RINGRIJDER1J ZOEKT NU EN EET PADDENSTOELEN. Een voortreffelijk volksvoedsel verwaarloosd. Als na deze regendagen de zon een dag warm wil schijnen, zullen in de boschvelden en op zand gronden de paddenstoelen talloos opgroeien. Plot seling verschijnen zij dan en de gelegenheid is er om ze in massa te verzamelen. Men make van deze gelegenheid gebruik. Er bestaat onder ons volk een eigenlijk dwaze vrees voor paddenstoelen, „Die zijn zoo vergiftig" hoort men meestal, zon der meer, beweren en daarmee is dan deze vrucht veroordeeld Toch vergete men niet, dat in Frankrijk en in andere landen, waar de dwaze vrees voor pad denstoelen overwonnen is duizenden zich daar mede voeden. Waarlijk voeden want paddenstoelen vormen een voortreffelijk voedingsmiddel. Een kilogram zwammen bevat evenveel ver teerbaar eiwit als een ons verse vleesch, maar bovendien nog vet, koolhydraten, zouten en fos for, In dezen tijd van voedselschaarschte behooren paddenstoelen ook in ons land veel meer ver/.a meld en gegeten te worden dan te voren De vrees voor vergiftige paddenstoelen eenmaal over wonnen, zal men gretig deze goede spijs eten. Zeer zeker is die vrees niet denkbeldig. Er zijn soorten paddenstoelen die voor consumtie niet deugen. Maar de kennis van de goede soorten ver werft men gemakkelijk. Door den Nederlandschen Vegetariërs bond te Soest is een tabel uitgegeven, waarop zeer d delijk, wat vorm en kleur betreft, alle in ons land voorkomende paddenstoelen zijn afgebeeld Verreweg de meeste soorten zijn eetbaar, slechts enkele zijn giftig, enkele ook alleen in jongen staat eetbaar of wel na afkoking. Na de inzameling moeten ze spoedig worden gegeten of gedroogd. Men snijdt ze behoorlijk klein en kookt ze met wat vet en meel tot een heerlijk en smakelijk middagvoedsel. Wil men ze drogen, dan snijdt men ze in schij ven en rijgt die aan een draad. Opgehangen in de zon of bij kachel of fornuis zijn ze spoedig droog. Zóó kunnen de paddenstoelen nog gerui- men tijd als voedsel dienen, ook meel gemalen. Tenslotte zijn, bij grooten overvloed de gema len paddenstoelen ook als veevoedsel prachtig te gebruiken. Zoo men ze zoeken gaat, zorge men vooraf zich goed op de hoogte te stellen van vorm en kleur van en kele door den Vegctariërsbond aangewe zen eetbare soorten. Die zoeke men bij voor keur en late, voorloopig, de andere staan. Dan is vrees voor vergiftiging overbodig. Men grave ook de paddenstoelen geheel uit Vindt men z.g. aangevreten, niet meer gave zwammen, dan werpe men die weg. Bij wat oefening wordt gaandeweg ook de reuk een middel tot het onderkennen van de goede en voedzame paddenstoelen. Men ruikt de frissche smakelijke vruchten al op een afstand. Een dankbare vader. Op 28 Juli redde de 22-jarige J. Paesse uit En schede in het Lutterzand bij Olden/aal het 9-iang zoontje van den hear N. G. Jannink uit de Din- kel. Dezer dagen ontving de heer Poesse van den heer J. als dankbare herinnering aan dat feit een gouden horlog en ketting. Geen plaatsvervanger gesteld. De beslissing van den gemeenteraad van Bergh tot toelating als raadslid van de heeren Gerritsen Hansen, Have en Tomesen is door Ged, Staten van Gelderland vernietigd op de overwginge dat een der leden van het stembureau gedurende de stemming enkele oogenblikken afwezig is geweest zonder vervanging. Muggenplaag Tijdens de godsdienstoefening in de Herv. Kerk, te Ter Apel waren Zondag zooveel mug gen in het gebouw, dat de organist zijn plaats bo ven moest verlaten. Een daling der rundvleeschprijzen Den laatsen tijd is, onder invloed van aanstaan de rundvleeschdistributie een daling der rund vleeschprijzen waar te nemen. Te Leiden is deze prijs met 20 cent per K.G. verlaagd; in Friesland is de aanvoer van stieren voor de slachtbank tegenwoordig zóó groot., dat veehouders, die met eerste kwaliteit mi ctten, de stieren weer mee naar huis moesten nemen. Ze hadden geen bod gehad. Opkoopers, die moes ten of per sé wilden verkoopen, verloren per stuks soms 50 en meer. De Eiffeltoren moet geverfd worden. Het was eigenlijk in 1914 al noodig, doch we gens den oorlog werd het uitgesteld. Thans gaat men er aanbeginnen. Het werk zal drie maanden duren en 20.000 K. G. verf zal er voor noodig zijn, De koning van Spanje heeft leewater in de knie. Hij zal geoppereerd moeten worden. Muizenplaag in Australië. De correspondent van de Times in Syndney meldt, dat de millioenen zakken tarwe, welke op het land liggen, een prooi dreigen te worden van tientallen millioenen muizen. De korenschoven vallen om, of er een aardbeving woedt. In een enkelen hoop werden op een avond 500.000 mui zen vernietigd. Eén gaslooze dag per week Vermoedelijk zal Boskoop wel de eenige plaats zijn, waar gaslooze dagen bestaan. Door den Raad is besloten tot nader order eiken Donder dag geen gas te verstrekken dat beteekent, van Woensdag 61/„ uur tot Vrijdagmorgen 4 uur zon der kook of lichtgas. Distributie - verrassingen Aan het Nws. wordt medegedeeld, dat de boev ren in Drente dezer dagen reeds hun rantsoen steenkool en anthraciet voor dezen winter heb- ben thuis gekregen. Ze zullen wel dankbaar zijn geweest, maar de verrassing had toch ook een eigenaardigen kant, daar de veenboeren nooit, iets anders dan turf gestookt hebben en niet goed weten, wat zij met het onbekende stookma teriaal moeten beginnen. Een slecht voorbeeld. Een Engelsche geestelijke heeft van het leger- tribunaal te Ross een berisping gekregen, omdat hij, een weduwnaar zonder kinderen „een Evan geliedienaar" dorst verdedigen, dat hij in dezen tijd voor zich alleen vier mannelijke en drie vrou welijke bedienden hield: een bottelier, een koet sier, een huisknecht en een tuinman; en drie dienstboden. De dominee trachtte voor het tri bunaal zijn 37-jarigen tuinman van den dienst plicht vrij te krijgen, wat hem mislukte. Militielichting 1918. Van de militie - lichting 1918 zullen n het tijd vak van 22 26 October worden ingelijfd de dienstplichtigen, toegewezen aan de 2e of de 4de compagnie van het le bataljon van elk der regi menten grenadiers en jagers en de overige regi menten infanterie en het thans nog overschieten de deel van de dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste bataljons dier regimenten met bestem ming voor den dienst bij de administratie-troe pen. Vermoedelijk zullen van de militielichting 1918 da overige dienstplichtigen bestemd voor de regi munten infanterie, grenadiers en jagers hieronder begrepen, worden ingelijfd, de toegewezen aan het 2e bataljon dier regimenten omstreeks 10 Ja- nari en de toegewezen aan het 3e bataljon om streeks 10 April 1918. De vóórgeoefenden van ie dere groep 2 maanden later. Dienstplichtigen van een vorige lichting, die uit stel of verlenging van uitstel van eerste-oefening hebben tot het tijdvak, waarin de dienstplichti gen der lichting van 1918, toegewezen aan de ba taljons (of aan de 4e compagnieën van de le ba taljons) van de regimenten infanterie (Grenadiers en jagers hieronder begrepen) worden ingelijfd en wier uitstel niet is of wordt verlengd, moeten in het tijdvak van 22: 26 October e.k. onder de wapenen komen; dei voorgeoefenden echter twee maanden later. De samenstelling van het wittebrood. Naar men ons meldt, zal waarschijnlijk reeds a.s. Maandag de samenstelling van de bloem voor wittebrood een wijziging ondergaan. Het staat thans vast, dot de roggebloem zal worden vervan gen door wittebloem. De kleur van het witte- I brood zal nagenoeg dezlfde blijven. Da verordening van hooi. De Burgemeester van een Friesche gemeente heeft onlangs den minister van oorlog opmerk zaam gemaakt op het feit, dat de legerautoritei- ten bij de vordering van hooi blijkbaar geen of weinig rekening houden met de bepalingen der inkwartieringswet; in die wet toch is bepaald, dat de vorderingen de krachten der ingezetenen niet te boven mogen gaan; niettemin nam de vorde ring soms zoodanigen omvang, dat ernstige scha de voor het veehoudersbedrijf te wachten was. Gevraagd werd daarom, zoodanige maatrege len te nemen, dat aan de betrokken veehouders als schadeloosstelling grooter kwantum bijvoer door de regeering zal worden geleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de minister mee gedeeld, dat in een vergadering van vertegenwoor digers van de departementen van oorlog en land bouw, zoomede van hooiproducten en -handela ren, de onderwerpelijke aangelegenheid bespro ken is. Z.Exc. sprak zijn vertrouwen uit, dat die bespreking leiden zal tot het nemen van maatre gelen, waardoor de bezwaren, aan de vordering van hooi onvermijdelijk verbonden, op de meest bevredigende wijze zullen worden opgelost. Regeeringsmeel voor veevoeder. Tegen eenige broodbakkers te Delft is proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van re geeringsmeel voor veevoeder. Een der bakkers, die den inspecteur van politie 50 bood voor zijn stilzwijgen, is geverbaliseerd wegens poging tot omkooping. Een gedeelte van het meel is in bc- salg genomen bij een landbouwer te Delft, Puntdicht uit het Handelsblad, Er komt nu distributie van schoenen, Straks ziet ge den prijs aanzienlijk gedaald Daar kunnen zich velen mee verzoenen; Zij hadden al te veel leergeld betaald Broodrantsoen Door het Bureau voor mededeelingen omtrent de voedselvoorziening is aan de gemeentebestu ren een tweede mededeeling toegezonden, waar in nog eens weer met klem wordt aangeraden zui nig te zijn met brood. Er wordt o.m. in gezegd Spoediger dan nog verwacht kon worden heeft de regeering zich geplaatst gezien voor de nood zakelijkheid van een nieuwe beslissing. De tele grafische gedachtenwisseling tusschen de Neder- landsche regeering en Harer Majesteits Gezant te Washington over de mogelijkheid om alsnog toevoer van graan te verkrijgen heeft plotseling een einde genomen door het thans ingekomen bericht dat de uitvoer van de reeds ingeladen hoeveelheden tarwe en meel, voor gebruik hier te lande bestemd, geweigerd is, terwijl de toe stand van de andere reeds ingeladen granen ten gevolge van het lange oponthoud dermate is ach teruitgegaan, dat, wanneer deze nog mochten aan komen, op gebruik daarvan voor menschelijke voeding niet mag worden gerekend. Wij weten thans dus met zekerheid, dat op aanvoer van broodkoren uit Amerika niet valt ie rekenen en dat wij zullen moeten trachten rond te komen met datgene, wat wij thans hier te lan de beschikbaar hebben. Hoe lang de voorraad zal strekken, s niet met zekerheid te zeggen, omdat dit ook afhankelijk is van onzen eigen oogst, waarvan de opbrengst nog niet bekend is. De regeering wil trachten den maatregel van de vermindering van het broodrantsoen zooveel mogelijk te verzachten voor hen, die 't zwaarts worden getroffen. Daarom heeft de minister van Landbouw aan de gemeentebesturen e^n aan schrijving gericht, waarbij wordt verzocht voor een eerste aanvullingskaart behalve de reeds aan genomen personen, al diegenen in aanmerking te doen komen, die door spierarbeid den kost moe ten verdienen. De aanvoea van steenkool geregeld Naar de „N. Venl. Crt." uit goede bron ver neemt, is door de Nederlandsche regeering met de Duitsche regeering een cotract gsloten voor de levering van genoegzame hoeveelheden steen kolen. Onbepaald klein verlok Op de hieronder aangegeven tijdstippen zul len de daarbij vermelde categorieën in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld 12 September e.k. de onderofficieren van de lichting 1911 der onbereden corpsen, met uitzon dering van de pantserfort - artillerie en de tor- pedisten; b. de onderofficieren van de lichting 1910 der pantserfort - artillerie en torpedisten. 28 September e.k. :a. de dienstplichtige korpo raals en manschappen van de lichting 1910 der bereden korpsen; b. de dienstplichtige korpo raals en manschappen van de lichting 1913 der pantserfort-artillerie; c. de dienstplichtige korpo raals en manschappen van het tusschen 16 en 20 Jan. 1914 ingelijfde gedeelte der lichting 1914 van de genie. No. 52 X Een halve H.L. Karwijzaad le 2. idem 2e 1. No. 53 XI Een halve H.L. Bruineboonen le 2. idem 2e 1.i No. 54 XII Tien stuks roode Kool le 2. idem 2e 1. No, 55 XIII Tien stuks witte Kool le 2, idem 2e 1. No. 56 XIV Een halve H.L. Uien le 2. idem 2e 1. No. 57 XV Een halve H.L. Aardappels le 2. idem 2e 1. No. 58 XVI Een halve H.L. Mangelwortels le 2. idem 2e 1.—T No. 59 XVII Een halve H.L, Suikerbiete (fabrieksbiete) le 2. idem 2e 1.- Tuinbouwvoortbrengselen, Zuivelbereiding enz. Keurmeesters: de Heeren F. PONTFUIST er N. J. POEL. Aid. VRUCHTEN Bij te vermelden hoeveel de boom van wp'ke wordt inge zonden heeft geworpen of vermoedelijk zal werpen en doen controleeren. No. 60 I De mooiste verzameling tafelappels le prijs 1, idem 2e 0,50 No. 61 II Stoofappels le 1. idem 2e 0.50 No. 62 III (Tafelperen le 1. idem 2e 0.50 No. 63 IV De mooiste verzam. Stoofperen le 1. idem 2e 0.50 No. 64 V De mooiste verzam. Groenten le 1. idem 2e 0.50 Afd. ZUIVEL Keurmeester de Heer GRONDSMA, Kaashandel,, Alkmaar, FABRIEKS- KAAS Onder leiding van de Besturen van den Bond van Zuivel fabrieken op Wiering en. Commissarissen: de Heeren P. C. KOOIJ, J. SNOOIJ en C, M. MULDER. Uitkomst van Controle overleggen. No. 65 I Twaalf stuks Fabriekskazen idem r - idem idem No. 66 II Twee koppen Weiboter l idem idem No. 67 Een K. G. Boter idem No. 68 Twee ronde witte Boerenkazen idem idem No. 69 Twee- groene Kazen idem No. 70 Twee platte Nagel Kazen j f Aid. WOL. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 30 Augustus 1917. 12 Paarden 200 a 1000, 28 Stieren 120 a 320, matig. 25 Geldekoeien, mag., 155 a 285, matig. 146 Idem vette, 180 a 610, matig. 12 Kalfkoeien 225 a 365, matig. 45 Pinken 65 a 145 21 Nuchtere kalveren 10 a 25. 753 Schapen, vette, 34 a 43.50. 142 Lammeren 10 a 17.50. 42 Biggen 4 a 9 350 Kippen 0.90 a 1.20. 304 K. G. Boter 2.40 a 2.60. 11485 Kipeieren 9.50 a 10.50. PUATSELIJXNIEUWS. Burgelijke Stand der Gemeente WIERtNGEN Ingeschreven van 23 31 Augustus 1917. Geboren :Marretje, docter van P. H. Hegeman en van Jacobje Ras, OndertrouwdJac. Herm. Krommedam en Geertje Klaver, Cornelis de Jongh en Guurtje Klein. Simon ten Bokkel en Grietje Keijzer, Overleden Volkert Bakker, oud 31 jaren zoon van Jacob Bakker en E. de Wit. De Brandstoffen Commissie deelt nog mede een schrijven te hebben ontvangen van de H.H. Direkteurs der Rijkskolendistributie, waarin on der meer deze waarschuwingen. „Omtrent de beschikbare hoeveelheden brand „stoffen is thans nog niets met zekerheid te „zeggen, mijn schrijven d. p. omtrent bespa ringen blijft onverminderd van kracht. De „toestand blijft buitengewoon moeilijk, zoodat „uiterst zuinig toedeelen cene absolute nood zakelijkheid is. Wat de advertentie in,dit blad a.g. afhalen van brandstoff aan de havens betreffen, de Commis sie geeft in overweging aan hen die zelf niet kun nen halen, gemeenschappelijk, zooveel mogelijk buurtsgewijze een voerman te bespreken, opdat men, wanneer bon en aanzegging komt, weet, wie liet zijne thuis brengt. Het zal de moeilijke taak der Commissie zeer verligten, en de goede orde bevorderen. De Bradstoffen - Commissie, H. STAVENGA. Secr. ATTENTIE! Wegens verplaatsing der zaak naar de Hoofd staaf, Hippolytushoef zal de Wieringer Couran't Dinsdag a. s. niet verschijnen. Red. ATTENTIE! Het kantoor der Boerenleenbank, Wieringen wordt Zaterdag verplaatst naar de Hoofdstraat, Hippolytushoef. CORN. J. BOSKER, Kassier BEKENDMAKING. De Brandstoffen - Commissie, miakt bekend, dat, om verwarring en onnoodige kos'en te voor komen ieder verzocht wordt zijn brandstof zelf van de havens te halen, of te Joeu halen, den dag waarop men bon en aanzegging ontvangt. De Brandstoffen - Commissie H. STAVENGA Secr. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 September. 1917. Ned. Herv. Gem. Westerland voorm. 10 x/2 uur, Ds. Barnouw. Den Oever, voorm. 10 J1 uur Ds. De Vries. Doop Doopsgezinde Gem. Hipp. voorm. 10.30 uur Ds. Leendertz Rehoboth. Hippolytushoef voorm. 10 uur den Heer Stavenga 2.— 1 le prijs 8._ 2« 6.— 3e 4.— 4e 2.— le 1.50 2e 1.— 3e 0.50 le H 2.— 2e 1-— le 4.— 2e 2.50 3e 1.50 le 1.— 2e 0.50 le 1. No. 71 Twee vrachten Schapenwol le idem 2e Afd. BLOEMEN en VERSIERINGEN Keurmeesteresssen: de Dames PEEREBOOM-DE WIT en BAKKER-KuLT No. 72 De mooiste verzameling Bloemen le prijs 1. idem 2e 0.50 No, 73 Voor de mooiste in gezonden of aange brachte versieringen of verzamelings uit Land- of Tuinbouwproducten le 3. idem 2e 2. Voor buitegewone inzendingen kunnen bestuursprijzen wor den toegewezen. WOENSDAG 12 SEPTEMBER VOORMIDDAGS 10 URE VERLOTING. De prijzen voor deze verloting zullen op de tentoonstel ling worden aangekocht. Voor dezen aankoop worden, tevens ter opluistering, inzen dingen van verschillende artikelen, voor de landbouw dien stig zijnde, gevraagd, waaraan de prijs vermeld is. Loten zijn verkrijgbaar bij de hoofddepothoudster Mej. G. Lont Dd. te Hippolytushoef. Uitgegeven worden 4000 stuks, tegen betaling van 1 Lot 0.50, 11 stuks 5.—, 110 stuks 48,75. 's NAMIDDAGS 2 UUR MET PAARD EN KAR Aangifte op den dag der tentoonstelling aan het Bureau Commissarissen de Heeren A. v. d. WELLE, D. MINNES, N. BAKKER, M. BOSKER, D. BLAAUBOER en J. KOORN.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2