dc brandnetelblaren, erwten-, boonen- en zónne- bloemstroo uitnemend als krachtvocder kunnen gebruikt worden. Een aardappelenhistorie. Een eigenaardig geval heeft zich te Eindhoven voorgedaan, waarbij duidelijk in het licht trad hoe voorzichtig men dikwijls uitlatingen en verklarin gen van ter zake deskundigen heeft op te nemen. De politie nam op de nieuwe markt ongeveer 14.000 K.G. aardappelen, het eigendom van eenige boeren, in beslag, omdat drie deskundigen ver klaarden, dat het eene late soort was, de z.g. „in dustries" Dit werd verklaard door de heeren Schetske en Nijhof, aardappelen groentenhande- laars te Eindhoven en door den heer Jan Leer- inaekers, landbouwkundige te Stratum. De heer J. ten Velde Fzn., landbouwkundige, wonende te Het Slot bij Eindhoven, wees er de po lilie op, dat de aardappels niet in beslag genomen mochten worden, omdat het „Eigenheimer" (dus de vroeg soort) waren. Na eerst barsch door een politiebeambte beje» gend te zijn, ontving de heer Ten Velde ten slot te gunstig gehoor bij een inspecteur van politie, die een nader onderzoek door andere deskundigen toezegde. Deze quaestie zal vermoedelijk tot een rechtszaak leiden, daar de boeren verbolgen zijn over hunne schade en tijdverlies. Geen vriendelijke ontvangst. Te Oude Pekela is 's nachts de villa van den pas in functie getreden burgemeester geheel met kool teer bestreken. KORTE BERICHTEN. Tc Ouddorp (Flakkee) is een kind van 16 maanden van A. Witte in een tobbe met water verdronken. Aan het station te Maastricht zal een soepko kerij worden opgericht, ten einde aan de mijnwer kers vóór zij 's morgens vertrekken, een warm maal te kunnen verstrekken. Dr. Kuyper is blijkens den standaard te Wiesser Hirsch een ongeval overkomen, dat hem bijna het leven had gekost; de gevolgen daar van werken nog steeds na. Dit verbiedt hem voor alsnog langdurige vergaderingen te presideeren. Nog steeds wordt hem door zijn artsen groote voorzichtigheid geboden. Woensdagavond halftien werd te Middelburg een zeer zware ontploffing gehoord waardoor de ramen rinkelden. Een bekend lid van de bende van Bonnot, de Parijsche autobandieten Maitrejean die aan de quillotine ontsnapte, dient nu als vrijwilliger in het Fransche lgr. Hij wrd reds drie maal gewónd en ontving het oorlogskruis voor zijn dapperheid. Te Parijs zullen waarschijnlijk van 15 dezer af broodkaarten worden ingevoerd. neutralen er zoodanig onder moeten lijden, zij zijn de noten tusschen den kraker. Hun regeeringen hebben me meer of minder eerlijkheid getracht, de neutraliteit te handhaven, doch datzelfde kan niet worden gezegd van sommige van hun hande laren De oorlog is nu eenmaal ruw en onmenschelijk', hij treft den rechtvaardige en den onrchtvaardige. Deze neutralen moeten zich eerst eens afvragen of Duitschland, als het de heerschappij ter zee had gehad, evenveel wel welwillendheid tegenover hen getoond zou hebben als wij. Het bland schrijft Wat er ook voor de neutralen gedaan wordt, steeds moet gedacht worden aan de hartverscheu rende kreten van tienduizenden, mannen, vrouwen en kinderen die in ellende zitten, slachtoffers van ht Duitsche militarisme en aan de groote noodza kelijkheid om op den vijand den uitersten druk uit te oefenen. Scandinavië en Nederland kunnen er niet zon der kleerscheuren afkomen. In de geallieerde landen koestert men geen vij andschap jegens hen, maar welk ongemak zij ook mogen ondervinden, het kan geen geldige reden zijn om eenige der geallieerden honger te laten lij den en Duitschland toe te staan, kracht te putten uit het kwijnend reservoir van de wereldmarkt en zoodoende het in staat te stellen, de verschrikkin gen van den wereldoorlog te verlengen, vijand en helaas ook de aangrenzende neutralen, af te sluiten. Thee- en koffie- kaarten. Zooals men weet is de verkrijgbaarstelling van thee en koffie op de middenstukken der brood kaarten slechts een overgangsmaatregel. De bedoe ling is, om aan allen, die den 16-jarigen leeftijd bereikt of overschreden hebben, een kaart uit te reiken, waarop de vastgestelde hoeveelheid thee of koffie verstrekt zal worden Wanneer de uitrei king dier kaarten plaats zal hebben, is nog niet vastgesteld, wel echter zijn de kaarten aan de ge meentebesturen inmiddels toegezonden. Deze thee- en koffiekaart bevat 26 bons, waar op behalve het nummer van de bon alleen vermeld staat„Rijksdistributie van thee en koffie." Hoeveel op die bon verkrijgbaar zal zijn is nog niet bepaald. Een gezellige kikvorsch. In een Duitsch natuurwetenschappelijk tijd schrift komt 'een verhaal voor, dat meer op een oud sprookje lijkt, dan op waarheid; er wordt n.1. de geschiedenis in verteld van een kikker die vriendschap gesloten had met een visscher. Zoodra de man zich aan den oever neerzette kwam de kikvorsch en liét zich voederen. Kreeg het dier niet genoeg naar zijn zin dan sprong het brutaal op de knie van zijn beschermer en „bedel de"rom meer. Wanneer hij verzadigdWas bleef h^j lui zitten en het afscheid nemen duurde dan nog een heele poos. Dat het steeds dezelfde kikvorsch was kon men zien aan zijn kreupelen rechterpoot. De kamer van landbouw van Hannover kocht in Zweden 72 werkpaarden aan en verkocht ze de zer dagen aan landbouwers. De prijzen varieerden 2400 tot 4800 gulden. Te Amsterdam raakten Amsterdamsche en Leidsche studenten slaags. De eersten keerden zich ook tegen de politie en het publiek. De poli tie dreef hen daarna op hun sociteit terug. Steenkolen. Naar het Vad. verneemt zijn de onderhandelin gen met Duitschland over de levering van steenko len weer afgebroken. Duitschland was nu bereid de kolen te leveren tegen den prijs en het crediet dat Zwitserland er voor geeft; misschien zelfs nog iets goedkooper. Dezerzijds vond men die voor waarden echter te bezwarend. Men hoopt, dat de onderhandelingen eerlang, over een paar weken zullen worden hervat. de torpedo is niets anders dan een microphoon, die in trilling wordt gebracht door de door da schroef van het varende schip verwekte en door het water zich voortplantende geluidgolven. Al naar de richting vanwaar deze geluidgolven de tor pedo bereiken, wordt het linker- of het rechteroor in trilling gebracht. Daardoor ontstaat een stroom cirkelgang, die een electromagneet in werking brengt, waardoor het roer naar den juisten kant van de torpedo getrokken wordt. Om de boot, die de torpedo afschiet, voor gevaar te vrijwaren, tre den de microphonen van de torpedq eerst op vol doenden afstand van het vaartuig door een auto matische inrichting in werking. Een zeegevecht bij Katwijk Men meldt uit Katwijk d.d. 2 October aan de Nieuwe Ct. Den geheelen avond en gedurende den nacht werd in volle zee onophoudelijk zwaar schieten gehoord. Om 9 uur 's avonds werden er geweldige ontploffingen waargenomen. De schokken waren zoo buitengewoon hevig, dat de ramen voortdurend stonden te trillen, ter wijl de deuren open sprongen. De ingezetenen kwamen verschrikt naar buiten Het schieten in zee werd het eerst gehoord in zui delijke richting en werd des nachts verplaatst meer westelijk. In militaire kringen,speciaal van de kustwacht, verkeerde men in de vaste meening, dat er een kort maar hevig gevecht van vijandelijke eskaders voor Katwijk aan Zee heeft plaats gehad. In het gezicht van de kust heeft men van morgen een paar wrakken gezien. De garnalenbooten, welke gisteravond en hedenmorgen binnenvielen, meld den een groote bedrijvigheid in de lucht. Een dier vaartuigen rapporteerde, dat een 3-tal Duitsche machines betrekkelijk laag verkenningen deden. Aardappelen niet sckillen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voed selvoorziening schrijft De directeur eener groote sociteit deelde mede, dat in een door hem beheerde inrichting, waar da gelijks 140 a 150 leden en ongeveer 20 man perso neel eten, de aardappelen ongeschild worden ge kookt, hetgeen een groote besparing oplevert. De aardappelen zijn veel smakelijker en de verbrui kers kunnen zelf het dunne schilletje er gemakke lijk afhalen, In dezen tijd, nu de grootste zuinigheid met aPe levensmiddelen plicht is, mag dit advies zeker ter overweging worden aangeboden. Inderdaad levert deze wijze van bereiden slchts geringe moeilijkheden op, terwijl een deel voe dingswaarde, die bij het koken van geschilde aard appelen veruoren gaat, behouden blijft. Navolging van het hier gegeven voorbesld. zij daarom ten zeerste aanbevolen. Rcnselarij van arbeiders voor Duitschland. A*en meld. de Tel. In de laatste weken zijn uit Ge'dcrlnnd verschil lende arbeiders naar Duitschland gegaan, die d' cf «vei(agenten waren aangenomen tegen buitenspo rig hoog loon en bij aankomst tel' plaatse zeer te- 'eu-gesteld werden. Die werfagenten, wier beroep 'eer winstgevend schijnt te zijn, maken het den 3r beiders zoo gemakkelijk magelijk zij zorgen zelf voor de Bescheinigingen op de passen enz. Een teleurgesteld arbeider vertol Je. dat hij in 6 dagen tijds niets te eten had gehad dan droog brood, dat echter, zoo zeide hij er bij van betere hoedanigheid was dan het onze. Nieuwe beperking in den Treinea'oop. Naar wij vernemen staat een belangrijke vermin dering van den treinenloop op Zondag te wachten. De autoriteiten willen het reizen voor genoegen zooveel mogelijk beperken en daar op Zondag vrij wel uitsluitend voor genoegen gereisd wordt, heeft men gemeend dat op dien dag nog heel wat min der treinen kunnen loopen dan tot nog toe het ge val is. Men zal derhalve goed doen voor familie bezoeken e.d. zooveel mogelijk de werkdagen te kiezen. Voor verschillende personen zal deze nieuwe be perking echter bijzondere onaangenaamheden met zich brengen. Men denke bijv. aan de vele mili tairen, die Zondagavonds van verlof terugkeeren. Verder zal ook den sportmenschen de nieuwe re geling zeker minder welkom zijn Het kappen van bosscheu. Ook te Texel dat nog zoo weinig boomrijk is, zal door den nood der tijden van natuurschoon be roofd worden. Het grootste bosch, dat in het voor jaar broedgelegenheid gaf aan velerhande vogels is onder den hamer gekomen.. Dit bosch is 6 H.A. groot. Er zal nog meer geroofd worden. Opkooping van carbid. Nu er geen petroleum meer te verkrijgen is, krij gen de koper- en blikslagers in Noord-Holland her haaldelijk bestellingen voor het herstellen en nieuw maken van carbidlampen en daarmede ge paard gaande carbid-bestellingen. Een aantal groot handelaren, onder wie groote eier- en kaashande laars en meerdere O.W.-ers hebben de voorraden opgekocht en verkoopen een vat carbid wat voor den oorlog 16 20 kostte, voor 160 tot 200. BroodloOze dagen. Door de vereeniging bakkers te Hoek van Hol land, zijn twee broodlooze dagen ingevoerd, n.1. Woensdag en Vrijdag, wanneer door hen noch ge bakken noch brood bezorgd wordt. Rogge voor veevoer. Bij den landbouwer S. te Zuma in de gemeente Wierden, is de roggeoogst in beslag genomen, om dat hij de rogge voor veevoeder gebruikte. Ook een drietal andere landbouwers in deze gemeen te krgen wegens hetzelfde feit proces-verbaal. Doodlijk getroffen. Gistermorgen werden twee jongens van 14 en 16 jaar oud, in de buurt van Haanrade door de sol daat-kommiezen aangeroepen. Toen de jongens aan 't haltroepen geen gehoor gaven, vielen enkele schoten met het treurig gevolg, dat de beide kna pen doodelijk getroffen. Verbrand. Te Steenbergen is het 2-jarige kindje van J.B.N. doordat haar broertjes met lucifers speelden, in "et wiegje verbrand. De ouders waren ter kerke. GEEN ZOUTGEBREK Naar aanleiding van een ingekomen klacht over gebrek aan zout heeft de Vereeniging van NeJcj- landsche gemeenteen zich gewend tot de Commis sie van Bijstand in zake de uitvoering van de Dis- tributiewet en mocht zij daarop van den minster van Landbouw de mededeeling ontvangen, dat de in Nederland aanwezige voorraden nog voor eeni- gen tijd voldoende zijn, terwijl nog aanvoe-en uit het buitenland plaats vinden. De minister voegt er bij, dat door hem een onder zoek wordt ingesteld in hoeverre door bepaalde ziederijen op het oogenblik niet kan worden ge leverd en dat hij steeds gaarne in kennis wenscht te worden gesteld van b.zondere gevallen, waarbij zulks mocht blijken, t WIERINGERWAARD. Raad van Wieringerwaard op Zaterdag 1,1. Aan wezig alle leden. Van de heeren H. Boekei en W. Peereboom is ingekomen een dankbetuiging voor de aan hen toe gekende verhooging. Van Ged. Staten is niet goedgekeurd terugont vangen het kohier hoofdelijken omslag, als zijnde niet in overeenstemming met de verordening. B. en W. stellen voor in verband met de distributie 't maximum hoofdelijken omslag te verhoogen tot 14000 en de verordening in dien zin te vrijzigen. Aangenomen. Tot onderwijzer(es) herhalingsonderwijs worden benoemd de heer Van Ham en Mej. van Wijk De heer A. Visser wordt benoemd tot tijdelijk wethouder. Bij rondvraag wordt door den heer C. Blaauboer de opmerking gemaakt, dat de lantaarn bij de hal te Westfriesche Dijk nog steeds niet brandt er. z u gaarne zien dat er een regeling werd getroffen. Hierna neemt voorz. afscheid als burgemeester. Voorzitter zegt, in een vorige vergadering de twijfel te hebben uitgesproken of ik nog meer een bijeenkomst zou leiden. Ik heb aan den secretaris en andere beambten mijn gevoelen reeds medege deeld, waarom ik gemeend heb te moeten bedan ken. In 't algemeen wil ik wel zeggen, dat 't waar nemen van mijn ambt mij een genot is geweest; ik heb steeds alle medewerking ondervonden en kan dan ook met genoegen afscheid nemen. Ik heb in deze laatste dagen zeer vele blijken van sympathie zoowel van hier als van elders ontvangen, dat heeft mij goed gedaan en hiermede neem ik af scheid als Burgemeester. Terwijl nu alle leden opstaan, worden door ver schillende personen hartelijke woorden van sym pathie tot den scheidenden burgemeester gericht. Een fauteuil werd aangeboden waarbij een oor konde aanwezig was, gemaakt door den heer J. van Ham, alhier. Op deze lijst, waren alle namen der gevers vermeld. Bij de tegenwoordige schaarschte aan petro leum wordt men ook wel eens vindingrijk. Bij een der keeten van de Nieuwesluis heeft men n.1. met latten een welput weten te krijgen en omdat het in de kolk zeer gasrijk is, hebben ze nu een eigen gemaakte brongasinstalatie. Over ,de put heeft men een vat gevestigd, terwijl een oude kipkar dienst doet als gashouder. De bewoner der keet vertelde ons, dat ze iederen avond volop 3 lampen kunnen branden en zelfs overdag nog al eens wat water kunnen koken. Voor hen die iederen avond bij een kaars hun troost moeten zoeken om van te watertanden. Zondag 14 October zal in de,Ned. Herv. Kerk alhier een concert gegeven worden door het Dub bel Mannenkwatet „Door Mobilisatie Vereenigd", onder Directie van den heer Joh. Brands van Den Helder. 1 ÏTSFXURIN'IÊIJWS.^ Goed afgeloopen Het zwaar geladen tjalkschip van den heer Flo- ris Dekker van Texel had het gisteren nabij Den Oever zwaar te verantwoorden. Door een plotseling opstekende wind verrast, scheurden de zeilen en verkeerde het schip in ont redderden toestand. Toch wist men nog zonder hulp de haven te Den Oever te bereiken. Bij K. B. van 2 dezer is de heer W. E. COU- MOU, bevorderd tot Technisch Ambtenaar van Rijkswaterstaat der 3e. klasse, thans als zoodanig 4e. klasse. In een paar straten te Amsterdam namen eenige personen brooden uit een broodkar weg, zonder bons, zij wierpen het geld in de kar. De broodkaart van het 29ste tijdvak loopt van 5 October tot en met 15 October. Udenhout zijn enkele personen plotseling on gesteld geworden, naar men meent ten gevolge van brood metvergiftige bestanddeelen. Vctwoeker De Stichtsche Ct. schrijft „Van een betrouwbaar handelsman vernamen we, hoe het hem getroffen had, eerst voor Amster damsche slagerswinkels de lange rijen van gerin ge lieden te zien staan, die; voor een goed deel te vergeefs, trachtten een onsje vet machtig te wor den, terwijl hem daarna, toen hij bij Krasnopols ky kwam, door verschillende handelaren zeer groo te partijen vet ten verkoop werden aangeboden, door den één 20.000, door den ander 30.000 K.G. alsof 't zoo niets was." Goedkoop vleesch Te Barneveld werden door paticulieren gemid deld per week 40a 50 koeien geslacht, waarvan het vleesch verkocht wordt van af 0,30 per pond. Naar aanleiding hiervan heeft een der groot ste slagers aldaar den prijs van het rundvleesch verlaagd tot 0.20 per pond. Over duurte van het vleesch valt daar dus niet te klagen Engeland's uitvoer naar Nederland stopgezet. De Daily Telegraph zegt o.m. Wij voorzien niet, dal daor Jen nieuvrir maat regel Duitschland en zijn /n ijgenooien morgen uitgehongerd zullen zijn, maa' hij zal den invoer van de weinige goederen, die nog door de blok kade heenkwamen, geheel stuFen en bewijzen, den Wij moeten tegen Duitschland vechten tot het erkent verslagen te zijn. Wel is het te betreuren, dat de aangrenzende Vetrantsoen In een circulaire over vet schrijft het Bureau voor mededeelingen inzaken de voedselvoorzienig o.m., dat een regeling tot verhooging van het vet rantsoen in bewerking is, die, naar gehoopt wordt spoedig in werking zal kunnen treden. De verhoo ging van het rantsoen zal echter vermoedelijk niet zoo groot kunnen zijn als aanvankelijk in de be doeling lag. Van de zijde der N. O, T. toch zijn Be zwaren gerezen, voor zooverre gerekend mocht worden op meerdere voorziening van overzee in grondstoffen vdor margarineproductie. De oplos singen van dit moeilijke vraagstuk zal nu moeten gevonden worden met gebruikmaking van verschil lende inlandsche vetsoorten. Wervelstorm in Japan. Maandagmorgen is de hoofdstad van Japan, To kio, door een geweldigen typhoon geteisterd, die vier uren aanhield. Er zijn 138 dooden, 217 worden vermist, 158 zijn gewond, 1346 huizen vernield, 2098 beschadigd, terwijl het telefoon-, telegraaf- en spoorwegverkeer is gestoord. De schade in het binnenland is nog grooter dan die in de hoofdstad Honderdduizend menschen zijn zonder onderdak. Volgens een bericht uit Osaka, heeft de regen, die gedurende twee dagen is gevallen, over een uitgestrekt gebied de rivieren buiten haar oevers- doen treden, welke vele dorpen tusschen Kyoto en Osaka hebben overstroomd. Men vreest, dat ve le menschenlevens zijn verloren gegaan. Aan den rijstoogst is aanzienlijke schade toegebracht. Een torpedo met ooren. Het tijdschrift „Prometheus" vetelt van een door een Zweedschen ingenieur geconstrueerde torpe do, die door zijn eigen gehoor bestuurd wordt. Dit wapen moet in staat zijn met behulp van twee elee trische ooren automatisch het in beweging zijnde doel, het vijandelijke schip dus, te volgen. Men zou po deze wijze een trefzekerheid bereiken, waarme de geen ander stelsel te vrgelijken is. Het oor van

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2