j)e bereide Verf. Olie, Lakkon enz. enz. GEMENGD NIEUWS. Familie van Hindeburg. Naar de „Matin" bericht, heefgt een leerling van de universiteit van Yale, Paul Schilck, als vrijwil liger dienende bij de Amerikaansche marine, een uitvinding gedaan ter bestrijding van de duikboo ten. Die uitvindingen worden haast eiken dag ge daan. Deze uitvinder moet echter een volle neef zijn van Hindenburg, wat natuurlijk niet alle dagen voorkomt. Een student die dezen winter bij zijg ouders thuis op 't platteland wou afstudeeren, kan daar voor niet de noodige.... petroleum krijgen. Hij klaagt er over in de „N. Rt. Ct." dat hij nu noodge dwongen naar de zooveel duurdere stad zal moe» ten gaan. Ter navolging. Te Utrecht is thans een begin gemaakt met ge meentelijken verkoop van goedkoop rundvleesch De prijzen zijn 38 cent voor runderlappen, 45 cent voor rollade en 55 cent voor bielstuk. Tc Leiden wordt van gemeentewege het vleesch verkocht voor 40 ets. per pond. Een vondeling. In een weiland in de Ooy onder Ubbergen werd een Duitsch jongetje van twee jaar gevonden, met een briefje op de borst gespeld, waarin vermeld stond, dat moeder was gestorven en vader gesneu veld. Een tante beval thans het kin in de liefdadig heid van den vinder aan. De heer Hethey te Ub- heeft het ventje in zijn villa opgenomen. Gedachten-;sse\jng tnsschen den Paus en Wilson. Het „Berliner ^ageblaU" ontleent aan de „Daily Mail het volgende, uit R^me ontvangen telegram Tusschen den Paus en XVilson heeft een gron dige gedachtenwisseling plaay? gehad. Het resul taat moet den Paus zeer bevredigen en zijn omge ving in de gedachte sterken, da» nieuwe, belang rijke schreden van den Paus in \erband met het vredesvraagstuk aanstaande zijn. Dc verkoop van schepen aan Amerika Naar aanleiding van berichten Jat de fe Nieuvv-Yoik liggende Nederlandsche schepen aan Amerika ;ruden zijn verkocht, vernam de Teieg. dat inderdaad alle Nederlandsche reeders, wier schepen te Nieuw-York liggen, aanbiedingen kre gen over eventueelen verkoop der vaartuigen. Met deze aanbiedingen zijn de Rotterdamsche reeders naar den Haag gegaan ten einde te vra gen hoe in dezen gehandeld moest worden. De Nederlandsche Regeering verbood ten stelligste de schepen te verkoopen, niet alleen volgens de schepenwet, ,doch bovenal, wijl de Nederlandsche Regeering deze schepen gerequireerd had voor de voedselvoorziening. De herhaalde geruchten over het overgaan van deze vaartuigen in Amerikaanschen dienst doen in reederskringen te Rotterdam de vrees ontstaan dat inderdaad Ac a-~ gen schadeloosstelling de Nederlandsche vaartui gen voor den duur van den oorlog in beslag zal nemen. Men acht het geen tbeval dat tegelijk met deze geruchten de actie der te Nieuw-York verblijf houdende Nederlandsche zeelieden werd ingesteld, wat tot gevolg kan hebben, dat het meerendeel overgaat in Amerikaanschen dienst. De hulp van Japan aan Rusland. Naar de „Daily Mail" uit New-York verneemt, hebben onderhandelingen tusschen Amerika en Japan tot het volgende resultaat geleid le. Japan neemt het grootste deel der voorzie ning van Rusland op zich 2e. De Japansche han delsvloot transporteert het «1 »or Amerika aan Rus land geleverde oorlogsmateriaal en 3e. De Japan- sche leveranties van oorlogsoenoodigdheden aaa Rusland worden door Amerik» gefinancieerd. Amsterdam bij nacht t Dinsdagnacht heeft inspecteur Luteyn, eerst van 12 tot 3 uur uit de verte het huis eener „kamerver huurster" in de Warmoesstraat le Amsterdam ga degeslagen en toen is hij er met 4 agenten van het daarnaast gelegen huis ingetogen. Na over een dak te zijn geklommen lieten zij zich op het plat neerzakken en k vamen juist le staan voor het raam van een kamer, waarin zich een; groot gezelschap bevond, dat zeer luidruch tig zat te kaarten. Het gordijn was neergelaten, maar het raam stond een weinig open en door een kier konden zij op de tafel de lichtplek waarnemen^ die ge vormd werd door het lamplicht, dat blijkbaar aan de zijkanten bedekt was aangezien de kamer in een gehcimzinnigen schemer gehuld was. Op een afgebroken teeken werd het raam om hoog geworpen en sprongen de vijf mannen de kamer binnen; de inspecteur met de revolver in de vuist voorop. Om de tafel zaten 2 Duitsche vrouwen en 13 mannen, voor het meerendeel Duit schers en Hongaren. Het ging er vroolijk toe; ze speelden klaverjas en dronken bier, terwijl op den grond de chara- pagneflesschen en jeneverkruiken getuigenis afleg den van vroegere genoegens. De ontsteltenis van het gezelschap w;as natuur lijk groot; een der vrouwen viel in zwijm.. Nadat zij was bijgebracht, werd het geheele gezelschap naar het politiebureau vervoerd, waar wegens de verschillende overtredingen van de verordeningen cp de Drankwet, licht en hazardspel proces-ver baal werd opgemaakt. kaansche spoorwegen willige koojaian beur zen van Amsterdam en Rotterdam, f nu thans het Nederlandsche volk gevaar loos,» verhonge ren, weigert Amerika den uitvoer koren, dat met Nederlandsch geld is gekweel^' Ondankbaar en hardvochtig teg Geen kolen. Ook het kolengebrek is in het ko.Jke Duitsch land enorm. Zelfs onder den rook (Kolenmijnen zijn de brandstoffen schaarsch of te krijgen door gebrek aan werkkrachten ent^oer - mate riaal. Men ziet in de buurt der mijneFouwen met kinderwagens komen, om haar eigiuisbrand af te halen. Voor eenige emmers ki komt men heinde ver. En men acht zich reebeloond, als men een geringe hoeveelheid meed krijgen. Voor de industrie wordt van eeringswegen beslag op de waterkracht gelegd, w* deze aanwe zig is, ten einde kolen te bespareSr evenals in Nederland, dezen winter veel kpjeleden wor den in Duitschland. Ruime opbrengst van nas. De flinke hoeveelheid nagras d^rij algemeen in Hollands Noorden verkregen wit is eene zeer welkome aanviling van den sleclp hooihoogst. Hoe belangrijk deze hoeveelheid blijkt uit de hooiopbr engst. Er zijn weiden, w* deze 7 wa gens per H.A. bedraagt. Veel grarfordt ook ge kuild. Als groen voer wordt dit *rne door het vee gegeten. Het bevordert eenbeste melkop- brengst. Door een en ander zullëde koeboeren lang zooveel vee niet behoeven <te ruimen, als eerst gedacht werd. Weer duurdere sigan. Naar wij vernamen, wordt eerstaags weder een prijs verhooging van sigaren veracht. Koffie-esartz in beslag gnomen. Het Levensmiddelen-Bureau dergemeente Voor burg deelt het volgende mede Door den Burgemeester der geieente Voorburg is in beslag genomen, na machtigjg daartoe door den minister van Landbouw Nijveheid en Handel bij den heer F. A. W. van Overbe«k, handeldrijven de onder den naam van Handeldrijvende Midden stands Vereeniging „Mercurius", Westeinde D 67, Voorburg; een partij groot 1100 KG. koffiedik, benevens een partij uit koffiedik getrokken ex tract, hetgeen in deri handel wordt gebracht onder J— ïj. i Ondankbaar Amerika. De Haagsche Post bevatf een zeer Taal: stukje van den heer Van Oss. Het betoog is gegoten irx-den vorm, van e&n open De inbeslagneming geschiedde op grond van de distributie-regeling voor koffie en thee. Diefstal te Veere, Te Veere is ontdekt, dat groote diefstal van ko per en lood plaats heeft gehad. Het lood werd grootendeels ontvreemd van de groote Kerk, die thans als hospitaal is ingericht en waar tevens de militaire wacht is gevestigd en steeds een wacht in het geweer dienst doet, terwijl tot een paar weken geleden ook een: schildwacht in het ge bouw liep. Het koper komt grootendeels van het eveneens steeds bewaakte marinevaartulg „Prins Hendrik". Reeds hebben eenige arrestanties van verdachten plaats gehad en werd bij verschillen de opkoopers een deel van het gestolene in be slag genomen. De gemeente- en rijkspolitie zet kt! onderzoek voort. De groo'tste oorlogskaart ter wereld. Natuurlijk is zij in Amerika te vinden. Reeds vóór dat de Vereenigde Staten ingrepen werd de ze kaart vervaardigd door de bekwaamste Ame rikaansche aardrijkskundigen. Naar de „Gaulois* mededeelt, is zij nu eigenlijk gereed gekomen. Zij geeft uiterst nauwkeurig het geheele Europeesche vasteland met bergen, stroomen, bosschen, steden enz. enz. De reuzenkaart, waarop het front wordt afge zet met een breedc strook khakigelc vlagetjes heeft een oppervlakte van 300 vierkante voet, et is thans te Chicago ten toon gesteld. De vervaar diging kostte ongeveer 100.000 dollar. De bezien tiging is dag en nacht opgesteld. Des nachts wordt de kaart door 200 gloeilampen verlicht. Hoe snel groeien onze nagels 7 Prof Molenschott heeft dit eens bij zich zelf na gegaan. Op den nagel van zijn linker wijsvinger maakte hij aan den bovenrand van het halve maantje een teeken, dit teeken lag 11 m.M. van de nagelpunt af. Hij kon dus nagaan, wanneer zijn nagel „vernieuwd" zou zijn. Dit duurde iri den winter 102 dagen, in het voorjaar 95 dagen, in den zomer 88 dagen, en in den herfst 94.5 dag. Onge veer in 3 maanden dus zijn onze nagels, die wel even hard zullen groeien als die van den beroem den professor, vernieuwd, ze groeien ongeveer 4 m.M. per maand en wel sneller naarmate het jaargetijde warmer is. Een donderslag, die juist van pas kwam. Toen de beroemde theoloog Barhdt (174117921 voor de eerste maal te Leipzig op den kansel stond, had hij, vertrouwend op zijn goed geheugen zijn cocept niet bij zich gestoken. Hij had echter toch misgerekend. Het groote aantal toehoorders, waaronder verscheidene kennissen, brachten den jongen predikant in de war, terwijl een naderend reeds door sommige menschen een hoeveelheid 1 1 l!,l.l_ L._ I \Y/»n«nnr lint *1.1 ulorifolülf VAAT 'f brief aan president Wilson. S jongen predikant in de war, terwijl een naaerena De bekende Haagsche bankier wiiop, dat, onweer, dat de gemeente onrustig maakte, hem wanneer op de onmetelijke prairiëitj Noord- nog meer van de wijs bracht. Hij declameerde Amerika overvloedig graan groeit Wanneer eenige onsamenhangende zinnen, ieder oogenblik zwaarbevrachte goedertreinen deze tién oogst vreezend niet„voort" te kunnen. Juist had hij zijn naar de kust brengen, dit ook voo, gedeelte bewondering yoot Gods almacht geuit, toen een te danken is aan Nederlandsch kapijGeduren donderslag door de kerk dreunde. En met luider de twee generaties hebben Nederbh-Ameri- stemme riep BahrdtDeemoedig buig ik mijn kaansche hypotheek banken voortdtjhet geld hoofd en zwijg. Hoe kan de mensch zijn stem ver der Hollandsche beleggers over ddSeaan ge- heffen, wanneer de Schepper Zelf Zijn grootheid kaanarht» cnnnruroi<«i, urill:^. 1.iL» knnr. I 1JI O weggehaald. Wanneer het nu werkelijk voor 't weghalen disponibel ligt, twijfelen we niet of er zal een gretig gebruik van worden gemaakt. ;rkondigt Dit verrassende slot, gepaard met theatrale hoofdbewegingen, maakte op de toehoorders een diepen indruk en vestigde alom de aandacht op den jongen dominee. Pas veel later durfde Bahrdt de ware oorzaak van zijn zinswending meedeelen, Distributie van ijzer en staal. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de vastgestelde distributieregeling voor ijzer en staal in eiken vorm in werking zal treden op 1 October 1917. De verstrekking van schoeisel, sajet en kleeding. Men weet, dat door den minister eene regeling ontworpen was, waarbij aan die gezinnen, wier inkomen niet hooger gaat dan 1200 2000, al naar gelang der belastingklasse, waaronder de gemeente ressorteert goedkoop schoeisel, sajet, enz. zou worden verstrekt. Volgens eene op gaaf zouden, voor zoover door de gemeenten de loodige gegevens zijn verstrekt. 925.365 gezinnen m aanmerking komen, voor wie binnen 3 maanden benoodigd zijn 1.770.694 paar schoenen, 1.331.514 paar klompen en 1.320.289 K.G. sajet. Echter zal, wat schoenen en klompen aangaat, ut verband met de grondstoffen en productiemid delen, de geraamde hoeveelheid niet geleverd kun nen worden; in dit geval zal eene pondspondsge wijze verdeeling moeten plaats vinden. Voor de sajetindustrie kan denkelijk niet meer dan 450.000 K.G. wol beschikbaar gesteld worden, welke bin nen zeer korten tijd aan de fabrikanten zal wör den verstrekt om daarna zoo spoedig mogelijk ge distribueerd te worden. Ten opzichte van de kleerenvoorziening blijken zich groote moeilijkheden voor te doen. Arme kerels I Zaterdagavond is bij Terapel een Russische krijgsgevangene aangekomen. Zijn twee kamera den zijn bij de ontvluchting in de Eems verdron ken. Kleine oorzaken. Een schipper sloeg Zaterdagmorgen, nabij het fort Aalsmeer, een ijzeren pen in de ondergrond- sche electrische geleiding. Het gevolg daarvan was dat de meeste inwoners Zaterdagavond van licht verstoken waren. Dit is de tweede keer in een kort tijdsverloop, PLAATSELIJK NIEUWS UIT DEN OMTREK. Ingang 1 October a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van deze ge meente aan den heer K. Koster Hz. WIERINGERWAARDMaandagavond ver gaderde de Afd. Wieringerwaard der Holl. Mij. v. Landbouw. Aanwezig 23 leden. Door den heer Jb. Bakker werd een uitgebreid verslag uitgebracht van de gehouden algem. ver gadering. Besloten werd dat de afdeeling lid zal worden van de Coöp. boerenleenbank. Voorts werd besloten een cursus op te richteu voor boekhouden. De heer Raap van Anna Paulowna, ter vergade ring aanwezig, zette op duidelijke wijze uiteen boe noodig 't tegenwoordig voor een boer is, een goe de administratie te houden. 14 Personen gaven zich als leerling op, terwijl de heer Raap zich be reid verklaarde als leider van den cursus op te treden. Door den voorzitter werd de wenschelijkheid uit gesproken, dat in het landbouwweekblad op een vaste plaats werd kenbaar gemaakt, wat een boer wel ofniet mag verbouw en ook wie de adviseurs zijn, die zitting hebben in de verschillende commis siën. Sommigen zouden o.a. gaarne eens willen we ten wl« nu eigenlijk de adviseurs zijn, die de graanprijzen aan den minister hadden voorgesteld. Door den heer P. J. Visscher werd gewezen op een groote onbillijkheid bij het veevoederbureau Spreker had n.1. onlangs bij 't invullen van zijn bil Jet vermeld, dat door hem in den a.s. herfst vee zou worden bijgekocht, hij had nu verwacht dat hij ook hiervoor genoeg voeder zou mogen behou den. Dit is echter niet 't geval en hij vroeg daarom of 't ook op den weg der afdeeling ligt het' veevoe derbureau op deze onbillijkheid te wijzen. De voorzitter deed toezegging hieraan te zullen voldoen. Ten slottegaf de heer Raap aan hen, die land hebben dat bij de overstrooming onder water heeft gestaan en eerstdaags van den ontvanger een bil. jet zullen ontvangen voor oorlogswinstbelasting, den raad onmiddellijk bezwaar tegen dien aanslag in te brengen aan het adres van den inspecteur. De mogelijkheid bestaat dat ontheffing zal worden verleend. Hierna sluiting. Voor de verzwaring van den Zeedijk aan de Nieuwesluis wordt de benoodigde grond gehaald van een kade, toebehoorende aan den polder Wie ringerwaard. Het blijkt nu dat op ongeveer 40 50 c.M. diepte een veenlaag aanwezig is, welke zeer goed geschikt zal zijn om als turf te worden gebruikt. In verband met de brandstoffenschaarsch te zou 't misschien overweging verdienen dit veen beschikbaar te stellen. Naar we vernertxen werd Aan de burgers van Wieringen In den loop van de komende week zal een be roep op uw mildheid worden gedaan. Dan zal over ons heele eiland met inteekenlijsten ten bate van de Wed. J. KUUT worden rondgegaan. Welk een diepen indruk heeft het op allen ge maakt toen Jan Kuut, die stoere visscher, als roeier van de IJsvlet welbekend, ziek werd en overleed. Tijdens zijn ziekte hebben zijn mede- visschers uit eigen beweging reeds geld bijeen ge bracht om zijn gezin voor armoede te bewaren. Die daad van ware kameraadschap zal niet licht vergeten worden. Maar het toen bijeengcb-.achte geld is nu op en de Weduwe van Jan Kuut met haar beide schoolgaande kinderen is daar nog Wij meenden dat wij voor haar een beriep op burgerij mochten doen. Als ieder, naar vermogen een kleine gift schenkt, dan maken vele handen het werk licht en is deze vrouw met haar kinde ren van armoede gevrijwaard. De ondergeteekenden willen gaarne zorg dia gen voor het goede beheer der ingekomen galden. Zij geven ook de verzekering, dat mocht de Wed. J. Kuut na eenigen tijd door verandering van 1c- vensomstadigheden de geregelde wekelijksche uit keering niet meer noodig hebben, de overgeble ven gelden voor een dergelijk menschlievend doel zullen worden besteed E. BAIJS. A. PEEREBOOM. TH. J. v. d. LAAR H. STAVENGA J. M. LEENDERTS. F. C. DE VRIES. N. J. POEL W. DE VRIES. FLORA Het bloemenfeest van deze vereeniging te Den Oever zal ook dit jaar voor dc vorige niet onderdoen. Alle mogelijke zorg is we der aan de versiering van de kapel besteed en het staat reeds vast, dat zij weder overvuld zal wor den met fraaie planten en bloemen. Ook in andere opzichten heeft het ijverige bestuur gezorgd, dat het publiek zal genieten. Harddraverij, ringrijden met paard en kar, ringrijden op fietsen, werkelijk ieder is hier in de gelegenheid aan een wedstrijd deel te nemen. Natuurlijk ontbreekt bij dit alles de mnziekvereeniging Harmonie niet. 's Avonds tot besluit grootsche fakkeloptocht en vuurwerk. Wij twijfelen niet, of stroomen bezoe kers van zoowel hier als elders zal Zondag Flora's deel zijn. Vergadering der Gymnastiekvereeniging, „Eendracht maakt macht", op Maandag 17 Sep tember j.1. Aanwezig waren, 24 leden der vereen. De voorzitter opende de vergadering met een welkom t»n dank voor de trouwe op komst der leden, waarna de Secretaris de notu len voorlas, welke vervolgens werden goedge keurd. Het reglement werd behoudens eenige kleine veranderingen, goedgekeurd. Daarna werd de hulp ingeroepen van eenige leden tot het opknappen der toestellen; vele geven hieraan bereidwillig ge hoor. De voorz. gaf het voorgenomen plan te ken nen', om aankomende winter een uitvoering te orga niseeren, en vroeg den leden een goede medewer kiqg. Door het klimmen van 't ledental moest het bestuur met 2 leden worden vermeerderd. Gekozen werden de Heeren S. Houtkooper als 2de voorzitter en P. Tijsen als commissaris. Hierna sluiting. Ds. Westwljze op Wieringen. De spreker, die a.s. Woensdag in de achterzaal van den Heer De Haan zal optreden, is naar wij vernemen in de Zaanstreek, uit welke omgeving hij geboortig is, een bekende persoonlijkheid. Wordt daar in zaal of kerk een spreekbeurt door hem vervuld, dan verdringt zich het publiek <cm hem te hooren. Reeds als jong student hieldf hij week aan week spreekbeurten. Sinds ruim «en paar jaar is hij thans predikant te Wildervank in Groningen. Naast zijn predikantswerk beweegt hij' zich vooral op het gebied van de drankbestrijding waarvan hij een vurig propagandist is. Wij verheugen er ons over, dat het aan het Be stuur van Omhoog gelukt is deze persoonlijkheid als spreker op ons eiland te krijgen. PREDIKBEURTEN Zondag 23 September 1917. "i NED. HERV. GEMEENTE te Hippolytush. voorm. 10 uur sD. De Vries. Oosterland en Den Oever geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Stroe, voorm. 10 uur Ds. Leenderts. REHOBOTH. Hippolytushoef voorm. 10 uur den Heer Stavenga Wordt betaald, vanaf 19 Sep. t.n Kipeieren 9.— per 100 stuks. 26 Sept. Voor D. ODEN. is in Alkmaar nog OOEDKOOP, alsmede Bestellingen worden uitgevoerd en aange nomen door J. DE VRIES Chemicaliën ALKMAAR

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2