoedig naar Nieuwediep gebracht. Opmerkelijk is het, dat ongeveer vier uur na de landing een Zeppelin boven het vliegtuig ver scheen. Burgelijke Stand der Gemeente Anna - Paulowna. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1917 Geboren Antonius z.v. Cornelis Smiers, Griet je, dochter van Cornelis Slikker en Aafje Volder, Geertruida dochter van Cornelis Josephus van der Peet en Wilhelmina Schaafsma. Maartjee Eli- zabeth, dochter van Cornelis Wiggers en Grietje Zeemen Petrus, z. v. Cornelis Paardekooper en Jacoba Bras. Pieter z.v. van Jan Kuut en Guurtje Ootjers, Jacoba d.v. Johannes Noordermeer en Zondag 12 Augustus 1917. NED. HERV. GEMEENTE Hippolytush. voorm. 10.30 uur Ds. de Graaff. Den Oever voorm. 10.30 uur, Ds. de Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Stroe voorm, 10.30 uur, Ds. Leendertz. REHOBOT. Hippolytush. voorm. 10 uur De Heer Stavenga. „DE TOEKOMST." Betaald vanaf 8 Aug. t.m. 15 Aug, voor Kipeieren 7.50 per 100 stuft». Betaald vanaf 8 Aug. t.m. 15 Aug. voor Kipeieren 7.50 per 100 stuks. D. ODEN. De HEER en MEVROUW DE OOEJE geven kennis van de geboorte hunner dochter: CLAUDIA HENRICA DE GOEJE. Wieringen, 11 Aug. 1917. Zorg er voor een z e [l volgend jaar f aardappelen te hebben en koop prachtig gesorteerde op stam gekeurde Vroege Eegpoters bij W. Jansen, Elft.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2