een tot voor kort neutralen diplomaat te Berlijn zich in zeer waardeerende woorden heeft uitgela ten over de houding der Nederl. Regeering. In geen neutralen staat, zei hij, wordt het vol kenrecht zóó wetenschappelijk toegepast als juist in Nederland, in geen neutralen staat is de hou ding der regeering zoo correct tegenover de een tralen en de Entente. Bureaucraten. Wij lezen in het Huisgezin" Wat de burge meester van een Oversselsche plattelandsgemeen te aan de „Voorhoede" schrijft, moest zelfs in bu eaucrati-sch reaucratisch Nederland voor onmo gelijk worden gehouden. Alle verbouwde rogge moet uit X, naar de een tr.-.le opslagplaats worden gezonden. Onkosten ongeveer 100 per waggon. Maar in X. moet men zelf ook rogge hebben. Dezelfde of een andere waggon rogge gaat uit de centrale opslagplaats naar X. terug. Onkosten weer 100. Een gewoon mensch, met een minimum gezond verstand, zou zeggen X. levert zooveel duizend kilo rogge op daar van komt X. voor haar aandeel zooveel toe, ue rest wordt naar de centrale opslagplaats gezon den. In bureaucratisch Nederland schijnt men ccn andere methode beter te achten en te spotten met verkwisting van geld, tijd en kracht. Is het te verwonderen, dat het platteland re- belsch wordt, als de bureaucratie het tot zulke dwaasheden dwingt Gedichtjes uit de Haagsche post Raas boven Baas. De gasfabriek heeft dezer dagen Den lichtprijs weer eens opgeslagen; De brouwerij slaat, o wat strop, Zoowel het licht als 't donker op 1 De Hooikist. De vinding der hooikist is een prachtig idee, t Bezorgt zonder bradstof het daag'hjkscij diner Nu nog een hooivertrek, dat was me wat, hex r, Dan kwamen we lekker den winter sirih* Jcor Oók Distributie. Ach, kregen we nubijtijö?. nog maa De „mannendistr.-butie Want anders komt e. nog voorwaa.- Len vrouwenrevolutie Klein oorlogsnieuws. Frankrijk schiet zijn bondgenooten weer 2.138 millioen francs voor; in totaal klimt daardoor het bedrag der Fransche voorschotten tot 6 inilliard francs. De voorschotten dienen ter bestrijding van België en Servië en tot betaling der Russi sche rente. Meel van stroo. Het stroo van oliezaad, dat voorheen als waar deloos verbrand, werd thans tot meel verwrkt. len het land van Althena wordt dit stroo nu opge kocht logen 55 a 60 per 1000 K.G. Alle visch heeft thans waarde In de vischhal te IJmuiden kwam een bruin- visch ten verkoop, welke in de buitenhaven door een jager was aangeschoten. Voor 1.70 werd het beest afgemijnd, om zijn weg naar Duitsch- land te vinden. Nieuwe smokketruc. Door het personeel van den Noord - Brabannt- schen Duitschen 5 i? 'n een Gennep een veewagen aangtroffen, waarin op zeer vakkundige wijze schotwerk aan de binnen zijde tegen de kopschotten was aangebracht. Daar door was een tusschenruimte van 20 c.M. verkre gen, die bleek te zijn opgevuld met pl.m. 500 Kg. rood katoengaren. De gehccle wagen was. zooals gebruikelijk bij veewagens, van binnen gewit, waardoor van het aangebrachte schowtwerk niets te zien was. Doordat een plank was losgeraakt, werd de •/jak ontdekt. Een streng onderzoek wordt ingesteld. De Zuiderzee - dijken. Nog steeds levert de verzwaring der zeedijken enorme moeilijkheden op door de geringe draag bracht van den bodem in ^Vaterlaud. Zoo werden aar. den zeedijk bij den Blijkmerpolder, ten zui den van Holysloot reeds meer dan duizend bak ken zand weggespoten en nog steeds heelt men geen vasteen grond. Al het zand schui.t onder den bodem, de veenlaag wordt weggeduwd en l et weiland wordt omhoog geheven, zoodat hei oen heuvelland schijnt te zijn. Een slaapwandelaar Woensdagavond halftwaalf bemerkte een echt paar te Haarlem, dat hun 14-jarig zoontje, dat even te voren naar bed was gegaan, zich wel ont kleed had, maar niet in bed was en ook in de wo ning niet was te vinden. Erg ontdaan ging men de omgeving afzoeken, daar men het ergste vreesde tot dat men den jon gen terug vond in het., kippenhok, waar hij in chtgcwaad zat te slapen. De knaap kon zich niets van het gebeurde her inneren 9000 Gulden voor één kwartje In een der spoorwegstations in Friesland liet ccn koopman uit Enschedé zijn portfeuille met 9000 aan bankpapier liggen. Een spoorwegbe ambte vond haar en stelde ze aan den eigenaar ter hand die de vergissing niet bemerkt had. Hij bood den eerlijken vinder.één kwartje aan, dat geweigerd werd. Niet rooken op straat. Te Berlijn loopen geruchten, dat de overheid, die groote bemoeial, zich nu ook met de rookers wil bezig houden. Niet om hun een tienden pen ning voor de schatkist af te persen. Maar.... om het rooken op de openbare straat te verbieden De tabaksvoorraden schijnen niet al te groot te zijn en de mogelijkheid om ze aan te vullen is ook niet al te schitterend Vandaar, dat men om het zoolang mogelijk met de voorraden vol te houden, zou willen besluiten, een rookverbod op -.Ie straat af te kondigen. Het blad, waarin we deze meddeeling vonden, hoopt, dat het niet zoover zal komen. Een derge lijken maatregel acht het. een ergerlijke inbreuk op de rechten van het publiek. Wanneer en waar .emand zijn tabak rookt, moet de overheid onver chillig zijn. Wij vermoeden, dat ook vele vrouwen hooge- lijk ontstemd zouden zijn door een dergelijk ver bod. Immers niet rooken op straat leidt tot wel i ooken in huis en het is een bekend feit, dat ve le dames in Duitschland wel te verstaan daar niets van moeten hebben, omdat het de at mosfeer en de gordijnen en wat al niet meer bederft, Slechte oogst in Amerika De Parijsche editie van de ,,New-York Herald bevat een bericht van het Amerikaansche mini - terie van landbouw te Washington, meldende, dat de oogstvooruitzichten in de Ver, Staten ge durende Juli veel slechter zijn geworden. Tenge volge van de aanhoudende droogte en de hitte rijn bijv. in Texas 70 van alle veldvruchten vernietigd. Ook de berichten uit de graanstreken ia het Westen luiden ongunstig. De broodkaart in Zwitserland '„ctober zal ook in Zwitserland een brood kaart ver den ingevoerd. De dagelijksche hoeveel l«eid te verstrekken brood zal 250 gram bedragen aarbij nog 500 gram meel per week wordt ge- oegd. Arbeiders, die zwaar werk te verrichten hebben zullen 'n toeslag krijgen van 100 gram t rood dagelijks. Gebakjes en banketbakkerswa ren die van meel worden vervaardigd, mogen slechts op vertoon van een broodkaart worden afgegeven. De kleedingstukken in Duitschland Ten einde in Duitschland de bevolking aan te sporen om oude afgedragen kleeren in te leve ren, zal voortaan voor elk kleedingstuk ter waar de van ten minste 5 mark, dat kosteloos wordt in geleverd, een eere-oorkonde worden uitgerekt Verder zullen inzamelingen langs de huizen wor den gehouden en waarschijnlijk zullen ook oude- klcerenweken ingericht worden. De kleedingstuk ken worden hersteld en daarna voor twee derde in den handel gebracht, terwijl een derde wordt bewaard om voorraad te krijgen voor de groote behoefte bij de demobilisatie. KORTEBERICHTEN. Tegen een drietal eigenaars van paarden te Apeldoorn is een vervolging ingesteld, daar on der de gesneden haver voor paardenvoeder ook rogge werd gevonden. De Spaarnwoudderstraatbewoners te Haar lem hebben besloten de water- en vuur- nering in eere te herstellen en daarvan een grootbedrijf te maken. Met het oog op den gas- en petroleumnood te Barneveld hebben verschillende zakenmen- schen zich speciaal voor dit doel vervaardigde carbitlampen aangeschaft, die in het gebruik uit stekend voldoen. - Naar de 's-Hertogenb. Ct. verneemt, is er een oplossiing gevonden betreffende de moeilijk heden bij den uitvvier van eieren naar Duitschland Te Haarlem bestaan plannen om binnenkort proeven te nemen mtt het verstrekken van heet water aan de ingezetenen door middel van de liter water te zamen kunnen bevatten. De Minister van Landbouw heeft aan het be stuur de geitenfokvereeniging te Ruinerwold ge meld, dat wegens de groote voederschaarschte voor geiten in den aanstaanden herfst en winter geen krachtvoeder zal worden verstrekt. -- In de openbare school aan den Aalsmeerder weg te Haarlemmermeer is ingebroken. Bijna alle handwerkleermiddelen zijn ontvreemd. Een H.L. anthraciet kost 2.75 Welgestelden ontvingen van 5 tot 10 H.L.. Verleden jaar zorgde een commissie uit de ge meente voor de distributie; de prijs van 1000 tur ven was toen 8. tot 9.50; anthraciet kostte toen 2.20 Thans wordt de verdeeling van uit Franeker geregeld en sinds dien tijd is van eenige regeling geen sprake meer. FTaTTS E L IJ K N i'TÏÏ W S RAAD. Vergadering van den Raad op Maandagmid dag 1.1. Na opening, voorlezing en goedkeuring der no tulen weerd medegedeeld dat een dankbetuiging was ingekomen van de Comm. tot bevordering van Getr, Schoolbezoek voor de toegestane subsidie; dat de heer Spaander zijn benoeming als lid van de Comm. tot wering van Schoolverzuim aan nam; dat B. en W. bij den Gemeent. Ontvanger kas vereficatie hadden gehouden, waarbij alles in or de was bevonden en bleek in kas te zijn 6265.18 dat Ged, Staten hadden goedgekeurd de ver- ordengin op het mosselpellen; Hierna kwam de maandstaat der Zeegras Ex ploitatie ter tafel over Juli, die een verkoop uit wees van 785 pakjes. Voorzitter deelde nog mede dat de oogst thans geheel was afgeperst en met die van 1917 een begin zei weiden gemaakt. Vervolgens werden de verzoeken a; van de Ver ceniging tol bev. v. h. vakonderwijs in West Fries land om verhoogde subsidie, en b. van Mej, Dek ker - Willegrijp (verloskundige) om verhooging van jaarwedde, wegens het lage geboortecijfer, naar B. en W, teruggevoerd om advies. Werd medegedeeld, dat de verkoop van de oude onderwijzerswoning te Ooslerland 1485. bad opgebracht. Ook dat wederom carbid is aangekomen en men bij zuinig verbruik voldoende denkt te hebben vcor de komende wintermaanden. Vervolgens keurde de Raad goed, dat op aan bod van de Kapelvoogden te Den Oever brand spuit en huisje door de Gemeente wordt overge -ion. Wordt besloten voor den grond 1.te Iclalen w. ar anders. '->i- wijze van schenk hiervan te veel gislratierechten moeten u r den bctaa" Kwam Ier tafel een verzoek van de -ud. X le ringen S.D A P gesteund door de Midden .i s voee.iiging un -j e-o tueele verkiezingeo- n h<-Oost- en '0 t nde van het eiland 5 e :- bureaux te plaatsen, met het oog op Je x .steil stelden B. cn W. voor afwijzend te beschikken. Als men de schoollokalen hiervoor in gebruik nam, dacht de heer de Goeje, dat de kosten niet zooveel zouden beloopen. Voorz. wenschtte in geen geval, dat nij stem ming of herstemming, die zoo dikwijls voorko men, het onderwijs hieronder zou lijden. De heer de Vries meende, dat de onkosten voor de gemeente niet opwegen tegen de schade die vele kiezers hebben, omdat met de ïange af standen naar het stembureau zooveel tijd verle ren gaat. (Het wekte onze verwondering dat het r. «rus r.iet vurige- der '«en heer De Vries werd v aedigl.Vcrslagge/e 'iet vooislcl v.".'. 1' in W, werd verv» ^ens aan genomen met K-.um Foei, Bosker, Kun! Rotgans en Bakker voor- en tegen D. Koorn, dc Goeje, de Vries, en Hermans. Werd goedgekeurd de verhooging van jaarwed den onderwijzend personeel, zooals deze door Ged. Staten werd voorgesteld. De Gemeente moest voor 't onderwijs betalen 9550,en thans met de nieuwe regeling 12200. Op advies van de Commissie van onderzoek werd de rekening over 1916 vastgssteld, in ont vangst op 31381,53, in uitgaaf op 31418 85. alzoo een nadeelig saldo van 37.32 De begrooting voor 1918 werd vastgesteld op 31171.35, en de Hoofd. Omsla» bepaald op 11000.— Tot hulptelegrafiste te Hippoiytushoei werd be noemd Mej. Cor. C. Bruul. Hierna ging de Raad in Com.tè. Na herope ning werd uit een drietal tot *eiiu eulc geneesheer benoemd de heer P. van AalsV thans arts te Krirn pen aan de Lek. De heer J. Asje: welke niet op de voordracht voorkwam, verkreeg 2 stemmen Rondvraag. Op een vraag van den heer De Goeje, of nu er er weer meer carbid is, er ook eenige straaivrr lichting zal komen, werd bevestigend geantwoord Op verzoek van den heer Rotgans beloofde voorzitter, dat de voorzitter, dat de wegwerker eenige greppeltjes aan de zijde van den weg zal maken, om het water te doen wegvloeien. De heer Hermans stelde nog een vraag, w lke voor ons onverstaanbaar was, waarna de verga dering werd gesloten DF GROOTE MEEING. Het is of de natuureiamenïen me* v i.rbe- dachten rade hebben gehandeld, In het laatst der vorige week regen en wind.. Zondag prach tig weer Maandag weer regen bij regen. Ja het was wel merkwaardig, dat juist op de zen prachtigen Zondag de Federatie Schagcn van den Bond van Staatspensionneering haar mee ting had vastgesteld. Had men aanvankelijk van het vaste land meer verwacht, de Wieringers stroomden des middags al tijdig van alle kanten aan., In de Concertzaal „Concordia" had ten een uur de of ficieele ontvangst plaats van ihet Federatiebe stuur en heeren sprekers door de Regelingscom missie. Behalve een groot aantal belangsellen- den van zoowel hier als elders waren ook de burgemeester van Wieringen en twee leden van den Gemeenteraad tegenwoordig.. Na een twee tal zangnummers van de Propaga-idaclub van Wieringerwaard, welke op het fraai versierde tooneel had plaats genomen, werd door de bei de voorzitters van de afdeelingen Hippolytus- hoef en Den Oever een hartelijk woord van wel kom gesproken. Bij deze gelegenheid werd de Weled. Heer Damsté nog gefelisiteerd met zijn benoeming tot lid van het iW. /estuui. Zeker mogen wij niet vergeten Ie noemen, een solozang, welke een zoontje van den heer Limpers uit de Wieringerwaard ten beste gaf. Helder en duidelijk bracn'; die kleine dreumes zijn strijdlied voor het Staatspens.oen len gehoc re en een daverend applaus werd zijn deel. De heer Sinninghe Damsté nam hierop het woord en dankte voor de prachtige voorbci ci- ding, die voor de meeting loor de Regelings- commissie werd getroffen. Hij verwachtte een succesvollen middag. Nadat hierop de aangeboden cerewijn werd gedronken, begaf men zien naar buiten, waar inmiddels de muziekvereeniging Harmonie zich had opgesteld en een groote menigte zic'i had verzameld voor een rondgang door Hippolylus hoef. Het Federatiebestuur, de sprekers en de Burgemeester voorop, daarna Harmonie, de Zangvereeniging Excelsior, de propaganda club dariiusschen de vaandels, het was ra J r\vl bij te houden met de verkoop van kaarten toen men op het terrein aankwam Over de dui zend belangstellenden, beh»»ve de medewerken de krachten, dat wil wat zeggen Smaakvol zag het «err-m er uft met al dat slingergroen, die vele wapp ;renJe driekleuren, die fraai versierde ingang en tribune - Waar een indrukwekkend gezicht. Het was bijna niet bij te houden met de verkoop van toegangskaar ten, En de meeting zelve Zij was uiterst gezel lig overtuigend, vol geestdrift, zetten de beide groote woordvoerders het doel en streven van den Bond uiteen, Geen wonder, dal zich slaan de de meeting circa 100 personen als lid opgaven. Om buurten brachten Harmonie en Excelsior keu rige muziek en zang ten gehoore in cén woord, .het was een prachtigen middag èn voor de Bond èn voor de bezoekers. Met trots mag door dc bewerkers van deze meeting worden gezegd „wij hadden succes van onzen arbeid". Dank aan allen, ook aan de plaatselijke auto riteiten, die door hun medewerking en steeds persoonlijke tegenwoordigheid op het terrein, groote blijken van symphatie gaven. Vergadering van den Bond voor Staatspen sionneering Afd. Den Oever op Vrijdag j.1. bij den heer Jb. Lont Pz. Aan de orde was verslag algemeenc verg. de afgevaardigde, de Heer L. Spaander, bracht een zeer uitgebreid verslag uit dat met zeer veel ge noegen door de aanwezigen werd aangehoord. No. 2. Na verandering van het beslaande regie ment dat ter goedkeuring aan het hoofdbestuur zal worden opgezonden werd nog besloten om den 6 October een spreker te laten komen en een tooneelstuk voor dien avond ten besten te ge ven. UITBETALING WOL, De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de uitbetaling dei- wol zal plaats hebben ten Raadhuize,uitsluitend op Donderdag 30 Augustus a.s,, vanaf 9 tot 12 uur voormiddags en van 2 tot 4 uur namiddags. Ieder wordt beleefd verzocht, den bon Lede te brengen, daar zonder inlevering hiervan nieV kan worden betaald, De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen 27 Aug, 1917, Nederland in 't donker. Wij hooren den oorlog, schrijft het ,,N. v. d. D." wij ruiken hem zelfs. Maar wij zien alleen zijn groote schaduw; de duisternis, die hij brengt over de aarde. Hij is begonnen met een gedwongen zo mertijd, die op sommige plaatsen heel wal onge rief veroorzaakt. Zoo zal er bijv. te Veghel alleen gas zijn van 's morgens 7 tot 's namiddags 2 uur, dus niet voor licht. Te Maastricht stelde dc voor zitter van den Gemeenteraad voor, zoodra de hoe veelheid van 185.000 kub. M., welke aan de stad is toegestaan, verbruikt is, de groote gaskraan dicht te draaien, en dus de laatste dagen van Au gustus maar in donker te blijven zitten. Wij moe ten, zeide hij, van twee kwaden het minste kie zen beter vier dagen zonder gas, dan een heele maand. Te Amsterdam en buitengemeenten brengen ve le gezinnen den avond door bij kaarslicht of nacht lichtjes, ofschoon vele cafés nog steeds schitte rend geiillumeerd zijn, en ook de straatverlichting vooral op de pleinen, nu heel wat zuiniger zou kunnen branden. In een der Haagsche bladen vonden wij een wenk aan de ingezetenen om hun gordijnen open te laten, zoodat zij, wien het nog gegeven is, gas of electrisch licht te branden, aldus bijdragen tot de straatverlichting, 't Ware ook elders te doen I In Utrecht namen B. en W. tegenover een groot aantal café's een radicalen maatregel; ze moes ten in plaats van om 12 uur, reeds om 11 uur slui ten. Bijna alle groote restaurants aan het Vree burg zijn aldus gestraft. Te Rotterdam zal het mogelijk zijn, dat het gas verbruik in Augustus blijft benéden het rantsoen dat de Rijkskolendistributie gesteld heeft, maar al leen als ieder aangeslotene in de laatste 10 dagen meer bespaard dan gemiddeld in dc voorafgegane 20 dagen. Eén voordeel van het uitdraaien der straatlan taarns is, dat wij ten minste weer den sterrenhe-

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2