WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e ""Jaargang. Dinsdag 28 Augustus 1917. No. 65 j j j WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE." J J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.CO 0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine SluisAnna-Paulowna Agentschap: A. Keuris Gz. Wieringerwsard GEMENGD NIEUWS. VEDUBBELING VAN ONZE MILITAIRE UITGAVEN Er is dezer dagen te Leeuwarden een „leger- dag" gehouden en de Minister van Oorlog, Jhr. Mr. De Jonge, heeft er het woord gevoerd. Zijn hart, zeide hij, vloeide over van dankbaar heid voor hetgeen hij te Leeuwarden er wen had De ontvangst immers was schiterend geweest, gc heel Leeuwarden had aan het su-'ces van de ver- ceniging „Ons Leger", van welke de legerdag uit ging, medegwerkt. Komende op zijn nieuwen werkkring, zei de Minister, dat wij met ons leger gaan naar het bui tengewone vraagstuk van ,,to be or not to be De vraag is voortaan zullen wij ons verdedigen of niet Na de demobilisatie zouden wij niel. op den ouden voet kunnen voortgaan, Nederland zou toch komen te staan voor de vraag wilt gij u nog verdedigen of het niet meer doen Als men daarop antwoord met ja, en ik geloof al dus Minister, dat met het doen zal dan kun nen we met een begrooting van 30 milÜoeti niet meer toe, maar zullen we 60 millioen noodig heb ben. De T ij d las vooral deze laatste woorden met gemengde gevoelens. Ongetwijfeld, wanneer deze oorlog den vol ken niets geleerd heeft en de bcwapeningswoede weer van voren af aan begint, dan, zeer zeker zullen we met 30 millioen niet meer toekomen, echter ook met geen 60 millioen! De oorlogsuit gaven zijn dan eenvoudig niet meer te begrooten Maar dat het zoo loopen zal, gelooven wij voorhands niet. Niet vermeerdering, doch vermindering van bewapening zal eisch moeten zijn en verplichte arbitrage. En komen die tot stand en zij zullen tot stand komen dan is er geen sprake van ver- hcio,; ng der militaire uitgaven tot het dubbele. De woorden van Z.Ex. De Jong lijken ons dan ook wel wat voorbarig. Zal Duitschland een republiek worden Aan het Journal de Genéve wordt uit New - York geseind Het Septembernummer van Har- 15.' Mijnheer Urban streek voortdurend met ziin roodzijden zakdoek over zijn gezicht en te- afwE seling zoo nu en dan ook eens over de glazen van zijn bril. Daar hij de gewoonte had, zijn armen nooit stil te houden en zijn gang min of meer hup pelend was, trachtte Frans zooveel mogelijk op eenigen afstand van hem te blijven, ten einde een f carambole met de voeten te vermijden. Zij hadden de veranda achter het huis bereikt Langzamerhand was de avond gevallen, zoodat de scherpe omtrekken der hoornen in de avond schemering begonnen ineen te smelten. Frans wil de nu afscheid nemen, maar mijnheer Urban zeide „Och wat, blijf nog een beetje. Hebt ge wel eens een heerlijk glas wijn, bij voorbeeld echten Rüdesheimer gedronken Kom binnen, wij heb ben nog met elkaar te spreken, je vader moet toe geven En tot grenzelooze verbazing van zijn vrouw en tot heimelijk vermaak van Emma en Therese, nam de kleine chef zijn grooten leerling onder den arm en liep met hem de trappen op, Frans wist niet wat hem overkwam; maar zijn eerste gedachte was ,,Dat moesten ze op het kantoor eens zien Ja, ja, men moet maar indruk weten te maken...." ZESDE HOOFDSTUK. Fransje's rust was sedert lang niet zoo in trek geweest, als in de nu volgende maanden. Dag aan dfg beklom Johannes Timpe zijn „wachttoren om zich te overtuigen van de vorderingen, die het werk aan de andere zijde van den muur maakte. Op heldere zomeravonden, wanneer het leven pers Magaeine zal een artikel bevatten van den Duitschen professor Kunow Francke, conservator aan het Duitsch museum van de Harvard Univer sity getiteld Zal er een Duitsche republiek ko men Volgens prof. Francke zijn er twee redenen, waarom Duitschland nimmer een republiek zal worden en wel ten eerste, omdat dit land aan zijn monarchaal stelsel zijn kracht en bloei toe schrijft en ten tweede omdat alle Duitsche staten en staatjes zelfs de allerkleinsten, te veel door drongen ziin van den monarchalen geest. Deze studie van prof. Francke zal worden ge volgd door een artikel van James Bock, die de bewering van den Duitschen professor weerlegt en die zegt, dat de wereldvrede slchts kan ont staan door het zegevieren van de vrijheidsidee in Duitschland. De heer Bock maakt bij deze ge legenheid meldjng van Napoleon's gelegde in het dagboek van St. Hélena „De grootste fout in mijn loopbaan is geweest, dat ik de Hohenzol- lerns den troon van Pruisen heb doeu behouden Zoolang dit huis zal regeeren en zoolang de roode vaan van de vrijheid niet in Duitschland geplant zal zijn, zal er geen vrede in Europa heerschen f" Graan voor Nederland. Reuter seint uit Washington Tuschen de Vereenigde Staten en Nederland is een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke een zeker hoeveelheid graan voor Neder land kan worden ingscheept onder voorwaarde, dat een gedeelte van deze ladingen gereserveerd wordt voor de voedselvoorziening van België, De bommen op Schouwen en Goedercede. Ook bij deze nieuwe schending van de Nederl. neutraliteit kómen Duitsche vliegtuigen n.et i.i aanmerking. Reuter beweerde, dat de Duitschers terugkee- rende van een vergeefschen aanval op de Engel- sche kust, hun bommen maar op neutraal gebied hebben gegooid, daar zij anders niet konden lan den en zoodoende geen kans hadden, Duitsche soldaten of burgers te dooden. Te royaal geweest Door de directie der gemeentegasfabrieken te in de straten van Berlijn reeds begon weg te ster ven, de laatste uitwasemingen van de gloeiende straten verdwenen waren en de lucht als met een adem van afmatting gevuld was, teerwijl het ga rucht van het tweede ontwaken der reuzenstad, nu om zich te vermaken na de vermoeienissen van den dag, slechts gedempt tot hier doordrong, zat men boven in de takken het best. Over de daken der lage huizen heen kon de baas zijn blik in de verte laten dwalen. Keerde hij zich om, dan zag hij de drukte in de Holzmark straat, die langs de Spree loopt. Rechts aan den oever daarvan doken de uitgestrekte, zwarte ge houwen eener ijzergieterij op; links daarvan op eenigen afstand de reusachtige gashouders eener gasfabriek, die op het bolwerk eener vesting ge leken; en achter uitgestrekte stapelplaatsen van hout en cementfabrik, waar voortdurend witgele Stofwolken uit opdwarrelden, die een scherpe te genstelling met de opgestapelde bergen steen kolen der gasfabrik vormden. En daar tegenover, aan de overzijde der rivier zag men een groote kalkbranderij, op den achter grond begrensd door den achterkant van hooge huurkazernes, die van verre den indruk maakten van reusachtige steenklompen, waarin zwartge- schilderde ramen prijkten. De geheele beddingder Spree werd aan weerzij den begrensd door een bont, door de aaneenscha keling van verschillende beelden gevormd pano rama Lange rijen woonhuizen, waarvan de tui nen zich tot aan de Spree uitstrekten en kleine oase's vormden, wisselden af met timmerwerven, houtmagazijnen, losplaatsen der rivierschepen en ververijen. Hiar en daar zag men een scheeps werf, het uitgestrekte gebouw van een badhuis en een op palen gebouwden, in de rivier uitste kenden steiger. Verderop de plaatsen waar de steenbakkers hunne waren opsloegen, de was- scherijen, met hare op pas gevallen sneeuw gelij kende bleeken en de boven alles uitstekende fa- brieksschoorsteenen, waaruit de rook al zwakker en zwakker opsteeg totdat zij als „obelisken van den arbeid" donker en zwijgend naar den hemel opzagen. Wanneer er aan de oevers rust heerschte, dan begon het op het water te ontwaken. Ontelbare Weesp zijn een groot aantal ingezetenen van den gastoevoer afgesneden wegens het overschreiden van het toegestane rantsoen van kub. M. per maand. Onder de „slachtoffers" van dien maatregel be hoort.... de directeur van de gemeentelijke gas fabriek. Minder brood. Naar wij vernemen, heeft de minister van Land buow, Nijverheid en handel bepaald, dat met in gang van 2 September 1917 de hoeveelheid brood op een brood kaart te verkrijgen, zal moeten strekken voor een tijdduur van 11 dagen, niette genstaande op de kaart staat vermeld, dat zij gel dig is voor één week. De trein van den ex-tsaar. Le Journal meldt uit St. Petersburg, dat de trein waarin de ex-tsaar en zijn familie naar Si berië werden gebracht, een botsing heeft gehad met een goederentrein. Er werd niemand gekwet st, maar het verder reizen werd slechts 24 uur vertraagd. 5,Prof." De Haas. Onder groote belangstelling is Zaterdag op de hervormde begraafplaats te Voorschoten ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den in Noordwijk aan Zee overleden wonderdokter, prof De Haas. De meesten aanwezigen waren patiön ten en oud-paiiënten, waaronder enkelen uit an dere proviciën. Ds. H. Alting, gereformeerd pre dikant, hoewel respecteerend de officieele medi sche wetenschap, meende, dat ook De Haas een werkXulg in Gods hand is geweest om kranken te genezen en hij getuigde met lof van de liefde ..waarmede hij de lijdende menschheid te hulp [rit wam, Mislukte voorzorgsmaatregel. Door de politie te Watergraafsmeer werd Vrij dag een wagen aangehouden, waarop, zonder voorkennis der autoriteiten, 15 mud cokes gela den waren Bij onderzoek bleek dit partijtje af komstig te zijn van een partij sintels welke door een der spoorwegmaatschappijen verkocht wer den, en waaruit deze 15 mud cokes gezocht zou den zijn. pleizierbooten dreven als notedoppen op het mat blauw getinte water, lieten zich op hun gemak met den stroom meedrijven of schoten over het oppervlak, om in het vaarwater te komen van eenstoomboot, die door een bonte menigte mee- dan gevuld kwam aansnuiven en het water zoo hevig in beroering bracht, dat de oevers er van beefden. Uit de verte drong tot hier het gezang van een verliefd paartje door. Uuitgelaten deed hij de boot schommelen, zoodat de rand er van met het water gelijk kwam. Het lichte japonnetje van het meisje schitterde als het gevedei te var. een zwaan Haar minnaar lag languit aan hare zijde, bewoog zijn lichaam wiegelende naar links en naar rechts, zoodat het vaartuigje een schomme lende beweging aannam en liet zich en zijn mei? je onbezorgd naar de stad drijven. „Ich wesz icht, was soll es bedeuten, Dasz ich so traurig bin," kon men duidelijk hooren, ten bewijze, dat de Berlijner steeds gewoon is de erastigsce liederen te zingen, wanneer hij zelf het vroolijkst is. Wanneer de lucht buitengewoon helder was, kon Timpe's oog over de Schillins-brug heen, waarover des avonds, als de dagtaak afgeloopen was, zich een stroom van menschen, tramagens en andere rijtuigen bewoog, evenals een troep mieren, de Oberbaum-brug en daarachter de eer ste populieren van den straatweg zien, die naar Stralau gaat. En dit tooneel, dat de wereldstad aanbood en dat zich in zigzaglijnen tot in het on eindige scheen uit te strekken, werd verlicht door het laatste matte rood van de ondergaande zon, die natuur en menschen in een warmen, zach ten, purpereu gloed hulde. Hoe dikwijls had zijn oog zich reeds aan dit U fereel vermeid, en hoe dikwijls waren die indruk ken als schaduwbeelden verdwenen, wanneer hij zijn blik op het aangrenzende terrein richtte. Daar de lachende zonneschijn, het onbegrensde vrije uitzicht, de bekoring van een eigenaardig landschap, terwijl hier het park door menschen handen verwoest werd en steile muren verrezen, die zijn daglicht onderschepten. In Juli kwamen reeds de fondamenten der nievwe fabriek boven den grond uit. Boom op boom was omgehakt en Na overleg met de Brandstoffencominissie te Amsterdam werd besloten, de cokes wél naar den geadresseerde te doen vervoeren, doch eenzelf de hoevelheid in mindering te brengen zijner brandstoffenkaart, zoodat er van zij te goed voor den winter slechts 2 H. L. overblijft. Huisbiggetjes. t Een vrouwtje van buiten, zoo vertelt het Rott., Nbl., kwam tot voor kort aan den rand van de ftad afval ophalen voor de 2 magere varkentjes, die ze aan 't oppappen was, en steeds was de collecte groot genoeg om de „biekejes" althans le vend te houden. Doch dezer dagen was dat op eens uit. Overal waar ze aanbelde, werd ze zon der afval weggestuurd, tot ze eindelijk eens vroeg naar de reden. En jawel, daar had je 't. Kom zelvcrs maar eens kijken, riep de vrouw van twee-hoog, en toen ze bovenkwam, liet men het afval vrouwtje een big zien in een fiokje, ras en licht op de veranda getimmerd. En kijk maar 's over de "verande" ook, zei de juflrouw, overal hebben ze bigge's, 't is hier je reinste biggen- vreugd Wat was er gebeurd Een ondernemend koop man, profiteerend van de waardeloosheid der pas geboien varkens, was met een honderdtal deze buurt ingetrokken en had koopsters te over ge vonden, die allemaal tegen November „cffentjes" gauw op haa- veranda's of in haar tuintjes een varken wou'n mesten voor winterprovisie Brandstoifendistributic. In Dronrijp (Fr.) is men niet te spreken over de distributie van brandstoffen. Een protest-adres tegen de commissie te Franeker is ingezoden, waarop alle ingezetenen behalve 5 tcekenden. Er kwamen schepen met turf, welke verkocht werd voor l'J.50 a 15 p$r 1000. Er zijn enke len, die 13000 kochten, voor de meesten de prijs le hoog. Bevreesd dal ze misschien later in beslag geno men zullen woiden, zijn hier en daar de turven •n de schuur t.nder de veldvruchten verstopt. Er werd zelfs turf naar andere gemeenten uitgevoerd Nederland en het volkenrecht Uit betrouwbaren bron verneemt het Hbl. dat de Duitsche keizer onlangs in een gesprek met telkens wanneer er een viel en de takken kraak ten (Timpe verbeeldde zich, dat dit geluid op het kreunen van een stervende geleek), had de baas een gevoel g^had, alsof hij ieder jaar van zijn !ve.; opnieuw doorleven moest. Wat daar viel, was het oude Berlijn, was wat hij sedert zijn jeugd al tijd gezien had, het sprook nen veroorzaakte. Het scheen bijna, alsof baas Timpe de eigenlij ke bezitter was van de nieuwe wereld aan den anderen kant van den muur zoo levendig was zijn belangstx Hing in het verrijzen der fabriek. Telkens weer kwam het kwellend denkbeeld bij hem op, dat zijn geheele toekomst zou afhangen van de voltooiing van dit reusachtige gebouw, hij vreesde, dat de muren, naarmate zij hooger wer den, hem zijn geheele familie en het huisje zou den verstikk in. Dikwijls maakte zich een hevige onrust van hem meester; hij was dan niet in staat iets l4 doen sn liep nu hier- dan daa heen. Hij kon den tijd .liet afwichten, waarop het werk zou afgeloo pen zijn en hij zijn plaatsje op den boom weer ken innemen. En ten slotte draaide zijn belangJielling den ge heelen dag, wanneer zijn gedachten ten minste niel met geweld door andere zaken in beslag v/er den genomen, slechte om de bouwplannen van Ferdinand Friedrich Urban. De fabriek, de fabriek, steeds weer de fabriek. Hij vond er een bijzonder genoegen in, onder het werk het gesprek bij iedere gelegenheid daar op te brengen en hij was blijde, wanneer de knechts dat onderwerp aanroerden en zijn oor deel over de plannen van zijn buurman deelden. Ten laatste begonnen de werklieden dat toch wel een beetje vreemd te vinden en fluisterden el- kaa- toe, dat de baas heel anders was dan vroe ger en dat die .geschiednis daarginds" hem door het hoofd spookte. Dat had ten gevolge, dat de nieuwe onderneming van Urban in Timpe s huis ten slotte als een wereldgebeurtenis beschouwt wrd, die steeds op nieuw aangegaapt, bewonderd en besproken moest worden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1